agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tarla Bitkileri
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni742Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-07-2020, 18:23   #331
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Fotoğraf boyut nedeniyle düzgün yüklenmedi, kesip biçerek son durumu ekliyorum

Eklenen Resimler

Jezebel, Muda ve Resulgur beğendi.
Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2020, 21:48   #332
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A Mesajı Göster
Fotoğraf boyut nedeniyle düzgün yüklenmedi, kesip biçerek son durumu ekliyorum

Bunun yerine resmi Paint'e açıp , yeniden boyutlandırabilirsin.
Orijinalin %50 si veya % 75 yapıp kaydedersen istediğin oluyor.
En basit yol bu.
Maşallah patatesler gelişmeye başlamış.
Güneş görüyorlardır umarım, yoksa güneş görmezse yumru yapmazmış.
Bolca yumru vermesi için dua ediyorum.

Düzenleyen Jezebel : 21-07-2020 saat 19:19
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2020, 22:05   #333
Moderatör

Led ışık altında ve salonda Sayın Jezebel

Eski 19-07-2020, 22:36   #334
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Led ışık altında ve salonda Sayın Jezebel
Sn. Özlem A,

Benim köklendirdiğim yumrular da aynı şekilde soluk vaziyetteler. Led ışıkta gelişme fazla gibi görünse de doğal güneş ışığının yerini tutamıyor. Yumru vermesini istiyorsanız arkadaşımızın söylediği gibi güneş görmesi gerekiyor. Camdan gelen ışıkta bile fark oluyor. Cam bir kısım ışıkları filtreliyor. Alıştırarak dış ortama koyarsanız iyi olur. Ben önce balkonun gölge yerine koyuyorum. Onda bile yaprakları zarar görebiliyor. Daha sonra her gün biraz daha fazla güneşe alarak alışmasını sağlıyorum. Suyuna dikkat ediyorum. Dış ortamda su ihtiyacı çok fazla oluyor.
Her ihtimale karşı uç kısımlardan çelik alıp suda yeniden köklendirirsiniz.

Fotoğraf yüklemeden siteye atacağım fotoğrafları bir arkadaşıma whaatsaap üzerinden gönderince otamatikman küçülüyorlar. Oradan alıp siteye kolayca yükleniyor.

Ozlem A beğendi.
Muda Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2020, 07:46   #335
Moderatör

Teşekkürler Satın Muda, acaba yumru yapması ne kadar sürer? Bu arada kalan iki yumrunun üzerindeki filizlerin bir kısmını söküp köklendirdim, o iki yumruyu da apartmanın bahçesinde saksıya ektim. Ancak orada da ortam çoğunlukla gölge.

Eski 26-09-2020, 22:54   #336
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Teşekkürler Satın Muda, acaba yumru yapması ne kadar sürer? Bu arada kalan iki yumrunun üzerindeki filizlerin bir kısmını söküp köklendirdim, o iki yumruyu da apartmanın bahçesinde saksıya ektim. Ancak orada da ortam çoğunlukla gölge.
Sn. Ozlem A;

Benim bahçede geçtiğimiz yıl dikmiş olduğum tatlı patatesler toprakta çok küçük oldular. İlk defa bir tane de olsa çiçek açtığını gördüm. Ancak soğuklar nedeni ile çok küçük cılız yumruları oldu. Bir tanesini arkadaşa vermiştim. O saksı içerisinde bu yıla kadar getirdi. Bu yıl oluşan yumruyu afiyetle yemiş. Tabi bu arada bende ve onda sürgünlerden köklendirme yapmıştık. Ramazan bayramı arife günü sokağa çıkma yasağı nedeni ile ani bir kararla bahçeye gittim. Tabi elimde köklendirdiğim ve bir kısmı da saksıda olan tatlı patatesleri de götürmüştüm. O geceyi herhalde hiç unutamayacağım. Hiç bu kadar soğuk bir gün görmedim. Bizim tatlı patatesler de nerede ise ölüyorlardı. Arkadaşın oraya götürdüm. Bir müddet kötü olsalar da iyi su tutan toprak ile yanmış gübreyi eleyerek elde ettiğim 50 cm yüksekliğindeki yere diktim. Son zamanlarda hızlı bir atak yaptılar.Bu yıl geçen yıldan belki daha iyi olur. Gelişim düzeyi çok iyi çünkü. Ancak soğuklar geldi. Ne kadar daha dayanırlar bilmiyorum. Güneş görmesi durumunda sizdeki gibi ince olan gövde ve yapraklar kalın ve sağlam oldular. Umarım hepimiz istediğimiz gibi bir hasat yapabiliriz.

