agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2291Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2017, 17:28   #211
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Sanırım daha önce mevcut pompaya bağlı (kuyu çıkışında) harici bir sübap varmış. Biz bu araziye geldiğimizde bilmiyorduk. Açıkçası kuyunun dibinde, kaplamanın ucunda olmadığını da, kuyuyu öyle bırakmak doğru olmadığı için, tahmin edemedik.

Bir de yıllar önce bütün tarla, karpuz yetiştirmek için, çoğu kez salma sulamayla, manifolda bağlanarak sulanmış. Kullanılan basınç tankı da oldukça büyüktü, 400-500 lt kadar vardır (bizim şimdi kullandığımız tankın kapasitesi 120 lt kadar). Eski pompa beş beygir gücünde olduğu için, kuyuda hava bile olsa ve pompanın randıman alması zaman da alsa, tankı anında doldurup manifoldtan rahatça su salınagelmiştir. Bu durum bizim sistemimize uymadığı gibi pompaya da zarar verirdi. Tahminen fiyatı da $1,500 civarında vardır. Yeni aldığımız pompanın fiyatı $300 kadar. Birşey olursa küçük olana olsun, masraf üstüne masraf çıkmasın diye de aldık.

Heryerde işini doğru yapmayan ustalar var ama bu kaplamayı yer sahibi kendi kendine mi indirdi usta mı yaptı emin değilim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi computerboy Mesajı Göster
Bir pompanın olmazsa olmazı subap ve filtredir ancak neden koymadıkları gerçekten düşündürücü. böyle ustaların bizim ülkemize has olduğunu düşünürdüm. böylelikle fikrim tamamen değişmiş oldu. işgüzar ustalar demek ki her yerde. maddi olarak güneş panelini bu sisteme bağlattığınızda alın bi sandelyeyi geçin köşeye oturun izleyin. alet çalışır el övünür hesabı sizi de mutlu edecektir.

kolay gelsin

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2017, 18:21   #212
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Tarlamızın dört tarafı sulak alanların olduğu ulusal parklarla (doğal koruma alanları) çevrili. Özellikle yağışın yoğun olduğu yaz dönemi sonlarında sular bizim tarlaya doğru ilerlediği için, sonbaharda sular çekilene kadar tarla, geyiklerin uğrak yeri oluyor. Sular çekildiğinde daha seyrek gelseler de, taze fasulye filizlerini yemek için o yolu yapmaları şaşırtıcı değil. Gün içinde tarlada çalışırken göz göze geldiğimiz, o kadar yakına geldikleri durumlar da oldu. Geçen sonbaharda domates fidelerinin çoğunun tepe filizlerini mideye indirdiler. Hal böyle olunca tarla etrafına mevsimlik çit çekmek gerekti.

Bunun için t-kazık (ing. t-post) denen, demiryolu raylarından geri dönüştürülerek üretilen ömürlük kazıkların 2.4 m (burda uzunluk birimi olarak ft kullanılıyor, 8 ft) olanlarından aldım. Geyikler eğer çok isterlerse ve cesaret ederlerse, bu yüksekliğin üstünden de atlayabilirler ama bu şimdilik ideal bir yükseklik olarak gözüküyor (toprağa gömülme payını da hesaba katarsak, kullanım yüksekliği biraz daha kısa olacak). 8-10 dönümlük alanın etrafını çevirmek için 20-25 tane kadar yeterli oldu. Bunların masrafı $200-250 kadar oldu (uzun olduğu için fiyatı daha pahalı).

Name:  T-post.jpg
Views: 551
Size:  68.5 KB

Ayrıca tarlanın içinde domateslerin, fasulyelerin, hıyarların vs sırığa alınması için daha kısa olanlarından (7 ft, 6 ft, 5 ft) da aldım. Toplamda kazık masrafı $500-600 kadar tuttu.

