agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tarla Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni766Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-10-2020, 17:48   #331
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
İnternette içi mor patates bulup aldım.
İki kilo ama 4 adet. Üzerinde çamur olduğu için işlem görmemiş olduğunu umuyorum.
Olduğu gibi baharda ekmek için saklayacağım.

Name:  F2550E80-78A3-4EEB-A614-B9019914DEA1.jpg
Views: 635
Size:  43.5 KB

Bekleyip göreceğiz ne olacak.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2020, 12:34   #332
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-09-2020
İnternette yerli tatlı patates satan sitelerde turuncu, sarı, mor ve beyaz tatlı patates çeşitleri var. Ancak hiçbirisi ısıl şlem yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi vermiyor. Önerebileceğiniz satış yapan bir site var mı? Bende yetiştirmeyi denemek istiyorum. Kızım çok seviyor.

Ayrıca aldığımız patatesleri buzdolabında muhafaza etmemiz uygun olur mu? Ev kaloriferli olduğu için bozulabilirler diye düşünüyorum.

edremit zeytin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2020, 14:10   #333
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Yıllardır içi turuncu patates yetiştiriyorum. İlk Migros'tan almıştım.
Bu sene Instagram'da tatlıpatatesturkiye hesabından mor patates aldım. Seneye mor patates yetiştirmeyi düşünüyorum. İşlem görmemiş olduğunu düşünüyorum çünkü sıcak ortamı görünce hemen filizlendi.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2020, 14:33   #334
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi edremit zeytin Mesajı Göster
İnternette yerli tatlı patates satan sitelerde turuncu, sarı, mor ve beyaz tatlı patates çeşitleri var. Ancak hiçbirisi ısıl şlem yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi vermiyor. Önerebileceğiniz satış yapan bir site var mı? Bende yetiştirmeyi denemek istiyorum. Kızım çok seviyor.

Ayrıca aldığımız patatesleri buzdolabında muhafaza etmemiz uygun olur mu? Ev kaloriferli olduğu için bozulabilirler diye düşünüyorum.
Buzdolabında ölürler. 13-15 derece civarında karanlık bir yerde saklamanız lazım.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2020, 02:37   #335
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
İnternette içi mor patates bulup aldım.
İki kilo ama 4 adet. Üzerinde çamur olduğu için işlem görmemiş olduğunu umuyorum.
Olduğu gibi baharda ekmek için saklayacağım.

Eklenti 713903

Bekleyip göreceğiz ne olacak.
selam. nereden buldunuz acaba. tam benim aradığım çeşit. sitenin kısayolunu verirseniz ben de alabilirim. teşekkür ederim.

Jezebel beğendi.
junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2020, 07:49   #336
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
Yıllardır içi turuncu patates yetiştiriyorum. İlk Migros'tan almıştım.
Bu sene Instagram'da tatlıpatatesturkiye hesabından mor patates aldım. Seneye mor patates yetiştirmeyi düşünüyorum. İşlem görmemiş olduğunu düşünüyorum çünkü sıcak ortamı görünce hemen filizlendi.
Teşekkürler. Bende kendileriyle instagramda yazıştım ancak kesin bilgi veremediler o nedenle tereddüt etmiştim. Bende denemek için alacağım çok sağolun.

sakagun beğendi.
Eski 30-11-2020, 07:50   #337
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Buzdolabında ölürler. 13-15 derece civarında karanlık bir yerde saklamanız lazım.

Teşekkürler.

Eski 30-11-2020, 18:46   #338
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Talking Tatlı Patates Hasatımız

İnanılmaz büyüklükte kilo kilo tatlı patates topladık. Görünce sizde şaşıracaksınız! Hayatımda ilk defa böyle tatlı patates hasatı yapıyorum. Bir tanesi futbol topu büyüklüğünde ..

Sweet potato harvest - 2020 Tatlı patates, toprak altında yumru yapan bir bitki. Hem yumruları hem de genç yaprak ve sürgünleri yenebiliyor. Ana vatanında binlerce farklı çeşidi olan tatlı patatesin en az 8000 yıl önce Güney ve Orta Amerika’da besin amacıyla kültüre alındığı biliniyor.

Tatlı Patates Nasıl Yetiştirilir

Tatlı patates, yumrularının köklendirilmesini takiben oluşan filizlerin fide olarak kullanılmasıyla yetiştirilir. Bir yumrudan onlarca fide elde etmek mümkündür.

