agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-02-2012, 15:57   #61
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasangultepeli Mesajı Göster

Bu arada Rafet beyin de yeni arabasını(gıcır gıcır)kutladık.Tanrıdan kazasız ve belâsız sağlıkla kullanmalarını dilerim.
Teşekkür ederim . Allah razı olsun , cümlemize sağlıklı kazasız belasız kullanmayı nasip etsin.

Aynı gün iki güzel sürpriz yaşadık. Manisa'dan yeni araç satın aldık , aradan bir saat geçiyor yine manisa'dan Sn.Akhisarlı değerli eşi ile bize tanışmaya geliyor.Planlayıp , proğram yapsanız mutlaka aksilik çıkar.

Sn.Akhisarlı yapmış olduğunuz sürprizden ve samimi dostluğunuzdan ben ve eşim ziyadesiyle memnun kaldık . Arayı uzatmadan tekrar görüşmek dileğiyle ,
saygılarımla , hoşçakalın ...

mrduran ve YeniGine beğendi.
TaşevliBahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2012, 22:46   #62
Ağaç Dostu

ahmet salih's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Bahçeniz, hayırlı olsun sn;akhisarlı . Emeklerinizin bereketli sonuçlarını hep birlikte görmek dileğiye.

ahmet salih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2012, 19:45   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2011
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Akhisarlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2012, 22:47   #64
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Sn Akhisarlı Hoş geldiniz. Geldiğinizden haberimiz olmadı, aynı tarihlerde bahçede çalışıyordum. Gelecek sefer lütfen önceden haberleşelim.

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2012, 23:35   #65
Ağaç Dostu

Sayın Zeytinlibahçe;
Bu arkadaşların metal aksama düşkünlükleri sebebiyle bahçemden soğudum. Yollara düştüm.
Bir işim nedeniyle İzmire gelmiştim .İşim erken bitince dönüş yolunu uzattım,bölgenizi merak ediyordum. Rafet bey sayesinde fikir edindim. Zamanın kısıtlı olmasından ve havanın çok soğuk olmasından ,erken ayrılmak durumunda kaldık .Uygun bir zamanda önceden haberleşerek sizi ,halil beyi ve bahçelerinizi görmek, mümkün olursa meşe ,pırnar çalısıyla pişmiş bir bardak çayınızı içmek isterim.

Name:  SL734792.jpg
Views: 1465
Size:  48.5 KB

Bu ara gezmeye devam ediyorum .Hem kendimi metal zararlısından kurtarmak , hemde sayın mrduran'ın aradıgı medeniyet canavarının uğramadığı yerleri bulmak .
Birkaç yer buldum.

Name:  SL734761.jpg
Views: 2142
Size:  37.0 KB
yolüstü köyü .
Name:  SL734764.jpg
Views: 2145
Size:  34.4 KB

Akhisar Gördes arasında bir köy
Akhisar Gördes yolundan 12 km içerde .Bu bile bir saat . her virajda köyle karşılaşıyorsun, sonra kayboluyor.döne döne aşıyorsun dereleri tepeleri .bıkkınlık geliyor,geri dönme fikri oluşuyor.uçurumlara bakarsan ürpertir.Köy halkı misafirperver.Tek kahvehanesinde gündüzde çay var.ilk çayı köylü ısmarlıyor.
Name:  SL734779.jpg
Views: 1590
Size:  29.9 KB

Düzenleyen Akhisarlı : 12-02-2012 saat 12:50
Eski 12-02-2012, 01:16   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Akhisarlı Mesajı Göster
Sayın Zeytinlibahçe;
Bu arkadaşların metal aksama düşkünlükleri sebebiyle bahçemden soğudum. Yollara düştüm.
Bir işim nedeniyle İzmire gelmiştim .İşim erken bitince dönüş yolunu uzattım,bölgenizi merak ediyordum. Rafet bey sayesinde fikir edindim. Zamanın kısıtlı olmasından ve havanın çok soğuk olmasından ,erken ayrılmak durumunda kaldık .Uygun bir zamanda önceden haberleşerek sizi ,halil beyi ve bahçelerinizi görmek, mümkün olursa meşe ,pırnar çalısıyla pişmiş bir bardak çayınızı içmek isterim.

