agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/)
-   -   Senecio rowleyanus (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/6081.htm)

COYOTE 19-10-2007 11:26

Senecio rowleyanus

1 Eklenti(ler)
Bu sukkulenti Taner Beyden sipariş etmiştim. Geleli 1 ay kadar oldu ve epey gelişme gösterdi. Özel bir bakım isteği var mı bilemiyorum.
Şimdilik iyi gidiyor.:D

GLCN 19-10-2007 11:30

1 Eklenti(ler)
Sevgili coyote böyle bişey olacak galiba harika bir bitki.....
Bilgi olarakta bu var:

Toprak orta derecede nemli tutulmalı, haftada bir gübreleme yaplmaldır. Dinlenme periyodunda karanlık, serin yerlerde tutulmalı, toprak ise kuru olmaldır. üretimi çelikledir.

COYOTE 19-10-2007 11:41

Teşekkür ederim sevgili GLCN. Hiç gübre vermedim ama havalar tuhaf gidiyor dinlenme periyoduna geçtiler mi kestiremiyorum haliyle:)

İlkin 19-10-2007 12:16

Evet ben de çok beğeniyorum bu türü, bezelye gibi. Çiçekleri de pıtırcık pıtırcık. Birara ben de sipariş verip almak istiyorum ama alınacakların listesi artsın öyle ;)

sinaninci1 19-10-2007 12:51

GLNC gercekten cok guzel gugule buyutun.
Nerden almistiniz ben hic boylesini gormedim. Yarin burdaki seralari gezmeyi dusunuyorum.bulursam hemen alirim,eger bulamazsam sizden gorunmeyen yerinden (o kadar guzelki guzelligini bozmak istemem)celik isteyebilirim.Tabi sizin icin uygunsa
Saygilar

GLCN 19-10-2007 14:13

Resimdeki bitki bana ait değil sevgili sinan inanın elimde olsaydı seve seve gönderirdim...

sinaninci1 19-10-2007 15:45

coyote bu taner beyi nerde buluruz, nerden aldi.
Acil bilgi lazim.

COYOTE 21-11-2007 22:26

Ben yokken senecio rowleyanusum sanki biraz buruşmuş ama güzel de bir süpriz yapmış. Tomurcuğu var:)))

esen 21-11-2007 22:38

Bende de var bu tür. Ama sanki iki aydır donmuş gibi. Hİç gelişme göstermiyor.

COYOTE 22-11-2007 10:31

Bendeki geldiğinden beri epey büyüdü:)) ben içeri aldım haftada bir de suluyorum. Bir de özel gübre veriyordum ancak kestim. Umarım sizinki de toparlar.

Gatay 02-02-2008 20:33

1 Eklenti(ler)
Merhaba, yaklaşık 15 gün önce bende bir senecio aldım.Burada resmini görünce çok özenmiştim :) Uzun bir süre bulamadım ama sonunda oldu.Geldiğinden beri keyifli gözüküyor.Resmen kuma benzeyen bir toprağa ekmişler.Satıcı 6 ay kadar bu saksıda dursun sonra saksı değiştirin dedi.Sizin bitkileriniz nasıl bir topraktalar, özel kaktüs toprağı alayım mı ? Birde uzayan dallarda küçük kök gibi uzantılar büyüyor.Uzayan dalları koparıp bu filizlerden ekersem büyüme gösterir mi ? Sevgi ve saygılar

COYOTE 02-02-2008 21:05

Çok yakışmış pembe saksıya güle güle büyütün. Ben kaktüs toprağına dikmiştim. Büyümeye devam ediyor sanırım halinden memnun, haftada 1 sulamaya devam ediyorum. Evet dediğiniz kısımlardan bölüp ben çoğalttım. Gömmüyorum da toprağa yatırıp kök kısmı olacak çıkıntının yanlarına doğru toprak itiyorum ben.

İlkin 04-02-2008 11:33

2 Eklenti(ler)
Benim de senecio çiçekler açıyor. Yanına yaklaştığınız zaman çiçeklerinin çok hoş tarçın gibi bir kokusu var.

esen 04-02-2008 12:54

İlkin ne kadar keyifli. Sulama ve bakımını nasıl yapıyorsun? Benimkiler biraz nazlı büyüyor? Sıcak bir yerde mi tutuyorsun sen?

İlkin 04-02-2008 15:09

Esen Hanım ben toprağı kurudukça su veriyorum. Haftada 2-3 kere ama az az veriyorum. İçeride klimalı bir yerde duruyor. Sizden gelen minik bir tomurcuk veriyor bu arada. Bu benim birkaç hafta önce aldığımın tomurcuklarının rengi sizinkine göre biraz daha mat. Bu sukulenti izlemek çok keyifli, sıcaklar gelince büyümesi hızlanacaktır bence sizinkinin de. ;)

Şimdiden güle güle büyütün koyu yeşil... ve teşekkürler fevziye hanım.

Gatay 05-02-2008 11:08

Gerçekten bakımı ve izlemesi çok keyifli.Kaktüs toprağı alayım bende. Satıcı ayda bir sulayın demişti. Bende 15 günde bir suluyordum. Toprağı çok kuru gelmişti çünkü. Sizler tecrübeli olduğunuzdan sulamayı daha iyi biliyorsunuzdur. Bende haftada bir sulayacağım bu durumda.Yazın iki defa sularım. Çünkü durduğu yer, yazın 2-3 saat bayağı güneş alıyor.

ayhat 05-02-2008 11:36

Sn. İlkin sizde Taner Beye mi sipariş verdiniz? Çok Beğendim ilginç bir çiçek.

