agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni113Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-05-2012, 12:29   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2012
Öyleyse tam zamanı.İçine başka birşey koymamımı önerirmisiniz?EM gibi veya başka birşey.Bir hafta önce topraktan EM vermiştim.Bu arada benmi atlıyorum bilemiyorum ama sitede organik bağ bakımı ile ilgili bilgi ve paylaşım yok.

bademu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 22:49   #152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sn. oakcan,

zeytin alkali toprağı sever ve yukarıdaki değerler iyidir...

Damlama ile gülleci bulamacını neden vereceksiniz ki, ben nematod ile mücadele için denemiştim.

Ayrıca iki sezon sonra damlamanın gözlerini tıkama yapar. Kireçlenmeye sebep olur.
Cok tesekkurler Sn. Halil Onen.

oakcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 23:49   #153
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bademu Mesajı Göster
Öyleyse tam zamanı.İçine başka birşey koymamımı önerirmisiniz?EM gibi veya başka birşey.Bir hafta önce topraktan EM vermiştim.Bu arada benmi atlıyorum bilemiyorum ama sitede organik bağ bakımı ile ilgili bilgi ve paylaşım yok.
Külleme için atacaksanız Gülleci bulamacına bir şey karıştırmak gerekmiyor. Eğer geçen yıl külleme zararlısı fazla olmuşsa daha sık kullanmalısınız.

Daha doğrusu külleme başlamadan önce kaplama yapmalısınız. Külleme başladıktan sonra durdurmak çok zorlaşıyor. Zehirli ilaçların bazıları durduruyor ama küllemenin etkisini yok edemiyor.

Havalar hızla ısınıyor ve asmalar diğer bir çok meyve ağacı gibi_ örneğin zeytin gibi bir iki gün içinde çiçeğe yatar. bu dönemde her hangi bir ilaç atmamakta fayda var.

Asmalar ve zeytinler bir hafta 10 gün gibi çiçekten çıkar. Saçma iriliğine geldiğinde ilaçlama devam edilmeli. Eğer hastalık sürüyorsa...

Küllemede yapraklar dışa doğru mildiyö de içe doğru kıvrılır. Külleme en uc sürgün yapraklarında başlar, yaprağın altı beyazlaşır.Sonra salkıma sıçrar...

Külleme , mildiyo ve ölü kol hastalığı için Gülleci bulamacı her yıl düzenli atılmalı...

Salkım güvesi için de Delfin WG. atılmalı.

Zaten asmanın en büyük üç düşmanı bunlar. Bu mücadele aslında organik ilaçlarla yapılan mücadeledir...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2012, 13:48   #154
Ağaç Dostu

miyawy's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
Selamlar Halil Bey,

Bahsettiğiniz editod67 nin içeriği tam nedir, ben ziraat odasından %80 bor içerikli aldım, kutu yanımda olmadığından tam net bilgi veremiyeceğim ama içeriğinde bir miktar bakır ve demir olduğu belirtiliyordu. (Bu bölümüm yeni farkettim)

Saygılar,

miyawy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2012, 20:36   #155
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi miyawy Mesajı Göster
Selamlar Halil Bey,

Bahsettiğiniz editod67 nin içeriği tam nedir, ben ziraat odasından %80 bor içerikli aldım, kutu yanımda olmadığından tam net bilgi veremiyeceğim ama içeriğinde bir miktar bakır ve demir olduğu belirtiliyordu. (Bu bölümüm yeni farkettim)

Saygılar,
67% bor oksit içeriyor...

