agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)
Reklam


Beğeni Düzeni528Beğeniler

Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-12-2018, 03:55   #121
Ağaç Dostu
 
Kozanli's Avatar
 
Giriş Tarihi: 13-09-2015
Şehir: Bursa/Emirsultan
Mesajlar: 489
Sayın Muda, yazımın başlığına sizin adınızı yazmakta yanlış yazdığımın farkına vardım.
O yazımda size karşı hiçbir negatif yok, olamazda.
Satır satır başlıklar alıp bu kadar zaman harcadığınıza da emin olun üzüldüm.
Ben, sizin gibi satır satır başlıklar alıp cevap veremeyeceğim çünkü, bir sayfadan nasıl bir başlık kopyalandığını bilmiyorum.
Benim bu kadar uzun yazmaya hiç vaktim yok.
O yazımda sizin adınız adı altında sevgili dongyul'a sitem ediyorum.
Sizin, iyi niyetle yazdığınız yazınıza ne haddime kabalık yapmak.
Üzgünüm üzgünüm!
Sevgiler saygılar…

Muda ve yasaryasaryasar beğendi.
Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2018, 07:35   #122
Ağaç Dostu
 
g.c.'s Avatar
 
Giriş Tarihi: 18-05-2016
Şehir: Magnesia
Mesajlar: 529
Haddim olmayarak yazıyorum...

Sevgili Kozanli ağabey, banka paylaşımı ile ilgili aktardığın bilgi yanlış ve konunun özü sevgili Dongyul'un belirttiği gibi.

Sevgili üstad Dongyul, cevaben yazmış olduğun ileti gerçekten haddinden fazla sert. Tahminimce Kozanli'nin yurtiçi-yurtdışı deneyimlerini kıyaslamasından ve kendi üslubu sana yabancı gelmiş olabilir diye düşünüyorum.

Sevgili moderatörler, Kozanli ağabeyin başlığı içerik olarak "sürdürülebilir doğal tarım bahçeleri" alt başlığından ziyade "üyelerin bahçeleri" başlığına daha uygun.

Sevgili Muda'nın iletisine katılıyorum. Ekleme olarak yapmak istediğim şey ise Kozanli gibi renkler her toplulukta kolaylıkla rastgelmez. Paylaşımları ve birikimlerini aktarma biçimi kendine has. Kendisini kırıp inciterek agaclar.net'e küstürmemek gerek.

Son söz sizler güzel insanlarsınız. Orta noktada buluşup anlaşabilecek olgunluğu gönderebileceğinizini biliyorum. Benim gibi takipçilerinizi böyle negatif iletiler ile üzmeyin...


Düzenleyen g.c. : 07-12-2018 saat 07:36 Neden: noktalama
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2018, 09:51   #123
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 16-11-2018
Şehir: eskişehir
Mesajlar: 211
Bir kitapta okumuştum, what went wrong, şimdi tekrar aradım ama bulamadım orada diyorki, Osmanlılar(Türkler), yüzlerce yıl güçlü ordularının kazandığı savaşların etkisiyle problemleri tartışarak çözebilmeyi(**** çözülebileceği gerçeğini) 1890 larda anlamaya başladılar, daha doğrusu problemleri tartışarak çözme fikrini kabul etmeleri 1890 larda başladı, diyor.
Bu gerçeği pek çok forumda gördüm tıpkı burda da olduğu gibi. Bizler hala tartışmayı bilmiyoruz bizler hala güçlü olanın sadece kendimiz olduğundan eminiz. Karşı tarafında en azından azıcık gücünün olabileceği gerçeğini kabullenemiyoruz. Buna ben kendim de dahilimdir sonuç olarak aynı toplumun aynı kültürün ürünleriyiz.
elin gavuru cvp veririrken seni kırmamak için yanlış bile olsan, önce kesinlikle haklısın AMA diye başlayıp .....
Ha bu tavır çokmu iyi, hayır bu tavırda 2 yüzlülüğün resmidir. Ama en azından kavganın önüne geçiyor.

