agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni1443Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-06-2010, 22:53   #61
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
26/06/2010 tarihinde koparılan dalaklar.

Eklenen Resimler

kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 22:04   #62
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Bal hasadının verdiği stres ve havanın sıcak olması nedeniyle arı kovan önünde salkım oldu.

Eklenen Resimler

zeyve ve ugurdogan76 beğendi.
Eski 15-07-2010, 22:06   #63
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Ayçiçeğinden bal alan arılar.

Eklenen Resimler

zeyve ve ugurdogan76 beğendi.
Eski 15-07-2010, 22:14   #64
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Doğal petekli bal. Yani fenni kovan içinde karakovan üretim.

Eklenen Resimler

Eski 15-07-2010, 22:18   #65
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

53 numaralı mesajdaki peteğin balla dolmuş hali...

Eklenen Resimler

Eski 13-08-2010, 21:28   #66
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Çok güzeller.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2010, 00:28   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil35 Mesajı Göster
Balda Kristalleşme (Donma ) ise daha geç donma .... Örneğin ayçiçeği, yonca ve pamuk balları kısa sürede şekerlendiği halde akasya, hardal, orman gülü ve çam balı geç kristalleşir..... Kısacası balın kristalleşme süreci kalitesine değil kaynağına bağlıdır.
Kamil hoca, cahilliğime say...

Çam ağacının çiçeği olmadığı halde, arı çam balını nasıl yapıyor?

2 yıl önçe çok sıcaklar olmuş çam balı üretimi düşmüştü. Hala bunun etkisi sürüyormuş. Sebebi ne acaba?

Gediz nehrini _sivri sinekler için_ havadan ( uçak) ilaçlıyorlar. Kullanılan ilaç arılara zararlı mı?

Bol ballar diliyorum.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2010, 10:46   #68
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Sayın Önen;
Çam balı, çam ağaçları üzerinde yaşayan çam pamuklu koşnili böceğinin (basra böceği)yaptığı salgının bal arıları tarafından kovana taşın ması sonucu elde edilen bir baldır. Bu böcek daha çok kızıl çam ağacında yaşamaktadır. Bu böcek dünyada sadece Akdeniz ve Ege kıyılarında yaşamaktadır. Bazı kaynaklarda sadece Yunanistan ve Türkiyê'de yaşadığı söyleniyor.

2007 yılındaki kuraklık ve sıcak nedeniyle böcek çok zarar gördü ve neredeyse çam balı üretimi yok denecek kadar az oldu. Ben ve benim tanıdığım arıcı arkadaşlarımdan hiç birisi 2007 de çam balı üretemedik.
Yunanlıların sahillerimize yakın, Yunan adalarına arılarını getirip Türk sahillerindeki çamlardan arılarına bal çektirdiğini biliyoruz.

Resmi 2009'da çek miştim. Orjinali için bloğu ziyaret edebilirsiniz.
http://balpower.blogspot.com/2009_08_01_archive.html

Kullanılan ilaç arılara da zararlı, heralde ekosistemin canına okuyacak daha kötü birşey yapamazlardı

Eklenen Resimler

adembaba1 beğendi.
Eski 15-08-2010, 23:52   #69
Ağaç Dostu

Smyrna's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil35 Mesajı Göster
Sayın Evsera, arılar koloniler halinde hayatlarını sürdürebilir. İster bal arısı, isterse bombus arısı olsun arılar; bir koloni olarak çalıştırılabilir. 5-10 arı değil bir koloniye sahip olmalısınız.
Doğada bol miktarda arı var zaten. Siz mini seranızı kurmaya bakın... Arılar bir yerlerden gelip sizin bitkilerin çiçeklerini bulacaklardır.
Saygılarımla...
eşim ve ben de evsera gibi düşünmeye başlamıştık bir ara
Ta ki bahçemdeki ayçiçekleri çiçeklenene kadar. Artık sabah akşam arılar eksik olmuyor bahçeden. Bir de urla belediyesinin anlamsız ilaçlamaları olmasa. İlaçlama aracını gördüğümde en azından bizim sokağa girmelerini engelliyorum. Belediyeler ne işe yarar bu ülkede malum... Dostlar alışverişte görsün

Smyrna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2010, 16:14   #70
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Kamil bey, çok şey öğreniyoruz sayenizde, sağolun.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2010, 21:33   #71
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Kamil bey,

Merhaba.

Ballarınıza talibim. Özellikle doğal petek olana. Alış-veriş şartlarını burdan mı yazmak doğru olur. özelden mi?

