agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2767Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-06-2012, 13:20   #1021
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Bitkilerde stres...

Daha doğrusu Zeytinde ve Asmada uyum sorunu;

2012 Mayıs ayı yağışlı gecti ve ikinci yarısı hem yağışlı hem de geceleri hava sıcaklığı çok düşük seyretti...

Name:  köyönütar (9).jpg
Views: 1576
Size:  54.8 KB

Zeytin çiçekte yakalandı Mayıs yağmurlarına...

Name:  köyönütar (10).jpg
Views: 1742
Size:  57.9 KB

yamurun yağmasında bir sorun yoktu zeytin çiçeği için...

Name:  köyönütar (11).jpg
Views: 1791
Size:  55.8 KB

ama gece ile gündüz arası sıcaklık farkı çok yüksekti...

Name:  köyönütar (12).jpg
Views: 1781
Size:  53.9 KB

gündüz _güneşle_ 26 C olan sıcaklık geceleri 6 C ye kadar düştü...gece gündüz arası sıcaklık makası çok açıktı...

Name:  köyönütar (16).jpg
Views: 1599
Size:  52.2 KB

uyum sorunu _ stres_ yaşayan zeytin çiçeklerini döktü, dane bağlayamadı ve hatta dane salkımlarını bile kaybetti, kendini iyice seyretti...

Bu yıl yılıydı iyi çiçek vermişti. Çiçeğinin %90 ını silkecekti biliyorduk...

Zeytini _ çok_ seyrettiği için iri olacaktır diye teselli ettik arkadaşlarla kendi kendimize...

...devam

Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-06-2012, 13:38   #1022
Ağaç Dostu

Asmada uyum_ stres_ sorunu

Aynı koşullar asma için de geçerliydi...

Havaların yağışlı gitmesi...

Name:  stres (2).jpg
Views: 1552
Size:  41.9 KB

Gece ile Gündüz arasında sıcaklık makasının çok açık olması...

Name:  stres (3).jpg
Views: 1502
Size:  62.5 KB

çiçekten yeni çıkan salkımların etkiledi...

Name:  stres (4).jpg
Views: 1539
Size:  55.9 KB

danelerin seyrelmesine sebep oldu... Üzümde kendini silkti...

Menemen ovasının tamamında yaşanan bu durum bazı _ lokal_ alanlarda daha az yaşandı...

Üretici uzun zaman sonra ilk defa karşılaştığı bu durum karşısında;

küllemeden, mildiyoden şüplendi...

uzmanlar '' bu strestendir' dediğinde stres insanda olur 'bu insan mı' dedi...

'uyum' denseydi belki daha iyi anlaşılırdı.

Şimdi, danenin daha iyi beslenmesi ve iri olması için daha çok hormon kullanılacaktır, açığın kapatılması için...

Asma ve Zeytin bu seyretmeden sonra iyi beslenirse, hormon kullanımına gerek bile kalmadan _ danelerini daha iyi besleme_ açığı kapatır ve daneleri iri ve güzel olur...

(kader limon vermişse limonata yapıp içmek de, teselliden sayılır)

Eski 03-06-2012, 14:55   #1023
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Sayın Halil Önen ısı farkının bitkilerde stres oluşturduğunu öğrendim sayenizde teşekkürler. Bizim zeytindede asmadada aynı sıkıntılar oldu. Şu anda asmada ve zeytinde taneler pirinç iriliğine geldi gibi oldu belkide geçti biraz. Mildiyo var sanki asmalarda bir iki yaprakta vardı elle kopardık acaba şimdi bordo bulamaçı uygulasakmı? Sadece kükürtlemek yeterli olurmu?

hepgül Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-06-2012, 15:08   #1024
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozi'nin Bahçesi Mesajı Göster
Merhaba Hahil Abi,
Hazır başlamışken bir de soru sorayım. Bizim armutlarada geçen yıl da bu yılda resimde görülen problem var. Nedir bu? Çözümü nedir? Ben kendimce birşeyler denedim ama başarılı olamadım. Sanırım zamanlama açısından geç kaldım.
Bilgi verirsen sevinirim.
Teşekkürler.

