agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni227Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-01-2013, 10:35   #61
Ağaç Dostu

FKY100's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2012
Sonunda tarlanın etrafı çevrilmeye başladı. Dün direkleri dikmek için çukurlar açıldı, metal direkler yerine konulup betonlanmaya başladı.

Hava çok soğuk olmasına rağmen çalışıyordu işçiler, ellerine, emeklerine sağlık diyorum.

Telde çevrildikten sonraki halini resimleyip ekleyeceğim. İnşallah metal direklerden sonradan pişman olmayız.

Tarla yavaş yavaş şekil almaya başladı ama sanırım baharla birlikte herşey daha güzel olacak

rise_com beğendi.
FKY100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 08:01   #62
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2008
Galeri: 112
Sayın FKY100,

Bahçeniz ve sayfanız hayırlı olsun. Umarım en kısa sürede sağlık içinde istediklerinizi yaparak bahçenizin keyfini sürmeye başlarsınız.

FKY100 beğendi.
tturt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2013, 10:28   #63
Ağaç Dostu

FKY100's Avatar

Sonunda bahçemizin yoldan ayrılan kısmı taş ve mıcırla düznelendi. Şimdi direk yoldan ayrılıp bahçemize inebiliyoruz. Yavaş yavaş alan belirlenmeye başlayınca hoşumuza da gitmeye başladı. Eşim dün " ilk defa baharın gelmesini bu kadar sabırsızlıkla bekliyorum" dedi.

Bahçemizin etrafı çevrildi ve kapısı da monte edildi. Cumartesi günü hava biraz güneşli olunca hemen bahçeye koştuk kapıyı da görelim diye. Babam, küçük oğlum ve eşimle birlikte gittik, etrafını gezdik. Hatta dalında kalan kuşburnuları topladık. Marmelat için yeterli miktarda olmadığı için çay yapılmak üzere toplandı.

Ayvayı daha önce kayınbiraderim budamıştı. Onu da paylaşayım istedim.

Eklenen Resimler

Eski 21-01-2013, 10:31   #64
Ağaç Dostu

FKY100's Avatar

Diğer resimler;

Eklenen Resimler

Eski 23-01-2013, 20:52   #65
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Bahçeniz hayırlı olsun Sn. FKY100.
Ağaç konusunda iyi karar verin. Saksınızdaki turunçgilin ne olduğu %99 belli: turunç.
Turunçgillerde tohumla elde edilen fidanlar çok büyük oranda hangi turunçgilden alınırsa alınsın turunç çıkar.
bence sizin bölgenize en uygun turunçgil Satsuma çeşitleri çünkü soğuğa en dayanıklı tür o. Çekirdekten çıkan fidanlar aynısı çıkmayacağına göre diğer türler için de aşılı olanları tercih edin bence. Bir de çekirdekten ektiğiniz fidanlar meyve almanız çok uzun sürer. Aşılı fidanlardan daha çabuk meyve alırsınız.
Bahçenize fidanları dikerken planlayıp dikin. Hızlı büyüyenlerle yavaş büyüyenleri aynı yere dikmeyin derim. Budamasını iyi yapmazsanız diğer türün gelişimini engeller. Biri büyürken diğeri zayıf kalır.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar umarım bir faydası olur.
İyi günlerde oturmanız dileğiyle.

gülenyüz beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2013, 07:41   #66
Ağaç Dostu

FKY100's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Bahçeniz hayırlı olsun Sn. FKY100.
Ağaç konusunda iyi karar verin. Saksınızdaki turunçgilin ne olduğu %99 belli: turunç.
Turunçgillerde tohumla elde edilen fidanlar çok büyük oranda hangi turunçgilden alınırsa alınsın turunç çıkar.
bence sizin bölgenize en uygun turunçgil Satsuma çeşitleri çünkü soğuğa en dayanıklı tür o. Çekirdekten çıkan fidanlar aynısı çıkmayacağına göre diğer türler için de aşılı olanları tercih edin bence. Bir de çekirdekten ektiğiniz fidanlar meyve almanız çok uzun sürer. Aşılı fidanlardan daha çabuk meyve alırsınız.
Bahçenize fidanları dikerken planlayıp dikin. Hızlı büyüyenlerle yavaş büyüyenleri aynı yere dikmeyin derim. Budamasını iyi yapmazsanız diğer türün gelişimini engeller. Biri büyürken diğeri zayıf kalır.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar umarım bir faydası olur.
İyi günlerde oturmanız dileğiyle.

Sayn h_dogan

Verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkür ederim. Turunç olduğunu belirlediğiniz bu fideyi biz ağaç yetiştirmek amacıyla değil, masada kalan bir çekirdeği toprağa rastgele dikmekle başladık. Yaprak verince de mutlu olduk. Şimdi bir saksıda yaprak verişini 2 oğlumla seyrediyoruz ve mutlu oluyoruz. Peki bu fideyi büyüyünce aşılayabilir miyiz.

Ağaçların dikimi ile ilgili pek bilgimiz olmadığı için eşim Tarım Müdürlüğünden bir mühendisle görüştü. Sizlerin de değerli önerileriyle birlikte bu ay meyve fidesi dikmeye başlayacağız.