Aslında bu konu uzak bahçeler altında herkesin kendi konu başlığında olabilir,-mi?

kendimizi, bahçemizi, ürünümüzü tanıtıyorsak, bedelini ve gönderisini de yazabilmeliyiz diyorum.

Ballarınıza talibim.

bayindirmevki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2010, 22:51   #72
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bayindirmevki Mesajı Göster
Kamil bey,

Merhaba.

Ballarınıza talibim. Özellikle doğal petek olana. Alış-veriş şartlarını burdan mı yazmak doğru olur. özelden mi?

Aslında bu konu uzak bahçeler altında herkesin kendi konu başlığında olabilir,-mi?

kendimizi, bahçemizi, ürünümüzü tanıtıyorsak, bedelini ve gönderisini de yazabilmeliyiz diyorum.

Ballarınıza talibim.
Sayın Bayindirmevki, alış veriş bölümünü ziyaret ediniz. Özelden size bilgi vereceğim. Saygılarımla...

Eski 08-09-2010, 21:35   #73
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Bal Hasadında Kullanılan Malzemeler

Süzgeç, sırtarağı, laklı teneke, sağım makinesi, dinlendirme kazanı...

Eklenen Resimler

zeyve beğendi.
Eski 08-09-2010, 21:45   #74
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Arılar ve bal...

Eklenen Resimler

zeyve beğendi.
Eski 08-09-2010, 21:51   #75
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Bu petek resimleri 05/09/2010 tarihinde çekildi. Arı 35 gündür. Kemalpaşa Kamberler Köyünde... Petekte görülen balın büyük bir kısmı yayladan gelme... Çam şu ana kadar istediğimiz oranda bal vermedi. Stoktan yemiyor. Az da olsa birikim yapıyor. Bu çıta temel petek takılmış bir çıta. Bunun gibi çok çıta var kovanlarımda tamamen balla dolmasını bekliyorum.

Eklenen Resimler

zeyve ve adembaba1 beğendi.
Eski 08-09-2010, 21:58   #76
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Çamda yavru atışı iyice azalıyor. Bu sebeble mevcut nufus da azalıyor. Kovanlarda boşluk olmamalı... Arıyı sıkıştırma amaçlı 44 adet petek çektim. Bu gün yarın derken, bu gün süzme işlemini gerçekleştirdim. Önce peteklerin sırlı kısımları açılıyor. Şişkin yerler bıçakla, diğer kısımlar sır tarağı ile...

Eklenen Resimler

zeyve ve EmineYıldız beğendi.
Eski 08-09-2010, 22:06   #77
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Sağımda Fizik Kanunları geçerli

Merkezkaç kuvveti sayesinde petek içindeki bal çıkarılıyor. Petek bozulmuyor tekrardan kovanlara veriliyor(ihtiyaç halinde). Ya da sağılan petekler baharda kullanılmak üzere bekletiliyor.
Makinem 3'lü bir seferde 3 petek süzülüyor. Önce bir yüzü sonra diğer yüzü...

Eklenen Resimler

zeyve beğendi.
Eski 08-09-2010, 22:12   #78
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Makinede biriken bal musluk açılarak süzgeçten geçiriliyor. Daha sonra dinlendirme kazanına dökülüyor.

Eklenen Resimler

zeyve, guppy ve Karena beğendi.
Eski 29-09-2010, 05:38   #79
/

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Kamil Bey ben de Kütahya da arıcılık yapıyorum. bol kazançlı yıllar.

yesilgazi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 20:34   #80
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yesilgazi Mesajı Göster
Kamil Bey ben de Kütahya da arıcılık yapıyorum. bol kazançlı yıllar.
Teşekkürler sayın Yesilgazi, siteye hoş geldiniz. Size de bol kazançlı yıllar...

Eski 03-10-2010, 09:58   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2010
Kamil Bey ben de Antalyadan kazançlı yıllar. Bu sene bal verimi nasıldı sizde. Antalya tarafı zayıftı.

demre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 19:38   #82
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Sayın Demre; bahar ve yayla, arılar için çok güzel geçti. Ancak aynı güzellik çam bölgesinde gerçekleşmedi. Şuana kadar çam, olması gerekenin ancak %25'ini verdi diyebilirim. Verim çok düşük.

Eski 20-10-2010, 23:02   #83
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

17/10/2010 tarihli çekimler. Kış yaklaşıyor arılar çıta üstlerine epeyce propolis biriktirmiş. Dağ çileği resimleri Osmanlar Köyü'nden... Çilekler çiçek açıyor meyveleri de olgunlaşmaya başlamış. Arıları bir iki gün içinde bu dağ çileklerinin olduğu yere taşıyacağım. Şuan bulunduğumuz yerde polen az., bu nedenle arılar çok az yavru yapabiliyor. İki yer arasında kuş uçuşu 5km lik bir mesafe olmasına rağmen bitki örtüsü çok farklı...

