agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2767Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-05-2010, 22:27   #31
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Halil bey, sayfanız hayırlı olsun. UBYİ'ne hoş geldiniz. UBYİ'de yazanlar arasında bana en yakın olan (km olarak) Ayhan Bey ve sizsiniz. Sizinle ve Ayhan beyle görüşmeyi düşünüyorum.
Aslında siz ikiniz bana kötü örnek oluyorsunuz Bu gidişle ben de bir zeytin bahçesi alacağım galiba... (Zeytinden tek anladığım şey kahvaltıda yemek ) Bilmediklerimi sizlere sorarım artık.
Ancak bu bahçaye arılarımı da koyabilmeliyim

kamil35 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-05-2010, 01:33   #32
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Halil bey,

Su çekme ve rüzgar güçü deyince aklıma bir adres geldi sanırsam sizin bölgeye yakın. Elektirik içinde çalışması var. Sorularınıza çare olabilir http://www.cigdemcark.com/

Düzenleyen bayindirmevki : 17-05-2010 saat 01:35 Neden: ek yazı
bayindirmevki Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-05-2010, 06:35   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Halil arkadşımın yanındayım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Bir kaç iyi adam uzak bahçeleri yakınlaştırmaya çalışıyor ve 'artık bağlantı değil yakın ilişki içinde olmalıyız' diyor.

Suyun, toprağın, havanın ve hatta Deniz'lerin! bile kirletildiği bir zaman diliminde, sanki 'uzun ince bir yol' gibi geliyor bana. Ancak doğa ile uyumlu üretimi de bu ekipten başka kimse yapamaz.

Adım Halil Önen.
26 yıllık proleterim. 52 yıllık feodalim. Aynı zamanda çiftçiyim. 40 yıllık avcıyım. Nediyeyim işte karmaşık bir şey. İşçi ile köylü arasında gidip geliyorum. Ancak yine de işçilik köycülükten ileri bir toplum biçimi, bunu da söylüyeyeyim, kimse heveslenmesin.

Menemen Belen köyü doğduğum yer. Aliağa'da bir büyük kimya fabrikasında işletme teknisyeni olarak çalışıyorum.

(Anlatacağım)

Artık benimde ayrı bir sayfam var. Bana ait. Tapulu gibi. İstediğim kadar latife yapabilirim. (eğer latifelerim silinmeseydi kesin 1000 mesaji aşmıştım.)

Hayırlı olsun.
Eğer doğal üretim kalkışıyorsak bilin ki ilaçlar konusunda kesin bir reçete buluruz. Artık sağlık ve çevre dostu bir yöntem bulmak esastır.

Saygılar
Arkadaşım Halil ne kadar güzide sevenlerin varmış, bende bu sevenlerin arasında önde gidenlerdenim desem yanılmamış olurum bunun sebebi kaderlerimizin ortak yanlarından gelmekte, senin bir tek avcılık zaafını çevre severliliğin le bağdaştıramadığımdan yadırgamaktayım, lakin son açıklamaların ışığı altında edinmiş olduğun topraklardaki çalışmalar senin bu avcılkı zaafınıda düzelterek seni toprağında emek yoğun çalışmalar içine sokarak dağda bayırda tavşandı keklikti kovalamaktan alakoyacağı düşüncesiyle sükut bulacak ve avcı/ göçebe tabi bunlar yörüklüğün gereği gibi düşünülsede bu çağda kabul görmemektedir.

Senin de bu anlayışı gösterdiğini toprak edinerek artık yerleşik düzen içinde hayatına yön verdiğini görmekteyim, yoksa yanılıyorda Koca Halil ÖNEN yaşlandıda artık bayırlarda av peşinde koşmaktan yıldığından mı bu uygulama içinde oldu, bırakalım bu düşünceyi arkadaşımızın toprak çalışmalarındaki başarısına indeksliyerek takip ederek sonucu görelim.

