agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Sürüngenler ve Diğerleri
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-06-2007, 15:37   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2007
...........

Düzenleyen arjinin : 08-07-2010 saat 21:46
arjinin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2007, 10:56   #32
Yeni Üye

ersyncar's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2007
Yıllarca iguana baktım. Sürüngenleri çok severim.Aslında bu gölgeye ait olmayan hayvanların burada satılmasına karşıyım ama malasef çok fazla yapılıyor bu iş. Bu arada gecko'lara bayılıyorum.
Yeri gelmişken söyleyeyim. Geckoların tavanda ya da düz duvarda yürüyebilmesnin sırrı şuymuş. Ayakları ile yüzey arasında Van Der Waals bağları oluşturuyorlarmış. Yani her adımlarında kimyasal bir olay gerçekleştiriyorlar.

ersyncar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2007, 09:15   #33
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 1
Kara ve su kaplumbağalarını severim, kertenkelelere korkarak yaklaşırım (çünkü çok hızlı hareket ediyorlar) , yılanlarla alıp veremediğim birşey yok bir sürü yılanla karşılaştım ilginçtir ki hiç korkmadım hatta iki kere doğada fotografını çekebilmek için peşinden koştum, bir tane küçük yılanla çekilmiş resmim de var

Filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2007, 09:42   #34
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Aşağıdaki linkte gekoların ayaklarındaki sistemi anlatan 3 ayrı video var. Sitenin içeriği rahatsız etmezse izleyebilirsiniz. Gerçekten çok ilginç.

Açılan sayfada gekonun olduğu fotografı tıklarsanız yeni bir sayfa açılıyor. Görüntüler açılan sayfada.

http://www.yaratilis.com/geko.html

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2007, 16:18   #35
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Zenfree link için teşekkürler. Ne kadar da ilginçmiş... Çok şaşırdım..Herkes izlesin mutlaka.. Tabii sitenin içeriğinden rahatsız olmazlarsa

Eski 13-07-2007, 17:24   #36
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Evet çok ilginç. İzledikten sonra gekolarara ilgim arttı.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2007, 18:19   #37
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Ya aslında tüm hayvanları severim de... Korkuyorum kertenkelelerden.. Yılan beslerim ama onu da evde kimse istemez.. Hem sonra sessiz hayvanlar, koku da yok... Besleyenler tecrübelerini anlatsın mı nasıl oluyor?

Eski 15-07-2007, 17:06   #38
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Ling çok ilginç. Sürüngenleri pek sevdiğimi söyleyemem. Bir müddet evel çocuklar eve bir bukalemun getirmişti. bir kaç gün dayanmıştım. uykularım kaçmıştı.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 13:57   #39
Ağaçsever

nesrin42's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Galeri: 19
merhaba,

Arkadaşlar evde besleyeceğiz diye hayvanlara eziyet ve işkence etmekten vazgeçsek diyorum. Hayvanların doğasına aykırı olan şeyleri yapmaktan vazgecelim. O hayvanlarla küçüçük bir empati yapsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız. Lütfen evde beslemek sevdasıyla hayvanları öldürmeyelim.

nesrin42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2007, 22:41   #40
Ağaçsever

Weezer's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
Bende sürüngenleri severim.Daha önce bukalemun deneyimim oldu lakin kisa sürede kaybettik.Bir dahaki alışımda özel bir terraryum yaptıracağım.400,500 ytl'ye mal oluyor hesabini yaptim hatta canlı böcek temin edilebilecek yerde buldum.Bu kışa belki hazirlarım boyle bir terarryum.

Weezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2007, 10:12   #41
Otçu

Volkan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2007
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Weezer Mesajı Göster
Bende sürüngenleri severim.Daha önce bukalemun deneyimim oldu lakin kisa sürede kaybettik.Bir dahaki alışımda özel bir terraryum yaptıracağım.400,500 ytl'ye mal oluyor hesabini yaptim hatta canlı böcek temin edilebilecek yerde buldum.Bu kışa belki hazirlarım boyle bir terarryum.
Ama bukalemun beslemek yasak Bunu bilmiyormuydunuz yoksa

Volkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2007, 12:58   #42
red
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Herkese selam evde halen beslediğim 2 ad singapur denen kırmızı yanak kaplumbağam var çok araştırmalardan sonra doğal ortamlarına yakın bir çevre oluşturmayı başardım çok mutlular.Orta boy bi akvaryumun içini çeşitli taşlar yardımıyla uyabilecekleri ve dinlenebilecekleri kuralan,yüzebilecekleri derinlikte de su var ısınma sorunları için su ısıtıcıs kuru alanı ısıtmak için ampul ve su arıtma cihazı bu işe kalkışacak arkadşlara önerim leğen tarzı evlerden alıp bakmasınlar.akvaryum dışındaki seçenekler hayvana eziyet ve ölüm getirir.

red Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2007, 13:32   #43
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Aslında su kaplumbağası beslemek için bir kaç müdehalem oldu ancak bir arkadaşım uzun yıllar besledikten sonra salmonella olduğunu söyleyince evde beslemekten vaz geçtim.Su kaplumbağarının sindirim sistemleri yediklerini sindirmek için salmonella salgıladıklarını ve dışkıları ile bu salgıyı suya saldıklarını evde bu suyun her hangi bir yere damlaması sonucu bu hastalığa yakalanılacağını (heleki evde küçük çocuk varsa) düşündükçe sürüngen beslemek benim için artık hayal oldu...

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2007, 19:15   #44
Ağaçsever

Altar's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Galeri: 11
Ben de sürüngenlerden çok hoşlanırım.

Altar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2007, 20:11   #45
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Hakan Kınacı, kaplumbağa ile ilgili sözlerinizden sonra nette bir baktım. Tifo, salmonella, herhangi biryerde olabilir. Bir virüsü kaplumbağanın sindirim için kullanmasından hiç bir yerde sözedilmiyor.
Sizinkine benzer bir durumu iguanası için söylesen birinin yazısını okudum.
Sonuçta bu bir virüs, herhangi bir yerde olabilir.
Evdeki kedi ya da köpekler de buna dahil.
herhangi bir kaplumbağanın dışkısında virüs olabilir, fakat bu kaplumbağaların virüs ürettiği anlamına gelmez.

Bilge Kerem beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2007, 18:28   #46
red
Ağaçsever

sevgili arkadaşlar evde hayvan besleyen herkesin hayvanlardan bulaşan hastalıklara yakalanma riski var.Onların bakımını yaptıktan sonra gerekli hijyeni sağlarsak elleri sabunla yıkamak gibi bu riski azaltabiliriz biraz itina istiyo yani.
Kedi,köpek,kuş gibi hayvanların dışkısı,tüyü ortalarda uçuştuğu için ben su kaplumbasını seçtim sessiz sedasız takılıyorlar.balık gibi de değiller arada sırada akvaryumdan çıkarıp oda da gezdirebilrsin.

red Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2007, 19:44   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Bende sürüngen yırtıcılara bayılırım. Benim favorim karada sürüngenlerden yılan, sürünmeyenlerden leopar , suda pirana ve katil balina, havada ise şahin ve baykuşa hastayım

Sercanoral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2007, 18:16   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2007
Bütün sürüngenleri severim. İki tane kara kaplumbağam var. Buraya fotoğraflarını eklerim.

h999 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2007, 18:24   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2007
ben varımm yılanlarla aram çok iyidir geçmiş zamanda beslemiştimde eşim izin verse yine beslerim ama...

mehenkli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2007, 13:53   #50
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
İşyerimizde 3 tane su kaplumbağası besliyoruz . Aslında bunlar hastalandıktan sonra bize getirilen kaplumbağalar . Çocuklar hevesle alıyor , bir süre bakıyor ancak küçük kaplarda ,yetersiz beslenme ya da soğuk etkisiyle hastalanınca , hele bir de satın aldıkları akvaryumcu "kış uykusuna girmiş , artık yem yemez " deyince , çocuklar ellerinde hasta , bitkin , gözleri şişmiş ve kapanmış kaplumbağalarla kalıyorlar .
Kaplumbağa türleri hakkında pek bilgim yok . Ancak iki kaplumbağamız hızla büyürken üçüncüsü inatla büyümüyor . Belki de farlı bir türdür .

