agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-05-2010, 16:32   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Uzak bahçelerin yakın işbirliği Manifestosu

Bir manifesto (bildiri) hazırlamak gerek...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2010, 16:32   #2
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Önce elde bir metin olmalı ki, üzerinde çalışılabilsin. Acemi Çaylak'ın derlediği yazışmalardan hareketle hazırlandı.
Metin için, angaryaları(!) yapmada en büyük yardımcılarımdan olan Sabah'a rica ettim Aşağıda metin için Sabah'a teşekkür ederim...
Eklemeleri, çıkarmaları yapabiliriz.
malina

ÖNERİLERE GÖRE GÜNCELLENMEKTEDİR.
__________________________________________________ ______________________________________
Manifesto taslak çalışması

Yemek istemediğini başkasına da yedirme!

"UZAK BAHÇELERİN YAKIN İŞBİRLİĞİ"

AMAÇ
Uzak bahçelerin yakın işbirliği projesinin (***) amacı doğal yetiştiriciliği teşvik etmek, küçük bahçelerin üretimini desteklemek ve doğal ürün talep eden tüketicilerle üreticilerin aracısız buluşmasını sağlamaktır.

*** insiyatifi,
  • Ülkemizin dört bir yanında sürdürülebilir doğal tarım yöntemleriyle üretim yapan irili ufaklı çiftliklerin ürünlerini, bu ürünlere ihtiyaç duyan ailelerle aracısız ve yerel olarak buluşturmayı,
  • Tarımsal gıda ürünlerindeki karbon ayak izlerinin azaltılmasını,
  • Toplumun, nereden geldiği, nasıl ve kimler tarafından üretildiğini bildiği ürünlere ulaşabilmesini,
  • Yaratılan talep ile doğal olmayan her şeyden uzak, sürdürülebilir tarımın üreticilerce benimsenerek yaygınlaşmasına ön ayak olmayı,
  • Piyasa koşullarının zorladığı raf ömrü uzun ürün çeşitler yerine, lezzetli ve taze gerçek yiyeceklerin topluma hatırlatılmasını,
  • Yerel çeşitlerin tanıtılarak biyolojik çeşitliliğin desteklenmesini, yerel tohumların yaşatılıp muhafaza edilmesini teşvik etmeyi,
  • Doğal tarım yöntemlerinin geliştirilerek yaygınlaştırılmasını
amaçlar.

YAPI
Proje gönüllü birlikteliğe dayanır. Uzak bahçelerin yakın işbirliği projesine üretici ve tüketici olarak katılanlar “Ortak" olarak adlandırılır. Üretici olan bir ortak aynı zamanda tüketici ortak da olabilir.

Gönüllü olarak çalışacak olan yönetim grubu üyeliği için tarafsızlık ve süreklilik için uygun koşullar belirlenir. Yönetim grubu üyeliğinin sınırlı süreli olması ve farklı kesimleri temsil etmesi sağlanır.

İŞBİRLİĞİ İÇİN HEDEFLER

- Doğal üretimin desteklenmesi: Doğal üretim yapan üreticinin ürünlerinin tüketiciyle buluşmasını sağlamak.

- Bilgi paylaşımı: İşbirliğine katılan üretici ve tüketicinin bilgi paylaşması, ortak yürütülen araştırma ve eğitim ile gelişmesi hedeflenir.

- Tohum ambarı kuruluşu: Sağlılıklı, yararlı ve temiz tohum, fide ve fidan üretimi ve korunması için çalışılır. Bu amaçla üretici bahçeler, ellerindeki tohumları tasnif edip, gerekiyorsa bir katalog haline de getirip kendi tohum ambarını oluşturur. İşbirliğine ilişkin tohum bankası kuruluşu için hazırlık yapılır.

- Yeni ürün desteği: Yeni bir tür yetiştiren üye desteklenir ve bilgi paylaşımı sağlanır.

İŞBİRLİĞİ TARAFINDAN HAZIRLANAN KILAVUZLAR

I. Üretici kataloğu: Projeye katılan her bir bahçe tüm üyelerin erişimine açık olan Üretici Kataloğuna kaydedilir. Kataloğun güncel kalması sağlanır.

Katalogda yer almak isteyen üreticinin sağlamak zorunda olduğu bilgiler:
- Bahçe adı,
- yeri,
- ekili/ekilebilir alan miktarı,
- bu sezon alınabilir takribi ürün çeşitleri ve miktarları,
- bahçenin özellikleri,
- kaç aileye ne kadar süreyle düzenli ürün sağlanabileceği,
- Bahçe ile ilgili uygulanan tarım yöntemleri, gübre, ilaç vb. ne kullanıldığı,
- kimyasal veya zehirli ilaç kullanıldıysa son kullanış tarihi.

II. Kullanılabilir İlaç ve Gübre Kılavuzu: Kullanımı uygun görülen gübre ve ilaçları içerir. Üreticiler bu listenin içinde kalmayı garanti eder. Listede uygun görülen değişiklik ve ilaveler yapılabilir.

