agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-08-2010, 00:21   #31
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Nasıl firmaymış bu artezyen temizlenmeden bırakılırmı.

Temizleme işi, Kuyuyu yani artezyeni açtıracağınız kişiyle yıkama işini baştan konuşup konuşmadığınızı bilmiyorum, konuştuysanız gerçekten ayıp etmiş. Artezyen açtırmalarda en önemli yeri yıkamadır, yıkanmamış artezyenlerden su alamayabilirsiniz.
Onun içindir ki açılan artezyeni çok güzel yıkamak gerekir. Bundan sonra açtıracak olanlar da bu konuya dikkat ederlerse üzülmemiş olurlar.

İnşallah getireceğiniz firma işinin erbabıdır da yüzünüzü güldürürler.

Siz orada suyu görün ne izninizin bittiğine üzüleceksiniz ne de yorgunluluğunuz kalacak.
Haydi kolay gelsin işiniz rast gitsin.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2010, 22:20   #32
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Nasıl firmaymış bu artezyen temizlenmeden bırakılırmı.

Temizleme işi, Kuyuyu yani artezyeni açtıracağınız kişiyle yıkama işini baştan konuşup konuşmadığınızı bilmiyorum, konuştuysanız gerçekten ayıp etmiş. Artezyen açtırmalarda en önemli yeri yıkamadır, yıkanmamış artezyenlerden su alamayabilirsiniz.
Onun içindir ki açılan artezyeni çok güzel yıkamak gerekir. Bundan sonra açtıracak olanlar da bu konuya dikkat ederlerse üzülmemiş olurlar.

İnşallah getireceğiniz firma işinin erbabıdır da yüzünüzü güldürürler.

Siz orada suyu görün ne izninizin bittiğine üzüleceksiniz ne de yorgunluluğunuz kalacak.
Haydi kolay gelsin işiniz rast gitsin.
Sevgili dostum artezyen benim kuyu değil bize çalışan traktörcümüzün.Dün götürdüğümüz kuyu temizleme firması kuyu temizledi.Bu gün kuyuyu devreye soktuk.Çok şükür suyumuz bize yetecek derecede.Dediğiniz rezillikler ve yorgunluğu bir anda unutturdu.İnşallah devamı gelir.Sevgiler saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2010, 08:12   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Sayın Bahtiyar02 öncelikle size çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Ben şu an Antakya'da ikamet etmekteyim . Bahçecilik ve toprak o kadar çok hoşuma gidiyor ki 10 dönüm kadar bir yer almak üzereyim . İnşallah hayırlısı olur.
Sizden sormak istediğim siz de benim gibi memursunuz anladığım kadarıtyla , acaba memur olarak kısıtlı zamanımızı vererek hangi ürünleri yetiştirilmesini öneriyorsunuz. Mesela buralarda zeytin oldukça bol ve uğraşısı az.
Anladığım kadarıyla deşti domates bu iş için uygun ( eğer tarla işi olursa fideler sizden )
Başka fikirleriniz olursa paylaşırsanız sevinirim .

Bu vesile ile herkesin Ramazan Bayramını kutlarım...

nrş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2010, 08:22   #34
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nrş Mesajı Göster
Sayın Bahtiyar02 öncelikle size çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Ben şu an Antakya'da ikamet etmekteyim . Bahçecilik ve toprak o kadar çok hoşuma gidiyor ki 10 dönüm kadar bir yer almak üzereyim . İnşallah hayırlısı olur.
Sizden sormak istediğim siz de benim gibi memursunuz anladığım kadarıtyla , acaba memur olarak kısıtlı zamanımızı vererek hangi ürünleri yetiştirilmesini öneriyorsunuz. Mesela buralarda zeytin oldukça bol ve uğraşısı az.
Anladığım kadarıyla deşti domates bu iş için uygun ( eğer tarla işi olursa fideler sizden )
Başka fikirleriniz olursa paylaşırsanız sevinirim .