İlkin 05-02-2008 11:52

Ben Taner Bey'e sipariş vermedim ayhat bey, yurtdışından geldi benimkisi ama bildiğim kadarı ile onda bu türden olması gerek.

Sayın Gatay, bence kimin nasıl baktığı çok önemli değil. Zamanla bulunduğunuz yere göre bitkinizin ne istediğine siz karar vereceksinizdir. Ben Adana'da yaşıyorum burası diğer şehirlere göre daha sıcak ve nemli. İstanbul farklı. Belki benim bakımımı siz kendinizinkine uygularsanız farklı sonuç alırsınız, sizin bakımı ben kendi bitkime uygulasam ben farklı sonuç alırım. O yüzden zamanla bitkinizi tanıdıkça buna siz karar vermelisiniz.

İklimsiz 05-02-2008 12:17

Taner beyin güzellerini tekrar satışa sunması, kargo aracılığıya gönderme zamanı yaklaşıyor arkadaşlar. Şubat sonuna kadar bekleyin demişti;)

İlkinciğim senin nazlın da çok güzel:p

zeonka 17-02-2008 12:56

Arkadaşlar çok güzel bir sukulent. Çiçeğide çok yakışmış maşallah. Biz nasıl edinebiliriz acaba. Taner bey le mi irtibata geçiçez? İrtibat telefonunu bilen bana gönderebilirse çok sevinicem. Baktıkça bakası geliyor insanın güle güle büyütün.

İklimsiz 17-02-2008 17:14

tanerangay@ttnet.net.tr adresinden Taner beye ulaşabilirsiniz.

Gatay 01-09-2008 13:47

Senecio'ları diğer kaktüsler gibi kışın sulamayıp dinlendirmek gerekir mi ? Kaktüsler bildiğim kadarıyla kasım -mart arasında 10 derecelik bir ortamda hiç sulamadan beklerlerse çiçek açabiliyorlar. Sukulentlerin dolayısıyla senecio'nun bu şekilde bakılması gerekiyor mu emin olamadım. Kaktüsler kadar etli değiller. Acaba susuzluğa ve soğuğa dayanabilirler mi ? Yardımcı olabilir misiniz ? teşekkürler

İlkin 01-09-2008 14:34

Sukulent türünde olduğundan yaz kış su ister, yazın daha çok su ister. Soğuğa çok dayanamaz, dondurucu soğuk varsa içeride tutun bence. Yakıcı güneş altında tutmayın dayanamaz... Kışın hafif soğuk iyi gelir. Bir de bu tür zehirlidir. Çocuğunuz varsa dikkat edin lütfen...

berduray 21-09-2008 22:56

Asteraceae" familyasında yer alıyormuş. Yani bir nevi papatya türü. Ve çiçek açıyor.

Latincesi: Senecio rowleyanus
İngilizcesi: String-of-Beads, String-of-Pearls
şöyle Türçeleştirebiliriz: Tesbih dizgisi çiçeği veya İnci Kolyesi çiçeği

Günüm 21-09-2008 23:03

7 seneden sonra bir de imame verdiğini ben bugün gittiğim seradaki bir müşteriden öğrendim..Gözümle görmeden inanmam çok olası değil..:)

berduray 22-09-2008 13:37

Nette bakımıyla ilgili doyurucu bir bilgi bulamadım artık tecrübesi olanlarla paslaşalım.

Minik boncuklarım sularını çekiyor, yassılaşıp sararıp, kurumaya başlıyor.

Ömrünü tamamlayanlar diyemeyeceğim, yeni çıkmış minikler de kurudu.

Kaliteli bir kaktüs toprağında 15 günde 1 sıvı gübre veriyorum.Acaba fazla güneş mi dokundu?

Gatay 22-09-2008 13:45

Suyunu az veriyor olabilirsiniz. Ben boncukların yumuşaklığına göre bakıp suyunu veriyorum. Susuz bırakıldığında hemen boncukları büzülüyor. İlk aldığımda kaktüs sınıfı olduğunu düşünüp suyu az vermiştim Ancak sonra suyu arttırdım.
benimde bir sorunum var aslında :) bitki gayet sağlıklı büyümekle birlikte boncuklar tam büyümüyor. Biraz küçük sanki. İlk aldığımda olan boncuklar biraz daha büyük nedense.

berduray 24-09-2008 12:43

Valla arkadaşlar ben elimdekini yaşatmaya çalışıyorum.

Şayet yaşatmayı başarır, çiçek açtırabilirsem ve tohum elde edersem seve seve paylaşırım.

Ama bu kuruma sulamama rağmen düzelmiyor.

Gübreyi de tam doz veriyorum ama ona fazla gelmiş olabilir belki.

Bakalım gelişmeleri göreceğiz.

nevsune 02-12-2008 09:41

2 Eklenti(ler)
Geçen yıl bu zamanlar Coyote'ciğimin getirdiği minicik bir çelik, çeşitli badireler atlattıktan sonra toparlandı da çiçek açmaya başladı.

Çiçeği, hafif karanfil kokulu küçük ama çok güzel.
Eklenti 54551
Eklenti 54552

COYOTE 02-12-2008 09:45

Vallahi tebrik ediyorum. Bendekinden büyük olmuş. Ankara havası yaramış.
Bir dahaki sefere kardeşinden getireyim en iyisi:)).( senecio herreianus)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024