agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Sürüngenler ve Diğerleri
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-03-2007, 19:15   #1
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Kurbağalar veya fareler toprakta delik açarlar mı?

Bahçemde verandanın altında toprak oturdukça boşluklar kalmış. Geçen sene bahçemin bir kenarı çökmüştü ve verandanın altının bayağı boş kaldığını gördük.
Burayı doldurduk kapadık. Fakat şimdi de taşın başladığı yerin dibinde toprakta 2-3 adet çok düzgün şekilde açılmış delikler var. Geçen yaz bahçemde çok büyük kurbağalar vardı. Bir belgeselde kurbağaların evlerin temeline doğru yuvalanıp orada devasa boyuta geldiklerini duymuştum ama kurbağalar toprakta delik açmazlar dediler. Ama yazın kurbağalar o boşluğa kaçıyorlardı. Yılan desem (ki en korktuğum olasılık bu) onlar da kışın çıkmazlarmış ve köpek olan bahçeye gelmezlermiş dediler. Bu delikler tüm kış boyunca varlar. Bayağı tünel var verandanın altına doğru. Ben toprak doldurup sıkıca bastırıyorum ertesi gün yine açılıyor. Fare olabilir mi? Fareler tünel şeklinde toprakta yol açar mı? Köstebek olamaz çünkü geçen sene köstebeklerim vardı onlar tümsekler yapıyorlardı. Önerileriniz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2007, 19:46   #2
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Köstebekler bunu yapmış olabilir. Fareler bu zamanda pek aktif değiller. Bence bunu köstebeklerin yapmış olduğunu düşünebilirsin. Tabi ben uzman değilim bu benim şahsi görüşüm . Uzman arkadaşlar bu konuda daha detaylı bilgi vereceklerdir..

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2007, 20:14   #3
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Sevgili limon

İnşallah köstebek değildir, diyordum ki köstebeklerim vardı, satırına geldim.
Eyvaaah.
O çok düzgün delikler, maalesef köstebek delikleri.

Demek orada bir tünel ihalesi almışlar.
Geçmiş olsun.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2007, 21:06   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Fare toprakta delik açar. Kurbağa ise kendini gömer. Başka bir alternatif ise yılan. Ne fare, ne yılan, ne kurbağa ne de köstebek, köpeklerden rahatsız olmaz.
Büyük kurbağalar sanırım boğa kurbağası. Köpekler kesinlikle ellemez. Oda bunun farkındandır ve köpeğe karşı hiç istifini bozmaz. Terier ırkı köpekler, fare ve yılana saldırır. Köstebeğide kazarak çıkarır. Özellikle Jack Russel terierler ve Stafordshire pit bull terierler. Fakat zehirli yılanlara karşı kendini koruyabilmesi bireysel özelliğidir.

Mevsim olarak şu anda sadece köstebekler aktif. Delikler taze ise köstebek olma ihtimali yoksek. Sonbahardan kalma ise fare veya yılan olabilir. Kurbağa olacağını sanmıyorum. Eğer balkonda kuş kafesi varsa ve kuş, yemlerini etrafa döküyorsa, farelere davetiye çıkarıyorsunuz demektir.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2007, 12:43   #5
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Name:  Photo-0067.jpg
Views: 15946
Size:  70.3 KB
Delikler sonbahardan beri var. Biz kapadıkça onlar gene aynı yerlerden aynı düzgünlükte açılıyorlar. Yılan olsa kışın delik kapandıkça yine açar mı?
Köpeğim Alman çoban köpeği bu arada. Burada kör yılan dedikleri bir tür oluyormuş. Renkleri kahverengiymiş, zehirsizmiş. Ama evimizin hemen arkasında dere ve orman var. Yılanın benim bahçemde kalma mantığını anlayamıyorum Şu çok düzgün tünellerin resmini çektim. Kükürt döksem içlerine işe yarar mı acaba? Yardımlarınız çok teşekkürler.
Bu arada bu kışın başında yürüyüş yaparken yılan yavrusuna raslamıştım. Kaldırımda yürürken bana kafa tutmuştu Küçükken çok sevimliydi de deliklerin boyutundaysa raslamak istemem. En sonunda gece görüşlü kamera yerleştirmeyi düşünüyorum.
Sevgili balıkçı yılan ihtimalini düşününce inşallah köstebektir diyorum. Aslında en korktuğum iki hayvan yılan ve fare Ama şöyle avunabiliriz; Köstebekler danaburnunu çok severlermiş. En azından danaburnumuz olmayacak ( Ne polyannacılık ama) Anlamadığım sebze bahçemde hiç bir yaratık yok. Ne işleri var bunun benim çim alanımda?
Kuş yemi yok ama fare olsa pisliğini görmez miyim? Köpeğin yemeği bazen kalıyor dışarıda ama kargalardan başka hiç elleyen olmuyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen limon : 19-03-2007 saat 14:24 Neden: fotoğraf eklemek
Eski 19-03-2007, 12:49   #6
Ağaç Dostu

