agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni1443Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-07-2012, 00:46   #271
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Bu gün bir oğul daha yakaladım. Tahminim son oğul, bundan sonra oğul çıkmayacağını tahmin ediyorum. Kovanlar artık bir düzene girdi. Yumurtlamasını beklediğim bir kaç ana arı var.
Oğul çoğunlukla aynı yere, hatta hayıtın aynı dalına konuyor. Tahminim daha önce konan oğullar orada bir iz ya da bir koku bırakıyor ki; yeni oğullar aynı yeri seçiyor.
Bal verimi orta düzeyde devam ediyor. Resimde de görüldüğü gibi peteğin üst kısmında bal sırlanmaya başlandı.

Eklenen Resimler

kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2012, 22:52   #272
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Bu yıla ait ilk bal hasadını 17/07/2012 tarihinde gerçekleştirdim. Sadece katlı olan üç kovandan petek çektim. Muğla ırkında tek kat kovanlardan yavrusuz ballı petek almak çok zor. Ben yavrulu peteklerin sağılmasının yavrulara zarar verdiğini düşündüğüm için yavrulu petek çekmemeye çalıştım. Aldığım 20 petek içinde sadece iki petekte az bir kapalı yavru vardı. Bilgilerimizi bir kez daha tecrübe ile perçinledik. Çiçekte bal almak istiyorsan arı en az 14 çıta olacak. Güçlü kovanlarla çalışmak gerekiyor. Benim daha çok katlı kovanım olacaktı. Ancak, arının büyük bir kısmı hayıt çiçeği başında oğula yattı ve hesapları bozdu. Çekilen peteklerden görüntüler...

Eklenen Resimler

Eski 25-07-2012, 19:51   #273
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Meraba kamil abi kolay gelsin. Allah bereketini artırsın.
Kovanları aldım. Denilenler doğru. Arıcılık bir hastalık. Sabah akşam aklım arıda. Her türlü doküman belge bilgi altın değerinde oluyor.

mrduran beğendi.
tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2012, 21:44   #274
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Kamil hocam, Gaziantep'te badem bahçesi tesis ettik. Dolayısı ile biz de arıcılığa başlayacağız. Sizi takdir ve hayranlıkla takip ediyorum. O zaman gelince de yardımlarınızı talep edeceğiz. Şimdiden teşekkür ederim.

mrduran beğendi.
rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2012, 22:19   #275
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rise_com Mesajı Göster
Kamil hocam, Gaziantep'te badem bahçesi tesis ettik. Dolayısı ile biz de arıcılığa başlayacağız. Sizi takdir ve hayranlıkla takip ediyorum. O zaman gelince de yardımlarınızı talep edeceğiz. Şimdiden teşekkür ederim.
Sayın rice_com, teşekkür ederim. Badem bahçeniz hayırlı olsun.
Arıcılık konusunda size yardımcı olabilirsem, bu beni mutlu eder

rise_com beğendi.
Eski 25-07-2012, 22:23   #276
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugrulbaba Mesajı Göster
Meraba kamil abi kolay gelsin. Allah bereketini artırsın.
Kovanları aldım. Denilenler doğru. Arıcılık bir hastalık. Sabah akşam aklım arıda. Her türlü doküman belge bilgi altın değerinde oluyor.
Sayın tugrulbaba, teşekkür ederim. Arıların hayırlı olsun. İnşaallah sayısını arttırırsın.

Eski 25-07-2012, 22:51   #277
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Sağol abi. Zaman içinde inşallah.

tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2012, 18:02   #278
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Dün gece arıları Kemalpaşa'nın Kamberler Köyü'ne naklettim. Resimler Tulum Köyü'nde arıların kamyonete yüklenmesi sırasında çekildi.

Eklenen Resimler

Eski 28-07-2012, 18:35   #279
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Arılarım Kamberler Köyü'nde... Artık arılar çam balı toplayacak. Arıları sarp bir yere yerleştirdik. Kamberler Köyü'nden Salih, kovanları omuzladığı gibi yerlerine yerleştirdi. Niye böyle sarp yere arı koydunuz diye sorulabilir. Bir çok arıcı arıları sırtında bu şekide taşıyor burada. Arazi çok sarp ve her yer orman.

Eklenen Resimler

Eski 31-07-2012, 13:56   #280
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Bu arıya akıl sır ermiyor. Dalakları tele asmış

Eklenen Resimler

Eski 31-07-2012, 14:05   #281
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Kovan önlerine karton yerleştirdim. Verimin yüksek olduğu zamanlarda arı uçuş tahtasına ulaşamıyor, yorgunluktan kendini yere atıyor. Karton üzerine iniş yapması daha sağlıklı olacak.