Şimdi gelelim arkadaşımıza elimizden ne gelirde onu yapalım, arkadaşım ben pratikten yetişme elektronik teknisyeniliğimin yanında teknik işlerden anladığım kadarıyla kuyu motor çaşılmalarınıda kendim yapmaktayım, motorlarda santrafürüj sistemiye ancak 8 metreden emme yapmaktadır, ancak motora enjektör bağlanarak ayar yapılısa 30-35 metreden su alınabilir, lakin bu motorların çalışma sistemi biraz verimsiz olduğundan kabul görmemektedir, en iyisi derin kuyu dalgıçı ile su daha ekonomik elektirk sarfiyatıyla sağlanabilir.

Sizin bahsettiğiniz rüzgarla su çıkarma işi 8 metre derinlikteki sular için geçerli bir yöntem olmaktadır, bu konuda çanakkalede çalışan firmalar olduğu duyumlarını almıştım senin adına orada bulunduğu yaz aylarında araştırma yapabilirim.

Arkadaşım düşünsel yöndeki paylaşımlarım bu kadar olmasına karşın, senin kırsal insanı olmanın üstünde benim toprak çalışmalarına verdiğim özenle bu konuda senden bir faz ilerde oluşumdan ötürü, sana toprak çalışmalarında önemli başarılar sağlamanı oluşturacak bitki yetiştirmede toprağın düzenlenmesi çalışmaları ile önemli bilgiler aktaracağımdan kuşkun olmasın.

Arkadaşım bildiğin üzere kompost çalışmaları ile birleşik organik atıkların bertarafını sağlamanın yanında bu atıklardan topraklara organik madde sağlamanın ve organik tarımın esasları dahilinde bitkilere besin maddesi üretme ile hem toprak mikrobiyal dokusuna zarar vermeden, hatta topraktaki mikro biyal veya diğer toprak canlıları arasında zararlı faydalı dost düşman ayrımına gitmeden toprakları yönetme bilgilerinide sizinle paylaşmaktan onur duyarak zevk alacağım.

Sizinle temaslarımız sırasında malç kompost vede mutfak atıklarında sıvı gübre üretme çalışmalarıda yardımlarım olacaktır, unutmadan şunuda belirtmek isterim, toprakların bitkilerin gelişmesine yönelik düzenlenmesinde ilk sırayı alan toprak canlılarından SOLUCANLARDAN faydalanma ile topraklarda yapılacak çalışmalarda önemli başarılar sağladığımdan, özellikle belirtmek isterimki organik tarımın olmazsa olmazlarının başında solucan gübresi gelmektedir.

Bu gübreyi topraklarımıza kazandırma çalışmaları içinde yapılması gerekenler konusunda takip edilecek yöntemlerde size iyi bir danışmanlık anlayışı içinde paylaşımlarım olacaktır, samimi olarak şimdilik başlangıç için yeterli bir giriş yaparak başlığına katkılarımı açıklamaya çalıştım başlığına yorum getiren arkadaşların yorumlar içinde paylaşımlarım sürecektir sevgile kal mutluluğun toprağın olsun Saygılarımla.

epsody Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-05-2010, 10:39   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Dostum, istersen bir gün sondaj için arazinde bir ön araştırma yapalım ve gerekirse jeofizik etüd yaptırarak kireç taşlarının kalınlıklarına bakalım derim.
Rüzgar gülüne gelince, kuyunun içine yardımcı tulumba koyarak 18 metreye kadar su çekebiliriz, dinamik seviye derinde kalırsa ( 10-15 metre gibi) su miktarı azalacağından tulumbanın ününe bir havuz yaptırmak zorunda kalırsın.
Kolay gelsin.

kalambaklı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-05-2010, 12:28   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bahar Mesajı Göster
Hoş geldiniz
Sn Halil Önen vermiş olduğunuz bilgileri pür
dikkat okuyorum iyiki varsınız.
Selamlar
Güllere ve hatta ağaçlara da aşı yapan sitenin hanımefendisi, siz de hoşgeldiniz.

Bir zamanlar ''Bahar'ın Bahçesi'' mi vardı?

Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-05-2010, 12:30   #36
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bayindirmevki Mesajı Göster
Halil bey,

Su çekme ve rüzgar güçü deyince aklıma bir adres geldi sanırsam sizin bölgeye yakın. Elektirik içinde çalışması var. Sorularınıza çare olabilir http://www.cigdemcark.com/
Teşekkürler bayındırmevki,

Foca' da varmış, bir ön bilgi alayım.

Eski 17-05-2010, 12:49   #37
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kalambaklı Mesajı Göster
Dostum, istersen bir gün sondaj için arazinde bir ön araştırma yapalım ve gerekirse jeofizik etüd yaptırarak kireç taşlarının kalınlıklarına bakalım derim.
Rüzgar gülüne gelince, kuyunun içine yardımcı tulumba koyarak 18 metreye kadar su çekebiliriz, dinamik seviye derinde kalırsa ( 10-15 metre gibi) su miktarı azalacağından tulumbanın ününe bir havuz yaptırmak zorunda kalırsın.
Kolay gelsin.
Bu ön araştırma gerekli sanırım.

Şimdilik su bedava ya işi savsaklıyorum. Emekli olursam üzerine düşeceğim.

70, 80 m. gibi ılık su çıkıyor, daha altta sıcak su olabilir. Özel bir şirket 5, 6 ay önce sıcak su ile ilgili araştırma yapmıştı. Bilgi istedim vermediler.

Aklımdasınız, siz olmadan bu işe başlamam.

Teşekkürler.

Eski 17-05-2010, 13:18   #38
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster

Arkadaşım bildiğin üzere kompost çalışmaları ile birleşik organik atıkların bertarafını sağlamanın yanında bu atıklardan topraklara organik madde sağlamanın ve organik tarımın esasları dahilinde bitkilere besin maddesi üretme ile hem toprak mikrobiyal dokusuna zarar vermeden, hatta topraktaki mikro biyal veya diğer toprak canlıları arasında zararlı faydalı dost düşman ayrımına gitmeden toprakları yönetme bilgilerinide sizinle paylaşmaktan onur duyarak zevk alacağım.
Sizinle temaslarımız sırasında malç kompost vede mutfak atıklarında sıvı gübre üretme çalışmalarıda yardımlarım olacaktır, unutmadan şunuda belirtmek isterim, toprakların bitkilerin gelişmesine yönelik düzenlenmesinde ilk sırayı alan toprak canlılarından SOLUCANLARDAN faydalanma ile topraklarda yapılacak çalışmalarda önemli başarılar sağladığımdan, özellikle belirtmek isterimki organik tarımın olmazsa olmazlarının başında solucan gübresi gelmektedir.

Bu gübreyi topraklarımıza kazandırma çalışmaları içinde yapılması gerekenler konusunda takip edilecek yöntemlerde size iyi bir danışmanlık anlayışı içinde paylaşımlarım olacaktır, samimi olarak şimdilik başlangıç için yeterli bir giriş yaparak başlığına katkılarımı açıklamaya çalıştım başlığına yorum getiren arkadaşların yorumlar içinde paylaşımlarım sürecektir sevgile kal mutluluğun toprağın olsun Saygılarımla.

Teşekkür ederim Eray bey,

zaten malç, kompost, solucan ve onun gübresi ve evsel atıkların değerlendirilmesi konularında yazılarınızı okuyor, yararlanıyorum.

Birşeyin doğal olması için daha az müdahale gerekiyor. Toprak, su, hava, bitki, ağaç kendisine yerinde ve daha az müdahale istiyor ve seviyor.

Fukuoka ustaya sadece, budama ve yabancı otlarla mücadele konusunda katılmıyorum.

Doğal Tarım Yöntemi herkesi başarabileceği ve Modern Tarım yöntemlerinden daha az emek gerektiriyor.

En azından oturup düşünecek zaman!ın oluyor.