Kazıkların arasına çekmek için de plastik ağ kullanıyorum: https://www.amazon.com/Tenax-Hortono...+hortonova+net. Bu ürün çok iyi. Dolanmıyor, UV direnci yüksek, germe stresine dayanıklı. Önümüzdeki mevsim üçüncü kez kullanabileceğim. Bütün alanı çevrelemek için üç tane 300 ft uzunlukta olanı yeterli. Sebzeler için de hem boy hem uzunluk bakımından, tek bir sıra için daha kısa olan bir tanesi şimdilik yeterli.

Kazıkların gömülmesi için de dökme demirden kazık gömücü kullanıyorum. Her mevsim sonunda bütün kazıklar sökülüyor ve her mevsim başında tekrar dikiliyor.

Name:  Digger.jpg
Views: 517
Size:  71.1 KB

Düzenleyen birnefestoprak : 20-07-2017 saat 19:58
Eski 23-07-2017, 16:53   #213
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Nihayet tarlayı açabildik. 1-2 gün içinde yeşil gübre bitkisinin (Sunn hemp) tohumu ekilecek.

Eklenen Resimler

Eski 24-07-2017, 08:34   #214
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
ne kadar güzel toprağınız var. çok imrendim.

bu sunn hemp bitkisinin kullanımı nasıl oluyor bilgi verebilir misiniz? bir de bu bitkinin tohumları türkiye'de bulunabilir mi?

dongyul beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2017, 19:15   #215
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Dilerim sizin de olur ama şu anda ilk halinden çok daha iyi durumda. İki sene önce böyle değildi.

Sunn hemple ilgili yukarda bilgi vermiştim: birnefestoprak / Tohum araştırma ve ticari üretim bahçeleri

Türkiye'de tohumu nerde bulunur bilmiyorum ama Sn MeyveliTepe ekmişti. O bilgi verebilir. Sizin ikliminiz bozkır iklimi (Ankara'da ekecekseniz). Sizde nasıl sonuç verir bilmiyorum. Sıcağı ve nemi aynı anda seviyor. Türkiye'nin güneyinde iyi sonuç verir diye düşünüyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
ne kadar güzel toprağınız var. çok imrendim.

bu sunn hemp bitkisinin kullanımı nasıl oluyor bilgi verebilir misiniz? bir de bu bitkinin tohumları türkiye'de bulunabilir mi?

Eski 24-07-2017, 20:18   #216
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Tohum Türkiyede yok. Ben 1 kg kadar ABD'den getirtmiştim. Ankarada olmaz, güneyde ve çok kuru olmayan nemli bölgelerde olabilir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2017, 20:27   #217
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bu sene bir tane boyna asılan tohum serpme makinesi aldım.

Name:  EarthwaySeeder.jpg
Views: 535
Size:  73.3 KB

Yukarda 1-2 gün dedim ama bu makineyle ve 4-5 saat kadar bir sürede tempolu bir yürüyüşle, bütün tarlanın ilk tur ekimini yaptım. Geçen sene boynuma astığım bir heybeyle ve el yordamıyla aynı işi birkaç günde bitirmiştim. Önümüzdeki hafta çimlenmenin seyrek olduğu alanlar için bir ikinci tur daha yapacağım.

İlk turda, serpme usulü ekim yapıldığı ve tohumlar gömülmediği için, dönüm başına tavsiye edilen miktarın da üstüne çıkarak, bütün alana 55-60 kg kadar tohum bırakıldı.

Muda, Milla, ibocandan ve 4 kişi beğendi.
Eski 24-07-2017, 23:28   #218
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Serptikten sonra üzerinden bir şey ile geçip toprağa gömecek misiniz?

