agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Sürüngenler ve Diğerleri
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler
  • 2 Gönderen s.serdar
  • 2 Gönderen jeriko06
  • 2 Gönderen s.serdar
  • 3 Gönderen Muda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-07-2013, 02:03   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Arap Tavşanı

Bu gece bahçe evinin verandasında otururken, eşim kanguru... kanguru.... küçük kanguru diye bağırdı. İşaret ettiği yöne baktığımda arka iki ayağı üstünde çimin üstünde zıplaya zıplaya gezine küçük bir yaratık gördüm.

Eşime tarla faresidir diye yanıt verdim. Eşim fare böyle arka iki ayağı üstünde zıplayarak gezinmez değince, çim yeni kesildi ve sulandı. Islanmamak için zıplıyordur diye bilgiçce yanıt verdim Eşim öyle zıplayınca ıslanmamış mı oluyor diye sorunca, susma hakkımı kullandım.

Zıplayan bu yaratık pervasızca çimler üzerinde gezinmesini devam ettirince, aldım fotoğraf makinesini, şansımı bir deneyeyim dedim. Gece oldukça seri davranan bu küçük yaratığı resimlemenin ne kadar zor olduğunu bilmeme rağmen şansım yaver gitti, yaratık bahçe vanalarının bulunduğu 50 cm derinlikteki rogara düştü. Burada bir kaç kare yakalama şansım oldu.

Arka iki ayağı kanguru gibi çok iri ve gelişmişti. Ön ayakları adeta küçülmüş ve el halini almıştı. Gövdesi 10 cm kadar, kuyruğu ise yaklaşık 20 cm uzunlukta idi. Kuyruğun geneli tüysüz ve fare kuyruğu gibi olduğu halde son 5 cm lik kısmı bol tüylü ve oldukça gösterişli idi.

Hareketlerinde korkusuzluk ve pervasızlık hakim idi. Yaklaşık 1000 metre mesafeyi aydınlatan çok güçlü fener ışığından hiç rahatsız olmadı. Değil benden kaçmak ara sıra benim üzerime yürür davranışlarda sergiledi.

Cinsini türünü bilenlerin ve bu yaratığı tanıyanların aydınlatıcı bilgileri olursa sevinirim.

Saygılarımla...

Name:  F4.jpg
Views: 1173
Size:  69.7 KB

Name:  F3.jpg
Views: 1226
Size:  39.5 KB

Name:  F2.jpg
Views: 1144
Size:  66.5 KB
Name:  F1.jpg
Views: 2081
Size:  44.7 KB

üzüm ve loveforlife beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2013, 02:15   #2
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın s.serdar merhaba; bravvo çok iyi yakalamış ve görüntüleyebilmişsiniz. Valla dediğiniz gibi değişik bir şey. Fare desem benziyor, kanguru desem benziyor ama değişik gerçekten. Ben mümkün değil zaten bilemem. Fakat üçüncü fotoğraftaki kuyruğunun ucunda tüylü birşeyler var sanki onlar ne ki? Anlayamadım... Mutlaka bilen bir üyemiz çıkacaktır diyorum; ben de merak ettim açıkçası.
Yani maşallah sizin bahçenizde de yok yok!..

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2013, 02:35   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2012
Zıplaması ile tavşanı andıran bu tür Arap Tavşanı olarak bilinir. Ankara - Çamlıdere de çokça görmüştüm.

üzüm ve YeniGine beğendi.
jeriko06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2013, 02:49   #4
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Arap tavşanı - Bing Resimler
Sayın jeriko06 evet dediğiniz gibi Arap Tavşanı imiş. Çok şükür fare cinsi birşey değilmiş. Sayın s.serdar bahçenizde bir de Arap Tavşanı görülmüş oldu.

Eski 06-07-2013, 03:11   #5
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jeriko06 Mesajı Göster
Zıplaması ile tavşanı andıran bu tür Arap Tavşanı olarak bilinir. Ankara - Çamlıdere de çokça görmüştüm.
Açıklama ve bilgilendirmeniz üzerine google görseller baktım. Evet aynen arap tavşanı bu bizim yaratık. 1999 dan beri bahçemizde ilk defa gördüğümüz bu hayvan çok matrak ve eğlenceli bir şey. Resmini alabilmek için en az 30 dakika peşinde koşturdu beni. Birazdan google'dan arap tavşanı neyin nesiymiş bakıp öğrenmeye çalışacağım...

Teşekkürler jeriko06

YeniBON ve YeniGine beğendi.
Eski 06-07-2013, 15:57   #6
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Tanımı
Bilimsel sınıflandırma:
Alem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Mammalia
Takım: Rodentia
Familya: Dipodidae
Cins: Allactaga

Çok fazla bilinen bir tür değildir ve ilk karşılaştığınızda ne olduğunu bir türlü kestiremezsiniz. Tavşan gibi kulakları, kanguru gibi arka ayakları fare gibi gövdesi olan Araptavşanı "Kırmızı Liste"de yer alan koruma altındaki türlerimizdendir.