Hasat ve sonrası

Gecelerin soğuk, gündüzlerin serin olmaya başladığı dönem tatlı patatesin hasat zamanı. Bu zamanda yapraklardaki sararmalar da artmaya başlar. Marmara bölgesinde genelde Kasım başı tatlı papatesin hasat zamanı oluyor. Hasat çok kolay olmasına rağmen yumruları zedelemeden çıkarabilmek de önemli. Hiç ummadığınız yerde kocaman bir yumrunun yatıyor olması sık görülen bir durum.

Hasata yaklaşıldığında sulama 4-5 gün öncesinden kesilmeli. Hasat sırasında toprağın tavında olması hasatı kolaylaştıran ve hasat firelerini azaltan bir durum.

Hasat edilen yumrular yıkanmamalıdır. Islak kalan yumrular enfeksiyona ve hızlı çürümeye adaydır. Yumrular yemeden hemen önce yıkanmalıdır.

Kürleme

Hasat edilen yumrular, yumruların kabukları zedelenmeden olabildiğince topraktan arındırılarak delikli, her yerinden hava alan selelere konur. Selelerin ideal olarak bir hafta boyunca 25-30 derece sıcaklıkta ve %80-90 nem oranında bir ortamda tutulması gerekir. Kürleme denilen bu işlemde hasat edilen yumrular, varsa kendi yaralarını tamir ederler, harekete geçen enzimler vasıtasıyla yumru etindeki nişastanın bir kısmı şekere dönüşür, lezzeti artar, depolama ömrü uzar.

Yumruları uzun süre saklayabilmek için bu işlemin yapılması zorunlu. şayet 30 derecelere çıkılamıyorsa bir hafta yerine iki hafta, üç hafta şeklinde kürleme süresini arttırmak gerekir.

Depolama

Kürlenen tatlı patatesler yine delikli hava alan selelerle 15 derece ısıya sahip, karanlık, %65-75 oranında nemli bir ortamda aylarca muhafaza edilebilir. Isının 13 derecenin ve altına düşmesi yumruların hasarlanmasına, yumru içlerinde sert, odunsu yapıların oluşmasına sebep olur. 15 derecenin üzerindeki ısılarda da 1-2 ay sonra çimlenme eğilimi başlar. Bazı Türkçe yayınlarda tatlı patatesin 5-6 derece ısıda depolanması tavsiyesini okuduk. Bu kesinlikle doğru değil. Bu ısıda yumruların ölüp çürümeleri kaçınılmaz. Depolama ısısı asla 13 derecenin altına inmemeli.

Tatlı patates lezzeti ve besleyiciliğiyle çok kısa sürede ülkemizde de vazgeçilmezler arasında yerini alabilir.

Kaynak : meyvelitepe.org

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2020, 22:07   #339
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yayınladığınız video'da da kullandığınız bilgilerin kaynağını belirtmeniz gerekir. O çok kolay ifade edilebilen bilgiler için onlarca yabancı bilimsel yayını karşılaştırmalı olarak hatmedip üstüne de en az 2 yıl deneyerek yayınlamıştık.

Eski 30-11-2020, 22:41   #340
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Yayınladığınız video'da da kullandığınız bilgilerin kaynağını belirtmeniz gerekir. O çok kolay ifade edilebilen bilgiler için onlarca yabancı bilimsel yayını karşılaştırmalı olarak hatmedip üstüne de en az 2 yıl deneyerek yayınlamıştık.
Sade bu video değil sn. Meyvelitepe diger videolarımda canli yayınlarımda da sizden sürekli bahsediyorum ve soranlarıda blogunuza yönlendirdim defalarca, kaynak olarak video altında kaynakta gösterdim. Emeğiniz çok Allah razı olsun Iyi ki varsınız ..

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2020, 21:44   #341
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster
selam. nereden buldunuz acaba. tam benim aradığım çeşit. sitenin kısayolunu verirseniz ben de alabilirim. teşekkür ederim.

Özür diliyorum, yazışmaların altında kalmış, görememişim.
Buradan bakın
https://www.sun-star.com.tr/pazar-ye...tes-yerli-1kg/
Bir de instagramda böyle birileri var daha sormadım
https://www.instagram.com/explore/tags/mortatlıpatates/
https://www.instagram.com/organik_bahce_tohum/

Kolay gelsin.

