agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tarla Bitkileri
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni458Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-03-2019, 15:48   #211
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mertan Mesajı Göster
Alt kısmının zemine temas etmemesi kadar fark ediyor mu uğraşmaya değer mi? Bende gördüm o şekilde ama çok fark etmez diye düşündüm açıkcası.
Su ile temas ettiğinde sanırım çürüyor. Meyvelitepe'nin blog sayfasında gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. Çok detaylı bir şekilde yazılmış.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2019, 16:46   #212
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Su ile temas ettiğinde sanırım çürüyor. Meyvelitepe'nin blog sayfasında gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. Çok detaylı bir şekilde yazılmış.

Buradaki bilgi daha detaylı ve bir kaç yıllık deneyimden sonra yazılmıştır.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2019, 16:59   #213
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster

Buradaki bilgi daha detaylı ve bir kaç yıllık deneyimden sonra yazılmıştır.
Bu yazınızı görmemiştim. Bu vesileyle bende okumuş olayım

Eski 15-03-2019, 08:55   #214
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Köklerin ışık almaması önemliymiş.
Şimdi eski başarısızlığımı buna bağlıyorum.
Püsküllü kökler ve canlı yapraklar patatesin bir bölümünü karartınca gelişti.

Name:  31E7673D-4713-4D0F-AFF9-0328AFCFB5E0.jpg
Views: 90
Size:  70.7 KB

Hadi bu sene hepimize bol hasatlar olsun.
Bana mahsülünden gönderen ve bu keyifli ana sebep olan arkadaşa teşekkür ediyorum.
Havalar İzmir’de de serin gitti bu yıl yoksa dikecektim bu sıralarda.
Şimdi yüklü miktarlarda cocopeat ve potasyumlu gübre almam gerekiyor, hazırlık olarak

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2019, 09:36   #215
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Evet sayın Jezebel; kökleri ışık görmeyecek. Ben kupa içerisinde yapıyorum. 2-3 günde bir suyunu değiştiriyorum. Eğer suyu havalandırma sisteminiz yoksa bunu yapmak elzem oluyor yoksa yapraklar hemen sararıp dökülüyor.

Tebrikler

Jezebel beğendi.
Eski 15-03-2019, 19:15   #216
Yeni Üye

şehirliköylü's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2017
Ben kışın yağmurlu günlerinde Sayın MeyveliTepe'nin bloğunda paylaştığı deneyimlerini okudum; sarı olanlar migrostan, beyaz olanları da Hatay'dan bir arkadaşım yolladı. Köklerin ışık görmemesi gerektiğini atlamışım, üstüne üstlük mutfak pencerelerinin önünde cayır cayır ışıkta köklendirdim. Her iki günde bir sularını değiştirmekten artık çok sıkıldım, sanki pet hayvanım varmış gibi ama sebze. Hava durumu yarından itibaren idare eder, artık bir kısmını bostana nakledeceğim. Ölmezlerse hepsini toprağa aktaracağım. Seneye tatlı patates yetiştirmeye devam edeceksem, akvaryum motoru şart.

Name:  tatli_patates.jpg
Views: 77
Size:  52.6 KB

abk ve Jezebel beğendi.
şehirliköylü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2019, 19:54   #217
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şehirliköylü Mesajı Göster
Ben kışın yağmurlu günlerinde Sayın MeyveliTepe'nin bloğunda paylaştığı deneyimlerini okudum; sarı olanlar migrostan, beyaz olanları da Hatay'dan bir arkadaşım yolladı. Köklerin ışık görmemesi gerektiğini atlamışım, üstüne üstlük mutfak pencerelerinin önünde cayır cayır ışıkta köklendirdim. Her iki günde bir sularını değiştirmekten artık çok sıkıldım, sanki pet hayvanım varmış gibi ama sebze. Hava durumu yarından itibaren idare eder, artık bir kısmını bostana nakledeceğim. Ölmezlerse hepsini toprağa aktaracağım. Seneye tatlı patates yetiştirmeye devam edeceksem, akvaryum motoru şart.

Eklenti 688973

Toprak ısınmadan dışarıya ekmeyin. İzmir için dahi Mayısı beklemekte fayda var. Ben daha yumru köklendirme işlemine bile başlamadım.

Eski 15-03-2019, 23:02   #218
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Sn.MeyveliTepe 50 litrelik saksıya dikip sera içinde baksam olur mu acaba

Eski 16-03-2019, 02:21   #219
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Sn.MeyveliTepe 50 litrelik saksıya dikip sera içinde baksam olur mu acaba
Olur diyesim geliyor ama, olmaz.

Büyük saksıya dikmenizde sorun yok. Sorun saksının serada olmasında.

Saksıya dikip seraya koyarsanız, muhteşem dal budak ve yaprak verir ama yumruyu unutun

Tatlı patates uzun süre ve direk güneş istiyor ki çok fotosentez yapıp yumruda o kadar karbonhidradı biriktirebilsin.