III. Uygulama Kılavuzu: Toprak, gübre, tohum, işleme yöntemleri, zararlı mücadelesi vb. bakımlardan belirlenen asgari kuralları içerir.

IV. Denetim Kılavuzu: Ürünlerin denetlenebilmesi için hazırlanacak kontrol listelerini içerir.

ÜRETİCİ ORTAKLAR İÇİN UYULMASI İSTENEN KURALLAR

- Şeffaflık: İşbirliğine katılan bahçelerde yapılan her işlem, yapılış biçimi, kullanılan ilaç ve gübre açıkça duyurulacaktır.

- İzlenebilirlik: Üretici, bahçedeki uygulamaların izlenebilir olmasını ve tüketicilerle asgari iletişimi sağlar. Uygulamaların detaylı-resimli anlatıldığı ortamları kullanır.

- Rehberlere uyum: Tohum ve işleme yöntemleri için hazırlanan rehbelerlere uyar.

- Üretim sözü: Tüketicilere ürünün zamanında ve söz verilen miktar veya adetlerde ulaştırılmasına özen gösterir. Ortakların üretmediği ürün satışı, tanıtımı söz konusu değildir.

__________________________________________________ _______________________________________

Sizin düşündüğünüz nasıl birşeydi bilmiyorum. Benim yazılanlara dayanarak hazırladığım örnek yukarıda. Kılavuzlar liste önerilerinden çıktı.

Açıkcası sizin gösterdiğiniz mesaj üzerinden hızlı düzenleme yaptım.

Eklemeleri, tartışmaları kolayca yapabilmek için adlandırma, koyultma yaptım.

Maddelerin geliştirilmeleri, iş yapış biçimi ve yordamların belirlenmesi ayrı konular.

Düzenleme yaparken bir yandan da benzeri çalışma yapan organizasyonların metinlerini merak ettim ama zamansızlıktan bakamadım. Tarım bakanlığının organik üretim kontrollerine de bakmak gerekir mi bilmiyorum. İşin çapı ve sınırları tartışmak gerek.

İyi günler

Düzenleyen sabah : 10-05-2010 saat 09:42
sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2010, 20:05   #3
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
sn malina

Nasıl bir manifesto olacagı konusunda sizin düşüncelerinizi ögrenebilirmiyim?

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2010, 22:54   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayhan Dukel Mesajı Göster
Nasıl bir manifesto olacagı konusunda sizin düşüncelerinizi ögrenebilir miyim?
Birkaç yazıyı kopyaladım daha da var, gözden geçirmek gerek. Bunları bir manifosto olarak düzenleyelim ki, bundan sonra katılacak arkadaşlar, kurallar kendilerine uygun mu değil mi anlayabilsinler. Katılmış olanlar da hangi konularda dikkatli olmaları gerektiğini bir kez daha gözden geçirebilsinler...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
bu bahçelerin şeffaf olması, izlenebilir olması gerekiyor. Hiç bir denetim mekanizması kötü niyeti engelleyemez. Ne yapıldığı ve nasıl yapıldığı gözler önünde olmalı. Bu, bir sürecin izlenmesi şeklinde olmalı.

Böyle bir oluşumda tabii ki, toprak, gübre, tohum, işleme yöntemleri, zararlı mücadelesi vb. bakımlardan asgari kurallar olmalı. Tüm bahçeler uygulamalarını tam bir şeffaflıkla açmalılar. Söz gelimi, temmuzda hazır olan domatesi, bundan yiyecek olanlar, ta tohumuna, fidesine kadar zaten ve zamanında izlemiş olmalılar.

Bizim bahçeden ürün isteyenler hiç bir şekilde, "sen bunda ne gübre, ne ilaç kullandın" diye sorma gereği dahi duymuyorlar, çünkü biliyorlar.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Şeffaflık ve takip edilebilirlik çok ama çok önemli.

Ben en azından yıl içinde ürünlere hangi zirai ilaçların hangi mikrobiyal ilaçların hangi oranda ne zaman atıldığını bilmek istiyorum.

Yine kimyasal gübre-mikrobiyal gübre atılıp atılmadığını atıldı ise ne oranda ne zaman atıldığını bilmek istiyorum.

Bal üretiminde varroa için ne önlemler alınıyor bal nerde sağılıyor nasıl sağılıyor?

Tereyağ nerde nasıl yapılıyor? Hayvanlar hangi yemle besleniyor?

"Bana güven gerisini merak etme" ya da "o satıcıya güvenebilirsin, bana güven" anlayışına katılmıyorum.

En azından ilaç ve gübre konusunda yukarda da belirttiğim gibi bir şeffaflık ve bir haber alınabilirlik, karşılıklı iletişim, asgari iç denetim kuralları şart.

O kişi bahçesine bakır da atabilir ama bundan haberimiz olmalı.

