agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tarla Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen pria

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-04-2012, 20:37   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2012
Buğday hastalık ve zararlıları

Arkadaşlar Allah ürünlerinize bereket versin , bol kazançlar sağlasın. Benim merak ettiğim bir konu var.

Gelecek kasım ayında tarlayı hazırlayıp 50 dönüme buğday ekmek istesem ,

Buğday hastalıklarını engellemek için
1. Sürme (kör):
"ekim öncesinde tohumlar ilaçlanarak mücadele yapılmaktadır" deniliyor. Bunun ilacı kaç tl dır nerde satılır , ve 1 kg tohuma ne kadar ilaç kullanmamız lazım ?

2. Sarı Pas (kınacık): Bunu engellemek için hangi ilacı ne zaman nasıl , 1.000 m2 kare başına ne kadar ilaç kullanıyoruz. İlaç kaç tl dır ?

3. Kahverengi Pas: Bunu engellemek için hangi ilacı ne zaman nasıl , 1.000 m2 kare başına ne kadar ilaç kullanıyoruz. İlaç kaç tl dır ?

4. Kara Pas: Bunu engellemek için hangi ilacı ne zaman nasıl , 1.000 m2 kare başına ne kadar ilaç kullanıyoruz. İlaç kaç tl dır ?

5. Rastık: "Hastalıklı buğday, başak çıkarır çıkarmaz görülür. Hastalığa yakalanmış bitkiler sağlamlardan daha kısa ve zayıf olup, genellikle kardeşlenmezler ve erken olgunlaşırlar."
diyor. Bu rastık hastalığına karşı kaç kg tohuma kaç kg ilaç kullanalım veya bunlara karşı ilaçlama yapılmış tohum satıyorlarmı , şayet satıyorlarsa ondan elde edeceğimiz üründeki tohumu bir dahaki dönem rastık için ilaçlama yapmaya gerek kalmadan kullanabiliyormuyuz ?

6. Buğdayda kök ve boğaz çürüklüğü: Bunu engellemek için ilaç varmı ?

Bu altısını birden engelleyen ilaç varmıdır veya ve nasıl kullanılır veya tek tek nasıl kullanırız kaç tl dır ilaçlar ?

DİĞER KONU İSE

1. Süne : Bu zararlıyı engellemek için hangi ilacı kullanıyoruz , ne zaman kullanalım ve ilac kaç tl dır ? 1.000 metre kareye kaç litre ilaç kullanalım ?

2. Kımıl: Bu zararlıyı engellemek için hangi ilacı kullanıyoruz , ne zaman kullanalım ve ilac kaç tl dır ? 1.000 metre kareye kaç litre ilaç kullanalım ?

3. Ekin Balmumu:Bu zararlıyı engellemek için hangi ilacı kullanıyoruz , ne zaman kullanalım ve ilac kaç tl dır ? 1.000 metre kareye kaç litre ilaç kullanalım ?

4. Ekin Güvesi: Bu zararlıyı engellemek için hangi ilacı kullanıyoruz , ne zaman kullanalım ve ilac kaç tl dır ? 1.000 metre kareye kaç litre ilaç kullanalım ?

5. Ekin Kurdu (Zabrus Sp): Bu zararlıyı engellemek için hangi ilacı kullanıyoruz , ne zaman kullanalım ve ilac kaç tl dır ? 1.000 metre kareye kaç litre ilaç kullanalım ?

Bu beş zararlı için toptan mücadele edecek bir ilaç varmıdır varsa kaç tl dır. 1.000 m2 başına kaç litre ve zaman kullanalım veya tek tek nasıl mücadele edelim.

3. KONU İSE
Zararlı otlar : Tarlada Buğday aralarında ; Yabani hardal, sarı ot, yabani tere, köygöçüren, yabani fiğler, pelemir, ballı baba, yabani gonca, tilki kuyruğu, sütleğen, peygamber çiçeği, yabani yulaf vb. yabancı otlar çıkıyormuş bunları tespit ettikçe tek tek tarlanın içine girip elimizle koparıp atalım mı , yoksa bunun içinde ilaç varmıdır ve bu ilacıda 1.000 m2 başına nasıl kullanalım.