Selamlar.
Ateş yanıklığı. Bakteriyel bir hastalık.

jineop beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-06-2012, 21:21   #1025
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Halil beyin sayfası ama herkese soracağım. İlaçtaki değişik fiyatlar hk.

Delfin-WG Mersin ilde 30-35 TL, ilçede 45 Tl. Sizler kaça alıyorsunuz?

agozce Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-06-2012, 21:36   #1026
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

35 tl

Eski 03-06-2012, 21:59   #1027
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Delfin WG'yi Agrikem'in Marmara Bölge Bayisi Bursa'dan sipariş verdim. Ben de 45 TL'ye aldım Yalnız siz madur değilsiniz Sn. agozce.

Düzenleyen bahcedenn : 03-06-2012 saat 22:10 Neden: Bilgi düzeltme.
bahcedenn Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-06-2012, 22:10   #1028
Ağaç Dostu

Ozi'nin Bahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Ateş yanıklığı. Bakteriyel bir hastalık.
Sn.Meyvelitepe,
Ben de araştırdığım kadarı ile bu hastalıktan şüphelendim.Mastercorp kullandım ama geç kalmış olabilirim. Gerçi bu hafta yeni sürgünler vermiş ağaçlar ama, iki yıldır armutlar ve şeftalilerde bir türlü düzen tutturamadık.

Selamlar.

Ozi'nin Bahçesi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-06-2012, 22:54   #1029
Ağaç Dostu

Ozi'nin Bahçesi's Avatar

Tekrar selamlar,
Benim araştırmalarımda bulduğum diğer kullanılabilir ürünler şunlardı;
Ama deneyemedim.
potassium bicarbonate , Bacillus subtilis , neem oil , sulfur /lime sulfur .
Deneyen olurda paylaşırsa çok iyi olur.
Selamlar.

Eski 03-06-2012, 23:46   #1030
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
%50 fark demek bu. (Delfin, Mebor 8-12 Tl)

Yuh ya...Denetim diye bir şey yok bu ülkede..

Devletten geçtik, Üretici firma neden denetlemez bunları.

agozce Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-06-2012, 01:04   #1031
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hepgül Mesajı Göster
Sayın Halil Önen ısı farkının bitkilerde stres oluşturduğunu öğrendim sayenizde teşekkürler. Bizim zeytindede asmadada aynı sıkıntılar oldu. Şu anda asmada ve zeytinde taneler pirinç iriliğine geldi gibi oldu belkide geçti biraz. Mildiyo var sanki asmalarda bir iki yaprakta vardı elle kopardık acaba şimdi bordo bulamaçı uygulasakmı? Sadece kükürtlemek yeterli olurmu?
% 1 oranında bordo bulamacı atılabilir. Asmayı biraz durdurur.

Sadece kükürt yeterli gelmez...

Ben ve arkadaşlar % 1 oranında gülleci bulamacı ile _hastalık gelmeden önce_ kaplama yapıyoruz...

Eski 04-06-2012, 01:13   #1032
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn.Meyvelitepe,
Ben de araştırdığım kadarı ile bu hastalıktan şüphelendim.Mastercorp kullandım ama geç kalmış olabilirim. Gerçi bu hafta yeni sürgünler vermiş ağaçlar ama, iki yıldır armutlar ve şeftalilerde bir türlü düzen tutturamadık.

Selamlar.
Şeftalideki sorunu bilmiyoruz, klog _ yaprak kıvrcıklığı ise_ ve armuttaki sorun ateş yanıklığı ise;

kış aylarında bir defa, budamadan hemen sonra ikinci defa %2 lik bordo bulamacı atılmalı. Yapraklar oluştuğunda ve meyve sonrası % 1 lik bordo bulamacına devam edilirse her iki sorun da ortadan kalkar...

