agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni1443Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-09-2011, 10:26   #241
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Çok güzeller Maaşallah.
Biraz safça bir soru olacak galiba ama, meraktan soracağım.
Ben balkonda arıcılık diye bir ilan okumuştum. 1 dişi 6 erkek arı ve kalacak yerlerini satıyorlar birde kek satışı vardı aç kalmasınlar diye sanırım.
Böyle birşey mümkünmü yani ben evimin balkonuna bir yuva assam içinde 7-8 tane arı olsa bize zarar verirlermi. Çiçek olmadımı kek versem onu yeseler doyarlarmı? ve bal verirlermi?

Birde yazlığımızın bahçesinde sürekli birtakım arılar geliyor ve sulanmış topraktan elleri ile toprak topluyor. Acaba yıllar önce annemin balkonunda çiçeğin yaprağına çömlekten yuva yapmıştı minicik bir şahaser di içine de yumurtlarken görmüştüm. sonra belli bir zaman sonra çoçuklara bir zararı olur gider mıncıklarlar diye eşimle korktuk çömleği dikkatle kırdık. içinden şehriyenin tipinde ama minicik 2 -3 beyazımsı yumurta, geçmiş gün anlatıyorum 2 adet mor 2 adet daha farklı boyda mavi 3 adet farklı boyda pembe kurtlar çıktı sanırım dönüşüyorlar ve sanırım hergün gelip 2-3 tane yumurtluyordu içine. Ben anlamadım tam olarak gördüğüm şeyi. Bu gördüklerimiz nedir? Yaban arısımı oluyor bunlar, bunlar böyle çömlekte mi ürer, ve diğer arılar gibi bal yaparlarmı doğada.
Teşekkür ederim.

canannuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2011, 12:26   #242
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sayın canannuman; Balkonda bir küçük aile tarzında olabilir. Kovan rahatsız edilmezse (sallamak, vurmak, çamaşır silkelemek gibi) bir problem yaratmaz.

Apartman ev balkonumun tam karşısında, büyük bir ıhlamur ağacı vardı. Tabii çiçek açınca ilk aklıma gelen bir katlı bir kovanı balkona bir haftalığına getirip bir çıta ıhlamur balı almaktı. Ev halkının muhalefeti sonucu bu zevkimden vazgeçmek durumunda kaldım.

Evi bahçeli olanların bahçelerini gezerken, şu köşeye bir arı kovanı ne güzel yakışır dediğim çok olmuştur.
Balkonda küçük aile tabir edilen iki üç çıta gücünde kovan bakılabilir. Bal almak değil de taze polen ve tam güvenilir arı sütünü tadma imkanına kavuşursunuz.

Çamur çömlek yuvalarına bende çok rastladım. yapan hayvanı görmedim. Bal yapmıyorlar. başka böcekleri ve bal arılarını tutup yavrularına götürdüklerini gördüm.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2011, 17:58   #243
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2008
Galeri: 2
Sn. ligustrum, Arı sayısı fazla olduğu için böldüm, şu anda kovanın birinde 8, Birinde 10 çita Arı var. Arı sayısınında artmasını kim istemez ) Malesef aldığım balları süzdüm hemen beslemeye başlayım bari, TKV da ana arı satışı yapıyorlar, o zaman ben benim arıların ana arı yapmasını beklemeden hemen ana arı mı alsamda kovana versem.
Herşey için çok teşekkürler.

N.Cebeci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2011, 23:23   #244
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi canannuman Mesajı Göster
Çok güzeller Maaşallah.
Biraz safça bir soru olacak galiba ama, meraktan soracağım.
Ben balkonda arıcılık diye bir ilan okumuştum. 1 dişi 6 erkek arı ve kalacak yerlerini satıyorlar birde kek satışı vardı aç kalmasınlar diye sanırım.
Böyle birşey mümkünmü yani ben evimin balkonuna bir yuva assam içinde 7-8 tane arı olsa bize zarar verirlermi. Çiçek olmadımı kek versem onu yeseler doyarlarmı? ve bal verirlermi?

