agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tarla Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni766Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-03-2019, 16:46   #211
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Su ile temas ettiğinde sanırım çürüyor. Meyvelitepe'nin blog sayfasında gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. Çok detaylı bir şekilde yazılmış.

Buradaki bilgi daha detaylı ve bir kaç yıllık deneyimden sonra yazılmıştır.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2019, 16:59   #212
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster

Buradaki bilgi daha detaylı ve bir kaç yıllık deneyimden sonra yazılmıştır.
Bu yazınızı görmemiştim. Bu vesileyle bende okumuş olayım

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2019, 08:55   #213
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Köklerin ışık almaması önemliymiş.
Şimdi eski başarısızlığımı buna bağlıyorum.
Püsküllü kökler ve canlı yapraklar patatesin bir bölümünü karartınca gelişti.

Name:  31E7673D-4713-4D0F-AFF9-0328AFCFB5E0.jpg
Views: 589
Size:  70.7 KB

Hadi bu sene hepimize bol hasatlar olsun.
Bana mahsülünden gönderen ve bu keyifli ana sebep olan arkadaşa teşekkür ediyorum.
Havalar İzmir’de de serin gitti bu yıl yoksa dikecektim bu sıralarda.
Şimdi yüklü miktarlarda cocopeat ve potasyumlu gübre almam gerekiyor, hazırlık olarak

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2019, 09:36   #214
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Evet sayın Jezebel; kökleri ışık görmeyecek. Ben kupa içerisinde yapıyorum. 2-3 günde bir suyunu değiştiriyorum. Eğer suyu havalandırma sisteminiz yoksa bunu yapmak elzem oluyor yoksa yapraklar hemen sararıp dökülüyor.

Tebrikler

Jezebel beğendi.
Eski 15-03-2019, 19:54   #215
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şehirliköylü Mesajı Göster
Ben kışın yağmurlu günlerinde Sayın MeyveliTepe'nin bloğunda paylaştığı deneyimlerini okudum; sarı olanlar migrostan, beyaz olanları da Hatay'dan bir arkadaşım yolladı. Köklerin ışık görmemesi gerektiğini atlamışım, üstüne üstlük mutfak pencerelerinin önünde cayır cayır ışıkta köklendirdim. Her iki günde bir sularını değiştirmekten artık çok sıkıldım, sanki pet hayvanım varmış gibi ama sebze. Hava durumu yarından itibaren idare eder, artık bir kısmını bostana nakledeceğim. Ölmezlerse hepsini toprağa aktaracağım. Seneye tatlı patates yetiştirmeye devam edeceksem, akvaryum motoru şart.

Eklenti 688973

Toprak ısınmadan dışarıya ekmeyin. İzmir için dahi Mayısı beklemekte fayda var. Ben daha yumru köklendirme işlemine bile başlamadım.

Eski 15-03-2019, 23:02   #216
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Sn.MeyveliTepe 50 litrelik saksıya dikip sera içinde baksam olur mu acaba

Eski 16-03-2019, 02:21   #217
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Sn.MeyveliTepe 50 litrelik saksıya dikip sera içinde baksam olur mu acaba
Olur diyesim geliyor ama, olmaz.

Büyük saksıya dikmenizde sorun yok. Sorun saksının serada olmasında.

Saksıya dikip seraya koyarsanız, muhteşem dal budak ve yaprak verir ama yumruyu unutun

Tatlı patates uzun süre ve direk güneş istiyor ki çok fotosentez yapıp yumruda o kadar karbonhidradı biriktirebilsin.

Şunu yapabilirsiniz, şimdi saksıya dikip seraya koyun, mayısta direk güneşe alın.

bahtiyar02, Jezebel ve Muda beğendi.
Eski 16-03-2019, 08:10   #218
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Aynen , katılıyorum.
Mayıs’ta gelişmiş olarak dışarıya bırakırım.
Yoksa Mayıs’a kadar evde bunu ne şekilde saklarım
Dikeyim coşsun

Eski 24-03-2019, 13:43   #219
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2019
Herkese merhaba yeni üye oldum. Forumda tatlı patates konusunu sonuna kadar okudum. Tatlı patatesle ilk 2012 yılında tanıştık. 10 kg Hataydan getirttim. Tadını çok beğendiğim için hobi amaçlı 5 metre kare alana fidesini elde ettikten sonra dikim yaptım. Adıyaman da sıcağı ve suyu sevdiği için çok hızlı gelişim gösterdi. Daha sonra tayin dolayısıyla Adıyamandan ayrıldık. Konyada ithal olandan defalarca denememe rağmen yumrular çok az filizlendi ve bu filizlerden de yumru elde edemedim. Şimdi Ispartadayım büyük saksılarda denemek istiyorum. İthal olanlardan almak istemiyorum çünkü filizlenmeden çürüyorlar. Yerli tatlı patatesi bulmak çok zor bu mevsimde Hataydaki üreticiler nasıl fide elde ediyorlar acaba nasıl temin edebiliriz.

