agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni113Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-06-2011, 08:38   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Son zamanlarda oldukça fazla sayıda bahçe geziyorum. Gördüklerim tek kelime ile ürkütücü. Başkada yorum yapmıyorum. Neden Avrupa'nın ve Rusya'nınTürkiye'den giden ürünleri kapıdan çevirdiklerini şimdi çok daha iyi anlıyorum.

Genelde haftada bir ilaçlama yapılıyor ve ilaçlama sırasında 5-6 tane ilaç birbirine karşıtırılarak kullanılıyor. Üstelik ilaçlama yapanların büyük çoğunluğu hiç bir önlem almıyor. Hatta Bitki Koruma Bölümü'nden mezun bir arkadaşla yaptığımız bir ziyarette gözlerimize inanamadık. Yasaklı ilaçlar bile kullanılıyordu. Üstelik bunlar Ziraat Mühendisleri tarafından önerilen yöntemler.

Bu kadar çeşitli ilacın bu kadar yoğun kullanımı sonrasında oradaki biyolojik flora ne hale geliyor, düşünemiyorum bile. Neden hiç bir üniversite bununla ilgili araştırma yapmaz anlamış değilim. Tarım Bakanlığı kimyasal ilaçlara çok kolay ruhsat verirken, neden biyolojik preparatlar için 40 dereden su getirir? Şuna inanabiliyor musunuz? Bir biyolojik ilacın ya da gübrenin tescil alma süreci 1 yılı aşıyor. Çoğu zaten kısıtlı olanaklara sahip olan küçük üreticiler bu kadar bürokratik engeli nasıl aşacak?

Trichoderma spp., Pseudomonas fluorescens, Bacillus subtilis, Bacillus thuringiensis, Bacillus pumilus, Beauveria bassiana türü mikroorganizmaları içeren ürünler zaten dünyada çeşitli ticari adlarla piyasada varlar. Arkalarında binlerce bilimsel araştırma var ve birçok bilimsel literatürde adları geçiyor. Ancak bunlar bile kolay ruhsat alamıyor.

Kısacası bu ülkede doğal, ekolojik, biyolojik vb. tarım yapmak oldukça zor.

obsumer beğendi.
acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2011, 23:04   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Güüleci bulamacını yapılış

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sonra şarap rengi bir sıvı elde edilir.

Eklenti 193266

Buna bulamaç ismini koyduk ama böyle serum gibi bir şey oldu.

1 lt. 100 lt. suya konur.

Bitkilerin _yaz kış demeden _ gövde ve yapraklarına atılır, damlama ile toprağa verilir.

* Gülleci Bulamacı:

Ege Üniversitesi Zıraat Fakültesi Hocalarından Prof. Dr. Atıf Atilla ve köylülerin halefi dediği Dr. Tayfun Özkara hoca Belen köyüne gelirler.

Gülle sporu yaptığını da söyleyen _ ki bunun bu ismi koyduk_ Atilla Hoca yukarıdaki bulamacı köylülere anlatır. Köylüler buna ' dede bulamacı' ismini koymuşlardı. Atilla hoca duyduğuma göre vefat etmiş, 'o'na rahmetlerimizi sunuyoruz.

''Siz bu kimyasal gübreleri ve kimyasal( sentetik) zehirli ilaçları kullanmaya devam ederseniz toprağınız kirlenir nematotlardan bitkileriniz kurur ve daha çok zehirli ilaç kullanmak zorunda kalırsınız yine de hastalıklardan kurtulamazsın, menemen ovasında tarım yapamaz duruma gelirsiniz'' demiş.

Ve yukarıdaki ilaç yapımını anlatmış.

Yaşlı köylülerden dinlediğim bu hikayeden sonra neden bu gün bu bulamacı kullanmıyorsunuz dediğimde; ' yapması zor geliyor, hazır zehirler alıştık, suya koyuyorsun, atıyorsun'' dediler.

Hoca bu ilaç;

''İnteksisit tir; yani böçek vb.öldürücü,

Akarisit tir; yani Örümcek vb. öldürürcü,

Fungisit tir; yani fundal_ mantar öldürücüdür'' demiş...

Peki bu ilacı kullananlar nasıl sonuçlar elde etmişlerdi.

Zeytinde pamuklu bit,
Domateste külleme,
Asmada külleme,
Domates ve ayvada bakteriyel yanıklık,
Domateste yaprak küfü ve kurşuni küf,
Tüm kabuklu bitler,
Tüm pamuk zararlıları,
Domateste bakteriyel yanıklık,
Bağda mildiyo( pronoz),
Elmada kara leke,
Bağ uyuzu,
Asmada ölü kol hastalığı,

Kullananlar bu hastalıkları önlediğini tecrübe etmişlerdi.

Aslında sıra uzayıp gidiyor....

Maliyet hesabı;

3 kg. toz kürkürd ...3 tl.
1.5 kg. kireç ...1tl.
10 lt su ... bedava... toplam 4 tl. Bundan 9 lt ilaç elde ediyorsunuz....Buyurun....

Aslında bu gülleci bulamacını kaoline karıştırmayı düşünmüştüm ama rengi bozar.Belki kışın ağacı soğuktan korumak için kaoline karıştırılabilir ve hastalıklara karşı önlem de alınmış olur.

Ya da yaprak gübresi karıştırlabilir mi?