Etidot-67 (Borlu Gübre)

mrduran beğendi.
Eski 11-06-2012, 23:08   #156
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Gülleci bulamacı attığım asmalarda külleme, mildiyo devam ediyor. Gülleci kullanmakta geç kalmışım sanırım. Salkımlardaki üzümler nohut iriliğine ulaştı. Bu noktada bordo bulamacı atmamda sakınca varmı? Teşekkürler.

hepgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2012, 23:34   #157
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hepgül Mesajı Göster
Gülleci bulamacı attığım asmalarda külleme, mildiyo devam ediyor. Gülleci kullanmakta geç kalmışım sanırım. Salkımlardaki üzümler nohut iriliğine ulaştı. Bu noktada bordo bulamacı atmamda sakınca varmı? Teşekkürler.
Bordo bulamacı atabilirsiniz...

Külleme gelmeden önce Gülleci bulamacı, bordo bulamacı ve diğer külleme , mildiyo ilaçları daha hastalık bulaşmadan kaplama şeklinde atılmalı. Birkaç defa tekrarlanmalı...

Özellikle külleme meyveye bulaştığında hiç bir ilaç bunu silemez. Üzüm dane kabuğu altına işler, ancak durdurulabilir.

Hastalık yoğunsa _ bence_ bordo bulamacı ve Gülleci bulamacı dışında kalıntısı sınırlı bir külleme ilacı kullanmak gerekebilir...

Külleme her yıl devam ediyorsa mutlaka kış aylarında üç defa bordo bulamacı, gülleci bulamacı _ asmalar budandıktan sonra_ atılmalı...

Eski 12-06-2012, 08:58   #158
Ağaç Dostu

" Hastalık yoğunsa _ bence_ bordo bulamacı ve Gülleci bulamacı dışında kalıntısı sınırlı bir külleme ilacı kullanmak gerekebilir " ifadenizdeki kalıntısı sınırlı ilaca öneriniz ne olur? Tabi site içinde ilaç ismi kullanmakta sakınca yoksa eğer.

Eski 12-06-2012, 23:57   #159
Ağaç Dostu

Alıntı:
" Hastalık yoğunsa _ bence_ bordo bulamacı ve Gülleci bulamacı dışında kalıntısı sınırlı bir külleme ilacı kullanmak gerekebilir " ifadenizdeki kalıntısı sınırlı ilaca öneriniz ne olur? Tabi site içinde ilaç ismi kullanmakta sakınca yoksa eğer.

Sevgili hepgül;
Bu konuda çok ilaç ismi var, İzmir İl Tarım Müdürlüğünden öğrenmek mümkün...

Eğer asmanız bir kaç tane ise; bildiğimiz karbonatın küllemeye iyi geldiğini biliyorum, ne yazık ki denemedim. Bence denemeye değer...

hepgül beğendi.
Eski 13-06-2012, 00:46   #160
Ağaç Dostu

Mildiyo için %1 lik Bordo bulamacı attım.

Az miktardaki Külleme için Suda eriyebilen bir kükürt varmış. İki üç gün sonra atabileceğim tavsiye edildi. Suda eriyebilen Kükürt uygulması için sizlerin düşüncelerini merak ediyorum. Teşekkür ederim.

Eski 02-07-2012, 11:17   #161
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Gülleci bulamacını erik ağacı yaprak delen de bu yıl denedim. Olmadı.

Yaprak kıvırcıklığı _yani şeftalide klok hastalığı_ için gülleci bulamacını denemedim. Ama 5 küçük şeftali ağacımda bordo bulamacı kullanmadım. Gülleci bulamacı kullandım. 100 lt. suya 2,5 lt. gibi oranı yüksek tuttum. Hiç klok görülmedi. Belki olamayacaktı...

Ama bu yıl her yıl klok _ yaprak kıvırcıklığı_ olan bir şeftalide deneyip tam sonucu almak istiyorum.

Yaprak kıvırcıklığı bir fungal yani mantari bir hastalık. Gülleci bulamacının tek başına buna etkili olacağını düşünüyorum.

Etidot67 ' nin de mantar hastalıklarına etkili olduğunu öğrendik.

Gülleci bulamacı+etidot67 (karışımı ile bordo bulamacının yerini alan) tam bir etki yapabilir miyiz; zeytinde dal kanseri ve şeftalide klok_ denemeye başladık.