Name:  Tatlı patates.jpg
Views: 263
Size:  78.1 KB

İçi beyaz ve turuncu olan tatlı patates fidelerini aynı yere ektiğim için bir kısmının yaprakları tamamen yeşil, turuncu olan ise kırmızımsı yapraklı.

Eski 27-09-2020, 13:00   #337
Ağaç Dostu

Geçen sene 01.11 de sökmüşüm. Daha 1 ay var kabaca.
umarım irileşiyorlardır.

Eski 25-10-2020, 18:49   #338
Ağaç Dostu

kaknus's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2012
Name:  IMG_20201025_083514.jpg
Views: 223
Size:  53.4 KB
Geçen yıl, sonbaharda bir markette görüp aldığım tatlı patatesleri baharda , eski bir arı kovanının içine ekmiştim. Yaprakları henüz sararmasa da olduğu yere inşaat yapılacağı için bu gün sökmek zorunda kaldım. 4,5 kg kadar oldu. İrilerini yemeye, küçüklerini de tohuma ayırdım.

kaknus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2020, 17:48   #339
Ağaç Dostu

İnternette içi mor patates bulup aldım.
İki kilo ama 4 adet. Üzerinde çamur olduğu için işlem görmemiş olduğunu umuyorum.
Olduğu gibi baharda ekmek için saklayacağım.

Name:  F2550E80-78A3-4EEB-A614-B9019914DEA1.jpg
Views: 219
Size:  43.5 KB

Bekleyip göreceğiz ne olacak.

Muda ve Resulgur beğendi.
Eski 26-11-2020, 12:34   #340
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-09-2020
İnternette yerli tatlı patates satan sitelerde turuncu, sarı, mor ve beyaz tatlı patates çeşitleri var. Ancak hiçbirisi ısıl şlem yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi vermiyor. Önerebileceğiniz satış yapan bir site var mı? Bende yetiştirmeyi denemek istiyorum. Kızım çok seviyor.

Ayrıca aldığımız patatesleri buzdolabında muhafaza etmemiz uygun olur mu? Ev kaloriferli olduğu için bozulabilirler diye düşünüyorum.

edremit zeytin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2020, 14:10   #341
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Yıllardır içi turuncu patates yetiştiriyorum. İlk Migros'tan almıştım.
Bu sene Instagram'da tatlıpatatesturkiye hesabından mor patates aldım. Seneye mor patates yetiştirmeyi düşünüyorum. İşlem görmemiş olduğunu düşünüyorum çünkü sıcak ortamı görünce hemen filizlendi.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2020, 14:33   #342
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi edremit zeytin Mesajı Göster
İnternette yerli tatlı patates satan sitelerde turuncu, sarı, mor ve beyaz tatlı patates çeşitleri var. Ancak hiçbirisi ısıl şlem yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi vermiyor. Önerebileceğiniz satış yapan bir site var mı? Bende yetiştirmeyi denemek istiyorum. Kızım çok seviyor.

Ayrıca aldığımız patatesleri buzdolabında muhafaza etmemiz uygun olur mu? Ev kaloriferli olduğu için bozulabilirler diye düşünüyorum.
Buzdolabında ölürler. 13-15 derece civarında karanlık bir yerde saklamanız lazım.

Resulgur beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2020, 02:37   #343
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
İnternette içi mor patates bulup aldım.
İki kilo ama 4 adet. Üzerinde çamur olduğu için işlem görmemiş olduğunu umuyorum.
Olduğu gibi baharda ekmek için saklayacağım.

Eklenti 713903

Bekleyip göreceğiz ne olacak.
selam. nereden buldunuz acaba. tam benim aradığım çeşit. sitenin kısayolunu verirseniz ben de alabilirim. teşekkür ederim.

Jezebel beğendi.
junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2020, 07:49   #344
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
Yıllardır içi turuncu patates yetiştiriyorum. İlk Migros'tan almıştım.
Bu sene Instagram'da tatlıpatatesturkiye hesabından mor patates aldım. Seneye mor patates yetiştirmeyi düşünüyorum. İşlem görmemiş olduğunu düşünüyorum çünkü sıcak ortamı görünce hemen filizlendi.
Teşekkürler. Bende kendileriyle instagramda yazıştım ancak kesin bilgi veremediler o nedenle tereddüt etmiştim. Bende denemek için alacağım çok sağolun.

sakagun beğendi.
Eski 30-11-2020, 07:50   #345
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Buzdolabında ölürler. 13-15 derece civarında karanlık bir yerde saklamanız lazım.

Teşekkürler.

