agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/)
-   -   Peperomia caperata (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/5255.htm)

cicoz 24-07-2007 11:49

Peperomia caperata

Merhaba arkadaşlar... Bu çiçeğin bakımı hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim..Bir yakınımdan aldım ve nasıl bakacağımı bilmiyorum.Tek bildiğim güneşi sevmediği.....resmini buraya yükleyemedim ama bu bitkininin adı ne başlıklı forumda 1331 nolu mesajda var.Yardımlarınızı bekliyorum...

cicoz 28-08-2007 07:25

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar çiçeğin diğer adı zümrüt dalgası.Bütün yaprakları döküldü.Bir tane yaprağı kaldı.Ne yaptıysam kurtaramadım.Bu çiçek hakkında bilgisi olan varsa acil yardımlarınızı bekliyorum...

Kkaracivi 28-08-2007 10:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cicoz (Mesaj 147166)
Arkadaşlar çiçeğin diğer adı zümrüt dalgası.Bütün yaprakları döküldü.Bir tane yaprağı kaldı.Ne yaptıysam kurtaramadım.Bu çiçek hakkında bilgisi olan varsa acil yardımlarınızı bekliyorum...

Cicoz çiçeğini çok fazla suladın gibi geldi bana dolayısıyla yapraklarını döktü.Aslında zümrüt dalgası çiçeği nisan ayında çoğaltılır ama çok geç kalmış sayılmazsın.Bana kalırsa o tek kalan çeliği hemen eşit miktarlarda turba ve kum karışımına dik.Zaten anladığım kadarıyla ölüyor belki bu şekilde onu kurtarabilirsin.Çok fazla sulama toprağı hafif nemli olsun ki hava akımını alabilsin.Çok sıcak havalarda da yapraklarına su püskürtmelisin.Haydi bakalım hayırlı haberlerini bekliyorum çiçeğinin..;)

cicoz 28-08-2007 11:37

Çok teşekkürler ...Hemen şimdi onunla ilgileneceğim.Umarım kurtulur ve ben iyi haberlerini veririm.(bol sulanacak diye bildiğimden biraz abarttım galiba)

Mine Pakkaner 28-08-2007 11:43

Bol sudan ve tabakta su kalmasından kötü etkilenir. Kök çürüklüğü en büyük ve öenmli hastalığı. İki sulama arası mutlaka hafifçe kurumasına izin verilir.

banuu 10-10-2007 10:57

arkadaşlar benimde bu güzel çiçek hakkında bilgi toplamam lazım ama doğru düzgün bi adres bulamadım 1 sayfacıktan fazla... resimleriyle beraber sunum yapmam lazım bildiğiniz adresler varsa yardımcı olurmusunuzz???

yuppo 12-10-2007 21:36

Toprak Istegi: Yaprak Curuntusu Bahce Topragi Ve Disli Nehir Kumu Karisimidir.
Gubreleme: 4-8 Aylar Arasinda 15 Gunde Bir Kez 1-2gr Karisik Gubre 1 Lt Suya Eritilerek Verilir.
Sulama: Tuylu Yaprak Disindakilere Siksik Su Puskurtulmelidir.yazin Suya Daldirma-kurutma Yontemi Ile Sulama Yapilmalidir.ikinci Bir Sulama Icin Saksi Topraginin Tamamen Kurumasi Beklenir.kisin Az Sulanmalidir.
Isik: Indirekt Isik Alan Veya Golgeli Yerlerden Hoslanir.
Sicaklik: Kis Isisi 7-10 Yaz 16-24
Hava: Nemli Havadan Hoslansalarda Kuraga Dayaniklidir.
Saksi Degisimi: 2 3 Yilda Bir Erken Ilkbaharda Yapilmalidir.yayvan Saksilar Tercih Etmelidir.
Uretim: Yesil Celikle(otsu Celik) Ya Da Gozsuz Yaprak Celikleriyle,uretilmektedir.
Onlem : Kisin Nisbi Rutubeti Cok Dusuk Ve Sicak Saloinlarda Veya Cok Serin Yerlerde Bulundurulmalari Halinde Bitkilerde Yaprak Dokulmeleri Gorulur

M.Sema 24-04-2008 14:43

1 Eklenti(ler)
İşte benim Peperomia caperata- Zümrüt Damlam. Bu bitki ile ilgili olarak Sn Yuppo İndirekt ışık alan veya gölgeli yerlerden hoşlanır demiş nettende şöyle bir araştırdım baktığım bir-iki yer üyelik istiyordu başka bir yerde de çok net bilgiler yoktu. Ben çiçeğimi yaklaşık 1 saat sabah güneşi alıp sonra ışık alan bir yere koymuştum. Sorum şu ;tarif ettiğim yerden kaldırayım mı?