Ben devamlı gülleci bulamacı kullanıyorum yaz_kış armutta ve şeftalide bu iki sorun hiç görülmüyor. Bunun etkisi mi bilemiyorum...

Eski 04-06-2012, 01:19   #1033
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Halil beyin sayfası ama herkese soracağım. İlaçtaki değişik fiyatlar hk.

Delfin-WG Mersin ilde 30-35 TL, ilçede 45 Tl. Sizler kaça alıyorsunuz?
Bende Sevgili Meyveli Tepe gibi 35 tl ye aldım gecen yıl 5 kutu aldığımdan diye yorumladım. Ama fiyat farkı bölgeye ve bayiye göre değişiyor maalesef...

Eski 04-06-2012, 01:27   #1034
Ağaç Dostu

Alıntı:
Tekrar selamlar,
Ama deneyemedim.
Selamlar.
Bacillus suptilis güzel bir ürün ama yapraktan verirken çok dikkatli olmak gerekiyor. Yaprakları yakabiliyor iyi oranı ayarlanmazsa...

Lime sülfür nam_ı diğer Gülleci bulamacı...

Eski 04-06-2012, 07:30   #1035
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Tekrar selamlar,
Ama deneyemedim.
Selamlar.
Ateş yanıklığı bakteriyel bir hastalık. Sonbahar, kış sonu ve ilkbaharda bakırlı uygulama gerektiriyor. Ayrıca sonbahar yapraklarının toplanıp yakılması, budamada hasar görmüş yerlerin çıkarılması, semptom gösteren sürgünlerin bir karış aşağıdan çıkarılması gerekiyor. Yapraklı dönemde de gerekiyorsa organik bakırlı uygulama yapılmalı. Saydığınız preperatlar funguslara etkili.

Hastalığın yayılışında budama aletleri, yağmur ve nem etkili. Dezenfeksiyon çok önemli.

mrduran beğendi.
Eski 04-06-2012, 08:08   #1036
Ağaç Dostu

Ozi'nin Bahçesi's Avatar

Halil Abi, Meyvelitepe bilgiler için teşekkürler.
Selamlar..

mrduran beğendi.
Eski 04-06-2012, 14:47   #1037
Ağaç Dostu

syuksek's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2009
Galeri: 13
Halil Bey selamlar,

UBYİ birlikteliğini gıpta ile takip ediyorum. Hepiniz harikasınız. Yaratıcı, çalışkan, paylaşımcı, soran-sorgulayan güzel insanlar karşısında o kadar mutlu oluyorum ki.

Geçen yıl Eylül ayında Dikili/Salihleraltı'ndan bir yazlık aldık, küçük bir bahçesi var. İlk yaptığım iş 15 kadar meyve fidanını dikmek olmuştu. Sizleri ve diğer bahçe sahiplerini okudukça yaptığım hataları görüyorum.
Bahçenin planlaması, güneş alma durumuna göre fidanların ekilmemesi, fidan çukuruna gerekli karışımın konulmaması, kışa girerken malçlama yapılmaması,...say say bitmez.

Bu haftasonu ancak gitme imkanımız oldu. Fidanlarımız pek büyümemiş, meyve de vermemiş. Üstüne üstlük fidanlarda kabuklu bir varmış, babam pazardan isimsiz bir ilaç alıp sıkmış

Kompost dedim, koku yapar dediler
Kaolin kili dedim, neem oil dedim, kimseye dinletemedim.
Sebze adaları dedim, dinlemediler
Zehiri sık, yağmur yağar temizlenir dediler
(Arabesk ve ağlak bir şiir tadında oldu, okuyunca pek komik geldi şimdi )

Aliağada'dan metro ile İzmir'e dönerken sizleri bol bol andım, eşime de anlattım..Şimdilik emeklilik döneminde zeytin ve bahçe işleri ile uğraşma hayalleri kurarak ve yaptığımız yanlış uygulamalara bakarak öğrenmedeyim.