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2018, 10:35   #124
Ağaç Dostu
 
david72's Avatar
 
Giriş Tarihi: 26-03-2015
Şehir: Ankara
Mesajlar: 372
Başlığı daha fazla konu dışı meselelerle ağırlaştırmak istemiyorum ancak yazmadan da edemeyeceğim: Bence sayın kozanlının da benim de sizin de sayın dongyul unda hepimizin biribirimizden öğreneceği çok şey var. Forumda altı üstü bir avuç insanız. Ben şahsen şurada 1-2 senedir aktif olarak giriyorum, bitkiler, bonsai ve kaktüsler hakkında çok şey öğrendim. Lakin sanal ortamın sıkıntılarını ben de çekiyorum, yazımınıza çok hakim değilseniz yanlış anlaşılmalar maalesef oluyor. Bazen birbirimize sert de davranabiliyoruz ancak bitkilere, doğaya, çevreye, burdaki ortak meseleler hakkında kendini geliştirmek maksadıyla üye olan ve okuyan zamanla da kendi tecrübelerini paylaşan herkes değerlidir bence.
Ben burdaki herkesi seviyorum, sevmesen hergün birkaç saatimi ayırmam.
Ortada bir anlaşmazlık varsa o da sayın kozanlı nın memlekete adapte olamamasından ara sıra konu dışı paylaşımından diğer taraftan da bizlerin buna tepki geliştirmemiz olabilir.
Sayın dongyul un de kaba davrandığını düşünmüyorum lakin en doğal hakkı olan fikrini beyan etmiş. Sonraki yazışmalar için birşey diyemeceğim. Kimse yazdığından içi ferah değildir biliyorum.
Sayın kozanlıya da sonradan Türkiye ye gelmiş hatta burada dilimizi öğrenmiş birisi olarak burdaki sitemi anlayıp etrafına güzel örnek olmasını tavsiye edebilirm. Eminim yüreği memleketindedir ancak medeniyet ve insan ilişkileri özellikle profesyonel iş yapmak konusunda çok şeyi özlüyordur. O yüzden eleştirmek yerine en azından etrafına örnek olmak, yanlışları görüp bunlara tefekkür ederek çözüm yolları aramak daha doğru olur diye düşünüyorum.
Saygımla

chelik26 beğendi.
david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2018, 19:58   #125
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 28-11-2018
Şehir: BURSA
Mesajlar: 87
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Benim özür dileyip dilemem sizin kararınızamı kaldı. Ben özür dilencek bir şey göremiyorum. Bir de benim konuşma tarzım bu şekilde, argo ya da küfürlümü konuşmuşum gayette mesajımın altında yazdım

Ayrıca siz neden savunmaya geçiyorsunuz. Ben kendisiyle konuşuyorum üçüncü kişilerin adını vermedim.


Ayrıca uzatmayı düşünmüyorum bu konuyu burada kapatıyorum bir daha cevap yazmıcam!!!
siz bu tarzınızla beğenmediğiniz şahısları küçümseyip eleştirmeye cüret edeceksiniz ama kimse size laf söyleyemeyecek. küçük dağları ben yarattım diyorsunuz. bakın ben sizi eleştiriyorum şimdi;
ilk saldırıız
hiç alakası yokken üye kozanlının yabancı kelimesini kulanmasını eleştirip olayı ırkçılığa çektiniz (maksadı aşan haksız saldırı provoke, gerilim yaratma) ki -yerli olmayan- mı demeliydi güncel akışta hepimiz farklı millete yabancı deriz ya da ülkesinin adıyla tanımlarız eleştirinize rağmen kendisi sitemini yenilikçilik diye izah etmiş. ve en çok o dikkat ediyordur emin olun "yabancıların" içinde yaşadığından. devamında yine siz
"Bazen dikkat ediyorum Avrupa da yaşamışlığın ve görmüşlüğün sonucu olarak genelde bizleri onlarla kıyaslamaya gidiyorsunuz. Ancak aynı kulvarlarda değiliz, malasef. Her milletin bir karakteri bir yapısı mevcut bunu bilerek kabullenmek gerekli. Değiştirmeyi denediğinizde çarkların dişleri kırılır"

diye saçmalayarak sanki hiç birimiz ülkeyi eleştirmiyormuşuz gibi kıyaslamıyormuşuz gibi ders vermeye çalışmıssınız.
TDK: Yabancı sıfat
1. sıfat Başka bir milletten olan, başka devlet uyruğunda olan (kimse), bigâne, ecnebi
2. Başka bir milletle ilgili olan
3. Aileden, çevreden olmayan (kimse veya şey), özge
4. Tanınmayan, bilinmeyen, yad

