agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni113Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2015, 21:22   #181
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2012
domateste kükürt

merhaba dostlar..bu sene salçalik domates ekimi yaptm..oncesinde topraği analiz yaptm ama sonuc ekimi yapinca elime ulaşabildi.sonuçhttp://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1432235777 tabi ben sadece taban gübresi olarak donume 100kg fermantasyon edilmiş tavuk gübresi kullandim..daha sonra dekara bitginin koküne 31 kg nitrat 33 lük attim..ve rutin olarak yaprak gübresi ve bcek mantar ilaci kullaniyorum..şimdi kükürt atmak isityorum.artik çok geçmi olur ..atsam nasil atmaliyim..birde sonuçlari size gonderdim acil bilgilerinize ihtiyacim var teşekkürler

Eklenen Resimler

elmasçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 21:37   #182
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elmasçiçeği Mesajı Göster
..daha sonra dekara bitginin koküne 31 kg nitrat 33 lük attim..ve rutin olarak yaprak gübresi ve bcek mantar ilaci kullaniyorum..şimdi kükürt atmak isityorum.artik çok geçmi olur ..atsam nasil atmaliyim..birde sonuçlari size gonderdim acil bilgilerinize ihtiyacim var teşekkürler
İyi de, kullandığınız malzemelerin bu başlık ile ne alakası var. Kimyasal gübre ve sentetik toksinlerin doğal tarım ile bir alakası yok ki?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2015, 18:49   #183
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi verdoque Mesajı Göster
Cevizde antraknoz için kültürel önlemler dışında doğal mücadele yöntemi var mıdır?
Merhaba ..
Sıvı kükürt kullandınızmı?.Nano boyutunda "Turkim Nano Agro Sıvı Kükürt" tedavide başarılı olacaktır.20 nanometre mertbesinde ve kısa sürede etki edecektir.
Selamlar

turkim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2015, 19:32   #184
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2015
Merhabalar, Gülleci Bulamacı içerisine karıştırabileceğim bitki besinleri (makro ve mikro elementer vs.) nelerdir? Ayrıca sıvı humik asit (postasyum humat) ile bir deneme yaptım, çökelti oluştu. Sıvı yarasa gübresi ile karıştırdım (sıvı bitkisel gübre olarak pazarlanıyor) bu defa sütlü kahverenginde homojen çökeltisiz bir karışım elde ettim.

İki gün içinde bahçemin tümüne uygulama yapacağım. Hem fidanlara hem ağaçlara, hem toprağa ve yerdeki bitkilere hem de çitlerde olan meşe ve diğer çitlenbik gibi yabani tüm bitkilere bu ilaçlamayı yapacağım.

Hazır böylesi bir uğraş içindeyken, bitkileri de beslemek istiyorum, bu sebeple GÜLLECİ BULAMACI'nın karışabilirlik durumu hakkında detaylı bilgisi olan var mı? Yüksek alkali olduğu için, çekiniyorum, ve karışabilirlik konusu (bakır ve etidot67) hariç hiç tartışılmamış. Kısa sürede yardımcı olursanız sevinirim.

tunca666 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2015, 19:57   #185
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Buradaki konuyu takip edebilirsiniz. Paket üzerinde karışabilirlik özelliğine bakabilirsiniz. İlaçla karıştırılması tavsiye edilmez.

Ağaçlar uykudaolacağı için gübre atmanızda bir fayda yok. Bitkileri beslemek istiyorsanız hayvansal gübre ile iyi bir besleme yapabilirsiniz. Yeterli olmaz ise baharda yapraktan gübreleme yapabilirsiniz.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2015, 21:49   #186
Yeni Üye

Bor'u gülleci bulamacı içine karıştırmayı düşünüyorum yalnız etidot 67 yi bulamadım yerine Boraks Dekahidrat - Granül ile karıştıracağım. bu konudaki fikirlerinizi merak ediyorum. Deneme yaptıktan sonra paylaşırım.
Etimaden Tarım

Eski 04-12-2015, 23:33   #187
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tunca666 Mesajı Göster
Bor'u gülleci bulamacı içine karıştırmayı düşünüyorum yalnız etidot 67 yi bulamadım yerine Boraks Dekahidrat - Granül ile karıştıracağım. bu konudaki fikirlerinizi merak ediyorum. Deneme yaptıktan sonra paylaşırım.
Etimaden Tarım
Toprağınızda bor eksik mi çıktı? Kaç ppm idi?

