agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Sürüngenler ve Diğerleri
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-10-2006, 17:05   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Sürüngen seven kimler var?

Sürüngen grupları
  • Sınıf Sauropsida
    • Familya Captorhinidae (nesli tükenmiş)
    • Familya Protorothyrididae - Hylonomus (nesli tükenmiş)
    • Alt sınıf Anapsida
      • Familya Mesosauridae (nesli tükenmiş)
      • Takım Procolophonida - (nesli tükenmiş)
      • Takım Testudines - Kaplumbağalar
    • Alt sınıf Diapsida
      • Üst takım Ichthyopterygia - (nesli tükenmiş)
      • Infra sınıf Lepidosauromorpha
        • Üst takım Sauropterygia - (nesli tükenmiş)
        • Üst takım Lepidosauria
          • Takım Rhynchocephalia - Tuatara
          • Takım Squamata - kertenkeleler & yılanlar
      • Infra sınıf Archosauromorpha
        • Takım Crocodilia - Timsahlar
        • Takım Pterosauria - (nesli tükenmiş)
        • Üst takım Dinosauria - Dinozorlar
Kaynak Viki

Tanıdığım yılanı olan tek kişi Merveydi. Epeyinin nesli tükenmiş... Sürüngenlerle arası iyi olan kimler var?

Düzenleyen malina : 18-10-2006 saat 21:42
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2006, 17:23   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Galeri: 2
Ben varım
Ama şu anda beslediğim herhangibir tür yok. Bir ara semender beslemiştim onu da kedim yemişti

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2006, 17:50   #3
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
Ben varım. Uzun yıllar evde 2 tür su kaplumbağası beslemiştim. Bir ara da yılana da niyetlemsem de eşimden izin alamadım. Sürüngenler çok hoşuma gidiyor. Özellikle suda yaşayan türler...

Saygılarımla...

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2006, 19:45   #4
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Yılanlar... yılanlar.. hayranlık ötesi benim için...yaşasaydılar bütün dinozolar brontosorlar...
bütün kertenkeleler.. hepsi... hepsi

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2006, 20:10   #5
Ağaç Dostu

bahcıvan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Biz varız şuan evde 3 su kaplumbağası (biri kayıp) var. Daha önce 2 su yılanı beslemiştik, onlarda evin içinde sırra kadem bastılar. Uzun zaman sıdıka adlı kertenkelemiz vardı malesef öldü. Balkonda beyaz pembe bir kertenkele var geçen seneden beri, ufak bir oyuk var orda gizleniyor havalar soğumaya başladı oda ortada yok.
Dükkanda bir terraryum kurmak istiyoruz. Bir keresinde köyde toprak kurbağası görmüştük yaza köye gidebilir ve ondan bulabilirsek koyarız inşallah, bulamazsak başka bi canlı ararız artık

bahcıvan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2006, 21:45   #6
agaclar.net

malina's Avatar

Demek ki bu sürüngenlerin her biri için ayrı başlık açıp yazacak bilgi birikimi var

Eski 18-10-2006, 23:47   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rower
Ben varım
Ama şu anda beslediğim herhangibir tür yok. Bir ara semender beslemiştim onu da kedim yemişti
Ahmet Hocam bu yazdığımı görse kafamı uçurmuştu kesin

Bir dönem boyunca zevkle(!) hatim ettiğim Omurgalılar Sistematiği dersinden sonra nasıl böyle bir dikkatsizlik yapabildim ben de kendime şaşırdım.

Tırım tırım kafama vurabilecek birini arıyorum şu anda etrafımda

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2006, 01:25   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2006
Daha önce sürüngen beslemeye yeltenmiştim. Doğada vahşi bir yaşam süren bukalemun, kertenkele yavrusu, kaplumbağa gibi hayvanları evde beslemeye kalkıştım. Ama en fazla 2 gün sürdü. Yem yemediklerini görünce acıyarak bıraktım. İnsanı gördüklerinde tir tir titriyorlardı. Sonra bir daha hayvanları korkutmamaya karar verdim.