2. saldırınız
bankada karşılaştığı yanlış anlama olayını kendi algısına göre dile getirmesine tepkiniz
"Siz bence bedeninizi burada ruhunuzu halen avrupa bırakmışsınız gibi biraz sistemden bir habersiniz
bir haber olduğunuzda ortada
bu tarz paylaşımlar yaparak bilmediğinizi gösteriyorsunuz
Bilip bilmeden atıp tutmuşsunuz
bu tarz yersiz konularda yazmayın derim. Gülerler yani!!!"
ve kabalık için kusurubakmayın lütfen" diye düşülen not,

şaka mı bu eleştiri gelince küfür ve hakaret etmedim diyorsunuz küfretseniz daha iyi bence. kırıcı küçümseyici sözcüklerle ortamı geren sizsiniz. empati yapmıyorsunuz. içimizden biri arayış içerisinde ve kararsız kendine ait olan sayfada duygularını huzursuzluğunu dile getiriyor art niyeti yok olduğu gibi uslubu tarzı, ki bu hepimizin içindeki endişe, baba ocağına dönsem yapabilir miyim memleketin farklı bölgelerinde daha cazip ve rahat ortam olabilir mi üstesinden gelebilir miyim daha mı kötü olur birikimlerimi nasıl değerlendirsem vs. gibi sorularla boğuşmuyormuyuz. gözlemlerini paylaşıyor. niyetiniz "iyi" olsaydı yabancı kelimesine gereksizce porovoke cevap yazmazdınız, banka olayına açıklayıcı bilgiyi sürekli küçümseyerek vermezdiniz. şikayet ettiğiniz ötekileştirmeyi şekilci bakış açınızla gereksiz çıkışlarınızla siz yapıyorsunuz hemde bilinçli, tepkileri görünce konunun yer burası değile getirip verdiğiniz cevaba bakın;

"Biraz gıcık oldum bu konuya bu tarz bir saçma bir paylaşım yapıyor eleştiriyor beyfendi ama düşünmüyor nerede yazdığını!!! bu konunun yerimi burası!!! burada kimse kimseyi eleştiremez ve yaptığı yanlış bilgi paylaşımına sert tepki gösteriyorum ki daha önce yapmış olduğu gibi tekrar yanlış paylaşım yapmasın diye... Bir kaç yorum üsttede hatta kendisini uyarmıştım!"

diye şımarıkça pişkinlik yapıyorsunuz. kimse kimseyi eleştiremezse, sizin yaptığınız nedir.
muhatabınızı, sayfasındaki gözlem ve sitemlerini küçümseyerek eleştirmek size serbest ama onun yaşadığı deneyimleri yazması yasak, pardonda siz kimsiniz. kendinizle ilgili özeleştiri yapmalısınız.
sayfanın yeri yanlışsa yönetime bildirilir. maksadı aşan garezle saldırılmaz.