Saygılar

''Gülleci bulalamacını'' geliştirdik ve etkisini arttırdık.

Etkisinin az olduğunu gördük , deneylerde.

Pamuklu bit ve akar hastalıklarında...

Ama bizim asıl hedefimiz;

asmada, domateste külleme, domateste tuta ve tripsi ile mantari
hastalıklar
dı.

D.S İ. lerinin kurucusu, ucuz doğal ilaçların saunucusu Atıf hocanın talebelerinden Göksel Girgin ile Yücel Kaçar yeni bilgilere ulaştık.

Ve hatta Yücel Kaçar' dan 'gülleci bulamacını' Atıf hocanın nasıl yaptığını göstermesini rica ettik.

O gün Ayhan Kaptan _zeytinli bahçe_ da üzerinine geldi. Gördü nasıl yapıldığını...

Gülleci bulamacının _ daha etkili_ yapılışı.

Name:  IMAGine0090 [640x480].jpg
Views: 58629
Size:  37.7 KB

3 kg. kükürt ve 1,5 kg. sönmemiş kireç.

(biz 1,5 kg. sönmüş kireç kaymağı kullanmıştık, ilk yapımda. böyle de yapıldığını biliyorduk. Ama sönmüş kireç etkisi az olacağından 3 kg. kullanılması daha iyi olurmuş.)

Bu defa;

sönmemiş kireç ile kükürdü aynı kaba koyduk.

Name:  IMAGine0090 [640x480] (4).JPG
Views: 56651
Size:  61.3 KB

Üzerine 10 lt. su koyduk

Daha altını yakmadan kaynamaya başladı.

Sonra altını yaktık. Ve suyu 10 lt.ye tamamladık, 3- 5 dakika sonra...

Name:  IMAGine0090 [640x480] (6).jpg
Views: 58351
Size:  61.5 KB

Ve devamlı karıştırdık. Taşar gibi oldu. Duruldu.

Name:  IMAGine0090 [640x480] (9).jpg
Views: 56267
Size:  49.1 KB

İlk yaptığımızdan daha koyu ve keskin bir renk elde ettik.

Karıştırma ve kaynama sonunda;

ağır bir kükürt kokusu duyduk.

Hatta Ayhan kaptan '' bu keskin koku ne, zehirleniyor muyuz'' demişti...

İşte bu kokuyu duyduğunuzda '' Gülleci Bulamacı'' olmuş demektir. Bir saat gibi sonra, ateşin etkisine bağlı...

Bu Atıf hoca' nın uyarısıymış.

Name:  IMAGine0090 [640x480] (15).jpg
Views: 57887
Size:  48.2 KB

Ve kükürt etkisi daha fazla, etkili bir bulamaç elde ettik.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2011, 10:30   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2009
Halil Bey emeğinize sağlık,mantari hastalıkların çiftçileri kasıp kavurduğu bu günlerde ekonomik ve organik etkili bir ilaç tarifi vermişsiniz deneyeceğim

Baykoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2011, 17:43   #94
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Halil bey.emeğinize sağlık.
Affınıza sığınarak,hangi sebze ve meyvelerde kullanılabilir.Hastalık görülmeden ön tedbir olarak kullanılmasında mahzur var mı?Hangi sıklıkta kullanılmalı?

adavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 21:00   #95
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2010
Halil bey paylaşımınız için çok teşekkürler. Bu akşam hazırladık bulamacı. İlk karışım gibi yapacaktık ki bugün sönmemiş kireçli olan yukarıdaki formülü görünce ona göre hazırladık. Domateslerin bir kısmı %10 gibi yaprak küfü oldu. Yarın uygulamayı düşünüyoruz.
İlk başta biraz umudum kırıldı renginden dolayı ama 30 dk kadar sonra renkte geldi toplamda bir saat kaynattıktan sonra şimdi soğumaya bıraktık. İnşallah iyi gelir.

xenkebikec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2011, 20:36   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-12-2010
Sn. Halil Önen,Öncelikle paylaşımınız için teşekkürler ve tarifini verdiğiniz gülleci bulamacında kullanılan kükürtün seçiminde,suda eriyen veya erimeyen şeklinin bir önemi varmı?Ayrıca yaz kış herzaman kullanabileceğimizi belirtmiştiniz.Kullanımdaki zaman aralığımız ne olmalı? Saygılar.

ERKO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2011, 18:00   #97
Yeni Üye

Sn.Halil Önen sonradan aklıma takılan bir soruyu da sorayım.Hazırladığımız gülleci bulamacının son kullanma tarihi varmı?

Eski 17-08-2011, 21:33   #98
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ERKO Mesajı Göster
Sn.Halil Önen sonradan aklıma takılan bir soruyu da sorayım.Hazırladığımız gülleci bulamacının son kullanma tarihi varmı?
En az 4 yıl kullanılabiliyor Sn. ERKO.

hepgül ve NeslihanG. beğendi.
Eski 19-09-2011, 10:21   #99
Ağaç Dostu

ankstel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2009
Değerli dostlar

Dün bir arkadaşımın Yeni aldıgı bahçesine düzenleme için gittim
Bazı sorunlarla karşılaştım siz dostlara üç sorum olaçak yardımçı olursanız sevinirim önümüzdeki haftada uygularız işallah

1 - Tüm agaç bitki çolı beyaz ufak sümuklu böçekten geçilmiyor çok etkili bir müçedele için ne yapılması gerekiyor ?
2 - Çok rüzgar alan bir çephe var rüzgar engeleyiçi olarak ne tür bir agaç veya çalı türü kullanmalıyız .?
3- Bahça delik deşik çok yogun bir köstebet kolenisi mevcut inanamasınız o kadar diyeyim .. ne yapabiliriz açaba ?

