agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni4756Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-08-2011, 20:57   #61
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2011
Nevzat bey 'le oldukça hoş sohbet içersinde , hem bahçemizdeki işlerimizi yaptık, hemde bilgi alışverişi içersinde bulunduk.

Eklenen Resimler

TaşevliBahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2011, 21:15   #62
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Bahçemizde sulama işlemi yaparken kuyumuzdaki su bitiverdi. Bu mevsimde kuyudaki suyumuzda azalma meydana geliyor fakat bize yetecek kadar da suyumuz sürekli çıkıyor . Su kuyusunu nasıl yaptığımızı merak eden Nevzat beye , su bulmak için kullanılan zeytin dalı veya hayıt dalı metodundan bahsettiğimizde, bize bu olayın bilimsel bir dayanağını açıklamamızı istedi. Bizde
hemen zeytinden bir dal keserek uygulamalı olarak gösterelim istedik. Nevzat bey'in o kadar ilgisini çekmiş olmalı ki , zeytin dalını kapıp bahçemizin dört bir yanında gezmeye başladı.Bir yandan elinde zeytin dalı ile geziyor bir yandan da sizin tarla kurumuş, hiç suyunuz kalmamış diyerek kahkaha atıyordu.Yaptığı espirileri ile bizide oldukça güldürmeyi başarmıştı.

Eklenen Resimler

Eski 04-08-2011, 21:34   #63
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

soğuk kompost yapımı için

Ev atıklarını ile soğuk kompost yapımına başladım. Elime 4-5 adet petrol ofislerinde satışı yapılan Adblue bidonu geçti. Bu bidaonların altında çeşmesi olması oldukça hoşuma gitti ve bu iş işin çok uygun olacağını düşündüm.
Adblue içeriğini incelediğimde sıvının saf üre ve demineralize edilmiş sudan üretilmiş olduğunu tespit ettim. Anladığım kadarı ile kimyasal bir madde içermiyor.
Ben şimdi bu bidonların içerisine soğuk kompostu koysam, komposta veya oluşacak sıvı gübreye herhangibir olumsuz etkisi olurmu.?

Eski 05-08-2011, 13:41   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Kompost çalışmalarında destekçinim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rafet Uzunok Mesajı Göster
Ev atıklarını ile soğuk kompost yapımına başladım. Elime 4-5 adet petrol ofislerinde satışı yapılan Adblue bidonu geçti. Bu bidaonların altında çeşmesi olması oldukça hoşuma gitti ve bu iş işin çok uygun olacağını düşündüm.
Arkadaşım Rafet Uzunok, Soğuk kompost çalışmaları için idel kap bulmuşsun, mevcut organik malzemeleri küçülterek bu bidonlara doldurarak etkin mikro organimalarlada bu kompost aktif ederseniz bahçenizin bitkilerinin sıvı gübre ihtiyacını karşılamış olursunuz.

Mevcut bidonlardaki malzemelerin kompostlaşma süreçlerine göre bidonları devreye alırsınız, bidonlardaki sıvı eriyik bitiminde bidona tekrardan kuyu suyu doldurarak etkin olan mikro organizmalarla aktif ederek fermantasyon sürecini başlatarak sıradaki fermantasyon süreci tamamlamış olan bidonu devreye alarak bu işi devam ettirirsiniz, bidonlardaki organik maddenin çözülümü tamamlandıktan sonra da bu posalara karbon içerikli organik malzeme ile harmanlıyarak kompost işlemi için bir yerde homojen karışımla biriktirebilirsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rafet Uzunok;
Adblue içeriğini incelediğimde sıvının saf üre ve demineralize edilmiş sudan üretilmiş olduğunu tespit ettim. Anladığım kadarı ile kimyasal bir madde içermiyor.
Ben şimdi bu bidonların içerisine soğuk kompostu koysam, komposta veya oluşacak sıvı gübreye herhangibir olumsuz etkisi olurmu.?
Kaplarınızın içerğindeki kalıntıların önemli bir olumsuz etkisi olacağını sanmıyorum, hatta ürenin kompost yapımında azota tekübül ettiğinden senin kompost yapımında karbon malzeme kullanımın artışla azot malzemen ise kullanımında daha az ihtiyaç olacaktır.

