agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Halil Önen

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-04-2011, 00:30   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2011
YB Tarım/Yozgat

Merhaba arkadaşlar .Agaclar.net'in çok güzel bir platform olduğu tartışılmaz tabi.
8.000 metrekare bahçemde ağaçlandırma çalışması yaptım
400 adet yarı bodur elma ağacı diktim
20 adet aşısız ceviz
ve kalan yerlere elime geçen her ağacı diktim vişne,kiraz,kayısı,erik,dut,ayva,armut,fındık,bade m...
Şu an ağaçların neredeyse hepsi tutmuş durumda esas sorun bahçenin etrafını çevirmek ve sulama sorununu halletmek.Çevirmek için gerekli olan malzemeleri aldım.Tabii sulama sorununu halletmek için bahçemin içinden geçen küçük deredeki su kaynağını kullanmak gerekiyor.Dereye küçük bir set yapıp burada biriken suyu tarlamın üst tarafına yapacağım sulama havuzuna aktarmayı düşünüyorum.damlama hortumlarını aldım havuzu yaptırdıktan sonra sulama hattını kuracağım.
şimdilik bu kadar arkadaşlar.Gördüm ki burada güzel bir yardımlaşma ve dayanışma var.Görüşlerinizi ve önerilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.şimdiden teşekkür ediyorum hepinize.saygılar..

YB Tarım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2011, 00:42   #2
Yeni Üye

Birkaç Resim

Bundan sonra yaptığım her çalışmanın resmini ekleyeceğim

Eski 25-04-2011, 02:13   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YB Tarım Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar .Agaclar.net'in çok güzel bir platform olduğu tartışılmaz tabi.

....Gördüm ki burada güzel bir yardımlaşma ve dayanışma var.Görüşlerinizi ve önerilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim..
UBYİ doğal yetiştirciliğe hoş geldiniz Sn. YB Tarım. (YB. açılımı nedir?)

Yardımlaşma ve dayanışma için bilgi ve tecrübe paylaşımında sınırlar kaldırılmıştır.
Geldiğiniz için bizde seviniyoruz.

Saygılar

Düzenleyen Halil Önen : 25-04-2011 saat 02:17 Neden: bir gün olacak, 'o' günü yaşar gibiyim...
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2011, 20:01   #4
Yeni Üye

Teşekkürler Halil abi.YB=Yusuf Bağcı. geçen sene kaybettiğim doğa aşığı,hayvanları ve toprakla uğraşmayı çok seven,ağaçlara çok güzel aşı yapan çok sevdiğim amcama adanmış bir isim.

Saygılar

Eski 26-04-2011, 21:17   #5
Yeni Üye

Geçen sene deneme amaçlı diktiğim 5 elma ağacının dallarını dal yardımıyla açtım

Düzenleyen YB Tarım : 26-04-2011 saat 22:32
Eski 26-04-2011, 21:18   #6
Yeni Üye

Tarlanın içinden geçen deredeki çalı halini almış söğüt ağaçlarını budamak ve temizlemek epy zor oldu ama sonuç güzel

Düzenleyen YB Tarım : 29-04-2011 saat 03:57
Eski 26-04-2011, 22:26   #7
Yeni Üye

bizim emektar

Tarlanın içinden dere geçtiği için diğer tarafa yol bağlantısı yok.Bunun için dereden bir geçiş yolu yapmamız gerekiyor.dereye büz boru yerleştirip üzerini toprakla dolduracaz böylece hem geçiş yolu olacak hem de küçük bir gölet oluşmuş olacak

Toplanan taşlarla hem tarla temizlenmiş oldu hem de tarlayı çevirmek için dikilecek direklere dolgu malzemesi çıktı

Düzenleyen YB Tarım : 29-04-2011 saat 03:57
Eski 27-04-2011, 18:49   #8
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Sn YB Tarım aramıza hoş geldiniz, hayırlı olsun.

Doğaya saygılı, doğal yetiştiriciliğin önemine, bilincine ulaşmış olmanız bizim için çok önemli.

Bahçenizin kısa sürede bulunduğunuz bölgede örnek bir bahçe olmasını temenni ediyorum.

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 21:23   #9
Yeni Üye

Teşekkürler Zeytinlibahçe

Sağolun umarım dediğiniz gibi olur.Önemli olan yapılan işi severek yapmak,doğayı sevmek orda kendini bulmak diye düşünüyorum.Ben küçüklükten beri severim toprakla uğraşmayı.Ama ilk kez böyle geniş kapsamlı bir işe girdim.Hem onun mutluluğu var bende hem biraz çekindiğim noktalar var.Aceba tam layıkıyla yapabilir miyim düşüncesi.İnşallah güzel sonuçlar alırız hepimiz.
Bölgemizde bu büyüklükte bir elma bahçesi yok.Bu bakımdan umarım örnek olur.Sağolsunlar ilçe tarım müdürlüğün çok yardımcı oldu bu bakımdan

Çaysız olmaz tabii

Eski 27-04-2011, 22:42   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sevgili YB,

Hoş geldiniz. Ne iyi etti de geldiniz.