YeniGine beğendi.
Eski 17-05-2010, 16:27   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Dostum, desene ısıtmalı sera bile yapma şansın var ve her zaman yardıma hazırım.
Saygı ve sevgilerimle,

kalambaklı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-05-2010, 17:59   #40
Ağaç Dostu

Bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Sn Halil Önen çok naziksiniz teşekkürler.
Gül ve ağaçlara yapmış olduğum aşılarımla, sizlerle
yine baharın bahçesinde buluşuruz inşallah.

Bahar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-05-2010, 18:49   #41
Ağaç Dostu

Bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Sn Halil bey ayrıca size yapmış ve yapacak olduğunuz,
işlerinizde başarılar dilerim.Çok çalışmanız gerekiyor çok

Bahar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-05-2010, 21:30   #42
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Alıntı:
Tufan Bey' e uğradığında haber verin Ayhan kaptan ile belki gelir, iki tek enzim atarız. Tropik meyvelerden yapıyor, kocaman bardağın dibine bir parmak kadar koyuyor 'hadi atalım' diyor.

Yolun kenarına '' Ege tropikal'' diye bir yazılı çadır kurmuş. Belki şimdi rüzgar uçurmuştur.

Tarlaya yolu yok, var da gizli kendisi biliyor.

Siz çadırın yanında inin, asvaltın karşısındaki lokantacı köylüye sorun.

'Teeee orda serası, iki tarla ileride' diyecek. Yürüyerek gideceksiniz.
Bilgili ve hoş sohbettir.
halil bey merhaba, önce hoşgeldiniz.
bu yıl biraz daha farklı enzimli içecek yapıyorum. açai,pepino, taze goji ve +++ larla kanser dahil bir çok hastalıklarada iyi geleceğini umduğum bir içecek.
tüm dostlar davetli tabi. yol olup olmaması önemli değil. doğa severler bir yolunu bulup bahçeme gelir.
tekrar bekliyorum.

egetropical Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-05-2010, 07:45   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Arkadaşım'a uyarılarım.

Alıntı:
Bu ön araştırma gerekli sanırım.

Şimdilik su bedava ya işi savsaklıyorum. Emekli olursam üzerine düşeceğim.

70, 80 m. gibi ılık su çıkıyor, daha altta sıcak su olabilir. Özel bir şirket 5, 6 ay önce sıcak su ile ilgili araştırma yapmıştı. Bilgi istedim vermediler.

Aklımdasınız, siz olmadan bu işe başlamam.

Teşekkürler.
Arkadaşım çalışmalarınızın içeriğine ilgim artarak, bu başlıktaki sayfalarda yazan arkadaşlarımın yazılarından keyif aldığımdan takip eder oldum, hatta bende bir ucundan tutarak bu çalışmalara katkı sağlamak için sizin çalışmalarınıza paralelik arz eden kendi çalışmalarımın açıklamasını yapacak bu başlıkların içeriğne ters düşmeden ivme kazandıracak , sizin çalışmalarınızın eksiğini tamamlıyabilecek bir yaklaşımla kendi tarzıma uygun uzak bahçelerin yakın iş birliğine yeni bir yorum getirebilir düşüncesi taşımaktayım.

Arkadaşım seni sıcak ve ılık sular konusunda uyarmak isteyişimin sebebi bu başlıklarda açıklamalarını yaptığınız doğal tarım çalışmalarınzdaki hasasiyetlerinizi anladığımdan, bu suların tarımsal faaliyetler içinde bitki beslemede kullanımındaki sakıncaları belirtmek açısından içerği hakkında detaylı bilgiler elde etmeden faydalanmamanız yönünde ki endişelerimi belirtmek isteyişimdendir.

İşlerinde başarılar dilerim, sevgiyle kal Saygılarımla.

epsody Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-05-2010, 10:30   #44
Ağaç Dostu

İşlemesiz Tarım

Burası 400 m kare.

Name:  dosya1 (34) [640x480].jpg
Views: 2668
Size:  70.8 KB

(Fil yavrusunu kaybetse, bulamaz)
30 yıldan fazla toprak işlemsiz tarım yapılıyor. Yani sadece yaşlı ve hasta dallar budanıyor.
Yerli ve yabancı otlar kesiliyor.

