agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni4825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-09-2014, 23:13   #421
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili Sahire maşallah herşey o kadar güzel ki, imrenmemek elde değil, sendeki değişim bile!.. Ne diyeyim az biraz bile olsa darısı başımıza diyeyim. Rastgelsin, herşey gönlünce inşallah!..

Name:  432303d1375905734-070820131167a.jpg
Views: 1819
Size:  36.8 KB

Name:  515927d1409740626-01092014051a.jpg
Views: 1749
Size:  65.8 KB

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2014, 10:40   #422
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2008
Galeri: 27
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sevgili Sahire maşallah herşey o kadar güzel ki, imrenmemek elde değil, sendeki değişim bile!.. Ne diyeyim az biraz bile olsa darısı başımıza diyeyim. Rastgelsin, herşey gönlünce inşallah!..

Eklenti 515994

Eklenti 515995
Öncelikle güzel sözlere çok teşekkür ederim, yalnız zannederim, alıntıladığınız fotoğraflara bakılırsa, bendeki değişimden kastınız kılık kıyafet Oysa ortada iki farklı durum var. Keçilerin yanına hijyenik sebeplerden ötürü giydiklerim farklıdır, üzerime atlarlar , sürtünürler, saçlarımı çekiştirirler... Ben de mümkün mertebe saçımı başımı korurum, kirlenmesini istemem.

Dış görünüşümde giyim kuşam anlamında şartlara göre elbette değişim oldu. Bahçede şık şıkıdım dolaşamıyorum Daha çok rahatlık ve temizlik ön planda oluyor Şu acayip çirkin terlikler bile rahatlığı ve yıkanabilir oluşlarıyla favorilerim arasına girdi! Görsel olarak çok güzel resimler vermemişim, bunu fark ettim ama umursamıyorum. Doğal olarak neysem oyum ,fotoğraflar da spontanedir. Ancak, belirtmek isterim, daha güzel ve özenli fotoğraflarım olmuştur

Fiziken de değiştim, eğer bunu kastettiyseniz, çok güçlendim, kilo aldığım halde hepsi kasa gittiği için fark edilmiyor Body building yapıyor gibiyim oysa çapa sulama ve keçi gütme yapıyorum.

Asıl değişim başka yerlerde, şekilde değil özde, kendini bulmada ve tekrar kaybetmede, doğa fakültesinin çok haşin ve bir o kadar keyifli derslerinde. Yıllarca taş taş üst üste konulmuş, yosun tutmuş köhne duvarların, doğanın apaçık gücüne ve sessiz devinimine ve sonsuz kapsayıcılığına ve dolup taşan şefkatine direnmesi ve ya direnmeye çalışması meselesi...

Sadece , sadece, sadece ve sadece iki kişinin, kısıtlı imkanlarla verdiği bir yaşam kavgası bu. Bir dönüşüm sancısı. Bir keşif çılgınlığı.

Darısı, kimilerine göre bir cehennem olabilecek bu cenneti, isteyenlerin başına...

Yoksa, neticede,
çıplak doğduk
çıplak öleceğiz.

SAHIRE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2014, 22:19   #423
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2008
Sarı kedinizden haber var mı?

Yağmurcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2014, 23:10   #424
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili Sahire; hay Allah şimdi nasıl izah etsem ki?.. Zaten söylemişim 'İmrenmemek elde değil; sendeki değişim bile.'
Ve beni doğru anladığını düşünüyorum. Benim de bahçe ile uğraşırken hiç fotoğrafım yok ki paylaşabilsem. Yani sevgili Sahire demek istediğim herşey yolunda gidiyor, herşey çok güzel, imrenmemek, kıskanmamak mümkün değil. Ayrıca o son keçili fotoğrafın harika, terliklerin de hiç de çirkin değil. Çok hoş bir poz olmuş. Ah keşke aynı pozu ben de verebilseydim.
Herşey gönlünüzce, rastgelsin inşallah!..

SAHIRE, bahcedenn ve Asoo beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2014, 23:36   #425
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAHIRE Mesajı Göster

Asıl değişim başka yerlerde, şekilde değil özde, kendini bulmada ve tekrar kaybetmede, doğa fakültesinin çok haşin ve bir o kadar keyifli derslerinde. Yıllarca taş taş üst üste konulmuş, yosun tutmuş köhne duvarların, doğanın apaçık gücüne ve sessiz devinimine ve sonsuz kapsayıcılığına ve dolup taşan şefkatine direnmesi ve ya direnmeye çalışması meselesi...
Bakış açısı ve değer yargıları değişiyor, alışkanlıklar değişiyor, çoğunluğun önem verdiği şeyler önemsiz, toplumun farkında olmadığı ya da umursamadığı şeyler çok önemli hale geliyor

Aslında bu da zaman zaman önemli bir iletişim problemi yaratmıyor değil.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2014, 09:53   #426
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAHIRE Mesajı Göster
Güllümüz iyileşti
Yavrular hızla büyüyor, Pamuk annesine kafa tutmaya başladı!
2 aydır yağış yok, bahçede ot da kalmadı, biz de yonca samanı ile idare ediyoruz...
Sayın SAHIRE hanım merhaba.

