agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/)
-   -   Euphorbia croizatii (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/5266.htm)

yıldırım 24-07-2007 19:15

Euphorbia croizatii

Arkadaşlar merhaba evdeki çiçeğimin ismini (euphorbia croizatii) internetten öğrendim. kusura bakmayın acemiyim bakımı konusunda bilgi aktarırısanız sevinirim.Sevgiler

İlkin 25-07-2007 10:46

1 Eklenti(ler)
Sanırım resimdeki bu tür sizinkisi... Çok cici çiçekler açıyor. Bir yerde bu türün kırmızı çiçek açanını da görmüştüm.

Bakımı bence diğer kaktüsler gibidir. Kışın ekimden mart ayına kadar hiç sulamayacaksınız. Soğuk ve ışık alan bir yerde tutacaksınız. Sıcaklıklar 8-10 derece altına düşmeyecek ama. Soğuk bir yerde tutmazsanız yazın çiçek açmıyorlar malesef. Yazın da toprağın kurumasına göre su vereceksiniz. 15 günde bir olabilir, 3 günde bir olabilir. Bu ortamına bağlı. Direk güneş ışığında da tutmayacaksınız. Bu sefer de yanıp ölüyorlar.

Saygılar.

yıldırım 25-07-2007 22:24

Evet benim çiçeğimin aynısı ama henüz çiçek açmadı.Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

yıldırım 27-07-2007 11:21

euphorbia croizatimde toplam beş yaprak vardı.dün hepsinin sarardığını gördüm acaba ölüyormu. saksısını değiştirmiştim. etkilenmiş olabilirmi.

selenn 27-07-2007 12:30

Çok mu güneş görüyor acaba? belki direkt güneş ışığına maruz kalmıştır.

yıldırım 27-07-2007 12:40

olabilir selenn zamanla düzelirmi acaba?

selenn 27-07-2007 12:44

Yerini değiştirin bence biran evvel, aydınlık ama direkt güneş görmeyen bir yere alın. Su konusunda da dikkat etmenizi öneririm. Ben bu konuda uzman değilim ama aklıma gelen noktalarda yardımcı olmaya çalışıyorum. Umarım düzelir bitkiniz. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar geniş bilgi vereceklerdir kuşkusuz.

İlkin 28-07-2007 08:41

Bu işin uzmanı olmamakla beraber, toğrağın içeriği kum, toprak ve torf olmalı. Direk yakıcı güneş ışığı altında kalmamalı. Devamlı su verilmemeli. Sizinki çok sudan etkilenmiş gibi değil de bence güneşte kalmış yapraklar kurumaya başlamış gibi görünüyor. Yaprakların solmasını dert etmeyin bence. Onlar tekrar çıkar. Önemli olan gövdeyi korumak. Aydınlık alan gölge bir yere çekin kaktüsünüzü.

Billur Korkmaz 03-08-2007 13:53

Aynı çiçeğin hem beyaz hem pembe çiçeklisini arkadaşımda gördüm ve bana da yetiştirmesi için rica ettim; bir saksıya bir budak beyaz diğeri pembe olmak üzere ikisinden ekmiş ve 3 hafta önce bana üzerinde açılı çiçekleriyle verdi.. Ancak verirken dibine bir miktar vitamin çubuğu koyup sulayıp verdi.. Eve getirdim ve güneşli bir yerde durması gerektiğini söyledi, direkt güneş alan bir yer bulamadım ve az güneşli bir yere koydum.. Yaprakları sarardı, çiçeklerini döktü, demoralize oldum..

İlkin 03-08-2007 14:40

Belki de çiçeklerinin ölmesi yapraklarının solması normaldir. Hepsinin bir miyadı var sonuçta.

yıldırım 03-08-2007 16:19

sayın billur korkmaz aynı sorunu bende yaşadım .mutlaka gölge bir yer bulun mutfakta olabilir suyunuda azaltın düzelecektir. benimki yeniden yaprak veriyor.

Arzu Kasapoğlu 03-08-2007 17:58

Merhaba,aynı çiçekten on yıldır bakıyorum.Benimki kırmızı çiçekli.Yaz kış dışarda
duruyor.Kışın kar yağarsa içeri alıyorum.Güneşi çok seven bir bitki.Ne kadar çok güneş görürse o kadar bol çiçek veriyor.Benimki bahçe toprağına dikili.

ataser 03-08-2007 19:52

sanırım nasıl alışırsa öyle gidiyor bende de kırmızı renkli olandan bir çelik var güneşi görünce kendinden geçiyor yaprakları:(
anlamadım valla bende bu işi bu arada sarısından çelik istesem yollayabilecek kimse var mı acaba?

Penelophe 03-08-2007 22:32

Ataser bende de pembesi var.
3-4 ay önce aldım, aldığımda çiçekleri vardı üzerinde.
Çiçekleri geçtikten sonra bir daha çiçek açmadı.:(
Akşama kadar balkonda güneş alan bir yerde duruyor.
Bir iki gündür yapraklarında hafif sararmalar ve pörsümeler var.
Bende korktum ve bugün gölgeye aldım.
Bakalım değişiklik olacak mı.

