agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-10-2010, 08:36   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-09-2005
Kaan Uğurlu- Bergama

Merhabalar,

Ben bu ay Bergama Armağanlar köyünden bir tarla aldım. Tarım konusunda tam olarak bilgisizim. Burada tarla yapımı ve ürün yetiştirme süreçlerimi anlatacağım. İleride bu işe benim gibi yeni başlayacaklara ışık tutabilmesi dileğiyle..

Tek koşulum tarlamda "Doğal Olmayan Hiç Bir Yöntem Kullanmamak"

Tarlamda 600 adet dört yaşında bakımsız zeytin, 40 adet bakımsız Antep, 500 adet Fıstık Çamı bulunmakta. Ve Zeytin Dikeceğim boş bir alan bulunmaktadır.Tarla bakımsızlıktan ormanlaşmış durumda.

İlk iş olarak 5 Ekim Salı günü yabani ağaçların ve otların kesim işlemi başlanacak. Tarlamın sürümü için ilk yağmurların yağışını bekleceğim. 7 Ekim günü Ziraat Mühendisi arkadaşım tarlama gelip, bakımsız zeytinlerimin durumu ve kısa ve orta vadede yapılacakları karalaştıracağız.

15 Ekimde alacağım toprak analiz raporuna boş alana dikilecek zeytin türü ve dikim sıklığı belirlenecek. Dikim işlemi sanırım Kasım sonuna kadar tamamlanmalı.

Tarlam köye 1 km uzaklıkta. Elektrik çekme konusunda elektrikçilerle görüştüm ve fiyat aldım. Birde Güneş enerjisi için araştırma yapıp uygun olanı uygulayacağım. Su araştırmasında 75 metrede 2.5 inç(bu niye cm olarak konuşulmaz hala anlayamadım) su olduğu söylendi. Ziraat Mühendisi arkadaşım jeoloji mühendisi getirmemi ve sondajı riske atmamamı söyledi. Tabii herşey maliyetlerde düğümleniyor.

Çevremde herkes kimyasal olmadan bu işte başarılı olamayacağımı söylüyor. Ama ben Doğallığın dışına kesinlikle çıkmayacağım.. İlerki yıllarda bu başlığın gidişatı, başarılı olup olmayacağımı belirleyecektir. Buda benim gibi düşünenlere yardımcı olacaktır.

Sevgi ve saygılarımla,

Kaan Uğurlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2010, 11:18   #2
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
Kağan bey zeytinliğiniz hayırlı olsun yabancıya gitmemiş. Benim baktığım ensar"a tavsiye ettiğim, ama bakmaya gideceğim gün tapusunu aldığınız yer çok iyi bildigim yer etrafı taş duvar örülü ama bakımsız ve azcık taşlı susuz fıstıklık. bence su probleminden dolayı boş yerlerede fıstık çamı ekilmeli.
görüşmek dileklerimle.

omer.tuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2010, 12:42   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Kağan Bey,

Hoşgeldiniz. Doğla yöntemlerle kesinlikle başarılı olursunuz. İyi bir gözlemci olup zararlılar erkenden tespit edilince, inanın kimyasal ilaçlara hiç gerek kalmıyor.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 07:26   #4
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omer.tuncer Mesajı Göster
Kağan bey zeytinliğiniz hayırlı olsun yabancıya gitmemiş. Benim baktığım ensar"a tavsiye ettiğim, ama bakmaya gideceğim gün tapusunu aldığınız yer çok iyi bildigim yer etrafı taş duvar örülü ama bakımsız ve azcık taşlı susuz fıstıklık. bence su probleminden dolayı boş yerlerede fıstık çamı ekilmeli.
görüşmek dileklerimle.
Teşekkürler Ömer Bey.. Bayağı bakımsız. İşim zor, biliyorum..Ama sondajla su çıkarma fırsatım var. Gelişmeleri buradan paylaşacağım..

Eski 04-10-2010, 07:28   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Kağan Bey,

Hoşgeldiniz. Doğla yöntemlerle kesinlikle başarılı olursunuz. İyi bir gözlemci olup zararlılar erkenden tespit edilince, inanın kimyasal ilaçlara hiç gerek kalmıyor.
Teşekkürler. Bu siteyi uzun zamandır takip ediyordum. Sizlerin sayesinde teorik olarak bilgileniyorum. Şimdi sıra bunları pratiğe dökmekte...
Sevgiler..