Şunu yapabilirsiniz, şimdi saksıya dikip seraya koyun, mayısta direk güneşe alın.

bahtiyar02, Jezebel ve Muda beğendi.
Eski 16-03-2019, 08:10   #220
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Aynen , katılıyorum.
Mayıs’ta gelişmiş olarak dışarıya bırakırım.
Yoksa Mayıs’a kadar evde bunu ne şekilde saklarım
Dikeyim coşsun

Eski Dün, 13:43   #221
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2019
Herkese merhaba yeni üye oldum. Forumda tatlı patates konusunu sonuna kadar okudum. Tatlı patatesle ilk 2012 yılında tanıştık. 10 kg Hataydan getirttim. Tadını çok beğendiğim için hobi amaçlı 5 metre kare alana fidesini elde ettikten sonra dikim yaptım. Adıyaman da sıcağı ve suyu sevdiği için çok hızlı gelişim gösterdi. Daha sonra tayin dolayısıyla Adıyamandan ayrıldık. Konyada ithal olandan defalarca denememe rağmen yumrular çok az filizlendi ve bu filizlerden de yumru elde edemedim. Şimdi Ispartadayım büyük saksılarda denemek istiyorum. İthal olanlardan almak istemiyorum çünkü filizlenmeden çürüyorlar. Yerli tatlı patatesi bulmak çok zor bu mevsimde Hataydaki üreticiler nasıl fide elde ediyorlar acaba nasıl temin edebiliriz.

Mmehmet42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski Dün, 14:08   #222
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mmehmet42 Mesajı Göster
Herkese merhaba yeni üye oldum. Forumda tatlı patates konusunu sonuna kadar okudum. Tatlı patatesle ilk 2012 yılında tanıştık. 10 kg Hataydan getirttim. Tadını çok beğendiğim için hobi amaçlı 5 metre kare alana fidesini elde ettikten sonra dikim yaptım. Adıyaman da sıcağı ve suyu sevdiği için çok hızlı gelişim gösterdi. Daha sonra tayin dolayısıyla Adıyamandan ayrıldık. Konyada ithal olandan defalarca denememe rağmen yumrular çok az filizlendi ve bu filizlerden de yumru elde edemedim. Şimdi Ispartadayım büyük saksılarda denemek istiyorum. İthal olanlardan almak istemiyorum çünkü filizlenmeden çürüyorlar. Yerli tatlı patatesi bulmak çok zor bu mevsimde Hataydaki üreticiler nasıl fide elde ediyorlar acaba nasıl temin edebiliriz.
Hosgeldiniz. Ilerki zamanlarda biz yetistirebilirsek paylasimda bulunuruz. Yerli mi degilmi bilmiyorum ama insallah basarili oluruz

Eski Dün, 19:10   #223
Yeni Üye

şehirliköylü's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2017
Bilenlerin sözünü dinlemek lazım; artık yeter hava ısındı, bir deneyeyim dediğim beş adet fide, şiddetli rüzgar ve aniden düşen gece sıcaklıkları ile tam ölmediler ama sararıp soldular Evde sularını değiştirmeye devam ettiklerim ise, Sayın Meyvelitepe'nin belirttiği şekilde kök kısımlarının ışık almasını engelleyince sağlıklı yeni kökler geliştirmeye başladılar. Bu sene sabır edip bir miktar üretebilirsem seneye nisandan önce köklendirmeye başlamayacağım ve bir akvaryum motoru edineceğim. Dersimi aldım.
Name:  tatli_patates02.jpg
Views: 14
Size:  44.1 KB

MeyveliTepe, Jezebel ve Muda beğendi.
şehirliköylü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski Dün, 20:30   #224
Ağaç Dostu

kaknus's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2012
Migrostan alıp sakladığım tatlı patateslerden bir tanesini yaklaşık bir ay önce suya koydum ve oturma odasında sıcakta bekliyor. Ancak en ufak bir kök izi veya filiz yok. Acaba markettekiler filizlenmmemesi için işlemden mi geçti yoksa ben mi erken suya koydum.

kaknus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski Dün, 21:39   #225
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaknus Mesajı Göster
Migrostan alıp sakladığım tatlı patateslerden bir tanesini yaklaşık bir ay önce suya koydum ve oturma odasında sıcakta bekliyor. Ancak en ufak bir kök izi veya filiz yok. Acaba markettekiler filizlenmmemesi için işlemden mi geçti yoksa ben mi erken suya koydum.
Direkt suyun icine koyduysaniz curumus olabilir...

Markette satilanlar filizlenmesin diye kurleme yapilmis olabilir. 1 haftada filizlenmesi lazim.

Eski Dün, 21:49   #226
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Benim migrostan dışı pembemsi içi muhtemel beyaz olan yerli olduğunu düşündüğüm tatlı patatesler çimlendiler. Ancak ithal olarak satılan içi turuncu olanlar çimlenmedi. Aradan o kadar zaman geçti. Bir tanesinde birkaç kök belirtisi bulunmakta. Filizlenme hiç yok. Her iki patatese de aynı işlemleri yaptım. Her gün suyunu değiştirmeye özen gösteriyorum. Birinin filizleri yarım metreye yaklaştı. Diğerinde ise hiç filiz yok. Bir patates çürüdü. Diğerlerini filizlenme olursa diye bekletiyorum. Umut dünyası.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski Dün, 22:35   #227
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Sandığım (300 litre ) hazır, Cocopeatlı toprak karışımım hazır,
Patateslerim çimleniyor.
Aldığım filizler de köklendi.
Çok heyecanlıyım, bu sene olacak sanırsam

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019