agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni4825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-05-2014, 10:57   #361
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAHIRE Mesajı Göster
Evet, çok doğru Yumurta verimi çok düşük. Hintlerin üstün özelliği çok dayanıklı olmaları. Bizim köyde çok tutuluyorlar. Dayanımlarını ve etinin lezzetini övüyorlar. Bir gözü hep havadadır, kolay kolay şahine yavrusunu kaptırmaz...
Biz de ilk tavukları köyden alınca ister istemez hint sahibi olduk.
Burada hintlere kümes bile yapmıyorlar. Açıkta ağaçlara tüneyerek yaz kış yaşıyorlar.
Horozumuz iki kere ölümden döndü. Bir seferinde öldü sandık . Baktık sabah ayakta duruyor. Bir kaç gün kapatıp bakım yaptık, şimdi biraz aksasa da hala şiddetle sürüsünü savunmaya devam ediyor. Karşısına ayı çıksa saldıracak, neredeyse.
Ama yeni civcivlerimizi karma çıkartıyoruz. Hintleri fazla çoğaltmak istemiyoruz...
isterseniz size benim tavuklarımın yumurtalarından yollayabilirim. geçen yılki sansar faciasından sonra önlemleri arttırıp kafesi yerinden söküp tuğladan ev yaptım ve 1 tane av köpeği aldım. bu yılki yavrulardan ziyanım yok. keçi bakmak istiyorum ama bu bölgede keçi bakması çok zor olur tavuklara ayran vermenizi tavsiye ederim dirençlerini artırır aynı zamanda köpeklerinizede verebilirsiniz.

SAHIRE ve ilkermeric beğendi.
gizlim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2014, 22:00   #362
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2008
Galeri: 27
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gizlim Mesajı Göster
isterseniz size benim tavuklarımın yumurtalarından yollayabilirim. geçen yılki sansar faciasından sonra önlemleri arttırıp kafesi yerinden söküp tuğladan ev yaptım ve 1 tane av köpeği aldım. bu yılki yavrulardan ziyanım yok. keçi bakmak istiyorum ama bu bölgede keçi bakması çok zor olur tavuklara ayran vermenizi tavsiye ederim dirençlerini artırır aynı zamanda köpeklerinizede verebilirsiniz.
İlginize çok teşekkür ederim Sizin tavukların cinsi nedir?
Ben de komşulardan karma civcivler çıkarttım. Büyüyüp yumurtlamalarını dört gözle bekliyorum. Daha sonra hintleri azaltacağım.
Kümesi sağlama almakla iyi yapmışsınız. Köpek dostunuza da çok sevindim. İyi bir köpek insana büyük destek oluyor.
Zaman zaman ayran ve ya yoğurt veririm ben de, insana da çok şifalı olan bu mucize yiyecek; yoğurt ve ayran!
Keçi bakması gerçekten zor, zamanla alışırız ve daha da kolaylarız umarım
Ama sütünü çok sevdiğimden zahmetine değiyor
Şimdilik günde tek sağımla 750 ml. süt alıyoruz

yağmur beğendi.
SAHIRE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2014, 14:13   #363
Yeni Üye

Alıntı:
İlginize çok teşekkür ederim Sizin tavukların cinsi nedir?
Ben de komşulardan karma civcivler çıkarttım. Büyüyüp yumurtlamalarını dört gözle bekliyorum. Daha sonra hintleri azaltacağım.
Kümesi sağlama almakla iyi yapmışsınız. Köpek dostunuza da çok sevindim. İyi bir köpek insana büyük destek oluyor.
Zaman zaman ayran ve ya yoğurt veririm ben de, insana da çok şifalı olan bu mucize yiyecek; yoğurt ve ayran!
Keçi bakması gerçekten zor, zamanla alışırız ve daha da kolaylarız umarım
Ama sütünü çok sevdiğimden zahmetine değiyor
Şimdilik günde tek sağımla 750 ml. süt alıyoruz

bu yıl çok karma yaptım ama son civcivlerim astrolop ve pleymut tabi aynı zamanda büyük bir hata olarak düşündüğüm ama dost canlısı olan dev brahma bu yıl geçen yıla oranla çok fazla gulk var şu anda 6 tane kuluçlada var ne yapacağımı bilemiyorum. köpeklede ilgili sıkıntı yaşadım iğnelerini yaptırdım bu hafta tekrar götüreceğim çünkü telleri büyük bir ihtimalle tilki olabilir parçaladı. hiç boşluk bulmasınlar. bu hafta isterseniz fotoğrafları yayınlayabilirim.

