agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sürüngenler ve Diğerleri (http://www.agaclar.net/forum/surungenler-ve-digerleri/)
-   -   Yılandan korunma (http://www.agaclar.net/forum/surungenler-ve-digerleri/25487.htm)

dtlevent 10-10-2011 15:25

Yılandan korunma

Bahçeme süs havuzu yapmayı düşünüyordum ama acaba yılanlarla sorun yaşarmıyım diye takıldım vazmı geçeyım?Veya yılanları nasıl uzak tutabilirim?

hasank 19-10-2011 10:51

güneş enerjili haşereleri uzak tutmak için cihazlar mevcut. yılan, fare vs gibi hayvnlarda etkili.
bunun yanı sıra kimyasal olarak kullanabileceğiniz tozlar da mevcut. yılanlar toz ile oluşturacağınız halkanın içine girmeyeceklerdir.
bence en iyisi haşere kovan elektronik cihazlar. yılanların yanı sıra pek çok hayvanıda uzak tutacağını unutmayınız.

mrduran 19-10-2011 23:11

Atalarımızın, kırda bayırda, sopalar ile dolaşmasının nedenlerinden birisi; Gürültü yapmak için sopayı, öne, sağa, sola, dallara, otlara vurması vs.

Yani gürültü sürüngenleri kaçırtır. Çözüm sizden:))

Kolay gelsin. Saygılarımla lütfen.

Yücel Canpolat 20-10-2011 08:19

ön yargılı olarak yılanlara yaklaşmazsanız birlikte dostça yaşayabilirsiniz dahada ötesi yaşamınıza heyecan katacaktır:)
zaman zaman bahçeme gelen konuklar merak edip görmek istiyorlar ve hep birlikte aramaya başlıyoruz zaman zaman görme şansımız oluyor ve konuklarımda ki heyecan ve memnuniyet, onların da önyargılarının kırılmasına vesile oluyor,bahçemin son sayfalarını izlerseniz vahşi yaşamın dostluklarını görebilirsiniz:)

dtlevent 20-10-2011 14:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hasank (Mesaj 871188)
güneş enerjili haşereleri uzak tutmak için cihazlar mevcut. yılan, fare vs gibi hayvnlarda etkili.
bunun yanı sıra kimyasal olarak kullanabileceğiniz tozlar da mevcut. yılanlar toz ile oluşturacağınız halkanın içine girmeyeceklerdir.
bence en iyisi haşere kovan elektronik cihazlar. yılanların yanı sıra pek çok hayvanıda uzak tutacağını unutmayınız.

Siz bahsettiğiniz cahazlardan kullandınız mı?Uzun vade de etkileri nasıl?Zamanla bu hayvanların kovucu elektronik cihazlara alıştığı söyleniyor acaba uzun vadede durum nasıl?
Birde ayrıca belirteyim yılan fobim yok kastetdiğim yılan engelek ,sokarsa iyi bir ilk yardım olmazsa durum çok ciddileşebilir teşekkürler

mrduran 20-10-2011 14:29

Yılan deliğinin girişi, toz halkasının dışında olabilir,çıkışı da halkanın içinde. Yani, koruma sağlamaz bence. Gayemiz doğanın dengesine müdahale olmadığına göre, ayakkabınızı yerde sürümeniz bile onun kaçmasına neden olur. Yeterki kaçmasına zaman tanıyın. Tarlalarda yılan sokulan kimseleri dinlerseniz, sessizce yürüdüklerini veya çalıştıklarını, ya da saklandığı yere bastıklarını gözlemlersiniz.

Saygılarımla.

MeyveliTepe 20-10-2011 15:01

Etrafta engerek yoksa korunmaya da pek ihtiyaç olmamalı. Onlar yolunuza çıkmazlar pek. Bahçemizde görebildiğimiz 3-4 yılan, ki bir tanesi 1,5 metreden biraz daha uzun, yaz boyunca bizimle çok güzel iş birliği yaptılar. Bazen tembelliğe vurup kertenkeleleri de avdadıkları oldu ama fare popülasyonunu kontrol ettiler.

Arada bir rastlaştığımız da oldu. Hep onlar bizi daha önce farketti ve derhal meydanı bize bıraktılar.

hosseda 20-10-2011 16:13

Kedi ve tavuk beslemek yılanı uzak tutmanın en iyi yoluymuş. Bunun yanında mazot kokusunu da sevmediğini söylemekteler. Bahçe çok büyük değilse sınırlara mazot dökerek korunmaya çalışanda var.

