agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Sürüngenler ve Diğerleri
(https)

Beğeni Düzeni186Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-10-2011, 16:25   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-04-2007
Yılandan korunma

Bahçeme süs havuzu yapmayı düşünüyordum ama acaba yılanlarla sorun yaşarmıyım diye takıldım vazmı geçeyım?Veya yılanları nasıl uzak tutabilirim?

dtlevent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2011, 11:51   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-08-2011
güneş enerjili haşereleri uzak tutmak için cihazlar mevcut. yılan, fare vs gibi hayvnlarda etkili.
bunun yanı sıra kimyasal olarak kullanabileceğiniz tozlar da mevcut. yılanlar toz ile oluşturacağınız halkanın içine girmeyeceklerdir.
bence en iyisi haşere kovan elektronik cihazlar. yılanların yanı sıra pek çok hayvanıda uzak tutacağını unutmayınız.

hasank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2011, 00:11   #3
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Atalarımızın, kırda bayırda, sopalar ile dolaşmasının nedenlerinden birisi; Gürültü yapmak için sopayı, öne, sağa, sola, dallara, otlara vurması vs.

Yani gürültü sürüngenleri kaçırtır. Çözüm sizden)

Kolay gelsin. Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2011, 09:19   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
ön yargılı olarak yılanlara yaklaşmazsanız birlikte dostça yaşayabilirsiniz dahada ötesi yaşamınıza heyecan katacaktır
zaman zaman bahçeme gelen konuklar merak edip görmek istiyorlar ve hep birlikte aramaya başlıyoruz zaman zaman görme şansımız oluyor ve konuklarımda ki heyecan ve memnuniyet, onların da önyargılarının kırılmasına vesile oluyor,bahçemin son sayfalarını izlerseniz vahşi yaşamın dostluklarını görebilirsiniz

tener ve Fatih beğendi.
Yücel Canpolat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2011, 15:05   #5
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasank Mesajı Göster
güneş enerjili haşereleri uzak tutmak için cihazlar mevcut. yılan, fare vs gibi hayvnlarda etkili.
bunun yanı sıra kimyasal olarak kullanabileceğiniz tozlar da mevcut. yılanlar toz ile oluşturacağınız halkanın içine girmeyeceklerdir.
bence en iyisi haşere kovan elektronik cihazlar. yılanların yanı sıra pek çok hayvanıda uzak tutacağını unutmayınız.
Siz bahsettiğiniz cahazlardan kullandınız mı?Uzun vade de etkileri nasıl?Zamanla bu hayvanların kovucu elektronik cihazlara alıştığı söyleniyor acaba uzun vadede durum nasıl?
Birde ayrıca belirteyim yılan fobim yok kastetdiğim yılan engelek ,sokarsa iyi bir ilk yardım olmazsa durum çok ciddileşebilir teşekkürler

tener ve yasamenerjim beğendi.
Eski 20-10-2011, 15:29   #6
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Yılan deliğinin girişi, toz halkasının dışında olabilir,çıkışı da halkanın içinde. Yani, koruma sağlamaz bence. Gayemiz doğanın dengesine müdahale olmadığına göre, ayakkabınızı yerde sürümeniz bile onun kaçmasına neden olur. Yeterki kaçmasına zaman tanıyın. Tarlalarda yılan sokulan kimseleri dinlerseniz, sessizce yürüdüklerini veya çalıştıklarını, ya da saklandığı yere bastıklarını gözlemlersiniz.

Saygılarımla.

tener ve chelik26 beğendi.

Düzenleyen mrduran : 20-10-2011 saat 17:03 Neden: yazılım
Eski 20-10-2011, 16:01   #7
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Etrafta engerek yoksa korunmaya da pek ihtiyaç olmamalı. Onlar yolunuza çıkmazlar pek. Bahçemizde görebildiğimiz 3-4 yılan, ki bir tanesi 1,5 metreden biraz daha uzun, yaz boyunca bizimle çok güzel iş birliği yaptılar. Bazen tembelliğe vurup kertenkeleleri de avdadıkları oldu ama fare popülasyonunu kontrol ettiler.