Eski 30-11-2020, 18:46   #346
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Talking Tatlı Patates Hasatımız

İnanılmaz büyüklükte kilo kilo tatlı patates topladık. Görünce sizde şaşıracaksınız! Hayatımda ilk defa böyle tatlı patates hasatı yapıyorum. Bir tanesi futbol topu büyüklüğünde ..

Sweet potato harvest - 2020 Tatlı patates, toprak altında yumru yapan bir bitki. Hem yumruları hem de genç yaprak ve sürgünleri yenebiliyor. Ana vatanında binlerce farklı çeşidi olan tatlı patatesin en az 8000 yıl önce Güney ve Orta Amerika’da besin amacıyla kültüre alındığı biliniyor.

Tatlı Patates Nasıl Yetiştirilir

Tatlı patates, yumrularının köklendirilmesini takiben oluşan filizlerin fide olarak kullanılmasıyla yetiştirilir. Bir yumrudan onlarca fide elde etmek mümkündür.

Hasat ve sonrası

Gecelerin soğuk, gündüzlerin serin olmaya başladığı dönem tatlı patatesin hasat zamanı. Bu zamanda yapraklardaki sararmalar da artmaya başlar. Marmara bölgesinde genelde Kasım başı tatlı papatesin hasat zamanı oluyor. Hasat çok kolay olmasına rağmen yumruları zedelemeden çıkarabilmek de önemli. Hiç ummadığınız yerde kocaman bir yumrunun yatıyor olması sık görülen bir durum.

Hasata yaklaşıldığında sulama 4-5 gün öncesinden kesilmeli. Hasat sırasında toprağın tavında olması hasatı kolaylaştıran ve hasat firelerini azaltan bir durum.

Hasat edilen yumrular yıkanmamalıdır. Islak kalan yumrular enfeksiyona ve hızlı çürümeye adaydır. Yumrular yemeden hemen önce yıkanmalıdır.

Kürleme

Hasat edilen yumrular, yumruların kabukları zedelenmeden olabildiğince topraktan arındırılarak delikli, her yerinden hava alan selelere konur. Selelerin ideal olarak bir hafta boyunca 25-30 derece sıcaklıkta ve %80-90 nem oranında bir ortamda tutulması gerekir. Kürleme denilen bu işlemde hasat edilen yumrular, varsa kendi yaralarını tamir ederler, harekete geçen enzimler vasıtasıyla yumru etindeki nişastanın bir kısmı şekere dönüşür, lezzeti artar, depolama ömrü uzar.

Yumruları uzun süre saklayabilmek için bu işlemin yapılması zorunlu. şayet 30 derecelere çıkılamıyorsa bir hafta yerine iki hafta, üç hafta şeklinde kürleme süresini arttırmak gerekir.

Depolama

Kürlenen tatlı patatesler yine delikli hava alan selelerle 15 derece ısıya sahip, karanlık, %65-75 oranında nemli bir ortamda aylarca muhafaza edilebilir. Isının 13 derecenin ve altına düşmesi yumruların hasarlanmasına, yumru içlerinde sert, odunsu yapıların oluşmasına sebep olur. 15 derecenin üzerindeki ısılarda da 1-2 ay sonra çimlenme eğilimi başlar. Bazı Türkçe yayınlarda tatlı patatesin 5-6 derece ısıda depolanması tavsiyesini okuduk. Bu kesinlikle doğru değil. Bu ısıda yumruların ölüp çürümeleri kaçınılmaz. Depolama ısısı asla 13 derecenin altına inmemeli.

Tatlı patates lezzeti ve besleyiciliğiyle çok kısa sürede ülkemizde de vazgeçilmezler arasında yerini alabilir.

Kaynak : meyvelitepe.org

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2020, 22:07   #347
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yayınladığınız video'da da kullandığınız bilgilerin kaynağını belirtmeniz gerekir. O çok kolay ifade edilebilen bilgiler için onlarca yabancı bilimsel yayını karşılaştırmalı olarak hatmedip üstüne de en az 2 yıl deneyerek yayınlamıştık.

Eski 30-11-2020, 22:41   #348
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Yayınladığınız video'da da kullandığınız bilgilerin kaynağını belirtmeniz gerekir. O çok kolay ifade edilebilen bilgiler için onlarca yabancı bilimsel yayını karşılaştırmalı olarak hatmedip üstüne de en az 2 yıl deneyerek yayınlamıştık.
Sade bu video değil sn. Meyvelitepe diger videolarımda canli yayınlarımda da sizden sürekli bahsediyorum ve soranlarıda blogunuza yönlendirdim defalarca, kaynak olarak video altında kaynakta gösterdim. Emeğiniz çok Allah razı olsun Iyi ki varsınız ..

