agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni637Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-10-2019, 09:12   #151
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Müstakil evlerden kurulu bir site, her şey dakik, sabah herkes aynı saatte çöpü kapısının önüne koyuyor, görevli aynı saatte çöpleri topluyor kilitli daha büyük bir yere naklediyor, çöp arabası gelip alıyor, sitenin görevlisi aynı saatte çıkıp tüm sitesi dolaşıyor, çöpler kilit altında mı, garajlar ne alemde, arabasını yanlış parkeden var mı vs. vs. Yani saati bozulan bunlara bakıp saatini ayarlasa olacak...Bir gün yönetici tüm işlerini bitirip evine çekiliyor, ipi tavana sarkıtıp tam intihar edecekken kapısı çalınıyor, tabi şaşırıyor adam, evin kapısı niye çalınır ki... (demek ki yıllardır çalınmamış) Gelen yakın zamanda o siteye taşınan bizlerden esmer bir vatandaş; küçük merdiven ihtiyacı olmuş, var mı diye sormaya gelmiş.. Yönetici anlamıyor önce, komşu niye merdiven ister ki, sitede herkesin merdiveni olur, üstelik garajda duvara monte edilmiş halde. Hadi olmayabilir de niye bir başkasından istenir ki; kırılabilir, bozulabilir, verdiği kullanırken başına bir iş gelebilir, bu durumda kendisi de sıkıntıya düşebilir vs.vs. O gün intihar işi kalır, ertesi gün de esmer vatandaşın kalorifer peteklerinde sorun olur, yine yöneticinin evine gelir, yine şaşkınlık, yine birlikte tamir edilir. Bir kaç gün sonra arabada sorun olur yine yönetici birlikte çalışılır sorun giderilir vs. vs...

Büyük bir mahalle, görkemli villa tarzı evler, bahçelerinde düzenli bakım uygulanan çimler, garajda arabalar vs.vs. Bu büyük evlerden birinin kapısı çalınıyor gece 8-9 da, evin içinde bir telaş başlıyor çekirdek ailenin, kız-oğlan-karı-koca hepsinde bir telaş; evin kapısı bu saatte niye çalınır diye. Kapıyı açtıklarında yeni taşınan komşuları ellerinde koca bir pastayla gülerek kendilerine bakıyorlar; sürpriiiiz, biz tanışmaya geldik.. Tanışmak mı, niye ki, bu saatte komşu niye rahatsız edilir ki, üstelik pasta getirmişler, hangi koşullarda yapıldı acaba bu pasta, lezzet-sağlık-allerji-komplo teorileri, kafalarda deli sorular, yoksa yeni komşuları gizli servisten mi...

İki saattir ara ara yazıyorum, bir aksilik olup silinmeden göndereyim, sonra tekrar ziyaret edicem sayfanızı, ama uygun bir saatte

kamil35, Kozanli ve _violet beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2019, 13:42   #152
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Yukarıda yazdıklarım film sahneleri idi. İlki kuzey avrupa ikincisi amerikadan.

Resimlerde ne görüldüğü kişiden kişiye değişir bence; ben 'bi soğukluk' görüyorum mesela, kızım 'buz gibi' derdi herhalde, ama tam oğluma göre bu resim 'sıcacık, ideal'.. Eşimin de seveceğini sanmıyorum. Annem aklıma geldi şimdi, burada olsa bir saat duramaz patlardı, çay bahçesine oturduğunda çevresindeki masaların üçte birini önceden tanıdığını biliriz, üçte biri ile de bir kaç saatte tanışır zaten.. Oğlumun diz üstü bilgisayarı yanındaysa ve internet erişimi de varsa top patlasa umurunda olmaz, kimseyi rahatsız etmez, çöpünü atmaz, sesini çıkarmaz.. Ben kendi adıma canımlı-cicimli 'vıcık vıcık' muhabbetleri sevmem, biraz ciddiyet olmalı, samimiyeti ağızdan çıkan laflardan ziyade bakışlar-mimikler göstermeli..Evden çıkınca yürüme mesafesinde arkadaşlarım olmalı benim, rahatça konuşabileceğim, varsa bir iki derdimi sıkıntımı söyleyebileceğim, 'hadi' deyince birlikte çıkabileceğimiz kişiler olmalı bunlar. Arkadaşlarımız, komşularımız, ailemiz yeri gelince kahkaha atabileceğimiz, yeri gelince ağlayabileceğimiz, yeri gelince de sohbetin dibini bulabileceğimiz kişiler olmalı.. Yukarıdaki resimlerde bunları göremedim ben, görebileceğimi de sanmıyorum.