Önceki sene bunları serpme usulu ile ektikten bir saat sonra kalabalık bir güvercin sürüsü gelmişti ki, o güne kadar bahçeye konan güvercin hiç görmemiştim

Eski 25-07-2017, 16:01   #219
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Tohumları gömmüyorum. Toprak yağışlardan dolayı oldukça nemli. Ben ekim yaptıktan sonra yağmur yağsaydı iyi olurdu ama yine de çimlenmeye başlamışlardır (dün gitmedim). Güneş bir kısmını çimlenme esnasında kavurur, onların yerine göz kararı yenisini ekerim. Bu şekilde gömülmeden ekilecekse, çimlenme kayıplarını telafi etmek için, dönüm başına 2-3 kg kadar daha fazla ekilirse iyi olur.

Bitkiler kök salmaya başladıktan sonra, uzaktan bakınca silik bir yeşil örtü gibi gözükecekleri için çimlenmenin iyi olmadığı yerler yama gibi açıkta kalacak. Oraların üstünden bir daha geçerim. Tarlanın bir bölümünde kil oranı yüksekçe. Burası, ben tohum ekerken yer yer göllenmiş durumdaydı. Bu yüzden, o kısımda sık bir bitki örtüsü oluşturmak kolay değil ama o göllenen kısımlara da tohum bıraktım. Geçtiğimiz iki gün yağmur yağmadığı için, suyun içinde şişip çatlayan tohumlar, sular çekilince toprağa ulaşıp çimlenecektir diye umuyorum.

Bizde toprak alt üst edildikten sonra ilk gelenler kargalar oluyor. Böcekleri yiyorlar. Bir de otları biçerken gördüm, fareler kaçışıyordu. Onlar ortaya çıkınca hemen şahinler geldi, avlanıp gittiler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Serptikten sonra üzerinden bir şey ile geçip toprağa gömecek misiniz?

Önceki sene bunları serpme usulu ile ektikten bir saat sonra kalabalık bir güvercin sürüsü gelmişti ki, o güne kadar bahçeye konan güvercin hiç görmemiştim

Eski 25-07-2017, 22:25   #220
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bir beyaz etli tatlı patates çeşidi olan Hayman bir ay kadar bir sürede çiçek açtı.

Name:  Hayman.jpg
Views: 498
Size:  69.3 KB

Eski 27-07-2017, 18:01   #221
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bunu daha önce konuşmuştuk: Heybetli'nin bendeki ikinci neslinde normal yapraklı bir tohum türemişti. Mutasyon olabilir, çaprazlanma olabilir, bilemiyorum ama bu durumun ilk görüldüğü mevsimde (2014 senesi) aldığım tohumlardan ekerek bunu geri getirdim.

Bu nesildeki (F1) bitkilerin meyve tutumu düşük olmasına rağmen, meyve lezzeti çok iyi, bitkiler de derli toplu. Meyveler pembe kategorisinde ve daha küçük olmalarına karşın, şekil bakımından da Heybetli'ye benziyorlar. Diğer ebeveyn (ebeveyn sayısının iki olduğunu varsayarsak), çok büyük ihtimalle normal yapraklı bir çeşit (Dester olduğunu tahmin ediyorum). Şimdi de hasat ettiğim tohumlardan üretip F2 nesilde neler olacak ona bakacağım.

Eklenen Resimler

Eski 08-08-2017, 07:58   #222
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Sayın bir nefes toprak paylaşımlarınız baya azaldı. sıkı takipçiniz olaraktan ara sıra buraları canlandırsanız bizlerde mutlu olacağız özellikle tarlanızda yaptığınız uygulamaları ve çiftlikte yaptığınız işleri görmekten büyük keyif alıyorum.

kalın sağlıcakla

Eski 14-08-2017, 16:56   #223
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Evimizin arka bahçesindeki plastik sebze yataklarından ikisini çiftliğe getirdim. Bunların içinde kompost yapacağım. Sebze verdiğim restoranın şefinden, mutfakta kullandığı sebzelerin artıklarını benim için ayırmasını rica ettim. Belli bir miktara (tek seferde 10-20 kg arası) ulaşıncaya kadar benim için saklayacak, ben de düzenli aralıklarla gidip alacağım.