İyi dilekleriniz için de ayrıca teşekkür eder, daha iyisinin sizlerin olmasını dilerim.

Eski 24-01-2013, 08:16   #67
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Evet belli bir kalınlığa geldikten sonra aşılayabilirsiniz.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2013, 14:11   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2009
Sn. FKY100 bahçeniz hayırlı olsun. Çok isabetli bir kararla güzel bir başlangıç yapmışsınız. Çocuklar için tohumdan fidana dönüşümü görmek ayrı bir heyecan, hele meyveleri yemeye başladıklarında mutlulukları sonsuz olacak. Doğal ve organik harika :-)
Ne mutlu sizler gibi duyarlı anne babaların yetiştirdiği evlatlara.
Önemli olan başlamak. Bahçe sürülmüş teller çekilmiş kapı yapılmış...Çoğu bitmiş azı kalmış, baharda canlanacak toprak rengarenk doğal çiçekler, şifalı otlar göz kırpacak size, bu arada elinizdeki tohumları arzu ettiğiniz bölümlere serpiştirin keyifle, her hafta sonu başka bir güzellik karşılar sizi. Kendinize sıkıntı yapmayın zamanla her şey yerine oturur
Çocuklar şimdi küçük, en önemli iki fidan. Ağaçları çocuklarınızla birlikte dikin. Bahçedeki fidanlarla birlikte onlarda büyüyecekler ve bir gün kendi bahçelerini kurmak için sizden uzaklara gidecekler belki. Her anınızı iyi değerlendirin, doğa cömerttir keyfini çıkarın. Belli mi olur yıllar sonra oğlunuzla diktiğiniz ağacın altında torununuzu salıncakta sallarken bulursunuz kendinizi
Her şey gönlünüzce olsun, bahçeniz bereketli mutluluğunuz daim olsun. Sevgilerimle.

Doğayla Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2013, 15:51   #69
Ağaç Dostu

FKY100's Avatar

Sayın Doğayla Barış;

Güzel temennileriniz için teşekkür ederim. Evet 2 evladımızı elimizden geldiğince düzgün yetiştirmeye çalışıyoruz.

İnşallah bahçemizde de sizlerin belirttiği gibi güzel ve sağlıklı ürünler yetiştirme becerisi gösterebilirsek ne mutlu bize. Geçen yaz saksıda yetiştirdiğimiz 4 domates bitkisinden yetiştirebildiğimiz 2 adet büyük boncuk ebatlarında çeri domates ve 1 adet kıvrık biberle mutlu olan biz, bahçenin verdikleri ile havalara uçarız gibi geliyor.

Hayırlısı ile yetiştirmek ve bol mahsül alabilmek amacıyla buradan bilgiler toplamaya çalışıyorum. Desteklerinize ve deneyimlerinize bu manada çok ihtiyacım var.

Sağolun...

Lazuti beğendi.
Eski 07-02-2013, 11:23   #70
Ağaç Dostu

FKY100's Avatar

Sonunda İzmit'e biraz olsun bahar geldi de bahçemize bir şeyler ekmeye başladık.

03.02.2013 Pazar günü hava sıcaklı 24 dereceyi bulunca hemen bahçeye koştuk. Tepede parlayan güneş hem içimizi ısıttı hemde moralimizi yükseltti. Birde bütün bunların üstüne tertemiz havayı içimize çekince mest olduk.

Biraz ( yorulduk, bu işlerinde çok da kolay olmadığını anladık. Ama olsun hepimiz için güzel bir spor olacak bahçe de çalışmak.

İlk tohumlarımızı ektik. Soğan ve sarımsak
Oğlum 3 adet ağaç dikilebilecek çukuru kazdı. O kadar mutlu oldu ki bu işi başarınca, hele birde oraya dikilecek ağacın meyvesini yerse kimbilir ne kadar haz duyacak.

5 yaşındaki oğlum bile çalıştı. Soğan ve sarımsak dikilecek alanı hazırlamaya çalıştı, bize soğan ve sarımsak taşıdı, hatta ekti bile. Bahçe içinde dağınık olan odunları ve dalları toplayıp bir alana biriktirdik onunla birlikte. Hatta kompost yapma deneyimime bile ortak oldu. Toprak taşıyarak.

Bahçe de toplam 3 saat kaldık ama hepimiz o kadar mutlu ve huzurlu ayrıldık ki... Evet iyiki bu bahçeyi almışız ve birşeyleri yetiştirmeye başlamışız diye sevindik.

Resimleri de ekleyeceğim ama onların boyutlarını biraz küçültmek gerekeceğinden biraz sonra ekleyeceğim.

abay54 beğendi.
Eski 07-02-2013, 11:58   #71
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-10-2012
işlerinizde kolaylık dilerim ..
Bu sene bahar erken geldi galiba inşallah don olayı olmaz daha sonra ... Selamlar..

abay54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 12:55   #72
Ağaç Dostu

FKY100's Avatar

Birinci resim; henüz bahçe aletlerimiz olmadığı için kayınbiraderimden ödünç aldık, bahçeye doğru yol alıyoruz.