Tabi, korna çalmayan, yayalara yol veren, birbirine bağırıp çağırmayan trafikte araba sürmek güzel olmalı. Birbirini dolandırmaya çalışmayan insanlardan alışveriş yapmak, ticaret yapmak ta güzel olmalı. Kadınlarımıza güzel davranılan, insanların hor görülmediği toplumda yaşamak muhteşem olmalı. Ancak şu an imrendiğimiz insanların çok ta uzak olmayan zamanlarda birbirlerine, çevrelerine, garibanlara neler yaptıklarını, insanlıkla bağdaşmayan ne tür davranışlarda bulunduklarını biliyoruz, hatta gördük ve görmeye de devam ediyoruz. Sanıyorum geçecek zaman ve kazanılacak para ile biz de resimdekilere benzeyeceğiz, hatta kimi bölgelerimizde benzedik bile..

kamil35, OSMAN45, Asoo ve 3 kişi beğendi.
Eski 01-11-2019, 08:22   #153
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Kabak

Bu yıl inşaat ile bahçe işinide paralel yaptım.
Çok çeşit kabak yetiştirdim bal kabağı ve siyah yemeklik haricinin
İsimlerini bilmiyorum.

Tatlısınıda yapıp afiyetle iştahla yedim.
Bir tanesini kestiğimde içinden çimlendiğini yeşil yapraklarını görünce hava almadan nasıl yeşillendğini anlam veremedim.

Eklenen Resimler

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2019, 17:57   #154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Kozanlı cok merak ettik..hoşgeldin...

vural-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2019, 22:35   #155
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vural-can Mesajı Göster
Kozanlı cok merak ettik..hoşgeldin...
Çok teşekkür ederim Sevgili vural-can.
Uzaklara geldim 2500 km, memlekete zaman darlığından uzak kaldım siteye girmekten gurbette bol zamanım oluyor siteye girmeye.

vural-can ve TCM beğendi.
Eski 14-11-2019, 18:23   #156
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Bugün eski bir dostumu Maria'yı ziyaret ettim acı bir kahvesini içip geçmiş günleri yad edip çiçekleri ile gözlerime ziyafet verdi.
Hâlâ diri ve canlı görseller.

Eklenen Resimler

Eski 21-11-2019, 07:11   #157
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Bizim illere karlar yağmış.

Bir adet kivi fidanım vardır rakım 1200 m tutunacağından hiç şüphem yok.

Eklenen Resimler

Eski 03-12-2019, 19:01   #158
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Bu yıl bostanlar çok erken kurudu, babamın zamanında Aralık ayına kadar bostanlar yeşil kalırdı.

TİTANYUM DİOKSİT Yenen içilen her şeyde özellikle ilaçların hemen hepsinde beyaz renk için kullanılıyor.
Kanser yaptığı araştırmalarla kesinleşip yayınlanmıştır.
Roundup ve başka isimlerle satılan yabani ot ilacı olan Glifosatı koyunuz. 14 yıl toprakta kalıp sebze, meyve ve yeraltı sularına karışıyor. Yediğimiz sebzelerin hemen hepsinde ve maalesef bizim yerli ürünümüz fındıkta da var,Lösemi ve diğer kanserlere sebep olduğu kesin olarak biliniyor ve çoğu ülkede yasak.
Yani yavaş yavaş öldürülüyoruz. Tüketici dernekleri ve sivil toplum örgütleri uyuyor.. Acilen çok yoğun bir kampanya yapılmazsa geleceğimiz pek parlak değil. Biz yaşı başı aldık da çoluk çocuğa üzülüyorum.
Avrupa'da ot ilacı yasak.
Ülkemizde halâ satılmaktadır.

Eski 30-12-2019, 03:59   #159
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Gorsel

https://m.facebook.com/story.php?sto...00784593479846

Görseller bi harika, ayağımız çarık görmesede elimiz yaba tutup harman savurdu.