ogzhn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Bence profesyonel yardım alın, termix bu konuda çok iyi ,yoksa tahminler veya tavsiyeler sizi rahatlatmak için pek yeterli olmayacak sanırım.

ogzhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2007, 14:28   #7
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Google da termix yazınca su ısıtıcı firması çıkıyor. Telefonlarını yazarsanız sevinirim.

Eski 19-03-2007, 21:27   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Kör yılandan korkmanıza veya çekinmenize gerek yok. Çok faydalı hayvanlardır, zehirsizlerdir ve çok seri hareket edemezler. Sizi gördülermi kaçarlar zaten. Fare düşmanı oldukları için çok severim ben.

Alman çoban köpekleri zehirli yılanları yakalamak için hantal kalır. Çok fazla başarı gösteremezler.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 09:44   #9
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Todor şimdi ben sevineyim mi üzüleyim mi Ben bu tünellere fare zehiri atıp sarı köpükle doldurucam. Yeni tüneller açılırsa haber veririm

Eski 21-03-2007, 23:04   #10
igk
Ağaçsever

igk's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
İzmir'de dükkanımın önünde bir ağaç vardı, etrafı beton olsa da ağacın etrafı topraktı. Orada son derece düzgün bir delik oluşurdu. Kapatırdık, ertesi gün yine olurdu. Konunun uzmanı olmakla uzaktan yakından ilgim yok, ancak bir kaç defa fare izlemek ve yok etmek zorunda kalmış biri olarak, toprakta delikler açtıklarını biliyorum. Bir de mevsim iplemiyorlaşmış gibi geldi bana, belirtmiş olayım. Mücadelenizde size başarılar dilerim.

igk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2007, 23:34   #11
Ağaç Dostu

a h m e t t o g a y's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Google da termix yazınca su ısıtıcı firması çıkıyor. Telefonlarını yazarsanız sevinirim.
Sanırım terminix olması gerekiyor. Fakat çözümleri bizim evde bahçeden gelen çıyanlara karşı çok etkili olmamıştı. Daha sonra karaköy yeraltı geçitinde xxxxx'den (reklam olmasın) aldığım bir ilaç problemi tam çözmüştü.

a h m e t t o g a y Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2007, 11:45   #12
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Teşekkür ederim Ahmet bey. Fare zehiri koydum tünellerin ağzını da taşla sıkıca kapadım. Şimdi beklemedeyim bakalım yeni delikler açacaklar mı?

Eski 23-03-2007, 11:49   #13
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Teşekkürler igk. İnşallah sorunu çözmüşümdür. Ben fare olan yerde muhakkak pislik olur diye düşündüğümden fare olduğuna pek ihtimal vermiyordum. Geçen bir arkadaş ta gelincik olabilir dedi. Yani bu dipsiz kuyuya taş atmaya benzedi galiba İhtimal çok gibi gözüküyor. Fare için önlemi aldım bekliyorum şimdi.

Eski 23-03-2007, 22:14   #14
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Zehir etkili olabilir ancak fareye taşın her hangi bir olumlu sonucu olmayacaktır.

Eski 24-03-2007, 17:25   #15
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Ne zehirin ne taşın etkisi olmadı Bir gecede taşın yanından yine açmışlar delikleri Toprak da yağıştan dolayı yumuşacık tabi hiç zorlanmamış...

Eski 26-03-2007, 00:38   #16
igk
Ağaçsever

igk's Avatar

Sayın limon, fareye en kuvvetli zehiri bile ikram etseniz, ardından suya erişimine engel olamadıktan sonra nafile! Kapanlar konusunda da bizden daha tecrübeli gözüküyorlar. Taşın, betonun etkisi elbet yok. O aşağıda istediği gibi çalışıyor. Çare üretemiyorum, ama tecrübelerime dayanarak nelerin işe yaramadığını söyleyebiliyorum. Yalnız birkaç iri kediyi (miskin ev kedisi olmasın) bir süre misafir ederseniz işe yaradığını görürsünüz. Kolay gelsin!