Kiraz 20-10-2011 16:21

Çocukken, evlerimizin arkasında büyük bahçeli bir köşk vardı. Bizden biraz büyükler, bahçenin sınırındaki çalılıkların içini boşaltarak oyun yeri yapmışlardı, zaman zaman bir sürü çocuk içine doluşurduk. Bu odacığın içinde bir kaç tane yılan deliği vardı ama aldırmaz yine de oraya girerdik, kimseye bir şey olmamıştı, olan bir yılana olmuştu. Bir gün bir arkadaş yuvanın yanındaki yılanı farkedince taşla sopayla öldürmüş, bütün mahalleye teşhir etmişti.

Sn. Dtlevent, seneler önce hafta sonları gittiğimiz bahçede, nilüferli bir havuz vardı, bir gün içinde uzun sarı ve siyah yılan görmüştük ama onca işin arasında ilgilenmemiştik. Bizden sonra giden akrabamız (aklımıza gelip de uyarmadık), kollarını dirseklerine kadar suya sokup dakikalarca havuzu temizlemeye çalışmış, çok sonraları yılanı görünce bırakmış. Akrabamız çok korkmuş ama bence yılan da bir o kadar korkmuş.

Bahçeye seyrek gittiğimizde otlar çok uzun oluyordu ve bu zamanlarda yılana rastlayabiliyorduk. Oğlum 2 yaşında olduğu için, otları biçmeden onu bahçeye salmıyorduk. Otlar biçilince ise pek gözümüze gözükmüyorlardı.

Not: Bölgede zehirli yılan olmuyor

akgul1a 20-10-2011 21:48

Ev civarına katran damlatırsanız onun kokusuna gelmiyor.

hosseda 21-10-2011 08:07

Engerek ve dağ alası gibi zehirli yılanların eve yaklaşmasında etken olan unsurları da dikkate almakta fayda var. Konuyla alakalıyım ve dinlediğim hikayelerden çıkardığım bir kaç bilgi :

Süt kokusunu pek seviyor. Süt kaynattığınızda dikkatli olun veya süt kaynatmayın onun olabileceği yerlerde.

Bazı ağaçlara çok kuş ve sincap geldiğinden yılan bu ağaçlarda gizlenerek av bekliyor. Bu ağaçları eve yakın dikmeyin. Örneğin; ceviz, dut, armut.

mrduran 21-10-2011 16:25

Mazot ve katran mantıklı sanırım.

Gazoz şişelerine, mazota batırılmış bez tıkışıtırırlardı ve evin giriş kısmına yakın bırakırlardı. Hatırlaması bile eskilere götürdü beni.

Saygılarımla.

Yarkin 21-10-2011 17:36

Yilani istemediginiz yerlere kükürt atilmasinin büyük faydasi vardir. Kükürt kokusu yilanin gözlerini yasartirmis. Depo gibi yerlerin girisine bir bez icinde iple asarsaniz koku dagilir ve islanmaz. Yukarida yazilanlarin hepsini sahsen dogru buluyorum. Yilan insani görürse kaciyor. Yeterki ona kacma zamani taniyin. Ve mutlaka cok sessiz olmayin. Insanin cok dolastigi yerde (tanidik bellemediyse) kesin bulunmuyor. Bagda eviniz varsa, evin temeli icinde farelerle birlikte yasayabilir. O delikleri mutlaka kapamalisiniz. Ben Aygaz tüpünün hortumunu delik icine sokup gazi 1 dakika kadar actiktan sonra kazip betonliyarak bu sorunu cözmüstüm. Gercekten yok oldular. Genelde yilanlar faydalidir.

Delimus 21-10-2011 18:20

KEdi,tavuk sadece yavrusunu kontrol eder , ben bugün boz yılasn öldürdüm ( zorundaydım tepki göstermeyin ) Büyük seramdaydı geçen ay ellemedim gittim çizme giydim sonra kükürt atınca yok gitmişti, Sarı kükürt gerçekten işe yarıyor , fakat küçük fideleliklerime dökmemiştim, torf torbalarının altına yatmış,etrafım tarla ,bahçe gitmek istemiyor çünki sera sıcak , işçi görünce tüfekle öldürdük , zehirli boz yılandı 1.5mden biraz büyüktür.
İlginç olan ise Kedi ve köpeklerimin yılanı yememesi oysa biz kesin gözüyle bakıyorduk daha önce yediklerini yazmıyayım bebek bezi bile var listede.