Eklenen Resimler

Eski 31-07-2012, 16:07   #282
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2011
Kolaylıklar diliyorum.Dört gözle satışını bekliyoruz.

hberbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2012, 16:47   #283
Ağaç Dostu

macuroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2011
kolay gelsin kamil bey bende bu arıcılıkla uğraşıyorum 20 kovankadar arım var bunlar dedelerimizden kalma çok eski arıla ırklarını bilmiyorum geçen sene ben suni kovana aldım birazını çita koymama rağmen petekleri kafalarına göre örüyorlar çitayla alakaları bile yok karakovan arısı olduğu içinmi acaba

mrduran beğendi.
macuroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2012, 23:05   #284
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi macuroğlu Mesajı Göster
kolay gelsin kamil bey bende bu arıcılıkla uğraşıyorum 20 kovankadar arım var bunlar dedelerimizden kalma çok eski arıla ırklarını bilmiyorum geçen sene ben suni kovana aldım birazını çita koymama rağmen petekleri kafalarına göre örüyorlar çitayla alakaları bile yok karakovan arısı olduğu içinmi acaba
Sayın macuroğlu, çıtalarda temel petek var mı? Eğer çıtalarda temel petek yoksa ve bu çıtalar ilk defa kullanılan çıtalar ise arı kafasına göre petek örer.
Kovan içinde bir düzen sağlanırsa arı düzene uyar. Ben teme lpetek kullanmayacağım, petekler tamamen doğal olsun diyorsanız. Çıtalara çok az da olsa arıya yön verme açısından bir kaç cm lik temel petek takılabilir.

mrduran beğendi.
Eski 31-07-2012, 23:14   #285
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hberbul Mesajı Göster
Kolaylıklar diliyorum.Dört gözle satışını bekliyoruz.
Sayın hberbul, teşekkür ederim. Çam bölgesindeki hasat büyük ihtimalle Ramazan Bayramı'ndan sonra olacak. Bal satışını sitenin alış veriş bölümünde yapacağım.

Eski 31-07-2012, 23:47   #286
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Galeri: 16
Sn. kamil35...
Eskiden dedemler köyde durudukları zamanlar dedem de arıcılıkla uğraşıyormuş...dedem öleli 15 sene oldu...artık Uşak'ta arıcılıkla uğraşan yok sanıyordum...geçen yaz köye gittiğimizde arı kovanları gördüğümde şaşırmıştım...fotoğraflara baktım da sizde bir süre Uşak ta bulunmuşsunuz...güzel bir meslektir heralde...

...nokta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2012, 18:48   #287
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ...nokta Mesajı Göster
Sn. kamil35...
Eskiden dedemler köyde durudukları zamanlar dedem de arıcılıkla uğraşıyormuş...dedem öleli 15 sene oldu...artık Uşak'ta arıcılıkla uğraşan yok sanıyordum...geçen yaz köye gittiğimizde arı kovanları gördüğümde şaşırmıştım...fotoğraflara baktım da sizde bir süre Uşak ta bulunmuşsunuz...güzel bir meslektir heralde...
Uşak'ta arıcılıkla uğraşan epeyce insan var. Uşak'ın baharı güzel oluyor. Baharda arıcı arkadaşlarımızdan uşak'a arı götürenler oluyor. Ben 2007 ve 2010 baharında arılarımı Uşak'a götürmüştüm. Bu meslek hem zahmetli, hem de zevkli...

Eski 06-08-2012, 20:20   #288
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 14
Sn kamil35
Bahçemize bir oğul geldi.Peteke yerleştirdik.Bundan sonra yapmamız gerekenler neler olaçak? Bilği verirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürlerç

mrduran beğendi.
hk50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 01:39   #289
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hk50 Mesajı Göster
Sn kamil35
Bahçemize bir oğul geldi.Peteke yerleştirdik.Bundan sonra yapmamız gerekenler neler olaçak? Bilği verirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürlerç
Sayın hk50, oğulu nasıl bir kovana yerleştirdiniz? Fenni bir kovan mı yoksa karakovan mı?
Sorunuz benim cevap verebileceğim kadar açık ve net değil? Şuana kadar ne yaptınız? Bunu anlatmamışsınız? Yakınlarınızda bulunan bir arıcıdan yardım almanızı tavsiye ederim. Uygulamalı olarak arı bakımını öğrenmek en doğrusu... Buradan benim yazacaklarım havada kalır. Neyi ne kadar bildiğinizi bilmiyorum.

mrduran beğendi.
Eski 29-08-2012, 21:15   #290
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Nihayet çam balı hasadını gerçekleştirdim. Arılarımı 27/07/2012 tarihinde çam bölgesine götürmüştüm. Hasatı 28/08/2012 tarihinde gerçekleştirdim. Kovanlardan 100 civarında petek çektik. Çektiğim peteklerin yerine hiç petek vermedim. Kovan içinde kalan peteklerin aralarını hafif açtım. Peteklerin bitişiğine de boş çıtalar yerleştirdim. Bal gelimi devam ederse arılar doğal petek örmek zorunda kalacaklar.