Paylaşımlarınızı yeni keşfettim. Çok detaylı okuyamadım zaman darlığından ama fırsat buldukça okuyacağım.

Alıntıladığım yazınızı okuyunca arpa çimlendirmeden sizi haberdar etmek istedim. Yağışın olmadığı, bahçede otun kalmadığı durumlarda size yardımcı olacaktır. Vetman996/ Topraksız Tarımda Arpa Çimlendirme- ÇİMMATİK Buradaki kadar teferruata girmeden çok basit bir düzenek kurabilirsiniz.

Çileli ama bir o kadar zevkli yaşamınızda size kolaylıklar diliyorum. Yaşamın keyfini çıkardığınızı buradan anlayabiliyorum. Umarım hep böyle doğal ve mutlu yaşarsınız. Selamlar...

SAHIRE beğendi.
vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2014, 10:08   #427
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yağmurcan Mesajı Göster
Sarı kedinizden haber var mı?
Maalesef yok Umarız kendine başka bir yuva bulmuştur, başına bir iş gelmemiştir.

Eski 05-09-2014, 11:34   #428
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sevgili Sahire; hay Allah şimdi nasıl izah etsem ki?.. Zaten söylemişim 'İmrenmemek elde değil; sendeki değişim bile.'
Ve beni doğru anladığını düşünüyorum. Benim de bahçe ile uğraşırken hiç fotoğrafım yok ki paylaşabilsem. Yani sevgili Sahire demek istediğim herşey yolunda gidiyor, herşey çok güzel, imrenmemek, kıskanmamak mümkün değil. Ayrıca o son keçili fotoğrafın harika, terliklerin de hiç de çirkin değil. Çok hoş bir poz olmuş. Ah keşke aynı pozu ben de verebilseydim.
Herşey gönlünüzce, rastgelsin inşallah!..
Tekrar güzel sözlerinize, temennilerinize çooooook teşekkür ederim. Ben sizin iyi niyetinizden zaten eminim, sadece yanlış anlaşılmalar olmasın diye ufak bir açıklama yapayım istedim Çok sevgiler.

YeniGine ve TRAKLI beğendi.
Eski 05-09-2014, 11:39   #429
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Sayın SAHIRE hanım merhaba.

Paylaşımlarınızı yeni keşfettim. Çok detaylı okuyamadım zaman darlığından ama fırsat buldukça okuyacağım.

Alıntıladığım yazınızı okuyunca arpa çimlendirmeden sizi haberdar etmek istedim. Yağışın olmadığı, bahçede otun kalmadığı durumlarda size yardımcı olacaktır. Vetman996/ Topraksız Tarımda Arpa Çimlendirme- ÇİMMATİK Buradaki kadar teferruata girmeden çok basit bir düzenek kurabilirsiniz.

Çileli ama bir o kadar zevkli yaşamınızda size kolaylıklar diliyorum. Yaşamın keyfini çıkardığınızı buradan anlayabiliyorum. Umarım hep böyle doğal ve mutlu yaşarsınız. Selamlar...
Konuyu inceleyeceğim. İlginize çok teşekkürler.

YeniGine beğendi.
Eski 11-09-2014, 15:53   #430
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-05-2010
Sayfanız çok güzel. İnsanda kaçma isteği uyandırıyor.

SAHIRE beğendi.
aysozbek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 20:36   #431
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2014
Sayın Sahire hanım çalışmalarınız nasıl gidiyor, havalar serinlemeye başladı keçiciklerin kışı geçirmesi için bir yer yapmanız gerekecek sanırım tavuklar, köpekler, bademler, zeytinler, keçiler, sebzeler nasıl ?