Halil Bey,
denemeler nasıl gidiyor.?

mimeren beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2012, 20:26   #162
Ağaç Dostu

Gülleci uyguladım Cumartesi günü. Ne zaman ürün toplayıp tüketebiliriz? Saygılar

mrduran beğendi.
Eski 29-07-2012, 22:21   #163
Ağaç Dostu

Alıntı:
Gülleci uyguladım Cumartesi günü. Ne zaman ürün toplayıp tüketebiliriz? Saygılar
Ben hemen tüketiyorum...

Prof. Dr Atıf Atilla hoca böyle bir sınır koymamış.

Gülleci bulamacını yaptıktan sonra dolu şişeyi çiftcilere koklatmış dukaklarına sürmüş' bu ilaç değil_ yani sizin kullandığınız zehirli ilaçlar_ demiş.

Eski 01-12-2012, 00:45   #164
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Alıntı:
Ben hemen tüketiyorum...

Prof. Dr Atıf Atilla hoca böyle bir sınır koymamış.

Gülleci bulamacını yaptıktan sonra dolu şişeyi çiftcilere koklatmış dukaklarına sürmüş' bu ilaç değil_ yani sizin kullandığınız zehirli ilaçlar_ demiş.
Sayın Halil Önen,
Selamlar.
Güleci Bulamacı konusundaki bilgilerinizi ve uygulama sonuçlarınızı paylaştığınız için teşekkürler.Gülleci Bulamacını bende hazırladım.Bunu 15 meyve ağacı ve sebze yetiştirdiğim100 metrekarelik alanda kulanmak istiyorum.Bir kaç sorum olacak katkı sunarsanız sevinirim.
1-Meyve ağaçlarına ve sebzeye hangi oranda uygulamalıyım
2-Mayıs ayından Ağustos ayı sonuna kadar ,ayda iki defa uygulama bilgisi doğru mu?
3-Bordo Bulamacı kulanmam meyve ağaçlarında yan etki yapar mı?

halilibo50 beğendi.
adavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2012, 01:10   #165
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adavci Mesajı Göster
Sayın Halil Önen,
Selamlar.
Güleci Bulamacı konusundaki bilgilerinizi ve uygulama sonuçlarınızı paylaştığınız için teşekkürler.Gülleci Bulamacını bende hazırladım.Bunu 15 meyve ağacı ve sebze yetiştirdiğim100 metrekarelik alanda kulanmak istiyorum.Bir kaç sorum olacak katkı sunarsanız sevinirim.
1-Meyve ağaçlarına ve sebzeye hangi oranda uygulamalıyım
2-Mayıs ayından Ağustos ayı sonuna kadar ,ayda iki defa uygulama bilgisi doğru mu?
3-Bordo Bulamacı kulanmam meyve ağaçlarında yan etki yapar mı?
Meyve ve sebzelere aynı oranda Gülleci bulamacı kullanabilirsiniz...

Mayıs ve ağustos ayı arası hastalık belirtisi yoksa iki defa kullanılabilir. Ama belirti gözlenmişse 15- 20 günde bir kullanılabilir...

Bordo bulamacı kış aylarında kullanıldığında meyve ağaçlarına yan etkisi olmaz. Yaprakta kullanılırsa bitkiyi yavaşlatır. Sürgüne girmesine engel olur...

NeslihanG. beğendi.
Eski 01-12-2012, 09:27   #166
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Alıntı:
Meyve ve sebzelere aynı oranda Gülleci bulamacı kullanabilirsiniz...

Mayıs ve ağustos ayı arası hastalık belirtisi yoksa iki defa kullanılabilir. Ama belirti gözlenmişse 15- 20 günde bir kullanılabilir...