su teresi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2018, 20:23   #126
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 28-11-2018
Şehir: BURSA
Mesajlar: 87
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi david72 Mesajı Göster
Başlığı daha fazla konu dışı meselelerle ağırlaştırmak istemiyorum ancak yazmadan da edemeyeceğim: Bence sayın kozanlının da benim de sizin de sayın dongyul unda hepimizin biribirimizden öğreneceği çok şey var. Forumda altı üstü bir avuç insanız. Ben şahsen şurada 1-2 senedir aktif olarak giriyorum, bitkiler, bonsai ve kaktüsler hakkında çok şey öğrendim. Lakin sanal ortamın sıkıntılarını ben de çekiyorum, yazımınıza çok hakim değilseniz yanlış anlaşılmalar maalesef oluyor. Bazen birbirimize sert de davranabiliyoruz ancak bitkilere, doğaya, çevreye, burdaki ortak meseleler hakkında kendini geliştirmek maksadıyla üye olan ve okuyan zamanla da kendi tecrübelerini paylaşan herkes değerlidir bence.
Ben burdaki herkesi seviyorum, sevmesen hergün birkaç saatimi ayırmam.
Ortada bir anlaşmazlık varsa o da sayın kozanlı nın memlekete adapte olamamasından ara sıra konu dışı paylaşımından diğer taraftan da bizlerin buna tepki geliştirmemiz olabilir.
Sayın dongyul un de kaba davrandığını düşünmüyorum lakin en doğal hakkı olan fikrini beyan etmiş. Sonraki yazışmalar için birşey diyemeceğim. Kimse yazdığından içi ferah değildir biliyorum.
Sayın kozanlıya da sonradan Türkiye ye gelmiş hatta burada dilimizi öğrenmiş birisi olarak burdaki sitemi anlayıp etrafına güzel örnek olmasını tavsiye edebilirm. Eminim yüreği memleketindedir ancak medeniyet ve insan ilişkileri özellikle profesyonel iş yapmak konusunda çok şeyi özlüyordur. O yüzden eleştirmek yerine en azından etrafına örnek olmak, yanlışları görüp bunlara tefekkür ederek çözüm yolları aramak daha doğru olur diye düşünüyorum.
Saygımla
sizce üye donygul hiç kaba değil sorun üye kozanlının deneyimlerini gözlemlerini eleştirilerini kendi sayfasında yazmasında hele avam uslupla hiç yazmamalıydı herkese faydalı bilgi versin duygularını kendine saklasın ülke ne kadar bilgili ve elit dolu ve öyle müreffehki kimse eleştiremez. tecrübelerini akademik dil kullanarak size sunacaktı.ve konunun yeri burası değile getirerek suç bastırmalar. siz, üye kozanlıyı eleştirip beklentinizi yazıyorsunuz ama onun kendi sayfasında genel ifadelerle yaptığı gözlem ve eleştirilere itiraz ediyorsunuz. bunun adı çifte standarttır.uslubunuz ne kadar naif olursa olsun yaptığınız kendinden olmayanı ötekileştirmektir. siz empati yaptığınız düşünebilirsiniz ama henüz muhatabı kendi bakış açınızla değerlendirdiğinizin farkında değilsiniz. empati karşınızdakinin düşüncesi yaşamı inancı algısıyla olaya bakarak yorumlayıp çözüme gitmektir kendinizce yorumlamak sempatidir.
küstahım evet.

vural-can ve Kozanli beğendi.
su teresi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2018, 14:37   #127
Ağaç Dostu
 
Kozanli's Avatar
 
Giriş Tarihi: 13-09-2015
Şehir: Bursa/Emirsultan
Mesajlar: 489
Sayın su teresi, öncelikle size teşekkür ederim.
Duygularıma tercüman olmuşsunuz.

İl dışından misafirlerim vardı.
Artı inşaatımı takıp ediyorum.
Cevaben yazmış olduğum bu yazıyı paylaşmak için siteye girdiğimde yorumunuzu gördüm.
Size teşekkür edip çıkmak istedim ama bu eleştiri ve saldırılara sessiz kalmamak için yinede paylaşıyorum.
Yorumunuz için teşekkür ederim..

“ İnsanların önem vermesini önemserseniz, onların mahkumu olursunuz.
İşinizi yapın ve geri çekilin; dinginliğe giden yegane yol budur” der!
Lao Tzu
Ben bu sayfayı açalı epey zaman oldu.
Ve burada da hep karışık paylaşımlar yapmışım.
Yanlış bir yerde konu başlığı açmam sizi niye rahatsız ediyor?