Arada bir rastlaştığımız da oldu. Hep onlar bizi daha önce farketti ve derhal meydanı bize bıraktılar.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2011, 17:13   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Kedi ve tavuk beslemek yılanı uzak tutmanın en iyi yoluymuş. Bunun yanında mazot kokusunu da sevmediğini söylemekteler. Bahçe çok büyük değilse sınırlara mazot dökerek korunmaya çalışanda var.

tener beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2011, 17:21   #9
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Çocukken, evlerimizin arkasında büyük bahçeli bir köşk vardı. Bizden biraz büyükler, bahçenin sınırındaki çalılıkların içini boşaltarak oyun yeri yapmışlardı, zaman zaman bir sürü çocuk içine doluşurduk. Bu odacığın içinde bir kaç tane yılan deliği vardı ama aldırmaz yine de oraya girerdik, kimseye bir şey olmamıştı, olan bir yılana olmuştu. Bir gün bir arkadaş yuvanın yanındaki yılanı farkedince taşla sopayla öldürmüş, bütün mahalleye teşhir etmişti.

Sn. Dtlevent, seneler önce hafta sonları gittiğimiz bahçede, nilüferli bir havuz vardı, bir gün içinde uzun sarı ve siyah yılan görmüştük ama onca işin arasında ilgilenmemiştik. Bizden sonra giden akrabamız (aklımıza gelip de uyarmadık), kollarını dirseklerine kadar suya sokup dakikalarca havuzu temizlemeye çalışmış, çok sonraları yılanı görünce bırakmış. Akrabamız çok korkmuş ama bence yılan da bir o kadar korkmuş.

Bahçeye seyrek gittiğimizde otlar çok uzun oluyordu ve bu zamanlarda yılana rastlayabiliyorduk. Oğlum 2 yaşında olduğu için, otları biçmeden onu bahçeye salmıyorduk. Otlar biçilince ise pek gözümüze gözükmüyorlardı.

Not: Bölgede zehirli yılan olmuyor

Düzenleyen Kiraz : 21-10-2011 saat 13:30
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2011, 22:48   #10
Ağaç Dostu

akgul1a's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Ev civarına katran damlatırsanız onun kokusuna gelmiyor.

akgul1a Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 09:07   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Engerek ve dağ alası gibi zehirli yılanların eve yaklaşmasında etken olan unsurları da dikkate almakta fayda var. Konuyla alakalıyım ve dinlediğim hikayelerden çıkardığım bir kaç bilgi :

Süt kokusunu pek seviyor. Süt kaynattığınızda dikkatli olun veya süt kaynatmayın onun olabileceği yerlerde.

Bazı ağaçlara çok kuş ve sincap geldiğinden yılan bu ağaçlarda gizlenerek av bekliyor. Bu ağaçları eve yakın dikmeyin. Örneğin; ceviz, dut, armut.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 17:25   #12
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Mazot ve katran mantıklı sanırım.

Gazoz şişelerine, mazota batırılmış bez tıkışıtırırlardı ve evin giriş kısmına yakın bırakırlardı. Hatırlaması bile eskilere götürdü beni.

Saygılarımla.

Eski 21-10-2011, 18:36   #13
Ağaç Dostu

Yarkin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Yilani istemediginiz yerlere kükürt atilmasinin büyük faydasi vardir. Kükürt kokusu yilanin gözlerini yasartirmis. Depo gibi yerlerin girisine bir bez icinde iple asarsaniz koku dagilir ve islanmaz. Yukarida yazilanlarin hepsini sahsen dogru buluyorum. Yilan insani görürse kaciyor. Yeterki ona kacma zamani taniyin. Ve mutlaka cok sessiz olmayin. Insanin cok dolastigi yerde (tanidik bellemediyse) kesin bulunmuyor. Bagda eviniz varsa, evin temeli icinde farelerle birlikte yasayabilir. O delikleri mutlaka kapamalisiniz. Ben Aygaz tüpünün hortumunu delik icine sokup gazi 1 dakika kadar actiktan sonra kazip betonliyarak bu sorunu cözmüstüm. Gercekten yok oldular. Genelde yilanlar faydalidir.

tener beğendi.
Yarkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 19:20   #14
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
KEdi,tavuk sadece yavrusunu kontrol eder , ben bugün boz yılasn öldürdüm ( zorundaydım tepki göstermeyin ) Büyük seramdaydı geçen ay ellemedim gittim çizme giydim sonra kükürt atınca yok gitmişti, Sarı kükürt gerçekten işe yarıyor , fakat küçük fideleliklerime dökmemiştim, torf torbalarının altına yatmış,etrafım tarla ,bahçe gitmek istemiyor çünki sera sıcak , işçi görünce tüfekle öldürdük , zehirli boz yılandı 1.5mden biraz büyüktür.
İlginç olan ise Kedi ve köpeklerimin yılanı yememesi oysa biz kesin gözüyle bakıyorduk daha önce yediklerini yazmıyayım bebek bezi bile var listede.

