agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni1443Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-09-2016, 22:50   #361
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Çektiğimiz petekleri eve getirdim. Cam ile kapatılmış kare şeklinde bir balkonumuz var. Sağımı orada yaptım. Sağım makinesinin ayaklarına ses yapmasın diye gazete bağladım. Görseli düzgün olan peteklerden bir kısmını bir müşterim için paketledim. Cam tabaktaki tam dolmamış petekler de bana kaldı.

Eklenen Resimler

attar, Muda, Milla ve 3 kişi beğendi.
kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2016, 08:08   #362
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Balı hasat edilen peteklerden bir görüntü. Hepsini kestim. Hurda petek olarak verdim. Eritilip plaka haline getirilecek. Aslında petekleri bahara kadar muhafaza edebilsem baharda arı için büyük kolaylık olurdu. Ancak İzmir'in sıcak havasında petekleri korumak çok zor. Bir hafta içinde mum güvesi oluşuyor ve 30 gün içinde de petek diye bir şey bırakmıyorlar Bu nedenle petekleri hemen kesip eritmeye vermek gerekiyor.

Eklenen Resimler

Muda, Milla, telato ve 1 kişi beğendi.
Eski 27-09-2016, 10:12   #363
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil35 Mesajı Göster
Balı hasat edilen peteklerden bir görüntü. Hepsini kestim. Hurda petek olarak verdim. Eritilip plaka haline getirilecek. Aslında petekleri bahara kadar muhafaza edebilsem baharda arı için büyük kolaylık olurdu. Ancak İzmir'in sıcak havasında petekleri korumak çok zor. Bir hafta içinde mum güvesi oluşuyor ve 30 gün içinde de petek diye bir şey bırakmıyorlar Bu nedenle petekleri hemen kesip eritmeye vermek gerekiyor.
Keşke yakın olsaydık. İki kovan da olsa arılarımıza sizin hazır çıtalardan iyi olanlardan sizden alıp baharda arılara hazır petek verebilirdik. Arı kuşları pek bir şey bırakmadı gibi. Çevrede arı kalmayınca bizim arılara dadandılar. Bunda biraz da benim branda çekip hem arılara hem de çevredeki canlıların su ihtiyacını karşılamak için su koymam etkili olmuş olabilir.

tabus ve kamil35 beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2016, 12:19   #364
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Keşke yakın olsaydık. İki kovan da olsa arılarımıza sizin hazır çıtalardan iyi olanlardan sizden alıp baharda arılara hazır petek verebilirdik. Arı kuşları pek bir şey bırakmadı gibi. Çevrede arı kalmayınca bizim arılara dadandılar. Bunda biraz da benim branda çekip hem arılara hem de çevredeki canlıların su ihtiyacını karşılamak için su koymam etkili olmuş olabilir.
Sayın Muda, önümüzdeki bir ay içerisinde arılarınıza yavru attırıp kovan içi nüfusunu gençleştirebilirseniz arılar kışın sıkıntı çekmeyebilir. Eğer nüfuslar çok zayıf ise kovanları birleştirin derim. Bu şekilde hayatta kalma şansları artar.

Muda beğendi.
Eski 20-11-2016, 20:58   #365
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

15 Eylül'de yaptığım ikinci hasat sonrasında arılarımı yavru yapması için ovaya indirmiştim. Arılarım 22 Ekim tarihine kadar ovada kaldı. Sonrasında tekrar çam bölgesine çıkardım. Kışlık stoklarını yapsınlar diye düşünürken beklentimin üzerinde bir bal stoğu oluştu. üçüncü bal hasadını da 19/11/2016 tarihinde gerçekleştirdim.

Eklenen Resimler

Eski 20-11-2016, 21:14   #366
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Petekleri eve getirdim. Oğlumla el ele verip kovanları eve çıkardık. Bal süzme işine yarın başlayacağım.

Eklenen Resimler

Eski 22-11-2016, 21:00   #367
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Bal sağımı yapılan peteklerden bazı görüntüler.

Eklenen Resimler

Eski 22-11-2016, 21:03   #368
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Bu da doğal petekli bal.

