agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni1174Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-05-2019, 01:19   #181
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Sn.Muda

Bilmem İklimden, bilmem bahçenin vahşi şekilde bırakılmasından dolayı börtü böcekten kaynaklı bir zarar görmüyorum. Yiyecek o kadar çok şey var ki benim diktiklerime sıra gelmiyor sanırım.

Bu sebepten fazla endişenmiyorum.

ihsaniye ve g.c. beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2019, 01:45   #182
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Bahar haberleri.

Yaklaşık 1200 m rakıma rağmen havaların ısınmaya başlaması, ekim dikim işlerine başlamamı söylüyor. Ramazan rehavetine yenik düşsem de bir haftadır bostan işlerine hafif tempoda başladım.

Bezelye, bakla ve soğanları saymazsam sezonu açamadım diyebilirim. Bakla ve bezelyeler çiçekte ama daha meyvalarını göremedik. Soğanları taze olarak tüketmeye başladık.

Geçen yılki kuru soğanları hala bitiremedik. Sanırım kuru soğanlar en karlı yatırımımız oldu.

Bu sene geçen sezon tohumdan ürettiğim arpacıkları da deniyorum. Birkaç sene içinde soğanda dışa bağımlılıktan kurtulacak gibiyim.

Bu sene gübre işini de çözdük. Fabrika yemi yiyen hayvanların gübrelerini bahçeye sokmuyorum. Bir komşumuz sadece doğadan yedirerek keçi yetiştiriyor. Ondan bir römork gübre temin ettim. Fakat traktörü biraz sıkıntılı olduğundan bahçe girişine, en düşük kotlu noktaya boşaltabildik. Taze keçi gübresi. Köylüler yazın kuru dönemde alsaydın kullanımı kolay olurdu diyorlar, ama yaşını da kullanıyorlarmış.

Gübreleri yukarıya el arabasıyla çıkartıyoruz. Bir kişi el arabasını sürerken diğeri bir iple çekiyor yine de çok zorlanıyoruz.

Bu gübreleri açtığımız dikim çukurlarına koyup bekletiyorum. Dikim sırasında da çukur kenarındaki toprağı çapalayarak çukuru dolduruyor ve dikim yapıyorum. Toprağı sürmüyorum, bellemiyorum. Seneye de ilave toprak işlemesi yapmadan aynı noktalara ekim yapacağım.

Eski 24-05-2019, 01:53   #183
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Frenk ve bektaşi üzümleri.

Meyvalar iyice belirginleşti.

Name:  Bektaşiler 24 Mayıs 2019.jpg
Views: 580
Size:  56.4 KB

Nasipse ilk defa tadına bakacağız.

Eski 24-05-2019, 02:01   #184
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Şenberber fasulye.

Geçen sene Heyyamola'dan tohum paylaşımında almış ama dolu ve bakımsızlık sebebiyle ancak tohum alabilmiştim. Bu sene iddialıyım. Sırıklarımın boyu neredeyse 4m.

Ektikten bir hafta sonra bostanı şenlendirmeye başladılar. yanlarına kırk günlük Göynük mısırı ve balkabağı da ektim. Henüz onlardan bir ses çıkmadı.

Name:  Şenberberler çıkıyor 24 Mayıs 19.jpg
Views: 586
Size:  65.6 KB

Name:  Ayvaların altı 2019 24 mayıs.jpg
Views: 587
Size:  40.7 KB

Eski 24-05-2019, 02:11   #185
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Ayrıca 30 kök kadar Ayaş1996 domates, beyaz kışlık karpuz, yenidünya karpuzu, karnabahar, pırasa, lahana, mor lahana, barbunya, çörek otu, tere
kabak, yaban havucu, turp da ektim. Meydana çıkarlarsa fotoğraflamaya çalışacağım.

Ayaş1996 hariç fideden yetiştirdiğim bitkiler bayram sonrası toprakla buluşmayı bekliyor.

Eski 24-05-2019, 02:18   #186
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Davetsiz misafirler.