Mmehmet42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2019, 14:08   #220
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mmehmet42 Mesajı Göster
Herkese merhaba yeni üye oldum. Forumda tatlı patates konusunu sonuna kadar okudum. Tatlı patatesle ilk 2012 yılında tanıştık. 10 kg Hataydan getirttim. Tadını çok beğendiğim için hobi amaçlı 5 metre kare alana fidesini elde ettikten sonra dikim yaptım. Adıyaman da sıcağı ve suyu sevdiği için çok hızlı gelişim gösterdi. Daha sonra tayin dolayısıyla Adıyamandan ayrıldık. Konyada ithal olandan defalarca denememe rağmen yumrular çok az filizlendi ve bu filizlerden de yumru elde edemedim. Şimdi Ispartadayım büyük saksılarda denemek istiyorum. İthal olanlardan almak istemiyorum çünkü filizlenmeden çürüyorlar. Yerli tatlı patatesi bulmak çok zor bu mevsimde Hataydaki üreticiler nasıl fide elde ediyorlar acaba nasıl temin edebiliriz.
Hosgeldiniz. Ilerki zamanlarda biz yetistirebilirsek paylasimda bulunuruz. Yerli mi degilmi bilmiyorum ama insallah basarili oluruz

Eski 24-03-2019, 20:30   #221
Ağaç Dostu

kaknus's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2012
Migrostan alıp sakladığım tatlı patateslerden bir tanesini yaklaşık bir ay önce suya koydum ve oturma odasında sıcakta bekliyor. Ancak en ufak bir kök izi veya filiz yok. Acaba markettekiler filizlenmmemesi için işlemden mi geçti yoksa ben mi erken suya koydum.

kaknus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2019, 21:39   #222
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaknus Mesajı Göster
Migrostan alıp sakladığım tatlı patateslerden bir tanesini yaklaşık bir ay önce suya koydum ve oturma odasında sıcakta bekliyor. Ancak en ufak bir kök izi veya filiz yok. Acaba markettekiler filizlenmmemesi için işlemden mi geçti yoksa ben mi erken suya koydum.
Direkt suyun icine koyduysaniz curumus olabilir...

Markette satilanlar filizlenmesin diye kurleme yapilmis olabilir. 1 haftada filizlenmesi lazim.

Eski 24-03-2019, 21:49   #223
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Benim migrostan dışı pembemsi içi muhtemel beyaz olan yerli olduğunu düşündüğüm tatlı patatesler çimlendiler. Ancak ithal olarak satılan içi turuncu olanlar çimlenmedi. Aradan o kadar zaman geçti. Bir tanesinde birkaç kök belirtisi bulunmakta. Filizlenme hiç yok. Her iki patatese de aynı işlemleri yaptım. Her gün suyunu değiştirmeye özen gösteriyorum. Birinin filizleri yarım metreye yaklaştı. Diğerinde ise hiç filiz yok. Bir patates çürüdü. Diğerlerini filizlenme olursa diye bekletiyorum. Umut dünyası.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2019, 22:35   #224
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Sandığım (300 litre ) hazır, Cocopeatlı toprak karışımım hazır,
Patateslerim çimleniyor.
Aldığım filizler de köklendi.
Çok heyecanlıyım, bu sene olacak sanırsam

Eski 25-03-2019, 14:12   #225
Yeni Üye

Zengarden ile görüştüm fide satışlarının bu sene olmayacağını söylediler. ithal tatlı patateste ise çimlenme sıkıntısı var. tatlı patates ve fidesini şimdi bulmak çok zor gibi görünüyor. Gitti gidiyor da tohum satışı var. Aramızda tohumdan yetiştiren varmı acaba

Eski 25-03-2019, 14:33   #226
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Zengarden ile görüştüm fide satışlarının bu sene olmayacağını söylediler. ithal tatlı patateste ise çimlenme sıkıntısı var. tatlı patates ve fidesini şimdi bulmak çok zor gibi görünüyor. Gitti gidiyor da tohum satışı var. Aramızda tohumdan yetiştiren varmı acaba

Tohum, denemeyi düşünmeyin bile. Tatlı patates tohumdan üretilmez. Bitkinin çok nadiren verdiği tohumlar ıslahçılar tarafından yeni çeşitlerin ortaya çıkarılmasında kullanılır.

Eski 25-03-2019, 21:58   #227
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Sayın Muda, benim de migros patateslerinden sadece bir tanesi kalmış, onun da bir kısmı çürüdüğü için kesmiştim. İçi turuncu patatesin yaprakları da farklı görünüyor. Bu sonuncuyu da toprak ile buluşturamam zannedersem.

Eklenti 689776

Durumu iyi, artık çok bol ışık ister.

Eski 26-03-2019, 15:49   #228
Yeni Üye

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Tohum, denemeyi düşünmeyin bile. Tatlı patates tohumdan üretilmez. Bitkinin çok nadiren verdiği tohumlar ıslahçılar tarafından yeni çeşitlerin ortaya çıkarılmasında kullanılır.
MeyveliTepe uyarın için teşekkür ederim. az kalsın sipariş edecektim. Zamanında elimle yetiştirdiğim yüzlerce fide vardı hep dağıttım. Şimdi tek bir patates **** fide bulamıyoruz.

acemi25 beğendi.
Eski 26-03-2019, 16:26   #229
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Sayın Muda, benim de migros patateslerinden sadece bir tanesi kalmış, onun da bir kısmı çürüdüğü için kesmiştim. İçi turuncu patatesin yaprakları da farklı görünüyor. Bu sonuncuyu da toprak ile buluşturamam zannedersem.