Bilen arkadaşlar bildiği kısımı kadar veya hepsini biliyorsa hepsini detaylı anlatırsa sevinirim. Bir çok dökümanı okudum. Sadece bu bilgileri ilaçların fiyatları , 1.000 m2 başına ne kadar nasıl kullanırız onları tam çözemedim.

Bilen arkadaşlardan birisi ilaçların fiyatları ile beraber detaylı anlatırsa hem ilaçların bize 1.000 m2 başına maliyetini bulmuş oluruz hemde sonradan okuyacak başka arkadaşlara örnek bir çalışma olmuş olur.

Zaman ayırıp döküman hazırlayacak ve yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

1.ilgili hastalığa göre ilacın adı ve litre veya kaç litre satılıyorsa ilgili fiyatı,
2.İlgili hastalığa göre ilacın 1.000 m2 başına ne zaman kullanılması gerektiği ,
3.ilgili hastalığa göre ilacın 1.000 m2 başına nasıl kullanılması gerektiği,
4.ilgili hastalığa göre ilacın 1.000 m2 başına kaç litre veya kaç ml kullanılması gerektiği

Bu şekilde anlatım yapabilecek bir arkadaş varsa seviniriz.

Farzedelim sadece 1.000 m2 ye buğday ekicez ve iyi yetişmesi için bu hastalıkları ve zararlıları engellemek için ilaç kullanıcaz. Amaç 1.000 m2 ekili buğday ekilmiş tarlaya bu ilaçlar kaç tl maliyeti var ve ne zaman , nasıl kullanıyoruz onu öğrenmek.

CiftciCuneyt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2012, 21:24   #2
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Bugünkü olağanüstü tohumluk buğday, gübre ve mazot fiyatlarıyla buğday tarımından para kazanmak çok zor..
Tarlanızın civarında buğday eken çiftçilerle önce bir görüşün..
Eğer ekim yapmayı düşündüğünüz toprak fakirse ve dekardan 300-350 kilo buğday alınabiliyorsa ancak masraflarınızı çıkarırsınız..

Maliyetleri düşürmek için öncelikle bir toprak analizi yaptırarak toprağınız için gerekli gübreleri tesbit ederek, gübre israfından kaçınmanız lazım..

Yörenize uygun olan sıfır tohumu İlçe Ziraat Müdürlüğüne danışarak öğrenebilirsiniz..Sıfır tohumluk buğdaylar tüm hastalıklara karşı zaten ilaçlıdır.(Konya'da makarnalık durum buğdayı oldukça çok ekiliyor sanırım..eğer o buğdaydan ekerseniz en çok para yapan buğday odur..mesela Bezostiya)

Süne, kımıl mücadelesi için İlçeniz Ziraat Müdürlüğü zaten ilan yapar, hatta ilaçları ücretsiz verir..

İyi bir toprak hazırlığı çok önemlidir..

Yabani ot ilacı için şubat sonlarında ilçeniz Ziraat odasına giderek tarlanızda en yoğun gördüğünüz ince ve geniş yapraklı otların adlarını söylerseniz size uygun bir ilaç verirler..

Bugünkü şartlarda buğday tarımından para kazanmak çok zor..
Hele hele kendi traktör ve ekipmanınız yoksa hiç düşünmeyin derim..

mrduran beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2012, 15:09   #3
Yeni Üye

Sayın pria bilgiler için teşekkür ederim.
peki bu buğdayları serada yetiştirmek istesek 1.000 m2 alana 40 cm derinlikte bir toprak hazırlasak , kasım ayında ekip temmuz ayında hasat yapacağımıza 7 ay bekleyeceğimize , ışık ortamı , sulama , ilaçlama , gübreleme ayarlayıp buğdaylar 3-4 ayda gelişip bize buğday verse hatta o 1.000 m2 den 300-350 kg alacağımıza // 1.000 m2 den 5.000 kg buğday alsak sizce bunun imkanı olabilirmi ?

Niye illa bu işi tarlada yapmak zorunda kalıyoruz ki ?

