agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Sürüngenler ve Diğerleri
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler
  • 2 Gönderen çiğdem42
  • 5 Gönderen latif.07
  • 4 Gönderen tarku
  • 3 Gönderen hosseda
  • 4 Gönderen tarku
  • 3 Gönderen hosseda
  • 1 Gönderen tarku

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-06-2017, 21:12   #1
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Akrep ve yılandan korunmanın yolları

iyi akşamlar arkadaşlar.
Bu konuda deneyimi ve fikri olanlar paylaşımda bulunursa çok sevinirim. Ev ve ev çevresine yaklaşmalarını nasıl engelleyebiliriz?

Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2017, 23:41   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-03-2016
1-Toz kükürt serpiyoruz-evin etrafına,bahçe kenarlarına,duvar diplerine-
2-Evin etrafındaki otları ilaçlıyoruz
3-Duvar çatlaklarını kapatıyoruz
4-Yürüyüş yollarının otlarını temizliyoruz.
Kolay gelsin.Selam ve saygılarımla

kursun ve Milla beğendi.
çiğdem42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2017, 00:38   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Milla Mesajı Göster
iyi akşamlar arkadaşlar.
Bu konuda deneyimi ve fikri olanlar paylaşımda bulunursa çok sevinirim. Ev ve ev çevresine yaklaşmalarını nasıl engelleyebiliriz?
Sanayiden litresi 4tl den 2 litre gaz yagı yani kerosen alıyoruz. Bunları 2.5 litrelik kola şişelerine 1 er litre olarak koyup kapaklarını güzelce kapatıyoruz. Toplu igneyi ısıtıp şişelerin kapagına 1er tane küçük delik deliyoruz bu şişelerden 1 tanesini evin gün doğusuna güneş görmeyecek bir şekilde, diğerini gün batısına koyuyoruz. Akrep yılan hiç bir şey gelmez tecrübe sabittir. Arabayı her hafta yıkar sonra gazlı bez ile silerdim ve evimiz bahçeli ev kesinlikle yılan akrep gelmez oldu sonra çok ünlü bir cila aldım gaz yağı kullanmamaya başladım evde 3 defa akrep öldürdük ,bahçede yılan gördük 2 kez. Bu yaz tekrar arabaları gazlı bez ile her yıkamadan sonra siliyorum hem arabalar parlıyor hemde yılan akrep gelmiyor. Kokusuna gelmiyorlar.

kursun, Milla, oğuz13 ve 2 kişi beğendi.
latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2017, 08:15   #4
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Kedi besle.

kursun, Milla, oğuz13 ve 1 kişi beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2017, 10:46   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Kloraklı su yaparak evin etrafını fıs fıslamanın yararı var sanırım. Kükürt, mazot vb. maddeleri ev çevresine yaymayı çok duydum ve denedim de ama fayda etmediğini sanıyorum. Bahçede akrep mücadelesi için en etkili yöntem tavuk beslemek. Kedi beslemek ise yılan için iyi bir yol.

Bahçemizle ilgilenen köylü komşum geçen ay başı bahçedeki tuvalet kapısı açarken omzundan aşağıya yere düşen bir şey hissetmiş, bakmış büyükçe bir akrep, ezdim hemen dedi ama sonra pişman olmuş, keşke soktursaydım kendimi ağrılar var vücudumda hepsini geçirirdi dedi. Onların en ufak korkuları olmuyor akrep ve yılan bakımından. Hayatlarının bir parçası olarak kabul etmişler beraber yaşıyorlar.

kursun, Milla ve çiğdem42 beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2017, 16:34   #6
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Kloraklı su yaparak evin etrafını fıs fıslamanın yararı var sanırım. Kükürt, mazot vb. maddeleri ev çevresine yaymayı çok duydum ve denedim de ama fayda etmediğini sanıyorum. Bahçede akrep mücadelesi için en etkili yöntem tavuk beslemek. Kedi beslemek ise yılan için iyi bir yol.

Bahçemizle ilgilenen köylü komşum geçen ay başı bahçedeki tuvalet kapısı açarken omzundan aşağıya yere düşen bir şey hissetmiş, bakmış büyükçe bir akrep, ezdim hemen dedi ama sonra pişman olmuş, keşke soktursaydım kendimi ağrılar var vücudumda hepsini geçirirdi dedi. Onların en ufak korkuları olmuyor akrep ve yılan bakımından. Hayatlarının bir parçası olarak kabul etmişler beraber yaşıyorlar.
Kendini Akrep'e sokturmak deyince; Aklıma, mantar uzmanı birinin zehirli mantardan ölmesi haberi geldi. Kendinizi sokturacağınız akrebin zehrinin ne kadar güçlü olduğunu bilmeden bu işi yapmak, doğadan gözleriniz bağlı şekilde mantar toplayıp yemeye benziyor.

