agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Sürüngenler ve Diğerleri
(https)

Beğeni Düzeni54Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2014, 12:46   #31
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
ben de yılandan korkmam fazla geçen bi tane yavru yılanı kedinin ağzından kurtardım ama ben de çiyan görünce ölüyorum korkudan

emin054 beğendi.
Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2014, 22:05   #32
Ağaçsever

fyodor's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2010
Şeritli Engerek - Ottoman Viper|-Montivipera xanthina cinsi yılan Buca' nın dağlık bölgelerinde bulunmaktadır. Her tarlaya gittiğimde rastladığım, genellikle çok yakınımda görmekteyim. İlk zamanlar türünü bilemiyordum. Bir keresinde incitmeden yakaladım ve telefonumla fotoğraflarını çektim. Araştırmalarım sonucunda Şeritli Engerek olduğunu öğrendim. Zehirli fakat, kayıtlarda bir insanı ısırdığı görülmemiştir. İnsanı görünce yavaş hareketlerle uzaklaşmaktadır.

Köylülerle konuştuğumda onların bu yılana 'Dağ Alası' dediklerini ve öldürdüklerini duydum. Gerçekten üzücü bir durum. Onları bilgilendirmeye çalışıyorum. Bu sene tarlamızda çok fazla Şeritli Engerek var. Fare neredeyse hiç göremedik. Telefonumdan fotoğraflarını yükleyeceğim.

Yılanlar sıkıştırılmadıkça saldırmazlar, insandan korkarlar !

pria beğendi.
fyodor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2014, 22:54   #33
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
selamlar,
Bizimde bahçemizde hatta yaşadığımız evin yakınlarında var yılanlar eşim kızım ve ben pek korkmuyoruz.. duyma yetilerinin olmadığını öğrendiğimizden beri yılan gördüğümüz zaman yaptığımız ilk şey önce yılana bakmak sonrada zararsızca çekip gitmesi için olduğumuz yerde yere sert şekilde ayaklarımızı vurarak gitmesini sağlamak...bu yöntemle o bize biz ona zarar vermeden birbirimizden kurtuluyoruz... şuana kadar çok yılan gördük ve zararsız olduğunu bildiğimiz için etrafımızdaki insanlardanda öldürmemeleri konusunda faydalarını anlatıp zarar vermeyeceğini söyleyerek zaten hemen öldürücü zehirde olmadıklarını inandırmaya çalışıyoruz...
saygılarımla
durdu

durdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2014, 23:36   #34
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
fyodor,

şeritli engerek bizim memlekette aynı yıl içinde aynı bölgede 2 kişiyi ısırdı. Omuzundan soktuğu 17-18 yaşında ki genç kız öldü.

El parmağından soktuğu 60 yaşlarında ki yaşlı kadının ise, kolu 2 ay mosmor oldu.

Oldukça tehlikeli bir yılandır.

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2014, 00:46   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Türkiye' de ısırığı ile öldüren zehri taşıyan yılan yaşıyor mu? Yoksa bu tip zehir enjekte eden hayvanların ısırığına karşı anaflaktik şoka girebilme riski olan allerjik bünyeli kimseler mi ölüm rıski taşıyor? Bence kritik soru bu.

Bu arada yılan ısırıklarında parmaktan ısırılmakla atardamara yakın bölgelerden ısırılmak arasında hayati bir fark var. Tabi allerjik olsun olmasın hastahanelerin bu tip şikayetle gelen hastaların ihtiyacına yönelik bir serum bankası oluşturması, bunu bölgedeki zehirli yılanların türlerine göre sınıflandırmaları, ısırılan kişinin kendisini ısıran yılan hakkında doğru bilgiyi verebilmesi gibi oldukça bilinçlenmeyi ve sistematik bir düzende hareket etmeyi sağlamaları gerek.

Ben bu işlerin insan hayatının bir anlam ifade ettiği ülkelerde böyle işlediğini biliyorum. Uygulanan tedavileri, yapılan çalışmaları ve bilinç düzeyini ülkemizle kıyaslayamayız bile. Bizde her şey Allah kerim...

pria, fagu03, TRAKLI ve 3 kişi beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2014, 01:35   #36
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Ben alerjik durumun dışında bir noktayı vurgulamak istiyorum.