Billur Korkmaz 03-08-2007 23:27

1 Eklenti(ler)
Aynı çiçeği bana veren arkadaşım sürekli güneş alan bir yerde tutuyor ve haftada bir su veriyormuş.. Üstündeki çiçekler de mum çiçeği görüntüsünde çoşmuş ta coşmuş, özendim. :( Benim pembe diye telaffuz ettiğim renk sanırım kırmızı olucak, koyu narçiçeği gibi.. Çiçeksiz ve son hali işte.:

Billur Korkmaz 03-08-2007 23:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi arzu kasapoğlu (Mesaj 137644)
Merhaba,aynı çiçekten on yıldır bakıyorum.Benimki kırmızı çiçekli.Yaz kış dışarda
duruyor.Kışın kar yağarsa içeri alıyorum.Güneşi çok seven bir bitki.Ne kadar çok güneş görürse o kadar bol çiçek veriyor.Benimki bahçe toprağına dikili.

Balkona mı çıkarsam acep?..

Arzu Kasapoğlu 04-08-2007 00:18

Çiçeğinizin yeri orası ise pek ışık almıyor galiba.Evin içinde de mutlaka güneş gören bir yere koyabilirsiniz.Yeterince ışık almayıca çiçek açmıyor.

Billur Korkmaz 04-08-2007 11:52

Buraya yeni getirdim saksıyı, evet ışığı az alıyor bir müddette balkonda denemeliyim.. İlginize teşekkürler Arzu Hanım..

ataser 05-08-2007 10:30

benimki balkonda duruyordu ama 1 günde hemen yaprakları sarardı ve pörsüdü benimki çelikten olduğu için sanırım gübneş çok geldi anlamadım ama başka formuller deneyeceğim bende sonuçta işe yarar birşey bulursam haber veririm size.

ataser 05-08-2007 14:37

dipten çürümeye başlamış, çürük yerini kestim ama bakalım kalanını kurtarabilecekmiyiz deneyeceğim. kestim hafif nemlendirdim ve direk bol kumlu toprağa sapladım. çok umutlu değilim sanırım gene kayınvalidemden araklayacağım bir çelik.

Billur Korkmaz 05-08-2007 20:07

Benim çiçeğiminde suyu fazla gelmiş sanırım, yapraklar sapsarı oldu.. Balkona koydum ama malesef pozitif bir gelişme söz konusu değil.. Direkt güneş te olumsuz etkiledi.. :(

ataser 05-08-2007 22:52

direk güneş ******* ters etkiliyor. su sorunundan çok benim anlamadığım güneşin zarar vermesi oldu.
çürüyen kısmı kestim ve gölgeye aldım bakalım ne olacak benimki

Billur Korkmaz 17-08-2007 23:15

Kaktüsler ve sukullentler başlığı altında euphorbia milii olduğunu öğrendim bu çiçeğin.. Ve malesef ne salon, ne balkon işe yaramadı sapsarı oldu.. Az güneş te aşırı güneş te faydasız; bence bu çiçeğin toprağında sorun var.. Aynı çiçeği euphorbia milii başlığında konuşmaya devam edeceğim..

Arzu Kasapoğlu 17-08-2007 23:44

Eğer çiçeğinizin yaprakları sararıp dökülüyorsa köklerinde sulamadan dolayı problem olur.Aynı sorun bende de oldu.Çiçeğim balkonun dış tarafında olduğu için tabağın içinde sürekli yağmur suyu birikmiş ve kökler çürümeye başlamış.
Pazar günü çürüyen yerleri kestim,çelikleri yirmi dk.suda beklettikten sonra toprağa tekrar diktim.(Suda bekletmemin amacı dal kesildiği zaman akan sütün durması için)

Arzu Kasapoğlu 17-08-2007 23:46

Eğer çiçeğinize balkonda bakıyorsanız kışa doğru yapraklarını döküyor.Bu normal bir durum, endişe etmeyin.

Billur Korkmaz 17-08-2007 23:51

Sağolasınız aydınlatığınız için Arzu Hanım, bugün içeri aldım tekrar çiçeğimi sararmış yapraklarıyla.. Aslında daha önce çok çiçeğim vardı ve sağlıklıydılar, ev değiştirdim 7 ay önce, yeni evim yirmi katlı bir apartmanın yedinci katı ve etrafında da aynı binalardan bir sürü.. Işığı alma saatimiz daha az ve çok güceniyorum kendime, çiçeklerimi kaybetmeye başladığım için .:(

Arzu Kasapoğlu 18-08-2007 14:09

Sizi çok iyi anlıyorum billur hanım,bende evimi değişirken aynı şeyleri yaşadım.
Zamanla her şey yoluna giriyor.Size daha bol çiçekli günler diliyorum.

Billur Korkmaz 18-08-2007 15:50

Teşekkür ederim Arzu Hanım, sorunumu dinleyip paylaştığınız için.. :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024