Birde yazlığımızın bahçesinde sürekli birtakım arılar geliyor ve sulanmış topraktan elleri ile toprak topluyor. Acaba yıllar önce annemin balkonunda çiçeğin yaprağına çömlekten yuva yapmıştı minicik bir şahaser di içine de yumurtlarken görmüştüm. sonra belli bir zaman sonra çoçuklara bir zararı olur gider mıncıklarlar diye eşimle korktuk çömleği dikkatle kırdık. içinden şehriyenin tipinde ama minicik 2 -3 beyazımsı yumurta, geçmiş gün anlatıyorum 2 adet mor 2 adet daha farklı boyda mavi 3 adet farklı boyda pembe kurtlar çıktı sanırım dönüşüyorlar ve sanırım hergün gelip 2-3 tane yumurtluyordu içine. Ben anlamadım tam olarak gördüğüm şeyi. Bu gördüklerimiz nedir? Yaban arısımı oluyor bunlar, bunlar böyle çömlekte mi ürer, ve diğer arılar gibi bal yaparlarmı doğada.
Teşekkür ederim.
Sayın Canannuman, bahsettiğiniz arıların bal arısı olma ihtimali yok. 1 dişi 6 erkek arı bal arıları için bu mümkün değil. Çünkü erkek arılar bal taşımazlar, kovana balı işçi arılar (kısır dişiler) taşır. Bir bal arısı kolonisinin hayatını sürdürebilmesi için; bir kraliçe ve en az 5 bin işçi arıya ihtiyaç vardır. Böyle bir kolani ancak kendini besleyebilir, bal veremez. Bir bal arısı kolonisinin bal verebilmesi için en az 6 çıta olması gerekir. Bu da tahminen 20 bin ve üzerinde bir işçi arı demektir.

kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2011, 23:32   #245
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi N.Cebeci Mesajı Göster
Selamlar Kamil Bey, Uzun bir aradan sonra yeniden ben )
Arıdan bal sağımı yaptım. Şekersiz olarak 11 çita bal aldım. Çok güzel, Çocukluğumda yediğim ballara benziyor. Bal sağımından sonra kovanı ikiye böldüm. 3-4 Gün sonra anasız kovanı kontrol ettim, ana arı memesi varmı diye 2-3 Çitada peteğin yüzüne yatmış şekilde kurtcuk yuvası gibi 5-6 tane meme sandığım şeyler vardı. Şimdi kışa kadar şekerle beslemeyi düşünüyorum . Kovanlarda kalan bal çok fazla değil. Kışa doğru tekrar bakacağım eğer balın az olduğu yönünde izlenim edinirsem satın alarak koymayı düşünüyorum.
Aslında kendi ballarını benim almam onlara da şekerli bal vermeyi düşünmem doğru olmasa da kışa kadar yiyeceklerini yapamazlarsa başka da çare yok.
Sayın N.Cebeci; Ligustrum'un açıklamaları isabetlidir.
Bu tarihte ana üretimi yapmak uygun değil. Ana arı larvadan yapılacağı için 13 gün sonra çıkar. 10-12 gün sonra yumurtlar, 21 gün sonra yeni işçi arılar doğar. Yaklaşık 45 günlük bir zaman... Bu arıların ilk 20 gününü kovan içinde geçireceğini de düşünürsek... Bölme nufusu 45-50 gün sonra %50 nin altına düşecektir. Kışa girerken çok riskli bir olay. Muhtemelen bu kovan kıştan sağ çıkamaz. Size tavsiyem Sayın Ligustrum'un tavsiyesine uyup kovanı birleştirin.

Eski 05-09-2011, 23:55   #246
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Dalak

Fenni kovanda doğal petek.

Eklenen Resimler

Oğuzhan ve mrduran beğendi.
Eski 06-09-2011, 00:00   #247
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Çam bölgesindeki arıların peteklerinden... Üstte sırlı bal alt kısımda polen... Yavru atışı biraz azalmış. Artık kış yaklaşıyor.
Kovandan petek çekilmesi videosunu bloga ekledim.
http://balpower.blogspot.com/

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
Eski 13-09-2011, 17:24   #248
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-07-2009
Sayın Kamil35, bal satışına başladınızmı ?
Sipariş verebilirmiyiz?
Teşekkürler,
M.Erkal

merkal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2011, 17:46   #249
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sayın merkal; Kamil beyin ballarının paylaşımı aşağıdaki bölümde devam ediyor!Doğal bal satışı 2011