Yatağın içine sebzelerle birlikte az bir miktar turba ile kurumuş yapraklar ilave edildi. Solucanlar da eklenip herşey alt üst edildi.

Name:  VegetableScraps.jpg
Views: 380
Size:  75.4 KB

Bir diğer denemeyi de tarlada yeşil gübre bitkisi olarak kullandığım Sunn hemp'le, ufak bir sebze yatağının içinde yapıyorum. Tohumları doğrudan turbanın içine ektim (resimdeki bitkiler iki hafta kadar önce ekilen tohumdan büyüdüler). 2-3 hafta içinde, hepsini biçip karıştıracağım ve sonra tekrar tohum ekeceğim. Bu şekilde nasıl bir kompost elde edeceğiz bakalım.

Name:  SunnHemp.jpg
Views: 375
Size:  75.7 KB

Yeni mevsim başlamadan bir de sebze yıkama masası yaptık (sonunda). Seranın içine su kaynağı çekmeyi ihmal etmiştik, o da oldu. Aynı su borusu, seranın içinden çıktıktan sonra masanın lavabosuna, burdan da ilk kez bu mevsimde kullanacağım ve restoran için çabuk büyüyen sebzelerin ekimini yapacağım ufak alana uzanıyor. Bu alanı, işin verimliliğini arttırmak için yıkamanın ve hasat sonrası hazırlıkların yapılacağı depoya yürüme mesafesinde bir yerde belirledim. Bu alana daha sonra bir adet ya da daha fazla sayıda tünel sera yapılacak.

Sebze yıkama masası (su borusu, vanalar vs ile birlikte) yaklaşık $200'a mal oldu. Lavaboya para vermedim. Biz buraya geçtiğimizde, atıl şekilde deponun yanında duruyordu, ayaklarını söküp dönüştürmüş olduk. Paslanmayacak, kaliteli bir lavabonun fiyatı $100-150 arasında değişiyor. Kullanılacak lavabonun derin olması gerek ki suyla doldurduğumda, havuç ve turp gibi kök sebzeler yapraklarıyla birlikte tamamen suyun altında kalabilsin. Şimdi bir de lavaboyu boşaltmak için suyu dış alana veren basit bir drenaj sistemi yapacağız.

Name:  Table.jpg
Views: 392
Size:  67.9 KB

Eski 14-08-2017, 17:21   #224
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Sadece Fikir!

yıkanan sebzelerin akan suyu ayağınızın altında çamur ya da kayganlık yapabilir. bunun için yıkama sonrası koyacağınız eleğin altına muşamba benzeri bir şeylerle huni yapıp oradan da 1 kovaya alabilirsiniz.Ya da lavabo altı gider borusu ile istediğiniz alana suları bırakabilirsiniz. böylelikle sonrasında rahatsız olacağınız pek çok sorundan kurtulabilirsiniz. hatta sebze yıkama da bitkilerde ve topraktaki bazı suda çözünen mineralleri de doğrudan su kabında tutup ağaç sulaması da yapabilirsiniz.

bahçe işleriniz çok güzel. kompostun süper olacağından hiç kuşkumuz yok.

Eski 14-08-2017, 17:32   #225
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Lavabodaki suyu, deliğin altına hizalanacak bir kovaya bağlı boruyla dışarı vereceğiz. Masanın altında, sebze yıkamadan birikebilecek su için de başka bir çözüm bulmamız gerekecek. Muşambayla da çözemeyiz. Suyun akıp biriktiği bir bölüm var, oranın eğimini değiştirirsek sorun kalmayacak gibi gözüküyor. Yoğun şekilde kullanıp gözledikten sonra bir karar veririz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
Sadece Fikir!

yıkanan sebzelerin akan suyu ayağınızın altında çamur ya da kayganlık yapabilir. bunun için yıkama sonrası koyacağınız eleğin altına muşamba benzeri bir şeylerle huni yapıp oradan da 1 kovaya alabilirsiniz.Ya da lavabo altı gider borusu ile istediğiniz alana suları bırakabilirsiniz. böylelikle sonrasında rahatsız olacağınız pek çok sorundan kurtulabilirsiniz. hatta sebze yıkama da bitkilerde ve topraktaki bazı suda çözünen mineralleri de doğrudan su kabında tutup ağaç sulaması da yapabilirsiniz.

bahçe işleriniz çok güzel. kompostun süper olacağından hiç kuşkumuz yok.

