agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Sürüngenler ve Diğerleri
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler
  • 3 Gönderen MeyveliTepe
  • 3 Gönderen nurcanaybay
  • 3 Gönderen Mutlu Kutlu
  • 1 Gönderen Yeşile_Özlem
  • 1 Gönderen tourkana
  • 1 Gönderen Nautilus Cycad
  • 1 Gönderen Mutlu Kutlu
  • 1 Gönderen TreeKing

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-05-2012, 13:15   #1
Yeni Üye

guldeste's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2012
Kurbağa

Selam, yardim edin lutfen asiri derecede korkum var hayvanlara karsi, ne yaparsam bahceme kurbaga gelmez ,ne serama girebiliyorum dogru duzgun nede rahatlikla bahcemde dolasabiliyorum, varmi bu konuda bilgisi olan ?

guldeste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 13:34   #2
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Korkmama konusunda bir yöntem bulsanız... Normalde en önemli yardımcılarınızdandırlar.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 13:45   #3
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Karşılarına geçip bir süre izleyin ,ne kadar sevimli göründüklerini farkedeceksiniz.
Yavrulamalarını istemiyorsanız bahçede su bırakmayın ama dediğim gibi hiç bir zararları olmadığı gibi sümüklü böcek -sivrisinek gibi zararlıların çoğalmasını engelliyorlar ve unutmayın asıl onlar sizden korkuyor

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 14:25   #4
Yeni Üye

guldeste's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2012
yok vallahi bu korkmuyor atladikca benim odum patliyor ben ne yaparsam yapim korkularimi hic bir hayvan karsisinda yenemedim bahcemde hic bir yerde su birikintisi yok olsa ztn derdim ki bu sudan dolayi geliyor bildiginiz yesil kurbaga da deil burada pat diyorlar zehirli olanlardan

guldeste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 15:04   #5
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2009
Kaç adet kurbağa varki sizin bahçenizde ?

şehnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2012, 19:58   #6
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Sevimli canavar:)

654 rakımda dağlık bir bölgede olan seramızda, bu sevimli canavarlardan görülmeye başladı çoktandır.

Bunlar normal kurbağaya benzemiyor, elden daha büyük ve ağır. Dayı dayı gezinmesine karşın saldırgan değil, sevdiriyor kendini. Böyle canlılar zararlı olamazlar, börtü böcek, salyangoz felan derken rızkını kazanıyodur mutlaka.

Gözleri muhteşem güzellikte,

Öpecek birı lazım en kısa zamanda prens veya prenses çıkması önemli değil, serada çalıştırırız

Eklenen Resimler

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2012, 22:27   #7
Ağaç Dostu

Yeşile_Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 22-08-2012

Bu bizim okulun kurbağası çiko Kendileri geçen sene bir süre okulun laboratuvarında ikamet etti, çünkü teknoloji fuarına katılacaktı.Sonra tekrardan doğaya geri bırakıldı. Kurbağalardan korkmanıza gerek yok sayın guldeste. Tehlikeli hayvanlar değiller. Benim oturduğum apartmanın alt katındaki sığınak bölümüne dahi giriyorlar. İnsan görünce kaçıyorlar zaten.

mrduran beğendi.
Yeşile_Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2012, 07:58   #8
Ağaç Dostu.

Açmış ellerini dua ediyor '' Allah'ım ne olur beni kurtar, özgürlüğüme kavuştur''

Duaları kabul olmuş, o şimdi özgür bir kurbağa
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yeşile_Özlem Mesajı Göster

Bu bizim okulun kurbağası çiko Kendileri geçen sene bir süre okulun laboratuvarında ikamet etti, çünkü teknoloji fuarına katılacaktı.Sonra tekrardan doğaya geri bırakıldı. Kurbağalardan korkmanıza gerek yok sayın guldeste. Tehlikeli hayvanlar değiller. Benim oturduğum apartmanın alt katındaki sığınak bölümüne dahi giriyorlar. İnsan görünce kaçıyorlar zaten.