Eski 05-12-2015, 17:49   #188
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Toprağınızda bor eksik mi çıktı? Kaç ppm idi?
Toprağımın henüz analizi elimde yok ancak geçen 3 senedir (fidanlar dikildikten itibaren) sürekli mantari hastalıklar ve çeşitli, böcekler, zararlılar görülüyor.

etimaden den alıntı:
"Bor ürünleri, tarım ve ormancılıkta yaygın olarak kullanılmakta olup gübre olarak ve istenmeyen otlar ve böceklerle mücadelede kullanılmaktadır. Temel olarak;

Gübre: Mikro besleyici olarak; düşük konsantrasyon uygulaması, tek başına veya karışım olarak uygulama,
Herbisit: Yabani/istenmeyen bitkilerin kontrolünde, yüksek konsantrasyon uygulaması,
Pestisit: Böcek/haşere kontrolünde; yüksek konsantrasyon uygulaması,
Ahşap koruma: Yüksek konsantrasyon uygulaması
amaçlı kullanılmaktadır.
Benzer şekilde bor ürünleri, böcek/haşere ile mücadelede pestisit, ahşap malzemeleri mantar gibi zararlı organizmalardan korumak amacıyla da fungusit olarak kullanılmaktadır."

Bor'u bu amaçlarla ekledim karışıma, ayrıca bir miktar şeker melası ve yarasa gübresi de ilave ettim. tüm bahçeye yaklaşık 10 dönüm (yaklaşık 1000 fidan ve 100 büyük ağaç) ( 6 tank), uyguladım.
şöyle bir reçete oldu
400 litre taral için
18 litre kaliforniya bulamacı
500 gram şeker melası
1 litre yarasa gübresi
200 gr Borax Decahydrate

uygulanan ağaçlar ( Elma - Armut - Kayısı -Nektarin - Erik - Badem - Ceviz - Nar - Asma -zeytin ) gayet güzel bir beyaz-sarı kaplama oldu gövde, dallar ile yapraklarda. ayrıca çevreye ve çitleredeki yabani ağaçlara (çitlenbik - meşe vs.) uyguladım.

Kışın da ( 2 ay sonra) üzerine mastercop uygulamayı düşünüyorum. yaza girerken de kaolin kili ve bakteri uygulaması yapacağım. ayrıca mikoriza mantar. yazın böylece sonucu göreceğim.
Sonuçları paylaşırım.

Eski 05-12-2015, 19:31   #189
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tunca666 Mesajı Göster
...
Herbisit: Yabani/istenmeyen bitkilerin kontrolünde, yüksek konsantrasyon uygulaması,
Pestisit: Böcek/haşere kontrolünde; yüksek konsantrasyon uygulaması,
Ahşap koruma: Yüksek konsantrasyon uygulaması
amaçlı kullanılmaktadır.
...
Hiç kusura bakmasınlar ama içinde bitki yetiştirilen arazide yazdıkları gibi uygulama yapılırsa bor zehirlenmesinden orada artık bitki yaşayamaz hale gelir.

Eski 06-12-2015, 00:02   #190
Yeni Üye

Alıntı:
Hiç kusura bakmasınlar ama içinde bitki yetiştirilen arazide yazdıkları gibi uygulama yapılırsa bor zehirlenmesinden orada artık bitki yaşayamaz hale gelir.
baya muğlak cümleler kurmuşlar zaten, yüksek konsantrasyon nedir acaba? ben 400 lt ye 200 gram attım, sanırım fazla gelmez. 10 dönüme yaklaşık 1000 gr atılmış oldu.

Eski 06-12-2015, 00:16   #191
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Düşük oranlarda kullanılan bor, bitkiler için gerekli olup yüksek konsantrasyonlarda ise toksik etkiye sahiptir.

Bor, bu özelliğinden dolayı yabani ot kontrolünde herbisit olarak yüksek dozlarda kullanılmaktadır.

Adamlar açıkçada yazmış, acaba paket üzerinde bu bilgiler var mıdır? Satarken uyarı yapılıyor mu veya tahlile göre kullanın deniliyor mu?