UBYİ'yi hayranlıkla takibe devam edeceğim.
Sevgi ve saygılarımla,

Düzenleyen syuksek : 04-06-2012 saat 14:52 Neden: noktalama işaretleri
syuksek Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-06-2012, 16:21   #1038
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syuksek Mesajı Göster
Halil Bey selamlar,

UBYİ birlikteliğini gıpta ile takip ediyorum. Hepiniz harikasınız. Yaratıcı, çalışkan, paylaşımcı, soran-sorgulayan güzel insanlar karşısında o kadar mutlu oluyorum ki.

Geçen yıl Eylül ayında Dikili/Salihleraltı'ndan bir yazlık aldık, küçük bir bahçesi var. İlk yaptığım iş 15 kadar meyve fidanını dikmek olmuştu. Sizleri ve diğer bahçe sahiplerini okudukça yaptığım hataları görüyorum.
Bahçenin planlaması, güneş alma durumuna göre fidanların ekilmemesi, fidan çukuruna gerekli karışımın konulmaması, kışa girerken malçlama yapılmaması,...say say bitmez.

Bu haftasonu ancak gitme imkanımız oldu. Fidanlarımız pek büyümemiş, meyve de vermemiş. Üstüne üstlük fidanlarda kabuklu bir varmış, babam pazardan isimsiz bir ilaç alıp sıkmış

Aliağada'dan metro ile İzmir'e dönerken sizleri bol bol andım, eşime de anlattım..Şimdilik emeklilik döneminde zeytin ve bahçe işleri ile uğraşma hayalleri kurarak ve yaptığımız yanlış uygulamalara bakarak öğrenmedeyim.

Sevgi ve saygılarımla,
merak etmeyiniz bizlerde aynı yoldayız...
düşe kalka ögreniyoruz...
bu site de olmasa hatalarımız daha da çok olurdu
her gün bir şeyler öğreniyoruz...
fidanlarınıza ve toprağınıza besleme yönünden özel destek vermenizi tavsiye etmek isterim...
hiç bir şey yapamıyorsanız doğal gübreyı alın ve serin....
kompostlaştırabilirseniz çok daha güzel olur...

Safranlı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-06-2012, 00:51   #1039
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syuksek Mesajı Göster
...
Bahçenin planlaması, güneş alma durumuna göre fidanların ekilmemesi, fidan çukuruna gerekli karışımın konulmaması, kışa girerken malçlama

Sevgi ve saygılarımla,
Sn. syüksel,

sevgili safranlının dediği gibi aynı sorunları bizde yaşıyoruz maalesef, göreneklerimiz bazen yeniliklerimizin önünde engel...

Ailağa'dan İzmir' e 15 dakikdada bir metro var artık, Menemen istasyonda iniyor bir telefon ediyorsunuz_ ki zaten 4 km. Belen Köyü, üzüm bağlarının ve bahçelerinin içinden giden asfalt yol_ sizi 10 dakik sonra alıp geliyorum.

Name:  IMAG0003 [640x480] (3).jpg
Views: 1353
Size:  57.9 KB

kayası ağacını gölgesinde çay keyfinde sohbeti seveceksiniz...

sizi istediğiniz zamanda aynı istasyona ulaştırırım, dostlarım gibi; kulaklarımın çınlaması bundanmış şimdi anladım...

Eski 06-06-2012, 01:01   #1040
Ağaç Dostu

Değerli dostum Mehmetckc;

özel ileti göndermede sorun yaşıyorum. Yarın 0 533 467 9934 den ararsanız sevinirim.

Yine bağ evinden size özel iletinize cevap yazmıştım. Ulaştığını sanmıştım, baktım ulaşmamış. Yine yazdım ulaştıramadım... Acil biliyorum ama...

Özür delerim...

