agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tarla Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni766Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-03-2018, 15:22   #151
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Ben 3-4 günde bir suyunu yeniliyorum. İlk yaprağı görene kadar 24derecelik alttan ısıtmayla gerekli sıcaklığı sağladım. Şimdilik bir sıkıntı yaşamadım biraz daha güneşi görse hızlıca büyüyecek sanırım.

Muda beğendi.
thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2018, 15:46   #152
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
yapraklar büymeye devam ediyor. kendiliğinden kopan parçayı suya koydum 3 günde heryerinden kök fışkırdı. Çeliklendirme için çok uygun bir bitki.

Eklenen Resimler

thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2018, 16:32   #153
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Kap çok küçükmüş. Ya suyu hergün yenileyin ya da akvaryum pompasıyla hava basın. Sudaki oksijen çabuk tükeneceğinden kökler çürümesin.

g.c. ve its_just_a_ride beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2018, 17:27   #154
Ağaçsever

mertan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2018
Bende bu sene ilk defa denedim, tatlı patatesi çimlendirmede geç kaldım.Hatta suya koyduğum 4 patatesden yalnızca 1 tanesi filizlendi ama 1 patatesden 7 tane filiz aldım. Dikim yaptığım 2 m2' lik alana 1 çuval koyun gübresi ve 2 çuval kum döktüm, bunun dışında hiç bir gübreleme yapmadım. Bugün (16.10.2018) hasadını yaptık 22 kg patates çıktı. Küçük olanları önümüzdeki sene için saklamayı düşünüyorum.

Eklenen Resimler

mertan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2018, 22:29   #155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2018
Elimde yumrulardan var. Şimdi filizlendirmeye başlasam mevsimine kadar filizlendirme işlemine devam edebilir miyim ve evde büyük bir saksıya diksem sonuç alabilir miyim?

kaancihan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2018, 23:40   #156
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaancihan Mesajı Göster
Elimde yumrulardan var. Şimdi filizlendirmeye başlasam mevsimine kadar filizlendirme işlemine devam edebilir miyim ve evde büyük bir saksıya diksem sonuç alabilir miyim?

Şimdi olmaz. Elinizdeki yumruları gazete kağıdına sarıp Mart ayına kadar 15 derece ısıda karanlık ve kuru bir yerde saklayın. Sıcaklık 13 derecenin altına indiğinde yumruların zarar göreceğini aklınızda tutun.

egetropical ve Zekoş beğendi.
Eski 31-10-2018, 23:41   #157
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Biz de bugün hasat yaptık. İki sandıktan 55-60 kg kadar çıktı.

Eski 17-11-2018, 12:13   #158
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Merak edenler için bilgi vermek istedim. Migrosta satışı yapılıyor. Şuan için kg fiyatı 6,95TL...

Dutlubahçe beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2018, 15:45   #159
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Bir web sayfasında bulunan bilgiyi alıntılayayım;

"Bilinen patatesle hiç bir alakası olmayan tatlı patatesin sağlığa faydalarının olduğunu biliyor muydunuz? Sizler için tatlı patates ile ilgili bilinmeyenleri araştırdık. İşte tatlı patatesin bilinmeyen faydaları...

TATLI PATATESİN SAĞLIĞA FAYDALARI;

- İçeriğinde zengin A vitamini olan tatlı patates, kolay sindirilmesi ve düşük alerji riski özelliğiyle bebeklerin beslenmesi için önerilen önemli besinlerdendir.

- Patatesin 100 gramında bir kişinin günlük ortalama A vitamini ihtiyacının bir katını, C vitamini ihtiyacının ise yarısını karşılıyor.

- Az gelişmiş ülkelerde yetersiz ve dengesiz beslenme sorunlarını azaltmak için tatlı patates tüketiminn artırılamasına yönelik projeler geliştirildi.

- Şeker hastaları için oldukça faydalıdır.
- Kan şekerini düzenler.
- Açlık hissi duyulmasını engeller.
- Karaciğer, cilt ve prostat kanseri riskini azaltır.
- Kalp krizi riskini azaltır.
- Bağışıklık sistemini güçlendirir.
- Kanser ve yaşlanma etkilerine karşı mücadele eder.
- Sindirim sistemi için faydalı bir besindir.
- Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
- Uzun süre tokluk hissi verir bu yüzden zayıflamada etkilidir.
- Demir eksikliği, astım, romatizma hastalığını tedavi eder.
- Cilt sorunları tedavisinde oldukça etkilidir."