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2011, 13:24   #250
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Bilgiler için teşekkür ederim. Çok güzel bir uğraş yerim olsa keyif için kesin yapardım. Hayırlar olsun.

canannuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2011, 15:59   #251
Ağaçsever

tamerr's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2009
Sayın kamil35,size iki sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.Araştırmadan arılı 4 kovan aldım şuan içlerinde ikişer,üçer petek arı var,arılarım az olduğu için kışı çıkarabilirlermi,birde kanatsız veya tam olgunlaşmamış arılar görüyorum kovandan atılmış bunların sebebi varroa olabilirmi,öyleyse hangi ilacı önerirsiniz.Cevabınız için şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim,saygılar.

tamerr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2011, 20:08   #252
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tamerr Mesajı Göster
Sayın kamil35,size iki sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.Araştırmadan arılı 4 kovan aldım şuan içlerinde ikişer,üçer petek arı var,arılarım az olduğu için kışı çıkarabilirlermi,birde kanatsız veya tam olgunlaşmamış arılar görüyorum kovandan atılmış bunların sebebi varroa olabilirmi,öyleyse hangi ilacı önerirsiniz.Cevabınız için şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim,saygılar.
Sayın Tamerr, kanatsız arılar görüyorsanız bunun sebebi varroadır. Şu an bal dönemi olduğu için varroa mücadelesi uygun değil ancak; belirttiğiniz nufustaki arılardan bu yıl bal almanız mümkün olmadığı için hemen tedaviye başlayabilirsiniz. Şu an için perizin kullanın derim. Geciktirmeyin hemen yapın yoksa arılları kurtaramazsınız.
Bir de kovan içindeki fazla petekleri kovandan alınız. Kovan içindeki arılar petekleri örtmelidir.

Eski 11-10-2011, 08:48   #253
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil35 Mesajı Göster
Ekim 2009 da hasat edilen baldan bir görüntü. Kristalize olmuş durumda. Tereyağ gibi görünüyor. Ekmeğe sürülebilecek şekilde yumuşak.
abi bu bizim kızarmış peynir helvasına benziyor yeme de yanında yat

sonuncumurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2011, 10:24   #254
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2008
Alıntı:
Çam bölgesindeki arıların peteklerinden... Üstte sırlı bal alt kısımda polen... Yavru atışı biraz azalmış. Artık kış yaklaşıyor.
Kovandan petek çekilmesi videosunu bloga ekledim.
balpower
sayın kamil bey, polenli peteğinizi çok beğendim.hangi yörenin balı acaba?ve üretilen yerin rakımını biliyor musunuz?son olarak bu haliyle satışı mevcut mu?
teşekkürler ilginize..

orhan001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2011, 23:22   #255
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orhan001 Mesajı Göster
sayın kamil bey, polenli peteğinizi çok beğendim.hangi yörenin balı acaba?ve üretilen yerin rakımını biliyor musunuz?son olarak bu haliyle satışı mevcut mu?
teşekkürler ilginize..
Petekteki bal, 50m rakımlı Torbalı Tulum Köyü ve Dağkızılca Köyü'ne 4-5km mesafede yaklaşık 400-500m rakımı olan çam ormanı içinde elde edilmiş bir baldır.
Bu balın bu şekilde satışını yapmıyorum. Polenli peteğin muhafazası son derece zor. Bir kaç gün içinde güvelenme başlıyor. Bu nedenle hemen bal sağımını gerçekleştiriyorum. Bu peteğin güvelenmemesi için buzdolabında saklanması gerekir. Bir de bunlar temel petek kullanılarak elde edilmiş petekler. Süzme daha sağlıklıdır. Ayrıntılı bilgi için: petekler hakkında
Bu linkte de yazınız var. Okumuş olmalısınız.

Eski 05-04-2012, 22:27   #256
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Nihayet arılar yıllık izinlerini bitirip görevlerine başladılar. Bu yıl geçmiş yıllarla kıyaslandığında 15-20 günlük bir gecikme oldu. Kış epeyce sert geçti.
Dört kovan açlıktan ölmüş. Suç yine bende bakarsan arı, bakmazsan ölü oluyor. Her yıl kışa girmeden besleme yapardım. Bu yıl yapamadık, üzerine kış da uzun geçince sonuç bu...
Arılarım şu an Yeniköy ile Ahmetli Köyü'nün arasında terkedilmiş bir şantiyede... Güzel bir beton buldum, üzerine yerleştim. Geçmiş yıllarda kovan önlerindeki otları yolmaktan gına gelirdi. Bu yıl ot yolma derdi yok
Bu gün 3 kovanın polen tuzaklarını faaliyete geçirdim. Cumartesi günüde güçlü kovanların tamamını polene çalıştırmaya başlayacağım. Allah sonunu hayretsin, bu yıl bahar çok güzel.