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2015, 00:32   #192
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Düşük oranlarda kullanılan bor, bitkiler için gerekli olup yüksek konsantrasyonlarda ise toksik etkiye sahiptir.

Bor, bu özelliğinden dolayı yabani ot kontrolünde herbisit olarak yüksek dozlarda kullanılmaktadır.

Adamlar açıkçada yazmış, acaba paket üzerinde bu bilgiler var mıdır? Satarken uyarı yapılıyor mu veya tahlile göre kullanın deniliyor mu?
sitesi : Etimaden Boraks Dekahidrat
ve
http://www.etimaden.gov.tr/tr/page/tarim

burada bunu tarım bayisinden aldım, zeytin ağaçları için ağaç başına 100 gr tavsiye etti ama ben dönüme 100 gr attım. hayırlısı

Ps: Aynı sitenin ABD'deki şirket sitesi de aynı açıklamaları içermekte. bir şeyin fungusit olarak kullanılması için herbisit te olması, komple canlılığı yok etmek mi ? böyle bir açıklamayı devletin bir kurumu yapıyor. paketlerde ve satışta hiç bir uyarı yok. adamlar da kullanılır diye sitesinde yazıyor ama ambalajında ne pH var ne de herhangi bir uyarı... herneyse, bu forumda başlarda etidot 67 kullanımı hakkında yazılanlar var. kullananlar umarım tecrübelerini paylaşır.

Eski 06-12-2015, 01:49   #193
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Toprağınızı tahlil ettin, bor miktarı 1-2 ppm arasındaysa normaldir, ayrıca bor kullanımına gerek yoktur. 1 ppm'in altında bir değer söz konusu ise 1,5 ppm seviyesine getirecek miktarda kullanılmalıdır. Bor, tarım maksatlı herbisit, pestisit olarak kullanılmaz. Bir bitki koruma maddesi değildir, bir mikro elementdir ve öyle kullanılmalıdır. Bahsettikleri yüksek konsantrasyonlu uygulamalar tarım dışıdır. Belirtmeleri gerekiyordu ama her nedense belirtmemişler.

Eski 06-12-2015, 18:15   #194
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Organik tarim kapsaminda kullanilabilecek, fungisit+gubre+pestisit bilesimine sahip ucu birarada urunler var. Her uc isi de birarada gordugu iddia edilen bir urun ne derece etkilidir, bu tartisilir bir durum tabii. Organik uretim kapsaminda kullanilan herbisitler de piyasada mevcut ama bunlar da secici degildir. Yani otu oldurur ama eger otun yanindaki domatese de sicrarsa domatesi de oldurur.

Amerika ve Avrupa'da Bor, organik tarimda herbisit olarak da pestisit olarak da kullanilamaz. Yine sertifikali organik tarim kapsaminda iz element takviyesi icin kullanmak istiyorsaniz, topraktaki eksikligini ispat etmenizi sart kosarlar.

Bunlarin yaninda Bor'un genel bir tabir olarak "gubreleme bileseni" olarak gosterilmesi de tanitilmasi da dogru degil. Terminolojinin Turkce'ye cevrilmis halinde onemli sorunlar var. Bor, bir iz element. Gunluk Turkce'yle "Bor gubrelemesi yaptim" diyebilirsiniz ama esasen yaptiginiz is, bitkiyi ihtiyac duyabilecegi bir iz elementle haricen takviye etmekten baska bir sey degil.

Turkiye'nin topraklari Bor bakimindan oldukca zengin. Tahlil yaptirsaniz bile (bitkiye yarayisli formlari bakimindan) ihtiyac duyacaginiz bir miktar cikacagini pek sanmiyorum. Ihtiyac duyulmasi halinde dahi, maliyetine bagli olarak Kuzey Atlantik yosunu ya da muthis bir iz element kaynagi olarak zirai amacla uretilmis bir okyanus tuzu urununu yapraktan uygulayabilirsiniz. Bunlar da olmuyorsa, iceriginin bir kismi dogal kaynaklardan bir kismi da laboratuvarda uretilerek elde edilmis ve icinde her bilesenden eser miktarlarda bulunan bir sivi iz element urunu de kullanabilirsiniz (bu bile yuksek konsantrasyonlu bir granuler Bor urununden kat kat iyidir).

vural-can ve tunca666 beğendi.

