agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni348Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-11-2014, 21:50   #1
Ağaçsever

pınara's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2008
Pınara / organik çiftlik

Herkese merhaba,
İzmir Seferihisar Beyler köyünde , doğanın tam göbeğinde, 13 dönümlük bir alanda tamamıyle doğal yöntemlerle üretim yapıyoruz. 660 m. rakımdayız.2013 yılında organik sertifikamızı aldık.
Bu güzel ortamda bende paylaşımda bulunmak istedim.

Çiftliğimizi 2008 yılında aldık ve aldığımızda içinde 'koca Çınar'dan başka 5-6 adet armut ağacı dışında bir şey yoktu. Etrafını çevirip yaban domuzlarına karşı önlem aldıktan sonra hemen fidanlarımızı diktik. 200 kadar zeytin 200 kadar da muhtelif meyva ağacımız var.

Doğaya aşık bir insan olarak kimyasallardan uzak bir ortam yarattık . Elektrik yok şimdilik jenaratör ile idare ediyoruz .Önümüzdeki sene güneş enerjisinden elde edeceğiz. Suyumuz pınardan . Yolumuz dağ yolu. (off-road). Bize en yakın yaşam alanı 7 km ötede Beyler köyü . Daha ne olsun ki Bundan iyisi can sağlığı.
Resimler yakında...

Düzenleyen pınara : 29-11-2014 saat 20:51
pınara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2014, 10:45   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-12-2011
GÜzel bir serüven daha başlıyor galiba Kasabın vitrinine bakan kediler gibi iç geçireceğiz yine anlaşılan...
Sağlıklı mutlu bir hayat diliyorum arazinizde. Bizi de resimlerle hayallere daldırırsanız seviniriz.

pınara ve maya beğendi.
zeyve Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2014, 10:46   #3
Ağaçsever

pınara's Avatar

Genel görünüm (giriş)

Çiftliğimizde minik bir evimiz var. Aşağıda görüldüğü gibi giriş kapısından genel görünümü ile gelenlere merhaba diyor.

Eklenen Resimler

Eski 26-11-2014, 10:53   #4
Ağaçsever

pınara's Avatar

Sayın Zeyve,
Evet bu gerçekten bir macera ve doğa ile bütünleşme öyküsü. Doğa aşkı ve azimle 2008 yılından beri süregelen , her yıl bir önceki yıla göre gelişmeleri gördüğünüzde çektiğiniz onca zorluğu unutturup aynı azimle işe koyultan bir sevgi.

Eski 26-11-2014, 11:00   #5
Ağaçsever

pınara's Avatar

Çınar

Ulu çınarımızdan bir sonbahar görüntüsü. Her gittiğimde bir fotoğrafını çekmeden yapamıyorum. Her mevsim her haliyle güzel ve ulu. Köylüler tarafından Osmanlı'yı gördüğü söyleniyor.

Eklenen Resimler

Eski 26-11-2014, 11:13   #6
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2012
Böyle hikayeleri gördükçe iç geçirmeden edemiyorum fotoların devamını bekliyoruz.. Sevgiyle kalın

pınara, maya ve Milla beğendi.
Aysel Yavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2014, 12:49   #7
Ağaçsever

pınara's Avatar

Genel resimler

Çiftlikte geziye devam :
Aşağıda görünen mantarlar harika ancak ne yazık ki zehirli. Ben bu mantarları gördğüm ilk sene hemen koparmak üzere atılmıştım ki kahyamız beni uyardı. Gerçekten keçiler yanından geçerken dokunmuyorlar bile Öğreneceğiz bizde yavaş yavaş Doğa okulunda ders almak çok keyifli .