SAHIRE beğendi.
Eski 31-05-2014, 20:42   #364
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Başa
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gizlim Mesajı Göster
bu yıl çok karma yaptım ama son civcivlerim astrolop ve pleymut tabi aynı zamanda büyük bir hata olarak düşündüğüm ama dost canlısı olan dev brahma bu yıl geçen yıla oranla çok fazla gulk var şu anda 6 tane kuluçlada var ne yapacağımı bilemiyorum. köpeklede ilgili sıkıntı yaşadım iğnelerini yaptırdım bu hafta tekrar götüreceğim çünkü telleri büyük bir ihtimalle tilki olabilir parçaladı. hiç boşluk bulmasınlar. bu hafta isterseniz fotoğrafları yayınlayabilirim.
Astrolop un yumurta veriminin yüksek olduğunu biliyorum. Şu anda bizim de öyle, 2 tane boşta yatan var, altlarına yumurta koymuyorum, zaten yumurta da yok! Günde 1 yumurta alıyorum şu anda
Başa dönsem, Sussex ve ya astrolop gibi yumurtacı bir cinsle başlamak isterdim. Şu anda çok fazla hint var bizde artı 10 tane kadar da karışık köy tavuğu feriği. Sanırım bol bol tavuk yiyeceğiz.
Yakın olsak sizden astrolop yumurtası isterdim ama civardan bulmaya çalışayım, eğer bulamazsam size rica ederim.

Eski 02-06-2014, 16:54   #365
Yeni Üye

Alıntı:
Başa

Astrolop un yumurta veriminin yüksek olduğunu biliyorum. Şu anda bizim de öyle, 2 tane boşta yatan var, altlarına yumurta koymuyorum, zaten yumurta da yok! Günde 1 yumurta alıyorum şu anda
Başa dönsem, Sussex ve ya astrolop gibi yumurtacı bir cinsle başlamak isterdim. Şu anda çok fazla hint var bizde artı 10 tane kadar da karışık köy tavuğu feriği. Sanırım bol bol tavuk yiyeceğiz.
Yakın olsak sizden astrolop yumurtası isterdim ama civardan bulmaya çalışayım, eğer bulamazsam size rica ederim.
boş boş yatan tavukları soğuk suyla yıkayın derim o zaman fazla yatmazlar. sizin o taraflarda bulmak buradan bulmaktan daha kolay olur.

Eski 05-06-2014, 19:41   #366
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-10-2010
hafta sonu kısa bir ziyaret için fethiyeye geldim [ eski çiftlik köyü şimdi çiftlik mahallesi ] ziyaret kısa olduğu için size haber veremedim bir dahaki sefere haberleşiriz bir çayınızı içerim yaptığınız işleri görürüm kısa zamanda çok güzel işler yaptınız

SAHIRE beğendi.
Selehattin 67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2014, 08:27   #367
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Bunu daha once sordugumu hatirliyorum. Sanirim Sn h_dogan yanitlamisti ama yaniti hatirlamiyorum. Organik cozum olarak BT var; koylu mu bilmiyor yoksa genis olcek uygulamasi pahaliya mi geliyor?

Alıntı:
Tuta kelebeği diye bir zararlı, domatesin yaprak ve meyvesine çok zarar veriyormuş, koca tarladan hiç ürün alamadım diye anlatanlar var.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2014, 21:08   #368
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selehattin 67 Mesajı Göster
hafta sonu kısa bir ziyaret için fethiyeye geldim [ eski çiftlik köyü şimdi çiftlik mahallesi ] ziyaret kısa olduğu için size haber veremedim bir dahaki sefere haberleşiriz bir çayınızı içerim yaptığınız işleri görürüm kısa zamanda çok güzel işler yaptınız
Tabii bekleriz.