SAHIRE beğendi.
nzlıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2014, 09:25   #432
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nzlıcan Mesajı Göster
Sayın Sahire hanım çalışmalarınız nasıl gidiyor, havalar serinlemeye başladı keçiciklerin kışı geçirmesi için bir yer yapmanız gerekecek sanırım tavuklar, köpekler, bademler, zeytinler, keçiler, sebzeler nasıl ?
Sağolun, uğraşıyoruz Keçiler iyiler, bu aralar kızışma zamanıymış. Biz henüz dişilerde belirti göremedik. Ama Pamuk çok azgın.
Tavuklar hindiler ve ördekler iyiler, etrafı gübrelemekle meşguller Ama yumurta yok çıkan civcivler epey büyüdü ama henüz yumurtlamıyorlar... Bir kaç hint tavuğunu bir arkadaşa hediye ettik, onun kümese salgın gelmiş, tavukları ölmüş... Hint tavukları çok dayanıklılar o yüzden hintleri aldı...bizim için de iyi oldu yoksa hintler kavga edecekti...
Bademlerde 20 ağaç kurudu. Diğerlerine de pek yorum yapamıyorum bazısı toparladı bazısı henüz toparlayamadı.
Zeytinler şimdilik iyi. Sulanmaları gerekiyor yine, hala yağış yok. Bu sene inanılmaz kurak geçti
Sebze bahçesi kurudu/bitti...Küçük bir sera yaptırıyoruz. Biterse içine bostan yapacağım ama demirciler bir gün geliyor 3 gün gelmiyor o yüzden hala bitmedi...
Daddy ye veda ettik. En son baba hindiyi yemeye kalktı. Allahtan sesine uyandık da hindiciği kurtardık. Onun yerine Damat geri geldi...
Biz de kısaca haberler böyle

Eklenen Resimler

Eski 13-09-2014, 09:30   #433
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Kedileri söylemeyi unuttum:Bizim Tırmık hiç iyi bir anne değil, yavrularını kaybediyor!Şimdi 3 yavruda kayıp. Akşam yavrularını ormana götürüyor, orada bırakıp dönüyor. Neden böyle yaptığını bilmiyoruz...

naci03 beğendi.
Eski 13-09-2014, 16:51   #434
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2013
Sevgiyi paylaşmak istemiyorlar, benim köpeğimde yavrusuna fazla ilgiden kaybetmeye uğraştı ama yavru hep geri geldi..

SAHIRE, pria, zeyve ve 2 kişi beğendi.
TRAKLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2014, 22:08   #435
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2014
Kedilere şaşırdım gerçekten bizim köyde halamların bir ordu miktarı kedisi var öyle ki dişiler yılda iki defa yavruluyormuş yavrularını istemediklerini bilmiyordum.

Çabaladığınız şey kolay değil ancak başaracağınıza eminim... kolay gelsin biz de burdan takip ediyoruz.

SAHIRE ve YeniGine beğendi.
nzlıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2014, 21:55   #436
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Galeri: 1
Damat da sera da hayırlı olsun

SAHIRE ve zeyve beğendi.
Derya Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2014, 22:43   #437
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-10-2011
sayın sahıre sayfanızı tek tek okudum ve çok keyif aldım ellerinize sağlık .

SAHIRE beğendi.
elve Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2014, 21:08   #438
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Zeytinler ve keçiler

Bugün zeytinleri sulayalım dedik ve 40 kadar zeytini suladık. Şimdi baktım Perşembeyi yağışlı gösteriyor. Gerçi bu yaz bu yağış tahminleri hiç tutmadı... Yine de umutlandık. Yağar belki diye Perşembeyi bekleyeceğiz(tembeller)

Bugün keçileri kaçırdık Ot vermeye gidince kapıdan kaçtılar. Zor döndürüp içeri soktuk. Ödümüz patladı zeytinleri yiyecekler diye!

Neden keçileri kaçırdı diyorlar , merak ettim, araştırdım. Cins atların yanına keçi koyarlarmış. At keçi varken çok sakin olurmuş. Keçi gidince sinirlenir dellenirmiş... Oradan çıkmış bu tabir.

Keçilerin kesif yemi bitti. Yarın pazardan almalı.

Bu arada keçileri alırken kazıklanmışız...Biz 3ünü 900 liraya almıştık. Şimdilik 5 ay bitti , keçiler kocaman oldu, ilacıydı, yemiydi, otuydu epey harcadık. Bugün köyden Osman dayı sulama yaparken bize uğradı, küçükbaş hayvan fiyatlarının bu sene çok düştüğünü, bittiğini söyledi ;bizim keçiler 1000 lira zor edermiş. Gerçi sizin keçiler çok güzel sütlü keçi ama meraklısını bulmalı filan dedi...

Yakında Pamuk a veda edeceğiz....en azından yem masrafını çıkarırız diyoruz. Hem de ot ve yem masrafımız azalır.

Bu hayvancılığın halini yaşayınca anladık. Resmen masrafınızla kazancınız kafa kafaya geliyor. Baktığınızla kalıyorsunuz. Üstelik ot oldukça kaba yemde almamıştık, eğer otlatmasaydık külliyen zarar olacaktı!