Ülkemizde yılan ısırığı sonucu gerçekleşen ölümlerin çoğunluğu ne yazık ki ısırığın önemsenmemesi ve sağlık kuruluşuna ilk anda gidilmemesi nedeniyle oluyor.

Örneğin ayak bileğinden ısırılan hasta, ısırığın üzerinden bir hafta geçtikten sonra bacakta morluğun yayılması ve ardından şuurunun kapanması üzerine ancak hastaneye götürülüyor o da yılan ısırığı akıllarına bile gelmeyerek...
Netice, müdahaleye cevap veremeyecek boyutta yaygın gangren ile birlikte ölüm olabiliyor.

Faunamızdaki yılanların zehirleri ani ölüme neden olacak kadar güçlü toksinler içermese de uzun vadede etkilerinin boyutu daha net ortaya çıkıyor. Her ısırığın önemsenmesi (ısıran canlı, insan bile olsa) ve mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması önemli.
Tek kaygımız zehir ya da kuduz değil, farklı canlıların salyalarında pek çok hastalık etmeni bulunuyor.

Saygılarımla...

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2014, 14:08   #37
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Benim verdiğim her iki örnekte de, ısırılanlara anında zehir etki ediyor ve anında araçlara bindirilip 15-20 dakika içinde hastahaneye getirilip müdahale edilen örnekler. Alerjik ya da zehirin etkisi de olabilir.

(Doktorlar yılanların ne tür olduğunu sormuşlar. Bölge halkı yılanları iyi tanıdığı için ve özellikle zehirli olarak şeritli engerek yılanlarını iyi tanıyor çiftçiler).

(Hastahaneye 10 km kadar uzakta oluyor kalıyor ısırıldıkları bölge).

Genç kız vefat etmişti.

Yaşlı kadın ise aynı sürelerde müdahale edilmesine rağmen, kurtuldu ama kolunu 2 ay kullanamadı. 2. aydan sonra kolu düzelme yoluna girdi.

Dediğiniz gibi, kişiden kişiye ya da ısırılan bölgeden bölgeye farklılıklar olabilir ama genç kız örneği gibi anında zehirlenme ve ölümler de olabiliyor. O omuzunun sırt bölgesinden enseye doğru ısırılmıştı.

Eski 09-07-2014, 14:51   #38
Ağaçsever

fyodor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli Mesajı Göster
fyodor,

şeritli engerek bizim memlekette aynı yıl içinde aynı bölgede 2 kişiyi ısırdı. Omuzundan soktuğu 17-18 yaşında ki genç kız öldü.

El parmağından soktuğu 60 yaşlarında ki yaşlı kadının ise, kolu 2 ay mosmor oldu.

Oldukça tehlikeli bir yılandır.
Ayazkentli öncelikle uyarıcı bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Bu yönde bilgiyi ilk defa ediniyorum. Tarlayı sürdürmediğim için otların arasında daha rahat hareket şansı buldular bu sene. Yırtıcı kuşlardan korunmak için tercih ediyorlar.
Bu uyarınızı dikkate alacağım. Sanırım; ya otları biçmek ya da tarlayı sürdürmem gerekecek.

ayazkentli ve pria beğendi.
Eski 09-07-2014, 15:02   #39
Ağaçsever

fyodor's Avatar

Kelebek Çalısı,

Hastahanelerin acil servislerinin bu konuda çok fazla eksikleri var. Geçen sene Eylül ayında bal hasadı yaparken, bileklerimden sokuldum. Daha önceleri hiç bir reaksiyon vermeyen bedenim bir anda sarsıldı. Kulaklarda basınç, aşırı kaşıntı, bilinçte bulanıklık, yüzde morarma gibi belirtilerle İzmir' in ve Buca' nın sayılı hastanelerinden sayılan Özel T.... Hastanesi' ne kardeşim tarafından yetiştirildim. Görevli hekim ne yapacağını bilemedi ve hemşirelere sordu. Deneyimli bir hemşire hanım eşekarısı sokmalarıyla ilgili bir ilaçtan bahsetti ve sonunda serumu taktılar.

Yılan ya da arı, hastahanelerimiz bu konuda çok eksik. Olayın daha da vahim tarafı Ege Bölgesi' nde yalnızca Ege Üniversitesi Hastahanesi' nde İmmunoloji Servisi (Allerji ile ilgili) var.