Eski 08-09-2012, 10:05   #9
Ağaç Dostu

sertacturhan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2011
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi guldeste Mesajı Göster
Selam, yardim edin lutfen asiri derecede korkum var hayvanlara karsi, ne yaparsam bahceme kurbaga gelmez ,ne serama girebiliyorum dogru duzgun nede rahatlikla bahcemde dolasabiliyorum, varmi bu konuda bilgisi olan ?
Kurbağaları uzaklaştırmanız demek bir felaket demek size en az 70-80 lira masraf demektir. NEDEN? Seranızın etrafındaki zararlı böceklerin ezeli düşmanı kurbağalardır ve çokta oburdurlar. Eğer onlar giderse zararlı böcekler artarak sizi ilaçlamaya götürür. İlaç önce bitkilere sonra size zarar verir. Düşünün yaprağa ve toprağa gelen her damla meyveye girer ve sonunda sizde onu yersiniz.. Tavsiyem alışın zararları yoktur. Vıraklar durur sadece. Hatta sizi görüncekaçacak delik arar.... )

sertacturhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 00:49   #10
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi guldeste Mesajı Göster
Tüm hayvanlardanmı yoksa bazı hayvanlardanmı korkuyorsunuz? Örnek ben böcekleri sevmem ama sadece arazide uyumamız gerektiğinde korkarım. Köpekleri severim ama çok korkarım yanlarına yanaşamam. Nedeni çocuk iken gözümün önünde abim ve kuzenimin ayağını ısırdığından çok korkmuştum halen de çok korkarım.Baktığınız herhangi bir hayvan varmı?
Saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 14:45   #11
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Bu kurbağa da bahçemin oburlarından, arada bir görünüp kayboluyor. Ester'in oyun arkadaşı aynı zamanda.

Eklenen Resimler

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 19:32   #12
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2012
Sn. Tourkana umarım iyisinizdir. Benim koi havuzunda da bolca kurbağa var. Kendilerine arkadaş istiyorlar maşallah ester'e ve

tourkana beğendi.
Nautilus Cycad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2013, 19:37   #13
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Ester'i temmuz ayında çiftleştirmeyi planlıyorum, koi havuzunuzu merak ettim ,fotoğrafları var mı ?

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2013, 13:43   #14
Ağaç Dostu.

Bizim sera etrafındaki kurbaların aynısından sizinkilerde, duruşundaki azamet bambaşka. Ben kimseden korkmam diyor sanki.

Bu iri olanlar dişi olan kurbağalar, erkekler dişilerin üçte biri kadar büyüklükte. bu tür kurbağalar su içerisinde yaşamıyorlar, ancak çiftleşmek ve üremek için su içerisine giriyorlar. Havuz derinse, dışarıya çıkamazlarsa boğulup ölüyorlar. Kısaca kara kurbağası bunlar, aynı kara tosbahaları gibi.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
Bu kurbağa da bahçemin oburlarından, arada bir görünüp kayboluyor. Ester'in oyun arkadaşı aynı zamanda.

tourkana beğendi.
Eski 23-06-2014, 20:15   #15
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Bahçemiz bugunkü misafiri olan bu kurbağanın zehirli olduğunu düşünüyor komşum ve bu konuda oldukça ısrarlı. Peki sizce?

Eklenen Resimler

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2014, 20:38   #16
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2013
bilemeyiz ki, türünün ne olduğunu söylüyor ya da düşünüyor? Zehirli kurbağa olarak kamış kurbağasıydı galiba yapay olarak üretilen onlar başlarının yan kısımlarında omuz gibi şişkin olan yerlerde salgı bezi olan yerde zehir taşırlar, biraz sıkınca iltihap gibi beyaz krem gibi çıkar, aman ha böyle kimse denemesinde herhangi bir kurbağayı, bu dediğim kurbağanın zehri ne yılan ne de akrep, hepsinden beter temas halinde ağız falan filan götürüyormuş. TAbii dediğim buradaki arkadaşı bilmiyorum doğal bir kurbağa olabilir nette araştırma daha sağlıklı olur "türkiyede kurbağa çeşitleri" diye.

hira beğendi.
TreeKing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2015, 10:58   #17
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
Zehirli Kurbağalar.

