agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Sürüngenler ve Diğerleri
(https)

Beğeni Düzeni186Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-07-2013, 11:09   #91
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Yılana bunca rahatsızlık verildikten, kükürt, mazot atıldıktan sonra orada duracağına inanamıyorum..sizin farkedemediğiniz bir delikten kaçmıştır..

Eğer depodaki odun istifini de kaçsın diye oynattıysanız, belki de çöken odunlar sıkıştırmış, kaçamaz hale gelmiştir..belki de öldü hayvancağız..

Bu kadar strese siz nasıl dayanamıyorsanız, o hayli hayli dayanamaz..

Yılandan korkan çok insana tanık oldum ama, insandan korkmayan yılana tanık olmadım henüz..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2013, 11:58   #92
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Sn. serdar,

Bahçenizde ki yılan zehirsiz bir yılana benziyor.

- Başının ve gözlerinin şekli
- Gövdesinin uzunluğu.
- Kuyruğunun uzayarak ve incelerek devam etmesi,

gibi özellikler zehirsiz yılanlara özgü. (Ülkemizde ki yılan türlerine göre).

Büyük ihtimal bahçenizde ki fare ya da kurbağalar için geliyordur. En güzel önlem bahçede bir kaç tane kedi olması.

s.serdar beğendi.
ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2013, 22:05   #93
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
....

Valla kaynak da yapıyorum, duvar da örüyorum. Hele matkap hiç elimden düşmez.
Kaynak dediysem, kopmuş masa ayaklarını, veya köşebentli demirleri birleştirip kivilere destek filan yapıyorum.

Siz hangi çerkez boyundansınız? Ben Abzah'ım eşim Ubıh.

Bu arada davetsiz misafirden ses seda yok mu?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2013, 02:09   #94
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster

Aklımdan sabah bir 70 lik içip, cesaret toplayıp, depodaki odunları tek tek boşaltıp, yılanı ortaya çıkarmaya çalışayım diyorum. Sonra diyorum ki bu ramazanda bir yılan için günaha girmenin hiç anlamı yok.
Sayın s.serdar, anlayamadığım hangi günahtan kaçtığınız, ramazanda içki içmek mi? yoksa hayvanı öldürüp günaha girmek mi? Gerçi ikisi de günah ama

Bir yılan için günaha girmeyeceksin ama o senin kabuslarına girecek bu gidişle yılan zehirsiz yılana benziyor, ya allah bismillah de dal depoya, kapıyı açık bırak ki, kaçabilesin pardon yılan kaçabilsin. Sende kurtul oda kurtulsun. Yoksa bu sitresle yaşanmaz.

s.serdar ve dadaşım beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2013, 02:16   #95
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster

Yılandan korkan çok insana tanık oldum ama, insandan korkmayan yılana tanık olmadım henüz..
Sayın pria, ben tanık oldum hemde sizin bigada, yılandan korkmayan biriydim onu tanıyıncaya kadar, onu tanıdıktan sonra baya dikkatli olmaya başladım, zira insandan kaçmıyor üstüne üstüne hareket ediyor saldırıyor,
ne cins bir yılan olduğunu sorduğum da engerek kırması olduğunu öğrendim, kısa kalın bir cins bizim buralarda hiç görmediğim bir tür.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2013, 04:04   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Yılana bunca rahatsızlık verildikten, kükürt, mazot atıldıktan sonra orada duracağına inanamıyorum..sizin farkedemediğiniz bir delikten kaçmıştır..

Eğer depodaki odun istifini de kaçsın diye oynattıysanız, belki de çöken odunlar sıkıştırmış, kaçamaz hale gelmiştir..belki de öldü hayvancağız..

Bu kadar strese siz nasıl dayanamıyorsanız, o hayli hayli dayanamaz..

Sayın pria

İlk gün odun istifine hiç dokunmamıştım. Belirtiğiniz nedenler ile dün öğle saatlerinde ihtiyatla depoyu, odunları fazla oynatmadan boşalttım. Ancak aradığımızı bulamadık. Sanırım bir şekilde depodan uzaklaşmış olduğuna kanaat getirdik.

Saygılarımla.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2013, 04:21   #97
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli Mesajı Göster
Sn. serdar,

Bahçenizde ki yılan zehirsiz bir yılana benziyor.