Eklenti 268760

Bu ara gezmeye devam ediyorum .Hem kendimi metal zararlısından kurtarmak , hemde sayın mrduran'ın aradıgı medeniyet canavarının uğramadığı yerleri bulmak .
Birkaç yer buldum.

Eklenti 268761

Dingiller köyü .
Eklenti 268762

Akhisarın en uzak köyü.Hanpaşa
Akhisar Gördes yolundan 12 km içerde .Bu bile bir saat . her virajda köyle karşılaşıyorsun, sonra kayboluyor.döne döne aşıyorsun dereleri tepeleri .bıkkınlık geliyor,geri dönme fikri oluşuyor.uçurumlara bakarsan ürpertir.Köy halkı misafirperver.Tek kahvehanesinde gündüzde çay var.ilk çayı köylü ısmarlıyor.
Eklenti 268763
sayın akhisarlı
selamlar.Rafet bey'e geldiğiniz gün benim bile beş dakikalığına haberim olduda öyle tanıştık.Çok da mutlu olduk.İyi ki yolunuzu uzatmışsınız.Ancak zeytinli bahçenin orada olduğunu ben bile bilmiyordum.haber vermediler.sonra da bana biraz sitem ettiler.ben de alındım tabi.Ben kaptanı seyirde biliyorum.Sayın arkadaşım halil bey de aldı başını gitti.Ben ne yapabilirim.Onun için( Allah sana yardım etsinde) bize yakın bir yer nasip olsun.selpamlar,saygılar

mrduran beğendi.
Keyf Bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2012, 11:13   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasangultepeli Mesajı Göster
sayın akhisarlı
selamlar.Rafet bey'e geldiğiniz gün benim bile beş dakikalığına haberim olduda öyle tanıştık.Çok da mutlu olduk.İyi ki yolunuzu uzatmışsınız.Ancak zeytinli bahçenin orada olduğunu ben bile bilmiyordum.haber vermediler.sonra da bana biraz sitem ettiler.ben de alındım tabi.Ben kaptanı seyirde biliyorum.Sayın arkadaşım halil bey de aldı başını gitti.Ben ne yapabilirim.[B]Onun için( Allah sana yardım etsinde) bize yakın bir yer nasip olsun.[/B]selpamlar,saygılar
Onun için( Allah sana yardım etsinde) bize yakın bir yer nasip olsun
Sanki ''Şunların elinden biraz da sen çek, ben de kurtulayım'' gibi geldi
Kalın sağlıcakla.

mrduran beğendi.
zafersu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2012, 13:56   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zafersu Mesajı Göster
Onun için( Allah sana yardım etsinde) bize yakın bir yer nasip olsun
Sanki ''Şunların elinden biraz da sen çek, ben de kurtulayım'' gibi geldi
Kalın sağlıcakla.
sayın zafersu
kişi kendinden bilir işi demişler ya gaye etrafımızı genişletip bölgede holdingleşmek.yenilen,içilen(bedavadır haaa)bizden sorulmalı mühim olan gönüller bir olsun,selamlar SİZLERE dolsun.saygılar

Keyf Bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2012, 21:23   #69
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Sn Akhisarlı tekrar geldiğinizde görüşmek üzere. Umarım yakınlarda bir yer alırsınız da komşu oluruz

Hırsızlarla başınız dertte, bu duyguyu iyi bilirim.

Sanırım yaklaşık sekiz yıl önceydi, bahçeye geldiğimizde soyulduğumuzu anladık, epey eşya, malzemeyi alıp götürmüşler. İnceledikçe aldıklarının kırsalda kullanılabilecek olanlar olduğunu farkettik, işlerine yaramayacak bazı değerli eşyaları bırakmışlardı.