Eklenen Resimler

Düzenleyen pınara : 26-11-2014 saat 23:24
Eski 26-11-2014, 12:58   #8
Ağaçsever

pınara's Avatar

Zeytin

Zeytin ve nar ağaçları benim için her zaman bolluk , bereket ve yaşamın simgesi olmuştur. Bizde ağırlıklı olarak , her meyveden olmasına karşın, bu iki ağaç daha çok
Ağaçlarımız bu sene 5 yaşında . Biz onlara sevgiyle bakıyoruz onlar da bize bereket ve bolluk ile cevap veriyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 26-11-2014, 21:30   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2010
Merhaba sayın pınara,bahçeniz çok güzel görünüyor.
Zeytin ağacının bende de ayrı bir yeri var.Ağaçlarınızın 5 yaşında olduğunu yazmışsınız.Bizim buralarda zeytin ağacının 7 yılda ürün verdiğini söylerler.Sizinkiler maşallah ürün vermeye başlamış bile. 200 ağaçtan ne kadar ürün aldınız acaba?

pınara ve pria beğendi.
trilye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2014, 23:01   #10
Ağaçsever

pınara's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi trilye Mesajı Göster
Merhaba sayın pınara,bahçeniz çok güzel görünüyor.
Zeytin ağacının bende de ayrı bir yeri var.Ağaçlarınızın 5 yaşında olduğunu yazmışsınız.Bizim buralarda zeytin ağacının 7 yılda ürün verdiğini söylerler.Sizinkiler maşallah ürün vermeye başlamış bile. 200 ağaçtan ne kadar ürün aldınız acaba?
Merhaba Trilye yaklaşık 90 kg civarında zeytin topladık.Bizim rakımdan dolayı biraz daha yüksek oluyor verim sanıyorum. Birde bu yıl zeytinin çok senesi - köylü bu şekilde ifade ediyor. Geçen sene çok azdı gerçekten.

MeyveliTepe ve pria beğendi.
Eski 26-11-2014, 23:50   #11
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Bahçe sayfanız hayırlı olsun.

pınara beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2014, 09:55   #12
Ağaçsever

pınara's Avatar

eko sistem

Bir kara yılan bu kadar hasretle beklenir mi ? Beklenir işte... Tarla fareleri yine işi büyüttüler. Pek çok yerde yuva delikleri görüyorum. Geçen sene bizi ziyaret eden kara yılanımızın hasretle tekrar bizi ziyaret etmesini bekliyorum. Belki de gelmiştir sessiz sedasız. Anlarız fare popülasyonundan durumu artık . Kara yılan tam bir fare savar. Baykuşlarda öyle. Ancak henüz bizim çiftlikte bir baykuş yuvası oluşmadı. Ormanda seslerini duyuyorum ancak bizim tarafa henüz teşrif etmediler. O da beklenenler arasında

Eski 27-11-2014, 10:15   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
benim bahçenin kenarındaki elektrik direğinde bir baykuş yuvası var gözüm gibi bakıyorum.
Sağ olsunlar farenin f si yok

pınara beğendi.
Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2014, 10:56   #14
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Beyler köyü benim 1996 yılında ilk öğretmenliğe başladığm yer.O zaman Ulamış Köyü İlköğretim Okulu vardı.Sonradan adının değiştiğini duydum.Karanfil seraları vardı.Öğrenciler mis kokulu karanfiller getirirdi.Beni o günlere götürdü sayfanız.Hayırlı uğurlu olsun.

pria beğendi.
esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2014, 12:12   #15
Ağaçsever

pınara's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esgül73 Mesajı Göster
Beyler köyü benim 1996 yılında ilk öğretmenliğe başladığm yer.O zaman Ulamış Köyü İlköğretim Okulu vardı.Sonradan adının değiştiğini duydum.Karanfil seraları vardı.Öğrenciler mis kokulu karanfiller getirirdi.Beni o günlere götürdü sayfanız.Hayırlı uğurlu olsun.
Çok Teşekkürler Sn.Esgül73. Beyler köyünü bende çok sevdim onlarda bizi çok sevdiler. Yardımsever ve çok dürüstler. Yörük köyü aynı zamanda. İyi ki oradan almışız toprağımızı , çok mutluyum onlarla ve çiftliğimde. Ekonomik geçim sorunu nedeniyle köyün gençlerinin çoğu Seferihisar'agidiyor , köyde genelde yaşlı nüfus var. Keşke herkes kendi toprağında kalabilse ve topraklarını satmak zorunda kalmasalar.