Yanıtlarınız için şimdiden teşşekür edirim işallah el birliğiyle bir bahçe yaparız bende resimlerim diyorum

Düzenleyen ankstel : 19-09-2011 saat 10:31 Neden: imla düzeltme
ankstel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2011, 14:39   #100
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2007
iyi günler bahce dotları yozgatta 8 dönüm meyve bahcem var sizler kadar olmasa bile azami dikkat ederek zehir kullanmadan meyve yetiştirmeye çalışıyorum benim problemim ilaçlama pompası sırt tipi ilaçlama pompası ile ne kaolin ne gülleci bulamacı gibi ürünleri kullanamıyorum 200 lt tank kapasiteli el arabası tipinde pulverizatör alıcam ama deneyimlerinize ihtiyacım var tavsiye edebileceğiniz marka varmı acaba kusura bakmayın burası tam yeri değil galiba ama sorumu yazacak bölüm bulamadım
herkeze bol ve zehirsiz hasat dilerim

avcı66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2011, 21:00   #101
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ankstel Mesajı Göster
2 - Çok rüzgar alan bir çephe var rüzgar engeleyiçi olarak ne tür bir agaç veya çalı türü kullanmalıyız .?
Bu konuda bir kaç tür tavsiye edilir. Biz leylandilerden oldukça memnunuz

Leylandi , Melez Servi (Cupressocyparis leylandii) - agaclar.net

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2011, 14:13   #102
Ağaç Dostu

Gülleci tortusu ve salyangozlar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ankstel Mesajı Göster
...

1 - Tüm agaç bitki çolı beyaz ufak sümuklu böçekten geçilmiyor çok etkili bir müçedele için ne yapılması gerekiyor ?
...

Gülleci tortusu kullanın.

Name:  IMAG0005 [640x480].jpg
Views: 54025
Size:  72.9 KB

3kg. kükürt,
1.5 kg. sönmemiş kireç kaynatılır. Kaynama başladığında ateşten indirilir. Bu şekilde daha çok dipte tortu kalır.

Name:  kumlu bağ (42).jpg
Views: 53835
Size:  57.6 KB

Elma fidanı ve salyangozlar...

Name:  IMAG0007 [640x480] (4).jpg
Views: 53938
Size:  61.5 KB

Gülleci tortusu sürüldü ve bir daha salyangoz olmadı.

Name:  kumlu bağ (45).jpg
Views: 54331
Size:  65.1 KB

Badem ağacı ve salyangozlar...

Name:  IMAG0009 [640x480] (2).jpg
Views: 54227
Size:  62.2 KB

Bir daha salyangoz gelmedi.

devam...

NeslihanG. beğendi.
Eski 22-09-2011, 14:41   #103
Ağaç Dostu

Kayası ağacı ve salyangozlar... kayasılar erimedi...

Name:  kumlu bağ (48).jpg
Views: 52969
Size:  53.7 KB

Gülleci bulamacı kullanıldı, salyangozlar gelmedi.

Name:  IMAG0011 [640x480] (2).jpg
Views: 52893
Size:  60.2 KB

Kaysılar erimeye başladı. Gelenler oldu ama öldü.

Name:  IMAG0005 [640x480] (2).JPG
Views: 52517
Size:  47.3 KB

Gülleci bulamacı sürülmüş yüzeyde ilerleyen salyangozun _ küçük resim_ açık yüzünde _ kireçli_ sert bir tabaka olduğu gözlendi.

Name:  IMAG0006 [640x480] (4).JPG
Views: 52505
Size:  55.5 KB

Delinip bakıldığında salyangozun öldüğü tespit edildi.

Salyangozların yaşam süresi vardır ve bu şekilde mi ölüyorlar diye araştırıldı. Bu dönemde çevrede salyangoz populasyonu sürüyordu.

Name:  ubyi ziyaretleri (15).jpg
Views: 52468
Size:  39.8 KB

Aynı zaman diliminde salyangozlar fasulyelerde de görülüyordu.

Fasulyelere gülleci bulamacı atıldı ve salyangozlar hiç olmadı.

Bu denemenin doğru olabilmesi için bir daha denenmesi gerekir diye düşünüyorum.

Bu arda bir gurk ve 11 civciv 2 dönümde gezdi, büyüdü. Onlar mı yok ettiler yoksa gülleci bulamacı ve tortusu mu etkili oldu.
Kafam karıştı...

Sn. ankstel,
Eğer siz de denerseniz o zaman kesin sonuca bağlarız. Ne dersiniz?

Tek tük görülen sümüklü böceklerde yok oldu.

Saygılar

hepgül beğendi.
Eski 23-09-2011, 08:04   #104
Ağaç Dostu

ankstel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2009
kireç mevzugu denemiş pek başarılı olmamış bu bahçede bu siteden çok değerli bir abimizin tafsiyesi bir ilaç var.