Bodrumda yeni ördüğümüz duvara bir kalas dayalı duruyordu. Kalabalık yapmasın diye kaldıracaktık ki tam duvara dayanan kısmına bir kuşun yuva yaptığını gördük. Kalası öylece bıraktık. Yuva boşken bir göz attığımda beş tane serçe parmağımın tırnağı ebatlarında yumurta gördüm.

Bir haftadır kedilerimiz farketmesin diye dua ettik durduk.

Bu günde bu manzarayla karşılaştık.

Name:  Garajdaki yavrular 24 Mayıs 19.jpg
Views: 580
Size:  59.3 KB

İnanılmaz küçükler.

Umarım misafirleri sağ salim uğurlayabiliriz.

Eski 16-07-2019, 14:16   #187
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Bu sıralar köyde internet bağlantımın çok kötü olması, forumu ihmal etmeme neden oldu. Hemen her gün giriş yapsam da, bahçem hakkında bir şeyler paylaşmak, hele hele fotoğraf yüklemek neredeyse imkansız. Forumda bir şeyleri tıklayıp çay demlemeye gidiyorum ki gelene kadar sayfa açılsın.

Birkaç günlük İstanbul ziyaretimi fırsat bilerek birkaç kelam edeyim istedim.

Öncelikle yıllarca, şehir kaçkınları acaba hallerinden memnunlar mı; bir müddet sonra pişmanlık duyuyorlar mı; şehri ve imkanlarını, muhtelif çevrelerini özlüyorlar mı; gibi soruları kafamda taşımış biri olarak, belki birkaç kişinin yükünü hafifletirim umuduyla hâlihazırdaki düşüncelerimi yazayım.

Şu an iki gündür İstanbul'dayım. Eskilerin tabiriyle "Kendim gurbet elde, gönlüm sılada." diyerek ifade edebiliyorum ruh halimi.

Bir nedenden dolayı İstanbul'a gitmek gerektiğinde Eşim'le topu birbirimize atıyoruz. "Sen git, hem şunu, şunu da yaparsın... " türünde çümlelerle başlayan tatlı bir münakaşa çıkıyor. Çok iyi bir sebep öne süremezsem tabii ki hanımın dediği oluyor.

İlçede, kendi sosyal sınıfıma has sohbetler yapabileceğim birkaç kişiyle bir hukuk oluşturdum. Aileye yeni giren bir bebeğin kabullenilişini bilirsiniz. Otuz yıllık oğulken, kardeşken o bebeğin annesi/babası olma sıfatınız eski sıfatlarınızın önüne geçiverir. İşte böyle bir kabullenişe benzer şekilde edindiğim dostlar benim içimdeki bir boşluğu da tamamladı. Bu, İstanbul'da bile zaman zaman eksikliğini çektiğim bir şeydi, suyu ormanda değil de çölde bulmak gibi bir şey.

Çölde su bulan biri nasıl o an tüm ihtiyaçları karşılanmış gibi olur da rahatlarsa, ben de şimdilik öyle hissediyorum.

Tabiatla iç içeyim, tefekkür edebilmek için bu güne kadar hiç olmadığı kadar vaktim ve gücüm var. Çevremdeki uyaranlar genelde beni huzura, dinginliğe itiyor.

Bahçemde işler istediğim gibi gitmemiş; her yeri ot sarmış; köpeğim sebzeleri ezmiş, kuşlar üzümsülerimi yemiş; maddi sıkıntılar bitmek bilmiyor; bir türlü inşaat faliyetlerine nokta koyamamışız...

Ne gam...

Tek tek zorların muhasebesinde bakiyeler negatif olsa da, geri geri gidip bütünü gördüğümde "Olamaz, ben bu hâli hak edecek kadar emek harcamadım." diye düşünüyorum.

Eski 16-07-2019, 16:17   #188
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

İki önceki mesajdaki yavruları bizim kediler yemiş. Bir sabah geriye birkaç parça tüy kaldığını gördük.

Kedilerimizi sık sık pençelerindeki tüylerl temizlerken görmek ve bu işi çok masumane yapmaları bizi bu tür durumlara alıştırdı.