Enlik ve orakla ekin biçip çanaktan ayran içtik yani!

https://youtu.be/njhA-uYR3aM

kamil35 beğendi.
Eski 03-01-2020, 15:07   #160
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Sayfanızı yeni fark ettim çok beğendim doğrusu benim ilerde yapmayı hayal ettiğim şeyleri gerçekleştiriyorsunuz tabi o zaman maddi şartlarımız ve sağlığımız elverirse diye de düşünüyorum.Memleketten gelen peynir, bulgur, kabak kayısı, erik bile daha tadı güzel oluyor bence.Her şeyini yetecek kadarını kendi üretme fikri hormonsuz ilaçsız doğal yetişmiş.Şimdilik yayla evine fırın yapmayı düşünüyorum kendi ekmeğimizi kendimiz yapsak doğal mayayla ne güzel olur diye düşünüyorum.Hani şu katkı maddesiz ekmeklerden.Sayfanızın takipçisi olacağım artık.Selamlar.Yazılarınızdan dikkatimi şu çekti saat 8.30 da etrafta kimse yok .Çok haklısınız çalışmıyoruz tembel bir millet olduk gitgide.

kamil35 ve Selma_321 beğendi.
mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2020, 20:06   #161
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

2019 yılı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmanager Mesajı Göster
Sayfanızı yeni fark ettim çok beğendim doğrusu benim ilerde yapmayı hayal ettiğim şeyleri gerçekleştiriyorsunuz tabi o zaman maddi şartlarımız ve sağlığımız elverirse diye de düşünüyorum.Memleketten gelen peynir, bulgur, kabak kayısı, erik bile daha tadı güzel oluyor bence.Her şeyini yetecek kadarını kendi üretme fikri hormonsuz ilaçsız doğal yetişmiş.Şimdilik yayla evine fırın yapmayı düşünüyorum kendi ekmeğimizi kendimiz yapsak doğal mayayla ne güzel olur diye düşünüyorum.Hani şu katkı maddesiz ekmeklerden.Sayfanızın takipçisi olacağım artık.Selamlar.Yazılarınızdan dikkatimi şu çekti saat 8.30 da etrafta kimse yok .Çok haklısınız çalışmıyoruz tembel bir millet olduk gitgide.
2019 yılı benim için dönüm noktasıydı.
Baba yurdundan uzak bir yere yerleşmek istiyordum fakat Niğde'ye yatırım yapmıştım uzak kaldığım zaman ilgilenmemek olacaktı.
Geçen yıl başlamama rağmen Temuz ayından itibaren bahçemde kendi yetiştirdiğim sebzeyi yedim.
Her türlü meyve ağacından dikim yaptım.
Şu an kapattım geldim ama aklım hep orada.
Viyana'dan kameradan kontrolünü izliyorum.
Her iki yılda bir altı ay yurtdışı ikameti zorunluluğundan dolayı.
Hayatım bağ bahçede geçti çiftçi çocuğuyum zevkli bir iş .
Bugün Viyana çok soğuk şu an eksi 10 c dışarda bulunan
Atlas çiçeklerini içeri taşıdım.
Kiste içinde ki su donmuş.
Sizler de emellerinize erişirsiniz umarım.
Her şey emek ve azimle oluyor...

Kanatlarda kurumaya başlamış.

Eklenen Resimler

kamil35 ve Selma_321 beğendi.
Eski 17-01-2020, 21:06   #162
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Kivi

Bahçeye kar ❄ yağmış beyazlara bürünmüş.
Bir tane kivi dikmiştim en çok onu merak ediyorum ne oldu acaba!

Eklenen Resimler

Selma_321 beğendi.
Eski 19-01-2020, 17:03   #163
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Merhaba kozanlı sizde kozanlı nickini görünce merak ettim memleket esas neresi ben adana kozanda yaşamaktayım o nedenle sordum

celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2020, 17:20   #164
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalim01 Mesajı Göster
Merhaba kozanlı sizde kozanlı nickini görünce merak ettim memleket esas neresi ben adana kozanda yaşamaktayım o nedenle sordum
Merhaba celalim01, komşu sayılırım Niğde.
Sayın mmanager de Kozanlı, ziyaret için sözüm var. Yolum düşer bu yaz inşallah.
Gelirsem sizlerle de görüşürüz...