Çevrede yakınlardaki çobanlardan ve dışardan gelen bahçe çalışanlarından şüphelendim. Hemen jandarmaya giderek durumu anlattım. Oldukça yardımcı oldular. Yanıma iki jandarma alıp dağ, tepe çiftlikleri soruşturmaya başladık. Epey çiftlik gezdikten sonra çobanlardan biri fazla aramayın buraların hırsızı filança köyden şudur deyip adını verdi. Son çaremiz buraya bakmak oldu. Yanılmamış, adam evdeydi ve bizi görünce şüpheli hareketler yapmaya başladı, telaşlandı. Evin içini arayamazdık arama izni gerekiyordu, biz de bahçenin arka taraflarına ve kullanılmayan yakın bir ahıra baktık.

Evet, bizim kayıp eşyaların çoğu oradaydı. Niye çaldın diye sorduğumuzda, çalmadım çöplüğe atılmışladı, taşıdım getirdim dedi. Gülermisin, ağlarmısın. Karakol, savcılık derken bir akşam nezarette yattı, ertesi gün hep beraber mahkemeye çıktık. Aynı ifadeyi verdi ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Adliyeden dışarı beraber çıktık. Karnım çok aç abi deyince bir de yemek ısmarladım. Peşini bırakmıyacağım, verdiğin hasar ne olacak deyince, abi bende para yok ama koyunlarım var istersen akşam üstü arabanla köyün girişinde çeşmenin yanına gel sana üç koyun vereyim dedi. Peki dedim, anlaştık.

Akşam yanıma bir arkadaş alıp sözleştiğimiz saatte gittik. Sözünde durdu, tam sözleştiğimiz saatte bize üç koyunu teslim etti. Verirkende abi sakın bunları kesmeyin, hamile bunlar galiba diye de tembihledi. Tamam deyip arabanın bagajına koyup döndük.

Yaklaşık 20 km. yolu geri dönüp koyunları ihtiyaç sahiplerine dağıttım. Ertesi gün tekrar bahçeye giderken yolda jandarmaları görünce tekrar teşekkür etmek için durdum. Sohbet ederken jardarma, abi bugünlerde buralarda hırsızlık çok arttı, senin bahçeden sonra daha dün güpe gündüz bir köylünün üç koyununu çalmışlar deyip bizim koyunları aldığımız köyün adını vermez mi. Bir anda başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Ne diyeyim ))

Neyse, hırsızımız bir başka vesileyle uzun zamandır içerde yatıyor da içimiz rahat. Buralarda başka bir hırsızlığa da şahit olmadım.

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2012, 10:32   #70
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinlibahçe Mesajı Göster
Sn Akhisarlı tekrar geldiğinizde görüşmek üzere. Umarım yakınlarda bir yer alırsınız da komşu oluruz

Hırsızlarla başınız dertte, bu duyguyu iyi bilirim.

Sanırım yaklaşık sekiz yıl önceydi, bahçeye geldiğimizde soyulduğumuzu anladık, epey eşya, malzemeyi alıp götürmüşler. İnceledikçe aldıklarının kırsalda kullanılabilecek olanlar olduğunu farkettik, işlerine yaramayacak bazı değerli eşyaları bırakmışlardı.

Çevrede yakınlardaki çobanlardan ve dışardan gelen bahçe çalışanlarından şüphelendim. Hemen jandarmaya giderek durumu anlattım. Oldukça yardımcı oldular. Yanıma iki jandarma alıp dağ, tepe çiftlikleri soruşturmaya başladık. Epey çiftlik gezdikten sonra çobanlardan biri fazla aramayın buraların hırsızı filança köyden şudur deyip adını verdi. Son çaremiz buraya bakmak oldu. Yanılmamış, adam evdeydi ve bizi görünce şüpheli hareketler yapmaya başladı, telaşlandı. Evin içini arayamazdık arama izni gerekiyordu, biz de bahçenin arka taraflarına ve kullanılmayan yakın bir ahıra baktık.