B5A-Süper biofer-EMA-bionem vs.vs. de kullanabilir ama haberimiz olmalı.
Alıntı:
Tabii ki üreticiler açısından ilk kural kimyasal gübre ve zehirli ilaç kullanımının"HİÇ" olmayacak olmasıdır. Bunun dışında kullanılabilir gübre ve ilaçlar, nelerin ne zaman kullanılabileceği vb. konularında bir liste olmalı ve tüm üreticiler bu listenin içinde kalmayı garanti ediyor olmalı. Listede elbette değişiklik ve ilaveler olabilir. Fakat bunlar, kullanmadan önce tartışılmalı, grup tarafından kabul görüyor ise kullanılmalı.
Alıntı:
Bu bahçelerle tüm talebi karşılamak gibi bir iddiamız olamaz. Olsa olsa, neyimiz varsa, ayrıcalıklı ortaklarımızla paylaşacağız. Esas amaç ticaret değildir. Etraftan ürün toplayıp bir marka altında satmaya da çalışmayacağız. Bunu hiç yapmayacağız.

Esas hedef, ürünlerin yerel tüketiciye ulaşmasıdır. Bu sebeple minimum lojistik hedeflenmeli, ana kurgu buna göre yapılmalıdır.

Tabii ki, tüm bahçeler aynı şeffaflığa sahip olmalıdır. Bunu nasıl yapacağımızı zaman ilerledikçe konuşuruz.

Böyle bir oluşum içinde olmak isteyen bahçeler, şimdiden kimyasal yok, zehir yok prensibini hayata geçirmeliler.

Bahçelerin küçük olması gerekir diye bir şart da yok.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 16:25   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sevgili Malina ve katılımcı diğer arkadaşlar,

Doğa İçin Çal Projesi' nde duyurulması bence de çok güzel olur. Bu konuda üzerime düşeni yapmaya hazırım. Daha önce yazılanları toparlayarak bir manifesto hazırlamaya ben gönüllüyüm. İlk taslağı hazırlarım, daha sonra diğer arkadaşlar kendileri eklemek istdiklerini ekleyebilirler. Yazılacakların çoğu önceki sayfalarda yazıldı zaten. Önemli olan bunları toparlamak.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 20:18   #6
Ağaç Dostu

Aşağıda bu konu açıldığından beri ısrarla üzerinde durulan ve öne çıkan başlıkları üyelerin kendi yazdığı şekliyle toparladım. Bana ait olan son paragrafı yeni ekledim. Bütün üyeler bunların dışında eklenebilecek bir şey varsa en alta eklerse çok iyi olur. Bu eklemelerden sonra bir iki gün içerisinde tekrarları ayıklayıp, imla olarak düzeltip, maddeler halinde ilk taslak olarak yayımlayabiliriz ki kaleme alma işini ben yapabilirim. Bu metne ilk taslak diyorum. Çünkü oluşumun kendisi gibi kuralları da zaman içerisinde gelişip genişleyecektir.

Kısaca "Uzak bahçelerin yakın işbirliği" üreticinin yanında tüketiciye de öğretmeli ya da öğreten bir iş organizasyonla paralel çalışmalı. (Kiraz)

Uzak bahçelerin ortaklarının güzel bir profilini çizmiş sn.Kiraz. "Ortakları" diyorum, müşterisi değil. (Meyvelitepe)

Üretici açısından anahtar tanımlardan biri de bu. Bu sebeple toptan zeytin isteyenlere hiç bir şey vermedim. Nasıl ki, tüketici yediğinin nereden geldiğini, kimin yetiştirdiğini, nasıl yetiştirildiğini bilmek istiyor, böyle üreticiler de ürünü kimlerin yediğini bilmek istiyor. (Meyvelitepe)

Bir yerlere varıyoruz yavaş yavaş. Demek ki bu bahçelerin şeffaf olması, izlenebilir olması gerekiyor. Hiç bir denetim mekanizması kötü niyeti engelleyemez. Ne yapıldığı ve nasıl yapıldığı gözler önünde olmalı. Bu, bir sürecin izlenmesi şeklinde olmalı.

Böyle bir oluşumda tabii ki, toprak, gübre, tohum, işleme yöntemleri, zararlı mücadelesi vb. bakımlardan asgari kurallar olmalı. Tüm bahçeler uygulamalarını tam bir şeffaflıkla açmalılar. Söz gelimi, temmuzda hazır olan domatesi, bundan yiyecek olanlar, ta tohumuna, fidesine kadar zaten ve zamanında izlemiş olmalılar. (Meyvelitepe)

En azından ilaç ve gübre konusunda yukarda da belirttiğim gibi bir şeffaflık ve bir haber alınabilirlik, karşılıklı iletişim, asgari iç denetim kuralları şart.

O kişi bahçesine bakır da atabilir ama bundan haberimiz olmalı.