Eski 14-04-2012, 18:14   #4
Ağaçsever

madlord's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
sayın çiftçicüneyt
bu iş olmaz neden mi ?
1. Anladım kadarıyla çiftçiliğe yeni başlamış birisiniz. Örtü altında ürün yetiştirmek açık alanda yetiştirmekten çok daha zor bir iştir.
2. bunu yapabilmek için yüksek maliyete ihtiyacınız olacak ve yetiştireceğiniz buğday bu maliyeti hiç karşılayamaz
3. 1 dekar yerden 5 ton buğday elde etmek eğer elinizde genleri baştan yaratılmış bir tohum yoksa imkansız bir olay
4. bir ürünü sera altında yetiştimek yaklaşık 20 -25 günlük bir erkencilik sağlar. yazdığınız gibi yetiştirme süresi % 50 oranında azalmaz

madlord Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 06:18   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi madlord Mesajı Göster
sayın çiftçicüneyt
bu iş olmaz neden mi ?
1. Anladım kadarıyla çiftçiliğe yeni başlamış birisiniz. Örtü altında ürün yetiştirmek açık alanda yetiştirmekten çok daha zor bir iştir.
2. bunu yapabilmek için yüksek maliyete ihtiyacınız olacak ve yetiştireceğiniz buğday bu maliyeti hiç karşılayamaz
3. 1 dekar yerden 5 ton buğday elde etmek eğer elinizde genleri baştan yaratılmış bir tohum yoksa imkansız bir olay
4. bir ürünü sera altında yetiştimek yaklaşık 20 -25 günlük bir erkencilik sağlar. yazdığınız gibi yetiştirme süresi % 50 oranında azalmaz
Sayın madlord bilgiler için teşekkür ederim.

Peki internette okuyoruz genellikle buğday ekilen tarlalara
şu türden tasviyelerde bulunuyorlar.

10. MÜNAVEBE (Ekim Nöbeti):
Tarım yapılan alanlarda aynı bitkinin aynı tarlaya üst üste ekilmesi toprağın fakirleşmesine ve o bitkinin hastalıklarının artmasına neden olur. Bu nedenle buğday tarımında da yüksek verim alabilmek için mutlaka münavebe yapılmalıdır. Buğday bitkisinin gireceği bazı münavebe modelleri şu şekilde olabilir:
1. Model: Ayçiçeği + Buğday + Baklagil + Mısır
2. Model: Şeker Pancarı + Mısır + Buğday + Baklagil
3. Model: Buğday + Ayçiçeği + Kavun-karpuz + Mısır
4. Model: Baklagil + Buğday + Ayçiçeği + Mısır

Ben buna uymak istemesem ,
ilk sene Buğday ,gelecek sene gene Buğday , gelecek sene gene buğday gelecek sene gene buğday

yani her sene ard arda buğday ekmek istiyorum.
1.kasım ayında toprağa 1 dekar başına
NP Kompoze 20-20-0 35 kg atıcam . yanınada 1 ton yanmış ahır gübresi atıcam.

2.kardeşlenme döneminde yani şubat ayı sonlarında 1 dekar başına 15 kg can gübresi atıcam.

3.sapa kalkmada yani martın 15 i gibi 1 dekar başına %33 N AN adlı gübreden de 15 kg atıcam.

temmuz başlarında buğday uygun duruma gelince hasata başlıcam.
Ben bunu her sene yapıcam ve toprağa buğday ekmek istiyorum. Ne gibi bir zararı olabilirki , verim mi düşer ne olur böyle yapsam ?

Niye illa ard arda buğday ekmeyin diyorlar. Eskiden gübreler ilaçlar bu kadar yoktuda toprağın verimi azalır diye düşünüyorlardıda o yüzden mi ard arda buğday ekmeyin diyorlardı.

Her sene ben o toprağa azotlu , fosforlu gübresini verdikten sonra , diskarosunu çektikten sonra diğer gübrelerini verdikten , her sene uygun zamanlarda hastalıklara ve zararlılara karşı ilaçlamasınıda yaptıktan sonra neden her sene ard arda Buğday ekmeyem ki. Bana yanlış yönlendirme yapıyorlar gibi geldi. Siz ne diyorsunuz bu duruma ?

