agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni113Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-05-2017, 13:30   #211
Yeni Üye

mnkartal's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2013
Sebzelerde uygulama yapan yok mu acaba tecrübelerini paylaşacak??
Bu arada yabancı bir kaynakta kabakgillerde (cucurbits) kükürtlü bileşiklerin kullanılmaması gerektiği yazıyordu, salatalık kavun karpuz ve kabakta kullanamayacağız anlaşılan.

mnkartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2017, 01:12   #212
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Satıcıların yabani ot ilaçları içinde, toprağı beton gibi yapar diye verdikleri, benim de zaman zaman kullandığım Roundup isimli herbisit, ABD'nin Kaliforniya eyaletinde, kansere yol açan ilaçlar listesine konulmuş.

Uygulamaya 07 Temmuz 2017 tarihinde geçilecekmiş.

Roundup

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2017, 01:44   #213
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Satıcıların yabani ot ilaçları içinde, toprağı beton gibi yapar diye verdikleri, benim de zaman zaman kullandığım Roundup isimli herbisit, ABD'nin Kaliforniya eyaletinde, kansere yol açan ilaçlar listesine konulmuş.

Uygulamaya 07 Temmuz 2017 tarihinde geçilecekmiş.

Roundup
Yeni bir şey değil, sicili epey bozuk. İtalyada yapılan bir araştırmada insanların idrarında roundup'a rastlanmıştı. Türkiyede böyle bir araştırma yapan yok.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2017, 16:47   #214
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Roundup'ın ot sorununu çözdüğü iddiası da doğru değil. Doğa bir şekilde adapte oluyor. Ya ölen otlar geri geliyor ya da onların yerine yeni otlar bitiyor. Bir sürü zararının yanında tek bir faydası yok.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2017, 15:55   #215
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2017
Merhabalar,

mastercop aldım mantari hastalıklara karşı ama bir arkadaş bakır içerikli ürünler çiçek dökümüne neden olur vede bitki gelişimini biraz yavaşlatır dedi bu konuda tecrübesi ve bilgisi olan varmı acaba?

meminaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2017, 16:16   #216
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meminaydin Mesajı Göster
Merhabalar,

mastercop aldım mantari hastalıklara karşı ama bir arkadaş bakır içerikli ürünler çiçek dökümüne neden olur vede bitki gelişimini biraz yavaşlatır dedi bu konuda tecrübesi ve bilgisi olan varmı acaba?
Mastercop'un öyle bir etkisi olmaz.

Eski 12-07-2017, 10:07   #217
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2017
Teşekkür ederim bilgilendirme için. Aldım duruyordu oylece artık gönül rahatlıgı ile kullanabilirim.

meminaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2017, 23:59   #218
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2017
arkadaşlar bir sorum olacaktı. gülleci bulamaci kiraz ağacına sonbaharda yaprak dökülmeye başladığında atılır mı? atılırsa ne kadar atılır? yardımcı olursanız çok sevinirim

umitgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2017, 15:23   #219
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-12-2015
Sayın Halil Önen; konunun başından beri ilgiyle takip ediyorum. Sizden öğrenmek istediğim; bu sene 35 da kadar kabak çekirdeği ekeceğim, gülleci bulacını mantar, külleme, kırmızı örümcek vs. zararlılar için kabakta kullanabilirmiyiz? Ne kadar sıklıkla ne zaman başlamamız gerebilir. Ve ya bildiğiniz başka yöntem ve ilaçlar varsa öğrenmek isterim. Teşekkür ederim.

feast3874 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2018, 08:50   #220
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2012
Gülleci bulamacı fındık

İyi günler değerli dostlar,konuyu baştan aşağı okudum. Ben karadeniz bölgesinde fındık yetiştiricisiyim.
Bu kışın tariflerinize uygun gülleci bulamacını hazırladım.
Son birkaç yıldan beri fındıklarımızda küf yani külleme hastalığı çok büyük sorun oluyor.
Gülleci bulamacının fındık için uygulama şeklini, zamanını ve dozajının nasıl olması gerektiğine dair net bir şey bulamadım . Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok memnun olurum.
Şimdiden teşekkürler.

mksvemks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2018, 11:51   #221
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2017
gülleci bulamacının atıldığı meyve ve sebzelerin hemen tüketildiği geçmiş sayfalarda belirtilmiş..

ama bu ürünün meyve ve sebzede koruma süresinin ne kadar olacağı belirtilmemiş galiba..

**** ayda iki defa atabilirsiniz dendiğine göre acaba etki süresi 15 günmüdür.

verilecek cevaplara şimdiden teşekkür ederim..

ne yapmalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2018, 09:09   #222
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-12-2017
Arkadaşlar herkese merhaba. Yazılanları baştan sona okudum. Bu arada ne kadar bilgisiz olduğumu da öğrenmiş oldum. Gülleci bulamacını kendim yapmak istiyorum.Ancak kafama takılan netleştiremediğim bir kaç sorum olacak sizlere.
1- Gülleci bulamacını meyve ağaçlarının tümünde kullanbiliyor muyuz? Kiraz, elma, armut, erik, malta eriği vb. Bu uygulamayı ağaç meyve verirken yani haziran-temmuz aylarında da yapabilir miyiz?
2- Bulamacı yaptık ve elimde manuel bir pompam var püskürtmeli 16 lt. lik bununla uygulama yapabilir miyim? Tıkanma vs gibi bir şeyle karşılaşır mıyım?