Çalışmalarında başarılar dilerken bu konudaki paylaşımlarda size destekçi katkılarımız artacaktır.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2011, 16:35   #65
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Sayın Epsody, ilginizden ve geniş açıklamalarınızdan dolayı çok teşekkür ederim.
Elimde 2 litre son kullanım tarihi geçmiş süt bulunmakta. Bunları spreyleme sistemi ile domates fidanlarının ve diğer fidanların yapraklarına atmayı düşünüyorum.
Düşündüğüm işlem sizce doğrumudur, yoksa biriktirmiş olduğum mutfak atıklarının içine döküp soğuk komposta mı kullanayım.
Fikirlerinizi bekliyorum saygılar, görüşmek üzere hoşçakalın....

Eski 06-08-2011, 21:20   #66
Ağaç Dostu

Samimi ilgiye samimi paylaşımlar.

Alıntı:
Elimde 2 litre son kullanım tarihi geçmiş süt bulunmakta. Bunları spreyleme sistemi ile domates fidanlarının ve diğer fidanların yapraklarına atmayı düşünüyorum.
Sevgili Rafet Uzunok; Elinizde bulunan bu sütleri bitkilere spreylemeniz uygun görülmüyor, lakin bizler için zaman aşımına uğruyan gidalar içinde bizim sağlığımızı bozan bakteriler üreyebilir, bu bakterilerin sağlığımızı bozan toksinleri üretmesi bizler için olumsuz görülsede bu olay topraklar ve bitkiler için olumlu bir durum arz etmektedir.

Bizlerin toprak çalışmalarında birinci sırada toprakların organik yapısını geliştirmede bu mikro canlılara ihtiyaç duymaktayız, bizler için bozulan gıdalarda bu canlılar üremektedir, bize zararlı görülen bu bakteriler ve bitkiler ve topraklar için önemli roller üstlenmektedirler.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rafet Uzunok;
Düşündüğüm işlem sizce doğrumudur, yoksa biriktirmiş olduğum mutfak atıklarının içine döküp soğuk komposta mı kullanayım.
Fikirlerinizi bekliyorum saygılar, görüşmek üzere hoşçakalın....
Arkadaşım bozulmuşta olsa sütün içinde yağ bulunmaktadır, yağ bitkiler tarafından sentezlenerek alınamaz, ama bu süt mayalanarak yoğurt halıne getirilmiş olsaydı üzerinde laktik asit bakterileri olacağından, sütün içeriğinde bulunan mineral maddeler uygun ph aralığında ise bitkiler tarfından alınabilirdi.

Siz en iyisi kompostunuza katarak bu organik maddeyi atık olmaktan kurtararak bitkilerin beslenmesi için kaynak durumuna getirmeniz gerçekten hem çevreye hizmet etmiş hemde organik maddeyi israftan kurtarmış olduğunuzdan topraklara hizmet etmiş olacaksınız.

Her türlü bozulan gıdaları halkımız atmaktadır, bu bir organik madde israfından başka birşey değildir, bozulan gıdalarımızı kompostumuza katarsak kompost sürecimizi hızlandırarak aktifleyiciliği arttırmış olmaktayız, aynı zamanda dışardan mikrobiyal gübre arama derdemizde ortadan kalkar.

Küflenen gıdalar üzerindeki küf renkleri bize bazı ip uçları vererek bu mıkro organizmalar hakkında bilgi vermektedir beyaz ve sarı küflerden endişe etmemize gerek yok, lakin yeşil ve siyaha dönmüş küfler bitkilerimize zararlı olabilirler.

Bu durumu düzeltmek için bu renkteki küflü gıda maddelerini havası vakum edlmiş bir kaba konursa yeşil ve siyah küflerin sarı ve beyaza döndüğünü göreceksiniz orada zararlılar elimine edilmiş etkin olan bakteriler baskın duruma gelmiş olduğundan bozulan bu gıda maddesinin kulanımında sakıncalar ortadan kalkmış olmaktadır.