Hayattan söz edebilmek için ölüme de ihtiyaç var.

hozat ve g.c. beğendi.
Eski 16-07-2019, 18:27   #189
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Hünnap

Ablam, balkonunda, saksıda yetiştirdiği bir hünnap fidanını bana verdiğinde, yaşatabilecek miyim, meyva verir mi diye düşünmüştüm. Malum soğuk bir iklimimiz var. Sevdiğim pek çok bitkiyi yetiştiremiyorum.

Bu hünnap fidanını da alıp götürdüm ama nereye dikeceğimi bilemedim. Öylece saksısında kaldı. İki kış, bir yaz geçirmekle kalmayıp, geçen yaz birkaç meyva bile verdi.

Name:  2019 hünnap çiçeği..jpg
Views: 519
Size:  55.2 KB

Şimdi de bolca çiçeklendi. Temmuzda çiçeklenmesi de bizim gibi temmuz ayında bile yorganla yatılan bir iklim için ideal bir durum.

"Ey Hünnap!"

"Bu yazı da atlatıp meyva verirsen bahçenin en güzel yerine seni dikeceğim. Forum ahalisi de şahit olsun."

Eski 19-07-2019, 01:08   #190
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Sararan kabaklar.

Hayalbağ'da ilk kez kabak ektim. Pek sağlıklı bir şekilde büyüdü, meyveye durdu.

Name:  2019 iyi kabak.jpg
Views: 487
Size:  43.3 KB

Birkaç gün içinde tadına bakma hayalleri kuruyordum ki, 13-14 cm olan kabaklar sararmaya başladı.

Name:  2019 kötü kabak.jpg
Views: 485
Size:  33.2 KB

Tozlaşma eksikliği olsa bu kadar büyümeden sararması lazım değil miydi?

Sebebi nedir acaba?

Eski 19-07-2019, 08:28   #191
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2016
internette biraz araştırma yapınca Choanephora cucurbitarum (ıslak çürüklük hastalığı)'na benzettim.

https://www.seminis.com.tr/bilgi/has...slak-curukluk/

Asoo ve TCM beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2019, 09:35   #192
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
internette biraz araştırma yapınca Choanephora cucurbitarum (ıslak çürüklük hastalığı)'na benzettim.

https://www.seminis.com.tr/bilgi/has...slak-curukluk/
Bilgi için teşekkürler.

Son yazımdan sonra birkaç kabak daha sarardı, uçları karardı ve öldü. Ama bir çoğu da olgunlaşmaya başladı. Altı üstü iki kök yemeklik kabak var. Şimdi bunları nasıl tüketeceğiz diye kara kara düşünmeye başladık.

Eski 30-07-2019, 11:09   #193
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

İnternet

Temel ihtiyaçlar listesi konusunda çağdaşlarımla taban tabana zıt olduğumu söyler dururdum kendi kendime.

Her ne kadar hayatta kalmak, sağlıklı olmak, mutluluğu yakalamak gibi konulardaki temel ihtiyaç listem değişmemiş olsa da, buna bir ilave yapmam gerektiğini düşünmeye başladım.

İnternet bağlantısı!

Telefon üzerinden bağlanıyorum ve bağlantı kalitesi saniye saniye değişiyor. Düz metinden oluşan bir mesajı bir gün boyunca gönderemediğim oluyor.

Yazıyorum, gönder diyorum, bağlantı kopuyor.

Bilgiye ulaşma konusunda internete bağımlılığımı tespit ediyor ve listeme ekliyorum.

Eski 30-07-2019, 11:29   #194
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Bahçeden hasat yapmaya başladık. Tohum paylaşım etkinliğinden gelen gergana hıyarların bir kısmını kedimiz halletti diğerleri henüz pek küçük. İki üç günde bir aldığımız yarım kg salatalık ticari fidelerden.

Kabağımızın verime geçtiğinide yazmıştım.

Şen berberlerde on gündür gün aşırı yarım kg kadar meyve veriyor.