Eski 01-09-2012, 22:44   #291
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Bu gün arılıktaydım. Bal sağımı sonrası arıları kontrole gittim. Son bir kaç gün içinde bal veriminde biraz düşme olmuş. İnşaallah bir yağmur olursa verim düzelecek.

Kovanın birinde bulunan doğal petekli bir çıtanın görüntüsü...

Eklenen Resimler

Eski 01-09-2012, 22:49   #292
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Bal sağımı sırasında arının kendisi için bıraktığım peteklerden görüntüler. AZ da olsa kapalı yavru var. Nufuslar epeyce azaldı. Ağustas ayı girdikten sonra kovan içindeki arı nufusları gün geçtikçe azalır.

Eklenen Resimler

Eski 18-09-2012, 16:44   #293
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 22-02-2010
sayın kamil35 hocam bu yıl ilkbaharda iki kovan arı alarak ilk arıcılık faaliyetine başladım.Fakat hiç bir bilgim olmadığı için arıları aldığım kişiden zaman zaman soru cevap şeklinde yardım alıyordum. İkinci kata ballık kovanı koyduğumda araya kraliçe arının yavru atmasını önleyecek perdeyi söylemeyi unuttuğu için bu yıl üst kat hep yavrulu petek oldu.Şimdi ben bu yıl bal alamayacak mıyım?Bu saatten sonra ne yapabilirim.Bana bundan sonraki adımların neler olduğunu anlatabilirmisiniz.Teşekkürler.

mrduran beğendi.
gulbirsen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2012, 21:46   #294
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulbirsen Mesajı Göster
sayın kamil35 hocam bu yıl ilkbaharda iki kovan arı alarak ilk arıcılık faaliyetine başladım.Fakat hiç bir bilgim olmadığı için arıları aldığım kişiden zaman zaman soru cevap şeklinde yardım alıyordum. İkinci kata ballık kovanı koyduğumda araya kraliçe arının yavru atmasını önleyecek perdeyi söylemeyi unuttuğu için bu yıl üst kat hep yavrulu petek oldu.Şimdi ben bu yıl bal alamayacak mıyım?Bu saatten sonra ne yapabilirim.Bana bundan sonraki adımların neler olduğunu anlatabilirmisiniz.Teşekkürler.
Sayın gülbirsen, kovan içinde bal varsa alırsınız. Şu anda peteklerin hepsi yavrulu değildir. En sağ ve en soldaki peteklerde bu tarihte yavru olmaz. Kovan açılıp ne kadar yavrusuz ve ballı petek varsa alabilirsiniz. Yani kovanın her yerini karıştırın yavrusuz ballı petekleri alın. Arıya da kışlık yiyeceğini bırakın
Araya ana ızgarası koymuş olsanız ve anayı alt katta biraksaydınız üstkat tamamen alınabilirdi. Bu sekilde petekler de esmerleşmezdi. Bilindiği gibi arının yavruda kullandığı petekler esmerleşiyor. Neyse bunlar sorun değil. Bal sağım makineniz varsa petekleri süzersiniz olur biter. Süzme balı saklamak da daha kolay.
Bir de ben hiç ana ızgarası kullanmıyorum. Arı isteğine göre yavru atıyor. Yalnız şöyle bir durum da var biz burada esas bal sağımını çamda yapıyoruz. O zamanda yavru iyice azalmış oluyor.
Size bereketli hasatlar dilerim. Hatta resimleyip, buradan paylaşırsanız; hoş olur.

mrduran beğendi.
Eski 28-10-2012, 20:51   #295
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Bugün 2012 yılının son bal hasadını gerçekleştirdim. Doğada bal var ancak benim arıda takat kalmadı. Polen gelimi yok denecek kadar az olduğu için arıda çok az yavru var. Bu sebeble kovan içi nufuslar iyice azaldı. Artık ovaya inmenin ve arıyı beslemenin zamanı geldi. Arıların kendine hiç bal bırakmadım desem abartmış olmam. Bazı kovanlarda yavrudan dolayı bir petek bal, bazılarında da iki petek bal kaldı. Yavru olmayan kovanlarıda sıfır sağdım, hiç bal kalmadı. Kasım ayı süresince besleme yapıp hem yavru yapmalarını hem de kışlık stoklarını tamamlamalarını sağlayacağım.
Resim doğal petekli (karakovan) çam balıdır.