Bu nasıl iş bilemedik? Şehirde et fiyatları uçmuş. Ama köylü de bir şey kazanmıyor gerçekten. Bu işten karımız temiz katkısız süt içmek oldu. Acaba Pamuk u satmayıp, kestirsek mi diyoruz:En azından temiz et yemiş oluruz; hormonsuz, antibiyotiksiz, hazır yemsiz, Gdo suz...Kararsızız.

Keçileri bir daha kaçırmayalım da

Eklenen Resimler

Eski 17-09-2014, 13:30   #439
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010

Sadece , sadece, sadece ve sadece iki kişinin, kısıtlı imkanlarla verdiği bir yaşam kavgası bu. Bir dönüşüm sancısı. Bir keşif çılgınlığı.

Darısı, kimilerine göre bir cehennem olabilecek bu cenneti, isteyenlerin başına...

Yoksa, neticede,
çıplak doğduk
çıplak öleceğiz.[/QUOTE]

işte bu cümle ...yüreğinize sağlık

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2014, 19:32   #440
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Günebakan tohumları

Ayıklıyorum, içi boş çekirdek çok çünkü... ama takas etkinliğine yetecek kadar çıktı sanırım.
Arkada ufak bir tamirat var, o yüzden ortam dağınık...
Tüm bu işler zeytinlerin sulanmasını aksattı. Hala yağmur yok! Sulama işine yetişemiyorum . Buna bir çözüm bulmalı.
Sera bugün bitti ama akşam güzel çıkmayacağı için foto çekmedim, yakında paylaşacağım.

Eklenen Resimler

Eski 23-09-2014, 18:28   #441
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Bugün zeytin sulamasını bitirdik. Yağmur gelmezse darısı bademlerin başına...

Eski 24-09-2014, 09:41   #442
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Sayfanızı hızla ve imrenerek gezdim! Ne güzel bir karar almışsınız genç yaşta ve ne kadar da şanslıymışsınız ki, hayalinizi gerçekleştirmek için imkan ve size eşlik edecek bir insan bulmuşsunuz! Keşke sayfanızı daha önceden keşfetseydim de yolum oralara düşmüşken bir "merhaba" deyip, sizi tebrik edebilseymişim! Size güç ve mutluluk diliyorum. Darısı bizler gibi hayalini kuranlara...

SAHIRE, pria ve oz26 beğendi.
maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2014, 10:12   #443
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Oh sonunda yağdı ... dün gece 3 te! Bademlerin de büyük bir kısmını sulamıştık azı kalmıştı, bu yağmur çok iyi oldu -5 Hazirandan beri ilk yağmur! Bu kadar kuraklıktan sonra toprağa işlemedi bile ama olsun açılışı yaptık artık
1-2 ay sonra yağmurdan bıktık, yosun tuttuk diye yazmaya başlarım artık

Eski 12-10-2014, 18:35   #444
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Gök kuşağının üzerinde bir yerlerde...

somewhere over the rainbow

Eklenen Resimler

Eski 12-10-2014, 18:40   #445
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

15 gün önce katıldığım çocuklar yararına sanat ve el sanatları kermesi - doğrusu ilgi maalesef yoka yakın derecedeydi . Deniz kenarında oturmuş olduk

Eklenen Resimler

Eski 12-10-2014, 18:45   #446
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Ağaçlar netin bana aşıladığı ilk hastalık mum çiçeği Senelerce eşim açacağına inanmadı. Ama yaz boyu şovunu yaptı! Önce koktuğunu da anlamadık- meğer akşam salarmış parfümünü hanımefendi Herhalde bunlar da son çiçekleri - artık dinlenmeye geçer...

Eklenen Resimler

Eski 12-10-2014, 19:09   #447
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Seranın bitmiş hali... Geç olsun da güç olmasın

Eklenen Resimler

Eski 12-10-2014, 19:37   #448
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Yağmur yağdı toprak yumuşadı. Kaz ayağı çekildi. Fidanlar ortaya çıktı. Tavuklar bayram etti. Diz boyu ottan dikenden geçilmiyordu bize de iyi oldu

Eklenen Resimler

Eski 12-10-2014, 19:41   #449
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Tavuğumuz Zilli - böyle sırnaşık tavuk görmedim. Sürekli dibimizde; Kendini de sevdiriyor

Eklenen Resimler

Eski 12-10-2014, 19:52   #450
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Sn. SAHIRE, seranız kaç m2 ve ne kadara mal oldu acaba?

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bahçe, çiftlik, emek, mutluluk, organik

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024