agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tahıllar, Kuru Bakliyat, Pilav, Makarna (http://www.agaclar.net/forum/tahillar-kuru-bakliyat-pilav-makarna/)
-   -   Renkli Makarnalar (ıspanaklı, pancarlı vb) (http://www.agaclar.net/forum/tahillar-kuru-bakliyat-pilav-makarna/24057.htm)

malina 09-04-2011 22:12

Renkli Makarnalar (ıspanaklı, pancarlı vb)

3 Eklenti(ler)
Lazanyadan su böreği

Lazanya almak için dışarı çıkmaya üşenip, (tembellik başa bela) kendim yaptım :)

Bu ıspanaklısı... 5 kat bana yeter :)

Eklenti 202141

Eklenti 202142

Balkabaklı ve pancarlısı için malzemeler...

Eklenti 202143

Mine Pakkaner 09-04-2011 22:59

Aman Allah' ım şimdi tembellik bu mu oluyor? Lütfen nasıl yaptın anlatır mısın? :))))

malina 10-04-2011 15:19

2 yumurta
Yarım kilo ıspanağın sadece sapları
Aldığı kadar un
Tuz

Ispanakları birkaç dakika haşlayıp, bıçakla çok ince kıy ya da doğrayıcıdan geçir.
Suyunu iyice sık, tüm malzemeyi karıştır. Sert bir hamur olsun. Yarım saat kadar dinlendir. Açebileceğin büyüklükte parçalar koparıp, 1-2 mm inceliğinde aç.
Tümünü bitirince kesme işini yapabilirsin. Erişte yaparken üst üste konup kesileceği için tavlanması (biraz kurumaya başlaması) önemlidir ama bunlar tek tek kesildiği için sorun değil...

Büyüklükleri aynı olsun, nasıl keseyim derken, bir kenara ayırdığım plastik kestane şekeri ambalajı buldum. Yapısı çok uygundu, kurabiye kalıbı gibi kullanararak lazanyaları kesebildim.

Artan parçaların büyüklerini erişte gibi, daha küçüklerini de çorbalık olarak kesip kurutabilirsin.

Not: Bu malzeme ile 18 yaprak yaptım. Bir pişirimlik erişte ve 2 pişirimlik çorbalık çıktı.

Müjgan 10-04-2011 15:46

Eline sağlık:) Tarifini verebileceğin, bir yerlere not aldığın, ya da bir yerlerden baktığın bir tarif değildir bu mutlaka. Yeni yaptığın için hatırladığın, deneysel ve muhteşem yemeklerinden birisi sadece...

Yılbaşında "malikane"de bana ikram ettiğin, hani iki parça halindeki, biri düz, diğeri halka biçimli olan, ikisi birleştiğinde oluşan minik havuzun ortasına reçel koyup yediğim o güzel şeyin tarifini hatırlamıyorsun mesela... Ben ona takılmış durumdayım. Tarçınlıydı hatta... :p

malina 10-04-2011 15:54

Mine'nin Lazanyadan su böreği konusu üzerine aklıma geldi... Renkli makarnayı biliyordum ama işi su böreğine kadar uzatmak aklıma gelmemişti :)

Güler 14-04-2011 20:03

1 Eklenti(ler)
Ben de kızımdan yeni bir şey öğrendim. O da bir Amerikan mecmuasından alıntılamış.

Ispanak Plakalı Lazanya olmalı adı.

Ispanaklı plakaları önce tuzlu sıcak suda kısa bir müddet yumuşat.
Sonra buradan çıkartarak hemen soğuk suda dinlendir.
Daha sonra sularını çekmesi için kâğıt havlu üzerinde dinlendir.

Payrex bir kaba kıymalı sosdan bir miktar koy, üzerine lazanya plâkalarını kabın dışına sarkacak şekilde bir sıra döşe.
Plakaların üzerine tekrardan kıymalı sosdan döşe
Üzerine beşamel sosu ince bir şekilde yay.
Ve mozzarella ile permesan peynirinden azıcık rendele.
Tekrar bir sıra lazanya plakalarından döşe, beşamel sos ve peynirden sonra ve kap dışına sarkıttıklarınızı da içeri kıvır.
Eritilmiş tereyağını fırça ile sürerek, alimımyum folya kapatarak 180° ısıtılmış fırında 25 dakika pişirin. Daha sonra folyayı kaldırarak bir 12-15 dakika daha kızartarak servis yapabilirsiniz.

Eklenti 204348

Güler 19-04-2011 18:14

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 782995)
Aman Allah' ım şimdi tembellik bu mu oluyor? Lütfen nasıl yaptın anlatır mısın? :))))

Sevgili Mine Hanım, ya bunlara ne dersiniz?

Bayram şekeri değil, renkli erişteler. Hepsi de sayın malina mamulâtı.

Bir de renkli fiyonklar var, bayılırsınız. Onları da Bu Gün Ne Pişirelim başlığına koymuştum.

malina 19-04-2011 19:47

Pişmiş hallerini de görmek isteriz :)

Nergis 19-04-2011 22:57

Çok güzeller,elinize sağlık...

Bu yaz ablamla erişte yaptık, besleyici olsun derken yumurtayı fazla kaçırmışız, biraz sert oldu, ama yinede güzeldi...

Bu renklilere bayıldım, en kısa zamanda yapılacak listemde...:)

Güler 20-04-2011 19:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina (Mesaj 788738)
Pişmiş hallerini de görmek isteriz :)

Tabii sevgili malina, en kısa zamanda yapacağım.

canannuman 26-08-2011 11:16

Çok güzeller ellerinize sağlık her tarif birbirinden çekici ama şu renkli makarnalar tam çocukların sevdiği gibi olabilir tez zamanda yapmaya çalışacağım.

Pusarık 28-10-2012 20:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 788706)
Sevgili Mine Hanım, ya bunlara ne dersiniz?

Bayram şekeri değil, renkli erişteler. Hepsi de sayın malina mamulâtı.

Bir de renkli fiyonklar var, bayılırsınız. Onları da Bu Gün Ne Pişirelim başlığına koymuştum.

Eğer İstanbul toplantısında Sn. malina'dan bu renkli şeritleri tatmamız için bir imkan olacaksa, uçarak gekiyorum bilesiniz;):D

nihal_es 17-08-2013 10:18

1 Eklenti(ler)
Bunlarda benim ev yapımı ıspanaklı makarnalarım ..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024