Eski 29-06-2014, 21:32   #369
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Bunu daha once sordugumu hatirliyorum. Sanirim Sn h_dogan yanitlamisti ama yaniti hatirlamiyorum. Organik cozum olarak BT var; koylu mu bilmiyor yoksa genis olcek uygulamasi pahaliya mi geliyor?
BT nedir? Ben de ilk kez duyuyorum. Son bir kaç senedir tarla domatesi bitmiş burada. Sera domatesi yapılıyor hibrit fidelerle ; görüntüleri süper ama tatsız tuzsuz...
Ben de Rapax diye organik bir ilçala mücadele ediyorum. Domatesin belki %90 ı tutadan heba oldu ama kalan %10 un tadı ve lezzeti ise yıllardır özlemini duyduğumuz domates tadı...mmm..

(PARDON baciilus thurugensisi diyorsunuz herhalde, tamam ben de ondan kullanıyorum, ancak başlamakta gecikmişim, yine de faydası oluyor ama maalesef fazla değil)

Düzenleyen SAHIRE : 29-06-2014 saat 21:38 Neden: ekleme
Eski 29-06-2014, 21:57   #370
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Bir Peynir Serüveni

Önce keçileri iyice otlatıyoruz)

Sonraki resim sütün pastörize edilmesi
Sonra peynir altı suyundan yapılan lor
Sonra asıl ürün olan keçi peynirimiz

Eklenen Resimler

Eski 29-06-2014, 22:20   #371
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Afedersiniz, acik yazmam gerekirdi. Evet Bacillus thuringiensis. Duzenli ve zamaninda uygularsaniz, cok etkili bir yontem oldugunu goreceksiniz. Yapraklarda tuta izini gordugunuz an hemen uygulayin. En etkili uygulama, tuta, aktif sekilde beslenirken yapiliyor. Ilk uygulamadan 10-15 gun sonra bir kez daha uygulayin. Bitkinin yaprak ortusune (yaprak altlari da dahil) iyice yedirirseniz cok iyi olur.

Alıntı:
BT nedir? Ben de ilk kez duyuyorum. Son bir kaç senedir tarla domatesi bitmiş burada. Sera domatesi yapılıyor hibrit fidelerle ; görüntüleri süper ama tatsız tuzsuz...
Ben de Rapax diye organik bir ilçala mücadele ediyorum. Domatesin belki %90 ı tutadan heba oldu ama kalan %10 un tadı ve lezzeti ise yıllardır özlemini duyduğumuz domates tadı...mmm..

(PARDON baciilus thurugensisi diyorsunuz herhalde, tamam ben de ondan kullanıyorum, ancak başlamakta gecikmişim, yine de faydası oluyor ama maalesef fazla değil)

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2014, 00:06   #372
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2008
Alıntı:
Önce keçileri iyice otlatıyoruz)

Sonraki resim sütün pastörize edilmesi
Sonra peynir altı suyundan yapılan lor
Sonra asıl ürün olan keçi peynirimiz
Sahire Hanım,

O son resme bayıldımmmmmm, ellerinize sağlık, afiyet olsun.....

SAHIRE beğendi.
Yağmurcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2014, 11:58   #373
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yağmurcan Mesajı Göster
Sahire Hanım,

O son resme bayıldımmmmmm, ellerinize sağlık, afiyet olsun.....
İnşallah bir dahaki görüşmemizde size de tattırma şansım olur Bu 2. peynir denemem, bu seferki ilkine oranla çok daha başarılı oldu.

Yağmurcan beğendi.
Eski 03-07-2014, 12:05   #374
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

"Piliç güzün sayılır."

Evvelsi gün ilk çıkan piliçlerden 2 si, sonraki 9lu gruptan 3ü ve iki civcivden horoz olanı, yani toplam 6 tavuğumuz yendi. Ormanda gezinirlerken gündüz vakti saldırı olmuş. Sadece bir tavuğu boğulmuş halde bulduk, diğerlerini bulamadık da. Tilki olabilir.
Orman serin ve ağaçlık olduğundan orada gezmeyi çok seviyorlardı ama artık tavukları ormana salmıyoruz.

Eski 04-07-2014, 22:40   #375
Ağaç Dostu

Alıntı:
İnşallah bir dahaki görüşmemizde size de tattırma şansım olur Bu 2. peynir denemem, bu seferki ilkine oranla çok daha başarılı oldu.
Yemiş kadar oldum, çok teşekkür ederim.
Piliçlere çok üzüldüm, işte hayvan deyip geçme, emek verip büyütüyorsun, sonra bir bakıyorsun yok olmuş. Geçen sene de benim başıma geldi, burada tavuk çalan bir kuş varmış, tavuğumun birini aldığı gibi götürdü, yakaladım ama boğazından sıkmış, yiyiyordu, yetişemedim anlayacağın. Sonuçta insan üzülüyor. Sıkmayın canınızı nasıl olsa tavuklar sürekli kuluçkaya yatıyorlar, yine civciv çıkartılır.

