agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sürüngenler ve Diğerleri (http://www.agaclar.net/forum/surungenler-ve-digerleri/)
-   -   Bir Tırtılım Var (http://www.agaclar.net/forum/surungenler-ve-digerleri/17286.htm)

Korpiklaani 13-09-2009 17:38

Bir Tırtılım Var

Herkese Merhabalar,

1 gun once evde Fasulye ayiklarken, minik,yesil, kadife gibi yumusacik ve cok tatli bir tirtil cikti. Ve ben de bu sirin tirtili evde beslemeye karar verdim. Fakat nasil bir yer yapsam, hangi yapraklari versem, karar veremedim ve tirtil bakimi hakkinda bir bilgim de yok ne yazik ki. Lutfen bana yol gosterebilir misiniz?

hayvan dostu 13-09-2009 20:43

Ben tırtıl beslemiştim.Onları bir ağaçta bulmuştum.O ağaçtan her gün yaprak alıp yediriyordum.Çok fazla yiyorlar:eek:Benim tırtıllarım çadır tırtılıydı.Onları bulduğum yere geri bıraktım.Araştırma yaparak türünü öğrenebilir ve ne yediğini bulabilirsiniz.Her bitkiyi yemiyorlar.O tür muhtemelen güllerin üstünde bulunan tırtıllar.

Korpiklaani 13-09-2009 21:27

Peki nerede barındırıyordunuz acaba tırtılları yani nasıl bir yer yapmıştınız acaba? (:

Nariel 14-09-2009 00:13

Fasulyeden çıktığına göre fasulye ile besleniyor olabilir mi:p Şaka bir yana fasulye ve benzeri bitkilerin yapraklarıyla besleniyor olabilir.

gtatas 14-09-2009 12:33

O yeşil tırtıllar gül çiçeğinin yapraklarını da çok severler.

Korpiklaani 22-09-2009 13:05

Herkese yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ediyorum (: Tırtılı doğaya salmaya karar verdim, çünkü ben ne yaparsam yapayım, ona doğal yaşamını sağlayamam diye düşündüm, bu yüzden minik tırtılımı doğaya saldım :')

tırtılım 25-05-2013 23:02

Meraba arkadaşlar. Dün mutfakta bir tırtıl buldum. Ona güzelce bir ev yaptım. İçine marul, şeftali, soğan, nane falan koydum. Ama maalesef hiçbirini yemedi. Hareketsizce duruyordu ve hiçbir şey yapmıyordu. Belki yarın düzelir dedim ama hala düzelmedi. Şimdi ise tırtılımın rengi yeşilken kahverengi oluyor. Ölü gibi. Sadece dokunduğumda kafasını oynatıyor. Dünden beri hiçbir şey yemedi. Sanki çişini yapıyor ama. Böyle sarı gibi sıvılar bırakıyor. Lütfen acil yardım edin.

melis251 01-09-2013 22:06

bende bir tırtıl buldum ama tırtıl mı emin değilim nasıl anlarım ?

Mutlu Kutlu 01-09-2013 22:27

Solucana benziyor, fakat daha kısa ve boğumluysa tırtıldır. Google görsellere tırtıl yazarsanız resimlerini görürsünüz.

Beslemek aslında kolay ama zahmetlidir, her tırtıl hangi bitkinin üzerinde yakalandıysa o bitkinin taze yapraklarıyla beslenir. Su içmezler, yedikleri taze yapraklardan su ihtiyacını karşılarlar. yaşadıkları yerin sulu olması ölmelerine neden olur. Her kelebek yumurtalarını yavrusunun besleneceği yapraklara bırakır. Tırtıl üzerindeki şekiller muhtemelen kanatlarının desenini gösterir, tırtıl ne kadar büyük ve kocamansa kozadan çıkacak kelebek muhteşem ve büyüleyici olur.

Kavanoz kapağına tırtılın sığıp geçemeyeceği büyüklükte hava delikleri açarak içerisine taze yapraklar konur gölge bir ortamda yemesini sağlarsınız. İlk zamanlar tırtıllar çok obur olur sürekli yerler, kozaya girecekleri zaman iştahtan kesilir ve yemezler.

Kelebek oluştuğunda mutlaka dışarı doğaya salmalısınız, kelebekleri besleyemezsiniz.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi melis251 (Mesaj 1195242)
bende bir tırtıl buldum ama tırtıl mı emin değilim nasıl anlarım ?

melis251 01-09-2013 22:40

Acil bakar mısınız ??

2 Eklenti(ler)
Merhabalar galiba bir tırtıl buldum. Resminide paylaştım eğer tırtılsa kelebek olur mu? ve nasıl bakmalıyım? Nasıl su içireceğim ?

melis251 01-09-2013 22:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu (Mesaj 1195252)
Solucana benziyor, fakat daha kısa ve boğumluysa tırtıldır. Google görsellere tırtıl yazarsanız resimlerini görürsünüz.