Sümüklü böcekler için piyasada satılan en etkili ilaç ''Trimup'' marka olanı. bu haftasonu yagmur yagmasa bahçeye deneyeçeğim sonuçu yazarım burada .

bakalım göreçeğiz..

ankstel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2011, 19:12   #105
Yeni Üye

Sn. Halil Önen Gülleci bulamacı yapımından sonra oluşan tortunun ağaçların gövdelerine sürme önerinizi neyazıkki geç okudum.Ben oluşan tortuyu zeytin ağaçlarının çevresine yaydım.Sulamayla toprağa nüfuz ederek kadı lokmaları dahil diğer zararlıları uzaklaştıracakmı diye takip ediyorum. Saygılar.

Eski 24-09-2011, 19:48   #106
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ERKO Mesajı Göster
Sn. Halil Önen Gülleci bulamacı yapımından sonra oluşan tortunun ağaçların gövdelerine sürme önerinizi neyazıkki geç okudum.Ben oluşan tortuyu zeytin ağaçlarının çevresine yaydım.Sulamayla toprağa nüfuz ederek kadı lokmaları dahil diğer zararlıları uzaklaştıracakmı diye takip ediyorum. Saygılar.
Sn. ERKO,

kadı lokmasına etkisini bilmiyoruz. Sonuçlarını paylaşırsanız seviniriz.

Gülleci bulamacını zaten damlamadan da verdik. Denemek için ağaç ve sebze fidanlarının dibine döktük hiç bir zarını görmedik.

Atıf hoca asmaların diplerine sulama suyu ile verin nematot hastalığına da iyi geliyor demiş. Ama bunu gözlemleyemedik.

Saygılar

Eski 17-10-2011, 22:15   #107
Ağaç Dostu

akgul1a's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2010
Sn Halil Önen
Bugünlerde gülleci bulamacı kullansak ,kalan bulamacıda ağaçların gövdesinine sürsek olurmu*yoksa baharı mı beklesek*
SAYGILAR

akgul1a Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2011, 22:35   #108
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akgul1a Mesajı Göster
Sn Halil Önen
Bugünlerde gülleci bulamacı kullansak ,kalan bulamacıda ağaçların gövdesinine sürsek olurmu*yoksa baharı mı beklesek*
SAYGILAR
Bu yıl zeytin ağaçlarında kışın _ çok soğuk günlerde_ gülleci bulamacı kullanmayı ve gülleci tortusunu ağaçların bellerine sürmeyi düşünüyorum.

Özellikle gülleci tortusunun bir iki derece soğuğu keseceğini zeytin, mandalin, limonu soğuk vuruğundan az da olsa koruyacağını düşünüyorum

Kış uykusuna yatan, şeftali, erik elma v.b ağaçlar için koruyucu etkisi olacaktır.

NeslihanG. beğendi.
Eski 18-10-2011, 21:54   #109
Ağaç Dostu

akgul1a's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2010
Alıntı:
Bu yıl zeytin ağaçlarında kışın _ çok soğuk günlerde_ gülleci bulamacı kullanmayı ve gülleci tortusunu ağaçların bellerine sürmeyi düşünüyorum.

Özellikle gülleci tortusunun bir iki derece soğuğu keseceğini zeytin, mandalin, limonu soğuk vuruğundan az da olsa koruyacağını düşünüyorum

Kış uykusuna yatan, şeftali, erik elma v.b ağaçlar için koruyucu etkisi olacaktır.
Teşekkürler.
Enkısa zamanda yapmalıyım.
SAYGILAR

akgul1a Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2011, 09:15   #110
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bu arada bazı önemli mesajlar diğer konuların altında kaybolabiliyor.Bu konuya da alıntılamakta fayda var

==========================
Alıntı:
Sevgili dostum kolay gelsin.

1. resimde bizim 'ballık' dediğimiz siyah akar hastalığı var. Karıncalar bunun kanıtı...

2. resimde külleme değil _ki daha erken, mildiyö de benzemiyor.. ( biz asmasa bu hastalık ile pek karşılaşmıyoruz.) Bir çeşit akar _pamuklu bit_ hastalığı gibi duruyor.

Neler yapılabilir:

1. Ev yapımı ilaç,

1 lt. su,
1 yemek kaşığı arap sabunu,
1 yemek kaşığı acı biber (en acılısı)
1 yemek kaşığı zeytin yağı,
6 diş sarımsak (ezilmiş)

karıştırlır bir gün sonra 2 gün aralıklarla _ çalkalanarak_ atılır.

Dikkat:

Bu oranlar 10 katı ve daha çok çoğaltılarak atılması durumunda _ çalkalama probleminden dolayı pek etkili değildir.

2.

Hastalık gelmeden önce 'gülleci bulamacı' atılır da kaplama yapılırsa pek hastalık olmuyor. Hastalık yayılmışsa 'gülleci bulamacı' etkili değil.

3.

Hastalık ilerlemişse nimisk kullanılmalı, etkili. ( Ancak pahalı bir ilaç)

4.

Mostar denen zehirli ilaç _ ki tüm üreticilerin kullandığı vazgeçilmezdir_ meyve olmadan toprağa bir örtü serilerek kullanılması kesin çözümdür. ( asma fidanınz tehlikede ise bu kullanılabilir)

5.

Bionem ve içindeki bakteri _ P. F) bu hastalıklara etkili. Nimisk den daha iyi ve aynı zamanda mikrobiyal gübre...