Evet, bizim kayıp eşyaların çoğu oradaydı. Niye çaldın diye sorduğumuzda, çalmadım çöplüğe atılmışladı, taşıdım getirdim dedi. Gülermisin, ağlarmısın. Karakol, savcılık derken bir akşam nezarette yattı, ertesi gün hep beraber mahkemeye çıktık. Aynı ifadeyi verdi ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Adliyeden dışarı beraber çıktık. Karnım çok aç abi deyince bir de yemek ısmarladım. Peşini bırakmıyacağım, verdiğin hasar ne olacak deyince, abi bende para yok ama koyunlarım var istersen akşam üstü arabanla köyün girişinde çeşmenin yanına gel sana üç koyun vereyim dedi. Peki dedim, anlaştık.

Akşam yanıma bir arkadaş alıp sözleştiğimiz saatte gittik. Sözünde durdu, tam sözleştiğimiz saatte bize üç koyunu teslim etti. Verirkende abi sakın bunları kesmeyin, hamile bunlar galiba diye de tembihledi. Tamam deyip arabanın bagajına koyup döndük.

Yaklaşık 20 km. yolu geri dönüp koyunları ihtiyaç sahiplerine dağıttım. Ertesi gün tekrar bahçeye giderken yolda jandarmaları görünce tekrar teşekkür etmek için durdum. Sohbet ederken jardarma, abi bugünlerde buralarda hırsızlık çok arttı, senin bahçeden sonra daha dün güpe gündüz bir köylünün üç koyununu çalmışlar deyip bizim koyunları aldığımız köyün adını vermez mi. Bir anda başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Ne diyeyim ))

Neyse, hırsızımız bir başka vesileyle uzun zamandır içerde yatıyor da içimiz rahat. Buralarda başka bir hırsızlığa da şahit olmadım.
Merhaba efendim,

Sanırım siz köşeden dönmüşsünüz. Daha beteri olabilirdi. O dışarda siz içerde....

''Suç ortağım, ben çalarım o gemisi ile kaçırır'' diye sizi işaret etmediğine şükredin)).

Ağlamalı/gülmeli..netmeli?

Tercihim gülmek, ya da gülecek bir şeyler yakalamak:

...''Sözünde durdu''...

UBYİ' nin algıladığım felsefesi gereği olsa gerek: iyi şeyler sergilemek her şartta.
Geçmiş olsun herkese, sağlıkla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

bahtiyar02 ve YeniGine beğendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2012, 13:02   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2011
Merhaba ''Akhisarlı'',, sayfanızı uzun zamandan beri takip ediyorum. Her duruma farklı ve gülümseme ile bakışınız çok hoş. Cümlelerinizi zevkle okuyorum. Benzetmeleriniz çok güzel...Yeni yer arayışınızı ilgi ile takip ediyorum. Biraz daha bilgi lütfen..Ben Gaziantep'te oturuyor ve Diyarbakır'da çalışıyorum. Ben de hep harita üzerinden bakarak bir Ege köyünü hayal ediyorum... İzmir'de öğrenci iken (1980) Manisa'da, Gördes'in bir köyünde, Akhisar'da, Bayındır'da ve Çırpı'da kaldım. Hepsi de bende hep oralara geri dönüş isteği uyandırıyor...Yani senin yeni yer arayışında kendimi buluyorum. Onun için biraz daha bilgi dedim..
Benim de Gaziantep'e 10 km bir köyde 3 dönüm meyve bahçem ve basit bir bağ evim var. Sıkıntım aynı...''metal aksam meraklı arkadaşlar'' . Bunlar hırsız da değil. Başka bir şey. İnanır mısın demir kapımı menteşeden söküp götürdüler. Kazma kürek ne bulurlarsa götürüyorlar..Metal muslukları kırıp alıyorlar. Sulama hortumlarını daha çok seviyorlar. Yani sadece sizin oralarda değil; her yerde bu ''arkadaşlar'' mevcut.