Bu vesile ile herkesin Ramazan Bayramını kutlarım...
Sevgili nrş;
Çok teşekkür ederim.
Bu tarlayı aldığımda ticari boyut hiç aklıma gelmeden tamamen hobi amaçlı emekli oduğumda zamanımı geçirebileceğim bir yer tasarlamıştım.Agaclar.net' ve sitedeki dostlar sayesinde yetiştirmek istediğim bitkilerin türünü,uygulayacağım yöntem ve araçlar hepsini burada öğrendim ve uygulamaya çalışıyorum.Başta en büyük destekleyicilerim hiç bir zaman deneyim, tecrubelerini benden esirgemeyen Hocalarım(Annem ve ablam)Ailem ve dostlarım sayesinde karma bir meyve bahçesi,ev ihtiyacımızı karşılayacak türde sebze ve meyve türleri.Tabi bu arada ülkemize ait yok olmaya başlamış bazı sebze ve meyveleri tekrar üretmek ve dostlarla paylaşmak(Örnek: Siyah yerli karpuz ve deşti domates) Ayrıca tropikal veya yarı tropikal meyveler deneme mahiyetinde yetiştirmeye çalışıyorum. Tarlada hiç bir organik veya zehirli ilaç uygulamıyoruz.Tamamen doğal.Sadece yanmış hayvan gübresi kullanıyoruz.
Kamuda çalışan birisi olarak Ben ve tüm ailem hafta sonlarında ancak tarlaya zaman ayıra biliyorum.Tüm çalışmalarımızı bu iki güne sığdırmaya çalışıyorum.
Şayet tarlayı aldığınızda yetiştirdiğimiz ürünlerden severek sizle paylaşmayı isterim. Şimdiden hayırlı olması dileğiyle,
Saygılar

Eski 13-09-2010, 18:46   #35
Ağaç Dostu

Sayın Bahtiyar Bey cevabınız için teşekkürler. Evet benim de düşüncem yaklaşık sizinle aynı. Benim en çok korktuğum işim dolayısıyla vakit ayırmada yaşayabileceğim zorluk. Ama bunun da elbet üstesinden gelebiliriz . Tropik ve subtropik meyveler benim de ilgili çekiyor. Özellikle tadı çok övülen feijoa (kaymak ağacı ) tabi ben tadını daha bilmiyorum ama denildiği gibi güzelse bunu düşünebilirim.
Bir yerden bulup tadına bakacağım ne de olsa kendi yemiyeceğim birşeyi yetiştirmek mantıklı değil

Eski 13-09-2010, 20:35   #36
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Alıntı:
Sayın Bahtiyar Bey cevabınız için teşekkürler. Evet benim de düşüncem yaklaşık sizinle aynı. Benim en çok korktuğum işim dolayısıyla vakit ayırmada yaşayabileceğim zorluk. Ama bunun da elbet üstesinden gelebiliriz . Tropik ve subtropik meyveler benim de ilgili çekiyor. Özellikle tadı çok övülen feijoa (kaymak ağacı ) tabi ben tadını daha bilmiyorum ama denildiği gibi güzelse bunu düşünebilirim.
Bir yerden bulup tadına bakacağım ne de olsa kendi yemiyeceğim birşeyi yetiştirmek mantıklı değil
Sevgili dostum kaymak ağacı meyvesini bir dostum göndermiş ve tadına bakmıştım.Gerçektende güzel bir meyve.Bu ağaçtan iki fidan 3 yıl önce Sevgili hocam Yusuf USTAOĞLU'dan almıştım.40-50cm civarındaydı.Geçen yıl tarlamdaki bahçeme diktim. Fidanların boyları 1,5- 2 metre çiçek açtılar ancak meyve tam olgunlaşmadan döküldü.Umarım önümüzdeki yıl meyvelerini yemek nasip olur. Benim yapmaya çalıştığım zoru başarmak.Kolayı zaten herkes yapabilir. Sizlerinde başarılı olacağınıza ben canı gönülden inanıyorum.
Saygılar

Eklenen Resimler

Ayazkızı ve mrduran beğendi.
Eski 24-09-2010, 18:33   #37
Ağaç Dostu

Bahtiyar Bey nasılsınız? Bahçe işleri nasıl gidiyor. Ben daha bahçeye el atamadım. Kepçe ile düzetmek gerekiyor. Bir miktar eğimli. İlk yazınızda farketmemişim israil bademi dikili demişsiniz bunlar kabuğu ince elde kırlabilenlerden mi? Acaba Feijoa gibi şu an için bilinmeyen bir şey yerine badem mi düşünsem ?