Bu siteyi yöneten, dizayn eden siz misiniz?
Site yöneticileri açılan konuları, yazıları okumadıklarını mı düşünüyorsunuz?
Hatırladığım kadar, Sayın malina “bu yazdığınız şu başlık altında daha uygun, oraya taşıyım mı “ diye birkaç defa uygun gördüğü yere taşıdı.

Site yöneticisinin üslubuna dikkatinizi çekerim.


Yoksa, sizi rahatsız eden o paylaşımımın son cümleleri mi?
Renginize mi ayak bastım.
Ben bu ülkede yirmi ay askerlik yaptım.
Göçmen de değilim.
Göçmen olsanız bile neyi değiştirir.
Seceresini sürseniz koyu Karaman'lıdır.
Uzun süre yurtdışında yaşadım ise buda benim farklılığımdır ve artımdır.
Güzelle çirkini ayırt etmen, farklılıklar görmenden geçer.
Had bildirmeye kalkanlar önce kendi haddini bilmelidir.

Ben bu ülkenin has evladıyım.
Doğma büyüme Türkiyeliyim.
Kurtuluş savaşında beş evladını şehit vermiş dedenin torunuyum.
Adım da Dede.
Çocukluğunda yalın ayak, gençliğinde kara lastik giyip pullukla at çifti ile tarla sürmüş orakla ekin biçmiş biriyim.
Her ne yazdım paylaştım ise orada duruyor.

Yaşımı merak etmişler.
Gençsem toy, cahil
Yaşlı isem, ihtiyar bunak değerlendirilmesi yapacak anlaşılan.
Bir zırva çıkacak hakaretvari saldıracak, bu benim üslubum, tarzım diyecek övgüler alacak.
Ben üslubum ve tarzım ile kendi açtığım sayfada paylaşım yapınca saldırılacak, yok öyle bişey!
Herkes haddini bilsin!
Yarası olan gocunur!
Öyledir ukalayım!

Eklenen Resimler
    
su teresi beğendi.
Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2018, 14:21   #128
Ağaç Dostu
 
Kozanli's Avatar
 
Giriş Tarihi: 13-09-2015
Şehir: Bursa/Emirsultan
Mesajlar: 489
Mavi Konak

Pencerelere saç kanatlı kapak yaptıracağım. Name:  FB_IMG_1545055780245.jpg
Views: 470
Size:  41.7 KB
Bu renk mavi boya ile boyanacak.
Name:  FB_IMG_1545056313140.jpg
Views: 478
Size:  48.9 KB
Mantolama işini 7-8 aya bırakacağım kuruması için.
Şimdilik yinede duvarın yüzeyine badana yapacağım.
Saç olan kısımları maviye boyarsam duvar boyası olarak nasıl boya kullanmalıyım?
Önerilerinize açığım.

Eklenen Resimler
  
Ayazkızı beğendi.
Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2018, 14:59   #129
Ağaç Dostu
 
g.c.'s Avatar
 
Giriş Tarihi: 18-05-2016
Şehir: Magnesia
Mesajlar: 529
Kozanlı ağabey mantolama yaptıracaksan boya fuzuli masraf olmayacak mı? Isı yalıtımlı boya yapılmayacaksa bu haliyle kalması daha iyi değil mi? Sırf görsel kaygı ile yapılacak boyama israf gibi geldi bana. Tabi yine de sen bilirsin.

Kozanli beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2018, 15:18   #130
Ağaç Dostu
 
Kozanli's Avatar
 
Giriş Tarihi: 13-09-2015
Şehir: Bursa/Emirsultan
Mesajlar: 489
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
Kozanlı ağabey mantolama yaptıracaksan boya fuzuli masraf olmayacak mı? Isı yalıtımlı boya yapılmayacaksa bu haliyle kalması daha iyi değil mi? Sırf görsel kaygı ile yapılacak boyama israf gibi geldi bana. Tabi yine de sen bilirsin.
Evet, fuzuli ama böylede 7-8 ay durması hoş olmuyor.
Şimdi montoloma yaparsam içe kusma yapar.
Bu yüzden Haziran veya Temmuz u bekleyeceğim..