Eklenti 689776
Patatesin çürüyen yerini kesmenize rağmen filizlerin durumu gayet iyi. Biraz daha geliştiği zaman filizleri kesip yeniden köklendirirsiniz. Bende dışı pembemsi içi beyaz olanı havalar çok soğuk olduğu için kesip yeniden köklendirmiyorum. Yapmış olduğum ilk üç sürgün güneşli yerde çok istediğim gibi gelişme göstermedi. Güneş ihtiyacı nedeni ile hava iyi olduğu zaman balkona çıkarıp akşam alıyorum. Buna rağmen biraz unutmam havanın da çok soğuk olması nedeni ile yaprakları nerede ise ölüyordu. Ölen yapraklar var. Havalar ısınıncaya kadar büyüyen saplı kısımları köklendirebiliriz herhalde. Bu yıl biraz daha fazla kişi tatlı patatese ilgi gösteriyor.
Hepimize kolay gelsin.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2019, 19:39   #230
Ağaç Dostu

pares's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2013
Thumbs down

Alıntı:
Ben Zengarden den alacağım diye bekliyordum �� şimdi nereden bulacağım endişe sardı beni

pares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2019, 09:39   #231
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Bu sene yataklrda yetiştireceğim patatesleri filizlendirmeye devam ediyorum 3 tanesini çuvalda diğerlerini yatklarda yetiştireceğim

Eklenen Resimler

Jezebel, kaknus, Muda ve 6 kişi beğendi.
thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2019, 15:23   #232
Ağaçsever

mertan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mertan Mesajı Göster
Geçen seneden sakladığım tatlı patatesleri suya koydum, hava taşıyla oksijende veriyorum suya. Fakat patatesler kışın 7-8 dereceleri gördü o yüzden çimlenme konusunda biraz tedirginim. 13 derecenin altında çimlenme özelliğinin kaybolacağı bilgisi var. Ben buradan sonuçları paylaşacağım.
Bu şekilde hava taşı olmasına rağmen başarılı olamadım, boşuna denemeyin. Vakit kaybetmeyin diye paylaşmak istedim.

Emine Akman ve pares beğendi.
mertan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2019, 09:48   #233
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Ben hava taşı hiç kullanmadım. 2 günde bir su değişimi yapıyorum çimlenmede gayet başarılı.

thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2019, 11:30   #234
Ağaçsever

mertan's Avatar

Hava taşı olmasına rağmen olmadı dememdeki sebep artan küçük patatesleri #204 numaralı mesajımdaki şekilde yerleştirmiştim.

pares beğendi.
Eski 05-04-2019, 12:08   #235
Ağaçsever

mertan's Avatar

Tatlı patateslerim çimlendi ama sanki yaprakların büyümesi yavaş gibi geliyor. Bunu hızlandırmak için herhangi bir uygulama yapmak mümkün mü? Suya veya yapraklara gübre verilebilinir mi?

Eski 05-04-2019, 12:34   #236
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2006
Metro Marketlerde yerli tatlı patates satılıyor. 1KG 14 TL. Çimlendirmeyi deneyeceğim.

ferther Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2019, 13:55   #237
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Ben yurt dışından temin ettim ve çimlendiler. Bakalım gerçekten doğru tohummu büyüyünce göreceğiz.

Eski 05-04-2019, 13:58   #238
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mertan Mesajı Göster
Tatlı patateslerim çimlendi ama sanki yaprakların büyümesi yavaş gibi geliyor. Bunu hızlandırmak için herhangi bir uygulama yapmak mümkün mü? Suya veya yapraklara gübre verilebilinir mi?
Sanırım bol güneş alması gerekiyor. Ayrıca yeni sürgünleri kopartıp köklerini çimlendirdikten sonra toprağa dikerseniz sanki daha iyi büyüyorlar.

Eski 05-04-2019, 14:44   #239
Ağaçsever

mertan's Avatar

Biran önce o aşamaya getirmek için hızlandırmaya çalışıyorum sırayla yapıcam yoksa hepsini ama vakit az kaldı

AkisSoftware beğendi.
Eski 05-04-2019, 20:49   #240
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Filizleri kopartıp yeşil soda şişelerinde köklendiriyorum.
Böyle böyle 4 saksıda altı da yarın dikilecek köklü sürgün oldu.
Biraz önce 2 yeni sürgün kopartıp soda şişesine koydum.
İçi turuncu patates sürgünleri sürdükleri yerde kök salıyor, içi beyazlar şişede kolayca kökleniyor.

Mesela bu turuncu, doğruca cocopeat saksısına dikilecek

Name:  A87574F1-F062-43F1-9352-AAF91D2421FB.jpg
Views: 524
Size:  75.1 KB

Püsküllü bir kök yapmış.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024