Eski 31-01-2020, 20:52   #165
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Yeni bilgisayarımdan ilk mesajımı yazıyorum ama bazı türkce noktalı harfler yazmakta galiba zorlanacağım.
bazıları ise cuk diye otomatik oturuyor.
belli bir yastan sonrada yeni seyler öğrenmekte zor oluyor.
Yillar önce bir ögretim üyesi ile yazistiklarim aklıma geldi ne kadar çok utanmistim.
bazı hatalarimdan dolayı şimdiden hoşgörünüze siginirim.
Bu noktalı türkce harfleri nasıl yazılması konusunda bilgi verecek arkadaslara minnettarım.

vural-can beğendi.
Eski 05-02-2020, 22:04   #166
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

deneme

yeni bilgisayarımdan resim yükleme denemesi.
windova alismistim bu yarim elma farklı

Eklenen Resimler

Eski 11-02-2020, 17:02   #167
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli Mesajı Göster
Bugünkü değerlerim.
Bomba gibiyim.
Anlayan bilen dostların değerlendirmelerini, önerilerini alıyım!
Mesaj attım.

Kozanli beğendi.
Eski 14-02-2020, 18:10   #168
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

14 Şubat

Bugün 14 Şubat, yıllar önce (2007) bu çiçeği Viyana'dan Bilecik'e göndermiştim.
Bugün AVM den çıkan genç, yaşlının elinde çiçek vardı.
Bu vesileyle anımı paylaşmayı düzenlemiştim, dosyam o kadar kalabalık ki bulamadım.
31 Mart benim yaşamımın dönüm noktası.
Bu yüzden anımı 31 Mart a erteledim...

Eklenen Resimler

Eski 17-03-2020, 15:54   #169
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Name:  FB_IMG_1584456690314.jpg
Views: 247
Size:  47.9 KB

Name:  FB_IMG_1584456686337.jpg
Views: 248
Size:  69.9 KB

Name:  FB_IMG_1584456680127.jpg
Views: 244
Size:  38.0 KBNasıl bir korona ise eve kapandım.
Viyana ölü bir şehir görünümünde.
"Ruh halinizi mutlu kıl ki sağlık bulasın"
Sözü benim 2000 li yıllardan buyana kullandığım sözdür.
Gel-gelelim bugün galiba ruh halim korona virüsü yüzünden alt-üst oldu.
Sokağa çıkıyorum in cin yok.
Utanıyorum eve geri dönüyorum.
Günlük 5-6 saat gezme alışkanlığım bir anda kısıtlandı.
Televizyonu açıp karşısına oturuyorum.
Kime mikrofon tutsanız Kolora Virüsten bahsediyor.
Kanal değiştir değiştir değiştir ıh !
Bahçeye çıkıyorum bi şeyler yapıyorum.
Huzursuz olup içeri giriyorum.
Internet giriyorum yine huzursuzum.
Boğazımda yutakta bir gıdıklama ile öksürmeye başlıyorum.
Işte bu durum açaba virüs mü kaptım kuşkusu uyanıyor.
Aynı durum daha öncede olduğu aile hekimime arz ettiğimde allerjik demişti.
Ayrıca kapı komşum Bayan Dr.Monika ile de daha sık sohbet eder oldum.
O da bu halime şüphe ile baktığını beden dilinden okuyorum.
Sabah evden çıkıp akşam dönüyordum.
Dışarıdayken sadece kahve içerken üç gündür en çok mutfağı ziyaret eder oldum.
Oysa günlük iki öyün alışkanlığım var iken şimdi durmadan bi şeyler atıştırıyorum.
Virüsten korunurken farklı alışkanlıklar kazanıyorum .
Sınırlar kapandı, Niğde'de olsaydım şimdi yapacak çok şey vardı.
Kamaradan izliyorum bugün kar yağıyor.
RUH HALINİ MUTLU KIL Kİ SAĞLIK BULASIN...

Eklenen Resimler

aydemiraydın beğendi.
Eski 09-04-2020, 09:39   #170
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Gurup üyelerimizin severek okuyacağı bir yazı diye düşünüyorum.
Nerede paylaşacağım bilemedigim için sayfamda
Paylaştım.
Uygun bir yere taşınabilir.

GDO’ LU GIDALAR, GIDA GÜVENLİĞİMİZİ TEHDİT ETMEKTEDİR.

