agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/surdurulebilir-dogal-tarim-bahceleri/)
-   -   Asoo / Hayalbağ (http://www.agaclar.net/forum/surdurulebilir-dogal-tarim-bahceleri/40035.htm)

Portakal Rengi 16-06-2021 10:15

Hayalbağ yavaş yavaş Hayalkümes e dönüşüyor gibi. :)
Kolaylıklar diliyorum.

TCM 16-06-2021 14:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Asoo (Mesaj 1608306)
... "g35 miymiş neymiş," bilgisini alabildim...

Yakında bize de böyle diyecekler herhalde...

'TCM11, Aso20, Prt48, Dtl32...

Asoo 10-10-2021 11:00

Döngü

Bu yıl tarımsal olarak kayıp bir yıl oldu. Mesela 150-200 kğ civarı domates hasadımız 1,5 kg civarı gerçekleşti. Tadımlık yetiştirdiklerimin bir kısmının tadına bile bakamadık.

Pek çok sebebi var tabii.

Başta beklenmedik Adana sıcakları, ardından gelen zemheri soğukları ve aniden bastıran yaz önemli. Pek çok fidemiz ya dondu, ya da gelişemedi. Doğa bize bir ilkbahar borçlu.

Kayınatamın hastalığı sebebiyle eşimin, vaktin çoğunda İstanbul'da olması bizim düzenimizi çok etkiledi. Hem işler bize kaldı, hem manevi bir boşluk oldu. "Eş" kelimesinin anlamını idrak ettim bu süreçte. Ölüm gibi ebedi bir kayıp kapıya dayanmadan idrak ettiğim için seviniyorum aslında. Söylenmemişleri söylemek, yapılmamışları yapmak için bir fırsat olmalı bu durum.

Kızımın üniversite sınavına hazırlanması, oğlumun askere gitmesi gibi olaylar da hayatımızı etkiliyor.

Ama konuyu asıl getirmek istediğim yer, nasıl kayınpederim bir döngünün sonundaysa, çocuklarım belirli bir aşamasında, çift olarak biz bir yerlerinde geziniyorsak, tabiatta da iç içe geçmiş pek çok dönemsel durum olduğu.

Asoo 10-10-2021 14:10

Tabiatta neler dönüyor?

1 Eklenti(ler)
Hayalbağ'da tabiatla baş başa beşinci yılımızı idrak ettik. Aslında "idrak" kelimesini, ulaşmak manasında kullandığımdan doğru bir seçim olmuş gibiyse de, yanlış çağrışımlara açık.

Henüz anlamaya, kavramaya çok uzağım.

Ama ucundan bucağından bir şeyler gözlemlemeye başladığımı hissediyorum.

İlk yıl inanılmaz erik vardı ağaçlarımızda. Bir daha böyle bol meyva göremedim.

Papatyamız hiç eksik olmadı Hayalbağ'da. Ama üç sene önce sanki özellikle tarımı yapılıyormuşcasına bir görüntü vardı. Tüm Anadolu'nun aşıklarına yeterdi de, yolunmamış taç yapraklar kalırdı yine. İki senedir onlar da sadece nöbetçi bir topluluk bırakıyorlar.

Eklenti 722099

Bunlar bu yılın nöbetçileri. (Biraz övünmek gibi oldu. Ama biz köylüler severiz köyümüzü övmeyi.) Kadraja girmeyen bölümlerde pek papatya yok.

Papatya kadar belirgin olmasa da birkaç çiçekte de bu sayısal dalgalanma oluyor.

Peki ya hayvanlar.

Bir sene, zaten çok olan köstebeklerimiz her yeri sardı. Çadırda ara ara kaldığımız dönemdi. Kapıya dikilip bakardım. Saymaya kalksan sayamazsın, o kadar fazla. Sonra köstebekler bize soğan patates, pırasa, sarımsak, turp, kereviz bırakmayacak kadar hep oldular, ama hiç o yılki gibi çok olmadılar.