B5A-Süper biofer-EMA-bionem vs.vs. de kullanabilir ama haberimiz olmalı. (Denizakvaryumu)

Tabii ki üreticiler açısından ilk kural kimyasal gübre ve zehirli ilaç kullanımının"HİÇ" olmayacak olmasıdır. Bunun dışında kullanılabilir gübre ve ilaçlar, nelerin ne zaman kullanılabileceği vb. konularında bir liste olmalı ve tüm üreticiler bu listenin içinde kalmayı garanti ediyor olmalı. Listede elbette değişiklik ve ilaveler olabilir. Fakat bunlar, kullanmadan önce tartışılmalı, grup tarafından kabul görüyor ise kullanılmalı. (Meyvelitepe)

Esas amaç ticaret değildir. Etraftan ürün toplayıp bir marka altında satmaya da çalışmayacağız. Bunu hiç yapmayacağız. ... tüm bahçeler aynı şeffaflığa sahip olmalıdır. (Meyvelitepe)

Sn.Meyvelitepe 7 nolu mesajında " Zehirsiz, organik yetiştiricilik yapan küçük bahçeler üretimini ve işlediği ürünü ortak bir marka altında piyasaya çıkaramaz mı? derken,
58 nolu mesajında "Esas amaç ticaret değildir. Etraftan ürün toplayıp bir marka altında satmaya da çalışmayacağız. Bunu hiç yapmayacağız. dedi. (Habibe)

Bu oluşumda üretilen ürünlerin marketlerle, toptancılarla bir alakası olamaz. Burada bir üreten bir de alıp kendisi ve ailesiyle tükeken var. Bu demek değil ki, bir üretici malını toptancıya satamaz. İsterse satar elbet. Ancak bunun sistem ile bir alakası kalmaz. (Meyvelitepe)

Bahçe büyüklüğünde m2 sınırlaması olmadan mı?. Evet.
Her bahçenin m2 si oranında kullanımına açık Havuz veya kredi olacak mı?.
Kooperatif gibi bir kurum kimliği kazanılırsa, muhtelif iç ve dış destekler alınma ihtimali de var tabii.
11-Bunların yanında ayrıca üyelerinin kullanımına yönelik ortak bir yer oluşturulup hayvancılık da yapılabilir mi?. (keçi koyun tavuk vs)
Olursa hoş olur. (Meyvelitepe’nin Habibe’nin sorularına cevabı)

Unutulmaması gereken bir diğer husus, burada uretici konumunda olanlar, aslında tüketici konumundada, urettiklerimin bunu talep eden doğru kisilere gideceğinin yanında, bende olmayan ürünleri dogru yerden, doğru kisiden alacağımın heyecanını tasiyor. (Ayhan Dükel)

"Sana yapılmasını istemediğin şeyi başkasına da yapma/ Senin yemek istemediğini başkasına da yedirme" otomatik olarak devreye girecek ve samimi olmayan üreticiyi bir derece engelleyecek. (Kiraz)

-Üretim zehirsiz, kimyasallar olmadan olacak(bu durumda bunu deklere edenler ve ürünleri belirlenecek.

-Üretici aynı zamanda tüketici konumunda (esas amaç ticaret degil )

-Üretim şeffaf olacak( herbir katılımcı bahçe için uygulamalarını detaylı-resimli anlatabilecegi uygun ortam )

-Sistemin denetlenebilmesi için herkesimden oluşacak bir yönetim grubu olsa iyi olurmu ?(üyeleri zamana baglı, degişken gönüllüler olabilir)

-Ürünlerin denetlenebilmesi (her nekadar güven esasına dayansa da yönetim kadrosunun belirleyecegi kontroller ve denetlemeler ) (Ayhan Dükel)

Bu iş birliğinin bir boyutu da tohum, fide, fidan konusu tabii ki. Bahçeler, ellerindeki evladiyelik tohumları tasnif edip, gerekiyorsa bir katalog haline de getirip kendi tohum ambarını oluşturmalı. (Meyvelitepe)

Satış yapan üyeler ve ya tüketiciler, (hepimiz tüketiciyiz ya) Açıken alenen bir birimizi denetleyeceğiz doğrunun yanın da olacağız. (Lilium)

Her ürün, kendi doğal mevsiminde üretilecek.. (Habibe)

Bizim ürünler asla marketlerde görülmez. Hele hele Tansaş'ın Migros'un semtine bile uğramaz. İhraç edilmesi de pek söz konusu değildir. Kendi adıma, benim "hedef kitlem", santini domates için 50 km araba kullanıp gelip bahçeden kendi toplayıp tartacak kişiler, hem de fiyatını bile sormadan. (Meyvelitepe)

Çünkü bir yandan iyi üreticiler ürettiklerini satamıyorlardı (Lilium benzeri). Diğer yanda bunlardan daha az kaliteli ürünlere daha yüksek bedel ödeyen bir tüketici topluluğu vardı ancak istedikleri ürünü bulamıyorlardı. Amaç burada bu ikisini bilinçli bir şekilde buluşturmak. İlk başlarda amatör şekilde başlayan dağıtım işi belki zamanla daha profesyonel bir hal alabilir. Bunu zaman ve katılımcıların iradesi belirleyecek.
Meyvelitepe'nin defalarca söylediği gibi Migros'a, Carrefoursa'ya mal satma derdimiz yok. Onlar bize gelince de mal vermeyeceğiz. (Acemi_caylak)