- Başının ve gözlerinin şekli
- Gövdesinin uzunluğu.
- Kuyruğunun uzayarak ve incelerek devam etmesi,

gibi özellikler zehirsiz yılanlara özgü. (Ülkemizde ki yılan türlerine göre).

Büyük ihtimal bahçenizde ki fare ya da kurbağalar için geliyordur. En güzel önlem bahçede bir kaç tane kedi olması.
Sayın ayazkentli.

Daha öncede belirttiğim gibi yılanlar konusunda en ufak bir bilgi sahibi değilim. Bu yılandan bir kaç gün önce karşı komşunun bahçesindeki havuzda su içmeye geldiğinde haberdar olmuştum.

Verdiğiniz zehirsiz olabilir bilgisi içimi bir nebze olsa rahatlattı. Ancak görünüşü itibariyle Güney Afrika'dan görüp bildiğim Black Mamba isimli dünyanın en zehirli yılanından pek farklılık arz etmiyordu.

Neticede bu sene ne kurbağa ne fare zenginliği yaşamıyoruz. Sanırım yolunu şaşırıp gelmiş olmalı diye düşünüyorum.

Eşim kediden çok korkar. Bu nedenle kedi konusundaki çözüm bizim için pek geçerli değil. Kediden, fareden aşırı derecede korkan eşimin yılan karşısında oldukça sakin ve korumacı tavrı inanın beni çok şaşırttı.

ayazkentli beğendi.
Eski 22-07-2013, 04:45   #98
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
....

Valla kaynak da yapıyorum, duvar da örüyorum. Hele matkap hiç elimden düşmez.
Kaynak dediysem, kopmuş masa ayaklarını, veya köşebentli demirleri birleştirip kivilere destek filan yapıyorum.

Siz hangi çerkez boyundansınız? Ben Abzah'ım eşim Ubıh.

Bu arada davetsiz misafirden ses seda yok mu?
Sayın Güler hanım.

Tebrikler, tebrikler, tebrikler...
Bunlar sizin için değil, Oğuz bey için.
Böyle şanslı bir hemşerimi, şahsınızda kutlamak mutluluk verdi bana.

Kaynakçı ustası Güler hanımı taktir etmemek mümkün değil. Bir bayan için pek ön görülmeyen bu etkinlikleri, gerçekten hem şaşırtıcı hem de takdire değer görüyorum.

Benim Çerkez kimliğim anne tarafımdan dedeme dayanır. Ancak kendisinin Rusçuk doğumlu 5. dönem Kayseri milletvekili olduğu kulağıma fısıldanmıştı. Oldukça uzun bir süre kendimi sadece Çerkez olduğumu sanırken, annemden aldığım ama doğruluğunu tam olarak kanıtlayamadığım Kabartay olduğumu sanıyorum.

Depoyu dün boşalttım. davetsiz misafire rastlayamadık. Sanırım sabahın erken saatlerinde bizi terk etmiş olmalı diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Güler beğendi.
Eski 29-07-2013, 02:36   #99
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yarkin Mesajı Göster
Sn. mrduran Tamam mazot kokusu sahsen benim hosuma gider. Fakat hic hoslanmiyan insanlar da cok. Mazot cok koku yayar. Hele rüzgar yönündeyseniz ! Ictiginizin tadi degisebilir. Bildigim ve kullandigim icin Ben kükürt den yanayim. Zira etrafa koku yaymiyor. Kalin saglicakla.
Mazot kokusunun kanserojen etkisi vardır.''İçtiğinizde''demişsiniz.Asla içilmemelidir.
Yılanlar tarladaki fareleri yedikleri gibi havuzda,yaşayan kurbağaları da yiyorlar. Bahçedeki havuzda geçen sene pek çok kurbağa vardı. Bu sene sesleri gelmiyordu. Geçen gün havuza yılan girdiğini görmüşler, sonra da öldürmüşler. Görseydim öldürmelerine izin vermezdim. Daha önceki yıl da kedimiz yılan tutmuştu.Doğadaki dengeyi koruyarak korunmalıyız diye düşünüyorum.Sesten kaçtıklarına ben de şahit oldum.