Bordo bulamacı kış aylarında kullanıldığında meyve ağaçlarına yan etkisi olmaz. Yaprakta kullanılırsa bitkiyi yavaşlatır. Sürgüne girmesine engel olur...
Sayin Halil Önen, Teşekkürler.Gülleci Bulamacı ile ilgili aldığınız olumsuz sonuçlar varsa onlarıda bilmek isteriz.İlk defa kullanacaklar için detaylı bilgiyi verirseniz sevinirim.Mesela meyve ve sebzelere Gülleci Bulamacı dışında başka ilaç kullanmak gerekir mi? Bordo Bulamacının %2 lik ve %1 lik oranları meyve ve asmaya kullanıldıktan sonra,Gülleci Bulamacını ne zaman bitkilere kullanmalıyız.

halilibo50 beğendi.
adavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 11:20   #167
Ağaçsever

selmansahin's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2012
çok güzel bilgiler paylaşılmış. ilaçlama konusunda ve ilaçlar konusunda. herkese teşekkürler.

Halil Önen beğendi.
selmansahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 15:16   #168
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2011
gecen yıl bahcemi hayvan güpresiyle güpreledimm fakat tüm yaz boyu sarmaşıkla dolduu öyle bir sitil saldıkı topragın 2m altında capalama yaptım baş edemedimm ne yapmalıyımm

halil~58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2013, 12:40   #169
Yeni Üye

mimeren's Avatar

Giriş Tarihi: 23-09-2012
Gülleci Bulamacını yapacağım.
Kararlıyım...

Velakin, bu kükürt ne bulunmaz bi malzemedir!

Kim satar bu kükürdü.
Aktarlara mı bakalım? Ziraat Odalarında bile yok. Bi Çatalca ziraat odası kaldı bakmadığım.

Karaköyde bi ithalatçı var, 800 gr 10 TL...
Hele onun karşısında bi firma daha var alt geçitte, evlere şenlik;
Bordo bulamacından başka bulamaç tanımıyor, tarif ediyorum; kükürt, kireç, suyu karıştır, kaynat, süz, püskürt diye... yok.
Ben diyor mühendisim, bu yaşıma geldim (tahminim 60 larında) böyle birşey duymadım...
Bi de kaynatıyorsun öyle mi diye ekliyor. Kükürt diye bir şey kalmaz ki diyor. Diyor da diyor.
Yau diyorum sen ne yapacan, kükürt var mı kükürt....
Var mış; Kilosu 10 TL.

Cumhur Tonba ve mrduran beğendi.
mimeren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 19:26   #170
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2011
gülleci bulamacını plastik bidonlara koydum ama bir hafta sonra balktığımda hepsi donmuş taş gibi olmuş. bidonları kesip içersindeki tortuyu tekrar kaynatmaya bırakınca eridi eski sıvı halini aldı ondan sonra kullandım. bir sakıncası varmı her seferinde galiba tekrar ısıtmak zorunda kalacağım.

zeynelamca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2013, 08:10   #171
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2011
gülleci bulamacını dün bağ ve armut ağaçlarına. attım ama taze uçların hepsini kuruttu acaba yanlış yaptığım bir şey mi var.ben 3 kg sönmemiş kireç ve 3 kg kükürt 10 lt suyla hazırladım ve 100 litre suya 1 litre koyup attım

zeynelamca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 23:18   #172
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeynelamca Mesajı Göster
gülleci bulamacını dün bağ ve armut ağaçlarına. attım ama taze uçların hepsini kuruttu acaba yanlış yaptığım bir şey mi var.ben 3 kg sönmemiş kireç ve 3 kg kükürt 10 lt suyla hazırladım ve 100 litre suya 1 litre koyup attım
Doğrusu 3 kg sönmüş kireç ve 3 kg kükürt 10 lt su olacak, eğer sönmemiş kireç kullanacaksanız 1,5 kg olacak. Kolay gelsin.

halilibo50 beğendi.
zafersu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2014, 09:38   #173
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2009
Değerli Arkadaşlar ben de bu kireç ilavesiyle ilgili bir soru soracağım.
Benim bu karışımı kullanacağım bölge kireçli bir yapıya sahip,toprak tahlilleri %25-30 kireç diyor.Bilindiği üzere kükürt toprağın kirecini düşürmede de kullanılıyor.Buradan hareketle: sadece kükürtü eritip kullansak veya kireç oranını düşürsek ,etkisi zayıflar mı ve ya ne gibi sonuçları olabilir?
Bu konuda değerli bilgi ve yorumlarınıza ihtiyacım var,sevgiler saygılar.

Baykoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2014, 20:43   #174
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2009
Arkadaşlar sorumun yanıtını alamadım ama yeni bir sorum daha olacak;
Gülleci bulamacında kullandığınız kükürt klasik toz (elementel) mi yoksa mikronize kükürt mü? Halil Önen Bey bu konuda bir yorumunuz var mı, çünkü normal toz kükürtün erimesinin güç olduğunu söylüyorlar deneyimlerinize ihtiyacım var.

Baykoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 23:45   #175
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Baykoca Mesajı Göster
Gülleci bulamacında kullandığınız kükürt klasik toz (elementel) mi yoksa mikronize kükürt mü? Halil Önen Bey bu konuda bir yorumunuz var mı, çünkü normal toz kükürtün erimesinin güç olduğunu söylüyorlar deneyimlerinize ihtiyacım var.
Temin edebiliyorsanız mikronize kükürt kullanın. Etkileşimi daha çabuk oluyor.

Baykoca beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 21:52   #176
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2008
Merhabalar efendim,
Uzun zamandır siteyi takip ediyorum
Emeği geçen ve paylaşimda bulunan kıymetli dostlara tesekkürlerimi sunuyorum...
Yakalşık 60 dekarlık elma ve armut bahçemiz bulunmakta...
Elmada kara leke ve iç kurdu,
Armutta ateş yanıklığı ve psillia ile başım dertde...
Maalesef bahçede kimyasal kullanmak zorunda kalıyorumm...
Bir yandan da organik tarıma geçmek istemekteyim..
1-2 senedir sevgili meyvelitepe sayesinde kaolin kili kullanıyorum...
Şimdide sevgili Halil bey sayesinde gülleci bulamacı kullanacağım...
Yukarda belirttiğim hastalıklara karşi nasil bir yol çizmeliyim...
Yardımlarınıza ihtiyacım var.
Kimyasal ilaç kullanmayayım derken bahçeyide zararlılara kaptırmak istemiyorum...
Geçen senelerde B5 A ile ciddi zarar görmüştüm...
Saygılarımla...

enbad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 22:00   #177
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2008
Örneğin elmada iç kurdu için delwin wg+ kaolin yeterli olur mu?
Tecrübelerinize ihtiyacım var...
Hürmetlerimle....

enbad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 00:35   #178
Ağaç Dostu

birgaripyolcu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sayın MeyvalıTepe,
Burada bahsettiğiniz Kaolin+Delfin vg de delfin tarım ilacı mıdır.

birgaripyolcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 09:49   #179
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Kaolin topraktan çıkan bir mineraldir. Tarımda kullanılabilir olması için belli özelliklere sahip olacak şekilde işlenmesi gerekir. Delfin WG ise içinde bir bakteri bulunduran sadece tırtıllara etki eden biyolojik bir ilaçtır.

Kaolin ile ilgili daha detaylı bilgiye bu başlıktan ulaşabilirsiniz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2014, 14:20   #180
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2014
Sayın halil önen

Bursa mustafakemalpaşada kanada melez kavağı bulunan 450 dekarlık
toplam 25000 adet melez kavakta mantar hastalığı ve unlu bit (koşnil) gittikçe yoğunlaşmaktadır bu önerdiğiniz gülleci bulamacını kullanabilirmiyim kavak ağacında böyle bir şekilde uygulama yapıldı mı? Bilgi verirseniz memnun olurum selamlar.

cüneyt onur

cuneyt onur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024