Geçen yıl evin içinde kertenkele yavrusu buldum. İçeride dolaşmasın diye balkona çıkardım. Kış gelince bir baktım soğuktan hayvan donacak. İçeri alıp uygun bir şeyin içinde beslemeye karar verdim. Kertenkeleyi kardeşime verip, ben bir kap aramaya gidince kardeşim kertenkeleyi elinden kaçırmış. Ondan sonra arada sırada duvarlarda rastlaştık kendileriyle. Bu kez dokunmadım. Madem ki aile fertlerinden biri olmak istiyor, varsın olsun dedim. Bir küçük kertenkele sığmayacak mı eve. Sonradan anlıyorum ki kertenkelenin varlığının bize yararı varmış. Artık evde hiç hamam böceği gezmiyor.

Şu anda ise iki yavru kaplumbağam var. Normalde olsa ölürler diye cesaret edemezdim beslemeye. Ama bir akrabamızın beslediği kaplumbağaların yavrusu ve yumurtadan yeni çıkmış. Hal böyle olunca doğal yaşama alışmadan onu kendi kuracağım ortama alıştırabilirim diye düşündüm. Öyle de oldu. Benden korkmuyorlar. Verdiklerimi yiyorlar. 1 hafta oldu geleli. Henüz bir yer ayarlayamadım.

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2006, 10:14   #9
agaclar.net

malina's Avatar

Tolkien, orman ekosistemine dahil olanları netleştirmeye yardım eder misin? Çünkü çok hayvan var, sınırlarımızı çizelim

Eski 19-10-2006, 17:12   #10
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Tolkien, orman ekosistemine dahil olanları netleştirmeye yardım eder misin? Çünkü çok hayvan var, sınırlarımızı çizelim
İşin doğrusunu belirtmem gerekirse bu konunun uzmanı değilim. Hergün yeni birşey öğrenmekteyim. Ama bildiklerimi elbette paylaşacağım.

Saygılarımla...

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2006, 07:20   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Semender bende beslemiştim.
Ayrıca akvaryumda kendini kuma gömüp, garip burnuyla balıkları kendine çeken, sonrada yiyen garip bir kaplumboğa beslemiştim. Ama sadece 3 gün. Parçalanmış japon balıklarımın sebebinin o olduğunu farkedince hemen geri götürmüştüm.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2006, 20:16   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-10-2006
bende sürüngenleri sewerim.yılanlar, timsahlar, kertenkeleler, ve ejderhalar.hala yasayan ejderhalar var ve cok zehirliler.(tabi kanadı olan ve ucanlardan degil...)yılanlara cok hosuma gidiyo.timsahların suyun üzerinde süzülmeleri cok muhtesem geliyo bana.hep bi yılanım olsun istemişimdir

Mustafa_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2006, 02:20   #13
Ağaçsever

*sirius*'s Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Sürüngeni severim, süründürenden ötürü

*sirius* Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2006, 01:40   #14
Ağaçsever

samowan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
surungenleri sevmeyen hatta tiksinen insanlari anlamiyorum. oysa ne kadar sevimli yaratiklar. ozellikle ileride bir bukalemunum olmasini cok istiyorum...

samowan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2006, 16:12   #15
Yeni Üye

wholusee's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2006
Galeri: 1
Sürüngenleri sevmeyenler olabilir ama kimse ilgilerini çekmediğini soyleyemez bence çünkü sürüngenler çok egzotik yaratıklar ve bazı bireyler gerçekten hayal gücümüzü bile zorlayacak vücüt formlarına sahip.
Benim aslında değinmek istediğim, gıda temin edemiyeceğimiz hayvanları beslemememiz. Yani bi kaplumbağaya bitki bulabiliyoruz fakat bi bukalemuna surekli canlı bocek bulmak oldukça zor. Kuru gıdalara alışır deniliyo satılırken ama oda nadir olarak rastlanan bir durum. Ama iguanada otçul beslendiği için daha çok tercih edilen bir tür, sağlıklı bireylere sahip olabiliyorsunuz ama bukalemunda çok zor, hele şehirdeysek imkansız gibi. Bence bu tür hayvanları alırken bi kez daha düşünülmeli, can sonuçta..
Saygılar...

wholusee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2006, 21:02   #16
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Benim favorim yılanlar ve kurbağalar bayılıyorum onlara.Yılanlarda favorim mambalar özelliklede yeşil mamba, çok güzeller.Dünyanın en hızlı yılanları olarak kabul ediliyor mambalar.Çok harika ve güzel hayvanlar. Avatarımdaki bir yeşil mamba.