Düzenleyen Kaan Uğurlu : 04-10-2010 saat 16:21 Neden: imla hatası
Eski 04-10-2010, 08:12   #6
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Hoş geldiniz ve kolay gelsin. Durum hakkında bilgilendirirseniz buradaki herkes elinden gelen desteği verecektir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 16:10   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Hoş geldiniz ve kolay gelsin. Durum hakkında bilgilendirirseniz buradaki herkes elinden gelen desteği verecektir.
Adım adım paylaşacağım. Sizin azminiz ve yol göstericiliğiniz bizim için büyük bir şans. Hayranlıkla izliyorum sizi..

saygı ve sevgiler..

Eski 04-10-2010, 20:06   #8
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Hoşgeldiniz,

Kimyasal olmadan da bu işi başarırsınız. En önemli şey su. Bunu garantileyin. Gerisi tecrübe kazandıkça...

Arazinizin tam ölçüsü ve boş kalan yer ne kadar?

bayindirmevki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 22:04   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi klucky35 Mesajı Göster
...... Bergama Armağanlar köyü...

Çevremde herkes kimyasal olmadan bu işte başarılı olamayacağımı söylüyor. Ama ben Doğallığın dışına kesinlikle çıkmayacağım.. İlerki yıllarda bu başlığın gidişatı, başarılı olup olmayacağımı belirleyecektir. Buda benim gibi düşünenlere yardımcı olacaktır.

Sevgi ve saygılarımla,
Sevgili Kaan bey,

UBYİ bahçelerine hoşgeldiniz.

Hayırlı olsun. Bol mahsüller diliyoruz.

Kim söylemiş başaramazsınız diye. Şu ekibe bir baksınlar da öyle desinler...

En azından bize yakınsınız. Aliağa'nın dört atlısı olarak _şimdilik_ atlar geliriz.

Bi ateş yakın yeter, hemen oradayız. Mangal ateşinin dumanını bile görürüz.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 00:12   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sevgili Kaan bey,

Ömer bey yazdığı gibi aldığınız yeri bana önermişti, satıldığını duyduğumuzdaki üzüntümüz boşuna imiş hayırlı olsun.

Gördüğünüz gibi doğru yerdesiniz. Ne biliniyorsa sizde bileceksiniz.

Sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 05:56   #11
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bayindirmevki Mesajı Göster
Hoşgeldiniz,

Kimyasal olmadan da bu işi başarırsınız. En önemli şey su. Bunu garantileyin. Gerisi tecrübe kazandıkça...

Arazinizin tam ölçüsü ve boş kalan yer ne kadar?
Teşekkürler. Suyu bahara doğru çıkarmayı düşünüyorum. Arazi 52 dönüm böş yer 20 dönüm civarı..

Sevgiler..

Eski 05-10-2010, 05:58   #12
Yeni Üye

Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sevgili Kaan bey,

UBYİ bahçelerine hoşgeldiniz.

Hayırlı olsun. Bol mahsüller diliyoruz.

Kim söylemiş başaramazsınız diye. Şu ekibe bir baksınlar da öyle desinler...

En azından bize yakınsınız. Aliağa'nın dört atlısı olarak _şimdilik_ atlar geliriz.

Bi ateş yakın yeter, hemen oradayız. Mangal ateşinin dumanını bile görürüz.
Teşekkürler Halil Bey..

En kısa sürede tanışmak dileğiyle.

Sevgiler

kaan Uğurlu.

Eski 05-10-2010, 06:02   #13
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ensar Mesajı Göster
Sevgili Kaan bey,

Ömer bey yazdığı gibi aldığınız yeri bana önermişti, satıldığını duyduğumuzdaki üzüntümüz boşuna imiş hayırlı olsun.

Gördüğünüz gibi doğru yerdesiniz. Ne biliniyorsa sizde bileceksiniz.

Sevgiyle kalın
Sayın Ensar,

Teşekkürler. Daha güzel yer bulmanız dileğiyle.. Burada paylaşılan bilgiler hazine değerinde. Benimde katkım olursa mutlu olacağım..

Sevgiler..

Kaan Uğurlu..

Eski 05-10-2010, 06:09   #14
dlk
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2010
hayırlı olsun.

dlk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 14:13   #15
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Kaan bey aramıza hoşgeldiniz. Araziniz hayırlı olsun.