Necdet TOPÇUOĞLU

İnsanların sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenerek yaşamlarını sürdürebilmeleri için bitkisel ve hayvansal kaynaklı gıdalara ihtiyaçları bulunmaktadır. Ancak bu gıdaların sağlık yönünden güvenilir olması zorunludur. Son yıllarda gıda güvenilirliğini olumuz yönde etkileyen faktörlerin başında organizmaların genleri ile oynanması gelmektedir. Genleri ile oynanmış organizmalara transgenik organizmalar denilmektedir. Yapılan araştırmalar, gen transferinin genellikle bitkisel organizmalar üzerinde yapıldığını göstermektedir. Bu genetik çalışmaların amacı; bitki yetiştirmede daha az zirai ilaç kullanılması, soğuğa ve kurağa dayanıklı çeşitler yetiştirilmesi, gıdaların raf ömrünün uzatılması, maliyetlerin düşürülmesi gibi hususlardır.

Dünyada hiçbir besin sıfır riskli değildir. Ancak genleri ile oynanmış organizmalardan elde edilen gıdaların çeşitli riskleri bulunmaktadır. Bunların başında vitamin sentezinin yetersizliği gelmektedir. Genleri ile oynanmış bitkilerde vitamin sentezi yapılamadığından bunlardan üretilen gıdalarda vitamin eksikliği görülmektedir. Bunun sonucunda söz konusu gıdalarla beslenen insanlarda unutkanlık baş göstermektedir. Unutkanlığın ileri yaşlarda alzeymıra dönüştüğü hepimizin malumudur. Diğer taraftan genleri ile oynanmış pirinçlerde A vitamini sentezi yapılamadığından bu pirinçlerle beslenen insanlarda gece körlüğü meydana gelmektedir.

Bu konuda Hindistan’da 200 milyon insana A vitamini takviyesi yapılarak gece körlüğünün tedavi edilmesine çalışıldığı bilimsel kaynaklarda yer almaktadır.

Bitkilerde gen transferinin en tehlikeli yönü kısırlaştırma programıdır. Gen transferinde Terminatör gen adı verilen gen, organizmanın soyunu yok etmeye programlandığından, bu bitkilerin tohumları kısırdır. Ayrıca bu terminatör gen programlanarak, söz konusu transgenik gıdalarla beslenen kadın ve erkeklerin kısırlaştırılması da yapılabilmektedir. Dolayısıyla genleri ile oynanmış gıdalarla beslenen insanların sağlık sorunlarının yanında çok büyük bir genetik risk altında olduklarını söylemek mümkündür.

Bilim insanları bu konuda iki gruba ayrılmış durumdadır. Bir kısmı genleri ile oynanmış organizmalardan yana tavır sergilerken, diğer bir kısmı da gen transferini riskli bularak karşı çıkmaktadırlar. Ekonomik mülhazalardan bağımsız olarak düşünen bilim insanları güvenilir gıda üretimini savundukları için gen transferine karşı çıkan grupta yer almaktadırlar. Ancak ne pahasına olursa olsun üretimin artırılması gerektiğini düşünenler ise, artan nüfusun beslenme ihtiyacının başka türlü karşılanmasının mümkün olmadığı düşüncesi ile gen transferinin yapılması gerektiğini savunmaktadırlar.

Transfer edilen genlerin toksik ve alerjik etkileri bulunmaktadır. Bu sebeplerle insanlarda zehirlenmelere yol açtığı gibi, vücutta sivilceler ve deri dökülmelerine de sebep olabilmektedirler. Ayrıca bu gıdalardan bol miktarda yiyen erkeklerin spermlerinde Y kromozomu olan erkeklik kromozomunun azaldığı iddia edilmektedir. Bu durum muhtemel doğumlarda erkek çocuğun dünyaya gelmesini olumsuz yönde etkileyeceğinden, dünya nüfusu içindeki dişi erkek oranının bozulmasına neden olacağı iddia edilmektedir.

Genleri ile oynanmış bitkilerin çiçekleri kokularını kaybetmektedir. Bitkilerde çiçek döllenmesine yardımcı olan arı, sinek ve kanatlı böcekler çiçekleri kokularından bulabilmektedir. Kokular, kaybolunca arı ve böceklerin döllenmeye olan katkıları ortadan kalkacağı gibi, beslenmeleri de engelleneceğinden bu canlıların yok olmaları gündeme gelecektir. Doğal dengenin bozulması yönünden arıların yok olması telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir.