Arkadaşım Rafet Uzunok sorunu biraz açarak cevapladım umarım sizi sıkmamışıdır, konu atıkların değerlendirilmesi olunca ben biraz fazla konuşuyorum, kusuruma bakma niyetim size faydalı bilgiler aktarmaktı, sevgilerimle hep güzel paylaşımda olalım..

Eski 06-08-2011, 21:52   #67
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Sayın Epsody, öncelikle soruma çok kısa sürede dönüp bana kıymetli vaktinizden fedakarlık ederek cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

Uzun dediğiniz cevaba gelince, sıkılmak ne demek , kesinlikle ihtiyacım olan şekilde tane tane tam benim anlayacağım şekilde anlatmak için çaba sarfettiğiniz için umarım sizleri yormuyorumdur. insanlara birşeyler öğretebilmek kutsal olduğu kadar , oldukçada zor birşeydir. Fakat siz bu işi mükemmel yapıyorsunuz. teşekkür ederim..

Sizi saygıyla selamlıyor, iyi geceler diliyorum, hoşçakalın....

Fatma Kochan beğendi.
Eski 09-08-2011, 10:16   #68
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

çapa makinası

yaklaşık 3 ay önce aldığımız çapa makinasını fırsat bulup iyice test etme şansımız olmamıştı. geçen yıl sebze yetiştirdiğimiz, bu yıl boş bıraktığımız , ve gelecek yıl düzenli bir damlama sistemli olarak hazırlamayı düşündüğümüz alanda ilk denememizi yaptık.
sonuç mükemmeldi, makinayı sadece tutmanız ve yön vermeniz yeterli. insan hiç yorulmuyor. ilk aldığımda makinanın boyutlarınada bakınca , eyvah dedim hatalı bir iş mi yaptık diye düşünmüştüm doğrusu. Fakat makina beni fazlasıyle utandırdı. Çapa makinası almak isteyenler, hiç düşünmeden alsınlar , sonuç harika...

Eklenen Resimler

Eski 09-08-2011, 10:22   #69
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Kaolin uygulaması analizi

Yaklaşık 20 gün önce Kaolin uyguladığımız ürünleri kontrol ettiğimde, olumlu sonuçlar aldığımızı düşünüyorum.Yinede kararı değerli üstadlarıma bırakıyorum..

Eklenen Resimler

Eski 09-08-2011, 10:31   #70
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

mahsül ortakları

Mahsulümüzün yarısını çekirgeler ve diğer hayvan haşaratla paylaştık yine geçen yıl olduğu gibi, Gülleci bulamacı veya kükürt atmaya zamanımız olmadı ihmal ettik. domatesin dörtte birine yakın olanı bu şekilde telef oldu.
patlıcanlarda da kırmızı örümcek oldu herhalde..

Eklenen Resimler

Eski 09-08-2011, 10:32   #71
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Rafet bey hayırlı uğurlu olsun, keyifle kullanın.

Arkadaşlardan gelen sorulara istinaden uygulamalı sıcak soğuk kompost, malç uygulaması, enzim, kompost çayı, bukashi vs. konularını kapsayacak toplantımızı Halil beyle cumartesi günü yapma kararı aldık.

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2011, 10:38   #72
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Bahçede işlerimizi bitirdikten sonra biraz da keyfini çıkartmak lazım değilmi.? Yemeğimizin ardından semaverde çay ve közde mısır oldukça keyifli olmuştu..

Eklenen Resimler

Eski 09-08-2011, 10:53   #73
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster
Rafet bey hayırlı uğurlu olsun, keyifle kullanın.

Arkadaşlardan gelen sorulara istinaden uygulamalı sıcak soğuk kompost, malç uygulaması, enzim, kompost çayı, bukashi vs. konularını kapsıyacak toplantımızı Halil beyle cumartesi günü yapma kararı aldık.
Ayhan bey, daha önceden görüştüğümüz üzere bende bu toplantı için bazı hazırlıklar yaptım. Burada belediyede çalışan arkadaşımdam aldığım bilgi doğrultusunda zeytinli parkın çim biçilme işinin olduğunu duyunca hemen gittim ve 3 m3 kadar biçilmiş çimi sıkıca çuvallayıp bahçeme taşıdım.
Gübre ve çimi kompost yapacağımız , bölme olarak , hemen yanımdaki alışveriş mağazasından da palet tahtaları temin ettim. Aşağıda resimlerdeki palet tahtaları umarım işimize yayar. şu an tek eksiğim keçi gübresi onu da cumartesiye kadar temin eder bahçeye taşırım..