Bizim bahçe'de aynı bölge'de (Bakırçay'ın Bergama tarafın'da kalıyor). Ben'de bu sabah o taraflara gittim, özellikle yeni köprü'yü görmek istemiştim. Gerçi benim köprü'ye pek ihtiyacım olmuyor ama, siz bol bol kullanacaksınız. Çok güzel olmuş.

Eklenen Resimler

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 19:05   #16
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli Mesajı Göster
Kaan bey aramıza hoşgeldiniz. Araziniz hayırlı olsun.

Bizim bahçe'de aynı bölge'de (Bakırçay'ın Bergama tarafın'da kalıyor). Ben'de bu sabah o taraflara gittim, özellikle yeni köprü'yü görmek istemiştim. Gerçi benim köprü'ye pek ihtiyacım olmuyor ama, siz bol bol kullanacaksınız. Çok güzel olmuş.
Sayın Ayazkentli,
Eskiden kışın Bakırçay'ı geçmek zor oluyormuş. Bu köprü sorunu çözmüş gözüküyor.
Sizinle tanışmak isterim.

Sevgilerimle,
Kaan Uğurlu..

Eski 05-10-2010, 21:19   #17
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi klucky35 Mesajı Göster
Teşekkürler. Suyu bahara doğru çıkarmayı düşünüyorum. Arazi 52 dönüm böş yer 20 dönüm civarı..

Sevgiler..
Kaan bey kuşkusuz ki siz ne yapacağınızı biliyorsunuzdur. Yine de önerim var. 32 dönüm ağaçlık alan yeterli. 20 dönüm yeri mevsimlik tarım işlerinde kullanıp çiftçiliği tanıdıktan sonra ne yapacağınıza karar verin. Hiç bir şey yapmasanız, ot yetiştirip komposta kullanırsınız. 600 adet zeytin fidanı doğal tarım için yeterli bir sayı. Sizden öncekiler araziyi susuz olmasına göre değerlendirmişler. Aynı fikir üstünden gitmeyin. Su bulursanız her tür ürüne imkanınız olacak. Yedekte boş yeriniz olsun.

bayindirmevki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2010, 06:09   #18
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bayindirmevki Mesajı Göster
Kaan bey kuşkusuz ki siz ne yapacağınızı biliyorsunuzdur. Yine de önerim var. 32 dönüm ağaçlık alan yeterli. 20 dönüm yeri mevsimlik tarım işlerinde kullanıp çiftçiliği tanıdıktan sonra ne yapacağınıza karar verin. Hiç bir şey yapmasanız, ot yetiştirip komposta kullanırsınız. 600 adet zeytin fidanı doğal tarım için yeterli bir sayı. Sizden öncekiler araziyi susuz olmasına göre değerlendirmişler. Aynı fikir üstünden gitmeyin. Su bulursanız her tür ürüne imkanınız olacak. Yedekte boş yeriniz olsun.
Sayın Bayındır Mevki,

Önerileriniz için teşekkür ederim. Doğrusu hiç düşünmemiştim. Aklımda hep zeytin var. Bu konuda araştırma yapacağım. perşembe günü gelecek Ziraat Mühendisinden de fikir alacağım.
İlginize teşekkür ederim.

Saygı ve Sevgileirmle,

Kaan Uğurlu

Eski 09-10-2010, 08:51   #19
Yeni Üye

Tarlanın çeşitli, yerlerinden çıkan Palamut ağaçlarının ve yabani bitkilerin temizliği devam ediyor. Ama yeniden çıkacaklar gibi. Bitki zehiri atarız diyorlar ama ben yanaşmıyorum. maliyetine katlanıp köklerinden kurtulmayı düşünüyorum(Kökleri derinde olanlar için büyük bir makina gerekiyor)

Çamların arasına bu kış deneme amacıyla kekik ekmeyi düşünüyorum. Tohumdan zor olurmuş ama denemek istiyorum. Eğer başarılı olursam gelecek sene arttırım.

Su konusunda, riske girmeyip Jeoloji Mühendisi getirmem öneriliyor. sanırım bu hafta öyle yapacağım(400-500 Tl ye bakıyorlarmış).