Gelir gelmez de bir büyük olarak başkalarından önce ben kulağınızdan çekeyim. En azından kıdemli müdürüm ve de sevgiki EPSODY den önce. Bir dahaki sefere topladığınız organik maddeleri yakmak yok. Bir kenarda kompost ya da malç yapmak üzre saklayın. Yoksa çok tepki alırsınız.

Sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 22:44   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Geçen sene deneme amaçlı diktiğim 5 elma ağacının dallarını dal yardımıyla açtım

Sn. YB Tarım,

Bu yöntemini beğendim, dal açmayı bedavaya getirmişsin.

( Bir UBYİ üyesi olarak iyi başladınız)

Eski 27-04-2011, 23:10   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Tarlanın içinden geçen deredeki çalı halini almış söğüt ağaçlarını budamak ve temizlemek epy zor oldu ama sonuç güzel

Ortaya çıkan ot,dallar ve kuru yaprakları temizlemek için yakmam gerekti
Ve ardından yakarak geldiniz...

Bu da UBYİ manifestosuna uymadı. Otu çöpü yakmak yok, [B]ot dediğin [/B]yaktığın, çöp dediğin çöplüğe attığındır.

Ottan çöpten kompost olur, malç olur.

Evdeki çöpten ise (sebze atıkları ve meyve kabuklarından) enzim olur, sıvı gübre olur.

Söğüt dallarını ufak ufak kesip fidan diplerine malç yapabilirsin. Ya da tarlanın bir kenarına yığarsan köstebekler gelir zarar veren salyangozları yer, yılan gelir _ ki çoğu zehirsizdir_ fareleri yer, orada dengelerin dengesi habitat oluşur.

Zaten söğüdün közüne (.....) sözüne güvenilmez. Yakmasaydın iyiydi.

Site içinden yabancı otların ve dal parçaların tarım için nasıl değerlendirildiğini içeren güzel çalışmalar var (kompost), bir bak istersen...

Kolay gelsin

Eski 27-04-2011, 23:25   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sn. YB Tarım Hoşgeldiniz,

UBYİ doğal yetiştiriciliği kendisine hedef almış bir birliktelik olarak bütün tecrübelerini size aktarmaya hazır. Burada herkes tecrübelerini anlatarak diğer üyelere yol gösteriyor.

Biliyorum ki bizimde sizden öğreneceğimiz çok şey olacak.

Ürününüz bol, gönlünüz hoş ola.

Ayrıca Sevgili Bayındırevki'den bu konuda öğreneceğiniz çok şey var. Onun bahçede de aynı yöntem kullanıldı.Ben kendisinin bahçeyi ziyarete gittiğimde bir başka bahçede de aşağıdaki resimleri çekmiştim.

Name:  IMG_3653_1.jpg
Views: 1296
Size:  58.0 KB

Name:  IMG_3654_1.jpg
Views: 1048
Size:  51.9 KB

Name:  IMG_3655_1.jpg
Views: 987
Size:  61.0 KB

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 00:12   #14
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ensar Mesajı Göster
Sevgili YB,

Hoş geldiniz. Ne iyi etti de geldiniz.

Gelir gelmez de bir büyük olarak başkalarından önce ben kulağınızdan çekeyim. En azından kıdemli müdürüm ve de sevgiki EPSODY den önce. Bir dahaki sefere topladığınız organik maddeleri yakmak yok. Bir kenarda kompost ya da malç yapmak üzre saklayın. Yoksa çok tepki alırsınız.

Sevgiyle kalın
Evet haklısınız doğada hiçbir şey bir atık,çöp değildir tabi.Normalde evimin önündek belediyenin çöp bidonu çok zor dolar.Çünkü ben organik atıkları çöpe atmam değerlendiririm.En azından bahçemde çukur açar oraya gömerim.Zate ilerde dalları ve otları öğütüp elma ağaçlarının diplerine atmayı düşünüyorum.Evet normalde yakmamam lazımdı kabul ediyorumAma bundan sonra yakmak yok
Teşekkür ederim görüşleriniz için

Eski 28-04-2011, 00:20   #15
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Sn. YB Tarım Hoşgeldiniz,

UBYİ doğal yetiştiriciliği kendisine hedef almış bir birliktelik olarak bütün tecrübelerini size aktarmaya hazır. Burada herkes tecrübelerini anlatarak diğer üyelere yol gösteriyor.

Biliyorum ki bizimde sizden öğreneceğimiz çok şey olacak.