Eski 27-11-2014, 12:13   #16
Ağaçsever

pınara's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhank Mesajı Göster
benim bahçenin kenarındaki elektrik direğinde bir baykuş yuvası var gözüm gibi bakıyorum.
Sağ olsunlar farenin f si yok
Sn.Orhank, gözünüz gibi bakmaya devam edin gerçekten. Altın değerindeler bence.

pria beğendi.
Eski 27-11-2014, 16:18   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-05-2010
Bahçeniz hayırlı olsun. Ben de o civardan yer arayışındayım. Paylaşımlarınızın takipçisiyim.

pınara beğendi.
aysozbek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2014, 17:23   #18
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Bayıldım yerinize; hayırlı olsun, bol bereketli günler diliyorum... Koca çınar ne büyük bir değer, gölgesinde, serininde keyifli vakitler geçirmeniz dileğiyle...

pria beğendi.
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2014, 17:36   #19
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Aşağıda görünen mantarlar harika ancak ne yazık ki zehirli. Ben bu mantarları gördğüm ilk sene hemen koparmak üzere atılmıştım ki kahyamız beni uyardı. Gerçekten keçiler yanından geçerken dokunmuyorlar bile Öğreneceğiz bizde yavaş yavaş Doğa okulunda ders almak çok keyifli .

Mantarlar şemsiye mantarı (Macrolepiota procera), yenen bir tür ama fotoğraftakiler kartlamış.

Büyük boyutlu (15 cm'den büyükleri) ve saptaki yüzüğü aşağı yukarı kolayca hareket ettirilenler güvenli. Bu mantara çok benzeyen ancak daha küçük boyutta olup yüzüğü de hareket ettirilemeyen öldürücü lepiota türleri de var. Bilginize...

Mantar toplarken içimizden geçen tek bir "acaba" sözü orada bırakmaya yeter bir mantarı, emin olmadıkça toplamamak en iyisi; deneme yanılma yolu yok bu işte

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2014, 20:15   #20
Ağaçsever

pınara's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
Mantarlar şemsiye mantarı (Macrolepiota procera), yenen bir tür ama fotoğraftakiler kartlamış.

Büyük boyutlu (15 cm'den büyükleri) ve saptaki yüzüğü aşağı yukarı kolayca hareket ettirilenler güvenli. Bu mantara çok benzeyen ancak daha küçük boyutta olup yüzüğü de hareket ettirilemeyen öldürücü lepiota türleri de var. Bilginize...

Mantar toplarken içimizden geçen tek bir "acaba" sözü orada bırakmaya yeter bir mantarı, emin olmadıkça toplamamak en iyisi; deneme yanılma yolu yok bu işte
Sn.Taşlıbahçe bilgi için çok teşekkürler. Bizim taraflarda göbelek ve mor geyik mantarı benim en sevdiklerim..Birde çam mantarı dedikleri bir mantar daha var. Topladıkları zaman fotoğraflarını çeker paylaşırım sizlerle.
Güzel dilekleriniz için çok teşekkürler. Çınar ağacımız Pınara'nın ruhu. Bizim gözbebeğimiz.

Eski 28-11-2014, 12:52   #21
Ağaçsever

pınara's Avatar

Kuşlar

Biz diktiğimiz her fidanı , toprağa serptiğimiz her tohumu 'Kurda - kuşa - aşa' niyeti ile dikeriz.
Çevremizde başka bir yerleşim yeri olmaması ve orman içinde olmamız kuş popülasyonunun rotayı bize çevirmesine neden oluyor. Bunu engellemek mümkün değil, hep birlikte yaşayacağız elbette .
Bir önlem olarak çiftlik çevresinde eski ahlatları aşılayarak meyva ağaçlarının çiftlik dışında da bollaşmasını sağlamaya çalışıyoruz. Geçen sene aşılanan ağaçların çoğu tuttu. Bakalım bu yaz göreceğiz ilgi alanları nasıl olacak.
Diğer taraftan hiç dokunmadıkları meyvalarda var : Kivi, böğürtlen ve nar benim bu yaz gözlemlediklerim.

Eski 29-11-2014, 12:08   #22
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-09-2014
Sayfanız hayırlı olsun, hasretini çektiğimiz bir adanmışlığı hayata geçirdiğiniz için ne mutlu sizlere. Darısı bizlere...

