agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sürüngenler ve Diğerleri (http://www.agaclar.net/forum/surungenler-ve-digerleri/)
-   -   Tarantula (http://www.agaclar.net/forum/surungenler-ve-digerleri/26937.htm)

ziringaglia 07-04-2012 13:02

Tarantula

Arkadaşlar 2 tane brachypelma vagans türü tarantula alıyorum:D(yeni doğmuş)(sling)bunu sizlerle paylaşmak istedim ve bu konuyu açtım

ilk adımda canlı yem sorununu halletmek istedim Antalya Çekirge'den 10gr(120)adet 2-2,5 cm un kurdu siparişi verdim dağıtım salı günleri yapıldığı için yemler elime salı günü geçicek(canlı)

Denizlide oturmakta olduğumdan internetten 8 lira gibi komik bir fiyata aldığım tarantula burda 250 gibi uçuk bir fiyata satılmakta :dilli: belirtmeden geçemedim :cool:

burda(Denizlide)tarantulada olduğu gibi terarium malzeme fiyatlarıda uçmuş bir şekilde ama benim ilk terarium deneyimim değil(daha önce yağmur ormanı terariumu ve çöl terariumu kurmuştum)şimdi kurucağım terariumda çöl terariumu(brachypelma vagans çöl tarantulası)amaa sadece eski dekorları kullanıcam ısıtıcı vb. gibi malzemeleri yeni alıcam

kısacası bindik bir alamete gidiyoz kıyamete:rolleyes:

ziringaglia 07-04-2012 13:10

ALINACAK MALZEMELER=

1-LimCollect(çekirge tuzağı :D)
2-Aqua Terra Tool P1(düz maşa)
3-TerraTemb(terarium altına ısı yalıtım malzemesi,ısıtıcı mat)
4-Digital Thermometer(ince hassasiyette 0,5 derreceye kadar ısıyı ayırt eden termometre)
5-Foggy Sapre Parts Set(yedek membran ve özel anahtarı)

YAZANA KADAR CANIM ÇIKTI xD

(marka belirtmedim merak edenler varsa özel mesaj atsınlar markayı ve fiyatlarını yazarım)

ziringaglia 07-04-2012 13:12

ZEMİN MALZEMESİ=

Kesinlikle kararsızlık içindeyim

Terra Bark(çam ağacından zemin kaplama malzemesi 0,5 mm)

ve

TerraCoco Compact(sıkıştırılmış dağal hindistan cevizi kırpıntıları)

arasında kaldım sizce hangisi daha uygun(unutmamak gerek brachypelma vagans türü tarantulalar kazmayı seven canlılar)

ziringaglia 07-04-2012 13:16

Bunu söylemeden geçemeyeceğim ilk tarantulam değil :D

Sûz-i Dilârâ 07-04-2012 13:24

Canlı kurt, çekirge tuzağı korku filmi gibi... Bir de yanlarına gülen, neşeli suratlar eklemişsiniz.

Bu hayvanlar doğada birbirleri tarafından yenilse tamam karışmaya hakkımız yok ama siz bu canlı kurdu, çekirgeyi tutup tarantulanızın önüne mi atacaksınız? Sonra da onları yemesini mi seyredeceksiniz?

Bu nasıl bir hobidir?

ziringaglia 07-04-2012 13:25

Şimdi un kurdu için terarium kurucam un kurdu terariumum 65 cm'lik hazır satılan akvaryum olucak elbetteki üst tarafı küçük aralıklı tellerle kaplanıcak(monte edilecek herhangibiri işte..)üstünede kapağı konulacak 2 tane un kurdu terariumu kurucam un kurdunu al al nereye kadar dimi.....anladınız siz :D sling tarantulalar büyük alanda strese girip ölürler bu yüzden cam baharatlık kullanıcam aslında daha dar kaba koyanlar varda kıyamam :D her hanımın bileceği bir tarafını döndürünce küçük delikler çıkan diğer tarafını döndürünce büyük delik çıkan baharatlıklar küçük delikler hep açık kalıcaklar hava deliği olucak büyük deliklerden ise yem verilicek(baharatlık olmak için değilde terarium olmak için yaratılmışlar adeta :D ) juvenile boya geldiklerinde daha büyük bir cam kaba sub adult ve adult boyda ise asıl terariumlarına geçicekler

ziringaglia 07-04-2012 13:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ (Mesaj 942324)
Canlı kurt, çekirge tuzağı korku filmi gibi... Bir de yanlarına gülen, neşeli suratlar eklemişsiniz.