dadaşım beğendi.
Nevin Marangoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2013, 09:15   #100
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Geçenlerde öğle yemeği yediğim sırada kapıdan içeri yarısına kadar uzanan siyah yılanla göz göze geldik aniden, aramızda 2 metre anca vardı. Aniden oturduğum sandalyeden kalktım, yılan kendine göre dev bir cüsseyi karşısında görünce geri çekildi ve gözden kayboldu. Yolunun üzerinde olmasam yol verirdim içeride bir dolaşsın diye, çünkü çevremde çok fare var çeşit çeşit irili ufaklı. Fare kapanım var ama köklerini kazımak mümkün değil, yuvalarını bulacak ve daha yavruyken yiyecek tek canlı yılan.

Sıcaklar bastığından beri havuzdan kurbağa sesi gelmiyor artık, havuz müdavimi 1 siyah 2 alacalı toplam 3 yılan var onlar yediler galiba. geceleri vırak vırak uyku uyutmuyorlardı haylazlar.

Sevimli görülen fareler aslında görüntüde sevimli, fareler gezerken dönüş yolunu çabuk bulabilmek için doğal olarak sürekli idrar sızdırırlar. Gezerken dışkılarınıda bırakarak gezerler, bir fare yaşadığınız yerde geziyorsa kullandığınız alan ve bütün eşyalarınızda dahil idrar ve dışkı bulaşıyor. Siz farketmeden bu idrar ve dışkıyla temas ediyorsunuz, farelerden insana geçen birçok hastalık var.

Yılan ancak köşeye sıkıştırılırsa saldırganlaşır, tehdit altında olduğunu hissetmeyen her yılan zararsızdır.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nevin Marangoz Mesajı Göster
Mazot kokusunun kanserojen etkisi vardır.''İçtiğinizde''demişsiniz.Asla içilmemelidir.
Yılanlar tarladaki fareleri yedikleri gibi havuzda,yaşayan kurbağaları da yiyorlar. Bahçedeki havuzda geçen sene pek çok kurbağa vardı. Bu sene sesleri gelmiyordu. Geçen gün havuza yılan girdiğini görmüşler, sonra da öldürmüşler. Görseydim öldürmelerine izin vermezdim. Daha önceki yıl da kedimiz yılan tutmuştu.Doğadaki dengeyi koruyarak korunmalıyız diye düşünüyorum.Sesten kaçtıklarına ben de şahit oldum.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2013, 10:38   #101
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Valla ben onu bunu bilmem, ne yılan, ne de başka hayvan istemiyorum bahçemde.
Sokak kedi -köpeklerini de istemiyorum. Mümkün olduğunca girmelerine mani olmaya çalışıyorum. Çünkü bahçede dolaşırken sebze adalarımın yanından geçerken kopardığım yemyeşil, pırıl pırıl taze maydanozlardan bir tutam koparıp yıkamadan rahatlıkla ağzıma atmak isterim.
Aman, kedi veya köpek üstüne işemiş mididir korkusu yaşamak, yıkamak istemem.

Rastladığım kaplumbağaları da bahçe dışına bırakırım, benden evvel salatalıklarımı yemesin derim.

Komşunun siyah kedisi, başka bir arkadaşın hıyarlarına dadanmış, kemirip duruyor. Kadıncağız onca hıyar ekmesine rağmen hep bizim bahçeden topladı.

Çocuklar da torunlar da yılandan korkuyorlar, gelip gidecekleri 15 gün, bari bu müddet zarfında rahat etsinler diye düşündüğümden bahçe etrafına kumlu kükürt döküyorum.

Çilek tarhlarını siyah naylonlar kapatarak otlanmadan korumak ve açılan deliklerden temiz çilekler yetiştirmek istemiştik (4-5 sene evvel) bahçeye giren sokak köpekleri bütün naylonları parçalamışlar. Bütün emeklerimiz boşa gitti.

Haaa, hayvanları sevmiyor muyum, elbette seviyorum.
Kasaptan aldığım kemikleri bile kaynatıp, bahçe dışında nisbeten uzak yerlere bırakıyorum.
Su kaplarına su koyuyorum.