Muhakkak ki bir web sitesi hazırlamalı, burada her bir bahçeyi teker teker tanıtmalıyız. Bunun sürekliliğini sağlamayız. Bahçevanlarımız bir sonraki sezona kadar, bahçelerinde ne yaptıklarını tüm şeffaflığı ile haftalık, en fazla onbeş günlük periyodlarla resmli olarak anlatmalılar (bir bakıma her bahçe için bizim bloga benzer birer yayın olmalı). Bu bence çok önemli. Bu organizasyonun en güçlü tarafı şeffaflık ve izlenebilirlik olmalı. (Meyvelitepe)

Organizasyonu resmileştirme kararı vermeliyiz. Söz gelimi bir kooperatif kurmalı mıyız? Kurarsak pek çok yararı olur. Bahçeden yapılan satışlar kooperatif adına faturalanabilir, teşvikler alınabilir, vs. Ancak böyle bir modelde tarım kooperatifi kurulabilir mi bilmiyorum.Araştırmak gerekecek. (Meyvelitepe)

Ayrıca bu başlıkta hiç tartışılmayan, tüketicilere ürünün zamanında ve söz verilen miktar veya adetlerde ulaştırılması da oldukça önemli. (Acemi_caylak)

Çünkü tamamen gönüllü birlikteliğe dayanan bir oluşum olacak. (Acemi_caylak)

Katılmak isteyenler;

Bahçe adı,
yeri,
ekili/ekilebilir alan miktarı,
bu sezon alınabilir takribi ürün çeşitleri ve miktarları,
bahçenin özellikleri,
kaç aileye ne kadar süreyle düzenli ürün sağlanabileceği,
Bahçe ile ilgili uygulanan tarım yöntemleri, gübre, ilaç vb. ne kullanıldığı,
kimyasal veya zehirli ilaç kullanıldıysa en son ne zaman
(Meyvelitepe)

kurdugumuz bu birliktelik sizin urettiginiz hic bir urune ipotek koymuyor dogal yapmak sartiyla herne sekilde bunlari pazarliyorsaniz devam edebilir, bir miktariylada katilabilirsiniz. (Ayhan Dükel)

Üyeler birbiriyle evladiyelik tohumlarını paylaşmalı ve gerekirse bu tohumlardan örnekleri saklayacak bir tohum bankası oluşumuna öncülük etmeli. Birlik önüne böyle bir tohum bankası oluşturmayı hedef olarak koymalı.

Talebe göre yeni ürün isteği geldiğinde oluşum kendi içerisinden gönüllü olarak bu ürünü üretmek isteyen üyesine destek olmalı, elindeki bilgileri ve eğer varsa olanakları üyeyi teşvik edecek şekilde kullanmalı.
Yeni bir tür yetiştiren üye özelikle manevi olarak desteklenmeli. Bütün üyeler bu üyeyle bilgi paylaşımına girmeli.
Kimyasal ilaç ve gübre kullanmaktan vazgeçerek bu oluşuma katılan her yeni üyeye bütün üyeler azami desteği vermelidir. (Acemi_caylak)

Eski 03-05-2010, 21:16   #7
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Sn acemi caylak

-Güzel bir çalışma yapmışsınız, teşekkürler

-Bir iki konu üzerinde diger arkadaşların da görüşleri alınabilir, birbiriyle çelişen pek bir
şey yok, genel hatlarıyla manifesto hazır, ilave etmek isteyen arkadaşları bekleyelim.

Eski 04-05-2010, 14:38   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Konu ve olaylar güzel gidiyor.

Katılımcı arkadaşlar kendi bahçelerini tanıtmaya başladılar.

Ancak "uzak bahçelerin yakın işbirliği" nde işbirliği konusuna sanırım yeterince değinilmedi.

Buradaki "işbirliğinden" amaç nedir?

Örneğin üyelerin satıştan elde ettikleri paranın belli bir yüzdesi bu oluşuma aktarılacak mı?Aktarılırsa nasıl kullanılacak?

Deneyim-tecrübe-tohum vs.desteğinin zaten üyeler arasında olacağı kesin ama bir de işin mali yönü var.

Yine üyeler arasındaki otokontrol-denetim nasıl olacak? Manifestoya-kurallara uymayan birlikten nasıl çıkarılacak?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2010, 14:48   #9
Ağaç Dostu

Sn. Denizakvaryumu,

Bence 5 nolu mesajdaki listenin en altına sizde düşüncelerinizi eklerseniz daha iyi olur. Çünkü dağınık olursa toparlamak zor oluyor.

Eski 04-05-2010, 15:07   #10
Ağaç Dostu

Sn.Acemi caylak,

biz oluşum dışında olduğumuz için sadece fikir bazında yorum-öneri sunuyoruz.

Bence manifestoyu oluşturacak arkadaşlar; oluşuma-birliğe katılacak-katılmış olan kişiler olmalı.