Eklenen Resimler

Eski 09-08-2011, 11:16   #74
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Rafet bey harikasınız.

sıcak kompost için en ideali 1 m3 hacim. Resimdeki hacim sanırım 2 m3. Ortadan bölmemiz gerekecek. Aralıklar büyükse aralarına uygun kalınlıkta çıta çakabiliriz.

Çimleri fazla bekletmeden kullanmamız lazım.

Gübre teminini biraz öne çekebilirmiyiz?

Eski 09-08-2011, 11:30   #75
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bir tür seri üretim gibi sürekliliği sağlamak üzere üç bölüm yapılmasını tavsiye ederim. Malzeme doldurup boşaltmak için üstten tahtalar alınarak ya da konarak alçaltılıp yükseltilen kapak mekanizmasını unutmamalı. Komple açılan bir kapı biraz sorun yaratabilir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2011, 21:45   #76
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster
Rafet bey harikasınız.

sıcak kompost için en ideali 1 m3 hacim. Resimdeki hacim sanırım 2 m3. Ortadan bölmemiz gerekecek. Aralıklar büyükse aralarına uygun kalınlıkta çıta çakabiliriz.

Çimleri fazla bekletmeden kullanmamız lazım.

Gübre teminini biraz öne çekebilirmiyiz?

Bu yıla ait bir römork keçi gübresi bahçeye getirttim.Kompost tahtasının hazırlığıda bitti. kompost tahtasını yarıdan itibaren kademeli bir şekilde kullanılmak üzere hazırladım. Kompostumuzu rahat alabilelim diye.
Bahçede hazırlık tamam Ayhan bey, kompost yapımına hemen geçelimmi.? Veya toplantıyı erken bir tarihemi alalım.

Eklenen Resimler

Eski 09-08-2011, 22:05   #77
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Rafet bey gayet güzel görünüyor, ellerinize sağlık.

Kompostu yarın yapmaya başlayalım. Hafta sonu taze çim temin edip ikinci gözü beraber yaparız.

Eski 10-08-2011, 08:42   #78
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Kompost konusunda sitemizde oldukça ayrıntılı, değerli bilgiler olmasına ve bir çok arkadaş tarafından önemine dikkat çekilmesine rağmen sanırım bilgi bolluğundan olacak, özelden gelen sorulardan anladığım konunun tam olarak anlaşılamadığı, uygulayıcı gayet basit, net bir anlatım istiyor. c:n oranları biraz kafa karıştırdı gibi.

Yurtdışında bulunan arkadaşlar hatırlıyacaklardır, büyük, küçük neredeyse tüm bahçelerin bir köşesi kompost bölümüne ayrılmıştır. Buralarda kompost olabilecek evsel ve bahçe atıkların tamamı değerlendirilerek bahçeye organik madde olarak geri kazanılır ve oldukça da değerlidir.

Rafet bey, siz uygulamayı ilk defa yapacağınız için aynı zamanda antatımınız güzel bir örnek oluşturacak. Sizin sayenizde ne kadar kolay olduğunu belirtip, önemine bir kez daha dikkat çekelim.

-Sıcak kompostu, sizin temin ettiğiniz, her yerde kolayca bulunabilecek paletlerden oluşturduğunuz kasalar içinde yapacağız. Hafta sonu ise delikli, plastik bidonlar içinde ve küme olarak da yapıp her koşulda, çok kolay bir şekilde yapılabileceğini göstermeye çalışacağız.

-Elimizde hayvan gübresi olarak keçi gübresi var, yeşil olarak çimen.

-Ağırlığı dikkate alacaksak oranımız 1:1 (eşit)
-Hacimi dikkate alacaksak yarı yarıya
Örn : 1 çuval hayvan gübresine, 2 çuval yeşil

-Her ikisini Homojen bir şekilde karıştırdıktan sonra karışımı cimler taze olduğu için hafif nemlendirip kasaya dolduruyoruz.