Bahçeye kedi girmesin diye kapılara ince teller koydum, yine de ara sıra girdiklerinde hortumla su sıkınca kaçıyorlar.

Ne yalan söyleyeyim bahçede istediğim tek hayvan kuşlar, bülbüller.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2013, 00:48   #102
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Ylan sokmasna karşı burun spreyi

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 13:07   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2014
Yazlıkda kaldığımız ilk gün bahçede yılan gördüm , kükürt önerdiler bahçenin etrafını 10 cm kadar kazıp kükürt döktük 5 sene oldu hala görmedim her yıl yeniliyorum kükürtleri bence uzaklaştırıyor deneyin derim.

dansedenbulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 13:13   #104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2014
Yılan kükürt dökülünce gelmiyor tecrübe ile sabit fareler için ise bahçeye giren sokak kedisine yiyecek verin onlarda fareleri hallediyor..fakat kabuklusalyangozlara çare bulamadım onlar heryerde.

dansedenbulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2014, 00:57   #105
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dansedenbulut Mesajı Göster
fakat kabuklusalyangozlara çare bulamadım onlar heryerde.
Zirai ilaç satılan yerlerden temin edeceğiniz mavi renkte, köftelik bulgur iriliğinde yemler var. Bende hiç salyangoz olmadığı için kullanmadım ama kullanan iki komşumun da yüzde yüz netice aldığını biliyorum.

Eski 14-07-2014, 00:14   #106
Ağaçsever

brs_murat's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2013
bahçede kahverendi 1,5m uzunluğunda bir yılanla karşılaştık yere bir iki kere sertçe ayağımızı vurup ses çıkarttığımızda hızla uzaklaştı.
bir hafta sonra başka bir yılanla daha karşılaştık bu seferki tahminimce zehirli idi ondan da kurtulduk sonrasında bahçeye toz sarı kükürt serptik şimdilik hiç bir yılanla karşılaşmadık galiba kükürt etkili oldu

brs_murat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2015, 13:50   #107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Arkadaşlar peki toz kükürtün hayvanlara zararı var mıdır? Tavuk , civciv , köpek kuzu vs ?

Ali_askn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2017, 04:27   #108
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali_askn Mesajı Göster
Arkadaşlar peki toz kükürtün hayvanlara zararı var mıdır? Tavuk , civciv , köpek kuzu vs ?
Hiç bir canlının doğrudan kükürtü yiğip içmeyeceğini sanmıyorum. Bu nedenle de bir zararı olacağını sanmıyorum.

Eski 23-06-2017, 08:47   #109
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Hiç bir canlının doğrudan kükürtü yiğip içmeyeceğini sanmıyorum. Bu nedenle de bir zararı olacağını sanmıyorum.
Ayrıca, İnsan hariç hiç bir canlı yiyeceğini koklamadan yemez. Kükürtün kaçırıcı etkisi tadından çok, kokusudur. Köpeklerime biftek bile versem önce koklar, test ederler ve ondan sonra yerler.

g.c. beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2019, 16:46   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2015
Merhaba;
Köyümüzde,haftasonları gittiğimiz küçük bir ahşap kulubemiz var.evin arka cephesi zamanla alttan toprk kayması sonucu,alt kısımdan açıklık olmuş.fare vs giriyordu,bu sene açık olan kısımları kapatmaya karar verdik.

Ancak;
-geçtiğimiz ay evin bahçesinde 2 adet yılan gömleği,
-bahçede otururken yanımdan usulca geçen 2 metrelik yılanı,
-evin yanında çapa yaparken çıkan yılan yavrusu,
-evin alt kısmına bakmak için biraz eşmeye kalktığımda ise yine bir yılan,
-çatı arasına sinek ilacı sıkmak için çıktığımda ise farklı yerlerde 2 adet tavuk -yumurtasına yakın boyutlarda beyaz yumurta kabukları ve bolca,uzun(3-4cm)dışkı gördüm.çatıyı ilaçlarken bir de ölü,orta büyüklükte bir fare ile karşılaştım.

Forumlardan pek çok mücadele yöntemi araştırdım.Ancak neredeyse tümü ''yılanları evden uzak tutmak'' amaçlı uygulamalar idi. Malesef benim durumum biraz ileri safha olarak geçiyor ve araştırdığım kadarı ile yılanların yuva yaptığı mesken edindiği yerden kolay kolay vazgeçmediklerini öğrendim.