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2018, 08:55   #131
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 28-11-2018
Şehir: BURSA
Mesajlar: 87
Merhaba umarım sağlık ve kolaylıkla tamamlar yaşamın keyfini çıkarırsınız. boya konusunda maviye beyaz kirli beyaz ya da bej gider sanırım. bodrum evlerinde görsellere bakabilrsiniz veyahutta google görsellerinde mavi panjurlu ev yazdığınızda çıkan resimler ki bence mavi ciddi bir renk sevimli neşeli sıcak durmuyor. elbette sizin zevkiniz önemli boyada alınmış canınız ne isterse o olmalı.

Kozanli beğendi.
su teresi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2018, 10:09   #132
Ağaç Dostu
 
Kozanli's Avatar
 
Giriş Tarihi: 13-09-2015
Şehir: Bursa/Emirsultan
Mesajlar: 489
Merhaba,
Alışılmışın dışında olmasını istiyorum.
Şu resimlere bakınca insan huzur buluyor.
1990 yılında Avrupa'da tanıdığım biri, kapı, pencere, kolon ve alın tahtaları maviye boyamıştı.
Ben dahil çok kişi eleştirmiştik.
Daha sonra hepimiz alışmıştık.

Eklenen Resimler
  
g.c. beğendi.
Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2018, 23:21   #133
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 25-08-2008
Şehir: İstanbul,Bandırma
Mesajlar: 32
Bu mavi beyaz renk seçiminin yanliş hatırlamıyorsam bir sebebi var.Kapı eşiklerinin ve pencere pervazlarının parlak mavi olması,akrep,böcek ve yılan gibi ev içerisinde istenmeyen arkadasların ev içerisine girmemesini sağlamak amacıyla oldugunu okumustum..Onlar için bir nevi caydırıcı unsur..

ihsaniye ve Kozanli beğendi.
Turgay78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2018, 16:27   #134
Ağaç Dostu
 
Kozanli's Avatar
 
Giriş Tarihi: 13-09-2015
Şehir: Bursa/Emirsultan
Mesajlar: 489
Hırsız, sıfırlamış

İnşaatımdan yürütmüşler.
Büyük kahramanlık yapmışlar.

Güvenlik güçleri iz peşinde.

Eklenen Resimler
   
Ayazkızı beğendi.
Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2018, 21:32   #135
Ağaç Dostu
 
Kozanli's Avatar
 
Giriş Tarihi: 13-09-2015
Şehir: Bursa/Emirsultan
Mesajlar: 489
Mavi Konak

Bir çok olumsuzluk yaşasakta 33 günlük uğraşın sonucu mütevazi 100 m2 lik bir yazlık evimi, eksik yönleri ile bu duruma getirmenin mutluluğunu yaşıyorum...

Eklenen Resimler
   
Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2018, 07:37   #136
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 13-12-2017
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 355
Galeri: 5
Evin giriş kısmı ne kadar tanıdık geldi sayın Kozanlı...

Kozanli beğendi.
elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2018, 11:06   #137
Ağaç Dostu
 
Kozanli's Avatar
 
Giriş Tarihi: 13-09-2015
Şehir: Bursa/Emirsultan
Mesajlar: 489
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin Mesajı Göster
Evin giriş kısmı ne kadar tanıdık geldi sayın Kozanlı...
Terası iki metre genişliğinde yapmakla hata etmişim, ileride mutlaka genişleteceğim.
Terasın altını kümeslik yaptım.
Plan proje benim değil, çevredeki oturan komşularımın önerileri.
Ben sadece bir depo yapıp elektrik alacaktım.
Komşular, madem inşaat actın büyüt ileride oturursun dediler.
Bu vesileyle bağladılar beni.
Şimdi bu alanda neler dikim yapabilirim onun hesabını yapıyorum.