Hakan DAG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2018, 15:03   #223
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Bu arada bazı önemli mesajlar diğer konuların altında kaybolabiliyor.Bu konuya da alıntılamakta fayda var

==========================
Ceviz fidanlarında gülecek bulamacı kullanabilir mi.

Hüseyin kaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2018, 15:04   #224
Yeni Üye

Ceviz fidanlarında ve ağaçlarında gulece bulamacı kullanılır mı.*****

Eski 30-09-2018, 15:42   #225
Yeni Üye

[QUOTE=Halil Önen;821090]''Gülleci bulalamacını'' geliştirdik ve etkisini arttırdık.

Etkisinin az olduğunu gördük , deneylerde.

Pamuklu bit ve akar hastalıklarında...

Ama bizim asıl hedefimiz;

asmada, domateste külleme, domateste tuta ve tripsi ile mantari
hastalıklar
dı.

D.S İ. lerinin kurucusu, ucuz doğal ilaçların saunucusu Atıf hocanın talebelerinden Göksel Girgin ile Yücel Kaçar yeni bilgilere ulaştık.

Ve hatta Yücel Kaçar' dan 'gülleci bulamacını' Atıf hocanın nasıl yaptığını göstermesini rica ettik.

O gün Ayhan Kaptan _zeytinli bahçe_ da üzerinine geldi. Gördü nasıl yapıldığını...

Gülleci bulamacının _ daha etkili_ yapılışı.

Eklenti 223215

3 kg. kükürt ve 1,5 kg. sönmemiş kireç.

(biz 1,5 kg. sönmüş kireç kaymağı kullanmıştık, ilk yapımda. böyle de yapıldığını biliyorduk. Ama sönmüş kireç etkisi az olacağından 3 kg. kullanılması daha iyi olurmuş.)

Bu defa;

sönmemiş kireç ile kükürdü aynı kaba koyduk.

Eklenti 223226

Üzerine 10 lt. su koyduk

Daha altını yakmadan kaynamaya başladı.

Sonra altını yaktık. Ve suyu 10 lt.ye tamamladık, 3- 5 dakika sonra...

Eklenti 223242

Ve devamlı karıştırdık. Taşar gibi oldu. Duruldu.

Eklenti 223245

İlk yaptığımızdan daha koyu ve keskin bir renk elde ettik.

Karıştırma ve kaynama sonunda;

ağır bir kükürt kokusu duyduk.

Hatta Ayhan kaptan '' bu keskin koku ne, zehirleniyor muyuz'' demişti...

İşte bu kokuyu duyduğunuzda '' Gülleci Bulamacı'' olmuş demektir. Bir saat gibi sonra, ateşin etkisine bağlı...

Bu Atıf hoca' nın uyarısıymış.

Eklenti 223260

Ve kükürt etkisi daha fazla, etkili bir bulamaç elde ettik.[/QUOTE

Bu bulamaci ceviz fidan ve ağaçlarında kullanabilir miyiz.

Eski 03-11-2018, 20:39   #226
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-12-2017
Arkadaşlar yukarda da yazdım ama cevap veren olmadı.Gülleci bulamacı oranlarını istemiştim.(karışımdaki oranlar nasıl olacak diye)Bahçemde yaklaşık 40 ağaç var.Farklı türde elma, armut, kiraz, şeftali vs. Önceki mesajlarda verilen oranlar ve miktarlar benim için çok fazla aslında.Bir de ****** bu ilacı hangi ağaçlara ve hangi zamanlarda uygulayabiliriz onu da öğrenebilseydim çok iyi olurdu.

Hakan DAG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2019, 01:12   #227
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
Sebze kavun karpuz için kullanım bilgisi bekliyoruz

ağaç sevdalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2019, 01:17   #228
Ağaç Dostu

Sıvı kükürt attım geçen yıl kavun karpuz domates asma ceviz fasulye domates kabak ve salatalıklara yapraklarda oluşan mantari hastalıklar azaldı

MeyveliTepe beğendi.
Eski 24-03-2019, 01:24   #229
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halil önen Mesajı Göster
külleme için atacaksanız gülleci bulamacına bir şey karıştırmak gerekmiyor. Eğer geçen yıl külleme zararlısı fazla olmuşsa daha sık kullanmalısınız.

Daha doğrusu külleme başlamadan önce kaplama yapmalısınız. Külleme başladıktan sonra durdurmak çok zorlaşıyor. Zehirli ilaçların bazıları durduruyor ama küllemenin etkisini yok edemiyor.

Havalar hızla ısınıyor ve asmalar diğer bir çok meyve ağacı gibi_ örneğin zeytin gibi bir iki gün içinde çiçeğe yatar. Bu dönemde her hangi bir ilaç atmamakta fayda var.