Eklenen Resimler

zeyve beğendi.
Eski 21-10-2010, 23:04   #84
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

İlk defa kamyonet üstünde kovanlarımın resmini çekebildim. Arıları 4-5 saat önce Osmanlar köyüne naklettim. Şimdiye kadar kendim de çalışıyordum. Bu sefer sadece fotoğraflamakla uğraştım.

Eklenen Resimler

Eski 21-10-2010, 23:11   #85
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Arıları indirdikten sonra kovanların ağızzlarını açtık. Arabanın yaptığı sarsıntı arıları epeyce kızdırmış.

Eklenen Resimler

Eski 02-11-2010, 18:54   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Bol kazanç diliyorum Kamil Bey. Emeğinizin karşılığını almanız temennisi ile.

Ben bilmediğim için soruyorum. Benim bal üretimi ile alakam yok. Arıcılıktan da anlamam. Hani bal üretirsem de fena olmaz.

7 dekarlık bir bahçem, 500 mt. mesafede orman arazisi, %90 buğday ekilen araziler mevcut.

Bitki örtüsünün çeşitliliği hakkında çok fikrim yok. Bölgede ağırlıklı olarak çam, meşe, söğüt ve yabani armutlar var. Ekilmeyen ve nadasa bırakılan arazilerde çok çeşitli bitkiler yetişebiliyor. Ayrıca atıl vaziyetteki bu arazilere ve ormana oğul otu ve benzeri çiçekli bitkilerin tohumlarından saçmayı düşünüyorum.

Bahçeme en azından dekar başına 1 kovan koymayı düşünüyorum. Elma bahçesi olmasına karar verdik. Ceviz ve asma demiştik ama vazgeçtik cevizden. Bitki çeşitliliği hususunda ise yaklaşık 2 dekarlık bölümde iklime uygun her türlü ağaç ve sebze-meyve türü yetiştirme hevesindeyim.

Şimdi burada arıcılık olur mu? Çünkü asla kovanları taşımak gibi bir düşüncem yok. Zaten vaktim de yok. Arılar daimi olarak burada kalacak. Temel petek kullanmayacağım bir de. Tamamen karakovan usulü bir üretim şekli benimseyeceğim. Alt limit 7 kovan bana bal verir mi?

Bu hususta bana ne salık verirsiniz?

Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Not: Boğulan arılara çok üzüldüm.. Vereceğiniz her bilgi benim açımdan altın değerinde. Çünkü edineceğim arıların telef olmasını, sebep olmayı asla istemem...

Düzenleyen tugrulbaba : 02-11-2010 saat 19:37
tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2010, 22:31   #87
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugrulbaba Mesajı Göster
Bol kazanç diliyorum Kamil Bey. Emeğinizin karşılığını almanız temennisi ile.

Ben bilmediğim için soruyorum. Benim bal üretimi ile alakam yok. Arıcılıktan da anlamam. Hani bal üretirsem de fena olmaz.

7 dekarlık bir bahçem, 500 mt. mesafede orman arazisi, %90 buğday ekilen araziler mevcut.

Bitki örtüsünün çeşitliliği hakkında çok fikrim yok. Bölgede ağırlıklı olarak çam, meşe, söğüt ve yabani armutlar var. Ekilmeyen ve nadasa bırakılan arazilerde çok çeşitli bitkiler yetişebiliyor. Ayrıca atıl vaziyetteki bu arazilere ve ormana oğul otu ve benzeri çiçekli bitkilerin tohumlarından saçmayı düşünüyorum.

Bahçeme en azından dekar başına 1 kovan koymayı düşünüyorum. Elma bahçesi olmasına karar verdik. Ceviz ve asma demiştik ama vazgeçtik cevizden. Bitki çeşitliliği hususunda ise yaklaşık 2 dekarlık bölümde iklime uygun her türlü ağaç ve sebze-meyve türü yetiştirme hevesindeyim.

Şimdi burada arıcılık olur mu? Çünkü asla kovanları taşımak gibi bir düşüncem yok. Zaten vaktim de yok. Arılar daimi olarak burada kalacak. Temel petek kullanmayacağım bir de. Tamamen karakovan usulü bir üretim şekli benimseyeceğim. Alt limit 7 kovan bana bal verir mi?

Bu hususta bana ne salık verirsiniz?