Link: Tatlı patatesin bilinmeyen faydaları

siflera12 beğendi.
Eski 25-11-2018, 20:28   #160
Ağaç Dostu

kaknus's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2012
Name:  tatlıpatates.jpg
Views: 760
Size:  35.8 KB
Nihayet yıllardan beri elde etmeye çalıştığım tatlı patatesi bir markette bulup aldım. Çoğunu dikmek için yırdım. Üç tanesini de tadına bakmak için bıraktım.

kamil35, pares ve siflera12 beğendi.
kaknus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2019, 16:08   #161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2019
Tatlı patates arayıp Ankara'da bulunanlar izmir 2 caddesi'nde Firik isimli hatay ürünleri satan bir dükkan var. geçen hafta kilosu 8 tl ye aldım.

AkisSoftware beğendi.
Rdvndnc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2019, 22:13   #162
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8

Bu videoda her bir yapraktan bile tatlı patetesin yetiştirildiği gösterilmiş. Ancak uzun zaman alacağı için ne büyüklükte tatlı patates verir mechul.

Resulgur ve mertan beğendi.

Düzenleyen Muda : 29-01-2019 saat 23:15
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2019, 23:04   #163
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Eski 29-01-2019, 23:10   #164
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Eski 29-01-2019, 23:10   #165
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Eski 29-01-2019, 23:13   #166
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Eski 29-01-2019, 23:22   #167
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

https://www.simplycanning.com/growin...ato-slips.html

Tatlı Patates Fişleri Başlangıç, Büyüme ve Dikim
Rhonda tarafından
Tatlı Patates Fişleri Başlangıç, Büyüme ve Dikim. Benim hakkımda bilmen gereken bir şey tatlı patatesleri seviyorum! Geçen yıl, altı 25 feet sıradan yaklaşık 450 kilo tatlı patates topladık. Söylemeye gerek yok, biz çok paylaştığımızı ve kışın çok yedik.

büyüyen tatlı patates fişleri
1K + Kaydet
Tatlı patateslerim bir filmde bile var! En büyük oğlum onunla birlikte bir eve Mississippi'ye gitti. Orada büyükannesinin eski evinde yaşıyor. Evi, bu yılın eylül ayında ABD'de piyasaya sürülecek olan "Bu Hızlarda Yaşam" da ana karakterin evi olarak seçildi. Hikaye çizgisi, bir kazada en iyi arkadaşını kaybeden bir genci takip etmesi nedeniyle affetmek ve umut etmekle ilgilidir. Kederini koşmaya, bir lise pisti yıldızı olmaya yönlendirir.

Her neyse, evdeki sahneleri hazırlarken, tatlı patateslerimi gerçekten çok sevdiler, bu yüzden onları mutfakta sergilediler! Bu heyecan verici değil mi? Tatlı patateslerimin ünlü olacağını biliyordum.

Büyüyen Tatlı Patates Fişleri
Tatlı patatesler bahçedeki en sevdiğim şeylerden biri. Onlarla ilgili her şeyi seviyorum. Fişe başlamak, dikim yapmak, onların güzel üzümlerini izlemek ve mor çiçekler büyümek benim için eğlenceli bir deneyim. Hasat? Ah! Beni başlatma. Tatlı patates kazmak hazine bulmak gibi bir şey! Ve sonra, elbette, yemek var. Tatlı patatesler yetiştirebileceğiniz en besleyici şeylerden biridir. Uzun koruyuculardır ve yaprakları bile yiyebilirsiniz. Onlar için yemek tarifleri sonsuzdur.

ABD'nin 8 nci bahçe bölgesinde bulunduğum için tatlı patateslerime ocak ortasından şubat ayının ilk haftasına kadar kayma yaparak başlayabilirim. Bu, bolca sahip olacağım ve Mart ayının son haftasını veya Nisan ayının ilk haftasını ekmeye hazır olacağım anlamına gelir. Ancak bu yıl çok soğuk bir kış geçirmedik ve son derece nemli olduk. Bu yazıyı yazarken, Nisan ayının ikinci haftası ve bahçe hala bitki için ıslanıyor. Bu da benim tatlı patates kızartmalarımla biraz ekstra bir şeyler yapmam gerektiği anlamına geliyor. Bunun hakkında biraz daha konuşacağız. Hangi bölgede olursanız olun, fişlerinizi son donma tarihinden dört ila altı hafta önce başlatmanız gerekecektir.