Bu hayvanlar doğada birbirleri tarafından yenilse tamam karışmaya hakkımız yok ama siz bu canlı kurdu, çekirgeyi tutup tarantulanızın önüne mi atacaksınız? Sonra da onları yemesini mi seyredeceksiniz?

Bu nasıl bir hobidir?

öyledemeyin çok zevkli attığım her canlı için üzülsemde doğada aynı türleri yiyorlar bunu unutmamak gerek bu doğanın bir kanunu ayrıca birbirlerini sadece çiftleşme sırasında dişi erkeği yiyor oda açlıktan değil önce araştırın sonra cevap yazın doğada bırakın çekirgeyi un kurdunu kuşları yılanları balıkları kısacası kendinden büyük canlıları bile yiyorlar bilgi sahibi olmadan eleştirmenin bir lüzumu yok bunu unutmayın söylemeden edemeyeceğim gülen yüz yerine ağlayan yüzmü koysaydım unutmayın türkiye sizin gibi düşünenler yüzünden başka ülkelerden geride başka ülkelerde bırakın bir iki hobiciyi herkesin evinde var tarantula bunu unutmayın hee unutmayınki canavar dedğiniz aynı sizin gibi bir can siz nasıl her yıl kurban kesiyosunuz aynı şey bide bide tavuklar kesilir kuşlar avlanır bu ne insanlar geyik ayı fil ne bulursa öldürüyo hemde para için buda aklınızda bulunsun

ziringaglia 07-04-2012 13:29

Şimdi bu deli sling'dir juvenile'dır ne diyor diyorsunuz sling tarantulanın larvalıktan çıktığı ilk dönemdir kısacası bebe juvenile ise bebelikten gençliğe geçtiği dönemdir

ziringaglia 07-04-2012 13:31

http://img826.imageshack.us/img826/5914/77438666.jpg

BU BENİM ALICAĞIM TARANTULA VE BOYU(KISACASI BU SATAN KİŞİNİN RESMİ :D)

ziringaglia 07-04-2012 13:32

http://shop.strictlyexotics.com/imag...lma_vagans.jpg

BUDA BÜYÜYÜNCE ALICAĞI HAL :D

Sûz-i Dilârâ 07-04-2012 13:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ziringaglia (Mesaj 942327)
öyledemeyin çok zevkli attığım her canlı için üzülsemde doğada aynı türleri yiyorlar bunu unutmamak gerek bu doğanın bir kanunu

Kesinlikle evcil olmayan, doğada yaşaması gereken bir canlıyı sırf alacağınız zevk için alıp baharatlıklara kapatıyorsunuz, ardından önüne attığınız canlılar için üzülüyorsunuz, sonra da doğanın kanunlarından bahsediyorsunuz.

Çelişkiler yumağı. Bakın niyetim sizi bir tartışmanın içine çekmek değil, bu forumda hep beraber öğreniyoruz, her birimiz bir diğerinin farkındalıklarından faydalanıp kendi hayatımıza artı değerler kazandırıyoruz.

Gerek tarantula gerekse diğer canlılar doğada kendi yiyeceklerini kendileri bulurlar, etse et otsa ot. Burada önemli olan bizim o işleyişe müdahil olmamamız gerektiği. Kendi zevkimiz için hiçbir canlıyı ortamından koparıp stres altında yaşayacağı -veya göz göre göre öleceği- bir yere mahkûm etme hakkına sahip değiliz.
Hele hele de ticarî kaygılarla üretilen, toplanıp satılan birbirine yem edilen zavallı hayvanları satın alıp göz göre göre öldürme sonra da bundan üzüntü duyuyorum deme hakkına sahip değiliz. Selamlar.