Eski 26-03-2007, 12:51   #17
Ağaç Dostu

ogzhn's Avatar

Ben de iyi kediler var ama birkaç gün olmaz bakacaksanız yani sürekli bakacaksanızneyse bu işin şaka kısmı var ama veremem.
Dediğim gibi profesyonel yardım alın numarayı bugün ya da yarın yazarım .

Düzenleyen aybala : 26-03-2007 saat 14:26 Neden: imla...
Eski 26-03-2007, 13:52   #18
igk
Ağaçsever

igk's Avatar

Bakmak için kedi almayı, hatta bir de köpek almayı çok isterim. Ancak yıl içinde birkaç kez evi yalnız bırakmak zorunda kaldığımız dönemlerde, aracımız da olmadığından yanımızda götüremeyeceğimiz için, alamıyoruz.
Fare sorunum ortaya çıktığında, çöp dökerken duvarlarda gezinen kedileri davet ettim, sağolsunlar, geldiler. Özgür biçimde eve girip çıkarak, arada evde geceleyerek sorunumu çözdüler. Sonra "seninle işim bitti" demedim, bahçede beslemeye devam ettim.
Demek istiyorum ki "rent a kedi" olabilir!

Eski 26-03-2007, 19:26   #19
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Ama benim farelerim (fareyse eğer bunu yapan) bahçede. Köpeğim de bahçede. İşyerinde kedimiz var ama köpeğimizin hiç tahammülü yok bütün gece uyutmaz siteyi. Paraya kıyıp profesyonel yardım almaya karar verdik en sonunda Teşekkür ederim ilginize...

Eski 28-03-2007, 11:53   #20
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Tüneller önünü kapadıkça büyüdükleri için artık kapamıyorum rahat rahat ulaşımı sağlasınlar bari Name:  Photo-0075.jpg
Views: 10589
Size:  93.0 KB

Eski 28-03-2007, 22:24   #21
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Buğdayları şekerle birlikte nemlendirin ve iyice karıştırın. Zirai ilaç bayiilerinde bu işlem için satılan ilacı alın ve bu ilacıda elinize eldiven giyerek iyice karıştırın. Tohumları deliğin yanına biraz toplu şekilde(yarım avuç içi kadar bir kaç yere) bırakın sonucu göreceksiniz...
Biz tarlalarımızda fare sorunu olduğunda bu ilemi uygularız ve bir kaç kuş zayiatı ile genelde olumlu sonuçlar alırız..

Eski 29-03-2007, 13:04   #22
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Teşekkür ederim çetesakal.

Eski 29-03-2007, 20:25   #23
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Teşekkür ederim çetesakal.
Galiba çeteçakal.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2007, 20:35   #24
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Evet Halit bey doğrusunu bildi. Gerçekte çeteçakal ama illa bunu söylemenize gerek yok...

Eski 29-03-2007, 23:16   #25
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Çok özür dilerim aceleyle yazmıştım

Eski 29-03-2007, 23:53   #26
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Tek sorun bu olsun, içinizi rahat tutun sorun değil...

Eski 22-04-2007, 08:09   #27
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Ne olduğunu tam olarak bilemediğim kendilerini de göremediğim yaratıklarım (YAŞASIN !) kayboldular.
Benim attığım fare zehirinden mi bilmiyorum. Site de bir hafta kadar fare zehiri koymuştu her yere (hani şu siyah kutulu şeylerden). Belki de onlardan yedi benimkiler.
Veee sonuçta artık yoklar çok sevinçliyim.
(Yoksa yılanmıydı ki bunlar? Havalar ısınınca çıkıp gittiler mi acep)

Tamam yoklar diye seviniyorum da neydi acaba bunlar diye korkarak merak etmiyor da değilim.

Eski 22-04-2007, 19:33   #28
Ağaç Dostu

ogzhn's Avatar

Limon , sizi kutlarım sorunlarınızdan kurtulmuşunuz

Eski 22-04-2007, 22:31   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Galeri: 2
Kamera yerleştirmenizi önerecektim ama zaten sorunu çözmüşsünüz Gözünüz aydın.

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2007, 00:10   #30
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Aslında gece görüşlü kamerayı düşünmüştüm. Bir taraftan da bunların ne olduğunu görmeye korkuyordum. Neyse ki ben görmeden gittiler. İnşallah kışın geri gelmezler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024