İkinci Resimde; soğan ve sarımsak için yer hazırlığı, ailece....Ben hepsinden çok çalıştım ama kimse beni çekmedi, onlar iş yaptı gibi gözüküyor.

Eklenen Resimler

Eski 07-02-2013, 13:03   #73
Ağaç Dostu

FKY100's Avatar

1. Resim ; Soğan ve sarımsak için açılabilen ve ekim yapılan alan....
2. Resim; Ekilen soğanlar
3. resim; Oğlum ağaç için çukur kazıyor...
4.Resim; Tatlı bir rehavet
5.Resim ; Toprak+Ayva çöpleri+Yaprak+Toprak'dan oluşan bahçede ilk kompost denemem... Meyve kasası içinde Daha önce evdeki sebze artıkları, yaprak vs ile saksıda denedim ama bu olacak mı göreceğiz
6.Resim; Oğlum bu arazinin sahibi benim gibi yani toprak ağası gibi pozunu vererek "güzel bir şubat havasında bahçemizdeki ilk mesaimizin bittiğini" bize ilan ediyor.

Eklenen Resimler

Eski 07-02-2013, 13:09   #74
Ağaç Dostu

FKY100's Avatar

En fazla 5 resim yüklenebiliyormuş, o yüzden diğer resimler burada....

Birde dalında kalan son kuşburnular çay yapılmak üzere tekrar toplandı.... C vitamini deposu olduğundan içmek faydalı, o yüzden tek tek de olsa her gidişimde ellerimi dikenlere kaptırarak 1-2 kaynatmalık topluyorum.

Eklenen Resimler

Eski 22-02-2013, 11:00   #75
Ağaç Dostu

FKY100's Avatar

Uzun zamandır yazamadım ama aslında bu arada bir çok gelişme oldu bizim açımızdan....

09.02.2013 tarihinde havanın birazda ılık olmasından faydalanıp ağaç dikmeye gittiğimiz güne ait denemelerimizi paylaşayım sizlerle artık...

İlk soğan ve sarımsak dikiminden bahsetmiştim. Bir sonraki hafta sonu hava biraz soğuk olsa da Kayınbiraderimin bahçedeki evinde soba olduğundan üşürsek oraya gideriz diyerek yola çıktık. Kayınbiraderim, eşi, küçük kızı ile biz de ufak oğlumuzu alıp ( büyük çocuklar eskisi kadar bize takılmıyor artık) bahçeye gittik. Bu gidişimizdeki amacımız, her iki bahçeye de meyve ağacı dikmekti.

Oturduğumuz sitenin bahçesindeki zeytinin dibinden çıkan fideleri ve Gemlikten gelen zeytinleri dikmekti amacımız her ikimizinde. Bu arada eşime gelen köy üzümü asma çelikleri ( büyük ve sarı kütür kütür olan üzeri kahve rengi lekeli oluyor ismini bilmiyorum) da götürüp en azından yerine dikmesek bile toprağa dikip, bahçe düzenlemesi sonrasında uygun yerine almak niyetindeydik.

Biz kapıcımızdan zeytin fideleri isteyince o bize bir diğer ağaçların dibindeki fideleri de verdi. (vişne, erik ) onları da aldık ve gittik.

Bahçemizdeki ayva ağacından sonraki ilk ağacımız Gemlikten gelen zeytin fidesi oldu. Eşimin kardeşinin bahçemize hediyesiydi. Bu ilk hediyemiz... Sağolsunlar, bizim bahçedeki de onların nasılsa, inşallah hep birlikte yetiştirelim...

Diğer fidelerde toprakla buluştu o gün.... sonra hep birlikte onların bahçeye gittik ve evde sobayı yakıp patates közledik kuzineli sobada ...

Lunlun ve smnunal beğendi.
Eski 22-02-2013, 11:02   #76
Ağaç Dostu

FKY100's Avatar

Resimleri de ekledim.

Eklenen Resimler

Eski 11-03-2013, 10:53   #77
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Sayın FKY100 Eldivensiz bahçe bellediğinize göre elleriniz bahçe işine alışık, ben hala eldiven kullanıyorum yoksa ellerim su topluyor. Allah kolaylıklar versin, insan böyle şeylerle uğraşınca gerçek mutluluğun tadına varıyor.

badembaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 11:40   #78
Ağaç Dostu

FKY100's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badembaba Mesajı Göster
Sayın FKY100 Eldivensiz bahçe bellediğinize göre elleriniz bahçe işine alışık, ben hala eldiven kullanıyorum yoksa ellerim su topluyor. Allah kolaylıklar versin, insan böyle şeylerle uğraşınca gerçek mutluluğun tadına varıyor.
Sayın badembaba,

O gün sadece 2-3 ağaç dikmek için çukur açtığımız için eldiven giymemişti eşim. Aslında daha sonrasında da pek dikkat etmedi ve eli su topladı. Şimdi deneyimlerin sonucunda eline eldiven giymeden yapmıyor.

badembaba ve hk50 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024