ziringaglia 07-04-2012 13:43

siz tarantula nasıl beslenir biliyormusunuz hadi siz yavru tarantulayı büyük kaba koyun strese girip ölüyorlar bu kanıtlandı asıl stres o zaman oluyor biraz araştırın ama üşeniyorsunuz değilmi bu cahillik ne ya araştırmadan sormadan soruşturmadan üşendinizmi bir adres vereyim tarantula.gen.tr buraya girip bakın unutmayın doğal alanda insanlar bunları alıp beslemeyi bırakın öldürüyorlar doğal alanda soyu tükenmek üzere olan yüzlerce tarantula türü var işte vahşi dediğiniz tarantulayı bunları üretiyoruz bir kokondan 250 den fazla tarantula çıktığı gibi 50-60 tanede çıkıyor yinede biz bu canlıların neslini devam ettiriyoruz bunuda bir düşünün isterseniz

ziringaglia 07-04-2012 13:50

ben tarantulayı alıcağım zevkden dolayı beslemiyorum dediğim gibi soyları doğal alanda hızla tükeniyor ve benimde niyetim tartışmak değil elbette ama sizde öğrenmekten bahsediyorsunuz ama araştırıp bunları öğrenme gibi bir niyetinizde yok

Sûz-i Dilârâ 07-04-2012 13:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ziringaglia (Mesaj 942341)
siz tarantula nasıl beslenir biliyormusunuz hadi siz yavru tarantulayı büyük kaba koyun strese girip ölüyorlar bu kanıtlandı asıl stres o zaman oluyor biraz araştırın ama üşeniyorsunuz değilmi bu cahillik ne ya araştırmadan sormadan soruşturmadan terbiysizlik üşendinizmi yosa bir adres vereyim tarantula.gen.tr buraya girip bakın unutmayın doğal alanda insanlar bunları alıp beslemeyi bırakın öldürüyorlar doğal alanda soyu tükenmek üzere olan yüzlerce tarantula türü var işte sizin vahşi dediğiniz bizler bunları üretiyoruz bir kokondan 250 den fazla tarantula çıktığı gibi 50-60 tanede çıkıyor yinede biz bu canlıların neslini devam ettiriyoruz bunuda bir düşünün isterseniz

Amacımın seninle tartışma yaratmak olmadığını belirtmiştim :) Size veya sizin gibilere vahşi de demedim. Ama bak sen bana "terbiyesiz" gibi bir kelimeyi hiç çekinmeden yazabilmişsin.

Meslek bilginde öğrenci yazıyor, lise neyse de eğer üniversite okuyor ve bu tarzda yazıyorsan aldığın eğitime yazık diyeceğim.

Eğer konu forum gibi herkese açık bir ortama yazıldıysa terbiye sınırları içerisinde eleştiririm de yorum da yaparım, beğendiğim konularda takdirlerimi de iletirim. Sen de konuyu açan kişi olarak beğenilere olduğu kadar eleştirilere de açık olmalı ve eleştirileri nezaket sınırlarını aşmadan cevaplayabilmelisin. Yok ben bu olgunlukta bir insan değilim diyorsan o ayrı.

ziringaglia 07-04-2012 14:00

orada size terbiyesiz demedim öğrenciliğim sona erdiki mesleyimde gayet başarılıyım(cerrahi asistanım)(yanlış yazılmış ya da okunmuş terbiyesizlik gibi demek istemedim özür dilerim bu gün başka birine kızdım ve size patladım kusura bakmayın sanırım o kişi bizlere vahşi demişti üzgünüm gerçekten çok üzgünüm ben sizin iyi niyetinizin farkındayım dediğim gibi birisine kızdım size patladım hemen düzeltiyorum

Sûz-i Dilârâ 07-04-2012 14:20

Özrün kabul edilmiştir. :)

Dediğim gibi burada hep beraber öğreniyoruz.

İnsanların gereksiz yere ve acı vererek öldürdükleri her hayvan için ben de çok üzülüyorum, çektikleri acıları ruhumun en derinlerinde hissediyorum.
Önünde sonunda bunların hesabını da verecek insanoğlu buna da inancım tam.

Gelelim en yukarıda yazdığın Avrupalıların evlerinde besledikleri tarantulalar konusuna, ne Avrupa ne Amerika ne de başka ülke ve kişiler benim için referans noktası değil. Onlar besliyor diye medeni, ileri ülkeler değil ben de bunların evlerde beslenmesine karşı çıktığım için ülkemizin geri kalmasına sebep değilim. :) Geri kalmışlık çok karmaşık, arka planında çok çeşitli sebepler barındıran bir durum.