Örneğin biz sıfır kimyasal isteyen ve manifestonun böyle hazırlanmasını isteriz ama oluşum içinde olan arkadaşlar hiç olmazsa senede bir kere göz taşının atılmasına olumlu bakabilir.

Eski 04-05-2010, 17:29   #11
Ağaç Dostu

Sevgili Malina,

Gerçekten harika olmuş. Sizi ve Sabah'ı kutluyorum.

Eski 04-05-2010, 18:04   #12
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Sn sabah

Tasekkurler

- kimyasal veya zehirli ilaç kullanıldıysa son kullanış tarihi.

bu madde dogal uretime gecmeden onceki son kullanilan kimyasal tarihiydi, bunu vurgulamamiz lazim, yoksa UBYI icinde kimyasal kullanimina musade edilemez.Yeni katilacak arkadaslar yanlis anlayabilir

ellerinize saglik

Eski 05-05-2010, 14:43   #13
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
İŞBİRLİĞİ TARAFINDAN HAZIRLANAN KILAVUZLAR

I. Üretici kataloğu: Projeye katılan her bir bahçe tüm üyelerin erişimine açık olan Üretici Kataloğuna kaydedilir. Kataloğun güncel kalması sağlanır.

II. Kullanılabilir İlaç ve Gübre Kılavuzu: Kullanımı uygun görülen gübre ve ilaçları içerir. Üreticiler bu listenin içinde kalmayı garanti eder. Listede uygun görülen değişiklik ve ilaveler yapılabilir.

III. Uygulama Kılavuzu: Toprak, gübre, tohum, işleme yöntemleri, zararlı mücadelesi vb. bakımlardan belirlenen asgari kuralları içerir.

IV. Denetim Kılavuzu: Ürünlerin denetlenebilmesi için hazırlanacak kontrol listelerini içerir.
Yazılanlardan 4 rehber/kılavuz hazırlanmalı gibi anlamıştım.

Bunları sırayla kontrol edelim ve hazırlanması gerekli olan ve bizim tarafımızdan derlenmesi mümkün olanları belirleyelim. Eğer hazırlanamayacak liste/kılavuz varsa adını çıkaralım.

1. Üretici kataloğu : Üreticiler/bahçe sahipleri forumda bahçe tanıtımlarına başlayarak bu kılavuzu oluşturmaya başlamış oldular.

2. Kullanılabilir İlaç ve Gübre Kılavuzu : Bu rehber için organik tarımla ilgili kaynaklarda referanslar gördünüz mü?

Eğer genel kabul gören bir liste ya da tanım varsa doğrudan onun adını da verebiliriz.

3 ve 4'e sonra geçelim.

Eski 05-05-2010, 15:24   #14
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Organik üretim deniyor..
Organik üretim ile Organik tarım arasında ki fark nedir?.
Genel olarak ikiside aynı anlamda gibi algılanıyor.
Eğer aynıysa; Organik üretimi onaylayan bir sertifa yoksa ve biz sertifikaya bağlı değil isek...bunu nasıl izah edeceğiz.

İki üretim biçimi şartları farklıysa, kelime aldatmacası gibi olmaz mı?.
Bu üretim biçiminin adı ne ?.
Doğal tarım mı?.
Organik tarım mı?. (!)
Organik üretim mi?.
kafam karıştı

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 15:44   #15
Ağaç Dostu

Organik tarım için istenen şartlar-belgeler-para ...tüm bunlar daha önce konuşulmuştu.

Bu birliğin üyelerinin üreteceği ürünler

Doğal üretim - doğal ürünler

sınıfına girmekte.

Kısaca;

Üretimde zehirli ilaçlar yok-kimyasal gübre yok...

Bu üretim şeklinin denetimi birlik üyeleri tarafından yapılacak...

Güven ve şeffaflık ana unsurlardan.

Eski 05-05-2010, 16:00   #16
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Sn.Denizakvaryumu, bu dediklerinizi ben de biliyorum okudum. Takip ediyorum bu konuyu.
Lakin, yukarıda ki manifesto yazısında sizin dediğiniz gibi doğal üretim değil, "organik üretim" dendiği için kafam karıştı.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 16:16   #17
Ağaç Dostu

Haklısınız

Organik üretimin şartları ağır...

Bu nedenle manifestoda organik kelimelerinin çıkarılarak doğal kelimesinin kullanılması gerekir.

Aksi durumda bu birlik zaten kurulmadan dağılır

Eski 05-05-2010, 16:31   #18
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Alışkanlıkla organik yazmışım. Konuya da biraz uzak olunca...

Kusura bakmayın...