Merhaba Sayın yeşil severler.

Geçen hafta bahçemizdeki yan komşumuz elinde kürekle geldi ve üzerindeki kurbağayı gösterdi. Büyüklüğü küreğin içinin tamamını kaplıyordu. Neyse, biraz inceleyip ihtişamı hakkında konuştuktan sonra bulunduğu yere geri bıraktık.

O sırada fotoğraflamak aklıma gelmedi. Daha sonra merak edip arama motoruna "Büyük kurbağa" yazıp görsellere baktığımda gördüğümüz türün Öküz kurbağası denen bir tür olduğunu öğrendim.

Genelde fare, yılan ve hatta kuş ile beslenen bir tür olduğu, kurbağa türleri arasında büyüklük bakımından 2. sırada olduğu, bacaklarının lezzeti nedeniyle ekonomik değerinin bulunduğu ve yine bu sebeple soyunun tehlike altında olduğu bilgilerine ulaştım. Ancak zehirli olup olmadığı hakkında pek dişe dokunur bir bilgi bulamadım.

Sadece bir yerde, işinin ehli ahçılar tarafından pişirilmesi gerektiği, yoksa balon balığında olduğu gibi yiyen kişide zehirlenme riski ortaya çıkabileceği gibi bir bilgi gördüm.

Konu hakkında bilgisi olan var mıdır?

İyi günler dilerim

Düzenleyen Tolga Özmeral : 26-05-2015 saat 12:21 Neden: Cümle Düşüklüğü
Tolga Özmeral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2015, 00:23   #18
herpetolog

montivipera's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Bufo bufo - Siğilli Kurbağa

Merhaba Tolga Bey. Gördüğünüz kurbağa, bahsettiğiniz kadar büyükse büyük ihtimalle Bufo bufo (Siğilli Kurbağa) türüdür. İnternette Öküz Kurbağası olarak geçen Türkiye'de olmayan başka bir tür. Bir kara kurbağası olan Bufo bufo türü de diğer çoğu kurbağa gibi gece aktif olup gündüzleri genellikle taş altlarında gizlenirler ve boyut olarak epey büyük olabilirler. Siğilli Kurbağa denmesinin sebebi, özellikle vücudunun yan taraflarında siğil benzeri yapılar olmasından ötürüdür. Bu nedenle halk arasında elleyen kişinin eline siğil bulaştırdığı yönünde yanlış bir inanış vardır. Ben şimdiye kadar yüzlercesini tuttum bir şey olmadı Hatta deri salgılarındaki bazı antibakteriyel ve antifungal özellikte maddeler nedeniyle olası siğilleri engellemiş bile olabilir

Gözlerin üzerinde bulunan salgı bezlerinde ve derisinde üretilen salgıyı kendi avcısı olan yılan gibi canlılara karşı savunma amaçlı olarak veya kendisini enfeksiyonlardan korumak amacıyla kullanabilir ancak bu salgıda insana karşı öldürücü olabilecek bir madde yoktur, en fazla hassas bir deriniz varsa veya gözünüze sürerseniz tahriş edebilir.

Selamlarımla,

Naşit İğci

montivipera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2015, 03:55   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2015
Sizlere ilginç gelecek ama;