Gen transferinin ayrıca doğal çevrenin bozulmasında da olumsuz etkileri söz konusudur. Transgenik bitkilerden diğer bitkilere yatay gen kaçışı yoluyla gen aktarılarak biyolojik çeşitlilik bozulabilir. Diğer yandan transgenik bitkiler, toprağın mikroorganizma yapısını da bozmaktadır. Doğadaki kuş ve böceklere beslenme yoluyla aktarılacak dayanıklılık geni ihtiva eden virüsler, ölümlere ve tedavisi mümkün olmayan hastalıklara yol açabilir. Ayrıca, genetik yapısı bozulan zararlı otlar, zirai ilaçlara dayanıklılık gösterirse yok edilmesi imkansız hale gelebilir. Bu durumda bitkisel ürünler yabancı otların tahdidi altında kalabilir.

Halen gen transferinin yapıldığı bitkisel organizmaların başında mısır gelmektedir. Bunu soya, ayçiçeği, domates ve çilek izlemektedir. Gen transferi diğer ıslah çalışmaları ile karıştırılmamalıdır. Buğday bitkisinde henüz gen transferinin yapılmadığı, ancak hastalıklara mukavemet için böyle bir çalışmanın yapılabileceği ifade edilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre, raflardaki ürünlerin yaklaşık % 60-70 oranında genleriyle oynanmış organizmalardan üretildiği iddia edilmektedir. Bilim adamlarının konu ile ilgili araştırmaları devam etmektedir. Ancak bu aşamada ortaya koydukları şu tez çok önemlidir. “Bu denklemde bilinmeyenlerin oranı, bilinenlerden çoktur.” Dolayısı ile risk de çok yüksektir.

Dünya tarımsal üretiminin % 80’i halen 6 çok uluslu şirket tarafından kontrol edilmektedir. Biyoteknoloji yoluyla dünyada bitkisel tohumların tekelinin çok uluslu şirketlerin eline geçme tehlikesi bulunmaktadır. Bu durumda gelişmekte olan ülkelerin tarımsal geleceği çok uluslu şirketlere bağımlı hale gelebilir. Halen Türkiye’de 400 milyon dolar tutarındaki tohumculuk piyasasının yaklaşık 80 milyon dolarının bu şirketlerin kontrolünde olduğu tahmin edilmektedir. Transgenik bitkilerin üretimi, dünyanın 25 ülkesinde yaklaşık 130 milyon hektara ulaşmıştır. Türkiye buğday ekiliş alanının 7,5 milyon hektar olduğu dikkate alınırsa tehlikenin ne kadar büyük olduğunu anlamak hiç de zor olmaz diye düşünüyorum.

Türkiye, 24 Mayıs 2000 tarihinde “Uluslararası Biyogüvenlik Protokolü”nü imzalamış ve bu konu 17 Haziran 2003 tarihinde TBMM’de görüşülerek 4898 sayılı Kanunla kabul edilmiştir. Bu yasaya göre insanların ne yediklerini bilme hakları vardır. Dolayısıyla Türkiye’de de AB ülkelerinde olduğu gibi transgenik bitkilerden üretilen gıdaların ambalajları etiketlenerek açıklayıcı bilgiler verilmelidir. İmzalanan uluslararası protokole bağlı olarak çıkartılan, “Ulusal Biyogüvenlik Kanunu”nda yerine getirilmesi zorunlu görülen bütün hususların uygulaması gerçekleştirilmelidir.

Bu yazı hazırlanırken çok sayıda makale incelenmiştir. Gen transferinin yanında veya karşısında olan bilim insanları ve teknokratların görüşlerine saygı duyulması gerektiği düşünülmektedir. Türkiye’de de çok sayıda farklı görüşe sahip olanlar bulunmaktadır.

Ancak, Dünyanın bütün medeni ülkelerinin insanlarının olduğu kadar, Türk insanının da güvenilir gıdalarla beslenme hakkı bulunmaktadır. Türkiye çok uluslu şirketlerin ürettiği transgenik gıdaların yol geçen hanı olmamalıdır.

Alıntı.

aydemiraydın beğendi.
Eski 10-04-2020, 18:56   #171
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

https://www.instagram.com/p/B-zqceIj...=1v8flazuyn8fg

Bu benim işim.
Bundan 30 yıl önce insan gücü ile yapılıyordu bu gün makine ile yapılıyor.
Bilim ve tekneloji önemi...