Ve hatta bionem+ roa _ ki içindeki bakteriler birbirine müthiş uyumlu_ karıştırılarak kullanıldı ve çok iyi sonuç alındı.

Elinizin altında özellikle bionem hazır olmalı. Bu ve benzeri hastalıklara etkili bir mikrobiyal.

Uyarı:
külleme ilerlemişse bionem pek etkili değil,_ ki hiç bir ilaç etkili değil, ancak durdurur_ başlamadan önce kullanılmalı.

Kolay gelsin
Alıntı:
Bu karışımı _ BT.+kaolin+ gülleci bulamacı_ Elma ağacında akar (ballık) hastalığı için kullandık.

BT bakterisi tek başına tam etki sağlamıyordu...
Kaolin tek başına kullanıldı, yine etki tam etki sağlamadı...
Gülleci bulamacı 15 lt. suya 30 cc kullanıldı tek başına durdurmuştu.

Bu bize olumlu etki yaptı.

Bu defa yeni yapılan gülleci bulamacı 15 lt.suya 200 cc + kaolin+ delfin _ki cevizde iç kurdu için de) kullanıldı.

3 gün beklendi. Hiç olumlu etkisi gözlenmedi.

5. gün gittiğimizde akar (ballık) hastalığı tamamen yok olmuştu.

Bu defa;

başka elma ağacında sadece yeni yapılan gülleci bulamacı _15 lt. suya 200 cc olarak kullanıldı.

5 gün sonra akar ( ballık) hastalığını tamamen silindiği gözlendi.

Yani gülleci bulamacı tek başına etkili...

Şimdi;

elmada akar hastalığı için gülleci + elmada güneş yanıklığı için kaolin iyi ikili oluşturuyor...

BT. bakterisi ise ceviz iç kurdunda etkili.

Deneme;

Gülleci bulamacı+ kaolin+ BT. bakterisi,

cevizlerde kullanıldı. Ve kullanılan ağaçlarda ceviz iç kurdu olmadı.

BT bakterisi (delfin) zaten tek başına etkiydi. Ama tam etki istendi.

Gülleci+ kaolini gelecek yıl kullandığımızda ve etkisini gördüğümüzde;

listeden BT. bakterisini yani ticari adı Delfini çıkaracağız ve maliyeti düşüreceğiz.

Yardımlarınız için teşekkürler dostlar.

Saygılar
Alıntı:
Eklenti 233923

Fasulyede...

Eklenti 233924
Eklenti 233925
Kabakta...

Eklenti 233926
Karpuzda...

Eklenti 233927
Salatalı ve kavunda...

Külle karıştırılmış toz kükürt _ sulu kükürt pek etkilemez_ yapraklara ve toprağa atılmalı.

Yani bir avuç kükürt _ tek başına da olabilir_ kabağa, karpuza, kavuna ve salatalığa öğle atılmalı ki,

kökenin altına bu boşluktan attığında diğer uçtan kükürt toz halinde çıkmalı.

Yani toprak ve yaprakların altları kükürtle kaplanmalı.

Birde üstten kaplanmalı yapraklar. Hava bile almamalı kırmızı örümcek...

Unutulmamalı sabah erken ve akşam geç vakit rüzgarsız havada atılmalı ve fazlası zarar getirmez;

ayrıca toprağın pH ını düzenler ve bitkilerin ( bostanların) altına yılan, fare, akrep, arı vb. canlıları barındırmaz.

Ben eskiden böyle yapardım...

Şimdilerde Gülleci bulamacı kullanıyorum.

Daha hastalık gelmeden önce; _yapraklar hafif içe kıvrıldığında büyüyeçle bakıyorum_ 20 lt suya 200 cc koyarak atıyorum.

5 günde bir...

Fasulyede gördüm acil işimden dolayı atamadım, 3 gün sonra geldiğimde her yeri sarmıştı.

Hava lodos giderse çok hızlı yayılır.
Alıntı:
Geçen yıl köyden bir arkadaşın_ Mehmet Gemici_ patlıcanlarında mücadele etmiş ve kazanmıştık.

(Bunu em sayfasında yazmıştık)

Bu yıl yine köyönü Tarım dan Yücel Kaçar'ın 1.5 dönüm patlıcanlarında deniyoruz.

Hemde nematotun çakılı olduğu yerde. Daha önceki yıllarda bu güne geldiğinde patlıcanlarını kaybediyordu.

(ileride resim yükleyeceğim)

Şu ana kadar başarılıyız.

Aslında nematot öldüren kimyasal ilaçlar var. Oldukça pahalı.

Ama topraktaki zararlı nematotları öldürürken onlarca yararlı nematotu da öldürüyor.

Nematota karşı Ema uygulaması...

Bu yıl patlıcan fidelerini daha viyollerde iken bir defa ema kullandık. 100 lt. suya 1 kg kadar...

Fideler toprağa dikildiğinde, köklerine birer çay bardağı kadar yine 100 lt. suya 1 kg. şeklinde uyguladık.

Sonra dönüme 2 lt. gelecek şekilde 2 uygulama yaptık.

Şimdilerde 3. uygulama yapacağız.

Çünkü bu alanda nematot çok ve başladığında durdurmak çok zor oluyor.

Şu ana kadar başarılıyız.

Ben ise farklı bir yol izledim, börülcelerde ema uygulamasında...

Nematotla karşılaşacağı biliyordum, ama...