Düzenleyen birnefestoprak : 07-12-2015 saat 17:23
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2015, 20:00   #195
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Soylemeyi unuttum. Iz elementler uygulamasi icin kaya tozu da kullanilabilir. Turkiye'de Azomite'in dagitimi var bildigim kadariyla. Yalniz bunun faydasini hemen ilk mevsim sonunda degil, uzun vadede gorursunuz. Kaliteli bir urundur, tavsiye ederim.

tunca666 ve devrann beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2016, 17:44   #196
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-07-2015
Merhaba,
Geçen hafta bahçede gülleci bulamacı kullandım (100 lt suya 1 lt oranında). Kayısı, şeftali, armut, elma ve üzümde sorun görünmüyor. Fakat cevizin yapraklarını kurutmuş. Normal mi, yanlış bir şey mi yapmışım?

coskunahm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2016, 20:49   #197
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coskunahm Mesajı Göster
Merhaba,
Geçen hafta bahçede gülleci bulamacı kullandım (100 lt suya 1 lt oranında). Kayısı, şeftali, armut, elma ve üzümde sorun görünmüyor. Fakat cevizin yapraklarını kurutmuş. Normal mi, yanlış bir şey mi yapmışım?
21 Nisan gecesi soğuk almıştır büyük ihtimal... Bizim ve civar bahçelerdeki tüm cevizlerin yaprakları ayazdan kararmış.

heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2016, 23:27   #198
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-07-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi heyyamola Mesajı Göster
21 Nisan gecesi soğuk almıştır büyük ihtimal... Bizim ve civar bahçelerdeki tüm cevizlerin yaprakları ayazdan kararmış.
Evet öyle olmuş sayın Heyyamola, ilaçtan değil ayazdan olmuş, bizim çevrede de herkesin başına gelmiş, yazık oldu

coskunahm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2016, 19:07   #199
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Merhabalar,

Gülleci bulamacının iç kurdu hariç pek çok zararlı ve hastalık için kullanıldığı söyleniyor. Bu karışımı kullanırken, iç kurdu ilacını ne zaman kullanmalıyız? Yapılışı ile ilgili pek çok kaynak var ancak karışılabilirlik ve iç kurdu uygulaması hakkında bir bilgi bulamadım. Kirazlarda çiçek monilyası için %5 çiçekte ve tam çiçeklenmede olmak üzere iki uygulama yapılması öneriliyor. Burada ise bazı meyve ağaçlarında meyve tutumunda sorun yarattığı söylenmiş. Kirazda deneyen var mı acaba?

Gülleci Bulamacı Nedir ?

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2016, 20:11   #200
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu başlık sentetik zehirleri hiç bir şekilde kapsamayan doğal malzeme ve yöntemlerle zararlı ve hastalık mücadelesi için. İç kurdu ilacı dediğiniz nedir?

Eski 21-11-2016, 20:25   #201
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Bu başlık sentetik zehirleri hiç bir şekilde kapsamayan doğal malzeme ve yöntemlerle zararlı ve hastalık mücadelesi için. İç kurdu ilacı dediğiniz nedir?
Başlığın ne olduğunun farkındayım. Gülleci bulamacı ile örneğin elma iç kurdu ilacının kullanımı hakkında bilgi edinmek istemiştim. Başka bir sayfada elma iç kurdu ve gülleci bulamacını nasıl kullanacağımı sorsam, bu başlık gülleci bulamacı ile ilgili başlık değil denecekti. Bu soruyu hangi başlık altında sorarsam daha uygun olur?

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2016, 20:33   #202
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Başka başlıklarda zehirli ilaç kullanımı tartışmasında bir kısıtlama yok ki. Zehir kullanıcılarının kireç-kükürt kullanımına karşı olduklarını da sanmam. Bu başlıktaki amaç doğal yöntemlerin ortaya çıkarılması, denenmesi, deneyimlerin paylaşılmasını ve tabii ki teşvik edilmesini kapsıyor

Elma iç kurdu ilacı dediğiniz içeriğin aktif maddesi her ne ise kükürt ile uyumlu olup olmamasına göre sorunuzun yanıtı bulunur.

kamil35, tarku ve A_NOMAD beğendi.
Eski 23-11-2016, 16:15   #203
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
İyi akşamlar sayın Meyvelitepe sayın bilgi sahibi arkadaşlar gülleci bulamacı bu aylarda fındıkta külleme için faydası olurmu ayrıca şuan erkek çiçekler püsenekler var onlara zarar verirmi acaba

fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2016, 16:46   #204
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Evet, %3,5 oranına kadar uygulayabilirsiniz.