Eklenen Resimler

Eski 23-11-2016, 07:27   #369
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Valla Sayın Kamil Bey sabah sabah harika gözüküyor insanın gözüne. Afiyetle yiyin inşallah.

kamil35 ve aydın beğendi.
kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2016, 21:19   #370
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Arılarımı 27/11/2016 tarihinde kontrol ettim. Bir hafta önce sağım yapmıştım. Arılar çamdan bal getirmeye devam ediyor. Sağımda arıları iyice sıkıştırdım. Arılar kovan içindeki petekleri kaplıyor. Kovanlarda yavru yok. Bu gün itibariyle havalar da soğudu. Arılar biraz dinlensin bakalım.

Eklenen Resimler

Eski 05-01-2017, 15:45   #371
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Uzun zamandır bloğuma yükleme yapmamıştım. An itibariyle 2017 nin ilk yüklemesini yaptım. Bu sezon bol video ve fotoğraf yüklemeyi planlıyorum. Daha önce yüklediğim fotoğraf ve videoları aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

balpower

Sevgi Durul, oz26 ve Muda beğendi.
Eski 09-01-2017, 20:00   #372
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-07-2015
S.a. Kamil bey
Ben izmir buca da arıya merak salmış ancak başlamaya korkan biriyim.arıcı bir arkadaşım çok teferruatlı zahmetli riskli iş deyip beni korkutmuştu.denizli de bi arkadaşta kovanları telef edince iyice korkmuştum.bu sene gene bir heves araştırmaya başladım.birşeyler öğrenirsem seneye 3-4 kovan ile başlama niyetindeyim.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

acar35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2017, 20:08   #373
Ağaçsever

Torbalı helvacı köyünde küçük bir bahçem var.çam zeytinlik kekik bol yer.380m yükseklikte köyün 400 metre dışında.ancak eve 55km uzaklıkta.yakın köylere kovan koyabilirmiyim.nerelere başvuruluyor,hırsızlık durumuna karşı ne yapabilirim.eğer sizler için mahsuru yoksa diğer soruları burdan ve izmirde birkaç arıcı arkadaşın arılığında gezip sorarak öğrenmeye çalışacağım.

Eski 09-01-2017, 21:41   #374
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acar35 Mesajı Göster
S.a. Kamil bey
Ben izmir buca da arıya merak salmış ancak başlamaya korkan biriyim.arıcı bir arkadaşım çok teferruatlı zahmetli riskli iş deyip beni korkutmuştu.denizli de bi arkadaşta kovanları telef edince iyice korkmuştum.bu sene gene bir heves araştırmaya başladım.birşeyler öğrenirsem seneye 3-4 kovan ile başlama niyetindeyim.

Merhaba Sayın Acar, her işin bir riski ve zorluğu vardır. Arıyı, balı ve doğayı seviyorsanız 3-4 kovanla başlayın derim. Olursa ne hoş, olmazsa da ne kaybedersiniz 300-500 TL para Bir çok insanın zararlı alışkanlıkları için harcadığı aylık para bu rakamdan daha büyük

Eski 09-01-2017, 22:01   #375
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Torbalı helvacı köyünde küçük bir bahçem var.çam zeytinlik kekik bol yer.380m yükseklikte köyün 400 metre dışında.ancak eve 55km uzaklıkta.yakın köylere kovan koyabilirmiyim.nerelere başvuruluyor,hırsızlık durumuna karşı ne yapabilirim.eğer sizler için mahsuru yoksa diğer soruları burdan ve izmirde birkaç arıcı arkadaşın arılığında gezip sorarak öğrenmeye çalışacağım.

Net bilgiyi arıcılık yönetmeliğini okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kovanlar; şahış arazisi, ormanlar ve köy meralarına konulabilir.
Ormanlar için Orman İşletme Şefliklerinden, köyler için köy muhtarlarından yer göstermeleri istenebilir. İlçe tarım müdürlüklerine de konaklama yeri bilgisi verilir.

Şahıs arazisi ya da bir köye koyacağınız 3-5 kovan arı çevreye zararı olmadığı sürece bir sıkıntı olmaz.

Hırsızlık olabilir ancak koyduğunuz yer bu konuda önemli... Hırsızlık ihtimali arıda düşük bir risktir.

Eski 09-01-2017, 22:06   #376
Ağaçsever

Cevabınız için teşekkürler.beni en çok korkutan hırsızlık.bu sene biraz öğrenip seneye buca belenbaşı tarafında başlarım inşallah.bir kovan arısı ile ne kadar acaba.haftasonu bakımı yeterli gelirmi yoksa daha fazlamı ilgi ister.