Eklenti 237674

Bu kadar yoğun olacağını tahmin etmemiştim.

Eklenti 237675

Tarlanın sadece bu bölümünde ortaya çıktı.

Ve sadece damlamadan dönüme 2 lt şeklinde 2 defa ema vermek yetmedi...

Sonuç;

Bitki dikilmeden önce viyollerde ise ema verilmeli.
Sonra dikimde bir çay bardağı kadar köke verilmeli,
Sonra dönüme 3 defa salma ya da damlama ile verilmeli.

Ya da bitki topraktan çıktığında _ her köke_ 2 defa bir çay bardağı verilmeli( Mehmet Gemici' nin yaptığı gibi.)

Ya da Göksel Girginin yaptığı gibi _ geçen yıl domateste_ sadece damlamadan bitki topraktan çıktığından itibaren dönüme 2 litre şeklinde 3 defa 10 ar gün ara ile üst üste verilmeli... Sonra geliştiğinde 2 uygulama daha yapılmalı.

Saygılar
Alıntı:
Eğer zeytinde dal kanseri ve tehlikesi varsa;

zeytin hasat edilikten ve kısmen budama yapıldıktan hemen sonra mutlaka gülleci bulamcı +etidot67 kullanılmalı.

100 lt. suya 2 kg. gülleci bulamacı oranında _dal kanseri için_ önce suya katılır ve karıştırılır.

10 lt. suda etidot 67 ( binde 5 oranında ) eritilir ve karışıma ilave edilir.

Diğer uygulamalar karışımda jelleşmeye sebeb olur ve suya karışımını zorlaştırır.

Bu uygulama yılda en az üç defa yapılır.

Özellikle;

zeytine soğuk vurduğunda _ ki dal kanseri en çok o zaman ortaya çıkar_ dallarda çatlama olduğunda mutlaka kullanılmalıdır.

Yani zeytin dal kanserine karşı;

hasattan hemen sonra ve soğuk vurduktan sonra mutlaka _ birer defa_ kullanılmalıdır. Dal kanserine karşı diğer uygulamalar kış ya da yaz aylarında yapılabiliyor. Hastalığın şiddetine göre uygulama arttırlır.
Alıntı:
Kabuklu bitin konukcusu diğer ağaçlar _ özellikle sınırlara dikilen koruma amaçlı_ olabiliyor. Onların altında işlenmemiş toprakta kışı geçiriyor.

Eklenti 256847 (dıştan görünüşü)

Kabuklu bit meyve üzerinde besleniyor, bıraktığı salgı toksit etki yaptığından kırmızı, mor lekeler bırakıyor.

Eklenti 256848 (kesit görünüş)

Kabuk ince şekilde yüzeyden kesildiğinde meyve etine işlemediği görülür. Tuzlanarak selesi yapılabilir belki ama;

kesinlikle salamurası yapılamaz. Yumuşama yapar ve kaliteyi düşürür.

İlaçlama bu ağaçlara ve dip toprağına da atılmalı.

Nisan ayının başlarında ilk yumurtası çıkıyor ama,

ben zeytinler iri saçma şeklini aldığında kullanıyorum.

Daha doğrusu Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında 4 ya da 5 defa kullanıyorum.

Bu yöntem zeytinde temel üç zararlısı;

Zeytin uc zararlısı,
Zeytin güvesi_ ki en çok zararı verir,
Kabuklu bit

için kullanılır. Ve etkilidir.

Zaten bu hastalıklar için yılda 5_6 defa zehirli _ bordo bulamacı hariç_ kullanılmaktadır.

Gülleci bulamacı yapımı biraz zahmetli ama oldukca ucuz ve besleyici doz aşımında hiç bir zararı olmayan doğal bir ilaçtır. Mayıs ayından başlayarak ağustos ayının sonuna kadar ayda iki defa sadece gülleci bulamacı kullanılabilir.

Şimdi bu uygulamaya;

her atımda etidot67 kullanılırsa zeytinde meyve tutumunu sağlayan bor verilmiş olur.

Ve etidot67 bir mantar hastalığı olan zeytin dal kanserine de etkilidir. Oldukca ucuzdur ve yerlidir.

karıştırılırsa, zamandan ve maliyetten kazanılmış olur.

Eğer hastalıklara karşı koruyuculuk ve yaprak gübresi etkisi arttırılmak isteniyorsa bu karışıma EMEK gübre( yosun_alg) karıştılarak kullanılabilir. O da diğer yosun gübrelerinden çok daha etkili ve yerlidir.

Gülleci bulamacı+etidot67 istenirse emek gübre;

Eğer zeytinlerde dal kanseri varsa;
Zeytinler hasat edildikten ve kısmen budama yapıldıktan sonra bir defa kullanılmalı.

Buna imkanı olamayanlar;

zeytin dal kanserine (mantar) karşı _ ki bildiğim insan ayaklarındaki mantara karşı kullanılıyor_ sadece etidot67 kullanılır. Aynen bordo bulamacı kullanır gibi;

zeytinler hasat edilip budandıktan sonra 3 ya da 4 defa...

Buradaki amaç bakırın zehirli etkisinden dolayı bordo bulamacını menüden çıkarmak.

Saygılar.
Alıntı:
100 lt. suya ubyi bulamacı uygulaması...