Name:  Şenberber 2019.jpg
Views: 444
Size:  43.4 KB

Fakat siyah yaprak bitleriyle başım dertte. Elle mücadele ettim fakat inanılmaz bir hızla çoğalıyorlar. Ve kümelendikleri yerlerdeki fasulyelerin şekli bozuluyor.

Name:  Siyah yaprak bitleri.jpg
Views: 470
Size:  45.0 KB

Eski 31-07-2019, 03:35   #195
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2018
Umarım kısa zamanda internet konusu çözümlenir ve okumaktan keyf aldığım hayalbağ hikayelerinizi -yaşam öğretinizi- bizlerle paylaşmaya devam edersiniz. Allah tüm işlerinizde kolaylık ürünlerinize bereket ailenize ve size sağlık afiyet versin.

Asoo ve AkisSoftware beğendi.
su teresi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2019, 12:40   #196
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Meyvalar ne zaman hasat edilir?

İki senedir fındıkların tadına bakıp, haftaya toplayayım diyorum. Vakti geldi dediğimde tek bir meyva bulamıyorum. Dibinde içi yenmiş kabukları seyredip eve dönüyorum.

Geçen sene dikensiz böğürlenimiz olgunlaşmaya başlayınca da benzer bir durum oldu. Yarın toplayayım da çoluk çocuk birer ikişer tadına baksın dedim. Ertesi gün gittiğimde günlerdir olgunlaşma aşamalarını seyrettiğim meyvaların yerinde yeller esiyordu.

Boncok boncuk frenk üzümlerim de aynı akıbete uğrayınca ne yapacağımı şaşırdım.

Karar: Kuşlar hasat etmeden bir gün önce hasat yapılacak.

Not: Bu kararı uygulayınca bektaşi üzümlerinin tadına bakmak nasip oldu. (Yanından geçerken "Yarın şunları toplayayım." dediğimde, hemen geri dönüp topladım.)

Düzenleyen Asoo : 22-08-2019 saat 19:04 Neden: imla
Eski 06-08-2019, 12:57   #197
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
Sayın Asso,
Çok uzun bir süredir siteye uğramıyordum.Oysa ağaçlar.net, benim ilk göz ağrımdır.

Bu gün sizin sayfanıza rastladım ve az bir bölünü okudum.Anlatım biçiminiz,olaylara bakış açınızı, bitki ve doğaya olan tutkunuz gibi yalın ve aydınlatıcı.
Emeklerinizin sizi hep mutlu etmesi dileği ile, şimdilik merhaba diyorum.sizi izlemeye devam edeceğim.

Asoo beğendi.
hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2019, 15:55   #198
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hozat Mesajı Göster
Sayın Asso,
Çok uzun bir süredir siteye uğramıyordum.Oysa ağaçlar.net, benim ilk göz ağrımdır.

Bu gün sizin sayfanıza rastladım ve az bir bölünü okudum.Anlatım biçiminiz,olaylara bakış açınızı, bitki ve doğaya olan tutkunuz gibi yalın ve aydınlatıcı.
Emeklerinizin sizi hep mutlu etmesi dileği ile, şimdilik merhaba diyorum.sizi izlemeye devam edeceğim.
Teşekkürler Hozat.

Her insanda olduğu gibi benim de bir vahşi, bir ehli tarafım var. Bahçemin de bana benzemesini, çoğunluğu vahşi olsa da, ehli bir tarafının olmasını istiyorum. Fakat bu ehli tarafa pek eğilemedim.

Sizin bahçeniz gibi bahçelerden ilham almalıyım.

Eski 22-08-2019, 19:26   #199
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Bir aydır kahvaltıda salatalık/acur ve domatesimiz eksik olmuyor. Yaprak bitlerine mağlup olana kadar fasulye ve barbunya da yedik. Birkaç pişirimlik derin dondurucuya da attık. Ama hasat zevkini bir türlü tadamadım.