Eklenen Resimler

Eski 22-12-2012, 21:17   #296
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Hava çok soğuk olmasına rağmen arılığa gittim. Bazı kovanlarda bal stoğu yetersiz. Arıyı ovaya indirdikten sonra toplam 36kg şekerden oluşan şurup verebildim. Bu da kovan başına 1500gr şeker yapıyor. Her ihtimale karşı buğün arılara kek verdim. Her kovana 650-700gr arasında... 12.5kg şekere 2kg bal karıştırdım.
İnternetten, televizyondan ve çevremdeki bir çok arıcıdan duyuyorum. Keke vitamin ve polen eklediklerini... Arı hariçten verilen poleni yemiyor. Şahsi kanaatim; kek içine polen karıştırmanın hiç bir esprisi yok. Keke vitamin karıştırmak ise ilaç firmalarını finanse etmekten başka bir işe yaramaz.
Önemli olan kovan içindeki arı kolonisinin gücüdür. Arıcının tek derdi arısını aç bırakmamak olmalıdır. Şu an keki verme amacım da arıyı açlıktan öldürmemektir. Yoksa kek arıya yavru da attırmaz gelişimini de hızlandırmaz.
Bir insan kuru ekmek yiyerek hayatını devam ettirebilir. Ancak dengeli beslenmiş olmaz. Teşbihte hata olmaz, kuru ekmek yiyen insan misali arı da açlıktan ölmez.
Yani arıyı kekledim

Eklenen Resimler

Eski 22-12-2012, 23:42   #297
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil35 Mesajı Göster
Hava çok soğuk olmasına rağmen arılığa gittim. Bazı kovanlarda bal stoğu yetersiz. Arıyı ovaya indirdikten sonra toplam 36kg şekerden oluşan şurup verebildim. Bu da kovan başına 1500gr şeker yapıyor. Her ihtimale karşı buğün arılara kek verdim. Her kovana 650-700gr arasında... 12.5kg şekere 2kg bal karıştırdım.
İnternetten, televizyondan ve çevremdeki bir çok arıcıdan duyuyorum. Keke vitamin ve polen eklediklerini... Arı hariçten verilen poleni yemiyor. Şahsi kanaatim; kek içine polen karıştırmanın hiç bir esprisi yok. Keke vitamin karıştırmak ise ilaç firmalarını finanse etmekten başka bir işe yaramaz.
Önemli olan kovan içindeki arı kolonisinin gücüdür. Arıcının tek derdi arısını aç bırakmamak olmalıdır. Şu an keki verme amacım da arıyı açlıktan öldürmemektir. Yoksa kek arıya yavru da attırmaz gelişimini de hızlandırmaz.
Bir insan kuru ekmek yiyerek hayatını devam ettirebilir. Ancak dengeli beslenmiş olmaz. Teşbihte hata olmaz, kuru ekmek yiyen insan misali arı da açlıktan ölmez.
Yani arıyı kekledim
sn.kamil35
önce bereketli yıl ve sağlam bir kış dilerim.Öğrendiklerimize göre 12.5 kg şekere 2 kg bal az değil mi kek için.(şeker veya pudra şekeri)Ayrıca boş çıtaları çıkarıp daraltma yapıyormusunuz kış için?selamlar.

delete61 beğendi.
Keyf Bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 21:27   #298
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Varrao için oksalit yaptınız mı?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2012, 21:45   #299
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Keyf Bahçesi Mesajı Göster
sn.kamil35
önce bereketli yıl ve sağlam bir kış dilerim.Öğrendiklerimize göre 12.5 kg şekere 2 kg bal az değil mi kek için.(şeker veya pudra şekeri)Ayrıca boş çıtaları çıkarıp daraltma yapıyormusunuz kış için?selamlar.
Sayın Keyf Bahçesi, teşekkür ederim.
Benim kek verme amacım arının açlıktan ölmemesi... Altı kg şekere 1kg bal yaklaşık %16 'ya karşılık geliyor. Benim şekere bal katmam arının şekere gelmesini sağlamak.
Son bal sağımında arıyı iyice sıkıştırdım. Bazı kovanlarda arı son petekten dışarı salkım yapıyor.

Eski 25-12-2012, 21:57   #300
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Varrao için oksalit yaptınız mı?
Sayın Denizakvaryumu, oksalik asit kullanmadım. Buranın hava şartları oksalik asit için uygun değil. Zayıf koloniler hariç peteklerde az dahi olsa yavru oluyor. Burada tüm gün sıcaklık ortalamasının 10 derecenin altına düştüğü gün sayısı bir elin parmaklarını geçmez.
Oksalik asit için 0-5 derece arası sıcaklıklarda kullanılması gerektiği söyleniyor.
Bal sağımı sonrası 7 gün arayla iki defa perizin uyguladım. Jel olarak formik asit de kullanacağım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024