Kocaman gözlü, kum renginde yumuşacık kürklü ve uzun kuyruklu olan bu hayvanlar büyük olasılıkla çok iyi sıçradıklan için tavşana benzetilmiştir.

Rengi koyu sarı veya sarımsı kahvedir, sırtının ortasında koyu renk geniş bir şerit bulunur. Ayaklarıyla karnı beyaz veya sarımsıdır; kuyruğunun ucunda siyah bir leke göze çarpar. Kuyruğundaki tüylü kısmın adı bayrakçıktır. Takımı rodentia olmasına rağmen başka rodent türlerinde bu kadar uzun kuyruk görülmez.

Ön ayakları küçük olmakla beraber, arka bacakları, atlayabilmesi için iyice uzamıştır. 7-8 santimlik vücudunun iki misli uzunluktaki kuyruğu, havadayken dengesini sağlar. Uzunluğu 11 cm, kuyruğu 17 cm'dir.

Gececil bir kemirgen türüdür. Gündüz bu hayvanları görmek pek mümkün değildir. Jerboa olarak da bilinir. Arap ülkelerinde özellikle Suriye’de avlanılıp yenilir. Ülkemizde tarım nedeniyle hızla sayıları azalmış, özellikle Fırat arap tavşanının nesli tükenmek üzeredir. A. williamsi ve A. euphratica IUCN tarafından kırmızı listeye alınmıştır.

Habitatı
Bitki örtüsü bozulmamış, seyrek otlu, zemini sert, 350 metre ile 2600 metre yüksekliğe kadarki doğal alanlarda yaşar. Bozkır ve çölleşmiş arazilerde görülür. Toprağa açtığı dehlizlerde yaşar.

Yuvasını toprağın yüzünde yapar, fakat yurdu ıslak ve bataklık bir yerse, yuvasını, kuru kalması için otların ve çalıların arasına yerleştirir.

devamı
Türkiye'nin Anonim Memelileri

üzüm, YeniBON ve YeniGine beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2013, 01:15   #7
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Fareye benziyor...

Eski 24-07-2013, 14:27   #8
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Selam arkadaşlar,

Bundan iki yıl kadar önce evimiz yapılmaya başlandığı zamanlarda eşim gece evimizin oralarda görmüş ve heyacanlı heyacanlı anlatmıştı bende gece gördükleri için hadi ordan gözünüz yanılmıştır dedim. Gülüp geçmiştim nesli tükenmekte olan arap tavşanı olduğunu o zamanlarda internetten resimlere bakarak bana göstermişti. Bugün arazimizin üst bölümünde ağaç dikimi yapıyordum. Bir tane kafa tarafı yok olmuş buldum. resimledim koyuyorum. Biz Burdurda 1600 metre yükseklikte yaşıyoruz. böyle güzel bir hayvanın hiç bir korunma hiç bir kurum kuruluş tarafından sahiplenilmemesi çok yazık. üstelikte nesli tükenme tehlikesinde diyorsunuz. sanırım bir şeyler yapılması gerekir

saygılarımla

Eklenen Resimler

durdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2013, 04:08   #9
Ağaç Dostu

Kafa tarafının yok olmuş olaması çok üzücü. Kim yapmış olabilir ki ?,

Eski 25-07-2013, 22:02   #10
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Muhtemelen yırtıcı bir hayvan gelincik tarafından kafası yenilmiş olabilir. Bir arkadaşımın almış olduğu bıldırcınlar bir gece içinde tamamının öldürülmüş ve büyük kısmının kafası olmadan ertesi gün bulmuştuk. Yol kenarındaki kasabın olduğu yerde gelincikler bulunuyordu. Bir gecede hepsini öldürmüşler ve çoğunun kafasını da koparmışlardı. Diğer tarafta olan tavuklar ve civcilere hiç bir şey yapmıyorlardı nedense. O kadar büyük yerde çok uzun bir süre hiç fare de görmedik. Gelincikler kayboldu. Fareler ortaya çıktı.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2013, 22:09   #11
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
selamlar,
Serdar bey sanırım ya bir gelincik yaptı **** bir köpek. Bizde bilmiyoruz bulduğumda öyleydi kızımın ilk tepkisi keşke yaşıyor olsaydı evde beslerdim. öylesine güzel bir şey. biz inceledik tüyleri yumşacıktı, renkleri çok daha sarımtırak ve külrengiydi arka ayakları kangurunun minyatürü gibiydi. ona dokundugumuzda canımız acıdı ölmüş olmasına öylesine yumşakki ipek sanki. abartısız uzun bir kuyruğu vardı.
saygılamla

durdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024