Name:  dosya1 (33) [640x480].jpg
Views: 2988
Size:  70.5 KB

Önce topraktaki bitkisel üretim serbest bırakıldı. Hatta bu yıl bir defa Ema atılarak teşvik bile edildi.

Bu makinayı çok seviyorum. Otları un gibi yapıyor ve şahane bir malçlama oluşuyor.
Bu defa otlar sertleşmişti bıçak kullandım. İp ile biçmek harika oluyor.

Name:  dosya1 (23) [640x480].jpg
Views: 3707
Size:  66.0 KB

8 yaşlı zeytin ağacı, geçen yıl kanserli ve yaşlı dallar budandı. Bu zeytin ağaçlarına dal kanseri için bordo bulamacı bile hiç kullanılmadı.

Geçen yıl sadece bionem kullanıldı. Deneme amaçlı.

5 limon ağacı
4 mandalin ağacı
4 nar ağacı
4 ayva ağacı
2 ceviz ağacı
1 erik ağacı
1 armut ağacı
3, 4 tane ayrıca çeşitli fidanlar.

Hesapladım 14 tane daha Bodur zeytin dikeceğim.

Yani yoğun dikim.

Name:  dosya1 (41) [640x480].jpg
Views: 2928
Size:  73.0 KB

Bu kadar ağaç dar alanda nasıl meyve verir. Keşke bu limon ağacının dallarını kıran limonları resimleyebilseydim.

Name:  dosya1 (28) [640x480].jpg
Views: 2836
Size:  62.0 KB

Evet budandı. Temizlendi. Kırılan daha doğrusu yan yatan dallardan biri kesilmedi. Testeklendi.
Bu dal hem verimli, hem de kök bölgesine gölgeleme görevi yapacak.

Eski 18-05-2010, 11:05   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
3-5 tane Don Kişot çıkmış "doğal moğal" deyip duruyorlar. Ancak her birinden ne güzel cevherler çıkıyor.

Halil Bey, meyve ağaçlarında toprağı sürmemek güzel bir çözüm gibi duruyor. Küçüklüğümden anımsarım en güzel meyveyi tarla kenarlarına 3-4 kök ekilen kayısı, ceviz vb. türü ağaçlar verirdi. Ki bu ağaçlarda hiç bakım yapılmazdı. Ayrıca bu yıl, bizim sınırımızda yıllardır budanmayan ve sürülmeyen bir bağdaki zeytin ağaçlarının bir kaçında (hepsinde değil) nerdeyse bizim ağaçlar kadar zeytin vardı.

Sanırım ağaçları konvansiyonel (Geçenlerde forumda Türkçe'nin kullanımı ile bir tartışma geldi aklıma, burada geleneksel demek içeriği tam karşılamıyor. Ben sadece 1900 lü yıllardan itibaren yoğunlaşan makineli ve kimyasal gübreli tarıma geçişi anlatmak için bu sözcüğü kullanıyorum.) tarımdaki gibi belli aralıklarla değil rasgele ve sık aralıklarla dağıtmak ve daha sonra yerini sevenleri bırakmak en güzel çözüm.

Düzenleyen acemi_caylak : 18-05-2010 saat 12:15
acemi_caylak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-05-2010, 11:53   #46
Ağaç Dostu

Eğer bir yerde açık bir toprak görürseniz mutlaka bir sorun vardır.

Name:  dosya1 (27) [640x480].jpg
Views: 2742
Size:  59.9 KB

Kardeş ağaçlar.
Bu kardeşliği sn. Meyvelitepe kardeş bitkiler tezini ortaya attığında fark ettim.

Evet annem limon ve mandalina ağaçlarını soğuk vurmasın diye zeytin ağaçların dibine diktiğinde bu kardeşliği hesaplamış olamazdı.

Name:  dosya1 (39) [640x480].jpg
Views: 2701
Size:  71.5 KB

Yan tarafta soyulmuş, soyunmuş, soğana çevrilmiş bir tarla görülüyor.