Selamlar...

NOT: ''Zeytinlibahçe'' nin anlattığı olay tam bir mizah olmuş....

mrduran beğendi.
akifbingöl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 17:18   #72
Ağaç Dostu

Sizede geçmiş olsun sayın akifbingöl ;
Uzun uzun kımıl, akar zararlılarını konuşmak isterdim. Başkaca problem istemezdim .Börtü böcekler yüzünden en fazla ürün kaybederdim. şimdi ise bahçeyi kaybediyorum. Tavayı mangalı çaydanlığı çapa tırmık vs.Getir götür olmuyor .Bunları dahi çalınma korkusuyla yanımızda taşıyacaksak ,tadı tuzu kaçıyor.
Kalın sağlıcakla.

mrduran beğendi.

Düzenleyen Akhisarlı : 17-02-2012 saat 18:04
Eski 17-02-2012, 18:53   #73
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2008
Galeri: 27
Ankara'dan Merhaba,

Umarım her şey yolundadır ve mesajımı okuyacak fırsatı bulabilirsiniz. Ben 33 yaşında,evli, Ankara'da kamuda çalışan bir mimarım. Aynı zamanda resim de yapıyorum. Eşim 45 yaşında,yeni emekli oldu ama serbest çalışmaya devam ediyor, meslektaşız. Her zaman şehirden kaçmak istedik ve doğal bir yaşamın hayatını kurduk. Özellikle ben, hayvanları, bitkileri kısacası doğayı çok seviyorum ve şehirde yaşadıkça,her ne kadar kuşlarım ve bitkilerim de olsa sanki bir yanım eksikmiş gibi hissediyorum. Doğada çalışmak ve üretmek istiyorum. Köy hayatının hayaliyle yaşıyoruz ve bunun içinde iyice yaşlanmayı beklemek istemiyoruz Henüz gençken ve dinamikken hayatımızı değiştirip, yeni bir sayfa açmak istiyoruz. Artık bu hayalimiz için bir adım atmamız gerektiğini düşünüyoruz, biraz birikmiş paramız ve bir arabamız var, bir arazi alıp içine küçücük bir bağ evi yapıp köy hayatına başlamak istiyoruz. 900 TL gibi çok cüzi emekli maaşının yanında zeytin ve keçi yetiştirerek ek gelir sağiayabilirsek bu işi kıvırabiliriz gibi geliyor. Yoksa çok mu hayalciyiz?* Ben her boş vaktimde zeytin, keçi yetiştiriciliği ve organik bahçecilikle ilgili araştırıyor ve okuyorum. Ama, takdir edersiniz ki, sadece okumak ve teorik bir şeyler öğrenmek, görmeden, yaşamadan, o havayı solumadan pek fazla bir şey ifade etmiyor ve çok eksik kalıyor. Ayrıca kafamızda bundan başka pek çok soru(n)lar var; örneğin, araziyi nasıl bulacağız, bize ustalık edebilecek, deneyimlerini paylaşacak birilerini bulabilir miyiz,yanımızda bizim gibi tutkulu komşular olsa , dayanışma içinde olabileceğimiz arkadaşlarımız olabilir mi gibi...
Çünkü çok acemiyiz
Tabii sorulacak çok sorularımız var Belki bize bir yol gösterebilirsiniz diye umut ederek bu mesajı yazmayı düşündüm. Umarım başınızı ağrıtmadım. Selamlarımla,

