agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/surdurulebilir-dogal-tarim-bahceleri/)
-   -   SAHIRE / Fethiye Çaykenarı Köyü (http://www.agaclar.net/forum/surdurulebilir-dogal-tarim-bahceleri/32123.htm)

SAHIRE 08-03-2014 20:03

Öncelikle tüm arkadaşların geçmiş olsun dileklerine çoook teşekkür ederim. Gittikçe iyileşiyorum:)
Fındıkla Gücük iyice birbirine ısındı:)
Bu durum en çok Daddy yi üzüyor ve biraz ( biraz mı!) kıskançlık krizleri yaşıyor.
Bugün bir tavuğumuz daha gurk oldu. Altına 9 yumurta koyduk. Yatıyor bakalım....

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi celalsegmen (Mesaj 1257188)
sn: sahire merhabalar
badem çiçeklerine musallat olan bakla zınnı da denilen zınnık böceklerinin en kolay mücadelesi içi yarıya kadar su dolu mavi renk leğenle ağaçların yakınına su koymaktır.
tabi bir iki ağaç değilde 10-20 veya 40-50 ağaç varsa o böcekler mavi renge fenomendirler
o renge giderler ve leğende su olduğu için boğulurlar çünkü çiekli iken ilaç (insektisit) kullanılmaz zira arıları öldürür

Celal Bey, mavi leğene satılan feromon tuzaklarından da asıyor musunuz?
Bazı yerlerde sadece leğenin yeterli olmadığını okudum da...Biz fidanlar küçük olduğundan elle toplayabildik: İnsektisit kullanmıyoruz , inşallah kullanmak mecburiyetinde kalmayız:)

SAHIRE 09-03-2014 19:59

Dün yükleyemediklerim

2 Eklenti(ler)
Dün internet çok yavaş olduğundan fotoğraf yükleyememiştim :) İşte dünün fotoğrafları...

SAHIRE 09-03-2014 20:12

Ayrıca bugün zeytinlere 2. neem tonik uygulamasını yaptık. Ayrıca tüm ağaçlara organik sıvı gübre takviyesi yaptık. (General Organics bio thrive grow diye bir sıvı gübreyi sulandırarak fidan diplerine uyguladık.)
Zeytinlerde henüz olumlu bir gözlemimiz yok. Zeytin fidanları şöyle bir silkinip kendine gelemedi. Cansız, bitkin ve sarsılmış görünüyorlar özellikle domat ve ayvalıklar. Biraz daha baharın gelmesi ve havaların ısınması ile belki bir canlanma görürüz...
Bademlerde durum iyi gözüküyor.
Portakallar çiçek tomurcuğunda...

Selehattin 67 09-03-2014 20:24

belgesele kaldığım yerden devam çok sık aralıklarla takip edemiyorum edincede çok fazla süprizle karşılaşabiliyor insanlar devan edin her şey çok güzel olacak

ocak 10-03-2014 00:00

sahire hanım bahçenizi zevkle gezdim hepimizin özlediği ve istediği bir hayatı yaşıyorsunuz tabi kolay değil ama insan severek yapınca birazda olsa kolaylaşıyor Allah sağlık versin işlerinize kolaylık versin herşeyin bası sağlık ayrıca size birşey sormak istiyorum ilk sayfalarda enzim bidonlarınızı gördüm acaba orkidelerinize enzimli su verdinizmi

SAHIRE 11-03-2014 19:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ocak (Mesaj 1257827)
sahire hanım bahçenizi zevkle gezdim hepimizin özlediği ve istediği bir hayatı yaşıyorsunuz tabi kolay değil ama insan severek yapınca birazda olsa kolaylaşıyor Allah sağlık versin işlerinize kolaylık versin herşeyin bası sağlık ayrıca size birşey sormak istiyorum ilk sayfalarda enzim bidonlarınızı gördüm acaba orkidelerinize enzimli su verdinizmi