Eski 10-07-2014, 20:40   #40
Ağaçsever

fyodor's Avatar

Yavru Şeritli Engerek yılanını bahçemde yakaladım. Zarar verilmeden tekrar doğaya salınmıştır.

Name:  Fotoğraf0610.jpg
Views: 4670
Size:  72.2 KB
Name:  Fotoğraf0611.jpg
Views: 5084
Size:  71.7 KB
Name:  Fotoğraf0612.jpg
Views: 5451
Size:  57.2 KB
Name:  Fotoğraf0614.jpg
Views: 4851
Size:  43.3 KB

Düzenleyen fyodor : 10-07-2014 saat 22:12
Eski 20-08-2014, 12:08   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2014
Merhaba,

Ekte görseli bulunan ölü yılanı bahçemizde gördük,
Zehirlimidir bilmiyorum ve çalışan arkadaşlara es kaza denk gelirde zarar verirmi oldukça içim ürperdim, daha önce hiç karşılaşmadım
Formu okudukça içim rahatladı ancak yine sizlerden bilgi alabilmek en doğrusu.

Bilgi ve desteğiniz için şimdiden çok teşekkür ederim,
İyi gün dileklerimle.

Saygılarımla.

Eklenen Resimler

pria beğendi.
merta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2014, 14:30   #42
Ağaçsever

fyodor's Avatar

Merhaba,

İzmir' de mi yakalandı ya da öldürüldü? Nesli tükenmek üzere olan bir tür olabilir. Öldürmek yerine, zarar vermeden yakalama ihtimali üzerinde durulabilirdi. Bu sene çok fazla yılan görür oldum. İklim değişiklikleri onları da etkiliyor.

pria beğendi.
Eski 20-08-2014, 15:01   #43
Yeni Üye

merhaba,

Belirttiğim gibi arkadaşlarımız sabah bahçede ölü vaziyette bulmuşlar, kalabalık bir işyerimiz var. Kemalpaşa'da,

Burada fare çok, son zamanlardaysa baya baya azalmıştı,
Gelincik gördük azalış sebebini ona yoruyorduk sonraysa birkaç ay önce yılan derisi gördük daha sonra arkadaşlarım 3 tane görmüşler. Bugün sabahta bunu gördük ben ilk defa bukadar yakından gördüm.

Kurt köpeklerimiz ve kangalımız var fakat onların yaptığı birşey değil,
Kangalı geçtiğimiz aylarda yılan ısırmış, en azından veteriner öyle söyledi.
Bir hafta kadar sersemliği vardı boynu şişti apse yaptı patladı vs. veteriner geldi gitti ilgilendi, şimdi iyi birşeyi yok.

Arkadaşlar yine görmüşler baya var sanırım burada,

Bilgi veren olursa memnun oluruz.
Burada ona zarar verecek bir arkadaşımız yok, şaka bir yana zaten zararsızsada yaklaşmaya cesaret edecek arkadaş olmadığını gördük

Selamlar

pria beğendi.
Eski 20-08-2014, 16:29   #44
Ağaçsever

fyodor's Avatar

Ege Bölgesi' nde yaşayan yılan türleri araştırabilir. O bölgede yaşayan köylülere de sorulabilir. Yılan hakkında bilgi edinilirse önlem almak daha kolay olur. Zehirli ise önlemlerinizi alabilirsiniz.

Şeritli engereği araştırırken köylülerin ona 'dağ alası' dediklerini ve çok korktuklarını duydum. Üzerine basmadıkça ve üzerine yürümedikçe zarar vereceğini düşünmüyorum, onlarla yaşamaya alıştım diyebilirim

pria beğendi.
Eski 20-08-2014, 22:47   #45
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Sn. merta bu Hazer yılanı.

Bunlar zehirsiz yılanlardır.

Bozyörük yılanı diye de bilinirler. Kafası üçgen değil ve kuyruğu uzayıp inceliyor. Bu da ülkemizde ki zehirsiz yılanlara özgü bir şeydir.