Karena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2014, 20:43   #23
Ağaçsever

pınara's Avatar

Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Karena Mesajı Göster
Sayfanız hayırlı olsun, hasretini çektiğimiz bir adanmışlığı hayata geçirdiğiniz için ne mutlu sizlere. Darısı bizlere...
Sn. Karena çok teşekkür ederim. Sizin de hayallerinize kavuşmanızı dilerim. Benim hayalim gerçek oldu darısı tüm doğa sevdalılarının başına diyorum. Dediğiniz çok doğru : Adanmışlık. Bence kilit kelime bu. Sevgiyle kalın.

Eski 01-12-2014, 09:49   #24
Ağaçsever

pınara's Avatar

Merhaba ,
Hafta sonu karelerinden paylaşıyorum sizlerle. Aşağıdaki domates kendini serada çok güzel gizlemiş. Domatesleri sökerken ortaya çıktı. Haftanın süprizi olarak yerini aldı burada

Eklenen Resimler

Eski 01-12-2014, 09:51   #25
Ağaçsever

pınara's Avatar

Geçen sene diktiğimiz kuşburnu bu sene ilk ürününü verdi. Şeker gibi değil mi ?

Eklenen Resimler

Eski 01-12-2014, 09:58   #26
Ağaçsever

pınara's Avatar

Çiftlikten fotolar :
İlk foto dağ çileği ya da koca yemiş ağacına ait. İkinci foto güz çiçeği. Dördüncü foto kivi alanımız. Son foto sebze dikim bölgemizden .

Eklenen Resimler

Düzenleyen pınara : 01-12-2014 saat 12:29 Neden: Ekleme yapıldı.
Eski 01-12-2014, 10:18   #27
Ağaçsever

pınara's Avatar

Devam ediyoruz.. Birinci resim enginarlarımız, ikinci resim yeni dünya erik ağacına ait. Çiçeklenme bu mevsimde oluyor, parfüm gibi bir kokusu var.

Eklenen Resimler

Düzenleyen pınara : 01-12-2014 saat 10:51 Neden: İlave ettiğim açıklamalar var.
Eski 01-12-2014, 10:55   #28
Ağaçsever

pınara's Avatar

Öğle yemeğimizde tadımlık beyaz geyik mantarı vardı. Yanında da odun ateşinde çay

Eklenen Resimler

Eski 01-12-2014, 13:36   #29
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bahçeniz hayırlı, uğurlu olsun. Güzel günler yaşarsınız inşallah.

Resimlerden gördüğüm kadarıyla dümdüz bir tarla değil bahçeniz. Her yeri başka bir özellikte gibi görünüyor. Bu da size her köşesinde farklı şeyler yapma imkanı verir ki, en keyiflisi de bu olsa gerek.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2014, 13:48   #30
Ağaçsever

pınara's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bahçeniz hayırlı, uğurlu olsun. Güzel günler yaşarsınız inşallah.

Resimlerden gördüğüm kadarıyla dümdüz bir tarla değil bahçeniz. Her yeri başka bir özellikte gibi görünüyor. Bu da size her köşesinde farklı şeyler yapma imkanı verir ki, en keyiflisi de bu olsa gerek.
Sevgili Meyveli Tepe,
Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim.
Bahçemizin farklı bölgeleri var. Çok taşlı ve sert bir zemini olan bölgeyi badem alanı yaptık köylülerin yönlendirmesiyle ve hakikaten güzel yetişiyor bademler orada.
Çukurda kalan bölgeyi mevsimlik sebze için ayırdık. Hatta birde sera yaptık geçen sene, kışın azda olsa kar yağıyor ve ürünleri donduruyordu. Ayrıca şaraplık için bağ alanımız var. Tüm çit boyunca zeytinin yanısıra böğürtlen diktik ve dikime devam ediyoruz.
Kivilerimiz yine ayrı bir alanda gruplandı. Onun dışında vadideki rüzger, güneş ve su istek durumuna göre meyva ağaçlarımızı diktik.
Birtek bluberry olmadı çok istememe rağmen. Narenciyeden de portakal ve limon olmuyor. Kışın donuyor. Mandalina kendini kurtardı.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024