İklimsiz 24-04-2008 15:22

Maalesef bu güzel çiçek için başvuracağımız fazla kaynak yok. Resimdeki çiçeğiniz bulunduğu ortamdan memnun görünüyor, bence yerini hiç değiştirmeyin.

Benimki de, öğleden sonra 3-4 saat kadar güneş alan yerde. Sulamaya çok dikkat edip, toprak kurumadan su vermeyin. Hemen yapraklarını aşağı sarkıtıyor yoksa.

selenn 07-10-2009 19:25

1 Eklenti(ler)
Peperomia caerata

Meksika kökenli ve Piperaceae familyasına ait bir tür. Kimi kaynaklarda Afrika kökenli olduğu da belirtiliyor.

Birkaç türü sukulent sınıfına girse de bu türlere seralarda rastlamak nadir bir durum.

Peperomialar arasında ev içerisinde sıklıkla yetiştirilen tür P.caerata. Kalın, koyu yeşil, kıvrımlı yaprak yapısı ile yapraklarının arasından çıkan çiçek sapı güzel bir renk farkı oluşturuyor.

Evimde cama yakın, aydınlık ama direkt güneş almayan bir yerde duruyor.
Yarı gölge ortamları seviyor.

Çok fazla suya da ihtiyaç duymuyor. Altında direnaj deliği olmayan seramik bir saksıda olduğundan su miktarına dikkat ederek suluyorum. Saksı harcının altına da iki sıra çakıl taşı yerleştirdim. Bu sayede kökleri fazla suya maruz kalmıyor.

Üretimi yaprak çelikleri ile yapılabiliyormuş fakat ben henüz üretmedim.

Eklenti 106931

michougue 04-11-2009 20:38

Arkadaşlar merhaba,
İki ödevimden biri bu çiçeğin yetiştirilip çoğaltılması. Ama bir tane bile çelik bulamadım. Fethiyedeyim ama kimsede bu çiçekten yok. Olan birinden temin etmek istiyorum. Birkaç yaprağı bile olabilir ya da yetişmiş 1 adet fide bile olabilir. Yeterki ondan çoğaltma yapayım. Acaba aranızda bana yardımcı olabilecek biri var mı? İlgilenen olursa çok sevinirim.

Gatay 07-11-2009 14:41

Merhaba, yaprakları çok hoşuma gittiği için bu bitkiden satın aldım. Yaprakları hafif sararmış. Uygun bir ortamda bakılmamış sanırım. Aldığım yerde hem yeşil yapraklısı hemde Sayın M.Sema'nın ki gibi kırmızı yapraklısı vardı. Satıcıya farklı bir tür olup olmadığı sordum. Aynı bitki ikisi arasında fark yok dedi. Aslında kırmızı olanı alacaktım ama benim aldığım daha sağlıklı gözüküyordu. Yeşil yapraklı olanlarda zaman içinde güneşin etkisi ile kızarıyor mu acaba ? Yoksa ikisi farklı cins miydi. Formdaki önerileri dikkate alıp bakımını yapacağım. Umarım Mutlu olur . İlk iş yayvan bir saksı ile toprak değişimi yapmak olacak.

ilksenozturk 22-04-2010 08:14

arkadaşlar merhaba;
bu başlıkta uzun süredir yazışılmamış ama bu çiçekten bauhausta gördüm.
2,9dı sanırım fiyatı ve küçük bir saksıdaydı.
edinmek isteyenlerin bilgisine

serkan_istanbul 09-12-2010 22:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ilksenozturk (Mesaj 622322)
arkadaşlar merhaba;
bu başlıkta uzun süredir yazışılmamış ama bu çiçekten bauhausta gördüm.
2,9dı sanırım fiyatı ve küçük bir saksıdaydı.
edinmek isteyenlerin bilgisine

bauhausta hala var fıyatı cok uygun 2.9 tl

maysan80 09-12-2010 22:34

izmit bölgesinde nerde bulabilirim?
bilgisi olan var mı

bettyycim 09-12-2010 22:46

İzmitte yok maysan istersen ben cumartesi gideceğim bauhaose sana alırım

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024