Diğer patatesler gibi, tatlı patates de tohum yapmaz, bunun yerine çoğaltılır. Beyaz patates gibi diğer patatesler, filizlerini gözlerinden ayıran yumrular; Ancak tatlı patates gerçek bir kök bitkisidir ve gözleri yoktur.

Yeterince uzun süre tutulursa, tatlı bir patates filizlenmeye başlar. Bu filizlere fiş denir. Orta büyüklükte patates kullanmanın en iyisi olduğunu buldum çünkü en çok fiş üretecekler. Yıllar önce, bunu okudum ve bana garip geldi, bu yüzden denemeye karar verdim. Makbuzlarımı yapmaya başladığımda, bu amaçla bir kenara koyduğumları denemek için iki büyük patates seçtim. Tabii ki, büyük olanlar ve çok küçük olanlar, orta boy patateslerden daha az kayma bıraktı. Her orta boylu tatlı patates 20 ila 50 arasında kayma bırakacaktır.

Büyüyen Tatlı Patates Fişleri:

Bazı insanlar tatlı patatesleri toprakta en az bir metre derinlikte tatlı patatesin yaklaşık yarısını gömerek toplarlar. Bazı insanlar tatlı patateslerini yarıya indiriyor ve patateslerin her yarısı yarıya kadar kaplanacak şekilde suya koyuyorlar. Başka bir su yöntemi kullanıyorum.

Sonbaharda, en sağlıklı orta boy patateslerin bir kısmını bir kenara koyun. Son donma tarihinizden dört ila 6 hafta önce (tam vaktinde bolca zaman tanımak için 6 hafta ile giderim) fişlerinize başlama zamanı. Patatesin büyüklüğüne bağlı olarak çeyrek kavanoz düzenli ve geniş ağızlı kullanıyorum. Kürdan veya şiş kebap çubukları kullanarak patatesi iki ucu arasında yarıya kadar deliyor. Patatesin kavanozun kenarında desteklenmesi için yeterince uzadıklarından emin olun. Tatlı patatesi kavanoza, çubuklar jantın üzerine gelecek şekilde yerleştirin ve patatenin alt yarısı batıncaya kadar su ekleyin.

Tatlı patateslerinizin dolaylı güneş ışığına sahip olduğundan ve soğumasını önlediğinizden emin olun. Bir kaç inç buharlaştığını fark ettiğinizde kavanoza su ekleyin. Patatesinizin kurumasına asla izin vermeyin. Patatesin çürümesini önlemek için eski suyu haftada bir kez değiştirmelisiniz. Her ne kadar söylesem de, bazen bunu hatırlamadan iki hafta önce ve çürümeyle ilgili bir sorunum olmadı.

Fişleri Dikim İçin Tutmak:

Yaklaşık iki hafta sonra, filizi görmeye başlamalısınız. Filizler yaklaşık 6 santim uzunluğa ve üzerinde birkaç yaprak yaprak oluşana kadar büyütün. Fişleri bu büyüme aşamasına ulaştığında, onları ana patatesten ayırmanın zamanı gelmiştir. Bazı insanlar ekilmeye hazır olana kadar patatesleri patateslerin üzerinde bırakırlar. Bunu yapmam, çünkü her bir patatesden mümkün olduğunca çok fazla fiş istiyorum. Onları açık bırakırsanız, odak daha fazla fiş üretmek değil, orada olan fişleri geliştirmeye odaklanır.

Fişi, tatlı patatese tutturulduğu tabanda alarak dikkatlice çıkarın. Fişleri soğuk suyla dolu temiz bir kavanoza yerleştirin ve kavanozu pencere kenarına veya dolaylı güneş ışığı alabileceği bir yere yerleştirin. Tatlı patatesde olduğu gibi, kavanozun dolu kalması için su ekleyin ve çürümelerini engellemek için eski suyu haftada bir kez değiştirin. Bir hafta ile 10 gün arasında gelişen kökleri görebilmelisiniz. Fişleri bahçeye gitmek için hazır olana kadar böyle devam edecektir. Benimkini hiç 4 hafta boyunca tutmamıştım, bu yıla kadar.