Yılanlar sağırdır...
Mazot filan çok gereksiz ...

tener beğendi.
Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2011, 20:48   #15
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Alıntıdır,

Dış kulakları olmadığından, uzun zaman yılanlar sağır zannedildi. Çeneleriyle kulakları arasında kemik bağlantıları olduğundan, üzerinde bulunduğu toprağın yansıttığı sarsıntıları kolayca işitirler. Çenesini yere koyan çıngıraklı bir yılan çok uzaktan gelen bir atın ayak seslerini kolayca duyabilir.

tener, Fatih ve chelik26 beğendi.

Düzenleyen mrduran : 21-10-2011 saat 20:49 Neden: alintıdır..
Eski 21-10-2011, 23:23   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Bende dün bahçemde yılan gördüm, kurşun rengi, iki parmak kalınlığında. Tırmıkla dokununca sesizce kaçtı. Lakin ben farketmeseydim üstüne basabilirdim, allah korusun ısırabilirdi.

Bu eve ağustos ayının başında taşındım ve 3 tane farklı yılan gördüm bahçede. Artık tedirgin olmaya başladım, eve girmesinden korkuyorum. Sarımsak ekmem söylendi, yılan sarımsağın kokusunu sevmezmiş.

Birde süte fare zehiri koy bahçenin muhtelif yerlerine yerleştir dediler. Onları tamamen bitirmek istemiyorum açıkcası. Yılan olmayan yerde fare olurmuş, o yüzden onları eve yaklaştırmayacak bişe yapmam gerekiyor benimde.

Sayın delimus; kükürt bitkilere zarar veriyor mu? Bahçe duvarının kenarlarına serpeyim, işe yarıyor diyorsunuz. Nerden temin edebilirim sarı kükürtü? Aktardan mı alacağım?

tener beğendi.
mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2011, 04:57   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Yeni üyeyim. Bir deneyimimi de ilk mesajım olarak paylaşayım dedim.

Baharatçılarda küçük şişeler içinde satılan ardıç katranı doğaya zararı olmayan gerçekten güzel bir yılan uzaklaştırıcı. Katran bir miktar su ile seyreltilip ilaçlama pompası ile atılıyor.

Libya'da bazı türk şantiyelerinde akrep, yılan gibi hayvanları uzak tutmak için önceleri mazot kullanılırken, daha etkili ve kalıcı olduğunun gözlemlenmesi sonucu ardıç katranı kullanımına yönelindiğini ilave edebilirim.

tener beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2011, 19:26   #18
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Sayın S.serdar;

Ardıç katranı tesbitinizin doğru olacağını düşünüyorum. Anadolu'da uygulamaları olabilir, ben bilmiyorum. Ama insanoğlunun her zaman doğru tesbit yaptığına inanıyorum. Bir fabrika' nın yılan kaçıran bir ilaç yaptığını duysak, sanırım muhteviyatında Ardıç Katranı da olur diye düşünüyorum. Ses/hava titreşimli bir aygıt da yapabilirler. Gerisi bilimsel, ama eskilerden faydalanılarak yapılır.

Saygılarımla lütfen.

tener beğendi.
Eski 23-10-2011, 19:44   #19
Yeni Üye

alihallac's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2009
Benim bahçede de bol miktarda yılan var.Çünkü ormanın kenarı.Fare popülasyonunu dengeliyorlar.Yılanlar fare yiyor.Yırtıcı kuşlar da yılanları yiyorlar.Yırtıcı kuşlar,şahin,atmaca,doğan gibi kuşlar yılanı yükseklerden hissedip takip ediyorlar.Yılanlardan herhangi bir zarar görmedim.Bu nedenle onları öldürmüyorum.Çapa yaparken kış uykusuna yatmış yılan yavrularını öldürmeden dikkatlice ormana bırakıyorum.Ancak farketmeden yılanların üzerine basmaktan korkuyorum.Kendilerine zarar geleceği hiissiyle zarar verebilirler.

tener beğendi.
alihallac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2011, 13:10   #20
Ağaçsever

Kükürler mazotu karıştırıp bahçe sınırlarına dökmenin faydalı olacagını söyleyenler var , bu yöntemi deneyip uzun vadede etkileri nasıl gözlemliyenler oldu mu?Bu yöntem ne kadar zaman etkili olabilir?Ne kadar zamanda bir tekrarlamak gerekir?
Elektronik haşere kovucu kullanan var mı?Uzun vadede onun etkisi nasıl?Bu aletlerden farelere karşı kullanan bir yakınım uzun vade de etkinin kaybolduğunu söylemişti,yılanlarda acaba durum nasıl olur?Cevaplar için teşekkürler.