Yılanlar sağırdır...
Mazot filan çok gereksiz ...

mrduran 21-10-2011 19:48

Alıntıdır,

Dış kulakları olmadığından, uzun zaman yılanlar sağır zannedildi. Çeneleriyle kulakları arasında kemik bağlantıları olduğundan, üzerinde bulunduğu toprağın yansıttığı sarsıntıları kolayca işitirler. Çenesini yere koyan çıngıraklı bir yılan çok uzaktan gelen bir atın ayak seslerini kolayca duyabilir.

mavisedir 21-10-2011 22:23

Bende dün bahçemde yılan gördüm, kurşun rengi, iki parmak kalınlığında. Tırmıkla dokununca sesizce kaçtı. Lakin ben farketmeseydim üstüne basabilirdim, allah korusun ısırabilirdi.

Bu eve ağustos ayının başında taşındım ve 3 tane farklı yılan gördüm bahçede. Artık tedirgin olmaya başladım, eve girmesinden korkuyorum. Sarımsak ekmem söylendi, yılan sarımsağın kokusunu sevmezmiş.

Birde süte fare zehiri koy bahçenin muhtelif yerlerine yerleştir dediler. Onları tamamen bitirmek istemiyorum açıkcası. Yılan olmayan yerde fare olurmuş, o yüzden onları eve yaklaştırmayacak bişe yapmam gerekiyor benimde.

Sayın delimus; kükürt bitkilere zarar veriyor mu? Bahçe duvarının kenarlarına serpeyim, işe yarıyor diyorsunuz. Nerden temin edebilirim sarı kükürtü? Aktardan mı alacağım?

s.serdar 22-10-2011 03:57

Yeni üyeyim. Bir deneyimimi de ilk mesajım olarak paylaşayım dedim.

Baharatçılarda küçük şişeler içinde satılan ardıç katranı doğaya zararı olmayan gerçekten güzel bir yılan uzaklaştırıcı. Katran bir miktar su ile seyreltilip ilaçlama pompası ile atılıyor.

Libya'da bazı türk şantiyelerinde akrep, yılan gibi hayvanları uzak tutmak için önceleri mazot kullanılırken, daha etkili ve kalıcı olduğunun gözlemlenmesi sonucu ardıç katranı kullanımına yönelindiğini ilave edebilirim.

mrduran 23-10-2011 18:26

Sayın S.serdar;

Ardıç katranı tesbitinizin doğru olacağını düşünüyorum. Anadolu'da uygulamaları olabilir, ben bilmiyorum. Ama insanoğlunun her zaman doğru tesbit yaptığına inanıyorum. Bir fabrika' nın yılan kaçıran bir ilaç yaptığını duysak, sanırım muhteviyatında Ardıç Katranı da olur diye düşünüyorum. Ses/hava titreşimli bir aygıt da yapabilirler. Gerisi bilimsel, ama eskilerden faydalanılarak yapılır.

Saygılarımla lütfen.

alihallac 23-10-2011 18:44

Benim bahçede de bol miktarda yılan var.Çünkü ormanın kenarı.Fare popülasyonunu dengeliyorlar.Yılanlar fare yiyor.Yırtıcı kuşlar da yılanları yiyorlar.Yırtıcı kuşlar,şahin,atmaca,doğan gibi kuşlar yılanı yükseklerden hissedip takip ediyorlar.Yılanlardan herhangi bir zarar görmedim.Bu nedenle onları öldürmüyorum.Çapa yaparken kış uykusuna yatmış yılan yavrularını öldürmeden dikkatlice ormana bırakıyorum.Ancak farketmeden yılanların üzerine basmaktan korkuyorum.Kendilerine zarar geleceği hiissiyle zarar verebilirler.

dtlevent 26-10-2011 12:10

Kükürler mazotu karıştırıp bahçe sınırlarına dökmenin faydalı olacagını söyleyenler var , bu yöntemi deneyip uzun vadede etkileri nasıl gözlemliyenler oldu mu?Bu yöntem ne kadar zaman etkili olabilir?Ne kadar zamanda bir tekrarlamak gerekir?
Elektronik haşere kovucu kullanan var mı?Uzun vadede onun etkisi nasıl?Bu aletlerden farelere karşı kullanan bir yakınım uzun vade de etkinin kaybolduğunu söylemişti,yılanlarda acaba durum nasıl olur?Cevaplar için teşekkürler.