Eski 06-06-2012, 08:20   #1041
Ağaç Dostu

Sayın Halil Bey günaydın Urlada sönmemiş kireç aradım bulamadım. Sönmüş toz kireçle gülleci bulamacı yapmayı hedefliyorum. Ama daha önce hiç yapmadım Önceki sayfaları okudum ama bu işi gözükapalı yapabilirim şeklinde bir duygu hissedemedim. Hatalı birşeyler yapmaktan kaygılanarak acemice ve basit sorularımla geldim buralara. Bana ve ben gibi yolun başında olan acemilere verdiğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

6 lt su,

1 kg kükürt,

1 kg sönmüş kireç

Yukarıdaki miktarlar doğru oldumu?

Ne kadar süre kaynatmalıyım? Soğuduktan sönra serum bölümünü süzüp pet şişede bekletebilirmiyim? (Sırasını bekleyen enzimlerin yanına arkadaş olmaları için ) Bozulmadan ne kadar bekliyebilir?

%1 lik demek 10 lt suya 100 mlt gülleci bulamacı serumu katmak mı demek?

Karıştırlan suyu yapraklara (fısfıs la)ve toprağa ne sıklıkta uygulayabilirim?

Küçük bahçemizde taneleri irileşmiş olan asma( bazı yapraklarda sanırım mildiyo var) ve zeytine (ismini bilmiyorum ama bazı dallarda pamuk gibi parçacıklar var) uygulanabilirmi? Diğer ağaç ve sebzelerimizin bazılarındada yapraklarda kıvrılma var (Adaçayı mesela külleme oldu. Kükürt döküyorum ama üst yapraklar iyi alt yapraklar devam ediyor. Tüm külleme olan yerleri kesmiş olmama rağmen) Tekrar teşekkür ediyorum. Saygılar...

Düzenleyen hepgül : 06-06-2012 saat 17:54 Neden: Rakam düzeltme
Eski 06-06-2012, 13:33   #1042
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hepgül Mesajı Göster
Sayın Halil Bey günaydın Urlada sönmemiş kireç aradım bulamadım. Sönmüş toz kireçle gülleci bulamacı yapmayı hedefliyorum. Ama daha önce hiç yapmadım Önceki sayfaları okudum ama bu işi gözükapalı yapabilirim şeklinde bir duygu hissedemedim. Hatalı birşeyler yapmaktan kaygılanarak acemice ve basit sorularımla geldim buralara. Bana ve ben gibi yolun başında olan acemilere verdiğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

6 lt su,

1 kg kükürt,

1 kg sönmüş kireç

Yukarıdaki miktarlar doğru oldumu?

Ne kadar süre kaynatmalıyım? Soğuduktan sönra serum bölümünü süzüp pet şişede bekletebilirmiyim? (Sırasını bekleyen enzimlerin yanına arkadaş olmaları için ) Bozulmadan ne kadar bekliyebilir?

%1 lik demek 10 lt suya 100 mlt gülleci bulamacı serumu katmak mı demek?

Karıştırlan suyu yapraklara (fısfıs la)ve toprağa ne sıklıkta uygulayabilirim?

Küçük bahçemizde taneleri irileşmiş olan asma( bazı yapraklarda sanırım mildiyo var) ve zeytine (ismini bilmiyorum ama bazı dallarda pamuk gibi parçacıklar var) uygulanabilirmi? Diğer ağaç ve sebzelerimizin bazılarındada yapraklarda kıvrılma var (Adaçayı mesela külleme oldu. Kükürt döküyorum ama üst yapraklar iyi alt yapraklar devam ediyor. Tüm külleme olan yerleri kesmiş olmama rağmen) Tekrar teşekkür ediyorum. Saygılar...

Aslında soruyu Sn. Halil Bey'e yöneltmişsiniz. Fakat işinizin aciliyeti vardır diye cevap verme gereği duydum. Zaten yazacağım bilgiler de Halil Bey'in kendi paylaştığı bilgiler.

Sönmemiş kireç ile yapılan gülleci bulamacı;

10 lt su,
3 kg kükürt,
1,5 kg. sönmemiş kireç.