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2007, 00:20   #17
KeReM

barracuda's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2007
Benim favorim ''geko''

Geko diğer kertenkele türlerinden bir özelliğiyle ayrılır. Geko tavanda, düz bir yolda yürüyormuşçasına rahat hareket edebilir ya da cilalı bir zeminde baş aşağı bir konumda koşturabilir, tek ayağı ile tutunup, vücudunu aşağı bırakarak asılı durabilir. Hayvanın ayak parmakları, "setae" adı verilen yüz binlerce kıl benzeri uzantılarla kaplıdır. Fotoğrafta görülen beyaz plaklar, bu kıllardan oluşuyor elin toplam genişliği 5 mm dir Bir elde bu kıllardan 2 milyonun üzerinde sayıda mevcuttur. Bu staeler yüzlerce uca ayrılmaktadır. Her bir ucun kalınlığı milimetrenin beş binde biri kadardır Geko adım atarken, ayak tabanını yüzeye bastırır ve hafifçe geriye çekerek, kılların zemine maksimum düzeyde temas etmesini sağlar. Bu esnada ayak ile yüzey arasında, moleküler düzeyde güçlü bir çekim kuvveti oluşur.

barracuda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2007, 13:48   #18
Ağaç Dostu

saydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2007
Benim favorim ise dendrobates türü kurbağalar. Gerçekten mükemmel renkleri ve görünüşleri var. Tek olumsuz yanı zehirli olmaları. Yerlilerin okların ucuna sürdükleri zehirler bu kurbağalardan elde edilir.
Bunlardan besleyen arkadaşlar var mıdır acaba?

Düzenleyen saydemir : 06-03-2007 saat 17:09
saydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2007, 01:23   #19
Ağaçsever

samowan's Avatar

bir geko bizim yazliga girmisti. alip atma gorevide bana dusmustu. hayvani elime aldigimda kuyrugunu birakiverdi. boylece gekolarin kuyruk birakabildiginide ogrenmis oldum...

Eski 21-02-2007, 21:29   #20
caracal

AHMET EMRE KÜTÜKÇÜ's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Bu yabani hayvan besleme sevgisiyle nasıl başa çıkacağız.Ülkemizden heryıl binlerce sürüngenin sırf sürüngen severlerin talebiyle kaçırıldığını elbetteki biliyorsunuzdur.Şu an dünyada yabani hayvan kaçakçılığının en büyük kolunu sürüngen kaçakçılığının oluşturduğunu biliyormusunuz.Bu işi yapanların eroin kaçakçılığı yapan şebekeler kadar tehlikeli ve büyük olduklarını.Çünkü bu kaçakçılıkta çok büyük para var.Her yıl turist kılığında gelip ülkemizden wagner engereği,kafkas engereği gibi bir çok türümüzü kaçırıyorlar.Nesli tükenmek üzere olan Mertensiella luschani adlı semender türümüzün birkaç bireyinin bile kaçırılması bu türün yok olma sürecini hızlandırır.Bunun adı sevgi olamaz.
http://www.traffic.org/Home.action
http://www.cites.org/

AHMET EMRE KÜTÜKÇÜ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2007, 19:29   #21
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Ahmet Emre Size Katılıyorum.İnsanların sahip olma içgüdüsü..Yok olan türler hem insanlar yüzünden yok oluyor.Yaşadakları ortamlarda kalmaları ve ve orlarda yaşamlarını sürdürmeleri en büyük dileğimiz.İnsanlar bunun ne zaman farkına varabilecekler.Üzgünüm malesef dünyayı yaşanmaz hale getiriyoruz.Umarım bir gün düzelir.Herşey yerinde güzel.Ve yerinde kalmalı....