Ilkokul ve ortaokul yıllarımda kara kurbağası beslemiştim. Biz Giresun'da "paltan kurbağa" da deriz bu iri kurbağalara. Her gece gelir evimizin demir kapısında kafasiyla dokunurdu. Bu küçük tık tıklara o kadar aşina olmuştuk ki o sesi duyan herkes bana seslenirdi. Elimde küçük bir parça mısır ekmeği hemen yanına giderdim. Benden hiç kaçmazdı, onu elime alır severdim. Teni buz gibi soğuk olurdu. Derisinde elimi gezdirdiğimde pofur pofur ses gelirdi. Bir isim koymamıştım ona ama yakın dosttuk. Her akşam misafirim olurdu neredeyse. Velhasıl güzel günlerdi. Bir gün biz annemle komşuya gitmiştik. Haliyle o yine gelmiş. Amcamın çocukları onu hırpalaya hırpalaya sevmişler. Rahatsız etmişler. Geldiğimde kapımızdan uzaklaşıyordu. Tuttum, sevdim ama o gitti karanlığa karıştı. Bir daha da kapımizda o tık tık seslerini duyamadım. Kurbağalarla ilgili bu başlığa bakınca o yıllar canlandı gözümde. Sanırım o da bufo bufo (siğilli kurbağa) imiş. Bu türü karayılanların elinden az kurtarmadım köyde. Iyi forumlar.

cagajosef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2015, 20:34   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cagajosef Mesajı Göster
Ilkokul ve ortaokul yıllarımda kara kurbağası beslemiştim. Biz Giresun'da "paltan kurbağa" da deriz bu iri kurbağalara. Her gece gelir evimizin demir kapısında kafasiyla dokunurdu. Bu küçük tık tıklara o kadar aşina olmuştuk ki o sesi duyan herkes bana seslenirdi. Elimde küçük bir parça mısır ekmeği hemen yanına giderdim. Benden hiç kaçmazdı, onu elime alır severdim. Teni buz gibi soğuk olurdu. Derisinde elimi gezdirdiğimde pofur pofur ses gelirdi. Bir isim koymamıştım ona ama yakın dosttuk. Her akşam misafirim olurdu neredeyse. Velhasıl güzel günlerdi. Bir gün biz annemle komşuya gitmiştik. Haliyle o yine gelmiş. Amcamın çocukları onu hırpalaya hırpalaya sevmişler. Rahatsız etmişler. Geldiğimde kapımızdan uzaklaşıyordu. Tuttum, sevdim ama o gitti karanlığa karıştı. Bir daha da kapımizda o tık tık seslerini duyamadım. Kurbağalarla ilgili bu başlığa bakınca o yıllar canlandı gözümde. Sanırım o da bufo bufo (siğilli kurbağa) imiş. Bu türü karayılanların elinden az kurtarmadım köyde. Iyi forumlar.
Tirebolu'da bu türün (paltan) zehirli daha doğrusu 'cinli' olduğuna, adamı çarptığına öldürenin, üzerine işeyenin (bilerek/bilmeyerek) çarpıldığı ağzının burnunun (kısa süreli) yamulduğuna inanılır hatta ananem tarafından bizzat rivayet olunur..

bcakmak28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2015, 13:30   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-11-2015
Bu kurbaganin turuni bilen var mi ?

Oncelikle umarim resmide paylasmayi becerebilmisimdir.
Herkese merhabalar;
Dun bahcede duran saksinin icinde kumlari kazimis icine kurulmus bir kurbaga gordum. Once bir irkildim tabi. Butun aksam kapinin onunde dolandi durdu yemek aramaya cikmis herhalde. Bu sabah baktigimda yine saksinin icine bu sefer daha da derine gomulmus gozleri sanki kapali gibi uyuyor. Internette biraz arastirdim nedir ne yer ne icer diye kara kurbagalari yasarmis toprak altina gomulup. Turun ne oldugu hakkinda bir fikri olan var mi ? Zehirli midir? Kopegim var ve tuvalet icin bahceye ciktiginda zarar gorsun istemiyorum ne kurbaganin nede kopegimin. Bu arada Amerikada yasiyorum belki sadece buraya has bir turdur.Yardim ederseniz sevinirim. Simdiden tesekkur ederim

Eklenen Resimler

BesteM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2015, 13:48   #22
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-01-2011
kurbağadan bişi olmaz diyecem ama. gelde korkusu olana anlat.

blnturkek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2015, 02:19   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-11-2015
Benim bu kurbagayla tek sorunum zehirli olur kopekte oyun amacli koklar isirir falan ikisinede zarar gelsin istemem

BesteM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024