Bakın Fyodor'un fotoğraflarında ki görülen ve zehirli olan şeritli engereğin kuyruk yapısı ile sizin çektiğiniz yılanın kuyruk yapısını karşılaştırıp, farkı görebilirsiniz. Zehirli yılanların kuyrukları aniden gövdeden incelir. Zehirsiz yılanların ki ise uzayıp incelir.

pria, fyodor ve merta beğendi.
Eski 21-08-2014, 00:30   #46
Ağaçsever

fyodor's Avatar

Sn ayazkentli,

Mesajınız doğrultusunda bu yılan türünü araştırdım. Hazer yılanına büyük ölçüde benziyor. Isırabiliyor fakat zehirsiz. Tarım zararlılarının başdüşmanı bir yılan.

merta beğendi.
Eski 21-08-2014, 12:12   #47
Yeni Üye

Böyle bir durum karşısında hızlı dönüşleriniz,
İlginiz ve alakanız karşısında çook çok teşekkür ediyorum.
Sağolun,

Saygılarımla.
Selamlar.

fyodor beğendi.
Eski 07-10-2014, 17:49   #48
Yeni Üye

emin054's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2012
bu türün cinsini bilen var mı acaba ?

bahtiyar02 beğendi.

Düzenleyen emin054 : 07-10-2014 saat 20:19
emin054 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2014, 16:19   #49
Yeni Üye

emin054's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2012
yanlış değilse eğer Smooth Snake-Avusturya Yılanına benziyor

emin054 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2014, 19:13   #50
herpetolog

montivipera's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Merhaba, fotoğrafını gönderdiğiniz tür, sizin de tahmin ettiğiniz gibi, Avusturya Yılanı'dır (Coronella austriaca). Selamlar

pria beğendi.
montivipera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2014, 19:17   #51
herpetolog

montivipera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merta Mesajı Göster
Merhaba,

Ekte görseli bulunan ölü yılanı bahçemizde gördük,
Zehirlimidir bilmiyorum ve çalışan arkadaşlara es kaza denk gelirde zarar verirmi oldukça içim ürperdim, daha önce hiç karşılaşmadım
Formu okudukça içim rahatladı ancak yine sizlerden bilgi alabilmek en doğrusu.

Bilgi ve desteğiniz için şimdiden çok teşekkür ederim,
İyi gün dileklerimle.

Saygılarımla.
Merhabalar, fotoğraflardaki tür, daha önce de "ayazkentli" tarafından yazılmış olduğu gibi Hazer Yılanı'dır (Dolichophis caspius). Biraz sinirlidir, elinizle tutmaya kalkarsanız büyük ihtimalle ısırır ve ısırığı da biraz acıtıp kanatabilir ancak zehirsiz olduğu bir zararı olmaz. Ancak tabi ki ikincil mikroorganizma enfeksiyonlarına karşı kendinizi ısırtmamanızda fayda var Zaten çok hızlı olduklarından gördüğünüz zaman muhtemelen 2-3 sn içinde ortadan kaybolacaktır.

Bunun yanında, özellikle küçük memeli hayvanlarla (özellikle kemirgenler) beslendiklerinden doğal denge açısından çok faydalılardır ve tarım zararlılarının baş düşmanlarıdır.

Selamlar

pria ve A_NOMAD beğendi.
Eski 29-10-2014, 19:47   #52
herpetolog

montivipera's Avatar

Zehirli Yılan Isırmaları Hakkında

Merhabalar,

Forumda zehirli yılan ısırmalarıyla alakalı bilgi alış-verişi olmuş. Bu konuda özellikle A_NOMAD tarafından yazılanlara katıldığımı belirtmeliyim.

Türkiye'deki zehirli yılan dediğimizde akla engerekler geliyor. Şu anda Türkiye'de bazıları endemik olan 13 engerek türü var. Yeni tanımlanan bir türü de [Vipera (Pelias) olguni] sayacak olursak bu sayı 14 ediyor. Ayrıca Türkiye'de sadece Şanlıurfa-Kilis'ten tespit edilen bir Kobra türü var. Tür listesi için bu konu altında paylaştığım ilk yazıya bakabilirsiniz.