Eklenen Resimler

Eski 08-04-2012, 00:10   #257
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Arılık çevresinde bulunan ballı bitkilerden biri... Burada buna "kiriş" diyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 08-04-2012, 00:20   #258
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Verim gayet güzel. Arı yeterli bal ve poleni buluyor. Bu gün 2012 yılının ilk polen hasadını gerçekleştirdim. Üç kovandan 220gr, bereket versin Devamı gelecek. İki kovanın daha polen tuzaklarını taktım. Her arılığa gidişimde polen toplayan kovan sayısı artacak. Tembel bir adamım galiba hepsini birden faaliyete sokamıyorum

Eklenen Resimler

Oğuzhan, aydın ve mrduran beğendi.
Eski 08-04-2012, 00:45   #259
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Alıntı:
Verim gayet güzel. Arı yeterli bal ve poleni buluyor. Bu gün 2012 yılının ilk polen hasadını gerçekleştirdim. Üç kovandan 220gr, bereket versin Devamı gelecek. İki kovanın daha polen tuzaklarını taktım. Her arılığa gidişimde polen toplayan kovan sayısı artacak. Tembel bir adamım galiba hepsini birden faaliyete sokamıyorum
sayın kamil35
arılar çıtada yer bulamadıkları için mi tavana petek yapmışlar acaba?

mrduran beğendi.
Keyf Bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 08:52   #260
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Son çıtanın bitişiğinde yemlikler duruyor. Arı peteğe ihtiyaç duyduğunda son peteğin bitişiğindeki yemliğin altından petek örmeye devam ediyor. Bu arının nüfusunun arttığının işareti... Yemlik altındaki dalağı koparıp yerine çıtalı petek veriyoruz.

Eski 08-04-2012, 22:07   #261
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Alıntı:
Son çıtanın bitişiğinde yemlikler duruyor. Arı peteğe ihtiyaç duyduğunda son peteğin bitişiğindeki yemliğin altından petek örmeye devam ediyor. Bu arının nüfusunun arttığının işareti... Yemlik altındaki dalağı koparıp yerine çıtalı petek veriyoruz.
sn kamil35
kovan bu zamanda bu kadar dolu ise o zaman bu sene çok oğul alınır galiba.şimdi bölme mi yapmalıyız yoksa ana göz temizlemekle bu iş bitmez ne dersiniz?Yeni polen hasadınızda hayırlı olsun unutmuşum kusura bakmayın.Ben arıların yemediği ballardan dolu iki çıta bal aldım daha da var,zararı olurmu?Selamlar.(benim beş kovanım var)

Keyf Bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2012, 08:20   #262
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Keyf Bahçesi Mesajı Göster
sn kamil35
kovan bu zamanda bu kadar dolu ise o zaman bu sene çok oğul alınır galiba.şimdi bölme mi yapmalıyız yoksa ana göz temizlemekle bu iş bitmez ne dersiniz?Yeni polen hasadınızda hayırlı olsun unutmuşum kusura bakmayın.Ben arıların yemediği ballardan dolu iki çıta bal aldım daha da var,zararı olurmu?Selamlar.(benim beş kovanım var)
Yağmurlar güzel oldu. Evet, bu yıl oğul çok olur. Ben oğulu takip edemediğim için ana üretimi yapıyorum. Yağmur geçsin, güçlü bir kovanın anasını alıp ana üretimine başlayacağım. Geçen yıl diğer arıcıların oğul veren kovanlarından döllenmemiş ana arılar alarak yaptığım bölmelere vermiştim. Bu şekilde ana yaklaşık 10 gün içinde yumurtlamaya başlıyor. Yani ana üretimi işi vakit kaybedilmeden gerçekleşmiş oluyor
Balı aldığınız arılarda yeterli bal varsa ve siz de besleme yapıyorsanız bir zararı olmaz.

