agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sürüngenler ve Diğerleri (http://www.agaclar.net/forum/surungenler-ve-digerleri/)
-   -   Gece Kurbağası (http://www.agaclar.net/forum/surungenler-ve-digerleri/10534.htm)

omereser 05-10-2008 02:56

Gece Kurbağası

5 Eklenti(ler)
Gece Kurbağası ( Bufo viridis ):
Geceleri ortaya çıkan karasal bir kurbağa türüdür. Ülkemizin hemen her yanında görülür. Bahçelerimizin tipik kurbağasıdır. Pek çok zararlı böcek ve yumuşakçayı yediği için faydalı bir türdür. Bu bayram memlekette yakından çekme fırsatı bulduğum bir gece kurbağasını ilginize sunuyorum.

Aşağıgaki linkte, tür hakkında ayrıntılı bilgi var.

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/bil...fo_viridis.htm

Arzu Kasapoğlu 05-10-2008 11:41

Çok şirinmiş :)

limon 05-10-2008 14:29

Ömer Bey, akşam üstü ve geceleri durmadan şarkı söyleyen ;), karga sesinden çok daha çirkin bir sesi olan kurbağa bu mudur?

Hemen her akşam, iki tane olduğunu tahmin ettiğim (karşılıklı serenad yapıyorlar), bildiğimiz kurbağaların sesinden çok daha yüksek volümde ve çok daha kötü sesli hayvanların Kurbağa olduğunu tahmin ediyorum. Seslerini çok takip ettim ama sesin geldiği yöne gittiğimde tamamen sustuklarından kendilerini bir türlü göremedim. Bu kadar kötü sesli kuş olamaz diye düşünüp, kurbağa olduklarına karar verdim ama kesin değil tabii.

tolgahann 05-10-2008 14:46

Arkadaşlar kurbağlar hakkında bir söylenti duymuştum ne derece gerçek bilmiyorum.Kurbağları elleyince , vücudunuzun kurbağa ya temas eden kısımlarında siğiller çıkarmış sizce gerçek payı varmı?

omereser 05-10-2008 21:11

Sevgili Limon; kurbağaların erkekleri üreme zamanı bolca ses çıkarır. Su kurbağaları gündüz, karasal olanlar gece öterler. Sizin duyduklarınız da bunlar olmalı.
Sevgili Tolgahann, siğil atmaya gelince, bu tamamen gerçek dışıdır. Kara kurbağalarının derileri genelde bol kabarcıklı olur. Bunlar salgı bezlerinin uç kısımlarıdır. Deriyi nemli tutmaya yararlar. Yalnız deri salgıları az çok zehirlidir. Bazı yerlilerin bundan avlanmada faydalandıklarını duymuşsunuzdur. Bizdeki türler bu derece etkili değildir. Yine de bir kurbağa ile temas edildiğinde, elleri bol suyla yıkamak gerekir.

Nariel 05-10-2008 21:23

1 Eklenti(ler)
İki sene önce benim kamerama da bu ufaklık poz vermişti;):

tugo 02-06-2009 23:52

Bu sene geçen seneye nazaran daha erken, mart ayında geldiler. Ancak bir gariplik var. Geçen sene, her yumurtlama öncesinde 10-12 gün gece boyunca serenat yaparlarken, bu yaz 1-2 saatlik çok sesli bir performanstan sonra, bir dahaki yumurtlamaya kadar, bahçede olmalarına rağmen, hiç sesleri çıkmıyor.

Sizlerde durum nasıl:))

celalsungur 04-06-2009 22:49

Benim bahçemde küçük çok sayıda kurbağa var, bunlar havalar iyice ısınınca ortadan kayboluyorlar ama, bu sene yağmur çok yağdığı için halâ buralardalar. Bunları uzaklaştırmanın bir yolu var mıdır?

tugo 04-06-2009 23:45

Celal Bey, alışmakdan başka hiç bir çare yok bildiğim kadarıyla.

Tabii çeşitli türleri var. Mesela benimkiler gündüzleri hiç gözükmüyorlar. Halbuki yüz metre kadar ilerimde bulunan bir bahçedekiler, gündüzleri ortalıkda rahat rahat geziyorlar:))

Kışa girerken de yine bahçede toprak altında bir yerlere yuvalanıyorlar.

kanatsız-meleq 05-06-2009 00:11

Çok tatlılarmış yha :D
Benim bahçemdede olmalarını çok isterdim ama çok öttüklerini söylemişsiniz :) Zaten bahçemde pek kurbağaların gelebileceği tarz bir yer değil :(

celalsungur 05-06-2009 13:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tugo (Mesaj 437904)
Celal Bey, alışmakdan başka hiç bir çare yok bildiğim kadarıyla.

Tabii çeşitli türleri var. Mesela benimkiler gündüzleri hiç gözükmüyorlar. Halbuki yüz metre kadar ilerimde bulunan bir bahçedekiler, gündüzleri ortalıkda rahat rahat geziyorlar:))

Kışa girerken de yine bahçede toprak altında bir yerlere yuvalanıyorlar.

Nisan ayında küçük balıkçıl kuşları geldi bunların annelerini toplayıp gittiler. Bunlar o zamandan kalan yumurtalardan çıkanlarmış. Leylek beslemeye başlayacağım galiba.;)

tugo 05-06-2009 15:22

Benimkilerin yumurtladığını, bağırmayı kestikleri gün anlıyorım. Havuzda küçük bir kontrol yapınca, bitkilerin etrafına sarılmış yumurta zincirlerini görüyorum hemen. Havuzdaki koiler yumurtalara nedense dokunmuyorlar fakat 3-4 gün içinde çıkan yavrular süratle azalıyorlar. Ayaklanıp da havuzdan çıkabilen yavru sayısının son derece az olduğunu zannediyorum. Yani bende de koiler, tabiattaki döngüyü sağlıyorlar.
Ben seslerine alışdım ama, komşular için üzülüyorum. Esasında seslerini tutabilmeyi bir öğrenseler bayağı sevimli hayvancıklar:))

celalsungur 05-06-2009 16:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kanatsız-meleq (Mesaj 437930)
Çok tatlılarmış yha :D
Benim bahçemdede olmalarını çok isterdim ama çok öttüklerini söylemişsiniz :) Zaten bahçemde pek kurbağaların gelebileceği tarz bir yer değil :(

Buyurun, sizin de kurbağanız olsun. Misafirler gelince vıraklıyormuş.;)

http://www.tchibo.com.tr/***/plantum...EXT_RUN_PAR_5=

MeyveliTepe 05-06-2009 17:29

Kurbağa mı? Hımm.. Bir de buraya bakalım :)

R.guven 08-08-2020 00:52

site bahçesinde Gece kurbağası

1 Eklenti(ler)
Beni endişelendiren durum burda hiç sulak göl vs yok site 4 duvarla çevrili en yakın dere gibi bir yer var orayada biraz uzak acaba nasıl geldi buraya

R.guven 08-08-2020 00:59

Başka bir gece kurbağası

1 Eklenti(ler)
Beyaz üzerine yeşil benekli kurbağa

Koraytek 27-03-2021 04:19

Pardon Tuvana Türkay burda mı?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024