SAHIRE beğendi.
Eski 05-07-2014, 14:08   #376
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Galeri: 1
Geçmiş olsun Sahire hanım. Ben bile zar zor çıkarttığımız 3 civcivden birini kaptırınca ne kadar üzülmüştüm 6 tane gitse....Ama ne yapalım diğer hayvanlarında karnı çok acıkmış herhalde bunlarda onların payı olsun..Peynir şahane kendime güvenemediğim için dişi koyun almadık ama şimdi diyorum acaba bende sağabilirmiydim.

SAHIRE beğendi.
Derya Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2014, 21:30   #377
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Derya Yıldız Mesajı Göster
Geçmiş olsun Sahire hanım. Ben bile zar zor çıkarttığımız 3 civcivden birini kaptırınca ne kadar üzülmüştüm 6 tane gitse....Ama ne yapalım diğer hayvanlarında karnı çok acıkmış herhalde bunlarda onların payı olsun..Peynir şahane kendime güvenemediğim için dişi koyun almadık ama şimdi diyorum acaba bende sağabilirmiydim.
Çok teşekkür ederim. Dün o suçlu tilkiyi gördük. Buralarda dolaşıyor, başka bir ziyafet çekebilir miyim diye. Bağırarak kaçırdık şimdilik.
Süt sağmak başlarda çok zordu. Ellerim uyuşuyordu yorgunluktan. Şimdi çok kolay sağıyorum, elim kolum güçlendi pratikleştim.
Güllü de eskisi gibi değil, çok uysallaştı, birbirimize iyice alıştık

Eski 13-07-2014, 21:40   #378
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Çok güzel bir yazı - keçiler ve özgürlük

Paylaşmak istedim :
Yalama Taşı « Harf Tamircisi

Eşimle Pamuk-böyle durduklarına bakmayın bazen iyi boğuşuyorlar Pamuk gittikçe daha yaramaz oluyor! Elbiseleri ısırıyor, bacakları yalıyor, üstünüze zıplayıp çıkıyor vs vs...

Eklenen Resimler

Eski 13-07-2014, 21:56   #379
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2013
Çok güzel yazı paylaşım için teşekkürler. Sizi hayranlıkla takip ediyorum..

SAHIRE beğendi.
TRAKLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2014, 22:30   #380
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Domates ve anı hasadı

Buyurun organik domatese
Kelebekten kurtarabildiğimiz domateslerimiz.
Böyle olurdu domates ben çocukken, sarılı kırmızılı küçüklü büyüklü
Hepsi kıpkırmızı bir boy değildi,
Ama tadı asıl bambaşka,
yerken boğazımız yanar, ağzımız kamaşır lezzetinden
Çocukluğuma döndüm domates devşirirken ve de yerken...

Eklenen Resimler

Eski 14-07-2014, 11:23   #381
Ağaç Dostu

Alıntı:
Paylaşmak istedim :
Yalama Taşı « Harf Tamircisi

Eşimle Pamuk-böyle durduklarına bakmayın bazen iyi boğuşuyorlar Pamuk gittikçe daha yaramaz oluyor! Elbiseleri ısırıyor, bacakları yalıyor, üstünüze zıplayıp çıkıyor vs vs...
Yalama taşı güzel bir hikaye severek sonuna kadar okudum. Çoban bence tam bizi anlatmış, buralarda gerçekten huzur var, sessiz sakin bir yaşantı.....en azından ömrümüzün bundan sonraki kalan kısmını daha sakin geçirebileceğiz bir yaşantı. Allahım sana şükürler olsun bu günlerimize, isteyen herkese nasip eyle...Herşey gönlünüzce olsun....