mrduran beğendi.
SAHIRE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2012, 19:03   #74
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Tekrar merhaba
Benim de gözlemlediğim kadarıyla köy hayatında dayanışma çok önemli: Eğer kalabalık bir aileniz varsa ve sürekli arazinizdeyseniz; bir nebze daha güvenli ya da yaz-kış oturulan bir köyse, dediğiniz gibi köye yakın bir yer de iyi olabilir. Eskiden köylerde hiç güvenlik sorunu olmazmış , herkes herkesi tanırmış ama şimdi bu hırsızlık olaylarını çok duyar olduk malesef
Bahsettiğim gibi biz de bir çekirdek aile olduğumuz için bizim gibi köy hayatını yaşamak isteyen bir ve ya bir kaç aileyle kaynaşmak istiyoruz. Bu aslında hem masrafları azaltır, hem sıkıntıları azaltır. Güvenliği ve dayanışmayı ise arttırır. Aslında ben bununla ilgili bir başlık mı açsam?

Eski 22-02-2012, 10:02   #75
Ağaç Dostu

miyawy's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
Geçmiş olsun sayın Akhisarlı,
Umarım yaşadıklarınızı size unutturan , gönlünüze göre bir yer bulursunuz.

Saygılar

miyawy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2012, 11:05   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAHIRE Mesajı Göster
Tekrar merhaba
Benim de gözlemlediğim kadarıyla köy hayatında dayanışma çok önemli: Eğer kalabalık bir aileniz varsa ve sürekli arazinizdeyseniz; bir nebze daha güvenli ya da yaz-kış oturulan bir köyse, dediğiniz gibi köye yakın bir yer de iyi olabilir. Eskiden köylerde hiç güvenlik sorunu olmazmış , herkes herkesi tanırmış ama şimdi bu hırsızlık olaylarını çok duyar olduk malesef
Bahsettiğim gibi biz de bir çekirdek aile olduğumuz için bizim gibi köy hayatını yaşamak isteyen bir ve ya bir kaç aileyle kaynaşmak istiyoruz. Bu aslında hem masrafları azaltır, hem sıkıntıları azaltır. Güvenliği ve dayanışmayı ise arttırır. Aslında ben bununla ilgili bir başlık mı açsam?
Köy hayatına atılacaksanız acizane bir seyler söylemek istiyorum
öncelıkle dışa açık çalışkan ve huzurlu bir köy olmalı
binlerce köy vardır ancak bazı köylerın ortamı farklııdr
dışa kapalı kendı içinde okuma oranı düşük üretımı düşük köyler hayal kırıklıgı yapabılır
aslında kendımızı çok sıkıyoruz
sizin hayal dünyanızda canlandırdıgınız köy hayatı kaldımı bılmıyorum
bence uyumlu ve çok katı kuralları olmayan köyler olmalı
tercıhen sızden önce oraya yerleşmiş yabancıları kabul etmiş köy olmalı
birde bahçe içinde köyün dışında yer bakmak çok sıkıntılar oluyor
bence köyün tam içinde bir arsa alınmalııdr
ve köyün merkezınde insanlarla kaynasılmalıdır
bahce özleminiz tıpkı köylüler gibi ayrı bir bahce alarak olmalıdır
daha önce yapmadıysanız yorucudur
çoka buyuk arazılerde gözünüz olmnasın
2-3 dönüm idealdır
kısaca köylü gibi normal bir arsası ve yakınında şirin bir bahçe olmalıdır
köyün dışında yerlesenler hiç bir zamn köylü ile kaynaşamıyor
bakkalı çakkalı ulasımı sorun oluyor
güvenlık sorunu oluyor
köy merkzınde kibar bir ev sosyal cevreyıde beraberınde getırır
bu açıdan özellıkledegerlendırme yapmanızı önerırırım...

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 08:07   #77
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

İnşallah efendim.

Tümü şahane ve kokularını buradan aldım.

Sağlıkla kalın, Filden de uzun yaşayın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

Eski 23-02-2012, 11:01   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2011
Selamlar,, resimlerle anlatım harika,,,,

akifbingöl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 21:19   #79
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Alıntı:

Çok istemiyorsun ,çok istesen valizi alır arkana bakmadan köyün birinin kenarına tutunursun .denebilir.Böyle yapıp köyden de ayrılıp ormanın derinliklerinde yaşayan birkaç evden oluşan mahalle var.Sebebini söylemediler ama,Köylünün bu mahalleye verdiği isim DELİLER.Mah.