Eski 09-01-2017, 22:09   #377
Ağaçsever

Daha önce süs tavukları ve yıllar önce keçi besledim.hayvancılığı çok seviyorum maalesef yer ve şartlar müssit değil.torbalıda küçük bir yer almıştım gidip gelirken yol kenarında kovanlar dikkatimi çekti oradan merak saldım.arılığa girdim lakin arıcılarla karşılaşamadım.

Eski 09-01-2017, 22:23   #378
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Cevabınız için teşekkürler.beni en çok korkutan hırsızlık.bu sene biraz öğrenip seneye buca belenbaşı tarafında başlarım inşallah.bir kovan arısı ile ne kadar acaba.haftasonu bakımı yeterli gelirmi yoksa daha fazlamı ilgi ister.

Arıcılığa başlanacak en iyi zaman Nisan ayıdır. Tam dolu kovan almanıza gerek yok. Sağlıklı 4-5 çıtalık bir arı uygundur. Bahar olduğu için arı çoğalıp kovanı doldurur. Kovanın yeni ya da ikinci el olması ve kovan içindeki arı miktarına bağlı olarak 200-300TL arasında değişir. Şu an tahmini bir rakam verdim. Arının çıta fiyatı baharda belli olur.

Oğul ihtimalinin olmadığı zamanlarda, amatör bir kişi için hafta sonu bakımı yeterlidir.

Düzenleyen kamil35 : 10-01-2017 saat 08:47
Eski 09-01-2017, 22:30   #379
Ağaçsever

İlginize teşekkürler.inşallah öğrenecek bir arılık bulur başlarım.iyi geceler.saygılar

Eski 22-01-2017, 17:03   #380
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Bugün arılarımı Bayındır'ın Karahalilli Köyü'ne naklettim. Arıların yanına saat 11:00 civarında vardık. Kesin olarak bilmiyorum ancak burada (Vişneli Köyü) rakım 400-500 metre aralığında... Hava güneşli olmasına rağmen hava soğuktu ve arı uçmuyordu. Hemen arıların uçuş deliklerini kapattım.

Eklenen Resimler

Eski 22-01-2017, 18:07   #381
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Işığa aldanarak dışarı çıkan 3-5 arı vardı. Onlar da dışarıda kaldı. İçeri girmeleri için uçuş deliğini tekrar açsam daha fazla arı dışarı çıkabilirdi. Çünkü uçuş deliğini kapatırken bir ses yaptık. Açsak ikinci bir ses ve tıkırtı oluşacak içerideki arılardan daha fazla dışarı çıkan olabilecekti. Yapacak bir şey yoktu. Dışarıda kalan arı sayısı 10 tane bile değil.

Eklenen Resimler

Eski 22-01-2017, 18:10   #382
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Kovanları arabaya yükledik ve sıkıca bağladık.

Eklenen Resimler

Eski 22-01-2017, 18:16   #383
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Arıları yaklaşık 50 Km lik bir yolculuk sonrasında yeni yataklarına indirdik. Fırtına öncesi bir sessizlik var Arılar kızmış durumda biraz sonra uçuş deliklerini açacağım.

Eklenen Resimler

Eski 22-01-2017, 18:26   #384
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Kovanların uçuş deliklerini açar açmaz arıların bir kısmı dışarı fırladı. Saldırı kaçınılmaz! Ama ben tedbirimi baştan aldım. Maske ve eldivenlerim var. Arıyı yüklediğimiz yer ile indirdiğimiz yer arasında en az 6 derece sıcaklık farkı var. Arı dağda salkım halindeydi. Şimdi uçuşa geçti. Arıyı özellikle gündüz naklettik. Gece soğuğunda salkımdan düşen arı düştüğü yerden kalkamaz ve ölürdü.

Sıcaklığı ölçecek bir termometrem yoktu. Tahminen öğle vakti hava 15-16 derece sıcaklığa sahipti. Bu da arının uçuşu için uygun bir sıcaklık.