1) 100 lt su
2) 50 gr. etidot67
3) 1 lt gülleci bulamacı
4) 1 lt. sirke(üzüm)

her biri ayarı ayrı konur, karıştırılır. Uygulanır.
Alıntı:
Sn. intibah,

domateslerin yapraklarında görülen kahverengi beneklenmeler _ lekeler_ 'Domateste Bakteriyel Kara leke' hastalığını gösteriyor.

Havalrın sıcak gitmesinden ya da yağışlardan hemen sonra bu hastalık ortaya çıkıyor. Yapraklara su değmemesi gerekiyor. Bu hastalığın seyrini hızlandırıyor.

Yani tohumdan gelse bile havalardan da olabiliyor...

Zorlu bir hastalık tohumların, fidelerin ve hatta toprağın ilaçlanması gerekiyor.

Bende de görülmeye başladı...

Bu hastalık için bakır içerikli ilaçlar _ bordo bulamacı_ kullanılıyor.

Ben,

bacillus Suptilis; ticrari adı Simbiyotek_( 15 lt suya bir yemek kaşığı bu hastalık için)

thicoderma herzianum; _ ticari adı SİM derma__(15 lt suya bir yemek kaşığı bu hastalık ve köklenmeye teşvik için)

Bacillus Thuringiensis; _ ticari adı Delfin_ (yeni başlayacak olan domates yeşil kurdu ve tuta için)

Gülleci bulamacı; ticari adı yok...(külleme, mildiyo ve kırmızı örümcek için) 15 tl suya bir çay bardağı yani 100 cc)

Kaolin kili; bu konuda benze ürünler var_ ( güneş yakmasın diye) 15 lt suya yarın kg kadar)

karıştırarak kullanacağım yarın...

İlk defa deneyeceğim sonuçlarının olumlu olacağını düşünüyorum sadece...

Bunu bakteriyel benek hastalığı, erken yanıklık hastalıklarına da etkili olacağını düşünüyorum...

Kolay gelsin.

tufan, ksswat, Yenisu ve 3 kişi beğendi.

Düzenleyen denizakvaryumu : 03-07-2012 saat 08:56
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2011, 09:26   #111
Ağaç Dostu

Son tahlilde;

bordo bulamacı kullanmak istemeyenler için (bakırdan dolayı), gülleci bulamacına nasıl bir takviye yapabiliriz?

Yaprak kıvırcıklığı, yaprak delen vs. hastalıklar için.

Eski 20-11-2011, 18:39   #112
Ağaç Dostu

Alıntı:
''Gülleci bulalamacını'' geliştirdik ve etkisini arttırdık.

Etkisinin az olduğunu gördük , deneylerde.

Pamuklu bit ve akar hastalıklarında...

Ama bizim asıl hedefimiz;

asmada, domateste külleme, domateste tuta ve tripsi ile mantari
hastalıklar
dı.

D.S İ. lerinin kurucusu, ucuz doğal ilaçların saunucusu Atıf hocanın talebelerinden Göksel Girgin ile Yücel Kaçar yeni bilgilere ulaştık.

Ve hatta Yücel Kaçar' dan 'gülleci bulamacını' Atıf hocanın nasıl yaptığını göstermesini rica ettik.

O gün Ayhan Kaptan _zeytinli bahçe_ da üzerinine geldi. Gördü nasıl yapıldığını...

Gülleci bulamacının _ daha etkili_ yapılışı.

Eklenti 223215

3 kg. kükürt ve 1,5 kg. sönmemiş kireç.

(biz 1,5 kg. sönmüş kireç kaymağı kullanmıştık, ilk yapımda. böyle de yapıldığını biliyorduk. Ama sönmüş kireç etkisi az olacağından 3 kg. kullanılması daha iyi olurmuş.)

Bu defa;

sönmemiş kireç ile kükürdü aynı kaba koyduk.

Eklenti 223226

Üzerine 10 lt. su koyduk

Daha altını yakmadan kaynamaya başladı.

Sonra altını yaktık. Ve suyu 10 lt.ye tamamladık, 3- 5 dakika sonra...

Eklenti 223242

Ve devamlı karıştırdık. Taşar gibi oldu. Duruldu.

Eklenti 223245

İlk yaptığımızdan daha koyu ve keskin bir renk elde ettik.

Karıştırma ve kaynama sonunda;

ağır bir kükürt kokusu duyduk.

Hatta Ayhan kaptan '' bu keskin koku ne, zehirleniyor muyuz'' demişti...

İşte bu kokuyu duyduğunuzda '' Gülleci Bulamacı'' olmuş demektir. Bir saat gibi sonra, ateşin etkisine bağlı...

Bu Atıf hoca' nın uyarısıymış.

Eklenti 223260

Ve kükürt etkisi daha fazla, etkili bir bulamaç elde ettik.
Gülleci bulamacında kullanılan KİREÇ ;

Dolomit Tarım Kireci denilen kireç mi yoksa inşaatlarda kullanılan kireç midir?

Ar Madeni Tozlar Sanayi ve Anonim irketi - TRAGLME: Dolomit Tarm Kireci

Eski 20-11-2011, 19:26   #113
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Son tahlilde;

bordo bulamacı kullanmak istemeyenler için (bakırdan dolayı), gülleci bulamacına nasıl bir takviye yapabiliriz?

Yaprak kıvırcıklığı, yaprak delen vs. hastalıklar için.
Gülleci bulamacını erik ağacı yaprak delen de bu yıl denedim. Olmadı.