Ürününüz bol, gönlünüz hoş ola.

Ayrıca Sevgili Bayındırevki'den bu konuda öğreneceğiniz çok şey var. Onun bahçede de aynı yöntem kullanıldı.Ben kendisinin bahçeyi ziyarete gittiğimde bir başka bahçede de aşağıdaki resimleri çekmiştim.
Teşekkürler acemi çaylak.resimler için de ayrıca teşekkürler.Ağaçlar biraz daha büyüyünce resimlerdeki gibi bir çalışma yapmam gerekiyor tabi.

Eski 28-04-2011, 00:22   #16
Ağaç Dostu

Alıntı:
....Çünkü ben organik atıkları çöpe atmam değerlendiririm.En azından bahçemde çukur açar oraya gömerim.Zate ilerde dalları ve otları öğütüp elma ağaçlarının diplerine atmayı düşünüyorum.

yakmamam lazımdı kabul ediyorumAma bundan sonra yakmak yok
Sevgili YB. Tarım,

bak buna en çok Sn. ebsody usta sevinecek.

Evsel atıkları çukura gömmeden önce üzerine bir avuç em bukaşi kepek atarsanız şahane olur.

Düzenleyen Halil Önen : 28-04-2011 saat 00:25 Neden: bir doğal yetiştirici daha geliyor...
Eski 28-04-2011, 00:32   #17
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sevgili YB. Tarım,

bak buna en çok Sn. ebsody usta sevinecek.

Evsel atıkları çukura gömmeden önce üzerine bir avuç em bukaşi kepek atarsanız şahane olur.

Tamamdır Halil ağabey hemen em bukaşi kepek ile ilgili bi araştırma yapayım bakalım buralarda bulabileceğim bir yer var mı diye.
Aslında organik gübre benim için önemli bir konu suni gübreyle işim olmaz.Organik gübre kullanıyorum her zaman.Tavuklarım,bıldırcınlarım ve arkadaşımın güvercinleri sağolsun

Eski 28-04-2011, 01:38   #18
Ağaç Dostu

söğüt suyu

Alıntı:
.... söğüt ağaçlarını ....
Söğüt suyu iyi bir köklendiricidir. (Tarlanınızın dibinde olması büyük nimet)
Isırgan otu potasyum kaynağıdır. (Söğütlerin altında bol olur)

100 lt. lik plastik bidonun yarısına kadar söğüt yaprakları ince dallarıyla;

ve ısırgan otu doğranız..

İçine 1 kg. da yeşil sarımsak ile 1 kg. sütleğen otu doğranır...

Üzerine su konur. (içine yarın kg. pekmez **** melas konursa, enzim olur)

3-5 gün güneşte bekletilir, ağzı kapalı...

1 lt si 10 lt. suya konur ve fidanların diplerine dökülür.

İşte size,
potasyumca zengin, köklendirici ve kök hastalıklarıyla kök kurtlarına karşı bedava sıvı gübre...

Kolay gelsin

ibrahimcetin beğendi.
Eski 28-04-2011, 10:44   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Thumbs down Ubyi'ye katılımlara şükranlarımı sunarım.

Arkadaşım YB Tarım;

Aramıza hoş geldiniz, sizin sağ duyulu davranış içinde olduğu kanaati içindeyim, birlikteliğiniz ile gücümüz artacaktır, buna inancım sonsuzdur.

Bizler burada ubyi içinde bir disiplin altında toplanarak faaliyetlerimizi hobi anlayışı içinde sürdürmekteyiz, bizlerdeki bu disiplin anlayışı topraklara olan sevgimizden kaynaklanarak, temiz tarım anlayışını hayata geçirirkende Toprakları küstürmemeye gayretle geçmişte toprakların üstünde yapılan hatalarıda onarma adına toprakların organik yapısının zenginleştirilmesinin amacı içinde olmalıyız.

Bu konudaki hassasiyetlerimiz içinde organik maddenin karşısında olan girdilere önem vermediğimiz gibi topraklarımızın yapısında yıkım yaratan uygulamalardanda kaçacağız 6. mesajınızdaki kötü örnek teşkil eden toprak üstünde organik maddeyi yakarak toprak içi canlılarının hayatını cehenneme çeviren oluşumlar Ubyi'nin ruhunada ters düşmektedir

Mesajınızdan alıtıladığım bu resimler ubyi anlayışını yanlış anlaşılmalardan kurtarmak adına kaldırmanızı rica ederim.

Bu uyarımı size iyi paylaşımlara yöneltmek maksadı ile yapmaktayım, ilgileriniz için teşekkürlerimi sunarım.