Zaten tilkimiz pek bol. Ama papatya yılında daha da boldu. Aslında tilki kırk yılın başı görülen bir hayvan olması lazımken o yıl, üç gün görmesem dördüncü gün muhakkak görüyordum.

2020 yazı tam bir kabustu. Yer gök pire kaynıyordu. Bahçeye birkaç dakika çıksak pireleniyorduk. İlaçlar falan kar etmedi. Komşumuz Mürüvvet Hala çıldırma noktasına gelip, oğluna bostanı, evin bahçesini hep ilaçlatmış, kar etmemiş. Bu sene yaz bitti, sadece bir adet pire gördüm.

İki yıl önce bir sarıca arı istilası vardı. Kovanları talan ediyorlardı. Geçen yıl rahat eden arılar biraz kendilerine geldiler. Bu yıl da geldim geleli görmediğim arıkuşları peydah oldu. Hem de sürüler halinde.

Aslında sadece arıkuşu değil, tüm kuşlar bu nesil bereketinden nasiplerini almış görünüyorlar. Üçlü, dörtlü kol uçuşlarını gördüğümüz tahtalı güvercinleri, on beşli, yirmili sürüler haline gördük. Bu sene ilk kez baykuş sesiyle sevindik. Serçe ve sakaları tek tük görürken, sürüler halinde görmeye başladık. Ala karga ve karatavuklar daha sık arz-ı endam ediyorlar. Kuşlardan sadece en girişken komşularımız olan kızılgerdanlar bu sene pek azlar.

Aklıma gelenler bunlar.

Bu canlılar bir kaosun içinde mücadele halindelerken kah çoğalıp, kah azalıyor mu, yoksa bu bir kaos değil de çok karmaşık bir düzen mi?

Portakal Rengi 15-10-2021 09:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Asoo (Mesaj 1610775)
Bu yıl tarımsal olarak kayıp bir yıl oldu. Mesela 150-200 kğ civarı domates hasadımız 1,5 kg civarı gerçekleşti. Tadımlık yetiştirdiklerimin bir kısmının tadına bile bakamadık.

Pek çok sebebi var tabii.

Başta beklenmedik Adana sıcakları, ardından gelen zemheri soğukları ve aniden bastıran yaz önemli. Pek çok fidemiz ya dondu, ya da gelişemedi. Doğa bize bir ilkbahar borçlu.

Kayınatamın hastalığı sebebiyle eşimin, vaktin çoğunda İstanbul'da olması bizim düzenimizi çok etkiledi. Hem işler bize kaldı, hem manevi bir boşluk oldu. "Eş" kelimesinin anlamını idrak ettim bu süreçte. Ölüm gibi ebedi bir kayıp kapıya dayanmadan idrak ettiğim için seviniyorum aslında. Söylenmemişleri söylemek, yapılmamışları yapmak için bir fırsat olmalı bu durum.

Kızımın üniversite sınavına hazırlanması, oğlumun askere gitmesi gibi olaylar da hayatımızı etkiliyor.

Ama konuyu asıl getirmek istediğim yer, nasıl kayınpederim bir döngünün sonundaysa, çocuklarım belirli bir aşamasında, çift olarak biz bir yerlerinde geziniyorsak, tabiatta da iç içe geçmiş pek çok dönemsel durum olduğu.

Bu yıl bende sıfır çektim. Ne ürün ne tohum. Yandı, kavruldu hepsi. Günlük sulamaya geçtim yine de olmadı. 50 kök mısırdan bir koçan alamadım. Domatesler de öyle.
Biz bir şekilde ayakta kalsak da üretici olanlar nasıl yapacak ? İklim sürprizleri sürerse işler daha karmaşık olacak.
Bir bütünün parçaları olmaları durumunda, yaşam döngüleri birbirini dolayımlayacak zaten. İç içe olmasak da. Bir virüsün dünyadaki yaşamı değiştirdiği gibi.
Yine de keyif verenleri gözden kaçırmamakta, umudu sürdürmekte yarar var.