Delimus 26-10-2011 18:11

Yılanlarda işe yaramaz bence o cihaz .. Duymaz çünki yerdeki titreşimi filan hissetmek başka birşey... Farelerde biryerden sonra aldırmaz özellikle yiyecek filan var ise barınmasa bile yemek için gelir, Biz ışığı açıyoruz ses yapıyoruz bizi görüyor kaçmıyor alet mi korkutcak :D
Ben Seraya toz sarı kükürt attım sadece mazot yanar kokar diye dökmedim bence sade kükürt yeterli...

mrduran 26-10-2011 22:00

Yaşanıldığına inanılan bir hikaye;
Kırda, ağzı açık uyuyan birisinin, ağzından giren yılanı süt ile dışarı çıkarma hikayesi:)) Ailem arasında anlatılır idi.
Saygılarımla lütfen.

mrduran 26-10-2011 22:30

Yılanlar her türlü duyarmış, stereo hemde. Derilerinden aldıkları titreşimleri, kemikleri vasıtasıyla iç kulak kemiklerine iletirlermiş. Bundan yararlanan teknoloji ile, dünyanın en iyi kulaklıklarını yapmışlar.

Bilgi için; Cochlear

Yarkin 26-10-2011 22:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Delimus (Mesaj 873244)
Yılanlarda işe yaramaz bence o cihaz .. Duymaz çünki yerdeki titreşimi filan hissetmek başka birşey... Farelerde biryerden sonra aldırmaz özellikle yiyecek filan var ise barınmasa bile yemek için gelir, Biz ışığı açıyoruz ses yapıyoruz bizi görüyor kaçmıyor alet mi korkutcak :D
Ben Seraya toz sarı kükürt attım sadece mazot yanar kokar diye dökmedim bence sade kükürt yeterli...

Evet sn. Delimus, Kükürt tek basina yeter. Bazilari mazot demis. Bahceye mazot atilmaz. Durgun birikmis suya mazot atilir. Sivrisinek popülasyonunu bitirmek icin. Kükürt Alkali topragin sertligini yumusatmak icin. PH degerini kücültmek icin zaten topraga atilandir. Bahceye hic zarari olmaz. Toz kükürt suda bile erimez. Fakat elinizi sakin gözünüze götürmeyin. Kükürt gözü fena yakar.Bol suyla yikamak lazim. Ben her yaz kullaniyorum. Kücük cocuklari uyarmaniz lazim.

mrduran 26-10-2011 23:01

Sayın Yarkın;

Şişeye bez tıkıştırınız, beze mazot dökün, emebileceği kadar. Bahçeye bir kaç yere bırakın, akmaz. Fakat Ardıç katranı ve Kükürt mantıklı bence.

Saygılarımla lütfen.

Yarkin 29-10-2011 14:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mrduran (Mesaj 873336)
Sayın Yarkın;

Şişeye bez tıkıştırınız, beze mazot dökün, emebileceği kadar. Bahçeye bir kaç yere bırakın, akmaz. Fakat Ardıç katranı ve Kükürt mantıklı bence.

Saygılarımla lütfen.

Sn. mrduran Tamam mazot kokusu sahsen benim hosuma gider. Fakat hic hoslanmiyan insanlar da cok. Mazot cok koku yayar. Hele rüzgar yönündeyseniz ! Ictiginizin tadi degisebilir. Bildigim ve kullandigim icin Ben kükürt den yanayim. Zira etrafa koku yaymiyor. Kalin saglicakla.

thenme95 11-11-2011 18:18

aga bol gürültü çözer işi tak 5+1 çöz işi :D

çakıcı 12-11-2011 09:15

Yılanların aşkı | İzlesene.com Video
Söz yılandan açılmışken bahçemde çektiğim yılan videosu yukarıda.

trilye 12-11-2011 09:47

Ben ve benim gibi yılan fobisi olan arkadaşlar için, yılanla ilgili resim ve videoları bu bölüme eklemesek daha iyi olur sanırım.Bu bölümü sadece yılandan korunma yöntemleri hakkında yazışmalara bıraksak...
Yılanla ilgili resimlerinde paylaşıldığı bir bölüm var zaten.

çakıcı 12-11-2011 09:50

Sayın trilye,öyle bir bölümün varlığından haberdar değildim kusura bakmayın.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024