Sönmüş kireç ile yapılan gülleci bulamacı;
10 lt su,
3 kg kükürt,
3 kg sönmüş kireç.

Kükürt, kireç aynı kaba konur ve ilk olarak 3 lt su konulur, kireç yanmaya başlar. Biraz beklenir kirecin iyice yanması için. Üzerine 7 lt su ilave edilir, yaklaşık olarak 1 buçuk saat gibi ateşte kaynatılır. Burada püf nokta kaynama sürerken su yüzeyinde toz halinde kükürt kalmadığında ve taşmaya yakın kabardığında olmuş demektir. Başka bir yazısında da kötü kokuyu duymaya başlamışsanız olmaya başlamıştır demişti Sn. Halil Bey. Ateşten indirilir dinlemeye bırakır. 8-9 lt gibi bir serum ile bi miktar da tortu çıkar.

Tabi siz miktarı yapılırken de kullanırken de istediğiniz gibi oranını bozmayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

İlaçlamada 100 lt suya 1 lt bu Gülleci Bulamacı serumundan katılır.

Yapmış olduğunuz bu serumu 1 sene içerisinde kullanabilirsiniz. Saklamasını da ince pet şişelerde yapmayınız. Bir süre sonra ince pet şişeyi eritebiliyor.

Gülleci Bulamacını düzenli düzensiz bahçede yetiştirdiğim tüm sebzelere çiçeklenme dönemi de dahil önüme ne gelirse atıyorum...(Halil Bey'in ifadesi)

Gülleci tortusunu ise genelde 1 e 1 sulandırarak kullanmak daha iyidir.
Daha doğrusu ağaçlara kireç sürüyoruz ya badana gibi, antiseptik özelliğinden dolayı burada kükürtlü kireç sürmüş oluyoruz, etkisi daha fazla olsun diye... Yalnız gülleci tortusu bulamaç yapıldıktan sonra bir ay içinde kullanılmalı.

Ben de hazırlarken biraz uğraşmış, köyde elimde notlarla ilacı hazırlamıştım. Umarım rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Saygılarımla...

bahcedenn Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-06-2012, 22:09   #1043
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Aslında soruyu Sn. Halil Bey'e yöneltmişsiniz. Fakat işinizin aciliyeti vardır diye cevap verme gereği duydum. Zaten yazacağım bilgiler de Halil Bey'in kendi paylaştığı bilgiler.

10 lt su,
3 kg kükürt,
1,5 kg. sönmemiş kireç.

10 lt su,
3 kg kükürt,
3 kg sönmüş kireç.

Kükürt, kireç aynı kaba konur ve ilk olarak 3 lt su konulur, kireç yanmaya başlar. Biraz beklenir kirecin iyice yanması için. Üzerine 7 lt su ilave edilir, yaklaşık olarak 1 buçuk saat gibi ateşte kaynatılır. Burada püf nokta kaynama sürerken su yüzeyinde toz halinde kükürt kalmadığında ve taşmaya yakın kabardığında olmuş demektir. Başka bir yazısında da kötü kokuyu duymaya başlamışsanız olmaya başlamıştır demişti Sn. Halil Bey. Ateşten indirilir dinlemeye bırakır. 8-9 lt gibi bir serum ile bi miktar da tortu çıkar.

Tabi siz miktarı yapılırken de kullanırken de istediğiniz gibi oranını bozmayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Yapmış olduğunuz bu serumu 1 sene içerisinde kullanabilirsiniz. Saklamasını da ince pet şişelerde yapmayınız. Bir süre sonra ince pet şişeyi eritebiliyor.

Gülleci Bulamacını düzenli düzensiz bahçede yetiştirdiğim tüm sebzelere çiçeklenme dönemi de dahil önüme ne gelirse atıyorum...(Halil Bey'in ifadesi)

Daha doğrusu ağaçlara kireç sürüyoruz ya badana gibi, antiseptik özelliğinden dolayı burada kükürtlü kireç sürmüş oluyoruz, etkisi daha fazla olsun diye... Yalnız gülleci tortusu bulamaç yapıldıktan sonra bir ay içinde kullanılmalı.