Eklenen Resimler

Eski 22-01-2017, 18:32   #385
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Kovanların arka tarafına gelen yerden (kuzey) bir görüntü. Bu yıl havalar çok soğuk geçti. Geçmiş yıllarda bu zamanda arıda kapalı yavru olurdu. Turp otları da çiçek açmış olurdu. Şu an etrafta ne çiçek var ne de turp otları boy atmış. Bademler çiçek açmaya başlar hemen arkasından da erikler gelir. Haydi hayırlısı... Sezonu açtık

Eklenen Resimler

Eski 31-01-2017, 19:29   #386
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil35 Mesajı Göster
Kovanların uçuş deliklerini açar açmaz arıların bir kısmı dışarı fırladı. Saldırı kaçınılmaz! Ama ben tedbirimi baştan aldım. Maske ve eldivenlerim var. Arıyı yüklediğimiz yer ile indirdiğimiz yer arasında en az 6 derece sıcaklık farkı var. Arı dağda salkım halindeydi. Şimdi uçuşa geçti. Arıyı özellikle gündüz naklettik. Gece soğuğunda salkımdan düşen arı düştüğü yerden kalkamaz ve ölürdü.

Sıcaklığı ölçecek bir termometrem yoktu. Tahminen öğle vakti hava 15-16 derece sıcaklığa sahipti. Bu da arının uçuşu için uygun bir sıcaklık.
Kamil bey kovanlaeınız yerde karınca fare kirpi tehlikesi yaşamıyormusunuz.bunlara karşı arıları nasıl koruyorsunuz.

izmir buca dan bir arı meraklısı abidinacar

kamil35 beğendi.
Eski 01-02-2017, 10:04   #387
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Kamil bey kovanlaeınız yerde karınca fare kirpi tehlikesi yaşamıyormusunuz.bunlara karşı arıları nasıl koruyorsunuz.

izmir buca dan bir arı meraklısı abidinacar
Merhaba Sayın acar, yılda en az 4 defa yer değişimi yapıyorum. Sabit arıcılık yapsam arıları bir platform üzerine alırdım. Gezginci arıcılıkta malzeme taşımak zor. Kovanları yerden yükseltmek kovanlardaki rutubeti azaltır ve kovan ömrünü uzatır.

Kovanları yerden yükseltmek karınca ve fare için çare değil. Bu iki hayvan her yere yürüyerek çıkabilir. Belki kirpi yükseğe çıkamaz.

Fare için giriş deliklerini dar tutuyorum. Kovan içindeki arı güçlü olduğu sürece kovan içine hiç bir canlıyı sokmaz. Sadece karıncalar ara kapakların arasına yuva yaparlar. Onları da her arıya gidişte temizliyorum.

Kirpiye gelince bu hayvan çoğunlukla gece ortaya çıkar. Arıcılardan dinlediğim: gece kovan girişinde tıkırtı yapıp dışarı çıkan arıları yediği...

Arıları sel ve su birikme riski olmayan yerlere koymaya çalışıyorum. En son konaklama yerinde de arı tarlanın en yüksek yerinde.

Son olarak karıncanın bana zararının olduğunu düşünmüyorum. Fare için kovan girişleri dar ve arı kendini savunuyor. Kirpiler için bir şey yapmıyorum

Yukarıdaki zararlı olarak bildiğimiz canlılarla bir sıkıntım yok En büyük tehlike bilinçsiz insan (gerekli gereksiz ilaçlama yapanlar). Bir de Kötü niyetli insanlar.

Eski 01-02-2017, 22:15   #388
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Bereketli olsun, bu sene yağışlarda güzel gidiyor. Bahar ayı inşallah bereketli geçer. 1 kovan dahi olsa her bahçeye gerekli bence.

İki ayaklı fareler her yerde var malesef. Bazı üreticiler çıtalara harf basıyor. Buna rağmen kendini haklı çıkaranlar bile var.

kamil35 beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2017, 18:18   #389
Ağaçsever

dmtmrt's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2016
Kamil Bey bereketli bir yil olur inşaallah.Bizlerde o lezzeti ballarinizdan kismet olursa yine yeriz.

kamil35 beğendi.
dmtmrt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2017, 23:48   #390
Yeni Üye

KangalSever's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2013
Konunuzu baştan sona kadar okudum. Ben de arıcılığa başlamayı ve köye yerleşemeyi düşünüyorum. İnşallah mart-nisan gibi 3-4 kovan arı alacağım.

Sizin gibi gezgin arıcılık yapamayacağım ama sabit arıcılıkta da aileme yetecek kadar bal, polen, hatta süt üretebilirim diye düşünüyorum .

Konunuzun takipçisiyim. Allah emeklerinizin karşılığını boşa çıkartmasın.

kamil35 beğendi.
KangalSever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024