Yukarıda saydığım ürünleri gömleğimin kenarına toplayıveriyorum, oluyor bitiyor. Hele acı biberler. Hem kahvaltıda hem yemeklerin yanına 2-3 tane çıksa ne güzel giderdi. Ama nerede. Haftada 2-3 anca çıkıyor.

Rahmetli ağabeyimin bir sepeti vardı bahçeye has, doldurur duldurur gelirdi. Hadi diğerlerini geçtim, 100 kök domatesten bu güne kadar genelde günlük ufak tefek 2-3 tane meyve alınır mı?

Bugün domates çorbası yapalım dedim, nafile... Kahvaltıda az yersek 2-3 güne ancak bir çorbalık domates çıkacak. Tamam biraz geç kaldık toprağa ekimde. Ama her gün yeşil domates seyretmek de neyin nesi?

Tek tesellimiz nefis lezzetleri.

Eski 21-09-2019, 01:36   #200
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Enikler

Bir Kilogram ağırlığı yok iken aldığımız köpeğimiz, Hayalbağ'ın uyuyan güzeli (Aslında pek çirkin.) Kıtmir'imiz henüz bir yaşını yeni doldurmuşken hamile kaldı. Merakla bekliyorduk doğumu aslında ama insan bazen unutuveriyor.

İki gün önce, bodrum katta inşaat işleriyle uğraşırken, ağzında köstebek zannettiğim bir canlıyla bodruma girdiğinde bir an anlayamadım. Ama özenli tutuşu, yavrusunu taşıdığını ele veriyordu.

Mübarek hayvanım ilk yavrusuna, çöplükten az daha temiz, kullanılmayan eşyaları, artık inşaat malzemelerini vs. gelişigüzel yığdığımız natamam bodrumumuzu yuva olarak seçmişti.

Geçen kış tüm mücadeleme rağmen farklı yerlerde, farklı malzemelerle yaptığım, soğuğa karşı korumalı yuvalarda kalmaya ikna olmayıp, kendi istediği yerde uyuduğunu bildiğimden sesimi çıkarmadım. Beğendiği yere yavrusunu bırakıp yalamaya başladı.

Sonra hemen hemen birer saat arayla kardeşler gelmeye başladı. Ta ki altıncıya kadar.

İki beyaz, bir kangal rengi, bir siyah, bir de cane corso tiger annesi gibi kırçıllı altı yavru.

Ahh Kıtmir aaah! Zaten işimiz başımızdan aşkın, bir de her aklımıza geldiğinde bodruma inip bu enikleri sevip seyretmemiz gerekecek.

Name:  1 günlük enikler.jpg
Views: 340
Size:  36.2 KB

Name:  eldeki enik.jpg
Views: 326
Size:  60.7 KB

Eski 21-09-2019, 23:57   #201
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2018
Torunlarınız hayırlı olsun.)) Yüce Allahım korusun onları anneleriyle sağlık ve güvende büyüsünler. çocuklar ve hayvanların özellikle yavruların bebeklerin insan zihnini ele geçirip kendi dünyasına çektiği gerçeği. saflığın muhteşem gücü yetişkinlerin onları severken en naif hale bürünmesi korunaklı sevgiyle yaklaşması dil iletişiminde onların dil seviyesine inmesi insanı dize getiren en saf sevgi bu ve muhteşem bir his çok şükür iyiki yaşamımizdalar

Aleniz kalabalıklaşıyor kışın sıkılmayacaksınız )) Allah size de kolaylık ve sağlık versin

Sûz-i Dilârâ ve Asoo beğendi.
su teresi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2019, 01:22   #202
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Ahhh onların ben pembe ağızlarını yerim... Süt kokulu güzellerim benim Hayırlı olsun, lakin belediye ilanlarını takipde kalıp zamanı geldiğinde kastre ettirin. Aksi takdirde yeni yavrular, sahip bulma telaşesi vs derken gerçekten işiniz zorlaşır.
Güle güle büyütün

Sûz-i Dilârâ ve Asoo beğendi.
obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2019, 20:19   #203
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi su teresi Mesajı Göster
çocuklar ve hayvanların özellikle yavruların bebeklerin insan zihnini ele geçirip kendi dünyasına çektiği gerçeği. saflığın muhteşem gücü yetişkinlerin onları severken en naif hale bürünmesi korunaklı sevgiyle yaklaşması dil iletişiminde onların dil seviyesine inmesi insanı dize getiren en saf sevgi bu ve muhteşem bir his çok şükür iyiki yaşamımizdalar

Aleniz kalabalıklaşıyor kışın sıkılmayacaksınız )) Allah size de kolaylık ve sağlık versin
Teşekkürler Su teresi.