Kaldı ki hobicilerin yine kişisel hırsları uğruna sırf bir iki toplantıda eşine dostuna hava atacak diye toplanan, kurutulan, içleri doldurulan hayvan sayısı da hiç az değil.

Kendimi tam olarak acı çekenlerin, sıkıntı içinde olanların, keyf için hürriyeti kısıtlanan tüm canlıların (insan ya da hayvan hiç farketmiyor) yerine koyduğumda bütün sebepler, ama'lar, şöyle'ler, böyle'ler zihnimden siliniyor. Ne eğlence, ne bilimsel araştırmalar, bulunacak ilaçlar, deneyler, şunlar bunlar. Hiçbir şey bir canlının yaşama ama özgürce ve doğal ortamında yaşama hakkından daha önemli değil. İnsan da bu bütünün içinde anlam kazanan bir canlı. Onun zevki, hobisi, acılarının dindirilmesi, para kazanması, zengin olması, zenginliğini gösterebilmesi için dünya yeterince tahrip edildi, canlılar yeterince zarar gördü.

ziringaglia 07-04-2012 14:28

affetmenize çook sevindim :D böyle biriside değilimdir cerrahi asistanım kadavra ve kurbağa kesip duruyoruz bu gün bana vahşisin gibi bir laf söylendi onu etkisinden çıkamadım yukarıda yazdıklarınıza katılıyorum söylenicek söz kalmadı galiba...

ziringaglia 07-04-2012 14:30

ay bide doldurulan o hayvanlar hem vahşice hemde yha pis falan kokmuyomudur o evinde cesetle yaşamakla aynı şey.hee bide bayanların hava kaynağı hakiki hayvan kürklerini yazmayı unutmuşsunuz hangi İNSAN üstünde ceset taşımayı ister ki ?

üzüm 07-04-2012 16:28

Doldurulan hayvanları veya kürk giyenleri konuşacağımız başlık burası değildir.

Lütfen Türkçemizi güzel kullanalım, koruyalım.

osman_gazi 08-04-2012 20:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ (Mesaj 942337)
Kesinlikle evcil olmayan, doğada yaşaması gereken bir canlıyı sırf alacağınız zevk için alıp baharatlıklara kapatıyorsunuz, ardından önüne attığınız canlılar için üzülüyorsunuz, sonra da doğanın kanunlarından bahsediyorsunuz.

Çelişkiler yumağı. Bakın niyetim sizi bir tartışmanın içine çekmek değil, bu forumda hep beraber öğreniyoruz, her birimiz bir diğerinin farkındalıklarından faydalanıp kendi hayatımıza artı değerler kazandırıyoruz.

Gerek tarantula gerekse diğer canlılar doğada kendi yiyeceklerini kendileri bulurlar, etse et otsa ot. Burada önemli olan bizim o işleyişe müdahil olmamamız gerektiği. Kendi zevkimiz için hiçbir canlıyı ortamından koparıp stres altında yaşayacağı -veya göz göre göre öleceği- bir yere mahkûm etme hakkına sahip değiliz.
Hele hele de ticarî kaygılarla üretilen, toplanıp satılan birbirine yem edilen zavallı hayvanları satın alıp göz göre göre öldürme sonra da bundan üzüntü duyuyorum deme hakkına sahip değiliz. Selamlar.

Tartışmak maksatlı cevaplamıyorum bazı yanlış bilinenleri düzeltmek için ; Eklembacaklılar üzerine köklü bir tecrübe sahibiyim ve birçok tür beslemiş halen beslemekteyim.

Bu beslediğimiz hayvanlar illaki bi zamanlar bi yerlerde doğadan toplanmıştır , tamam ancak şu an için söylüyorum Avrupa'da çoğu ülkede büyük fuarlar düzenlenen yüzlerce,binlerce günlük ziyaretçi kapasitesine sahip bir hobiden bahsediyoruz.Profesyonel onlarca üretici bu tip hayvanları teraryum ortamında büyüttükten sonra üretime geçmeleri ile tamamen teraryum ortamında , teraryum şartlarında doğmuş hayvanlar üzerinden ticaret yapıyorlar.İstisnaları ayrı tutuyorum onları da duyurmuşuzdur illaki doğadan toplatma gibi sebeplerden hapis yatanlar çok büyük para cezaları yiyenler de var.Ancak caydırıcılık etliki.