Eski 05-05-2010, 20:56   #19
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
versiyon 1.1

AMAÇ

xxx insiyatifi,
  • Ülkemizin dört bir yanında sürdürülebilir doğal tarım yöntemleriyle üretim yapan irili ufaklı çiftliklerin ürünlerini, bu ürünlere ihtiyaç duyan ailelerle aracısız ve yerel olarak buluşturmayı,
  • Bu sayede tarımsal gıda ürünlerindeki karbon ayak izlerinin azaltılmasını,
  • Toplumun, nereden geldiği, nasıl ve kimler tarafından üretildiğini bildiği ürünlere ulaşabilmesini,
  • Yaratılan talep ile doğal olmayan her şeyden uzak, sürdürülebilir tarımın üreticilerce benimsenerek yaygınlaşmasına ön ayak olmayı,
  • Piyasa koşullarının zorladığı raf ömrü uzun ürün çeşitler yerine, lezzetli ve taze gerçek yiyeceklerin topluma hatırlatılmasını,
  • Yerel çeşitlerin tanıtılarak biyolojik çeşitliliğin desteklenmesini, yerel tohumların yaşatılıp muhafaza edilmesini teşvik etmeyi,
  • Doğal tarım yöntemlerinin geliştirilerek yaygınlaştırılmasını,
amaçlar.

Düzenleyen MeyveliTepe : 05-05-2010 saat 22:47
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 21:25   #20
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Her şey ne kadar çabuk gelişiyor! Kutluyorum. Bizlere de böyle bir işbirliği yaraşırdı. Gerçekten beni heyecanlandıran bir uygulama başlıyor. Sn Meyvelitepe'nin İngiltere'den verdiği web sitesi örneğinde, Çiftçi pazarları ve Toplum dükkanlarından söz ediliyor. Gıdaların yerel olarak temini dünyamız için çok önemli.

Ben de biraz bizim köydeki uygulamalardan bahsedeyim. Belki fikir açısından yardımcı olabilirim.
Benim köyde (Appleton, yani Elmalı Köyü!) dün Toplumsal dükkanımızın 10. yılını kutladık. (İngilterede ilk toplumsal dükkan fikri bizim köyde başladı ve bütün İngiltere'ye yayıldı).

90 tane köyden gönüllü çalışan var. Bazıları haftada 1 veya 2 saat çalışıyor. Ben de bir aralar sabahları ekmek pişirmiştim. Ama işlerimin yoğunluğundan devam edemedim. Ben de artık tüketici olarak hizmet veriyorum.

Her yıl 20000 Sterlin civarında cirosu var ve yaklaşık 5000 Sterlin kar ediyor ve bu karı köyün sivil toplum örgütlerine dağıtıyoruz. Köyde herkes birşeyler yetiştiriyor. Hemen hemen herkes ürününün yiyebileceğinden fazlasını dükkana getirir ve ucuz bir fiyata verir yine Supermarketlerden daha ucuz bir fiyata diğer köylülere satılır.

Köyde 3 tane çiftlik var. Buradan et, süt ve yumurta dükkanda satılır. Köyümüzde bir bal yetiştiricisi de var ve onun ürettiği balları da dükkanda satıyoruz. Büyük ihtimalle arılar bizim bahçedeki çiçeklere de uğruyorlar çünkü kovanları hemen arkamızdaki bahçede. Ama maalesef bazı yaşlılar anlamıyor ve hala zehir kullanıyorlar.

Bahçecilik kulubümüzde ayda bir konuşma/toplantı var. Her ayın ilk pazar günü Köy'ün Holünde (ortak kullanılan sosyal hizmetler binasında) Çiftçi Pazarı düzenleniyor. Buraya yerel sebze, meyve ve bunlardan üretilmiş reçeller; etler, sosisler, vb. getirilip satılıyor. Tabii kahve çörek börek falan da var! Ara sıra, farklı kültürlerden yiyeceklere de yer veriyoruz. Bir tanesinde ben de tahinli çörek ve simidi tanıtmıştım. Herkes tahinli çöreğe bayıldı. Hep tarifini verdim.

UZAK BAHÇELERİN YAKIN İŞBİRLİĞİNİ ŞİMDİDEN KUTLUYORUM.

Bana sorarsanız bir web sitesi mutlaka lazım. Sizleri desteklemek için elimden geleni yapacağımdan emin olabilirsiniz. Büyük bir ilgi ve heyecanla takip ediyorum. Bu özverili çalışmalarınız tüm Türkiye'de doğaya ve tarıma gönül vermiş çiftçilerimize örnek olacaktır. Milyonlarca insan ne yediğini bilmek istiyor.

tasci ve gulcingiller beğendi.
Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 22:46   #21
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sn.Doğasever,
Bir masal gibi anlatmışsınız. Bizdeki ekoköy kurmak düşüncesindekilerin görmesi gerekir. Doğaya uyumlu toplumsal bir yaşam tarzı için ille de komün hayatı gerekmezmiş

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 23:14   #22
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Sn Dogasever

- Desteginiz için teşekkürler, sizin ve diger arkadaşların herzaman tavsiyelerini bekliyoruz.