5litre mazot,toz naftalin,kükürt karışımını, sırt pompası ile evin alt kısımlarına sıkabildiğim kadar sıktım.evin bahçenin etrafını da yine bu karışımla iyice ilaçladım.Üzerne toz kükürt serptim.Bir de yılan kapanı kurup içine bıldırcın yumurtası bıraktım.

Ancak bu önlemlerin benim durumumda pek işe yarayacağını sanmıyorum.Zira yılanlar mazottan etkilense bile evin altına daha da saklanmış ve muhtemelen uzun süre de çıkmayacak.

Yılanlarla hiçbir sorunum yok hatta fare ile mücadelede en büyük dostumuz ancak evimi istila etmeleri,gece yattığımız yerden çıkma ihtimalleri pek hoş değil.

Durum çok ciddi bir hal aldı artık.Açıkçası ne yapacağımı bilmiyorum.Lanette 90 adlı insektist zehir ile zehirli yem yapıp evin altlarına bırakmayı düşünüyorum.Farkındayım çok acımasızca geliyor ancak eğer bu duruma bir son veremezsem çok yakında ev kullanılmaz bir hal alacak.

Evin alt temelindeki açıklıkları kapamam için yılanlardan tamamen arınmış olduğuna ikna olmam gerekiyor.

Konu ile ilgili farklı fikir ve çözüm önerisi olanlardan yardım bekliyorum.

mcgworkz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2019, 20:50   #111
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Kedi alıştırabilirseniz oraya büyük ihtimal sorununuz azalacaktır. Sadece hafta sonu gidebiliyorum ama en az üç adet sokak kedisi mutlaka bahçeye geliyor.
Onları besleyerek alıştırdım bahçeye.

tarku, mcgworkz ve g.c. beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2019, 01:57   #112
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Kedi alıştırabilirseniz oraya büyük ihtimal sorununuz azalacaktır. Sadece hafta sonu gidebiliyorum ama en az üç adet sokak kedisi mutlaka bahçeye geliyor.
Onları besleyerek alıştırdım bahçeye.
Bence de kedi en mantıklı çözüm. Yatarken, yattığınız yere yılan girecek diye korkuyorsanız, acilen bir kedi edinin ve sizin yattığınız yerde bulunsun. Kedi varken hiç bir yılan size yaklaşamaz.

mcgworkz beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2019, 14:53   #113
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Bence de kedi en mantıklı çözüm. Yatarken, yattığınız yere yılan girecek diye korkuyorsanız, acilen bir kedi edinin ve sizin yattığınız yerde bulunsun. Kedi varken hiç bir yılan size yaklaşamaz.
Sürekli kaldığımız yer olmadığı için kedi besleyemiyoruz.bazı geceler bahçede kediler oluyor denk geldikçe besliyorum.Evin altına duman veya gaz verebilirsem belki dışarı çıkmalarını sağlayabilirim.

Eski 22-08-2019, 13:06   #114
Yeni Üye

Uzun uğraşlar sonucu arkadaşları yakalamayı başardım.Bu süreçteki deneyimlerimi paylaşmam gerekirse;
-Toz kükürt hüçbir işe yaramıyor.Kükürtün üzerinde gezdiklerini gördüm.(Çuval tarım kükürdü kullandım.)
-Sarımsak,naftalin,mazot karışımları da belki sonradan gelecek olan yılanları uzak tutabilir ancak yuva edinmiş yılanlarda hiçbir işe yaramıyor.

Eski 08-04-2020, 00:37   #115
Yeni Üye

Zamandar's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2020
Selam
Yılanları kola kutularını iple asarak gürültüden rahatlıkla kovabilirsiniz.. ayrıca..ucuz motor yağı alın içine su..ezilmiş soğan ve klorak koyun birazda kireç... 3 gün bekleyin..arsa sınırlarını bir sopayla 3 cm derinlikte çiziniz... motor yağını karışımı çizilmiş alana dökün... 3 sene uğramaz geçmez yılan.. biz yaptık başardık... Foça.. Izmır
Saygılar

Zamandar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024