Not: Boğulan arılara çok üzüldüm.. Vereceğiniz her bilgi benim açımdan altın değerinde. Çünkü edineceğim arıların telef olmasını, sebep olmayı asla istemem...
Sayın Tugrulbaba,
Yaban armudu arı için hem bal hem polen kaynağı... Arı söğüt püskülünden de polen alır... Ayrıca bazı yıllar söğüt ve meşe ağaçları akar yapıyor. Ekin tarlaları içinde hardal yetişmesi lazım. Hardal da arılar için polen ve nektar kaynağıdır. Bir çok da kır çiçeği vardır. Konya'da kekik çeşitleri de vardır.Sabit arıcılık düşünüyorsunuz. Bu şekilde arılar orada hayatlarını sürdüre bilir. Ancak size ne kadar bal verir onu bilemem. Yakın çevreyi bir araştırın. Bir kaç kovanla da olsa arıcılık yapanlar vardır. Onlardan bilgi alınız.
Satın alacağınız arılar bulunduğunuz bölgeye uyumlu olsun. Aldığınız arılar Konya kışına dayanacak özellikte olmalıdır.
Arılarınızı 20-30km lik mesafelerde farklı nektar akımı olan yerlere götürmenizde fayda var. 5-10 km mesafelerdebile bitki örtüsü değişmektedir. Ayçiçeği, anason, korunga ekim alanları varsa bu bitkiler ballı bitkilerdir.
SAbit arıcılıkta bal alabilmek için kovanların güçlü tutulması gerekmektedir. Bir bahar ve bir bal sezonu şansınız olacak.
Fenni kovan tarzı karakovanlar var. Çıtaları var.Bakımı kolay oluyor.
Şimdilik bu kadar siz takıldığınız yerleri yine sorarsınız. Ben de elimden geldiğince anlatmaya çalışırım. Bir de rakım kaç metredir?Saygılarımla...

Eski 03-11-2010, 19:52   #88
Ağaç Dostu

1600 mt rakım. Yayladayım. 500 mt ilerde ormanlık arazi bulunan bir tepe, bir yayla, daha sonrası tekrar orman.
Bitki çeşitliliği hakkında gözlem yapma şansı bulamadım. Çünkü bahçeyi bayramdan hemen sonra satın aldım. Haliyle, tabiat bozkırın kurallarına boyun eğmişti.
Fenni kovan tarzı karakovan düşünüyorum. Çünkü arıları bakımsız bırakmak niyetinde değilim. Öyle olsaydı bir destinin içine ana arıyı salardı insanlar. Bu işi bilmediğim için bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar gibi davranamam.

Gezdirme hususunda katı kurallara sahip değilim aslında. Mecbur kalırsam kovanları çevredeki müsait bölgelere taşıyabilirim sanırım.

Orman arazisi,mera,sahipsiz ve ekilmeyen atıl alanlara dediğim gibi çiçekli, polenli bitkilerin tohumlarından hazırlayacağım bir kokteyli saçmak gibi bir niyetim var. Hepi topu 7-8 kovanlık birkaç koloniyi en azından doyuracak bir alt yapıyı zaten Allah fazlasıyla vermiş.

Temel petek kullanımını bilmediğim için bu hususta da fikir yürütmeyeceğim.

..... balı hakkında şöyle bir şey duydum.
Vaktiyle bal üreticileri ünlü bir profa yüklü bahşiş verirler.O prof aman bu bal şöyle uçar böyle kaçar şeklinde yorumlayınca o balın kilosu 800-1000 tl ye satılır olur.
Bağımsız araştırmalar yapan bazı kurumlar bu baldan örnekler alıp bölgede üretilen diğer organik ballarla karşılaştırdıklarında hiç bir fark bulamazlar.

Şimdi ben bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayalım diyorum ya. Ona istinaden yazdım çizdim bunu. Temel petek kullansam arıyı yormam sanırım. Yani illede herşeylerini arılar yapsın, iyi ama arı nüfusu buna nasıl tepki veriyor? Peki temel petek kullanıp karakovan mantığıyla hareket edersek ne olur? Ya da şöyle soralım böyle bir hareket metodu var mıdır?

Ayrıca bölgemdeki insanlar tembel. Bırak arıcılğı bahçeyle haşır neşir olanları bile küçümsüyorlar. Ne varsa bu Konyada illede Konya Konya diyorlar. Egzost gazı yutmaya, karbonmonoksit solumaya can atıyorlar.

Bunları anlattım söz uzadı. Mecrasından çıkmamam gerekirdi. Hasılı bölge insanı toprağa yapılan yatırımı boş iş olarak değerlendiriyor. Arıcılık gibi extrem bir iş bu bölgede görülmemiş.