Eski 24-09-2010, 22:39   #38
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Alıntı:
Bahtiyar Bey nasılsınız? Bahçe işleri nasıl gidiyor. Ben daha bahçeye el atamadım. Kepçe ile düzetmek gerekiyor. Bir miktar eğimli. İlk yazınızda farketmemişim israil bademi dikili demişsiniz bunlar kabuğu ince elde kırlabilenlerden mi? Acaba Feijoa gibi şu an için bilinmeyen bir şey yerine badem mi düşünsem ?
Sevgili dostum çok teşekkür ederim.Haftasonlarını iple çekiyorumİnanın tarlada iken başka dünyalara giriyorum.Tarlada bulunan tümseği dozer ile 4 saat çalışma sonucu biraz adam ettik.Bitkiler konusunda aç gözlü,gözü doymaz birisiyim.Her türlü bitkiyi yetiştirmeye çalışıyorum.İsrail bademlerini Adıyaman Tarım il Müdürlüğünden almıştım.Bana söylenen ince kabuklu olduğu.Bu yıl 10-15 adet tutmuşlardı.Taze olarak tükketmiştik.İnanın çok tatlı ve pütürsüz bir yapısı vardı.Kaymak ağacından 2 kök var inşallah bu önümüzdeki yıl meyvesini yemek nasip olur.Size önerim her bitkiden 2 kök dikin.Hem dölleme açısından,hemde biri zayi olursa diğeriyle yetinmek gibi.
Saygılar

Eski 15-10-2010, 21:58   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Bahtiyar bey;

Allah gönendirsin diye bir sözümüz vardır buralarda. Bilmem sizin oralarda da bilinirmi.
Şu anda diyecek daha güzel bir şey bulamıyorum.

Bende aşağı yukarı sizin gibi bir botanik bahçesi oluşturmak çabasındayım. Ancak belli bir kısımda bu amacıma yönelik hareketim olacak. yaklaşık olarak 2 dekarlık bir alanda . Geriye kalan 5 dekarda ceviz ve asma düşünüyorum. Tabi bu pazartesi toprak analizini yaptırdıktan sonra tamamen netleşecek hadise.

Allahım selamet versin. Yardımcınız olsun.

Not: Samimiyetinize ve anadolu insanının yüce gönüllü olmasına sığınarak; siyah karpuz tohumundan edinme şansım nedir? Gelecek sene için ebter olmayan tohumlardan toplama gayretindeyim. Şu anda bana ne tohumu gönderilse alıyorum.
Bahçecilik konusunda bugüne kadar toprak sahibi olmadığım için hiç bir birikimim olmadı. Bu seneden itibaren inşallah bir şeyler başarma azmindeyim bende..

tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2010, 09:29   #40
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Sevgili tugrulbaba;
Öncelikle tüm dileklerinizin gerçekleşmesini dilerim.Yerli karpuz tohumlarına gelince henüz bir ayarlama yapmadığımdan paylaşımda bulunamıyorum.Düzenlemelerim bittikten sonra sitede tohum paylaşımı yapacağım.
Saygılar

Eski 26-11-2010, 13:20   #41
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-06-2010
elektrik için öneri... guneş enerjisindne elektrik uretimi artık yasak degil bu konuda çalısmalar yapan arkadaslarım var. ayrıca bir kaç dönumluk kucuk bahçeleri olan dostlar el traktörleriyle tarla surme işini ucuza getirebilirler.

bahtiyar02 beğendi.
fikirci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2010, 20:53   #42
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

sevgili dostum el traktörü benim 13 dönümlük yer yer engebeli arazi için uygun değil.Güneş enerjisi fikri gözardı edilmeyecek önemli bir konu.
Saygılar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024