Eski 15-04-2012, 09:31   #6
Ağaçsever

madlord's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2009
sadece buğday değil hiç bir ürünün üstüste ekilmesi tavsiye edilmez
sebeplerine gelince
1. aynı ürünün her sene ekilmesi ürünün zararlılarını her sene daha fazla artırır
2. aynı ürünün her sene ekilmesi ürünün hastalıklarını her sene daha fazla artırır
3. aynı ürünün her sene ekilmesi ürüne bağlı olarak çıkan yabancı otları daha çok artırır
4. bir ürün topraktan sadece azot, fosfor, potasyum almaz. iz elementlere de ihtiyacı vardır. Demir, bakır,çinko gibi varsayalım buğday en çok çinkoyu kullanıyor.her sene çinko azalmaya devam edecek ve 4 sene sonra topraktaki çinko önemli miktarda azalacak. Bu da her sene size fakir bir toprak ve düşük buğday verimi olarak geri dönecek.
buğday da neden bu kadar ısrarcısınız anlayamadım. Bakımı ve yetiştirmesi kolay bir ürün mü diye buğdayı tercih ettiniz. Ben çiftçiliğe yeni başlayan herkese arpayı tavsiye ediyorum. Arpa buğdaydan daha dayanaklı bir ürün ve yetiştirilmesi buğdaydan daha kolay

madlord Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 11:04   #7
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CiftciCuneyt Mesajı Göster
Niye illa ard arda buğday ekmeyin diyorlar. Eskiden gübreler ilaçlar bu kadar yoktuda toprağın verimi azalır diye düşünüyorlardıda o yüzden mi ard arda buğday ekmeyin diyorlardı.

Her sene ben o toprağa azotlu , fosforlu gübresini verdikten sonra , diskarosunu çektikten sonra diğer gübrelerini verdikten , her sene uygun zamanlarda hastalıklara ve zararlılara karşı ilaçlamasınıda yaptıktan sonra neden her sene ard arda Buğday ekmeyem ki. Bana yanlış yönlendirme yapıyorlar gibi geldi. Siz ne diyorsunuz bu duruma ?
Ben şahsen üstüste 10 yıl aynı tarlalara buğday veya arpa ektim..
Yalnız benim toprağım çeltik ekilebilen, alüvyon, kuvvetli bir toprak..
Fakat yinede organik madde ve azot fakiri..Bunun nedeni toprağın hiç dinlenmeye fırsat bulamaması..her yıl ekilmesi..

Dediğim gibi ben toprağın iz elementler dahil her tür gıda takviyesi yapma şartıyla yıllarca buğday veya arpa ektim..Verim hiç düşmedi..her yıl dekara en az 500 kilo aldım..
Geçen yıl taban gübresi olarak Ünaldı gübrenin Biocomp'unu attım..
Dekara, bunca yıpranmışlığa rağmen 600 kilo civarında ürün aldım..

Fakat..ben her yıl buğdayı daha biçer biçmez hemen patlatma yaptırdım..toprağı üstündeki anızıyla beraber 40-50 santim karıştırdım..koca koca tezekler ilk sonbahar yağmurlarından sonra un gibi dağılırlar..sanırım yaptığım bu işlem yarım nadas yerine geçer..sonbaharda da enine boyuna bir tiller çekti mi tarla mibzerle ekime hazır hale gelir..

Sizin söylediklerinize kısmen katılıyorum Cüneyt Bey..
Ama bunun böyle olmaması gerek aslında..münavebeli ekim ideal olanıdır..
Sayın Madlord'un dedikleri doğrudur..hastalık riski artar..
Bu yüzden her yıl sıfır-ilaçlı tohum kullanılmalı..
Toprak analizine göre gübre verilmeli..toprağın eksiklikleri çok iyi bilinmeli..
Bu da yetmez..buğday ektiğiniz tarlaya her türlü gerekli gıdayı verseniz bile ürün almanız garanti değildir..iyi ürün almanızın en büyük şartı iklim ve yağışların , özellikle bahar yağışlarının iyi olmasıdır..

Zordur çiftçilik..
Buğday ambara girmeden hayal görmek doğru değildir..