Ne güzel ifade etmişsiniz.

Kış gelmeden biraz serpilselerde sahiplendirsek derdindeyiz şu sıralar. Talipler kapımızı aşındırmaya başladı bile.

Eski 23-09-2019, 20:35   #204
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obabilgesi Mesajı Göster
Ahhh onların ben pembe ağızlarını yerim... Süt kokulu güzellerim benim Hayırlı olsun, lakin belediye ilanlarını takipde kalıp zamanı geldiğinde kastre ettirin. Aksi takdirde yeni yavrular, sahip bulma telaşesi vs derken gerçekten işiniz zorlaşır.
Güle güle büyütün

Hiç sormayın. Anneyi de geçen sene dişi diye istememiştim. Oğlum o kadar hevesle getirdi ki kıramadım. Köpekleri biraz az sevmeme rağmen eve gelen hemen ailede kendine bir yer ediniveriyor. Bunlar yaşarsa ve sahiplendiremezsek, biryerlere bırakıverin tavsiyeleri de bizim aileye uymayacağına göre işimiz zor.

İstanbul'da oturduğum site Göynük merkezden kalabalıktı. Belediyenin böyle bir hizmet sunacağını pek sanmıyorum. Ama bir araştırmak lazım.

Oğlum veteriner teknisyen. Ameliyata kıyamadığımdan "Doğum kontol hapı falan yok mu?" diye sormuştum. Benimle dalga geçti.

Bir de kızgınlık döneminde köyün erkek köpekleri birbirlerini parçalıyorlar. Bahçeyi kan içinde bırakmışlardı.

Eski 23-09-2019, 21:20   #205
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ Asoo, bahçeye pek çok ekmişsiniz ama sonuçlardan haberimiz yok. En çok 100 kök domatesi merak ettim. Benim 115 kökten 5-6 kök mantar olmayan ancak kalmıştı.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2019, 20:05   #206
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

QUOTE=TCM;1575052]@ Asoo, bahçeye pek çok ekmişsiniz ama sonuçlardan haberimiz yok. En çok 100 kök domatesi merak ettim. Benim 115 kökten 5-6 kök mantar olmayan ancak kalmıştı.[/QUOTE]

İnternet o kadar kötü ki şuraya iki fotoğraf koyamıyorum. Tv olmadığından haberleri web sayfalarından takip ediyorum. Sayfayı tıklayıp bir el solitaire oynuyorum eğer açıldıysa ne ala. Yoksa bir el daha. Bu yüzden sayfaya bir şeyler yazasım da azaldı, fotoğraf çekesim de.

Hemen her türde başarısız bir sezon geçiyor. Ama bu sorunuzla beni şevklendirdiniz. Domatesleri sormayacaktınız.

Malum buralar oldukça serin bir iklime sahip. Dolayısıyla hasadına başlamadığım domatesler var.

100 kök domatesten biri erken dönemde kurudu. 99 adet sağlıklıca bitkim var. Birkaç mesaj önce "Yukarıda saydığım ürünleri gömleğimin kenarına toplayıveriyorum, oluyor bitiyor. Hele acı biberler. Hem kahvaltıda hem yemeklerin yanına 2-3 tane çıksa ne güzel giderdi. Ama nerede. Haftada 2-3 anca çıkıyor.

Rahmetli ağabeyimin bir sepeti vardı bahçeye has, doldurur duldurur gelirdi. Hadi diğerlerini geçtim, 100 kök domatesten bu güne kadar genelde günlük ufak tefek 2-3 tane meyve alınır mı?"
demiştim ya, artık poşet poşet domates taşıyorum. Oğlumdan yardım aldığım bile oldu.