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2007, 14:34   #51
Ağaç Dostu

mehtap051's Avatar

Arkadaşlar ben sürüngenleri pek sevmiyorum ve çok korkuyorum. Tek besleyebileceğim sürüngen su kaplumbağası gibi geliyor. Kara kaplumbağalarından korkuyorum. Bizim bahçede kaplumbağa çok oluyor. Oğlum kaplumbağayı alıyor kamyonunun kasasına koyup gezdirebiliyor. Bense yaklaşamıyorum. Garip bir ses çıkartıyorla bana korkutucu geliyor. Oğlun bana kızıyor. Çok sevimliler ne diye korkuyorsun diye.Açıkcası ben hayvanların hepsinden korkarım.

mehtap051 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2007, 14:38   #52
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Oğlunuzun, kaplumbağayı kamyonunun kasasına koyup gezdirmesi sizi rahatsız etmiyor mu?

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2007, 15:38   #53
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Hakan Kınacı, kaplumbağa ile ilgili sözlerinizden sonra nette bir baktım. Tifo, salmonella, herhangi biryerde olabilir. Bir virüsü kaplumbağanın sindirim için kullanmasından hiç bir yerde sözedilmiyor.

herhangi bir kaplumbağanın dışkısında virüs olabilir, fakat bu kaplumbağaların virüs ürettiği anlamına gelmez.
Sn.memet,
Sanırım iyi araştırma yapmamışsınız.

Salmonella hakkında buyurun bir de bu link'e bakın;
http://www.hepsievcil.com/app/Foruml...=30&BRef=22504

Bir de bunu okumanızı tavsiye ederim.

http://www.hepsievcil.com/app/Foruml...=30&BRef=10666

Bunlar sanırım yeterli olur salmonella konusunda...

Gelelim Kaplumbağalar hakkında genel bilgilere,
Buyurun burayıda inceleyin,

http://www.hepsievcil.com/App/Foruml...=30&BRef=10058

Yukarıda vermiş olduğum linkleri forum kalabalığı yapmaması için verdim.
Sanırım kaplumbağa ve sürüngen beslemek isteyen arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir.

Bilge Kerem beğendi.
Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2007, 15:44   #54
Ağaç Dostu

mehtap051's Avatar

Penelope oğlum kamyonun kasasına kaplumbağayı koyduğunda karnını doyuruyor. Sonra gezdiriyor. Ona zarar verecek şeyler yapmıyor. Zarar verse buna izin vermem.

mehtap051 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2007, 15:57   #55
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Kendimi kaplumbağanın yerine koyuyorum bir an için, sakin sessiz yolumda giderken bir çocuk beni ellerine alıp kamyonunun kasasına koyuyor. Zaten ürkeğim, iyice korkuyorum, başımı bile çıkaramıyorum dışarı.. Bu halimde birde karnımı doyurup, kamyonunun kasasında tangır tungur bir yolculuğa çıkarıyor.. Bu durumdan hoşlanacağımı sanmam..

Oğlunuz eminim çok tatlıdır, Allah bağışlasın ve kaplumbağayla oynarken onu incittiğinin farkında değildir. Ama sizin de farkında olmamaınız çok üzücü.. Bana göre, incitmek demek, yere düşürmek, hırpalamak **** zarar vererek haz almak demek değil sadece, sizce kaplumbağanın hayallerinde **** yaşam biçiminde 'kamyon kasasında seyahat etmek' var mıdır?

Sizi kırmak **** üzmek için yazmadım bu mesajı.. Belki oğlunuzun kaplumbağayla oynaması, mutlu olması, ona görünen zararlar vermemesi sizi de mutlu ediyordur. Ama biraz düşününce..

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2007, 12:57   #56
Ağaçsever

gundam's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
benim albino kurbağam var (african clawed frog) adı Bakemono (japoncada canavar)
krill ve salamla besliyorum. ara sıra solucan veriyorum.
bana alıştı sanırım beni gorunce benim olduğum tarafa gelip yemek bekliyor.
parmağımı suyun içine soktugum anda saldırıyor.
tam bir canavar
yazıyı yazarken bile bana bakıyor şu an.....

gundam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2007, 21:24   #57
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Merhaba
çok hayvan besledim. (civciv,tavuk,yılan,kertenkele,bıldırcın,salyongoz ,tırtıl(kelebek oldu),güvercin,çekirge,semender,Çeşitli akvaryum balıkları ve bir buçuk karış gölden tutulmuş mercan balığı.........) Ama kurbağa besliyeceğimi hiç sanmıyorum.
Kurbağanın Kuş yavrusunu yuttup suya girdiğini ve bir süre sonra çıkıp tüylerini çıkardığını görmüştüm. Aynı yerde bir arkadaşımda su kaplumbağasının avcının vurduğu kargayı yediğini görmüş.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2008, 19:47   #58
herpetolog

montivipera's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Merhaba!