Merhaba, güzel temennilerinize çok teşekkür ederim.
Orkidelere enzim vermedim, doğrusu orkidelere hiç gübre vermiyorum.
Bana kalırsa, orkideler çok kanaatkar ve bakımı kolay bitkiler. Senelerdir bizimle yaşıyorlar. Sadece bir kere toprak değişimi yaptım , tabii -orkide toprağı ile saksı büyüttüm. Bazısı bir iki sefer düştü! buraya taşınırken güneşte kaldı , yaprakları yandı! Zor şartlarda biri keiki yaptı ki, fotosunu paylaşmıştım. Ama dediğim gibi çok dayanıklılar. En önemli püf noktası: Su. Fazla sulamayı hiç sevmez. Her hafta azcık su veririm. Şeffaf saksıda tutarım, pencere kenarında, yerine de alıştı mı çok güzel açıyorlar.;)

TaşevliBahçe 11-03-2014 19:38

sn. SAHİRE ,

Her şey çok güzel . büyük bir ilgi ile sayfanızı takip ediyorum. 302 nolu mesajda kümesin önünde HOTEL ŞEN HOROZ mu yazıyor ... :)

SAHIRE 11-03-2014 20:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TaşevliBahçe (Mesaj 1258465)
sn. SAHİRE ,

Her şey çok güzel . büyük bir ilgi ile sayfanızı takip ediyorum. 302 nolu mesajda kümesin önünde HOTEL ŞEN HOROZ mu yazıyor ... :)

:D ,evet, resimde, önde görülen de büyük patron:)
Bugün bir tavuk daha gurk oldu, böyle giderse hotel tam kapasite dolacak bu yaz:)

SAHIRE 11-03-2014 20:05

1 Eklenti(ler)
Civcivler büyüyorlar:) 2 haftayı geçkin civcivler.

SAHIRE 11-03-2014 20:17

1 Eklenti(ler)
Daddy isyanda... Bu aralar çok huysuz ve üzgün; damadı çok kıskandı.
Ne yapalım, ona göre bir eş yok buralarda.
fındığın şu kızgınlık dönemi geçse de, eski huzurumuza kavuşsak.

ocak 11-03-2014 22:17

inşallah

TRAKLI 12-03-2014 02:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SAHIRE (Mesaj 1258470)
:D ,evet, resimde, önde görülen de büyük patron:)
Bugün bir tavuk daha gurk oldu, böyle giderse hotel tam kapasite dolacak bu yaz:)

Bu gidişle hotelde kavga kaçınılmaz :D:D

SAHIRE 19-03-2014 19:47

Gücük' e Veda

1 Eklenti(ler)
Bugün Gücüğü evine götürdük. Doğrusu kısa zamanda iyice alışmıştık :(
Musa Dayı gerek olursa gene alın götürün dedi.
Daddy anında rahatladı, rahat rahat saldık, koşturdu...

Evin dertleriyle uğraşırken(iki duvar ve dolapta küf sorunu oluşmuş, kıyafetler vs. temizlendi, havalandı, duvar küf önleyici boya ile boyandı, dolap arkası söküldü yeni plakalar takıldı vs. derken)fidelerimizi ihmal ettik, kimi aniden bastıran sıcaklarla kurumuş, kimi çok boy atmış, bugün bir kısmını belleyip gübrelediğimiz bostana aktardık, ama çoğu fide boynunu bükmüş, toparlamayacak gibi, olmazsa direk toprağa dikeceğiz tohumları, havalar ısındı birden...

SAHIRE 22-03-2014 21:29

Gelincik otu yemeği

3 Eklenti(ler)
Önce pazarda gördük, sonra baktık bahçe bu otla ( gelincikle) dolu, pişirdik ve çok beğendik. Tadı ıspanağa benziyor , limonlu ıspanak gibi mayhoş. Biz yumurtalı kavurmasını yapıp, yoğurtla yedik, bulgurlu yemeği de yapılıyormuş...

SAHIRE 22-03-2014 21:34

Kümeste durumlar

1 Eklenti(ler)
Civcivleri ufak ufak dışarı çıkarıyoruz artık . Bugün itibariyle 28 günlük oldular. Pek yakında yeni parti civcivlerimiz çıkacak, heyecanla onları da bekliyoruz...