Köyde de domatesten verim alan yok. Şans diyorum.

Erkenden meyva almak için pazardan aldığım domateslerde doğru dürüst yaprak kalmamasına rağmen hala ürün alıyorum.

30 kök Sn.Taşlıbahçe'den geçen sene gelen ayaş 1996 domatesler en keyiflisi. Taşlıbahçe "250gr a kadar çıkabilen" diye tarif etmişti. Benimkiler 300-600gr arası.

Name:  19 domates.jpg
Views: 427
Size:  64.9 KB

Durun bir tane tartı fotoğrafı koyayım. Sizin domatesin yarısı kadar yok ama benim yetiştiricilik bilgim 1/10 kadar olunca başarı olarak görüyorum.

Name:  19 tartı domat.jpg
Views: 356
Size:  30.2 KB

Bir şekilde elime geçen roma domatesleri de bu hafta toplanmaya başlanacak.

Name:  19 roma.jpg
Views: 289
Size:  63.5 KB

Sn.Atılgan'dan önceki etkinlikte gelen Black from Tula'lar bir hafta sonra hasada gelir.

Deşti domatesleri Sn. Sernur'dan gelmişti. arkalı önlü oluyorlar. Pek küçükler fakat lezzetini seviyorum. Genelde eve gitmeden bahçede tüketiyoruz.

Bir tek pembe domateslerim sıkıntılı. Kiminin uçu kararıyor, kiminde yeşil kurt var. Olanların hem sayısı hem ebatları tatmin edici değil.

TCM ve Dutlubahçe beğendi.
Eski 24-09-2019, 22:15   #207
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
İmkan olmalı üyelerin bahçelerine 'gidivermeli' di mi... Bir dilim domates, bir dilim karpuz-kavun tadıvermeli, çiçeklerinden koklayıp, bir çay içip dönüvermeli...

obabilgesi, Muda, Asoo ve 2 kişi beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2019, 22:30   #208
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
bence çok mantıklı birde bahçem olsa benim de bir bahçem olsa ahhh ahh yaşım küçük diye yapılıyor hep ya off ama bende isterim bir bahçem olsun organik yaşayıp gidiyim şehir hayatından uzaklaşım bir sınavım olmasaydı var ya... bu arada dip not : ben 14 yaşındayım

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2019, 23:46   #209
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
İmkan olmalı üyelerin bahçelerine 'gidivermeli' di mi... Bir dilim domates, bir dilim karpuz-kavun tadıvermeli, çiçeklerinden koklayıp, bir çay içip dönüvermeli...
Kapımız her daim açık. Hatta bahçemizin bir kapısı dahi yok.

Ben de bazen bazı bahçeleri ziyaret etmek isteyip, üzülüyorum.

İnternet uzakları yakın zannettiriyor, yakındakileri uzaklaştırıyor.

obabilgesi, bahcedenn ve TCM beğendi.
Eski 24-09-2019, 23:59   #210
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropikalist Mesajı Göster
bence çok mantıklı birde bahçem olsa benim de bir bahçem olsa ahhh ahh yaşım küçük diye yapılıyor hep ya off ama bende isterim bir bahçem olsun organik yaşayıp gidiyim şehir hayatından uzaklaşım bir sınavım olmasaydı var ya... bu arada dip not : ben 14 yaşındayım
Çok şanslısınız.

İlk gençlik yıllarında çok enerjik, kabına sığmaz biriydim. Ama ne benim gibi bir gençlik yaşamış, sonraları farklı işler başarmış kişileri bulabiliyor, ne bilgiye bu kadar kolay ulaşabiliyor, ne de ufkumuzu bu denli geniş tutabiliyorduk.

Çok şanslısınız.

14 yaş. Herhangi bir konu için kendinizi geleceğe hazırlayabileceğiniz bir yaş. Kim tutabilir sizi?

Bahçenin lafı bile olmaz.

bahcedenn beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024