Kaynak

Eski 05-01-2017, 23:43   #205
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-12-2016
Herkese selamlar,
Konu başlığı sürdürülebilir doğal tarım! Önerileri okudum; gülleci bulamacı, göz taşı, delfin wg, toz kükürt, arap sabunu. Bunların hangisi doğal, hangisi geri dönüşümlü? benim naçizane aklım almadı. Bu saydıklarımın hiç biri doğal olarak ortamda bulunup, bitkiye avantaj sağlayan ürünler değil. Biz konsantre ve yapay şekilde uyguladığımız zaman işe yarayan ürünler. Bunlar uygulama yapıldığı zaman verim ve verim kalitesinde avantaj sağlayan ürünlerdir amenna. Ne kadar doğaldır, "ne kadar organiktir" tartışılır. Bacillus thurungiensis mesela; nerede doğal olarak bizim istediğimiz populasyonda bulunur ve hastalık ya da zararlı yok eder? Biz insan olarak [I]B.thuringiensis [I] populayonunu yapay olarak arttırmaz isek faydası ne olur? Hülasa doğal olmayanla müdahale, müdahale sonuç: ne kadar doğal?

Querqus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2017, 09:37   #206
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-12-2015
Herkese selamlar;
Konuyu baştan sona inceledim. gerçekten her bitki sahibi için çok faydalı bilgiler mevcut. Emeği geçen, bilgi veren herkese şükranlarımı sunarım. Benim anladığım kadarıyla bitkilerimiz için hem;
''İnteksisit tir; yani böcek vb.öldürücü,

Akarisit tir; yani Örümcek vb. öldürürcü,

Fungisit tir; yani fundal_ mantar öldürücü'' olan GÜLLECİ BULAMACI. Bunun yanında organik bir bileşen. Bununla beraber KAOLİN ve DELFİN de kullanılırsa etkisi biraz daha artıyor mu? artmıyor mu? tam olarak anlamadım. DELFİN tek başına meyve iç kurduna ve tırtıllara yeterli mi? Bazı yerlerde KAOLİN'inde Ceviz İç kurduna iyi geldiği söyleniyor. Bazı arkadaşlar GÜLLECİ BULAMACI'nın da ceviz iç kurduna iyi geldiğini söylüyor.

Benim şöyle bir talebim, istirhamım olacak: Özellikle GÜLLECİ BULAMACI, KAOLİN VE DELFİN in hangi zararlılara ne kadar yeterli geldiğini, beraber kullanılırsa etkisinin ne kadar olduğu, veya ayrı ayrı kullanılırsa etkisinin ne derece yeterli olduğunu;
GÜLLECİ BULAMACI, KAOLİN VE DELFİN in hangi bitkilere hangi zamanda ne kadar kullanılacağı (bitki yaprak çıkarırken veya çiçek halindeyken kullanılırsa bir zararının olup olmadığı) hakkında deneyimi, araştırması olan, veya bu konuda bilgi sahibi olupta bunları ayrı ayrı ve birlikte kullanımını tablo halinde yapacak olan olursa çok faydalı bir klavuz olacağı kanaatindeyim. TEŞEKKÜR EDERİM.

ÖRNEKTİR.

AĞAÇ ADI BİLEŞEN ADI KULLANIM DOZU KULLANIM ZAMANI ETKİSİ NE İÇİN KULLANILDIĞI

Ceviz Gülleci B. 100 L/1 L Bitki Çiçekken %80 iç kurdu,mantar
Elma Gülleci&Kaolin 100L/1L gb&100 gr Ka. Meyve nohut kadarken %90 mantar,güneş yanıklığı
vs.

Ben burada tablo oluşturmayı bilmiyorum ama anlatmak istediğimi şöyle açıklamak istiyorum. Benim aklıma gelenler bunlar, bunlara ilaveler ve çıkarmalar yapılabilir.