Asmalar ve zeytinler bir hafta 10 gün gibi çiçekten çıkar. Saçma iriliğine geldiğinde ilaçlama devam edilmeli. Eğer hastalık sürüyorsa...

Küllemede yapraklar dışa doğru mildiyö de içe doğru kıvrılır. Külleme en uc sürgün yapraklarında başlar, yaprağın altı beyazlaşır.sonra salkıma sıçrar...

Külleme , mildiyo ve ölü kol hastalığı için gülleci bulamacı her yıl düzenli atılmalı...

Salkım güvesi için de delfin wg. Atılmalı.

Zaten asmanın en büyük üç düşmanı bunlar. Bu mücadele aslında organik ilaçlarla yapılan mücadeledir...
meyve agaçları ve sebzeler için bilgi istiyoruz

Eski 03-08-2019, 22:14   #230
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2014
Acaba birşeyleri yanlış mı yaptım

Merhaba. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Anlattığıniz şekilde gullece bulamacı yapmaya çalıştım. 1.5 saat kaynadıktan sonra soğumaya buraktim. Soguyani karışımı bidonlara koydum. Ancak çok koyu oldu ve biraz sıvıyi da kullanmak üzere boş bir kaba koymuştum 1 saat sonra baktığımda çok sert hale geldi. Acaba birşeyleri yanlış mı yaptım. Bu karışımı kullanmamda sıkıntı olur mu. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

safako Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2020, 11:26   #231
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2014
çocuklarımıza zehirsiz bir gelecek için
SAYGILAR[/quote]

organic garden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2020, 16:24   #232
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2020
Gülleci bulamacı tüylü meyvelerde zararlı mı? Yani demek istediğim, elma armut ceviz, bunlarda tamam da, kayısı, şeftali, vs gibi kabuğu ilacı hapsedecek gibi hissettiren bitkilerde. Biraz ürküyorum açıkçası.

nuri09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2020, 21:42   #233
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2020
Bir bilen cevap vermedi. Şimdi şu videoda kullanan adamlar https://youtu.be/TZ7jhUUbebg ağaçlarını yakmış ve kullanmayın diyor. Ama bu sitede https://huglero.com/gulleci-bulamaci...de-kullanilir/ tam da adamın ağaçlarında kullanabilrsin diyor. Tehlikeli mi değil mi?

nuri09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2020, 12:34   #234
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2014
Sevgili arkadaşlar;Gülleci Bulamacı'nı tarif üzerine yaptım,çok ta güzel oldu,damlama ile vermeye çalıştığımda damlama borularını tıkadığını gördüm,pek çoğu patladığı için değiştirmek zorunda kaldım..16 lt'lik şarjlı sırt pompası ile bitkileri ilaçlamaya çalıştığımda ise memenin sık sık tıkandığını gördüm...Bu durumu sizler de yaşadınız mı? bir terslik mi var...Saygılarımla...

sabri10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2020, 10:07   #235
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2020
Haşere ve mantari hastalıklara tedbir olarak çiçek/taslak döneminde hobi bahçesindeki sebzeler için Gülleci bulamacının 16 lt. pulverizatör için su/bulamaç miktarı ne olacak? Yardımlarınız için teşekkürler.

tonmaisterdj Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2020, 09:26   #236
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tonmaisterdj Mesajı Göster
Haşere ve mantari hastalıklara tedbir olarak çiçek/taslak döneminde hobi bahçesindeki sebzeler için Gülleci bulamacının 16 lt. pulverizatör için su/bulamaç miktarı ne olacak? Yardımlarınız için teşekkürler.
Soruma cevap gelmemiş cevabı buldum yazayım da buraya bakanlar faydalansın. Gülleci Bulamacı için ideal karışım oranı %1 , %1.50 verilmiş. Özellikle Zeytinde % 1.50 aşılmasın deniliyor.

Ben bu oranı %1.25 alarak bir hesap yaptım. 16 lt. de %1.25 200 cc oluyor.

Sonuç olarak 16 lt.lik pulverizatöre 200cc gülleci bulamacı koyuyorsunuz. 240 cc. kesinlikle aşmayın....

tonmaisterdj Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2023, 09:23   #237
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2022
Herkese merhabalar şu sıralar gülleci bulamaci yapmayı düşünüyorum ama daha önce hic yapmadım. Bu ara badem ve erik ağaçları çiçek açmış yaprak çıkarmak üzereler acaba onlara da atsam herhangi bir sıkıntı veya zararı olur mu?

Asell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2023, 18:19   #238
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asell Mesajı Göster
Herkese merhabalar şu sıralar gülleci bulamaci yapmayı düşünüyorum ama daha önce hic yapmadım. Bu ara badem ve erik ağaçları çiçek açmış yaprak çıkarmak üzereler acaba onlara da atsam herhangi bir sıkıntı veya zararı olur mu?
%1 oranını geçmeyin. Yapraklanmamış olsaydı %2 atabilirdiniz.

Asell beğendi.
Eski 30-03-2023, 13:26   #239
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2022
Teşekkür ederim

Asell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024