Öğle değil mi? Siz doğada böyle toprak gördünüz mü?

Gördüyseniz orada ya insan ya da hayvan müdahalesi vardır. Ya yanmış yakılmış ya da erozyana uğramıştır.

Ya da modern tarımın tüm olanakları kullanılarak kaldıramıyacağı yükün altına sokulmuştur.

Yılda 3 hatta 4 ürün verir hale getirilmiştir. O kadar zirai ilaç ve gübre kullanılmıştır ki, nematotla açık hale gelmiş, kirletilmiştir.

Örneğin domates dikilir. 4 defa (el) toplanması gerekir. Ama öyle olmaz. İlk hasatta masraf çıkar, ikinci hasatta kar elde edilir. 3. hasatta üstte külleme altta nematotlara yenik düşer. Çünkü kullanılan bu zirai ilaçlar ve gübrelerde onu onaramaz.

(Şu pamuklu bit burada da beni buldu.)

Name:  dosya1 (31) [640x480].jpg
Views: 2587
Size:  58.8 KB

Şu dostluğa kardeşliğe hayranım. Koruma altına alınmış limon ağacıları.

Name:  dosya1 (26) [640x480].jpg
Views: 2573
Size:  66.6 KB

Name:  dosya1 (27) [640x480].jpg
Views: 2742
Size:  59.9 KB

Bu kuruma altındaki kan portakalı. Yeni içi kıpkırmızı.

Zeytininizin aromatik (tatlı, nevasetli) olamasını istiyorsanız içine ya da etrafına meyve ağaçları dikin. İnanın herbirinin gerçek tadını bulursunuz. (kapama'yı kuma'ya gelmiş kadın gibi görmüşümdür)
Name:  dosya1 (2) [640x480].jpg
Views: 2699
Size:  72.7 KB

Evet acami, size katılıyorum. Şu sayfaları açan bir avuç Don kişot' lara selam;

''Gerçekci olun, Don Kişot'lara katılın.''

Eski 18-05-2010, 12:36   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Asker sırası gibi dikilmiş bahçelerdense böyle serbest düzen bahçeleri görmek, içine girmek insanı ruhsal olarak da rahatlatır.

Düzensizliğin içindeki düzen...Doğa zamanla kendi planını ve yerleşkesini ortaya çıkarıyor zaten.

Böyle bahçelerdeki iyonlar adamı gençleştirir aman dikkat

http://www.xing.com/net/iszirvesi/fi...edir-19365570/

denizakvaryumu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-05-2010, 13:09   #48
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
Doğada şelale yakınında : 15.000 /cc
Deniz kenarında : 10.000 /cc
Dağlarda : 5.000 /cc
15000+10000+5000 ~ 30000/cc

yazın kurusada şelale, deniz kenarında ikamet, tarlanın üst tarafı dağ

omer.tuncer Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-05-2010, 22:48   #49
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Bilmukabele...

Bütün işlerinizde kolaylıklar, sevgiler , saygılar...

berduray Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-05-2010, 09:27   #50
Ağaç Dostu

ahmet salih's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Alıntı:
Tufan Bey' e uğradığında haber verin Ayhan kaptan ile belki gelir, iki tek enzim atarız. Tropik meyvelerden yapıyor, kocaman bardağın dibine bir parmak kadar koyuyor 'hadi atalım' diyor.

Yolun kenarına '' Ege tropikal'' diye bir yazılı çadır kurmuş. Belki şimdi rüzgar uçurmuştur.

Tarlaya yolu yok, var da gizli kendisi biliyor.

Siz çadırın yanında inin, asvaltın karşısındaki lokantacı köylüye sorun.