Ancak söyleyebilirim ki, çeşitli nedenlerden dolayı bu türlerin birçoğu ile doğada karşılaşma ihtimali düşük. Türkiye'de en fazla ısırılma vakası üreten engerekler Osmanlı Engereği/Şeritli Engerek (Montivipera xanthina), Burunlu Engerek/Boynuzlu Engerek (Vipera ammodytes) ve Koca Engerek (Macrovipera lebetina)'dır. Genel olarak Osmanlı Engereği Ege Bölgesinde ve İç Anadoluda, Burunlu Engerek Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu'da, Koca Engerek ise Kuzeydoğu, Doğu ve Güneydoğu'da yayılış göstermektedir. Bunun dışında kalan birkaç tür daha bölgesel olarak vakalara neden oluyor ancak bu üç türün yayılışı diğer türlere göre çok daha geniş olduğundan ve popülasyonları da genelde sayıca çok birey içerdiğinden karşılaşma ihtimali de daha fazla oluyor. Bu karşılaşmalar özellikle Nisan ortasından itibaren Mayıs sonuna kadar olur. Normalde engerekler gececil hayvanlardır ancak bu aylarda hem üreme dönemleri olduğundan hem de kış uykusu sonrası besin ihtiyacından dolayı gündüz görmek de mümkün olabilir.

Bu adı geçen üç türün de zehrinin etkili olduğunu söyleyebilirim. Tropik bölgelerdeki bazı nörotoksik zehre sahip olan yılanlar gibi 10 dk içinde felç yapıp 30 dk içinde de öldürebilir diyemesem de, özellikle zamanında tedavi sağlanmazsa ölümlere yol açabilir. Bunun yanında, eğer ısırılan kişinin yaşı küçükse, ısırılan yer atardamarlara çok yakın bir bölgeyse, ısırılan kişinin immün sistemi (genetik yapısı) yılan zehri proteinlerine karşı diğer insanlara göre daha hassas ise çok daha kısa sürede (örneğin 4-5 saat) ölüm gerçekleşme ihtimali de var. Bunun yanında, ölüme neden olmasa da doku hasarı ve kangrene neden olarak kol ve bacak kaybetme vakaları çok fazla oluyor. Bu yazdığım 3 tür arasında bazı açılardan özellikle Koca Engerek zehrinin diğerlerinden çok daha etkili olduğunu söyleyebilirim (yaptığım bilimsel çalışma-deney sonuçlarına dayanarak). Engereklerin dışında, şimdiye kadar Türkiye'de sadece Urfa-Kilis bölgesinden tespit edilen Kobra (Walterinnesia morgani)'nın zehri ise nörotoksiktir ve etkilidir. Ancak tür gece aktiftir ve gündüz karşılaşılması çok çok düşük bir ihtimaldir. Biz de şimdiye kadar sadece gece rastlayabildik türe.

Sonuç olarak, Türkiye'de yılan, akrep, arı ısırma/sokma vakaları birincil sağlık problemi olarak ele alınmadığından önlemler ve bilgilendirmeler de ikinci plana atılıyor. Ancak şöyle de bir gerçek var ki, vakaların belki yaklaşık yarısı hastane kayıtlarına geçmiyor. Bu nedenle dikkate alınması gereken bir sağlık problemi olduğunu ve özellikle Acil hekimlerinin konu hakkında detaylı bilgiye sahip olması gerektiğini düşünüyorum, ki bu yönde bazı çalışmalarım olacak gelecekte.

Sevgi ve selamlarımla,

Naşit İĞCİ
Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü

Eski 04-11-2014, 18:37   #53
Ağaçsever

fyodor's Avatar

Teşekkür.

Bu faydalı ve uzmanlık gerektiren bilgiler için teşekkür ederiz Naşit İğci.

pria beğendi.
Eski 26-05-2019, 23:20   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-01-2010
Bahçede yıkık halde olan bir istinat duvarinda koca engerek farkettim. Bugün gezerken onun beni fark etmesi sonucu yavaş hareketlerle uzaklaştı. Çocuklarında bahçede gezdiğini düşünerek ne yapmam gerektiğini bulmama yardımcı olur musunuz,?

qokhanyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2019, 12:34   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Çizme giymeyene bahçe yasak olmalı. Varsa otları mutlaka kesin.

Geçen hafta köylü komşum, bahçe etrafındaki otları biçmelisin, yılan çok olur onların arasında dedi. Engerek de varmıdır dedim, vardır dedi. Çizmesiz çıkmıyorum bahçeye.
Bunun yanında yılan kuş yakalamak için bazı meyve ağaçlarına çıkıp beklemede oluyor. Meyve toplarken el uzattığınız yeri kontrol etmek iyidir.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024