Böyle şehirde yaşamaktansa.
Yaşanacak yeri seçmek bence de öyle kolay değil Gezmek, görmek ve dediğiniz gibi oranın insanıyla kaynaşmak lazım İçinize sinmesi lazım...
Artık bu devirde kim deli kim akıllı biraz karıştı galiba Biz de o delilerin yanına mı yerleşsek?

mrduran beğendi.
Eski 08-03-2012, 21:37   #80
Ağaç Dostu

Bahçeye gittim.Kaldığım yerden devam etmeye karar verdim .Ellerimle diktiğim fidanlarıma bakmaya devam edeceğim.

Dikildiklerinden beri budanmamışlardı.

Gerekli aletleri aldım.İnternetten Terbiye budamasını öğrenmeye çalıştım.
lider sistemli budama modelini kirazlarda uygulamakla işe başladım.

Fazla hata yapmadan bu işi başarırım.inşallah??

Name:  SL735035.jpg
Views: 1566
Size:  70.2 KB

Sayın lilyumun yaptığı gibi cevizlere fidanlara her fırsatta yanmış keçi gübresi atacağım.

Umarım işe yarar.üç yıldır tüplü chandler cevizlerim fazla gelişmedi .Kimisi yeni dikilmiş gibi duruyor.
Name:  SL735053.jpg
Views: 1290
Size:  33.1 KB

Düzenleyen Akhisarlı : 11-03-2012 saat 09:47
Eski 09-03-2012, 10:00   #81
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Alıntı:
Bahçeye gittim.Kaldığım yerden devam etmeye karar verdim .Ellerimle diktiğim fidanlarıma bakmaya devam edeceğim.

Dikildiklerinden beri budanmamışlardı.

Gerekli aletleri aldım.İnternetten Terbiye budamasını öğrenmeye çalıştım.
lider sistemli budama modelini kirazlarda uygulamakla işe başladım.

Fazla hata yapmadan bu işi başarırım.inşallah??

Sn. Akhisarlı merhaba ,

kollarınızı sıvamışsınız , kolay gelsin.

Budama öncesi ve sonrası resimlerle anlatım yapabilseydik , hem sizin işleminizin doğrulu eleştirilir , hemde bizim gibi bu işleri yeni başlayanlar için eğitim maksatlı olurdu diye düşünüyorum.

Alıntı:

Sayın lilyumun yaptığı gibi cevizlere fidanlara her fırsatta yanmış keçi gübresi atacağım.

Umarım işe yarar.üç yıldır tüplü chandler cevizlerim fazla gelişmedi .Kimisi yeni dikilmiş gibi duruyor.
Yanmış keçi gübresinden ziyade , keçi gübresi ile sıcak kompost yapmayı düşündünüz mü hiç ?

kolay gelsin ,

görüşmek dileğiyle hoşçakalın...

mrduran ve YeniGine beğendi.
Eski 04-07-2012, 20:01   #82
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Bahçenize dört aydır kimseler uğramamış siz de paylaşımlar yapmamışınız umarım kötü birşeyler yoktur. Hayırlı uğurlu olsun bahçeniz, fırın maceranız süperdi çok güldüm. Allahta sizi güldürsün inşallah.

Elektrikli süpürge ile zeytin toplama fikri ise çok iyi bir fikir.Çalışmalarınız da kolaylıklar diliyor bu senenin emeklerinizin karşılığını almanızı istiyorum.

mrduran beğendi.
gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2012, 00:07   #83
Ağaç Dostu

Sayın gtatas;

İyi dilekleriniz için teşekkür ediyorum.Bahçeye yakın bir köyde küçük bir ev yaptırıyorum.
Bitti sayılır.
Bahçeyle hiç ilgilenemedim.Kanyaşı, ayrık, sarmaşık sardı bahçeyi.Bıldırcın ve üveyklerin yavrulama alanı oldu.