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2020, 21:44   #349
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster
selam. nereden buldunuz acaba. tam benim aradığım çeşit. sitenin kısayolunu verirseniz ben de alabilirim. teşekkür ederim.

Özür diliyorum, yazışmaların altında kalmış, görememişim.
Buradan bakın
https://www.sun-star.com.tr/pazar-ye...tes-yerli-1kg/
Bir de instagramda böyle birileri var daha sormadım
https://www.instagram.com/explore/tags/mortatlıpatates/
https://www.instagram.com/organik_bahce_tohum/

Kolay gelsin.

Eski 22-12-2020, 22:26   #350
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Tatlı patates filizlerini soğuklardan dolayı nerede ise kaybetmek üzere iken geç dikmek durumunda kalmıştım. Sıcaklarla birlikte önce kendilerini toparladılar. Daha sonra atağa geçtiler. Çok güzel büyüdüler derken soğuklar geldi. Hatta birkaç tane çiçek açtılar. Soğuklar nedeni ile bir arkadaşımız çimlenme yeteneğini kaybedeceklerini söyleyince büyük bir kısmını söktüm. Sonuç hüsran tabi ki. İncecik patatesler. Çok büyük yeşil kısım. Bir kısmını belki mevsim iyi giderse diye bıraktım. Yaklaşık on gün sonra hava daha da soğuyacağı için sökmek durumunda kaldım. Ancak on günde çok fazla şey değişmiş. Bir ay daha sıcak bir ortamda kalabilseymiş çok daha fazla ürün alabilecekmişim.
Saksılar küçük. Çok büyük gibi görünmelerine rağmen öncekilere kıyasla çok daha iyi durumdalar. Gelecek yıla yeniden ekebilmek için umut aşıladılar.

Name:  Tatlı patates  12.jpg
Views: 85
Size:  77.5 KB

Name:  Tatlı patates  11.jpg
Views: 89
Size:  70.3 KB

Name:  Tatlı patates yumrular.jpg
Views: 87
Size:  62.6 KB

Eski 22-12-2020, 23:32   #351
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Günlerin kısaldığı dönem tatlı patateslerin yumruya çalıştığı dönem. Fakat bu dönemde özellikle gece soğukları da ölümcül olabiliyor. Günlerin kısaldığı dönemde havanın hala ılık, gecelerin çok soğumadığı bölgeler daha şanslı haliyle.

Ozlem A, Muda ve i.sunaz beğendi.
Eski 24-12-2020, 21:41   #352
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Günlerin kısaldığı dönem tatlı patateslerin yumruya çalıştığı dönem. Fakat bu dönemde özellikle gece soğukları da ölümcül olabiliyor. Günlerin kısaldığı dönemde havanın hala ılık, gecelerin çok soğumadığı bölgeler daha şanslı haliyle.
Sn. MeyveliTepe;

Bu durumda atatürk çiçeğinin yapraklarının kırmızı olmasını sağlamak için kullanılan güneş ve karartma gibi tatlı patateslerin üzerini karartma veya gölgeleme tülü kullanılması durumunda aynı etkiyi sağlayabilirmiyiz.

Eski 24-12-2020, 22:15   #353
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sn. MeyveliTepe;

Bu durumda atatürk çiçeğinin yapraklarının kırmızı olmasını sağlamak için kullanılan güneş ve karartma gibi tatlı patateslerin üzerini karartma veya gölgeleme tülü kullanılması durumunda aynı etkiyi sağlayabilirmiyiz.
Yazın sıcakta mı böyle yapacaksınız? Bitkinin gelişimini hızlı sardıracaksınız yani.
Sürekli gölgeleme tülü kullanırsanız yumruyu hepten unutun. Bir senesinde seraya da ekmiştim. Muhteşem dal budak verdi. Yaprak büyüklükleri asma yaprağı kadar büyüdüler ama yumru sıfır.

Ağustostan itibaren gölgeleme tülünü belli saatlerde açıp kapatacak şekilde bir şey yaparsanız olur belki.

Yaparsanız hepimiz öğreniriz

Ozlem A ve Muda beğendi.
Eski 10-01-2021, 11:39   #354
Moderatör

Benim tatlı mor patateslerde yarım cm kalınlıkta yumruya dönüş olunca ümitlendim ancak Aralık sonu gibi tüm yapraklar dökülmeye başladı, dallardan kesip suya koydum ama maalesef olmadı. Tamamen söktüm, güneş ve yeterli toprak olmadan bu kadar oluyor demek ki denemiş oldum..

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021