MERAK ETTİĞİM KONULARDAN BİR TANESİ DE; Tohumdan yeni filinlenen bir meyve fidanına(badem, ceviz) gibi ne zaman gülleci bulamacı veya kaolin uygulaması yapabiliriz. Yeni çıkan bir badem, ceviz fidesine fare, tavşan gibi kemiriciler zarar verebiliyor. Gülleci bulamacı uygulasak uzak tutabilirmiyiz?

kamil35 ve kerkenez beğendi.

Düzenleyen feast3874 : 06-04-2017 saat 12:35
feast3874 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2017, 14:36   #207
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-12-2015
ISIRGAN OTU SUYU
Isırgan otunun bünyesinde bulunan bol miktardaki Salisilik Asit; akarsitleri öldürmektedir.
Isırgan Otundan Organik İlaç Yapalım
Gerekli malzemeler (100 KgOrganik İlaç Yapımı için):
1-) 10 Kg Taze Isırgan Otu (Ultrica)
2-) 150 Kg Soğuk Su
3-) 200 Litre Kapasitesinde Dinlendirme Havuzu
Taze Isırgan Otları Dinlendirme Havuzuna doldurulur. Üzerine 150 Litre soğuk su ilave edilir. Üç gün açık havada bekletilir. Üç gün sonra ısırganlar süzülerek ayrılırlar. Çıkarılan (Siyahımsı yeşillikteki) bu su İlacımızın Ana maddesini oluşturacaktır.( Bünyesinde bulunan bol miktardaki Salisilik Asit; akarsitleri öldürmektedir.)
Elde edilen Isırgan suyu Pulverizatöre konulur.
· 250 gramŞeker suda eritilir. Pulverizatöre katılır.
· 100 cc Crop-Set Organik virüs eklenir iyice karıştırılır. (Buradaki Crop-set organik virüs nedir? Ben bilemedim)
Elde ettiğimiz Organik ilaç Sebzelerdeki Kırmızı Örümcek, Yaprak Bitleri, Tiripsler, Şıralı koşnilin ve bazı virüslerle mücadelede kullanılır.
· Yapılan ilaç yaprak altlarına zuhur edecek şekilde atılır.
NOT-1: Isırgan Otu içerisine %50 oranında Taze Ceviz yaprağı katılırsa İnsektisit özelliği artmış olur.
NOT-2: Isırgan suyunun içine 500gr Arap sabunu katılırsa Elma İç kurduna karşı kullanılır.
Ayrıca; Odun külünün Bitkilerin etrafına odun külü hafifçe dökülürse sümüklü böcek ve yılanlara karşı bitkiler engellenmiş oluruz.

Patates bitkisinin yapraklarını ve dallarını doğrayıp üzerini örtecek kadar su koyun, kaynatın. Yapraklar yumuşayıp pişince kapatın kendi soğusun ve sabaha kadar beklesin.Süzün kullanın.Yaprak bitlerine, tırtıllara karşı etkilidir.

Domates bitkisinin yapraklarını ve dallarını doğrayıp üzerini örtecek kadar su koyun.Sabaha kadar beklesin.Süzün kullanın.Yaprak bitlerine, tırtıllara karşı etkilidir.
ALINTIDIR.

BENİM FİKRİM: Şayet ısırgan otu suyu akarsitleri öldürmede başarılı olursa; 100 litre ısırgan suyuna/1 litre Gülleci Bulamacı katarsak, mantar, külleme gibi diğer etmenlere karşı daha etkili olur gibi geliyor. Bununda içine 500 gr Arap Sabunu katarsak elma iç kurduna etkisi artar.

feast3874 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2017, 08:20   #208
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-12-2015
http://www.agaclar.net/forum/attachm...is_hirta_b.jpg

gülleci bulamacı bakla zınni zararlısında etkilimi dir .