Söylediğim gibi, alışılmadık derecede ıslak bir Kış geçirdik ve inanılmaz derecede ıslak bir Bahar geçiriyoruz. Benim fişlerim kök salıyordu ve yere gitmeye hazırdı. Su kavanozunda mücadele etmeye başlıyorlardı (sararmaya başladılar) ve bitki yetiştirmem için çok ıslaktı. Çürümemelerini engellemek için onları toprakta bankladım. Bu onları tutacak ve bahçenin hazır olmasını beklerken onlara biraz kafa atmalarını ve köklerini oluşturmaya başlamalarını sağlayacaktır.

Fişleri bitki nasıl:
Son dondan en az iki hafta sonra, toprak en az 70 ° 'ye ulaştığında ya da toprağın çalışacak kadar kuruduğu zaman, hazırladığınız bahçe yatağını istediğiniz sıraya yatırın. Fişleri başlattığımda tepelerimin en az 3 santim yüksek olmasını seviyorum. Bitkilerinizi 3 feet aralıklarla sıralara 3 ayak yerleştirin. Tepenizde yaklaşık 3 santim derinlikte veya tüm kayma köklerinin sığabileceği ve toprağa örtülmesi için yeterince derin bir delik açın. Eğer kuru ise, toprakla örtmeden önce fişi sulayın.

Dikimden sonra, kaymalarınızı nemli tuttuğunuzdan emin olun, ancak soguk bırakmayın, çünkü iyi drene olmuş kumlu topraklar gibi patatesler. Birisi bana bir keresinde, tatlı patatesler çok esnek olduğu için ölü gibi gözükse bile elimdeki her fişi ekmememi söyledi. Geçen yıl başaramayacağımdan emin olduğum bir dizi fiş atmıştım, ama diğer sıralar kadar patates ürettiler. Sanırım bu denemenin asla zararı olmadığını kanıtlıyor.

Üzümleriniz gelişirken, patates ekinizi çapalayın veya başka bir şekilde temizleyin. Tatlı patatesler üzümlerini eritmeye başladıklarında, her yöne giderler ve köklerini bıraktıklarında yabani otları boğarlar. Bunu yaptıktan sonra, ayıklamaya devam etmeye gerek kalmayacak. Üzümlerinizi gevşetmemeye dikkat edin, çünkü bu bitkiyi incitir ve verimini azaltır. Üzüm bağlarınızı çok sık sulamak konusunda endişelenmeyin. Üzümleri iyice kurulduktan sonra genellikle mayını sulamıyorum, çünkü tatlı patatesler kuraklığa dayanıklıdır ve kuru koşullar aslında bir mahsul mahsulünü teşvik eder. 100 gün sonra, hasat zamanı gelmelidir.

Tatlı patates hasadı ve depolanması hakkında daha fazla bilgi için, buradaki makalemize bakın .

Güvenli ve Mutlu Yolculuk, Rhonda ve Paket

Rhonda hakkında

Rhonda bir nesil çiftçilerin ailesinden geliyor, “Ben bir bakım çiftçisinden başka bir şey olamazdım. Ben buyum. Bu heyecan verici, hiç bitmeyen bir yolculuktur. ”Bir çiftçi olmasının yanı sıra, bir eş, anne, iş sahibi, 21 yıldan fazla emekli kayıtlı hemşire, yazar ve The Farmer's Lamp'ın sahibi.

MeyveliTepe ve Resulgur beğendi.
Eski 29-01-2019, 23:48   #168
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Google çevirisi biraz zor anlaşılıyor

Bu ara tatlı papates yetiştirilmesi hakkında bilgiye epey talep oluyor. Daha önce linkini vermiştim ama tekrar vereyim. Yetiştirme niyetinde olanlara faydasının olacağını düşünüyorum.

Eski 17-02-2019, 10:16   #169
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Turuncu renkli olan tatlı patatesler şu ana kadar çimlenmeseler de dışı pembe içi beyaz olanlar filizlendiler. Bir anda oldukça hızlı büyümeye başladılar. Artık toprağa saksı içerisine dikilme vakti geldi. Her gün suyunu değiştirmeye çalışıyorum. Yapraklarında nedense biraz bozulmalar var.