Eski 25-04-2013, 18:45   #8
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
ciftçi dostalarıma selam olsun)
trakya bölgesinde 25.04 2013 itibarı ile buğday pas hastalıkları seyri ne durumda
bir kere pas hastalığına uygulama yapmak istiyorum hangi ilaç tavsiyeniz
şuan bayrak yaprağı açtı ve buğday kılçıkta

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2013, 23:28   #9
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

8 gün köydeydim..
Bu yıl çok yağış oldu..
Buğday ve arpalar pek iyi değil..Ovada olanları göllenmeden dolayı su kesti..Şimdi onların yerine ayçiçeği ekecekler..
Bayır arazilerde de durum pek farklı değil..her taraf su kaynamış bu yıl..Tarlalar çamur olduğu için zamanında girip ne üre nede ot ilacı atabilmişler..yağmurlar dövmüş toprağı..havalar ısınınca biraz da rüzgar esip toprağı kurutunca beton gibi olur..
Dekara 300 kilo buğday alabilirsen öpte başının üstüne koy diyorlar köyde..
Zor bir yıl..
Çiftçilik zaten zor..

Eski 30-01-2014, 00:54   #10
Ağaçsever

beckham_711's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2012
Buğdayda sararma

Arkadaşlar, buğdaydaki bu sararma sadece demir noksanlığına bağlı kloroz mu ?
Herhangi bir takviye yapılmadan bi süre sonra yok olmasına rağmen gelişimi oldukça etkiliyor.
Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

beckham_711 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2014, 08:34   #11
Yeni Üye

handancakan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2013
Toprak analizi yaptırdınız mı? Kökler sağlam, herhangi bir solgunluk belirtisi yok, genç yapraklar sararmış, Kardeşlenme aşamasında yapılacak şey mikro elementli bir yaprak gübresi kullanılması, demek ki kök sistemi henüz daha derine inmediği için demir, mangan gibi iz elementlerden faydalanamıyor. Ekim öncesi mutlaka toprak analizinin yaptırılıp, tavsiye edilen gübrelerin doğru dozlarda kullanılması gerekir.

handancakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2014, 01:06   #12
Ağaçsever

beckham_711's Avatar

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler

Eski 03-03-2014, 17:50   #13
Ağaçsever

beckham_711's Avatar

Bu sararmaların sebebi nedir?

Bazı yerlerde nekrozlara da rastladım.

Dar ve genis yaprakli yabanci ot ilaclamasinin etkisi varmidir?

Name:  FotoBuğday.jpg
Views: 10794
Size:  68.6 KB

Eski 03-03-2014, 19:48   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2009
Bor gibi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beckham_711 Mesajı Göster

Bu sararmaların sebebi nedir?

Bazı yerlerde nekrozlara da rastladım.

Dar ve genis yaprakli yabanci ot ilaclamasinin etkisi varmidir?
Bu mesajınızda, uçtan geriye ok şeklinde bir sararma var. Bor noksanlığı olabilir.

Bor gübrelemesi için bir deneme yapın isterseniz. Sırt pompasına en fazla binde beşlik çözelti ile buğdaylarınıza yapraktan bor verin. 3-5 günde belli olur.

Etimaden e (Muslubaşların karşısında) uğrarsanız, denemelik bor veririz.

Saygılarımla

Yakup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2014, 21:44   #15
Ağaçsever

beckham_711's Avatar

toprak analizi yaptırmadım, dozajı neye göre ayarlayacağım.
yarın uğramayı düşünüyorum.

Başka yorumlarda bekliyorum.

Not: Fotoğraf araziye karşıdan baktığınızda sararmanın belli olan noktasından alınan örnekten çekildi.

Eski 26-03-2014, 15:30   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beckham_711 Mesajı Göster
toprak analizi yaptırmadım, dozajı neye göre ayarlayacağım.
yarın uğramayı düşünüyorum.

Başka yorumlarda bekliyorum.

Not: Fotoğraf araziye karşıdan baktığınızda sararmanın belli olan noktasından alınan örnekten çekildi.
merhabalar. ziraat mühendisi değilim ama tarım kredi kooperatifinde çalıştığım ve az çok bilgi sahibi olduğum için konuya cevap vermek istedim , genelde bu durumlarda çiftçiler mikro besin elementi takviyesi yapıyorlar ve ekin kısa sürede toparlanıyor . Doz olarakta örneğin gübretaş'ın micro adlı ürününü dekara 250 cc uygulayabilirsiniz 20 lt'lik bidon 80 dekar alana gider.

canerkus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2014, 20:24   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-04-2014
arkadaşlara *** ben patates işine girmek istiyorum benim tarlam 12 dönümlük kaç kilo tohum alır ve hangi tohumu öneriyosunuz bilgilendirseniz sevinirim şimdiden teşekür ederim

seferöz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024