Musa Gündoğan ve g.c. beğendi.
Eski 06-09-2017, 16:37   #226
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Atlas Okyanusu'nda doğup kaydı yapılan en büyük ikinci fırtına olan Irma, buraya doğru geliyor. Geçen hafta Teksas'ta olan fırtına, Kategori 4 olarak sınıflandırılmıştı. Bize gelen, Kategori 5 olarak sınıflandırıldı. Hızı yaklaşık olarak 300 km/s.

Hurricane Irma Florida path: Will Hurricane Irma hit Florida? Latest model shows change | Weather | News | Express.co.uk

Yukardaki haberde Karayiplerdeki etkisi görülüyor. Yeni bir modele göre de yön değiştirip Georgia, Kuzey ve Güney Carolina eyaletlerini vurabileceği tahmininde bulunulmuş.

Hazırlanıyoruz.

Name:  CGear.jpg
Views: 304
Size:  51.9 KB

Bugünkü haberleri takip edip, tohumları yarın güvenli bir yere götürmeye çalışacağız.

Eski 07-09-2017, 19:24   #227
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
...Bugünkü haberleri takip edip, tohumları yarın güvenli bir yere götürmeye çalışacağız.
Tohumları boşverin, kendinizi kollayın yeter, f-5 bildiğim kadarıyla en yıkıcı kategori

Dualarımız sizlerle, Allah yardımcınız olsun...

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2017, 21:42   #228
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Sanırım 20 li yaşlardayım, kardeşim de altı yaş küçük. Akvaryum merakımız aşka dönüşmüş, mutfakta bir metrelik akvaryum, balıklarla kendimizden fazla ilgileniyoruz. Öğle vakti...baktım etraf sallanmaya başladı ve giderek artıyor. Biz telaşla evden çıkmaya çalışırken baktım biraderim akvaryumu kollarıyla sarıp sarmalamış sallanmasını engellemeye çalışıyor. 'Oğlum ne yapıyorsun yürüsene' dedim, boynunu büktü ' eee balıklar ne olacak' ... Aşk işte, yapacak bir şey yok.

@birnefestoprak, Allah yardımcınız olsun..

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2017, 01:29   #229
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Çok az bir hasarla da atlatabiliriz, tam göbeğinde de kalabiliriz. Modellerin hata payı yüksek olduğu için kimse kestiremiyor. Burası yarımada olduğu için kuzeyden başka kaçış yönü de yok. Bir de herkes paniğe kapıldığı için otobanlara yığıldı ve kaçmaya çalışmak da çok mantıklı değil. Evimiz ufak bir hasar alırsa ve biz birkaç gün uzakta olursak o hasar da çok büyüyecek. Henüz tahliye emri de söz konusu değil. Zaten öyle bir emir gelirse ayrılmak zorundayız. Yalnız Miami'yi kesin olarak vuracak gibi gözüküyor. Orası ve okyanusta dümdüz olan adaların insanları için üzgünüm. Bir de Florida'da 9 ya da 10 tane nükleer santral var. Irma, modern insanlık tarihinde görülmemiş bir fırtına (bir de arkasından iki tane daha fırtına geliyor). Bu santraller, bu tip bir fırtınayı kaldırabilecek mi göreceğiz.