Kedi olayına gelince, kediler sadece yılan değil hareket eden her canlıya tepki veriyorlar. Evimin bahçesindeki kediler, toprağın altında gezen dana burnunu yakalayıp öldürüyorlar. Meyve bahçemdeki kedilerim ise köstebek , fare ve yılan bırakmıyorlar. Henüz akrep görmedim ama onu da affedeceklerini sanmıyorum.

kursun, Milla, david72 ve 1 kişi beğendi.
Eski 20-06-2017, 20:17   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Köylü akrep konusunda deneyimli. Keşke soktursaydım akrebe kendimi demesinin sebebi ise vakti zamanında baldırında geçmeyen ağrısının, aynı akrep tarafından bacağının bir kaç yerinden sokulması sonrası yok olmasıymış. Bizim bu tarafın akrebi açık kahverengi renkte oluyor, küçük çocuk için büyük tehlike ama alerjisi olmayan büyükler için hayati tehlike arzetmediği söyleniyor. Ancak çevrenizde bulunduğunu bilmek keyf kaçırmaya yetiyor. Köylünün akrep sokması umurlarında değil, bir diğer komşum yazın bağda domuz beklerken yattığı yerde akrep soktuğunda ( üstelik boyun nahiyesinden) feneri yakar onu bulur öldürürüm, bir bardak su içer geri yatar uyurum diye anlatmıştı. Onlara şerbetlenmiş diyorlar akrep zehrine karşı.

Akrep gündüz pek dolaşmaz bahçede, serin yerde yatar. Taş altı en sevdiği yerlerdendir, tavuklar bunu bilir eşeleyerek bahçeyi, onları bulur ve beslenir. O sebepten bahçede tavuk beslemek akrep için iyi önlem diye bilinir, kedinin de onu görünce affetmeyeceğine bende inanıyorum. Bahçeye gittiğimde beni bekleyen bir kaç kedi misafirim oluyor onlara mümkün olduğunca iyi bakıyorum .

tarku, Milla ve çiğdem42 beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2017, 20:27   #8
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Köylü akrep konusunda deneyimli. Keşke soktursaydım akrebe kendimi demesinin sebebi ise vakti zamanında baldırında geçmeyen ağrısının, aynı akrep tarafından bacağının bir kaç yerinden sokulması sonrası yok olmasıymış. Bizim bu tarafın akrebi açık kahverengi renkte oluyor, küçük çocuk için büyük tehlike ama alerjisi olmayan büyükler için hayati tehlike arzetmediği söyleniyor. Ama çevrenizde bulunduğunu bilmek keyf kaçırmaya yetiyor. Köylünün akrep sokması umurlarında değil, bir diğer komşum yazın bağda domuz beklerken yattığı yerde akrep soktuğunda ( üstelik boyun nahiyesinden) feneri yakar onu bulur öldürürüm, bir bardak su içer geri yatar uyurum diye anlatmıştı. Onlara şerbetlenmiş diyorlar akrep zehrine karşı.

Akrep gündüz pek dolaşmaz bahçede, serin yerde yatar. Taş altı en sevdiği yerlerdendir, tavuklar bunu bilir eşeleyerek bahçeyi, onları bulur ve beslenir. O sebepten bahçede tavuk beslemek akrep için iyi önlem diye bilinir, kedinin de onu görünce affetmeyeceğine bende inanıyorum. Bahçeye gittiğimde beni bekleyen bir kaç kedi misafirim oluyor onlara mümkün olduğunca iyi bakıyorum .
Akrep sokması bir nevi botoks yerine geçiyor herhalde. Sosyete duymasın, estetikçiler işsiz kalır, doğada da akrep kalmaz.

Milla beğendi.
Eski 01-11-2019, 10:05   #9
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Birkaç saksı yı bugün içeri aldım ve hemen sonrasında akrep yavrusu buldum, tam da çiçek tomurcuk vermişken saksı toprağını sirkeli su ile bol suladım, akreplerin 20 ila 50 arası canlı yavruladığını okudum, şimdi ne yapmalıyım. İçeri aldığım bitkilerim:brugmansia tomurcuklanmış ve bir gecelik gelin.

ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2019, 22:43   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ParlakYıldızlar Mesajı Göster
Birkaç saksı yı bugün içeri aldım ve hemen sonrasında akrep yavrusu buldum, tam da çiçek tomurcuk vermişken saksı toprağını sirkeli su ile bol suladım, akreplerin 20 ila 50 arası canlı yavruladığını okudum, şimdi ne yapmalıyım. İçeri aldığım bitkilerim:brugmansia tomurcuklanmış ve bir gecelik gelin.
Merhaba, katran kokusuna gelmezler ama saksıyı evden çıkarmanız gerek kaçanlar eve yerleşmesin. denemek isterseniz şayet 1-2 çay kaşığı katranı bi bardak ılık suyla sprey şişesine koyup epey bi çalkalayın suda geç çözunur sonra toprak yuzeye fısfıslayın kokusundan nefret ederler bi kaç gün sonra çiçeği suladığınız zaman suyunu çekince bi kez daha yapın yuzeyde koku oldukça kaçacaklardır. bu ölçu katranın kolay karıştırmanız içindi hepsini saksıya boca etmeyin çiçeğe temas ettirmeyin yuzeyi ıslatın sadece saksıya izmarit koymalarındaki amaçda bu zift kokusu. umarım kolay bi çözümle kurtulursunuz.

mesajı bi hafta önce yazmışsınız belkide sorun çözülmüştür ))

su teresi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024