Mesut Temiz beğendi.
Eski 12-04-2020, 13:27   #172
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Dünyada tanımadığımız ne kadar çok meyve varmış meğer.

https://m.facebook.com/story.php?sto...00000206022714

Mesut Temiz beğendi.
Eski 31-08-2020, 19:28   #173
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

2020

İmar barışından yararlanarak yapımına başladığım depo terasla birlikte 110m2 evolmuştu.
Ceviz iriliğinde tolu başımıza, arabamızı ve catımızı delik deşik yapınca 70m2 Garaj yaptık.
13Ağustos da aniden bir karar ile çatı indirildi 160 m2 ikinci kat çıkıldı.
Yarın iç bölmelerde bitmiş olacak.
Bu hafta sonuna sanırım çatı biter.
Çok hızlı bir şekilde bitirmeyi amaçlıyorum.
Bu durumda mütahitliğe ısınıyorum...

Eklenen Resimler

Eski 04-09-2020, 21:36   #174
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Ölümlü dünya

Sönen ışık 💡 sadece karanlık mı yoksa, bir can, bir hane, bir ailenin yok oluşumu mu!
Zonguldak lı Saim bey Niğde'de görev yapmış eşi Niğde'yi çok sevmiş üç dekarlık tarla Vasfinda toprak almışlar içine küçük bir ev 🏡 yapmışlar yazları devamlı kalıyorlardı bu yıl covid 19 dan dolayı Şubat ayından itibaren kalıyorlardı yani Covid-19 dan dolayı şehirden uzak güvenli gördüğü bahçesinde.
Bana sınır olan evlerimiz arası 80-100 m olsada günlük esenleşip görüştüğüm komşum bu saatte yanan ışığı kararmış aydınlık yok.
Salı sabahı vefat eden eşinin son yolculuğuna bile katılamamıştı.
Dün gece 24 te karantina sondu.
"İbrahim abi, benim için bura da benim için bitti" demişti.
Bütün gece yanan ışık 💡 bakıyorum yok!
Gözlerim yaşarıyor, henüz 55 yaşlarında ki eşini kayıp etmenin bitkinliğini yaşıyordu.
Bir nestkahve ☕ yaptım kendime terasa oturdum yudumlarken efenin hav hav sesi sessizliği bozuyor.
Koca bir arsanın içinde şantiye halindeki yeni konağımda yapayalnız düşünüp sorguluyorum geçmişimi.
Hatasız insan var mıdır?
Geçmişi düşünüp yol haritası ciziyorum.
100 m2 ev neyine yetmiyor da 160 m2 ikinci kat yapıyorsun diye kendi kendime hayflıyor pişmanlık yaşıyorum.
Hayat işte bu kadar.
Işık bir gün sönecek.
Bir nestkahve içimlik!

Eklenen Resimler

Eski 06-09-2020, 07:48   #175
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Hurma

Trabzon Hurma diye geçen yıl diktiğim fidelerim bu yıl 20 kadar meyve verdi bu düzeye gelince nedense dökülüyor.
Önerisi olan var mı?
Suyunu eksik etmiyorum ilaç bu yıl hiç bir meyveye atmadım.
Bağ hususunda ahkam keserim ama meyve ağaçları konusunda üstatların deneyim ve bilgilerine uyarım.

Eklenen Resimler

E.Kahraman beğendi.
Eski 06-09-2020, 07:53   #176
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

2019 yılı

Geçen yıl diktiğim fidelerimden şeftali 🍑 bu yıl tatmak nasip oldu.
Mükemmel aroması ve tadı Çocukluğumda Bursada yediğim şeftalileri hatırlattı.
İlaç atmadan yetiştirdim.

Eklenen Resimler

Eski 06-09-2020, 07:56   #177
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Artık tam bir köy hayatı yaşıyorum iki de oğlağım var henüz dört günlük.

Eklenen Resimler

Eski 06-09-2020, 10:22   #178
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

* * İnsan hayal kurarken kader köşede gülermiş...Allah sabır versin, zaman pek çok şeyin ilacı...

Parasını verdiğiniz bir değerin hakkını verebiliyorsanız sorun yok bence...

- Yaylada komşumuz ev yaptı beş altı yıl önce. Beş yılda beş gece kalmışlar mıdır evde bilmiyorum. Çocukları küçükken minik kertenkeleleri gördüklerinde çığlık çığlığa kaçarlardı 'baba timsah gördüüüük' diye. Eşinin sık nöbetleri vardı ve soğuğu sevmezdi zaten, akılları fikirleri deniz kenarındaydı. En sonunda geçen ay sattılar, şimdi bahçeleri şenlendi...