Ben de hazırlarken biraz uğraşmış, köyde elimde notlarla ilacı hazırlamıştım. Umarım rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Saygılarımla...
Maaşallah!
Sevgili Halil Ağabey,
Bu talebenize on üzerinden on not vermek borcunuz sanırım. (Resmen ezberlemiş canım.)
Hepinize kolay gelsin. Sevgi ve saygılarımla.

zafersu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-06-2012, 23:30   #1044
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster

10 lt su,
3 kg kükürt,
1,5 kg. sönmemiş kireç.

10 lt su,
3 kg kükürt,
3 kg sönmüş kireç.

Sayın bahcedenn zaman ayırıp cevaplandırdığınız için teşekkür ederim. Yazımdada belirttiğim gibi önceki sayfaları zaten okumuştum ben. 8-9 lt serum kullanımım açısından bana fazla gelmişti. Daha az oranlar işimi görür düşüncesi ile miktarları sormuştum. Neyse, ben verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ederim. Çok naziksiniz. İşlerinizde kolaylıklar dilerim. Saygılarımla

Eski 07-06-2012, 00:34   #1045
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster

Ailağa'dan İzmir' e 15 dakikdada bir metro var artık,
Gönenden aliağaya bir metro olsada bizde ziyaret edebilsek.

Lilium Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-06-2012, 19:15   #1046
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
10 lt su,
3 kg kükürt,
3 kg sönmüş kireç.
Bugün gülleci bulamacını tekrardan yaptım.

Halil bey sizin sayfa da yayınladım inşallah kusura bakmazsınız. Soran arkadaşlara daha detaylı bilgi olur diye.

Eklenen Resimler

athena -asena Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-06-2012, 19:23   #1047
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
1 saat 45 dakika kaynama süresi, aşama aşama resimlere devam.
Soğumaya bıraktım yarın şişelemesini yaparım.

Eklenen Resimler

athena -asena Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-06-2012, 21:45   #1048
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Gönenden aliağaya bir metro olsada bizde ziyaret edebilsek.
Sen yeter ki iste. Benim Tata sana metro olur. Hem de 5 vites.

(Abi, Nasıl giderim diye düşüneceğine, elimde ne götüreyim diye düşün istersen. )

Yakup Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-06-2012, 23:32   #1049
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yakup Mesajı Göster
...

(Abi, Nasıl giderim diye düşüneceğine, elimde ne götüreyim diye düşün istersen. )
Kendini getirsin yeter bize...

(biz ondan neler yaparız)

selis ve mrduran beğendi.
Eski 11-06-2012, 00:10   #1050
Ağaç Dostu

Bu gün İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Aziz Kocaoğlu Menemen Belen köyüne sohbete geldi...

Name:  belen köy kahvesi.jpg
Views: 2661
Size:  51.7 KB

İzmir' in tüm köylerini ziyaret ediyor, hatır soruyor, dertlerini dinliyor...

Name:  belen köy kahvesi (35).jpg
Views: 2890
Size:  62.2 KB

Hoş geldiniz Sayın Başkan...

Name:  belen köy kahvesi (26).jpg
Views: 2127
Size:  54.3 KB

Mete ve Mr Duran da gelmişlerdi yolunuzu gözlerken size yetişemedik...

Name:  belen köy kahvesi (12).jpg
Views: 1761

Köy kadınlarının yaptığı yöresel 'kabartma' tadındaymış sohbetiniz. İsteklerimizi bildirdik ve çözüme ulaşacağının sözünü aldık...

Name:  belen köy kahvesi (12).jpg
Views: 1761

Köy kahvesinin devamı olan bu yerin düzenlenmesi ve taşımacı eğitimden dolayı boş olan okulun el sanatlarına hizmet etmesi için düzenlenmesi sözünü aldık...

Teşekkürler...

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024