Eski 22-12-2020, 22:26   #342
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Tatlı patates filizlerini soğuklardan dolayı nerede ise kaybetmek üzere iken geç dikmek durumunda kalmıştım. Sıcaklarla birlikte önce kendilerini toparladılar. Daha sonra atağa geçtiler. Çok güzel büyüdüler derken soğuklar geldi. Hatta birkaç tane çiçek açtılar. Soğuklar nedeni ile bir arkadaşımız çimlenme yeteneğini kaybedeceklerini söyleyince büyük bir kısmını söktüm. Sonuç hüsran tabi ki. İncecik patatesler. Çok büyük yeşil kısım. Bir kısmını belki mevsim iyi giderse diye bıraktım. Yaklaşık on gün sonra hava daha da soğuyacağı için sökmek durumunda kaldım. Ancak on günde çok fazla şey değişmiş. Bir ay daha sıcak bir ortamda kalabilseymiş çok daha fazla ürün alabilecekmişim.
Saksılar küçük. Çok büyük gibi görünmelerine rağmen öncekilere kıyasla çok daha iyi durumdalar. Gelecek yıla yeniden ekebilmek için umut aşıladılar.

Name:  Tatlı patates  12.jpg
Views: 498
Size:  77.5 KB

Name:  Tatlı patates  11.jpg
Views: 466
Size:  70.3 KB

Name:  Tatlı patates yumrular.jpg
Views: 568
Size:  62.6 KB

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2020, 23:32   #343
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Günlerin kısaldığı dönem tatlı patateslerin yumruya çalıştığı dönem. Fakat bu dönemde özellikle gece soğukları da ölümcül olabiliyor. Günlerin kısaldığı dönemde havanın hala ılık, gecelerin çok soğumadığı bölgeler daha şanslı haliyle.

Ozlem A, Muda ve i.sunaz beğendi.
Eski 24-12-2020, 21:41   #344
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Günlerin kısaldığı dönem tatlı patateslerin yumruya çalıştığı dönem. Fakat bu dönemde özellikle gece soğukları da ölümcül olabiliyor. Günlerin kısaldığı dönemde havanın hala ılık, gecelerin çok soğumadığı bölgeler daha şanslı haliyle.
Sn. MeyveliTepe;

Bu durumda atatürk çiçeğinin yapraklarının kırmızı olmasını sağlamak için kullanılan güneş ve karartma gibi tatlı patateslerin üzerini karartma veya gölgeleme tülü kullanılması durumunda aynı etkiyi sağlayabilirmiyiz.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2020, 22:15   #345
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sn. MeyveliTepe;

Bu durumda atatürk çiçeğinin yapraklarının kırmızı olmasını sağlamak için kullanılan güneş ve karartma gibi tatlı patateslerin üzerini karartma veya gölgeleme tülü kullanılması durumunda aynı etkiyi sağlayabilirmiyiz.
Yazın sıcakta mı böyle yapacaksınız? Bitkinin gelişimini hızlı sardıracaksınız yani.
Sürekli gölgeleme tülü kullanırsanız yumruyu hepten unutun. Bir senesinde seraya da ekmiştim. Muhteşem dal budak verdi. Yaprak büyüklükleri asma yaprağı kadar büyüdüler ama yumru sıfır.

Ağustostan itibaren gölgeleme tülünü belli saatlerde açıp kapatacak şekilde bir şey yaparsanız olur belki.

Yaparsanız hepimiz öğreniriz

sernur, Ozlem A ve Muda beğendi.
Eski 10-01-2021, 11:39   #346
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Benim tatlı mor patateslerde yarım cm kalınlıkta yumruya dönüş olunca ümitlendim ancak Aralık sonu gibi tüm yapraklar dökülmeye başladı, dallardan kesip suya koydum ama maalesef olmadı. Tamamen söktüm, güneş ve yeterli toprak olmadan bu kadar oluyor demek ki denemiş oldum..

nazlı06, Jezebel ve Muda beğendi.
Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2021, 17:25   #347
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A Mesajı Göster
Benim tatlı mor patateslerde yarım cm kalınlıkta yumruya dönüş olunca ümitlendim ancak Aralık sonu gibi tüm yapraklar dökülmeye başladı, dallardan kesip suya koydum ama maalesef olmadı. Tamamen söktüm, güneş ve yeterli toprak olmadan bu kadar oluyor demek ki denemiş oldum..