Boş olan yere sanırım Edremit dikeceğim. 3*6 olacak. İlk yağmurları bekliyoruz. Çukur açma konusunda Traktaörlere takılan döngü aletlerinden bulamadım. Elle kazımda zor olur.
Büyük makinalarda pahalı.

Yağmurda bir yağmadı daha izmir'de. Salı günü yağmur görünüyor. Umarım yağar)

Sevgi ve saygılarımla
Kaan Uğurlu

Eski 01-11-2010, 19:23   #20
Yeni Üye

Bugün Toprak analizi raporunu aldım:
Su ile doymuşluk: % 58
Toplam tuz : % 0.106
Ph : 6.63
Kireç CaCo3 : % 0.8
Fosfor (KG'da) : 10.5
Potasyum(Kg'da): 212.5
Organik madde : 4.1

Tam anlamasamda ziraat mühendisi yorumunda:

Kili tın bünyeli, tuzluluk problemi bulunmayan, nötr karakterli, az kireçli ve organik madde içeriği yüksek düzeydedir. Toprağın bitkiye yarayışlı fosfor ve potasyum içeriği yüksek seviyededir.

Demektedir.
Sanırım tarlamın toprağı iyi

Eski 01-11-2010, 20:42   #21
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Kaan bey,

Bahçeniz hayırlı olsun. Tarım yapmak için epeyce alanınız var.

Merak ettim, bahçenizle kendiniz ilgilenecek ve bu geçim kaynağınız mı olacak? Ek iş veya hobi olarak düşünmediğiniz anlamını çıkardım.

Edremit zeytin geç ürüne yatar denir ama, Halil beyin fotoğrafları bu bilgiyi kompost yaptı.
Bölge için doğru seçim Edremit sanıyorum. Başarılar dilerim.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2010, 20:55   #22
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kaan Uğurlu Mesajı Göster
Bugün Toprak analizi raporunu aldım:
Su ile doymuşluk: % 58
Toplam tuz : % 0.106
Ph : 6.63
Kireç CaCo3 : % 0.8
Fosfor (KG'da) : 10.5
Potasyum(Kg'da): 212.5
Organik madde : 4.1

Tam anlamasamda ziraat mühendisi yorumunda:

Kili tın bünyeli, tuzluluk problemi bulunmayan, nötr karakterli, az kireçli ve organik madde içeriği yüksek düzeydedir. Toprağın bitkiye yarayışlı fosfor ve potasyum içeriği yüksek seviyededir.

Demektedir.
Sanırım tarlamın toprağı iyi
Değerler bir tarla için fazlasıyla iyi, şansınız varmış Ölçüm 0-30 mu, 30-60 mı?

Eski 01-11-2010, 21:22   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Kaan bey,

........
Edremit zeytin geç ürüne yatar denir ama, Halil beyin fotoğrafları bu bilgiyi kompost yaptı.

Kim demiş Edremit geç ürüne yatar diye.

Dikim tarihi; 11 Şubat 2008, yani 2 yıl 9 aylık.

Name:  kekikli (6) [640x480].jpg
Views: 2025
Size:  60.9 KB

Birazını tutamadı, dökülenler de oldu.

Name:  kekikli (9) [640x480].jpg
Views: 2077
Size:  63.5 KB

Sadece Ağaçlar.Net' in zeytin üzerine yazılan ve Sevgili dostların bilgileri üzerine _alt yapıyı da yadsımadan, tabii _yetiştirilmişlerdir.

Bilgileriniz bereketli olsun dostlar. Emeklerinize sağlık.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2010, 21:58   #24
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Kaan bey,

Ne kadar şanslı olduğunuzun farkındasınız sanırım... Geleneksel zeytin yetiştirmede bir kuşak diker gelecek kuşak meyveyi toplar iken;
şimdi emek, bilgi, ve işbirliği sonuç ortada...

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2010, 22:00   #25
Yeni Üye

Red face

Alıntı:
Kaan bey,

Bahçeniz hayırlı olsun. Tarım yapmak için epeyce alanınız var.

Merak ettim, bahçenizle kendiniz ilgilenecek ve bu geçim kaynağınız mı olacak? Ek iş veya hobi olarak düşünmediğiniz anlamını çıkardım.

Sayın Zeytinci,

Daha geçim kaynağım olmasına yıllar var. Amacım "Meyveli Tepe" gibi olabilmek Onun yolundan gitmek istiyorum.