Eklenen Resimler
  
ezo, Ayazkızı ve blnturkek beğendi.
Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2019, 23:13   #138
Ağaç Dostu
 
derin35's Avatar
 
Giriş Tarihi: 20-03-2017
Şehir: izmir
Mesajlar: 131
Sayın Kozanlı, maceranızı baştan itibaren okudum. Eviniz çok güzel olmuş. Nasıl desem ki, ciğerci dükkanının önündeki kedi gibi baktım evinizin fotoğraflarına. Dilerim ben ve benim gibi bahçeli ev hayali olan herkes hayaline kavuşur. Size de evinizde sağlıklı, uzun bir yaşam dilerim. Devamını heyecanla bekliyoruz. Sağlıcakla kalın.

Kozanli beğendi.
derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2019, 18:24   #139
Ağaç Dostu
 
Kozanli's Avatar
 
Giriş Tarihi: 13-09-2015
Şehir: Bursa/Emirsultan
Mesajlar: 489
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin35 Mesajı Göster
Sayın Kozanlı, maceranızı baştan itibaren okudum. Eviniz çok güzel olmuş. Nasıl desem ki, ciğerci dükkanının önündeki kedi gibi baktım evinizin fotoğraflarına. Dilerim ben ve benim gibi bahçeli ev hayali olan herkes hayaline kavuşur. Size de evinizde sağlıklı, uzun bir yaşam dilerim. Devamını heyecanla bekliyoruz. Sağlıcakla kalın.
Sayın derin35, iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
İnşallah emellerinize erişirsiniz.
Herşeyin gönlünüzce olmasını diliyorum.
Şimdilik kar ❄ kış dolayısıyla bu aşamada bıraktım.
İç dizayn çalışmaları var.
Bazı şeyler mizacıma ve alışkanlığıma uymasada oluruna bırakmak zorunda kaldım.
Örneğin, yağmur yağıyor, kar yağıyor, hava soğuk, başım-dişim veya çocuk hasta gibi bahanesiyle çalışmaya gelmeyen elaman nedeniyle işler aksıyor.
Oysa ben, yurtdışında eksi 35 c de çalıştığımı ve eksi 20-30 c de bağ budadığımızı söylediğimde, o soğukta bağmı budanır diyebiliyorlar.
Bahçe kapısına otomatik takılacak tam iki haftadır bekliyorum.
İnşaat yaptıranlara Allah'tan sabır diliyorum

Eklenen Resimler
   
Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2019, 13:48   #140
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 15-12-2009
Şehir: İSTANBUL
Mesajlar: 1,032
Galeri: 4
Sayın Kozanlı,

Yazlık evinizde mutlu, sağlıklı ve keyifli günler geçirmenizi dilerim.

Polemikler hariç tüm ev yapım aşamalarını okudum. Polemik yazmayı ve okumayı sevmem.

Sizin yerinize olsam ev ve arazide neler yapardım diye düşündüm. Teras dediğiniz verandanın altını kümes yapmaz, koku ve zıplayan haşerelerle uğraşmamak için evin en az 10 metre uzağına rahat temizlenebilen, düzgün bir kümes yaptırır(bakınız Meyvelitepe bahçesi), gübrelerinin dağılımı, yabani otların azalması için 100 metre tel çit ile gezen çit yapardım.

Şimdiden hakim rüzgar tarafına, yöreye uygun rüzgar önleyici ağaçlar, yazın gölge yapması için evin güney batı yönüne yaprak döken ve çabuk büyüyen bir ağaç dikerdim.

Evin yakınına bir kameriye yapar ev ile arasına düzgün yaya yolu yapar, etrafına gül ve sarmaşıklar dikerdim.

Düşünceme göre de en önemli olarak bir toprak altı su deposu yapar, evin oluklarından akan yağmur sularını, yazın azalarak kumlanan artezyen suyunuzun ve bazen şehir sularına yazın ilave edilen bitkilere zararlı maddelerin uçması için dinlendirmek iyi olur sanırım. Ayrıca gübre ve pH ayarlama olanağı iyi olacaktır. Ayrıca kameriye'nin ve yollarının yağmur sularını depoya yönlendirirdim. Malum Niğde'nin yıllık ortalama yağış miktarı 400 mm/m2 den azdır. Bu nedenle en fazla 40 tonluk depo yeterli olacaktır.