Yaprak kıvırcıklığı _yani şeftalide klok hastalığı_ için gülleci bulamacını denemedim. Ama 5 küçük şeftali ağacımda bordo bulamacı kullanmadım. Gülleci bulamacı kullandım. 100 lt. suya 2,5 lt. gibi oranı yüksek tuttum. Hiç klok görülmedi. Belki olamayacaktı...

Ama bu yıl her yıl klok _ yaprak kıvırcıklığı_ olan bir şeftalide deneyip tam sonucu almak istiyorum.

Yaprak kıvırcıklığı bir fungal yani mantari bir hastalık. Gülleci bulamacının tek başına buna etkili olacağını düşünüyorum.

Etidot67 ' nin de mantar hastalıklarına etkili olduğunu öğrendik.

Gülleci bulamacı+etidot67 (karışımı ile bordo bulamacının yerini alan) tam bir etki yapabilir miyiz; zeytinde dal kanseri ve şeftalide klok_ denemeye başladık.

Eski 20-11-2011, 19:29   #114
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Gülleci bulamacında kullanılan KİREÇ ;

Dolomit Tarım Kireci denilen kireç mi yoksa inşaatlarda kullanılan kireç midir?
İnşaatlarda kullanılan kireç. Taş halde... Yani doğadan çıktığı hali ile...

NeslihanG. beğendi.
Eski 21-11-2011, 07:29   #115
Ağaç Dostu

Alıntı:
Gülleci bulamacını erik ağacı yaprak delen de bu yıl denedim. Olmadı.

Yaprak kıvırcıklığı _yani şeftalide klok hastalığı_ için gülleci bulamacını denemedim. Ama 5 küçük şeftali ağacımda bordo bulamacı kullanmadım. Gülleci bulamacı kullandım. 100 lt. suya 2,5 lt. gibi oranı yüksek tuttum. Hiç klok görülmedi. Belki olamayacaktı...

Ama bu yıl her yıl klok _ yaprak kıvırcıklığı_ olan bir şeftalide deneyip tam sonucu almak istiyorum.

Yaprak kıvırcıklığı bir fungal yani mantari bir hastalık. Gülleci bulamacının tek başına buna etkili olacağını düşünüyorum.

Etidot67 ' nin de mantar hastalıklarına etkili olduğunu öğrendik.

Gülleci bulamacı+etidot67 (karışımı ile bordo bulamacının yerini alan) tam bir etki yapabilir miyiz; zeytinde dal kanseri ve şeftalide klok_ denemeye başladık.
Umarım iyi bir sonuç alınır, benim elimde labicuper var bu sene onu kullanacağım
Seneye oranı yüksek tutulmuş gülleci bulamacı sanırım her derdimize derman olacak
(yaprak delen istisna)

Eski 24-11-2011, 11:33   #116
Ağaçsever

çakıcı's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2009
Gülleci bulamacı ile editod67 yi kullanırken kullanım sırası nasıl olacak demem o ki tanka önce hangisini dökeceğiz?Bir de biz buralarda zeytin hasadını tamamladık bu karışımı şimdi versek faydalı olurmu?

çakıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2011, 12:34   #117
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çakıcı Mesajı Göster
Gülleci bulamacı ile editod67 yi kullanırken kullanım sırası nasıl olacak demem o ki tanka önce hangisini dökeceğiz?Bir de biz buralarda zeytin hasadını tamamladık bu karışımı şimdi versek faydalı olurmu?
Eriyikler _ sıvılar_ karıştırılır.

Su dolu tanka önce gülleci bulamacı konur, karıştırılır.

Etidot 67 bir kapta erilir ( 10 lt gibi) tanka ilave edilir.

Eski 25-11-2011, 01:27   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2011
Çok değerli bilgiler e çok okuyan değil çok gezen bilir sözünü destekliyor.

alp542 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2011, 13:37   #119
Ağaçsever

tevhit06's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2009
2011 bahar aylarında üzüm asmalarına %1 lik bordo bulamacı attım (Kendim hazırladım) konu komşu nerdeyse tüm üzüm bağlarında küf son derece yaygın idi; benim üzümlerde hiç küf oluşmadı. Bu kasım ayında %2 lik bordo bulamacını tekrarladım, sonucunu seneye göreceğiz. (kırşehir-Toklumen kasabası)

tevhit06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2011, 13:57   #120
Ağaç Dostu

Bu bakırın yani zehirin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.

Hazır bordo bulamacı kutularında;

ARILARA ZEHİRLİDİR

BALIKLARA ZEHİRLİDİR

KULLANIMDAN İTİBAREN 14 GÜN sonra ürün HASAT edilebilir (zehirin ne kadar güçlü olduğunun bir kanıtı)

UYGULANAN YERE 1 GÜN BOYUNCA GİRMEME

uyarıları vardır.

Bu durumda bordonun ve bakırın kullanımı kişiye kalmış demektir.

Ancak UBYİ olarak bordonun ve bakırın kullanımı SERBEST mi , bu konuda bir karar verildi mi ?? Bilmiyorum.

Yani UBYİ üyeleri bordo ve göztaşı konusunda neye karar verdiler.UBYİ ye dahil olan bahçeler bordo ve göztaşı kullanabilir mi kullanamaz mı?

Cengizhan87 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024