Dağlık arazinin (doğru kelimemi bilmiyorum düzeltin lütfen) florasından oldukça umutluyum, hatta emin olma derecesinde. Kekik gelincik devedikeni bol. Birde dağlarda sıkça rastlanan tüylü yapraklı bir ot var resminibulursam koyarım. Bu yönden bölgede arıcılığın en azından benim gibi hobi amaçlı olarak gayet iyi yapılabileceği kanaatini taşıyorum.

Hasılı kelam anlatacağınız her konuyu dikkatle takip ediyor olacağım. Şunu katiyen şöyle yapmayacağım gibi bir söyleme girerek zaten ilk mesajımda hatalı davrandım. Bilmediğim bir hususta fikir belirtmek cahilce idi.

Biraz bölük pörçük oldu anlatım kusura bakmayın çocukların bilgisayarından yazıyorum. Ufacık 15.5 inçlik monitör kafamı karıştırıyor. İki tuşu eksik klavye sürekli imla hatası yaptırtıyor

Eski 03-11-2010, 23:46   #89
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Sayın Tuğrulbaba, 1600 m epeyce yüksek. Şuanda benim arılarım 500-550m rakımlı bir yerde... Aralık sonunda rakımın 50 m olduğu bir yere indireceğim. Bunu şunun için yazıyorum. Ocak ayında (güçlü kovanlarda) bizim burada arı az da olsa yavru yapar. 1600 m rakımda ise yavruya Nisan girmeden başlayacağını sanmıyorum. Belki de Mayıs başı... İzmir'de kıştan güçlü çıkan bir kovan Nisan sonunda nufus olarak doruk noktaya ulaşır. 1600 m de ise nufusun doruk noktaya ulaşması ne zaman olur onu bilemem. Bunun için arıların sonbahar kış ve ilk baharı 1000 m rakımlı yerlerde geçirmesi; (bunun için Konya uygun sanırım) 1600 m ye ise orada bal ve polen akımının hızlı olduğu tarihte çıkılması gerekir. Bu şekilde 1600 m rakımda bal ve polen hasadı yapılabilir. Yoksa arıların sürekli 1600 m de durması size bir getiri sağlamaz.
Baharın hızlı zamanı (yani arının dışarıdan maksimum nektar ve polen topladığı süre) 20-30 günlük bir süredir. Yerinde sabit duran kovanlar diğer zamanlarda ancak kendi ihtiyacını karşılar.
Daha anlaşılır olması açısından şöyle anlatayım; bu yıl Uşak'a Mayıs başında arıları götürdüm. İzmir'in baharında gelişmiş, genç nüfuslu güçlü kovanlar iyi bir şekilde bal ve polen toplarken; kışı Uşak'ta geçirmiş arıcıların kovanları bizim elde ettiğimiz verimi vermedi.
Arıcılıkta uygulama çok önemli... Teorik bilgi açısından iyi bir araştırma içinde olduğunuzu tahmin ediyorum. Temel petek konusunu sonra girelim.
Saygı ve selamlar...

Eski 04-11-2010, 17:09   #90
Ağaç Dostu

Kamil Bey selamlar.

Aralık, ocak, şubat gibi karakışta (ki bilirsiniz bizim buralar sert geçer kışı) şehir içinde evim müsait. Bahçeli. Teraslı. Görece olarak ılıman bir yer hazırlayabilirim. Hatta hiç gerek yok derseniz bahçemde sera planlaması yapıyorum. Orayada aktarabilirim. Bölgeden hiç çekmesizin. En azından arıları telef olmaktan koruyabilirim diye düşünüyorum.

Doğru mu düşünüyorum?

Fazladan bilgi:

Bahçemin 500-600 mt. kuzeyi ormanlık bir tepe ile kapalı. Bölgede tanıştığım 76 yaşındaki Mehmet Amcanın söylemi şu: Burada don yapmaz. Ama 5-600 mt. aşağı (aşağı dediği taraf konya-beyşehir karayolunun bulunduğu bahçemin güney tarafı) don yapar. (karayolu kuş uçuşu 1,5-2 km uzaklıkta yol ölçüsü olarak 2400 mt. net) ayrıca sürekli hafif bir esinti var bölgede. Ağaçlar için iyi olabilir belki ama arılar için iyimidir bilemem. Şiddetli değil bu esintiler elbette. Meltem kıvamında.

Bunun dışında bölgeyi az çok anlayabilmeniz için soracağınız her soruya ayrıntılı biçimde cevap vermeye çalışacağım.

Not: Bu arada konyanın rakımı ( evimin bulunduğu bölgede 1000-1020 mt.)

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024