SAHIRE beğendi.
Eski 19-07-2014, 22:03   #382
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Thumbs down Güllümüz hastalandı

Parazit ilacı yapmamıza rağmen ilaç yeterli olmamış. Veterinerin söylediğine göre sineklerden parazit kapmış. Pazartesiden beri tedavisi devam ediyor . Asıl sorun hastalığın neticesi ve yan etkisi olarak kansızlık olması ve keçilerde kansızlık çok tehlikeli.
Bugün daha iyiydi, iştahı da yerine geliyor çok şükür.
Sevgili Güllümü bir hafta daha sağamayacağım...

Eklenen Resimler

Eski 19-07-2014, 22:13   #383
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2013
Geçmiş olsun. Kısa sürede iyileşir inşALLAH..

SAHIRE ve Yağmurcan beğendi.
TRAKLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2014, 23:40   #384
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Güllüyü parazit ilacı kalıntısının süte karışmasından dolayı mı sağmıyorsunuz?

SAHIRE beğendi.
bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2014, 00:14   #385
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
sahire hanım
sayfanızı noktasına kadar ilgiyle takip ediyorum, bu arada güllünüze de acil şifalar size de kolaylıklar diliyorum.
bu arada sayenizde, bana da keçi besleme virüsü bulaştı gibi.

SAHIRE beğendi.
gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2014, 01:03   #386
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Alıntı:
Hoş geldiniz
Eski yaşamımıza göre o kadar farklı yaşıyoruz ki, alıştık mı alışmadık mı bilemiyorum. Zaman zaman bir işi yaparken kendimi sorgularken buluyorum kendimi. Her şey için belli bir çaba harcıyoruz. Isınmak için odun toplayıp, kesip, yakmamız gerekiyor, örneğin. Oysa eskiden ısınırdık sadece Böyle olunca o konuda yeni bir klasör oluşuyor beyninizde ve içine yeni bilgi ve deneyimler dolmaya başlıyor. Herhangi bir şeyin üretimi... sıfırdan başlamak gibi. Zor zahmetli ama güzel ve gerçek. Akşama kadar oturmak pek yok buradaYıkanmak için güneşli günler gerek. Bazen ekmek yoksa mayalamak gerek. Bazen elektrik yoksa erkenden yatmalı. Sabah gidip kümesi açmalı, hayvanları doyurmalı. Üstelik çoğu zaman beklenmedik bir şey çıkabiliyor. Örneğin bu sabah muhabbet kuşumuz Şakir' in yumurtalarını gördük, bize bir yılbaşı hediyesi vermek istedi herhalde.
Yaşamayı yaşıyoruz. Gerçekten yaşamayı. (ya da bana öyle geliyor. )Doğa bizi kendi gerçeğine sımsıkı bağlamaya başladı. Üstelik daha en baştayız

Isinma sorununda Meyvelitepe nin evindeki isi pompasi sistemini arastirin derim. Yeriniz araiziniz musait.

fagu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2014, 12:07   #387
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Galeri: 1
Geçmiş olsun. Güllü ye nazar değdi bence

SAHIRE beğendi.
Derya Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 07:22   #388
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Güllüyü parazit ilacı kalıntısının süte karışmasından dolayı mı sağmıyorsunuz?
Evet.

Eski 22-07-2014, 07:26   #389
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gurbik67 Mesajı Göster
sahire hanım
sayfanızı noktasına kadar ilgiyle takip ediyorum, bu arada güllünüze de acil şifalar size de kolaylıklar diliyorum.
bu arada sayenizde, bana da keçi besleme virüsü bulaştı gibi.
Çok teşekkürler. Denemekten zarar gelmez derim zira keçi sütünün enfes bir tadı var. Ayrıca keçiler çok sevimli hayvanlar köpekler gibi sahiplerine alışıyorlar.

Yağmurcan beğendi.
Eski 22-07-2014, 10:47   #390
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Evet.
Bizim ailede de büyük baş hayvan bakılırdı 3-5 sene evvelinde. Hayvanlarda rahatsızlık olduğu zaman antibiyotik te kullanılırdı başka ilaçlar da. İlaç kullanılan hayvanın sütü ise ayrı sağılır ve kanalizasyona dökülürdü. Sütü sağılmayan hayvanın hem süt veriminde değişiklik olur hem de meme uçlarında ayrı bir rahatsızlığın oluşmasını sebebiyet verir. Keçilerde durum farklı mıdır bilmiyorum Sn. SAHIRE. İsterseniz veterinerinize danışın.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bahçe, çiftlik, emek, mutluluk, organik

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024