Tohumları öylece bırakmam söz konusu değil. Soldaki sepet hariç herşey Türkiye'ye ait tohumlarla dolu. Amy'nin üniversitedeki çalışma odası 4. katta (en üst kat). Çatıya birşey olmadığı takdirde, orda güvende olur, sel suları o kadar yükselemez. Endişe duyulacak esas konu, selden ziyade rüzgar hızı (şimdilik bize 80 km/sa ile ulaşacağı tahmin ediliyor). Biz kıyıdan uzak olduğumuz için en azından şimdilik sel sorunumuz yok.

Eğer bir şekilde biz tohumları alamayacak olursak, Türkiye'den bir yakınım kargolanmasıyla ilgilenecek (umarım bir sorun çıkmaz). Bu yakınım, Sn bahcedenn'le temasa geçecek.

bahcedenn:
Telefon numaranı yakınıma ilettim (seninle de görüşürüz ama detayları buraya da yazıyorum). Paketleri incelediğinde, hangilerinin öncelikli olduğunu anlayacaksın. Benim el yazımla hazırlanmış bir paket varsa, orjinal paketindeki tohumları yetiştirmişim demektir (yani aynı isimde veya kodda tohuma ait iki paket varsa, benim el yazımla hazırlanmış olanı dikkate al). Burdaki üyeler dahil birçok insanda bulunan, etkinlikte dağıtılan ya da ticari tohum olarak satın alınabilecekleri geriye atarsın. Kabaklara, kavunlara, karpuzlara ve fasulyelere öncelik verirsin. Herkesin yapabileceği çeşide göre çoğaltmak üzere dağıtırsın (sende mutlaka herşeyin bir kopyası bulunsun, hiçbir çeşidin tohumlarının tamamını tek seferde kimseye gönderme). Proje gönüllülerine öncelik ver lütfen.

Yetiştiriciler:
Hiçbir paketteki tohumları tek seferde ekmeyin. Herhangi bir soruna karşı önlem olmak üzere, ekimi parti parti yapın. Bazı tohumlar eski olduğu ve çimlenme olasılığını yükseltmek için her seferinde kaliteli malzeme kullanmak iyi olur. Çapraz tozlaşmaya mutlaka dikkat edin. Bu felaketi kazasız belasız atlatırsak, ben dağıtıma devam edeceğim. Kaldığımız yerden devam ederiz.

Henüz internetle ya da telefonlarla ilgili bir sorun yok. Fırsat bulursam yine yazarım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen birnefestoprak : 08-09-2017 saat 02:19
Eski 08-09-2017, 05:54   #230
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Hayatta en cok cekindigim sey dogal afetler... ne olacagini ne sekilde olacagini hic bir modelleme kestiremiyor. Allah yardimciniz olsun. Siz once kendinizi saglama alin, geri kalan herseyin telafisi olur.

Umarim kazasiz belasiz atlatirsiniz.

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2017, 07:33   #231
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Umarım bu afetten insanlar ve doğa fazla zarar görmeden kurtulursunuz. Tohumlar ile ilgili hassasiyetinizi çok iyi anlıyorum. Onlar bu dünyanın geçmişi, şimdisi ve geleceği. Böyle zor anlarda dahi sorumluluk bilincini yitirmeden sağduyulu hazırlıklarınız için sizi takdir ediyorum.

Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2017, 07:58   #232
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

birnefestoprak allah yardımcınız olsun. kendinize çok dikkat edin. umarım size çok dokunmadan geçer

birnefestoprak ve Milla beğendi.
Eski 08-09-2017, 14:52   #233
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Umarım hiç kimseye fazla zarar vermeden bu durumu atlatırsınız. Okyanus kenarında olmanın da iyi taraflarının olduğu gibi kötü tarafları da oluyor.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2017, 16:37   #234
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Biz körfez tarafında, batıdayız. Karaya vurduğu an bir miktar sönümlenecek. Devam edebilmesi için suya ihtiyacı var. Burayı Kategori 2 ile vuracak gibi gözüküyor (60-70 mph). Fırtına gözünün içindeki suyun sıcaklığının 30 derece olduğu bildiriliyor. Küresel ısınmayla bağlantılı olarak, okyanus suyu sıcaklığı yüksek olduğu için sönümlenmedi, sıcak sudan besleniyor. Florida'nın güneyini vurduğu basınca da bağlı olarak sular kıyı şeridinde gittikçe yükselebilir (basıncı düşerse daha yükselir).