Asoo 15-10-2021 15:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi (Mesaj 1610997)
Bu yıl bende sıfır çektim. Ne ürün ne tohum. Yandı, kavruldu hepsi. Günlük sulamaya geçtim yine de olmadı. 50 kök mısırdan bir koçan alamadım. Domatesler de öyle.
Biz bir şekilde ayakta kalsak da üretici olanlar nasıl yapacak ? İklim sürprizleri sürerse işler daha karmaşık olacak.
Bir bütünün parçaları olmaları durumunda, yaşam döngüleri birbirini dolayımlayacak zaten. İç içe olmasak da. Bir virüsün dünyadaki yaşamı değiştirdiği gibi.
Yine de keyif verenleri gözden kaçırmamakta, umudu sürdürmekte yarar var.

Nasrettin Hoca eşeğinin çok yediğine kanaat getirmiş. Her gün yemini biraz biraz azaltmış. Azalta azalta sonunda hiç yem vermemeye başlamış. Bir kaç gün sonra eşek nalları dikmiş.

Hoca "Tam yemeden yaşamaya alışacaktı ki vadesi yetti." demiş.

Allah Allah neden acaba!

Yahu koskoca Marmara denizi öldü, okyanuslarda plastik kıtaları oluşuyor... Saysam, sayfalarca sayabileceğim ekolojik çöküntüler oluşuyor, hala daha çok üretelim, daha çok tüketelim derdindeyiz.

Neymiş? Filanca ülkede elektrik ucuz olduğundan, o ülkede kripto para üretimine yatırım yapacaklarmış. Ürettiğimiz coinleri konserve yapın da Mars'a gidince ısıtır yersiniz.

Falanca sektörün ekosistemi, filanca endüstrinin ekosistemi diyorlar sağda solda. İnanın bana küfür gibi geliyor.

Son on yılda giysi olarak iki tane pantolon, birkaç takım iç çamaşırı 8-10 tane çorap aldım. (Tekstil ekosistemlerinden özür diliyorum.)Dolabımdakilere bakıyorum 250 yaşına kadar ufak tefek takviyelerle giyim sıkıntısı çekmem. Üstelik ben eskiden de giyime pek düşkün değildim.

İnanın bahçede türlü sebeplerden bir yerleri kazıyorum. Hemen her defasında homosapiens döneminden kalma buluntular çıkıyor. Bez parçası, pastan zor tanınan bıçak, konserve kutusu, ilaç kabı plastik şişe vs.

İyisi mi ben çıkıp biraz temiz hava alayım. (Hala varken fırsatı değerlendirmek lazım.)

Asoo 27-10-2021 16:56

İkinci yılında morkelem.

1 Eklenti(ler)
Geçen sene bostanda farklı domates türlerini işaretlemek için aralara mor lahana ekmiştim. Belleme, derin çapalama adetim olmadığından, bu lahanalar dokunulmadan kaldı. Tüm bakımsızlıklarına rağmen bazıları 20 santimetreye yakın çap yaptılar. Bazılarında hem tohum, hem de baş beraber oluştu.

Eklenti 722453

Bitki sapına bakınca anlaşılıyor.

Bakalım kaç sene dayanacaklar.

Asoo 24-09-2022 16:22

2 Eklenti(ler)
Geçenlerde yürüyüş yaparken evimin 200m kadar uzağında bir ağaç gözüme ilişti.

Çocukluktan bu yana tabiata ilgili biri olduğumdan, daha önce görmemiş olduğuma şaşırdım. Çiçekleri ise hayli değişikti.

İnternette biraz araştırınca Papaz külahı olduğuna karar verdim.

https://www.researchgate.net/profile...Euonymus-L.pdf

Kiminin yaprağı kiminin meyvesini benzetemesem de en yakın tür "Euonymus latifolius (L.) Mill. " galiba.

Sonuçta yeni bir komşu sahibi olduk. Hem de pek havalı bir komşu.

Eklenti 726553

Eklenti 726554

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024