Name:  IMG_20190116_200814.jpg
Views: 485
Size:  36.2 KB

Name:  IMG_20190122_181717.jpg
Views: 529
Size:  35.9 KB

Name:  IMG_20190129_161154.jpg
Views: 501
Size:  46.6 KB

Name:  IMG_20190129_161149.jpg
Views: 509
Size:  50.2 KB

Name:  Tatlı patates.jpg
Views: 502
Size:  73.7 KB

Eski 25-02-2019, 12:08   #170
Ağaçsever

mertan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2018
Bu zamanda çimlendirmeniz biraz erken olmamış mı?

mertan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2019, 17:36   #171
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Başka seçeneğiniz olmayabiliyor...
Hatay’dan internetten aldığım ve gazete kağıdına tek tek sarmış olduğum patatesler çimlenmiş. Mecburen suya koydum, takibe başladım.

Name:  540C197D-9014-45F6-B2A9-06CFF094389B.jpg
Views: 475
Size:  58.2 KB

Name:  26BE3C1E-6755-46E0-B525-EA9520C6ED49.jpg
Views: 478
Size:  74.0 KB

Şimdi filizler köklenince mecburen saksıya dikeceğim.
Daha havalar çok soğuk.

Muda, pares, g.c. ve 1 kişi beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2019, 17:47   #172
Ağaç Dostu

pares's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Başka seçeneğiniz olmayabiliyor...
Hatay’dan internetten aldığım ve gazete kağıdına tek tek sarmış olduğum patatesler çimlenmiş. Mecburen suya koydum, takibe başladım.

Eklenti 687725

Eklenti 687726

Şimdi filizler köklenince mecburen saksıya dikeceğim.
Daha havalar çok soğuk.
Merhaba sayın Jezebel tatlı patatesleri internetten nereden aldınız adres verebilirmisiniz ?

pares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2019, 20:10   #173
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Buradan ama bitirmişler.

https://www.hatayyoresel.com/urun/tatli-patates-1kg/

.

pares beğendi.
Eski 26-02-2019, 06:52   #174
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rdvndnc Mesajı Göster
Tatlı patates arayıp Ankara'da bulunanlar izmir 2 caddesi'nde Firik isimli hatay ürünleri satan bir dükkan var. geçen hafta kilosu 8 tl ye aldım.
Bu bilgi cok faydali olacak. Eger aradigim tür ise hemen alacagim.

Eski 26-02-2019, 06:53   #175
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Peki aldigin tur nasildi? Disi kirmiziya yakin, ici turuncu renktemiydi?

Eski 26-02-2019, 08:12   #176
Ağaç Dostu

pares's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2013
Red face

Alıntı:
Teşekkür ederim Sayın Jezebel, Zengarden fidelerini satışa çıkaracakmış ordan alarım, bulsaydım kendim çimlendirmeyi denemek istemiştim kısmet artık umarım başka yerden bulabilirim

Jezebel beğendi.
pares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2019, 08:13   #177
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Sn.Akis Software
İçi beyaz çıktı. Ben içi Turuncu ve Mor arıyordum.
Bahtıma böyle geldi.

Eski 26-02-2019, 08:58   #178
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Sn.Akis Software
İçi beyaz çıktı. Ben içi Turuncu ve Mor arıyordum.
Bahtıma böyle geldi.
Benimde aradığım tür içi turuncu olandan arıyorum. Tohumlarla üretimi denedim ama sonuç alamadım. Bugün bir arkadaşın söylediği yere bakmaya gideceğim vakit bulabilirsem. Eğer o türden edinirsem sizinle de paylaşabilirim.

Eski 26-02-2019, 08:59   #179
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pares Mesajı Göster
Teşekkür ederim Sayın Jezebel, Zengarden fidelerini satışa çıkaracakmış ordan alarım, bulsaydım kendim çimlendirmeyi denemek istemiştim kısmet artık umarım başka yerden bulabilirim
Bulunduğunuz yerde büyük market varsa oralara bakabilirsiniz. Genelde migros türü marketlerde olabiliyor.

pares beğendi.
Eski 26-02-2019, 09:02   #180
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Ayrıca aradığımız türün çeşidini öğrenmiş oldum.

"Erato orange sweet potato"

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024