Biz körfez bölgesinde sel açısından en alttaki zondayız. İlk tahliye emri, bizim bu tarafta kıyıya yakın olanlar için verilir. Bize selle ilgili bir tahliye emri geleceğini sanmıyorum, dediğim gibi sorun olan şey rüzgar hızı. Sonuç itibariyle bizi de tahliye edip sığınaklara çağırırlar. 1-2 saatte olup bitecek birşey için günlerdir hazırlanıyoruz. Neler olabileceğini kafamızda kurgulamak oldukça yordu.

Elektriklerimizin kesin olarak kesileceğini düşünüyorum. Eve geri döndüğümüzde kesinti süresince yiyecek malzememiz, temiz suyumuz var (çatıda hasar yoksa dönebiliriz). Fenerimiz, gazlı ocağımız herşeyimiz var. Önemli evrak için çanta hazırladık. Bir de ufakça bir çantaya birkaç parça giyecek eşya atıp kedileri kapar çıkarız. Yakınımızda ortaokul var. Orası sığınak olarak belirlendi.

Düzenleyen birnefestoprak : 08-09-2017 saat 23:09
Eski 08-09-2017, 16:51   #235
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Çok az bir hasarla da atlatabiliriz, tam göbeğinde de kalabiliriz. Modellerin hata payı yüksek olduğu için kimse kestiremiyor. Burası yarımada olduğu için kuzeyden başka kaçış yönü de yok. Bir de herkes paniğe kapıldığı için otobanlara yığıldı ve kaçmaya çalışmak da çok mantıklı değil. Evimiz ufak bir hasar alırsa ve biz birkaç gün uzakta olursak o hasar da çok büyüyecek. Henüz tahliye emri de söz konusu değil. Zaten öyle bir emir gelirse ayrılmak zorundayız. Yalnız Miami'yi kesin olarak vuracak gibi gözüküyor. Orası ve okyanusta dümdüz olan adaların insanları için üzgünüm. Bir de Florida'da 9 ya da 10 tane nükleer santral var. Irma, modern insanlık tarihinde görülmemiş bir fırtına (bir de arkasından iki tane daha fırtına geliyor). Bu santraller, bu tip bir fırtınayı kaldırabilecek mi göreceğiz.

Tohumları öylece bırakmam söz konusu değil. Soldaki sepet hariç herşey Türkiye'ye ait tohumlarla dolu. Amy'nin üniversitedeki çalışma odası 4. katta (en üst kat). Çatıya birşey olmadığı takdirde, orda güvende olur, sel suları o kadar yükselemez. Endişe duyulacak esas konu, selden ziyade rüzgar hızı (şimdilik bize 80 km/sa ile ulaşacağı tahmin ediliyor). Biz kıyıdan uzak olduğumuz için en azından şimdilik sel sorunumuz yok.

Eğer bir şekilde biz tohumları alamayacak olursak, Türkiye'den bir yakınım kargolanmasıyla ilgilenecek (umarım bir sorun çıkmaz). Bu yakınım, Sn bahcedenn'le temasa geçecek.

bahcedenn:
Telefon numaranı yakınıma ilettim (seninle de görüşürüz ama detayları buraya da yazıyorum). Paketleri incelediğinde, hangilerinin öncelikli olduğunu anlayacaksın. Benim el yazımla hazırlanmış bir paket varsa, orjinal paketindeki tohumları yetiştirmişim demektir (yani aynı isimde veya kodda tohuma ait iki paket varsa, benim el yazımla hazırlanmış olanı dikkate al). Burdaki üyeler dahil birçok insanda bulunan, etkinlikte dağıtılan ya da ticari tohum olarak satın alınabilecekleri geriye atarsın. Kabaklara, kavunlara, karpuzlara ve fasulyelere öncelik verirsin. Herkesin yapabileceği çeşide göre çoğaltmak üzere dağıtırsın (sende mutlaka herşeyin bir kopyası bulunsun, hiçbir çeşidin tohumlarının tamamını tek seferde kimseye gönderme). Proje gönüllülerine öncelik ver lütfen.