Merhabalar,

Siteye ve foruma yeni üye oldum. Sürüngenler hakkında bilgim yettiğince paylaşımda bulunmaktan mutluluk duyacağım. Herpetoloji alanında olduğum için kurbağa, kağlumbağa, kertenkele ve yılanların hepsiyle ilgili olmak durumundayım. Ama özel çalışma alanım engerekler. Biz de tabi ki bir sürü hayvan besliyoruz ama bilimsel amaçlı olarak

Umarım sizlere faydalı bilgiler sunabilirim. Ayrıca önümüzdeki günlerde aşağıda verdiğim bağlantılarda özellikle yılanlar hakkında bilgiler bulabilirsiniz (Şu anda sayfalar hazırlanma aşamasında, güncellendiğinde sizlere de bildiririm).

Sevgilerimle

Naşit İĞCİ

http://www.nasitigci.com
http://zehirliyilanlar.blogspot.com

Bilge Kerem beğendi.
montivipera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2008, 16:53   #59
herpetolog

montivipera's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Bukalemunlar...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Weezer Mesajı Göster
Bukalemunlar görünüş olarak ilgi çekici ve aynı zamanda sakin, zarar vermeyen kertenkeleler olduklarından ev hayvanı olarak çokca tercih edilmektedirler. Ancak bukalemunlar esarete en dayanıksız sürüngen gruplarındandır. Özellikle doğadan alınan bir bukalemunun evde beslenmesi çok zordur ve ne kadar çabalasanız da 1 seneyi geçmeden ölecektir (istisnalar olabilir).
Ancak diğer birçok hayvanda olduğu gibi bunların da üretimleri yapılmaktadır. Bu şekilde büyütülmüş ve doğa yüzü hiç görmemiş bir bukalemun alırsanız daha dayanıklı olacaktır.

Ben de orta okul yıllarımdan beri bir sürü hayvanı alıp eve getirip gözlemledim ama hepsini kısa süre sonra geri bıraktım. Şu anda tabi ki birçok hayvan besliyorum ama hepsi bilimsel amaçlı olarak. Her ne kadar keyfi olarak evde hayvanları esaret altına almaya sıcak bakmasam da bu şu anda dünyada çok büyük bir sektör. En azından birçok hayvanın üretimleri yapılmakta ve her seferinde doğadan alınmaları önlenmekte. Ancak gene de bu sektör birçok hayvanın sayısının azalmasına da yol açmıyor değil (ör; ülkemize endemik olan bazı engerek türleri).
Bu yüzden bizim üstümüze düşen, eğer hayvan besleyeceksek, bunun doğadan yakalanmamış olmasını tercih etmek ve eğer çevremizde bu şekilde izinsiz bir toplama farkedersek bu kişiyi/kişileri hemen uyarıp gerekirse çevre ve orman bakanlığı ekiplerine ihbar etmektir.

Bu arada Türkiye'de de Chamaeleo chamaeleon (Adi Bukalemun) olarak bilinen tür doğal olarak yayılış göstermektedir. Ege ve Akdeniz Bölgelerinde yayılışları vardır. Ben de geçtiğimiz yıl içinde İzmir'de doğada 3 kez kendisiyle karşılaşma şerefine eriştim, daha önce doğal ortamında görmemiştim. Resimlerini koyduğum klasörü şimdi bulamadım bulduğumda eklerim.
Doğada gözlemlenmesi inanın çok zevkli oluyor ancak yukarıda bahsettiğim gibi satmak amacıyla doğadan bilinçsizce toplanmaları onlar için önemli bir tehdittir. Ki zaten 1 seneye kalmadan çoğunun esarete alışamayıp öldüklerini söylemiştim.

Sevgilerimle...

Naşit

Düzenleyen montivipera : 13-01-2008 saat 16:56 Neden: Düzeltme.
montivipera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2008, 19:09   #60
Ağaçsever

TURKPRINC3SS's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2007
Galeri: 5
Sürüngen severim,özellikle kara kaplumbağaları Bir kaç tane kara,bir kaç tane su kaplumbağğasıı besledim.Kertenkele,yılan besledim.

TURKPRINC3SS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024