'Teeee orda serası, iki tarla ileride' diyecek. Yürüyerek gideceksiniz.
Bilgili ve hoş sohbettir.
Daha önce birkaç kez uğradım ,tecrübeliyim. Dört çeker arazi aracı almayı planlıyorum.Arkasından konuşmak gibi olmasın ,Tufan bey gerçekten çok hoşsohbet bir arkadaşımız. Yazınızda durumu çok güzel tarif etmişsiniz .Gidebilirsem size haber veririm, yanlız biz gidince sohbet etmekten tufan bey işlerini bitiremez,gece vardiyasına kalır.Sağlıcakla kalın.

ahmet salih Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-05-2010, 14:26   #51
Yeni Üye

betül önen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-12-2007
bu çocuğa kalsın zeytinler!

Alıntı:
'Ölüm hak miras helaldir' efendim, siz bir haber uçurun yeter.

Hemen zeytin dikeriz. 'Hani öyle çocuklara kalır diye değil'.

Zeytinler bana kalacak ama her şekilde.
5 yıldır Çanakkale'de bizim oranın zeytinlerinden elde edilenlere alıştırdım insanları, ilk önce beleşten vere vere bi kitle oluşturdum ben burda baba. Zeytinyağı ve babaannemin yaptığı zeytinyağı sabunlarına rağbet var, biliyosun. Bi de kimyacı arkadaşım var, onunla artık zeytinden ne oluyosa krem, ilaç, parfüm, içki (zeytin rakısı mesela ) vb. değerlendirme planlarımız var.

Okulun son yılında da insanın aklı böyle ticarete çalışıyo ancak.

betül önen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-05-2010, 15:28   #52
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi betül önen Mesajı Göster
Zeytinler bana kalacak ama her şekilde.
5 yıldır Çanakkale'de bizim oranın zeytinlerinden elde edilenlere alıştırdım insanları, ilk önce beleşten vere vere bi kitle oluşturdum ben burda baba. Zeytinyağı ve babaannemin yaptığı zeytinyağı sabunlarına rağbet var, biliyosun. Bi de kimyacı arkadaşım var, onunla artık zeytinden ne oluyosa krem, ilaç, parfüm, içki (zeytin rakısı mesela ) vb. değerlendirme planlarımız var.

Okulun son yılında da insanın aklı böyle ticarete çalışıyo ancak.
İtirazım var. Çanakkale geçilmez. Çanakkaleli başka yerin zeytinini yemez. Çanakkaleli alsa alsa zeytin rakısı alır. Rakının her türü Çanakkaleliye yakışır.

Halil bey,

Laf aramızda sizin kızınız adam olacak. Haftalardır satış, satış diyorum anlaşılmıyorum. Bu oluşuma böyle tiçarete hevesli gençler lazım. Kızınızı allah bağışlasın.

Eski 22-05-2010, 01:59   #53
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bayindirmevki Mesajı Göster

Hanım kızımız yollarda ise zeytin için... Bundansa endişeniz. Gereksiz. Bende burdan bir şeyler yapabilirim. Yeter ki kimseye bir şey olmasın.

Halil bey,

Konu sizin. Bu yazıya dayanamadım...
Teşekkürler bayındırmevki,

bizden yana endişe yok. Kızım zeytin için değil, tez için yoğun çalışma içinde.

Bir edebiyatcı ne kadar alışverişten anlar bilemem. Zaten zengin olmuş bir edebiyatcı da bilmiyorum. Eh üretiçi gibi idare etsin yeter.

(Sanırım Ayla hanımın (Berduray) acı bir günü. Allah sabır versin)

Eski 22-05-2010, 03:07   #54
Yeni Üye

betül önen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-12-2007
Edebiyatla ticareti birleştiririm ben de..
Orhan Pamuk'un önce müzeyi yaptırıp sonra Masumiyet Müzesi kitabının içinde müze biletini verdiği gibi ben de önce yaptırırım bi yapı/mekan, orda geçen bi roman döşerim sonra oraya giriş biletini kitabımda veririm..Çok kıskanıyorum aslında bu fikri, keşke ilk önce benim aklıma gelseydi..

betül önen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-05-2010, 06:04   #55
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Bak şimdi!!!

Yazının sahibine bakmasam babası yazdı diyecegim, aynı nükte, aynı mizah anlayışı

Uzak bahçeler babasının yolunda giden bir üye daha kazandı.