Yetiştiriciler:
Hiçbir paketteki tohumları tek seferde ekmeyin. Herhangi bir soruna karşı önlem olmak üzere, ekimi parti parti yapın. Bazı tohumlar eski olduğu ve çimlenme olasılığını yükseltmek için her seferinde kaliteli malzeme kullanmak iyi olur. Çapraz tozlaşmaya mutlaka dikkat edin. Bu felaketi kazasız belasız atlatırsak, ben dağıtıma devam edeceğim. Kaldığımız yerden devam ederiz.

Henüz internetle ya da telefonlarla ilgili bir sorun yok. Fırsat bulursam yine yazarım.
Bu ne yahu vasiyet gibi İnşallah hasarsız atlatırsınız.

Tam olarak hangi county'desiniz, takip etmeye çalışalım.

Eski 08-09-2017, 17:04   #236
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Hillsborough County'deyiz.

Ben aslında gayet sakinim, annem telefonda ağlayıp duruyor, ben onu sakinleştiyorum. Hayati tehlikemizin olduğunu düşünmüyorum ama acil durumlarda kaza, akla gelmedik bir olay ortaya çıkabilir. Burda da ülke genelinde çok güvendiğim yetiştiriciler var ama anavatanlarına geri döneceklerini bilirsem içim rahat olur. Bir psikolojik ferahlama evresi diyelim. Kafamı acil durumda meşgul edecek önemli bir konuyu elemiş oldum. İletişimimiz geri geldiğinde, yine görüşeceğiz. Veda mesajı yazmıyorum

Alıntı:
Bu ne yahu vasiyet gibi İnşallah hasarsız atlatırsınız.

Tam olarak hangi county'desiniz, takip etmeye çalışalım.

Eski 08-09-2017, 17:25   #237
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

https://www.hillsboroughcounty.org/

Birileri durumu yönetmeye çalışıyor hiç olmazsa.

Burada deprem olur ise (ki gelirse aniden gelir) toplanma yerleri filan gizliymiş.

Eski 08-09-2017, 17:27   #238
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Formatı bayağı bir ihlal ettim ama büyüklüğünü anlamanız bakımından söyleyeyim, Irma'nın çapı Türkiye kadar. Bu arada hurricane statüsünde iki fırtına daha bu tarafa geliyor. Biri Irma'nın arkasından gelen Jose (şimdilik 150 mph). Jose, Irma'nın geçtiği adaların üstünden bir daha geçecek. Öbürü beni iyice endişelendirmeye başlayan Katia. Katia (şimdilik 100 mph), Batı tarafından (Meksika Körfezi'nden) üstümüze geliyor.

Eklenen Resimler

Eski 08-09-2017, 17:30   #239
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
En az hasarla atlatmanız dileğiyle...

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2017, 17:31   #240
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Telefona gelecek acil durum sinyallerinden sığınakların konumlarına kadar herşey belli. Zamanında tahliyelerle ve önlemlerle adalardaki ölü sayısını şimdilik 10-15 civarında tutabildiler. Yalnız bu kadar büyük bir doğa olayı karşısında herkes çaresiz. Önünde sonunda doğaya teslim oluyoruz. Aptal politikacılar (burda, Türkiye'de ve heryerde) da işimizi iyice zorlaştırıyor.

Alıntı:
https://www.hillsboroughcounty.org/

Birileri durumu yönetmeye çalışıyor hiç olmazsa.

Burada deprem olur ise (ki gelirse aniden gelir) toplanma yerleri filan gizliymiş.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024