Sevgiler.

chimaera32 beğendi.
Eski 01-11-2010, 22:04   #26
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Değerler bir tarla için fazlasıyla iyi, şansınız varmış Ölçüm 0-30 mu, 30-60 mı?
Teşekkürler Meyveli Tepe.

Ölçüm derken toprak alma ölçüsünü söylüyorsanız 0-40 cm den tarlanın çeşitli yerlerinden alındı.

Sevgiler

Eski 01-11-2010, 22:07   #27
Yeni Üye

Alıntı:
Kaan bey,

Ne kadar şanslı olduğunuzun farkındasınız sanırım... Geleneksel zeytin yetiştirmede bir kuşak diker gelecek kuşak meyveyi toplar iken;
şimdi emek, bilgi, ve işbirliği sonuç ortada...
Evet Zeytinci, buradaki bilgiler altın değerinde. Paylaşma geleneğini başlatan herkese saygılar...

Eski 02-11-2010, 09:27   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Memlekette yeterince (acemiliğimden ben dahil) gemlik çeşidi dikildi diye biliyorum. Hızlıca ürüne yatması ve kolay fidan elde edilmesi nedeniyle tercih ediliyor.

Ancak yörenin doğal çeşidi hangisiyse ona yatırım yapmak daha iyi olur diye düşünüyorum.

Ayrıca ben Sn. Zeytinci'nin dediği gibi deliceye aşı yapmayı tercih ederdim.

Düzenleyen acemi_caylak : 02-11-2010 saat 16:11
acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2010, 13:14   #29
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kaan Uğurlu Mesajı Göster
Sayın Zeytinci,

Daha geçim kaynağım olmasına yıllar var. Amacım "Meyveli Tepe" gibi olabilmek Onun yolundan gitmek istiyorum.

Sevgiler.
Kaan bey, teşekkür ediyorum. Yalnız bir konuda uyarmak isterim.

Bizim (benim ve eşimin) Meyvelitepe projemizle gerçekleştirmeye çalıştığımız sistemin ve olabildiğince gündemin dışında, doğa ile barışık, içinde toprak ve bitkiler de olan, ama daha çok kendimizce bir bakış açısı ve yaşam tarzını oluşturma çabasıdır.

Yani, tarım ana hedeflerimizden değildir. Tarım ile geçimimizi sağlamak, hele hele para kazanmak için üretim yapma hedefimiz yok. Bahçemizin ve burada yetiştirdiğimiz ürünlerin bize ve belki çok yakın çevremize yetmesini yeterli görüyoruz. Bu yüzden de arazimizin büyüklüğünü ona göre seçtik.

Ayırd edici kriterimiz, toprak ve bitkilerle yeterince uğraşabilmek, ama zamanımızı kendimiz kontrol ederek, sistemin çarklarından kurtulurken başka bir çarkın dişlilerine kapılmadan.

Sonunda ticari bir boyuta gelecek bir tarım projesinin bakış açısı değişiktir. Pek çok bakımdan herhangi başka bir iş yatırımından farklı değildir. Böyle bir amaç için yatırım yapılıyorsa mutlaka fizibilite etüdü yapılmalıdır ve büyük ihtimal günün hesap şekilleriyle tarım yatırımları başka iş alanlarına kıyasla uygun çıkmayacaktır.

Bunu dikkate almanızı rica ediyorum.

Eski 01-03-2011, 22:03   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Selamlar Saygılar
Siteyi tesadüfen bulup bir şeyler öğrenmeye çalışırken, Kaan Uğurlu - Ömer Tuncer ve Ayazkentli üyelerin yazdıkları dikkatimi çekti. Daha sonra yok artık dedim. Ben de bir nevi Bergamalıyım. (damat oluyorum) İlgimi çeken olay 2010 aralık ayında bir tarla aldım. Sindel köyünden Armağanlar'a giderken. Bahsettiklerinizi duyunca komşuymuşuz dedim. Karanfilli Bahçe diyorlarmış tarlaya. Yamaçta çeşmenin yanında kalıyor. Sizlerin yaptıkları gibi tarlayı adam etmekle geçireceğim bu yazı, sonra da zeytinlik diye düşünüyordum. Önerilerinizi bekliyorum. Umarım tanışma fırsatımız olur.

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024