Sn bayındırmevki siz istanbuldayken bakınız çanakkalede neler oluyor.

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-05-2010, 15:15   #56
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayhan Dukel Mesajı Göster
Bak şimdi!!!

Yazının sahibine bakmasam babası yazdı diyecegim, aynı nükte, aynı mizah anlayışı

Uzak bahçeler babasının yolunda giden bir üye daha kazandı.

Sn bayındırmevki siz istanbuldayken bakınız çanakkalede neler oluyor.
Ben ciddi, ciddi hanım kızımızın ticarete yatkınlığı olduğunu düşünüyorum. "Uzak bahçeler" için bildiri ve tanıtım metinlerini yazacak ticarete meraklı biri fena olmaz. Buyursun. Hem bu halde emekli derneği gibiyiz. Gençlerin de enerjisi, bakış acısı lazım.

Ben; üniversite sadece eğitim verir, mesleği hayat verir diyorum.

Eski 25-05-2010, 11:02   #57
Ağaç Dostu

Kekikli bahçe

Kekikli bahçe

bahçenin ismini bulduk ve koyduk.

Sn. acemicaylağın dediği gibi isim bulmak ne kadar zormuş.

Sn. vicdank' nın gibi bir hikayesi _Taş Evin Bahçesi_ olsaydı isim bulmak sorun olmayaçaktı. Hikayesi olunca 'isim' de güzel oluyor.

Biz de bir hikaye yaratalım dedik. Aslında tarlanın ismi 'Yılanlı Bahçe' miş.

Böyle bir isim koyamazdık.

Tarlanın sınırından bir dere geçiyor. Taa dağlardan gelen su buralara kadar geliyor ve kayboluyor.

Bu yıl, yıl yağışlı geçti ve hala su akıyor az da olsa. Önünü kestim. Biriktirdim. Fazlalık üstten geçiyor.

Name:  IMAG0003 [640x480]ubyi (3).jpg
Views: 2555
Size:  71.0 KB

Dere boyunca kekikler dolu...

Name:  IMAG0001 [640x480].jpg
Views: 2425
Size:  71.3 KB

Name:  IMAG0002 [640x480].jpg
Views: 2526
Size:  71.5 KB

İşte budur dedik ve ' Kekikli Bahçe ' ismini koyduk.

'Zeytinli Bahçe' nin hemen yukarısında, bir sigara içimlik uzakta.

Eski 25-05-2010, 21:05   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Halil Bey,

Biraz geç oldu ama kusura bakma sayfan hayırlı, ürünün bereketli, muhabbettin her zamanki gibi doyulmaz olsun olsun.

Sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-05-2010, 10:27   #59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Halil Bey, bu kekikli bahçe iyi hoşta, dün seni oralarda kaybettik. Sevgili Ayhan Dükel ve 2 arkadaşı Tarla Günleri Fuarı'na geldiler. Hem güzel sohbetler yaptık. Hem de Ensar'ın yeni aldığı bahçeyi gezdik. Ama sana bir türlü ulaşamadık.
Göletin oralarda bir kök daha kekik bulmaya çıkmıştır diye düşünmeden edemedim. İsim bulmak 10 gün sürmüştü. Şimdi bir on gün daha 2. kekiği aramakla meşgul olmayasın Arasıra bize de ses ver.

acemi_caylak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-05-2010, 18:27   #60
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Göletin oralarda bir kök daha kekik bulmaya çıkmıştır diye düşünmeden edemedim. İsim bulmak 10 gün sürmüştü. Şimdi bir on gün daha 2. kekiği aramakla meşgul olmayasın .
Sn. acemi usta, _Ayhan bey' in verdiği bu ismi sevdim_ siz öyle zannedin.

Özel' e bir adres yazın, kargo parasını da ödeyin,

eğer bir çuval kekik _ hem de kurutulmuş_ göndermezsem; işte şuraya yazıyorum. ciddiyim bak.

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024