Bana göndermiş olduklarınız da maalesef öldüler.
Ama umutlarımız yeşermiş mi desem morarmış mı desem Bu gün göz atmak için açtım ve...
2 kilo 4 patates olarak aldığım ürün beni mutlu etti, ağızım kulaklarıma vardı
Uzun lafın görseli

Name:  mor patates.jpg
Views: 398
Size:  45.8 KB

Sn. Ozlem A üzülmeyin lütfen.
Bu sene mor ve turuncu yılı olacak sanırsam.

Eski 26-02-2021, 15:21   #348
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2015
ben alip deneyecegim, belki bakarsiniz

https://www.tazemasa.com/Arama?1&kelime=patates

https://www.migros.com.tr/patates-ta...45668764593091

oldgandalf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2021, 20:06   #349
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Mor ve turuncu patatesli bir yıl olacak benim için.

Name:  5D2B64B9-F139-4E35-A9E2-BC11C0C3FABE.jpg
Views: 312
Size:  75.0 KB

Bereketli olsun.

Eski 05-04-2021, 15:46   #350
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Mor patates üretimine start vereli çok oldu.
Ancak doğru düzgün tadına bakamadım.
Yiyenler morun tadının üstün olduğunu söyleyebilir mi?
Ben turuncu olanın tadını çok sevdim ve pişme süresi çok kısa olmasına bayıldım.
Mor nasıl acaba ?

Name:  C526C691-A426-4806-B094-0D7CA5474203.jpg
Views: 255
Size:  45.0 KB

Name:  02605049-9335-49E4-B7BE-AA2E78345085.jpg
Views: 281
Size:  65.8 KB

Bunlar ürettiklerimin bir kısmı. Havaların dağda da ısınmasını bekliyorum.

sakagun beğendi.
Eski 05-04-2021, 21:27   #351
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Mor ve turuncu patatesi doğrayıp baharat ve yağla karıştırıp aynı anda fırına attığımda mor biraz sert kalıyor. Ben turuncunun tadını daha çok seviyorum ama mor renkli sebzeler antioksidan açısından daha iyi oluyormuş.
Sayın Jezebel, patatesleri geçici olarak mı saksılara aldınız? Bahçeye dikecek misiniz?

Eklenen Resimler

Jezebel beğendi.
sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2021, 21:53   #352
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
Mor ve turuncu patatesi doğrayıp baharat ve yağla karıştırıp aynı anda fırına attığımda mor biraz sert kalıyor. Ben turuncunun tadını daha çok seviyorum ama mor renkli sebzeler antioksidan açısından daha iyi oluyormuş.
Sayın Jezebel, patatesleri geçici olarak mı saksılara aldınız? Bahçeye dikecek misiniz?
Evet köklendirdiğim çelikleri geçici bir süre bu saksılarda tutacağım.
Havalar ısınınca sandığa dikeceğim.
Turuncu patateslere yoğunlaşacağım artık, mor patates 40-45 kök oldu.
Beyaz olanda siyah lekeler oluyor, sevemedim.

Eski 10-05-2021, 17:14   #353
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Tatlı patates sevenlere küçük bir hediyem olsun.

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2021, 22:59   #354
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Bu yıl sandıklar iki oldu, biri morlar diğeri turuncular.
Morlar 1 ay önden gidiyorlar, turuncuları 19 mayısta diktim ve dün otomatik sulamalarını ayarladım.
Turuncuların toprak karışımında cocopeat bulamadığım için baltık torfu kullandım.
Bakalım gelişmeler nasıl olacak.

Eski 21-06-2021, 22:30   #355
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Mor tatlı patatesler çiçek açtı . Turuncularda hiç çiçek görmedim. Dekoratif mor yapraklı patates de çiçek açmış.
Tohum olacak mı acaba?

Name:  A8EE56B0-7C6F-48F5-A9D3-31DB36A03652.jpg
Views: 274
Size:  72.0 KB

Name:  EB9558ED-2DA6-4F68-B3CB-AC2751A5F50E.jpg
Views: 267
Size:  74.1 KB

Tohumdan yetişip yetişmediğini de merak ediyor.

Eski 11-12-2022, 23:45   #356
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2022
Merhaba,
Bu yıl zincir marketlerin birinden aldığım 4-5 adet tatlı patatesten oluşturduğum yumrulardan ilk defa yetiştirdiğim içleri sarı patateslerin bazılarının içleri kılçıklı çıkıyor. Bu durum patatesin cinsinden midir yoksa yetiştirmede bir hata mı yaptım? Bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi acaba?
Teşekkürler,

Müslüm.Aşcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024