Bu arada bu evin Niğde de yapıldığını varsayıyorum. Yazmamanıza rağmen kuyu açılışı sırasında çalışanların arabalarının plakası Niğde idi. Varsayım oradan.

Bunlar benim düşüncelerim. En iyi karar insanın kendi kararıdır.

Her şey gönlünce olsun.

ihsaniye ve Kozanli beğendi.
OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2019, 18:11   #141
Ağaç Dostu
 
Kozanli's Avatar
 
Giriş Tarihi: 13-09-2015
Şehir: Bursa/Emirsultan
Mesajlar: 489
Sayın OSMAN45, öncelikle güzel dilekleriniz için teşekkür ederim.
Önerilerinize gelince, sizinde dediğiniz gibi düşüncelerim yanında peyzaj firmaları ile de istişare içindeyim.
Evin yakın çevrelerine bodur ve uzaklara boylanan ağaçsı fidanlar dikmek gibi tasarım yapmaktayız
Lâkin, kış dolayısıyla toprak tesviyesi ve peyzaj işlerini yapma olanağı bulamıyoruz.
15-20 cm kar ❄ var.
Teras altını kümeslik yapma fikrinden çoktan vazgeçtim.
Çünki, burada yıl oniki ay gibi kalma düşüncem yok.
Böyle oluncada herhangi bir canlıya acı çektirmek istemem.
21 dekar yer, kümes veya herhangi bir barınak için oldukça geniş alan var.
Su deposuna gelince hiç düşünmüyorum.
Yağmur suyunu oluklardan akanı depolamayı düşündüm. Şimdilik bir tonluk bidon aldım.
****** çok küçük yetersiz ama sondaj kuyumuz var.
Komşular yeraltı su sıkıntısı olmaz buralarda diyorlar.
Bu yüzden ben de ikilik suyu dörtlük sondaj vurdum ki sanayii cereyan almak için hat döşettim. Üç dekar alanın dışındaki kalan araziye bu yıl lahana dikimi yapılacak.
Evin çevresinde yapacağım bitkiler için damlama usulü döşeme yapacağım.
Kameriya yapmayı ileriye dönük düşünüyorum.
Hatta 4x20 yüzmek için havuz ⛲ yaptırma gibi planlarım var.
21 dekar alan (18 parsel) zaten tel örgü ile çevrili.
Bu alan daha önce elmalıktı 🍎 tarım ile uğraş veren komşularım oldukça çok, dayanışma içindeyim…
Önerilerinize ve fikirlerinize devamı için şimdiden teşekkür ederim.
Önümüzdeki hafta elektrik geliyor herhangi bi aksilik çıkmazsa tabii.
Elektrik işini halletmeden bi yere gidemiyorum, bu nedenle her ay için 100 Euro ceza almaktayım.
Yurtdışı çıkış-giriş yapmam gerekiyor.
Artık İpsala'mı veya Kapıkule'mi olur yakın bir gümrükten çıkıp giriş yapmalıyım ki buradaki işlerimi tamamlayabiliyim.

vural-can beğendi.
Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2019, 12:50   #142
Ağaç Dostu
 
Kozanli's Avatar
 
Giriş Tarihi: 13-09-2015
Şehir: Bursa/Emirsultan
Mesajlar: 489
Bölgeye son 30 yılın kârı yağıyor.
Kar ve tipi.
Görüş zaman zaman sıfıra düşüyor...

Eklenen Resimler
 
Mangonas beğendi.
Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2019, 01:56   #143
Ağaç Dostu
 
derin35's Avatar
 
Giriş Tarihi: 20-03-2017
Şehir: izmir
Mesajlar: 131
Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Forumda '' bu ustalar beni kanser edecek'' diye başlık vardı. Gerçekten ustalarla uğraşmak sabır işi.

Siz zorlukların çoğunu aşıp, finale yaklaşmışsınız.

Her şey bitince bahçenizin sefasını sürmek paha biçilemez.
Güzel günler dilerim.

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019