-Kasanın ortasına delikli bir pimaş boru konulması oldukça faydalı olacaktır.

-Kasaya konulan karışımı fazla sıkıştırmayalım, kürekle attığımız gibi kalsın.

-Çekeceğiniz resimlerle uygulamayı basit bir şekilde anlatalım.

-Hafta sonu fermante gübre, soğuk kompost, kompost çayı vs gibi arkadaşlardan gelen sorulara sizin anlatımızla yardımcı olmaya çalışırız.

Umarım her bahçenin bir köşesi küçük de olsa kompost için ayrılır deyip bu konuda bir kampanya başlatalım.

Eski 10-08-2011, 10:04   #79
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bir tür seri üretim gibi sürekliliği sağlamak üzere üç bölüm yapılmasını tavsiye ederim. Malzeme doldurup boşaltmak için üstten tahtalar alınarak ya da konarak alçaltılıp yükseltilen kapak mekanizmasını unutmamalı. Komple açılan bir kapı biraz sorun yaratabilir.

Sayın MeyveliTepe, öncelikle ilginize ve alakanıza oldukça memnun kaldığımı, koşuşturma içersinde size teşekkür etmekte geçiktiğimden mahçup olduğumu belirtmek isterim.

Hayran kaldığım kıymetli bilgilerinizi forumda paylaşıyor olmanız, benim gibi bu işe yeni başlamış kişiler için bulunmaz bir nimettir.

Kompost tahtası yapım aşamasında verdiğiniz bilgi çok yerinde ve yararlı oldu. Eğer bu bilgiyi bu aşamada belirtmeseydiniz, ben dört bir yanı kapalı sabit bir tahta yapmayı düşünüyordum. Dolayısıyle kullanımı oldukça zor olacaktı. Dikkatiniz ve takibiniz için tekrar teşekkür ediyor, Gözlemleriniz ve eleştirileriniz beni oldukça memnun ediyor.

Görüşmek üzere hoşçakalın, ...

arapsabunu beğendi.
Eski 10-08-2011, 23:12   #80
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Sıcak kompost yapımı

Bahçemizde sıcak kompost yapımı için gerekli tüm malzeme hazırlığımızı tamamlamıştık. Sıkıntısını yaşadığımız tek şey zamandı , işlerimin yoğunluğundan biraz dar vakte kalmıştık. çalışmanın başlarında hava kararmaya başlamıştı. Ama kafaya koyduk birkere vazgeçmek veya ertelemek olmazdı.

Kompost tahtamızı çalışma yapacağımız alana taşıdık. Çuvalda iki gündür beklettiğimiz çimlerimizi ölçü kabı olarak belirlediğimiz el arabasına boşaltırken , oluşan sıcaklıktan dolayı ellerimiz yandı. Korkunç bir sıcaklık oluşmuş ve sıcaklığın ne kadar olduğunu merak edip dereceyi çuvalın içine koyduğumuzda çuval üstü 49 derece iken, çuval ortası 58 derece olduğunu gördük.

Ölçü olarak el arabası kullanmıştık. 8 el arabası çim üzerine 4 el arabası keçi gübresini yaydık. harmanladık ve harmanlama esnasında üzerine su serptik. Suyu , karışım kuru kalmayacak şekilde kullandık. yani çok fazlada su vermedik.

Eklenen Resimler

Eski 10-08-2011, 23:26   #81
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

sıcak kompost yapımı

çim ve keçi gübresi yığınını iyice karışsın diye önce sağ tarafa , daha sonra sol tarafa iyice harmanladık. kompost tahtasının ortasına , önceden havalandırma deliklerini açtığımız plastik borumuzu , oksijen alışverişi yapabilmesi için baca olarak kullandık. Bu baca , ilerleyen zamanlarda kompostumuzun durumunu takip etmemize yardımcı olacak , kompost içersinde oluşan sıcaklığı buradan ölçeceğiz.

Eklenen Resimler

Eski 11-08-2011, 08:52   #82
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Elinize sağlık. Resimden iyi göremiyorum ama havalandırma bacasındaki delikler ne kadar sık olursa o kadar iyi. Biraz daha geniş çaplı bir boru elinize geçerse daha faydalı olur.