Bizim gibi hobiseverlerin , hobiye hizmet edenlerin de tek amacı NEFSANİ duygular ile kendi zevkleri için bir hamam böceğinin parçalanmasını izlemek değildir.Gulyabani muamelesi görmek bizi üzüyor açıkçası.Birincil görevimiz ; bu hayvanları yaşayabilecekleri optimum nem,ısı,zemin malzemesi vs şartları sağlamaktır.Zaten onlarca hayvan besleyen benim gibi arkadaşların bu hayvanlar için harcamalarına bakarken de harcamaların %90 ı şartları sağlamaya yönelik olup kalan küçük bölümü yedikleri yem parasıdır.

Benim bu söylediklerimden sonra bize karşı biraz önyargılı olunduğunu düşünüyorum.Unutmayınız ki hiçbir hayvan veya canlı bir saksıda veya kafeste yaratılmamıştır.(evcil olarak nitelendirilenler bile) Evlerimize soktuğumuz her canlı sonradan insanların ilgi duyması sonucunda ''bilinçli'' hobiseverler tarafından yetiştirilip beslemek maksadı ile suni ortamlara aktarılmıştır.

Saygılar

ziringaglia 10-04-2012 13:16

sn. osman gazi bey hangi türler beslediniz beslemektesiniz bende birçok tür besledim ve kısa bir aradan sonra yeniden başladım size katılıyorum bu tür ön yargılar gerçekten bizleri üzüyor

sizi ilk yılan aldığım günü anlatayım=

ilk corn snake'imdi tecrubem yoktu aldığım kişi sadece benim için getirmişti ve bilgisi yoktu bir kaba biraz su koydum ve içine bir tane japon balığı /: baktım yemiyor iyice araştırdım meğer fareler ile beslenirmiş nir fare aldım kuyruğundan tuttum benim sarkıtmamla mideye indirmesi bir oldu korkudan kendimi yere attığımı hatırlıyorum :D sonra birde oturup fare çin 2 saat(abartmıyorum)ağlamıştım (: tecrubesizlik ve bilgisizlik

ziringaglia 10-04-2012 13:27

hee birde ne yazıkki ülkemizde sadece onlarca değilmi ): avrupa fuarlarına hiç gitmedim ama izmirdeki fuara gelip tarantulam.com'un satandını ziyaret etmiştim hatta bir kadın ayy örümcek diyerek koşarak kaçmıştı ve aynı kadını boynunda metrelerce pitonla görmüştüm :D neyse osman bey brachypelma vagans terariumuna nasıl bir zemin malzemesi daha iyi olur yukarıda yazmıştım iki tip arasında kaldım bana göre ikiside iyi hoş en azından benim açımdan peki benim minik tarim için hangisi daha hoş

osman_gazi 10-04-2012 20:24

Cocopeat kullanabilirsin.Ancak bir kısmını nemli tutmanızda fayda var.Yani bir köşe çok ıslak bir köşe kuru olacak ki kafasına göre nerede rahat ediyorsa o nem dengelsinde takılsın diye.En kestirme yöntem bu nem konusunda.

Şuan elimdeki hayvanlara gelince ;

0.0.1 Acanthoscurria geniculata
0.1.1 Brachypelma albiceps
0.1.0 Brachypelma auratum
1.1.0 Brachypelma boehmei
0.1.0 Ceratogyrus marshalli
0.1.0 Grammostola pulchra
0.2.0 Grammostola rosea
1.1.0 Haplopelma lividum
0.0.1 Harpactira curator
0.1.0 Poecilotheria formosa
0.1.0 Poecilotheria ornata
0.1.0 Poecilotheria pederseni
0.1.0 Poecilotheria subfusca sp. lowland ( bara )
0.1.0 Poecilotheria striata
0.1.0 Poecilotheria tigrinawesseli
0.1.0 Theraphosa apophysis

x.x.XX Gromphadorhina portentosa
XX.XX.XX Blaptica dubia

Elimden geçenlerin listesini ile bilemiyorum maalesef :) Ayrıca Türkiye piyasasına en çok imperator akrep sağlayan da yine benim diye biliyorum .

ziringaglia 10-04-2012 22:05

ahh ahh inşallah bir gün gelicek bu liste benim olucak :D şimdilik veganslarla idare ediceğim ve o günü sabırsızlıkla bekleyeceğim :D

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024