Eski 26-10-2011, 19:11   #21
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Yılanlarda işe yaramaz bence o cihaz .. Duymaz çünki yerdeki titreşimi filan hissetmek başka birşey... Farelerde biryerden sonra aldırmaz özellikle yiyecek filan var ise barınmasa bile yemek için gelir, Biz ışığı açıyoruz ses yapıyoruz bizi görüyor kaçmıyor alet mi korkutcak
Ben Seraya toz sarı kükürt attım sadece mazot yanar kokar diye dökmedim bence sade kükürt yeterli...

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2011, 23:00   #22
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Yaşanıldığına inanılan bir hikaye;
Kırda, ağzı açık uyuyan birisinin, ağzından giren yılanı süt ile dışarı çıkarma hikayesi) Ailem arasında anlatılır idi.
Saygılarımla lütfen.

tener ve yağmur beğendi.
Eski 26-10-2011, 23:30   #23
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Yılanlar her türlü duyarmış, stereo hemde. Derilerinden aldıkları titreşimleri, kemikleri vasıtasıyla iç kulak kemiklerine iletirlermiş. Bundan yararlanan teknoloji ile, dünyanın en iyi kulaklıklarını yapmışlar.

Bilgi için; Cochlear

tener beğendi.
Eski 26-10-2011, 23:50   #24
Ağaç Dostu

Yarkin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Yılanlarda işe yaramaz bence o cihaz .. Duymaz çünki yerdeki titreşimi filan hissetmek başka birşey... Farelerde biryerden sonra aldırmaz özellikle yiyecek filan var ise barınmasa bile yemek için gelir, Biz ışığı açıyoruz ses yapıyoruz bizi görüyor kaçmıyor alet mi korkutcak
Ben Seraya toz sarı kükürt attım sadece mazot yanar kokar diye dökmedim bence sade kükürt yeterli...
Evet sn. Delimus, Kükürt tek basina yeter. Bazilari mazot demis. Bahceye mazot atilmaz. Durgun birikmis suya mazot atilir. Sivrisinek popülasyonunu bitirmek icin. Kükürt Alkali topragin sertligini yumusatmak icin. PH degerini kücültmek icin zaten topraga atilandir. Bahceye hic zarari olmaz. Toz kükürt suda bile erimez. Fakat elinizi sakin gözünüze götürmeyin. Kükürt gözü fena yakar.Bol suyla yikamak lazim. Ben her yaz kullaniyorum. Kücük cocuklari uyarmaniz lazim.

agozce beğendi.
Eski 27-10-2011, 00:01   #25
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Sayın Yarkın;

Şişeye bez tıkıştırınız, beze mazot dökün, emebileceği kadar. Bahçeye bir kaç yere bırakın, akmaz. Fakat Ardıç katranı ve Kükürt mantıklı bence.

Saygılarımla lütfen.

Eski 29-10-2011, 15:40   #26
Ağaç Dostu

Yarkin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
Sayın Yarkın;

Şişeye bez tıkıştırınız, beze mazot dökün, emebileceği kadar. Bahçeye bir kaç yere bırakın, akmaz. Fakat Ardıç katranı ve Kükürt mantıklı bence.

Saygılarımla lütfen.
Sn. mrduran Tamam mazot kokusu sahsen benim hosuma gider. Fakat hic hoslanmiyan insanlar da cok. Mazot cok koku yayar. Hele rüzgar yönündeyseniz ! Ictiginizin tadi degisebilir. Bildigim ve kullandigim icin Ben kükürt den yanayim. Zira etrafa koku yaymiyor. Kalin saglicakla.

mrduran beğendi.
Eski 11-11-2011, 19:18   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2011
aga bol gürültü çözer işi tak 5+1 çöz işi

thenme95 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2011, 10:15   #28
Ağaçsever

çakıcı's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2009
Yılanların aşkı | İzlesene.com Video
Söz yılandan açılmışken bahçemde çektiğim yılan videosu yukarıda.

tourkana ve tener beğendi.
çakıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2011, 10:47   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2010
Ben ve benim gibi yılan fobisi olan arkadaşlar için, yılanla ilgili resim ve videoları bu bölüme eklemesek daha iyi olur sanırım.Bu bölümü sadece yılandan korunma yöntemleri hakkında yazışmalara bıraksak...
Yılanla ilgili resimlerinde paylaşıldığı bir bölüm var zaten.

trilye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2011, 10:50   #30
Ağaçsever

çakıcı's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2009
Sayın trilye,öyle bir bölümün varlığından haberdar değildim kusura bakmayın.

çakıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024