Kap çok büyük. Bu kompost oluşumu için çok önemli değil sadece biraz havalanma problemi yaratır, fakat süreci yönetmek bakımından biribirine bitişik 2-3 bölüm olması çok pratik olur. Söz gelimi, 3 bölüm olduğunu düşünelim, önce ortadakini doldurursunuz, bir hafta sonra, tek bir seferde ortadan başa aktarırsınız ve yeni malzeme ile ortadakini yine doldurursunız. Ertesi hafta ortadakini diğer başa aktarır, ilk malzemeyi de baştan yine ortaya alırsınız ve boşalan başa yeni malzeme doldurursunuz vs. gibi.

Elinize çim geçtiğinde çuvalda tutmayıp bir yere yayın, kendi kendine kızışmasın mümkünse. Esasen yeni biçilmiş çimin bir yere yayılı olarak 1-2 gün (daha fazla değil) beklemesi, hafif su kaybetmesi daha iyi oluyor.

Çim gübre oranı iyi ayarlanmış ise ve haftada bir alt üst edebilirseniz 4 Hafta içinde kompostunuz hazır olur. Kaptan çıkan kompostu önce malç olarak kullanııp bir müddet sonra toprağa karıştırırsanız daha iyi.

Not: Kırpılmış çimi dışarıdan buluyorsanız daha önce herbisit kullanılmamış olmasına dikkat

Eski 11-08-2011, 13:40   #83
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Sayın MeyveliTepe,

mesaj ve yorumlarınız için teşekkür ederim. Yoğun iş temposu içersinde bahçe işlerine zaman ayırmakta dönem dönem sıkıntılar yaşıyorum. Hazırlamış olduğumuz kompost tahtasına ilaveler yapmayı düşünüyoruz. şu an kullandığımızın dışında elimizde bir bölümlük hazırlanmış kompost tahtası mevcut. bunuda kısa sürede monte edip , haftada bir dönüşüm yapmayı planlıyoruz.üçüncü bölmeyi malzeme temininden sonra yapmayı düşünüyoruz.

Baca olarak kullandığımız plastik boru üzerinde tahminime göre 30-40 delik mevcut , bunu gerekirse arttırabilirim.

Bu çimleri belediyeye ait bir parktan temin ettim. Bu çimlerden daha önce Ayhan bey'de kullanmış olup, herhangibir kimyasal veya herbisit kullanılmadığını biliyorum.

Saygılarımla, Görüşmek üzere hoşçakalın..

Eski 11-08-2011, 13:49   #84
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kolay gelsin. Bunu yaparken bir tecrübe edinirsiniz, sonuçlanınca, edindiğiniz tecrübeye dayanarak gereken iyileştirmeleri yaparsınız nasıl olsa. Hava sıcaklığı bu mevsimde gayet iyi. Haftada bir yığını alt üst ederseniz Eylül başında sizin kompost tamamdır.

Yığın büyük olduğu için size yardımcı olabilecek bir alet de, ucu balık zıpkını gibi çengelli ağır bir demir çubuk. Arada bir hızla yığına indip geri çekerek havalandırmaya yardımcı olabilirsiniz. Yalnız, çengel kısmı çubuğu geri çekmenizi engelleyecek açıklıkta olmamalı.

Eski 11-08-2011, 14:54   #85
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Rafet bey Gayet güzel görünüyor.

İkinci kasanın doldurulmasını hafta sonu diğer arkadaşlarla beraber yaparız.

Sırada müdürlerin bahçesi var

Eski 12-08-2011, 22:00   #86
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

13.08.2011 tarihinde saat 14.00 'da yani yarın , bahçemizde yapacağımız toplantıya tüm arkadaşlar davetlidir. Yarın görüşmek dileğiyle iyi geceler...

Eski 14-08-2011, 00:34   #87
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Bugün bahçemizde düzenlemiş olduğumuz toplantıya katılan tüm arkadaşlara , toplantının önemini ön plana taşıyan, edindikleri deneyimleri büyük bir özveri ile aktaran , bu işin piri olmuş saygıdeğer üstadlarıma , yalın anlatımları, emeği ve çabalarından dolayı teşekkür etmek istiyorum.