Beslemek aslında kolay ama zahmetlidir, her tırtıl hangi bitkinin üzerinde yakalandıysa o bitkinin taze yapraklarıyla beslenir. Su içmezler, yedikleri taze yapraklardan su ihtiyacını karşılarlar. yaşadıkları yerin sulu olması ölmelerine neden olur. Her kelebek yumurtalarını yavrusunun besleneceği yapraklara bırakır. Tırtıl üzerindeki şekiller muhtemelen kanatlarının desenini gösterir, tırtıl ne kadar büyük ve kocamansa kozadan çıkacak kelebek muhteşem ve büyüleyici olur.

Kavanoz kapağına tırtılın sığıp geçemeyeceği büyüklükte hava delikleri açarak içerisine taze yapraklar konur gölge bir ortamda yemesini sağlarsınız. İlk zamanlar tırtıllar çok obur olur sürekli yerler, kozaya girecekleri zaman iştahtan kesilir ve yemezler.

Kelebek oluştuğunda mutlaka dışarı doğaya salmalısınız, kelebekleri besleyemezsiniz.

Yaklaşık 2,5 cm ve rengi hafif açılmaya başladı. İnternetten tırtıl resimlerine baktım benzeyen yerleri var ama küçük, solucana da benzemiyor o yüzden kararsız kaldım...

memet 01-09-2013 23:19

İçirmeyeceksin.

Mutlu Kutlu 01-09-2013 23:44

Başparmak kalınlığından, toplu iğne inceliğine kadar tırtıl türleri var. Sizinki de büyük bir ihtimal tırtıl.

Çocuklara tırtıl besletmek, çocukların gelişimlerine olumlu katkıda bulunabilir. Sorumluluk duygusu, bir canlıyı yaşatmak arzusu, ve sonuçta sevimli bir varlığın oluşmasına katkıda bulunmuş olmak duygusu, başarı.

Tırtılı çevrenizde bahçelerde yaprağı delinmiş, bir kısmı yenmiş bitki üzerlerinde bulabilirsiniz. Tıtıllar insan sağlığına zararlı virüs ve bakteri barındırmazlar,insanı ısırmazlar.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi melis251 (Mesaj 1195267)
Yaklaşık 2,5 cm ve rengi hafif açılmaya başladı. İnternetten tırtıl resimlerine baktım benzeyen yerleri var ama küçük, solucana da benzemiyor o yüzden kararsız kaldım...

simetri 03-09-2013 04:46

Çocukken bir yaz tatilinde beslemiş olduğum ipek böceği dışında hiç bir tırtıla tahammülüm yok. Ama şimdi ipek böceği tırtılına elini değer misin diye sorsanız, cevabım kocaman HAYIR.

Masal0003 27-08-2016 10:58

Ben de bir tırtıl buldum domastes yaprağının üstünde beslemeye karar verdim ona çok güzel bir yer yaptım ama hiç hareket etmiyor yemek de yemiyor ne yapmalıyım ve de fotoğrafını koysam nasıl bir kelebeğe dönüşeceği hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim

Böcek dostu 15-09-2018 21:58

Meraba benimde bir tırtılım var dolmabiberin içinden çıktı kıvırcık falan veriyorum yiyiyor ama bir gün içinde hem rengi yeşilken sarı renginde soldu ve gözleri düştü yenisi geldi birazda büyüdü normalmi

Emreniz 16-07-2019 16:00

Merhaba arkadaşlar,Geçen gün annem çiçeklerini yiyen bi tırtıl bulmuştu.Atıcakken atma ben beslerim dedim ve akvaryuma koydum.Araştırma yaptım nelere ihtiyacı olduğuna baktım beslemeye başladım.Marulla besleniyordu ilk akvaryuma koyduğumda.Deli gibi yiyordu o gün.Ama bir sonraki gün rengi solmaya başladı.Birkaç gün önce yemek yemiyordu altına koyduğum peçetenin altına girip saklanıyordu.Bugün onu bulamayınca endişelendim ama yine peçetenin altındaymış.Haraket etmiyor artık.Öldümü diye korktum ama hayır ölmemiş.Dürtünce haraket ediyor ama dokunmadığım zamanlarda kıvranıp yatıyor.Ayrıca rengi öncekine göre baya solmuş durumda.Neler oluyor bana yardımcı olabilirmisiniz?

chelik26 16-07-2019 16:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu (Mesaj 1195306)

Çocuklara tırtıl besletmek, çocukların gelişimlerine olumlu katkıda bulunabilir. Sorumluluk duygusu, bir canlıyı yaşatmak arzusu, ve sonuçta sevimli bir varlığın oluşmasına katkıda bulunmuş olmak duygusu, başarı.

Bu görüşe pek katılamayacağım, kolay ölebilecek şeyleri çocuklarınızla tanıştırmayın, öldüğünde yarattığı travma çok büyük oluyor, küçük kızım -5 6 yaşındayken kavanozdaki balığımız ölmüştüde kızım nasıl üzülmüştü. Hatta beraber bahçeye gömdük 1 hafta her gün kızım gidip mezarın başında oturuyordu.
O yüzden Çocuklarınıza hayvan alırken daha seçici olun derim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024