Mad Max Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2017, 11:07   #209
Yeni Üye

mnkartal's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2013
Konuyu okudum ancak gülleci bulamacı'nın sebzelerde uygulanmasıyla ilgili yeterli açıklama bulamadım daha çok meyve ağaçları ve asma üzerine yoğunlaşılmış.
Doğal olarak yapmaya çalıştığımız bahçe için ilaç atma konusunda babamla anlaşmazlığa düştük, çevredekilerin de etkisiyle ilaç atalım yoksa olmaz diyor ben de ısrarla doğal yöntemlerle yapmak istiyorum ancak sebzede gülleci bulamacı için ayrıntılı bilgi de bulamadım, kullanınca etki etmezse veya zarar verirse diye korkuyorum.
Şimdi sormak istediğim sebzelere göre örneğin patlıcan, domates, biber, fasulye, kabakda uygulama şekilleri neler dikkat edilmesi gereken hususlar, hangi zararlıya nasıl uygulamalı( kırmızı örümcek, ballı basra, yaprak piresi, çökerten hastalığı vs) oranları hakkında ayrıntılı bilgi verebilecek olan varsa çok mutlu olurum. Cevaplarınızı bekliyorum.

mnkartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2017, 22:28   #210
Yeni Üye

mnkartal's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sonra şarap rengi bir sıvı elde edilir.

Eklenti 193266

Buna bulamaç ismini koyduk ama böyle serum gibi bir şey oldu.

1 lt. 100 lt. suya konur.

Bitkilerin _yaz kış demeden _ gövde ve yapraklarına atılır, damlama ile toprağa verilir.

* Gülleci Bulamacı:

Ege Üniversitesi Zıraat Fakültesi Hocalarından Prof. Dr. Atıf Atilla ve köylülerin halefi dediği Dr. Tayfun Özkaya hoca Belen köyüne gelirler.

Gülle sporu yaptığını da söyleyen _ ki bunun bu ismi koyduk_ Atilla Hoca yukarıdaki bulamacı köylülere anlatır. Köylüler buna ' dede bulamacı' ismini koymuşlardı. Atilla hoca duyduğuma göre vefat etmiş, 'o'na rahmetlerimizi sunuyoruz.

''Siz bu kimyasal gübreleri ve kimyasal( sentetik) zehirli ilaçları kullanmaya devam ederseniz toprağınız kirlenir nematotlardan bitkileriniz kurur ve daha çok zehirli ilaç kullanmak zorunda kalırsınız yine de hastalıklardan kurtulamazsın, menemen ovasında tarım yapamaz duruma gelirsiniz'' demiş.

Ve yukarıdaki ilaç yapımını anlatmış.

Yaşlı köylülerden dinlediğim bu hikayeden sonra neden bu gün bu bulamacı kullanmıyorsunuz dediğimde; ' yapması zor geliyor, hazır zehirler alıştık, suya koyuyorsun, atıyorsun'' dediler.

Hoca bu ilaç;

''İnteksisit tir; yani böçek vb.öldürücü,

Akarisit tir; yani Örümcek vb. öldürürcü,

Fungisit tir; yani fundal_ mantar öldürücüdür'' demiş...

Peki bu ilacı kullananlar nasıl sonuçlar elde etmişlerdi.

Zeytinde pamuklu bit,
Domateste külleme,
Asmada külleme,
Domates ve ayvada bakteriyel yanıklık,
Domateste yaprak küfü ve kurşuni küf,
Tüm kabuklu bitler,
Tüm pamuk zararlıları,
Domateste bakteriyel yanıklık,
Bağda mildiyo( pronoz),
Elmada kara leke,
Bağ uyuzu,
Asmada ölü kol hastalığı,

Kullananlar bu hastalıkları önlediğini tecrübe etmişlerdi.

Aslında sıra uzayıp gidiyor....

Maliyet hesabı;

3 kg. toz kürkürd ...3 tl.
1.5 kg. kireç ...1tl.
10 lt su ... bedava... toplam 4 tl. Bundan 9 lt ilaç elde ediyorsunuz....Buyurun....

Aslında bu gülleci bulamacını kaoline karıştırmayı düşünmüştüm ama rengi bozar.Belki kışın ağacı soğuktan korumak için kaoline karıştırılabilir ve hastalıklara karşı önlem de alınmış olur.

Ya da yaprak gübresi karıştırlabilir mi?

Saygılar
Halil bey öncelikle güzel bilgi için teşekkür ederim.
Gülleci bulamacını sebze bahçemde kullanmak istiyorum, bahçemde birden fazla sorun var(yaprak biti, yaprak piresi, kök çürüklüğü) . Farklı kaynaklarda da okuduğum kadarıyla bu sorunlara faydalı diye geçiyor fakat yeşil yapraklara atmayın yazan da var, benim sorun sebzelerde kullanım şekli nasıl olmalı

mnkartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024