agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Sürüngenler ve Diğerleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-12-2006, 20:11   #1
yan
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2006
Wink Kertenkelemdeki hastalık nedir?

arkadaslar yazın basında yakaladığım kertenkelemi yaklaşık5 aydır besliyorum.Ancak son bir ayda farkettim ki arka ayaklarında biri diğerine oranla daha büyük.Birsüre sonra bu büyüklüğün şiş olduğunu anladım.Git gide bu şişlik artıyor.en sonunda derisi çatlamaya basladı.ve eti gözükür oldu.İnanın Eni'mle (kertenkelemle) beraber ben de çok acı çekiyorum.lütfen birileri bana yardım etsin.Çok sevdiğim hyvanım gözlerimin önünde acı çekiyor ve ben birşey yapamiyorum bilgilerinizi esirgemeyin.
Not:bir de kertenkelemde son günlerde kan emen böcekler peyda oldu elimden geldikce öldürüyorum ama bir ilacı falan varsa söyleyin.

yan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2006, 20:32   #2
Ağaç Dostu

bahcıvan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
yan ben uzman değilim fakat biri sana cevap yazana kadar. Ben balık besliyorum ve suyu dezenfekte etmek için mavi bir dezenfektan kullanıyoruz. Aklıma gelen sende ondan alıp eni'yi o solüsyondan damlattığın suyun içine soksan. Kafasını batırmazsın. En azından mikrobik bir durum varsa belki faydası olur.
Söylediğim gibi uzman değilim sadece yardımcı olabilmek adına aklıma geleni yazdım.
Eski bir kertenkele beslemiş olarak burdanda sıdıka'yı (kertenkelemiz) andım.
Acil şifalar dilerim...

bahcıvan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2006, 20:50   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
burada tanımak isteriz seni..
bence en uygunu bir veterinere göstermek..

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2006, 21:33   #4
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
Doğadan yakalamışsınız... Peki, doğadaki ihtiyaçlarını (doğadaki gibi beslenme, doğadaki gibi barınma, doğadaki gibi hareket edebilme, doğadaki gibi kış uykusu ve benzeri durumlar) karşılayabiliyor musunuz? Çünkü doğadan alınan canlılarda buna benzer durumlar gözlemlenebiliyor. Kesin bir fikrim olmamakla birlikte, doğadan yakalanan canlıları evde besleyince bu canlılarda strese bağlı bağışıklık sistemi arızaları oluşabiliyor. Bir veterinere gösterin derim.

Saygılarımla...

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2006, 13:45   #5
caracal

AHMET EMRE KÜTÜKÇÜ's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Doğadan bir canlıyı yakalamanızı hoş karşılamadığımı belirtmek isterim ve bir yabani hayvanı esaret altında tutmak suçtur.

Doğal yaşamdan koparılmış hayvanlarda bu tür sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz malesef. Diğer yandan ayağındaki şişlik apse olabilir. Bu zemine bağlı olarak ayaklardaki dolaşım bozukluğu ve buraya ulaşan mikroorganizmalar sonucu gelişmiş olabilir.

Bu apsenin açılıp temizlenmesi ve antibiyotik tedavisi gerekir. Üzerindekiler mite dır büyük ihtimalle, anemiye neden olurlar. bunlar için betadin solüsyonuyla suyu yarı yarıya sulandırıp üzerine sürebilirsiniz.

Ayrıca 0.5 cc (5 mg ) ivermectini (piyasada ivomec adıyla bulunur) 4.5 cc suyla karıştırıp karıştırıp mite olan bölgelere sürebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Umarım iyileşince doğaya salarsınız.

AHMET EMRE KÜTÜKÇÜ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2006, 13:51   #6
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Ahmet bey bize derneğinizi biraz tanıtır mısınız..Üyelerimizin ilgisini çekecektir..

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2006, 14:21   #7
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Ahmet, sonunda buranın yolunu bulabildin

Silah zoruyla getirdim diyorsam, inanın

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2006, 14:21   #8
caracal

AHMET EMRE KÜTÜKÇÜ's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
****** , memnun olurum. derneğimizi 2 ay önce kurduk.

amaclarımız
  • yaralı ,hasta ve yavru yabani hayvanların kurtarma ,
  • tedavi ve rehabilitasyonlarının yapılacağı ve yeniden doğal ortamlarına kazandırılacağı hastane ve merkezler kurmak,
  • başta nesli tehlike altındaki türler olmak üzere yabani hayvan türlerinin üretimine yönelik çalışmalar yapmak ve doğal ortamlarına yerleştirmek suretiyle nesillerinin devamına katkıda bulunmak,
  • ülkemiz yabani hayvan türleri ve yaşam alanlarına yönelik tehditlerin belirlenmesi için araştırmalar yapmak ve bu tehditlerin engellenmesine yönelik projeler oluşturmak,
  • ülkemiz yabani hayvan türlerinin davranışları,fizyolojileri ve yayılış alanları hakkında araştırmalar yapmak,
  • halkı yabani hayvan türleri ve yaşam alanları hakkında bilgilendirmek ve korunmasına yönelik bilinçlendirmektir.
Esas olarak isminden de anlaşılacağı gibi (yaban hayatı kurtarma ve rehabilitasyon derneği ) özel bir amacımız var.Türkiye de ilk yaban hayatı kurtarma ve rehabilitasyon merkezini kurmak. Dünyanın en fakir ülkelerinde bile bu tür merkezler varken ülkemizde olmaması büyük kayıp ve utanılacak bir durum.

4 yıldır İ.Ü. Veteriner fakültesinde kısıtlı imkanlarla ve kendi imkanlarımızla yabani hayvanların tedavi ve rehabilitasyonlarını yürütüyoruz. Malesef ülkemizde çok gereksiz faliyetler için bile sponsor ve destek bulunurken. Bize sadece Atlas dergisi ve Yunanistan'dan bir dernek destek veriyor. Bu rehabilitasyon merkezini kurabilmemiz desteğe ihtiyacımız var öncelikle uygun bir yer bulmaya çalışıyoruz. Umarım bu merkezi kısa sürede hayata geçirir ve ülkemiz yaban hayatı için çok daha fazlasını yapabiliriz.

AHMET EMRE KÜTÜKÇÜ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024