Meyve ağaçları büyüdü sayılır fazla zararı olmaz diye düşünüyoyum. Seneye daha çok zamanım olacak .kanyaşılarla mücadele edecem????.

Name:  n.jpg
Views: 1263
Size:  74.3 KB

Name:  m.jpg
Views: 1604
Size:  62.9 KB

Yavru kuşlar, iki günlük halleri.Tıkırtı duyunca ağzını kafasından büyük açıyor

Name:  d.jpg
Views: 1564
Size:  43.7 KB

Yeni bir fırın macerası için eski tip tuğlalar hazır.

Name:  b.jpg
Views: 1477
Size:  49.0 KB

Eski 08-07-2012, 02:29   #84
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Alıntı:
Sayın gtatas;

İyi dilekleriniz için teşekkür ediyorum.Bahçeye yakın bir köyde küçük bir ev yaptırıyorum.
Bitti sayılır.
Bahçeyle hiç ilgilenemedim.Kanyaşı, ayrık, sarmaşık sardı bahçeyi.Bıldırcın ve üveyklerin yavrulama alanı oldu.

Meyve ağaçları büyüdü sayılır fazla zararı olmaz diye düşünüyoyum. Seneye daha çok zamanım olacak .kanyaşılarla mücadele edecem????.

Eklenti 316483

Eklenti 316484

Eklenti 316485

Eklenti 316482

Hadi hayırlısı inşallah. Pes etmek, yılmak yok abi. Can sıkıntısı hiç yok. Var mı sağlıktan öte?.

Kolay gelsin, sağlıkla kalın.

Saygılarımla lütfen.

Eski 08-07-2012, 04:41   #85
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:

Eklenti 316482
Fırın Kardeşliğine bekleriz

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2012, 10:26   #86
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster

Fırın kardeşliği süper bir çalışma olmuş. Fırın yapmak isteyenler için mükemmel bir döküman olmuş. insanın tekrar fırın yapası geliyor.

Sn.Akhisarlı , Çalışmalarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz .

saygılar.....

Eski 08-07-2012, 12:13   #87
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
...Bahçeye yakın bir köyde küçük bir ev yaptırıyorum.
Bitti sayılır.

Al benden de bu kadar...

mrduran beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2012, 23:10   #88
Ağaç Dostu

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.”

Bu yazı Horozköyden ,Manisaya giderken ,Yol üstünde bulunan eski bir çeşmenin,kitabesinde yazılıydı.

Lise yıllarında .Horozköyden Manisaya tabanvayla gidenler için tamda susanılacak yerde hayırseverlerce yapılmış bu çeşmenin kitabesini, su içerken ister istemez okurdumda anlamını pek çıkaramazdım.

Sağlıklı günler...

Eski 09-07-2012, 00:03   #89
Ağaç Dostu

Sayn MeyveliTepe;

Köyümüzün fırını bu.

Name:  f.jpg
Views: 1011
Size:  53.1 KB

Ortaklaşa kullanılıyor.

Fırın kardeşlerinin paylaşımlarından'da yararlanarak,işlevsel bir fırın yapmak için yeterli motivasyonu aldım.köylümden .

Eski 09-07-2012, 09:49   #90
Ağaç Dostu

Ozi'nin Bahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Aynı durumdayız.

Alıntı:
Sayın gtatas;

Bitti sayılır.

Eklenti 316483

Eklenti 316484

Eklenti 316485

Eklenti 316482

Aynı durumdayız Sn. Akhisarlı. Yeni diktiğim fidanlara su vereyim dedim otların arasından fidanları bulamadım. 4 fidanı kova ile ancak sulayabildim.
Gerisini bıraktım. Yaşarlarsa ne ala yaşamazlarsa , yeniden dikeceğiz demektir.
Selamlar, kolay gelsin diyorum.

Ozi'nin Bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024