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2007, 01:36   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Geçen yaz bahçede yaklaşık 1 metre uzunluğunda gümüş rengi bir yılan görmüştüm .Bulunduğum yerde evler hep bahçeli ve bahçelerin hepside 100metrekare civarında. Daha önce hiç kimse bu bölgede yılan görmemiş. Daha sonra yılanı göremedim. Tekrar gelmesini umut ediyorum.

sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2007, 19:01   #23
aer
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2007
Her varlığın bir sebebi vardır.Yılan ve diğer sürüngenlerin yararları göz önüne alındığında, yokluğu varlığından üzücüdür.
12 dönümlük fındık bahçemizde çok miktarda yılan var, ama onlar olmasa çoğalacak fare ve kemirgenlerle nasıl başa çıkardık tahmin etmek zor..
Yaklaşık 10 yıl önce evde su yılanı beslemiştim...
3. haftanın sonunda doğaya salmaya karar verdik..57 cm. boyunda kıvrak adındaki bu yılanı çocuklar dahi sevdi..Ama sürekli minik balık ve solucan toplama sorunu bizi ayırdı..Su kenarına bıraktığımız zaman 30 m. kadar bizi takip etti ve kayboldu..Bu sevgi annemden bana geçmiş olmalı

aer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2007, 19:10   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saydemir Mesajı Göster
Benim favorim ise dendrobates türü kurbağalar. Gerçekten mükemmel renkleri ve görünüşleri var. Tek olumsuz yanı zehirli olmaları. Yerlilerin okların ucuna sürdükleri zehirler bu kurbağalardan elde edilir.
Bunlardan besleyen arkadaşlar var mıdır acaba?
Benim ileride gerçekleştirmek istediğim projelerden biri..neden bilmiyorum ama kurbağa ve cırcır böceğinin sesi beni rahatlatıyor...

Beni tek düşündüren zehir değil bu kurbağaların canlı yem ihtiyaçları bu sorunu halletsem hemen bir terraryum kurup bu işe gireceğim...

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2007, 19:08   #25
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Cırcır böceği sesi gerçekten huzur veriyor.Umarım hayaliniz gerçekleşir.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2007, 22:52   #26
Ağaçsever

antienflamatuar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Galeri: 1
Kurbağaları seviyorum ve çok.

antienflamatuar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2007, 00:35   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi Mesajı Göster
Cırcır böceği sesi gerçekten huzur veriyor.Umarım hayaliniz gerçekleşir.
cır cır böceği ( ağustos böceği ) namı diğer şarkıcı tembel böceği Türkiye de hiç besleyen var mı acaba ...yoksa tek cins adam benmiyim , merak ediyorum doğrusu
(aslında garibimin bu sesi dişisini etkilemek, yanına çağırmak için çıkardığını kimse bilmez...ben de dişiye kızarım , "bu ne nazlı dişiymiş böyle,yaz boyunca erkeğin yanına uğramaz, bağırttırır erkeği " diye )

.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2007, 18:34   #28
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
ahah merak ettim şimdi nasıl besliyorsunuz? ne yer ki o? ve son sorum nasıl bir ortam yarattınız? hakikaten ilginç bir hobi.. vay be..

Amanita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2007, 21:29   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2007
http://reptile.fisek.com.tr/besle.htm

eger kertenkele beslemek isteyen olursa bu linkde farklı terraryum hazırlama teknikleri var ...ama tabi dogaya yararları olan ve insanlarca zalimce katledilen bu bir kaç tane sürüngen ve kurbağanında evde beslenmesi bana ters geliyor

zarg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2007, 12:58   #30
Ağaçsever

samowan's Avatar

efesten selcuk merkeze dogru yururken artemis tapınagına gelmeden kosede bir su birikintisi var. kaplumbaga ,kurbaga ve yılan yanyana yarım metrekarelik alanda gunesleniyorlardı. her surungen severin gormesi gereken bir goruntuydu.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024