Toplantımızın tanışma ve kaynaşmanın yanısıra son derece kıymetli bilgilerinde uygulamalı olarak paylaşılmasının oldukça faydalı olduğuna inanıyorum.

Bahçemizde uygulamalı teknik konulara geçmeden önce tanışmak adına çok hoş bir sohbet içersine girdik. Bu arada misafirirlerimizde birer ikişer gelmeye devam ediyordu..

ilk karede bulunanlar , soldan sağa doğru, ben , hüseyin bey(müdür), Hülya hanım, Mehmet yüzbaşıoğlu, Ayhan bey(zeytinlibahçe), ve Raşit bey (kaptan), daha sonra 4'cü karede en solda kıdemli müdürümüz Hasan Bey . Ve resim çekilirken kaçan bana bir türlü poz vermeyen meşhur Halil önen. 3' cü resimde en solda sırtı bize dönük..

Eklenen Resimler

Eski 14-08-2011, 00:59   #88
Ağaç Dostu

Kompost ve malç çalışmalarına önemli yaklaşımım.

Alıntı:
çim ve keçi gübresi yığınını iyice karışsın diye önce sağ tarafa , daha sonra sol tarafa iyice harmanladık. kompost tahtasının ortasına , önceden havalandırma deliklerini açtığımız plastik borumuzu , oksijen alışverişi yapabilmesi için baca olarak kullandık. Bu baca , ilerleyen zamanlarda kompostumuzun durumunu takip etmemize yardımcı olacak , kompost içersinde oluşan sıcaklığı buradan ölçeceğiz.
Sevgili Rafet Uzunok, çalışmaları hızlandırmak adına öğütücü makinalar kullanmalısınız, öğütülen atıkların kompostlaşma süreci daha çabuk ve kayıpsız olmakta, bu konularda Ayhan kaptanla ve Halil önenle temaslarımız olmuştur.

arapsabunu beğendi.
Eski 14-08-2011, 10:02   #89
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Uygulamalı toplantımızı cumartesi günü Rafet beyin bahçesinde yaptık. Konumuz her ne kadar organik atıkların topraklarımıza geri kazandırılması olsa da, bir çok konuya değinme ve yeni arkadaşlarla tanışma fırsatı da yakalamış olduk.

Katılan arkadaşların içinde hoby bahçesi olanlar da vardı, önümüzdeki bir kaç yıl içinde ağaç sayısını 10.000 ağaca çıkarıp doğal üretim yapacak olan katılımcılar da.

Katılımcılardan bir bölümü, gülleci bulamacının uygulamaları hakkında bilgi alırken sevgili kıdemli müdürümüz bulamacı karıştırıyor.

Gülleci bulamacı, yapım kolaylığıyla beraber oldukça ucuza üretilebilmesi ve faydalı olduğu hastalıklar tüm katılımcıların doğal üretime olan inançlarını bir kez daha arttırdı.

Eski 14-08-2011, 11:00   #90
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Toplantı süresince Sıcak, soğuk kompost, Etkin mikroorganizmaların aktifleştirilmesi, kullanım alanları, fermantasyon yöntemiyle organik atıkların değerlendirilmesi, Kompost çayı, malç uygulamaları ve önemi, solucan gübresi, gülleci bulamacı gibi bir çok konuya değinme fırsatı bulduk.

Rafet beyin daha önce hazırlamış olduğu kompost 60 derece olarak ölçüldü. 70 dereceyi geçmemesi önemli.

Kompost çayının hazırlanması ve önemi katılımcıların oldukça ilgisini çekti.

Her zaman olduğu gibi benim vaktim kısıtlı olduğundan erken ayrılmak zorunda kaldım.

Katılımcılar, çevremizde bulunan dev kuruluşlardan çıkan mutfak ve bahçe organik atıklarının ortak değerlendirilmesi, ortak malzeme ve ürün alımlarının yapılması, elimizdeki evladiyelik tohumların korunması ve paylaşılması konularında görüş birliğine vardı.

Bahçe sahibi olarak konuk severliğinden dolayı Rafet beye teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024