Saygılarımla.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 04:01   #20
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Söğüt suyu iyi bir köklendiricidir. (Tarlanınızın dibinde olması büyük nimet)
Isırgan otu potasyum kaynağıdır. (Söğütlerin altında bol olur)

100 lt. lik plastik bidonun yarısına kadar söğüt yaprakları ince dallarıyla;

ve ısırgan otu doğranız..

İçine 1 kg. da yeşil sarımsak ile 1 kg. sütleğen otu doğranır...

Üzerine su konur. (içine yarın kg. pekmez **** melas konursa, enzim olur)

3-5 gün güneşte bekletilir, ağzı kapalı...

1 lt si 10 lt. suya konur ve fidanların diplerine dökülür.

İşte size,
potasyumca zengin, köklendirici ve kök hastalıklarıyla kök kurtlarına karşı bedava sıvı gübre...

Kolay gelsin
teşekkürler öneriniz için.ama bu karışımı yapmak için biraz daha beklemem gerekecek.buraya bahar tam gelmedi henüz.yapraklar açsın ısırganlar büyüsün yapacağım ilk işlemlerden biri olacak.Çünkü yeni dikilen ağaçlar için en önemli nokta kök durumu diye düşünüyorum

Eski 29-04-2011, 04:02   #21
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Arkadaşım YB Tarım;

Aramıza hoş geldiniz, sizin sağ duyulu davranış içinde olduğu kanaati içindeyim, birlikteliğiniz ile gücümüz artacaktır, buna inancım sonsuzdur.

Mesajınızdan alıtıladığım bu resimler ubyi anlayışını yanlış anlaşılmalardan kurtarmak adına kaldırmanızı rica ederim.

Bu uyarımı size iyi paylaşımlara yöneltmek maksadı ile yapmaktayım, ilgileriniz için teşekkürlerimi sunarım.

Saygılarımla.
teşekkürler epsody

Eski 29-04-2011, 04:17   #22
Yeni Üye

bugün bahçeden geldikten sonra içine 25 tavuk yumurtası koyduğum kuluçka makinasını kontrol için açtığımda birkaç yumurtanın çatlamaya başladığını gördüm.civcivin kabuğu çatlatıp yumurtadan çıkması 4-5 saati buluyor.Amacım tavuk ve bıldırcınları çoğaltıp bahçeye bir kümes yapmak.ne de olsa yazı bahçede geçireceğim büyük ihtimalle.onlar için bahçenin bir bölümüne yeşillik eksem yeterli olur sanırım.sabah resimlerini çekmem lazım.Görmelisiniz çok sevimliler

Eski 29-04-2011, 23:50   #23
Yeni Üye

sağolsunlar onların sayesinde gübre bedavaya geliyor

ve onlara yeni arkadaşlar geliyor

Eski 29-04-2011, 23:51   #24
Yeni Üye

Bunlar da fidan yetiştirme denemelerim .asma fidanları ve aşı makasıyla yaptığım aşılar.

Eski 17-05-2011, 11:46   #25
Yeni Üye

ahsem's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2005
merhaba YB Tarım;yaptığınız iş severek ve önemseyerek yaptığınız çok belli sizi kutlarım.
ağaçları net forum sayfasını gezmek iananın bana çok büyük mutluluk veriyor.herkes güzel birşeyler yapmak istiyor ve yapıyor.ayrıca herkes doğayı yormadan ona yardımcı olacak şekilde yapıyor.sizde onlardan birirsiniz en başta fidanların dalları arasına destek koyarak bunu yapmışınız.bu arada bende kayseri de ikamet etmekteyim bahçen için sana her zaman yardımcı olurum.bana mail atabilirsin.

ahsem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 23:51   #26
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahsem Mesajı Göster
merhaba YB Tarım;yaptığınız iş severek ve önemseyerek yaptığınız çok belli sizi kutlarım.
ağaçları net forum sayfasını gezmek iananın bana çok büyük mutluluk veriyor.herkes güzel birşeyler yapmak istiyor ve yapıyor.ayrıca herkes doğayı yormadan ona yardımcı olacak şekilde yapıyor.sizde onlardan birirsiniz en başta fidanların dalları arasına destek koyarak bunu yapmışınız.bu arada bende kayseri de ikamet etmekteyim bahçen için sana her zaman yardımcı olurum.bana mail atabilirsin.
Teşekkürler ahsem.ağaçlar.net bambaşka bir alem.tarım hakkında hiçbir bilgisi olmayan biri için bile ççok öğretici bir ortam yeter ki doğayı sevsin.ben de burdaki arkadaşların görüş ve bilgilerinden yararlamak karşılıklı bilgi alışverişi yapmak amacayla katıldım ve şimdiye kadar güzel bilgiler edindim.ben de kayserili sayılırım ömrüm kayseri-yozgat arasında geçti.aklıma takılan bir konu olursa sana sormakta mutluluk duyarım.tekrar teşekkürl ederim

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024