Eski 06-05-2012, 00:16   #263
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Bal sağımında, balın sırını alırken elde ettiğim mumu ve topladığım dalakları eritip süzdüm. Saf arı mumu... Hurda petekleri eritmeye uğraşmıyorum. Hurda petekte posa çok çıkıyor ve süzmesi de zahmetli... Hurda petekleri öylece satıyorum. Sır mumu ve dalakları eritip süzmek kolay ve ekonomik. Bazen mum dökmeyi (ışık için yaktığımız mumlardan) düşünüyorum. Belki birgün oda olur. Bal mumu kokan mumlar

Eklenen Resimler

Eski 06-05-2012, 00:19   #264
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Bu gün topladığım polenlerden bir görüntü. Tam bir renk cümbüşü...

Eklenen Resimler

Eski 13-06-2012, 23:40   #265
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Bu yıl çaltı çok güzel çiçek açtı. Arı da çok güzel bal taşıyordu. Arıyı çaltı çiçeğine götürdükten iki gün sonra yağmurlar başladı. Aynı şeyi geçmiş yıllarda da yaşamıştık. Çaltı çiçeğinin üzerine yağmur yağdığı zaman nektarı yıkıyor ve bal verimi sona eriyor. Bu yıl da öyle oldu. Bol yağmur yağması başka bitkilerin çiçeklerinin tazelenmesine neden oldu ve güzel polen topladım. Yaklaşık 30 gün önce çektiğim çaltı resimlerini görüyorsunuz.

Eklenen Resimler

Eski 13-06-2012, 23:53   #266
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Çaltı bölgesi aynı zamanda hayıt yönünden de çok zengin... Hayıt şu anda tomurcukta... Az da olsa erken açan çiçekler var. Hayıt balı için ümitliyim. Bal tenekeye girmeden de kesin bir şey söylemek zor. Haziran'ın 20 sinden sonra nektar akımı başlar. Hayıtta tek katlı kovanlardan bal almak çok zor. On üç çıta ve üzeri kovanlar güzel bal veriyor. Bir kaç gün içinde Yedişer, sekizer çıta olan kovanları birleştirip güçlü koloniler haline getirip bal verimini yükseltmek istiyorum. On beş çıtalı bir koloni 8'er çıtalı üç koloniden çok daha fazla bal üretimi yapıyor. İnşallah hava şartları beklediğimiz gibi olursa; Temmuz 25 gibi hayıt balı hasadı gerçekleşir.
Bu gün çektiğim hayıt tomurcuk ve çiçeği...

Eklenen Resimler

Oğuzhan ve mrduran beğendi.
Eski 14-06-2012, 13:21   #267
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
çok güzeller.... renkler süper..balları merakla bekliyoruz
saygılar selamlar

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2012, 22:04   #268
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Oğul, kovana giriyor.

Eklenen Resimler

Eski 29-06-2012, 22:08   #269
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Hayıtlar bal vermeye başladı.

Eklenen Resimler

Eski 01-07-2012, 00:33   #270
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Doğal petekte bal olsaydı daha da güzel olacaktı. Doğal peteği kopardım yerine boş bir çıta koydum. Çıtasız peteği ballı olarak alması zor oluyor. Petek kırılıyor, arılar eziliyor. Yeniden doğal petek örecek olursa verdiğim çıtaya yapacak.
Yaklaşık 15-20 gün önce arıların yarıdan fazlası oğula yattı. On beş gündür kolonileri düzene sokmakla meşgulüm. Bu yıl ana üretimi yapmayacağım demiştim ama; oğula yatan kovanlardan epeyce 2012 model ana arım oldu. Bal dönemine girerken arının oğula gitmesi bal verimini düşürüyor.
Bizim kullandığımız Muğla ırkı eğer bal stoğu yapamazsa ve nufus çok kalabalık hale gelirse oğula yöneliyor. Sekiz-dokuz çıtalık arılar oğula yatarken; 17 ve 19 çıtalık iki kovanım oğula yatmadı. Katlı kovanlar bal stoğu yapabiliyor ve bal stoğu yapan arı oğula yatmıyor (kovan içi havalandırması, ana arının genç olması, arının kovan içinde sıkışmaması gibi faktörleri de sağlamak lazım).

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024