SAHIRE 22-03-2014 21:42

1 Eklenti(ler)
Bostanla uğraşıyoruz, belleme işleri ,tohum ekme, sağlam fideleri aktarma vs. Bu ara sağlam yorgunuz doğrusu.. Bahar fulltime çalışma zamanı!
Yağmurlar da malumunuz az, güzel bir bahar yağmuru bekliyoruz, özellikle fidanlara çok lazım şimdi...

SAHIRE 22-03-2014 21:48

Zeytinde durum

1 Eklenti(ler)
Henüz bir gelişme yok maalesef zeytinlerde, gemliklerin durumu diğerlerine nazaran daha iyi - 3 gün önce general organics biothrive grow diye bir gübreyi sulandırarak diplerine uyguladık, henüz ne iyi ne kötüye gidiş var...
Yeşil gübremiz büyüdü iyice, fırsat bulunca sürdürerek toprağa karıştıracağız.

h_dogan 26-03-2014 21:49

Yeşil gübre olarak kullanılan bitki hangisi?

SAHIRE 27-03-2014 21:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan (Mesaj 1263738)
Yeşil gübre olarak kullanılan bitki hangisi?

Fiğ-arpa karışımı kullandık.

SAHIRE 27-03-2014 21:42

Yeşil gübre toprağa karıştı

1 Eklenti(ler)
'patos'la , o güzel yeşillik gitti şimdilik...

SAHIRE 27-03-2014 21:50

1 Eklenti(ler)
Çuvalda patatesler büyüyor, özellikle yer sıkıntısı olanlar için güzel yöntem- bir de toplaması kolay...

yağmur 27-03-2014 23:09

Hem de köstebek dadanmaz, ürünü kaçırmaz :)

SAHIRE 28-03-2014 19:55

Yeni civcivler

2 Eklenti(ler)
Bugünün minicik sürprizleri - yeni cibicikler:
Bu sefer hepsi çıktı tam 9 adet- biri keltoş yalnız:)
Hemen ıslanmış bulgur ve şekerli su verdik...

h_dogan 29-03-2014 19:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SAHIRE (Mesaj 1264155)
Fiğ-arpa karışımı kullandık.

Seneye baklayı kullanın. Farkı göreceksiniz. ;)

Selehattin 67 29-03-2014 23:14

**** yonca kullanın fark olur

Selehattin 67 29-03-2014 23:15

güzel bir söz [ EŞŞEĞİN KUYRUĞUNU KALABALIKTA KESME KİMİ UZUN DER KİMİ KISA ]

sakdag 30-03-2014 14:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SAHIRE (Mesaj 1264583)
Bugünün minicik sürprizleri - yeni cibicikler:
Bu sefer hepsi çıktı tam 9 adet- biri keltoş yalnız:)
Hemen ıslanmış bulgur ve şekerli su verdik...

Sevgili Sahire, civcivlerine bayıldım. Kel boyunlu civcivin ırkı Turken ırkından. Bu ırkta kel boyunluluk baskın karakterdir. Yumurtaları kendinizden mi? Bu civcivin portre fotoğrafını da isteriz, zahmet olmazsa.:o Çoook tatlı görünüyor. ;)

fludek 31-03-2014 01:07

Kızımla paylaşmış olduğunuz hayatınızdan kesitleri imrenerek ayy ayyy diye okuduk ve bayıldık.. BU cesaretinizden bu azminizden dolayı sizi tebrik ediyor ve hayatınızın hayallerinizdeki kadar güzel geçmesini diliyoruz...

SAHIRE 01-04-2014 22:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sakdag (Mesaj 1265131)
Sevgili Sahire, civcivlerine bayıldım. Kel boyunlu civcivin ırkı Turken ırkından. Bu ırkta kel boyunluluk baskın karakterdir. Yumurtaları kendinizden mi? Bu civcivin portre fotoğrafını da isteriz, zahmet olmazsa.:o Çoook tatlı görünüyor. ;)

Yumurtalar bizim ve komşumuzdan karmaydı, keltoş kesinlikle komşumuzun yumurtasından. ;)

SAHIRE 01-04-2014 22:33

1 Eklenti(ler)
Bugün civcivler gezmeye çıktılar.. Ama bir türlü içeri giremediler, biz de 9 taneyi tek tek yakalayıp annesinin altına verdik, ama yakalayana kadar bittik.:o

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024