Eski 05-05-2010, 23:22   #23
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Sn Meyvelitepe,

Kesinlikle doğru! Burada anlattıklarım yüzde biri bile değil. Herkes kendi yaşamından sorumlu tabii ki ve İngiltere kapitalizmin beşiği biliyorsunuz. Ancak ortak bir iş yapıyorsak (ki burada köyde yaptığımız işlerin çoğu böyledir çünkü burası bizim yaşadığımız yer ve burada hiçbir enstitü, kurum veya devlet yaşamıyor!) en zengininden en yoksuluna kadar herkes çalışıyor. En yakın arkadaşlarımızdan biri İngiltere'nin sayılı zengin ailelerinden biri ama onlar da gelip gocunmadan dükkanda çalışıyorlar. Bazı sabahları beşte kalkıp gazeteleri tasnif ediyor üzerlerine gazete dağıtan çocukların götüreceği adresleri yazıyorlar. Bu işleri fakir zengin herkes severek yapıyor. Sağduyunun hakim olduğu toplumda müthiş bir doğru değerler birliği var. İnşallah yarın kurtulacağımız bu İşçi Partisi (Sadece adının işçi partisi olduğunu belirtmeliyim!) iktidarı dönemi bize çok şey öğretti. Toplumu çocuk kendilerini de çocuk bakıcısı gibi gördüler. Aileyi yok saydılar. Toplumu sadece mekanik bir araçmış gibi düşündüler. Halbuki herkes tek tek önemli ve özeldi. Topluma koyun gibi baktılar. Ama yarın herşey değişecek ve Lib Dem veya Muhazafakarlar iktidar olacak! Yerel toplum çok ama çok önemli. Ülkenin yönetim biçimi ne olursa olsun, iktidar, yerel topluma, köylere saygı duymalı onların önlerini açacak onları dinleyecek ve onların sorunlarını çözecek uygulamaları projeleri mutlaka desteklemelidir. Yerel toplumlar kendi sorunlarını kendileri çözerlerse, ülke de sorunlarından kurtulur!

gulcingiller beğendi.
Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 23:47   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Hadi arkadaşlar,

Sarıcan kardeşim ya da acemi çaylak kardeşim , 6 yıl toplantısında ağaçlar net KÖY ENSTİTÜLERİ gibi demişti.

Bu hareketi başarıp okuldan köylerimize döndüğümüzü göstereceğiz.

Sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2010, 06:17   #25
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Question İnanamıyorum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Biz oluşum dışında olduğumuz için sadece fikir bazında yorum-öneri sunuyoruz.

Bence manifestoyu oluşturacak arkadaşlar; oluşuma-birliğe katılacak-katılmış olan kişiler olmalı.
Sayın denizakvaryumu,

Sizin, böyle güzel bir oluşumun dışında olduğunuzu yazdığınıza inanamıyorum.

indomie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2010, 10:49   #26
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Alıntı:
AMAÇ

xxx insiyatifi,
  • Bu sayede tarımsal gıda ürünlerindeki karbon ayak izlerinin azaltılmasını,
  • Doğal tarım yöntemlerinin geliştirilerek yaygınlaştırılmasını,
amaçlar.
Eklendi...

Eski 10-05-2010, 15:48   #27
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sabah Mesajı Göster
..2. Kullanılabilir İlaç ve Gübre Kılavuzu : Bu rehber için organik tarımla ilgili kaynaklarda referanslar gördünüz mü? ..
Kullanılabilir İlaç ve Gübre Kılavuzu başlığındaki paylaşımlar sonrasında kılavuz hazırlanacaktır.

Eski 10-05-2010, 21:33   #28
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Sevgili dostlar;
Belki bana kızacaksınız ama benim fikrim hiç bir ilaç kullanmadan ürünleri yetiştirmek en doğalıdır. Büyüklerimiz nasıl olduda tamamen doğal ürünler yetiştirdiyse bizlerde onların uyguladığı yöntemi kullanmamız daha doğru olmazmı?Onların zamanında hiç bir zehirli ilaç yoktu.Alternatif olarak zararlılarla nasıl mücadele ettiklerini araştırıp öğrenmek lazım. İlk aklıma gelen zararlılarla mücadelede tütün suyu veya kükürttü.Sizleri bilmem ama ben kesinlikle hiç bir zehirli ürün ve suni gübre kullanmamaya kararlıyım.
Saygılarımla

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2010, 21:42   #29
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Sn bahtiyar02

Bahsedilen ilaclar organik tarimda kullanilmasina musade edilenlerdir.

Eski 10-05-2010, 22:23   #30
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayhan Dukel Mesajı Göster
Sn bahtiyar02

Bahsedilen ilaclar organik tarimda kullanilmasina musade edilenlerdir.
Sevgili dostum siz organikten ben ise tamamen doğaldan bahsediyorum.Organik tarımda organik ilaçlardan ve uygulamalardan bahsedebilirsiniz.Ama tamamen doğal yöntemde hiç bir ilaçtan bahsedemezsiniz.Sonuçta burda tamamen doğal bir yöntemden bahsediyoruz. Bu yöntem dışındakileri ben doğal olarak değil suni olarak değerlendiriyorum.
Saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024