- Hala oğlumun bahçıvanlığını yaptığı Bodrum da bir siteye gittik, çok güzel bir koy, yıllaaaaar önce villaların tanesi dört beş milyon dolardı, şimdi artık ne kadarsa. Sahipleri Türkiye' nin sayılı holding sahiplerinden birinin kızı, ünlü bir ilaç firmasının Türkiye sahibi, ünlü bir borsa yatırımcısı falan filan... Yılda bir hafta ya kalır ya kalmaz demişti bizim oğlan. 'Burası kışın da pek güzel olur, gelmezler mi' dediğimde güldü, 'abi soğukta burada ne işleri var, eşyalarını istiyorlar bizden tak Bahamalar'...

- Arkadaşımın işleri güzeldi, daha da güzel oldu, para çuvalla...Eşine büyüüük arazi araçlarından aldı, ehliyet yeni daha, gittiği yol da evden annesine iki km. çarşıya (o da girebilirse) bir km. çıkabilirse yaylaya 15 km. O kadar...

* Yukarıdaki örneklerde görüldüğü gibi bu insanlara bu harcamalar haram, hakkını vermiyorlar çünkü...

+ Yıllaaaar önce ev sinema sistemlerine merak saldım, film izlemeyi seviyoruz eşimle, şu ana kadar 1.000 in üzerinde film izlemişiz. Şartlar elverdiğince zevkine varalım dedik. Araştırdık paramızın yettiğince sistemi kurduk, eksiğimiz AVR denen çözücü sistem kaldı. İnternetten Manisa da birine denk geldik, 1.500 liralık sıfır aleti almış, kutusundan çıkarmış bir kez dinlemiş çıkan sesi sevmemiş ve tekrar kutusuna koyarak 1.350 ye satışa koymuş, 5.000 liralık üst seviye modelini alacakmış. Adama bak dedim, bizim zorlanarak alacağımız cihaza burnunu kıvırmış, şımarıklık diye geçirdim içimden. Neyse cihazı almaya gittik evine, gitmişken nedir bu beğenmeme olayı dediğimde gel abi dedi, sinema odasına götürdü. Pek çok kez seyrettiğim The Shawshank Redemption - Esaretin Bedeli filmini açtı, Morgan Freeman ın resmin arkasına kazdığı duvarı gören müdürün elindeki minik taşları fırlattığı sahne...Sesi açtı, sandım müdür taşları savurunca taşlar bizim odanın içerisine fırlatıldı. Hakkını helal et birader dedim, sen varsa ki vardır, bu sistemlerin en iyisine layıksın...

Eski 15-09-2020, 07:58   #179
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

* Yukarıdaki örneklerde görüldüğü gibi bu insanlara bu harcamalar haram, hakkını vermiyorlar çünkü...

"gönlün sığdığı yere gövde sığar" derler.
Gövde her yere sığar kümese dahi.
Hak vermeye gelince, çevreme bakıyorum görünümüyle koca koca evler yapılmış bu evlerde kışın kalan çok az.
Oysa şehir buraya 4-5 km kaldıkları apartman dairesi.
Madem özendiniz kocaman ev yaptınız neden kalmıyorsunuz dediğimde ısınmayı mazeret gösteriyorlar.
Sohbet ilerledikçe durum ortaya çıkıyor.
%90 korktuklarından şehire gidiyor.
Geçen kışı Viyana da geçirdim bu yıl burada konaklama yapacağım.
Sessiz, gürültüden, kaostan uzak yılların yorgunluğunu atacağım.
Yapılan inşaatın her aşaması elimden, gözetimimden geçmiştir.
Yapılıpda uygun görmediğim yıkılıp yeniden örülmüştür.
Duvar ustalarım üç oğlu ve babaydı yetenekli kişilerdi.
İşi biliyorlardı zorlanmadım.
Bugün sözde sıvacı ve mantolama yapımı başlayacak saat 9 00 henüz gelmediler.

Eklenen Resimler

Eski 24-09-2020, 17:10   #180
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Altın çileklerim ilk mahsulü tadı mükemmel ve gojiberi bi ayrı güzel, yemeyi fazla kaçırınca rahatsız ediyor.
Niğde de hurma yetiştirmek ayrıcalık.
Bir tanesinin içinden 6-7 tane çekirdek çıkıyor.
Hepsi doğal ilaç kullanmadım.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020